МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
Лабораторна робота №5
з дисципліни
«Міжнародні фінанси»
на тему:
«Система соціального забезпечення досліджуваної країни»
Варіант №19 ( Канада)
Перевірила: к.е.н. доц. кафедри ММП
Найчук - Хрущ М.Б.
Львів – 2020
Мета роботи: вивчення елементів інфраструктури соціального забезпечення у досліджуваній країні, функцій органів державної влади щодо соціального забезпечення, механізмів надання соціальної допомоги; виявити і прокоментувати спільні і відмінні характеристики системи соціального забезпечення України та досліджуваної країни.
Зміст роботи
1. Вивчення особливостей функціонування системи соціального забезпечення досліджуваної країни.
2. Вивчення механізмів надання соціальної допомоги, зокрема по безробіттю, у зв’яку з втратою працездатності, при народженні дітей, малозабезпеченим сім’ям; медичне страхування; особливостей пенсійного забезпечення.
3. Виявлення спільних та відмінних характеристик системи соціального забезпечення України та досліджуваної країни.
Хід роботи
1.Вивчення механізмів надання соціальної допомоги, зокрема по безробіттю, у зв’язку з втратою працездатності, при народженні дітей, малозабезпеченим сім’ям; медичне страхування; особливостей пенсійного забезпечення в Канаді.
Соціальна захищеність населення в Канаді - предмет національної гордості цієї країни. В Канаді існує комплекс соціальних служб, що фінансуються і керуються державою, та програм, які складають систему соціального забезпечення: social security system, social safety net, welfare state. Коріння цієї системи сягають індустріального розвитку країни середини XIX століття. Але справжня "держава добробуту" була створена в Канаді лише після соціальних потрясінь, викликаних двома світовими війнами і депресією 1930-х років. У період з кінця 20-х до 60-х років XX століття були введені в дію державні програми служби допомоги громадянам і їх сім'ям, що опинилися в складних життєвих ситуаціях: в разі хвороби, каліцтва, інвалідності, старості, бідності і безробіття. Суть соціальної політики даної держави заключається в тому, що держава гарантує певний рівень життя будь-якій людині, незалежно від того є він громадянином Канади, що постійно проживає на території країни або біженцем. Соціальні програми, які реалізуються у Канаді - розраховані на всі прошарки суспільства, особливо на неповнолітніх дітей, безробітних та людей похилого віку. Визначальна роль у фінансуванні соціальних програм в Канаді належить державі. Кошти, що надходять через державні канали, перевищують обсяг фінансування з інших джерел, разом узятих. Проблема фінансування соціального забезпечення невіддільна від питань взаємовідносин федеральних і провінційних властей. В основі цих взаємин лежить ряд спільно фінансуються соціальних програм, які, хоча і популярні серед населення, все частіше виявляються під загрозою банкрутства і наявності адміністративних перепон на рівні провінцій. Благодійні інституції та добровольці, безсумнівно, приносять користь у реалізації соціальних послуг. Вони допомагають в лікарнях, одиноким престарілим, організовують роздачу безкоштовної їжі.
На даний час, соціальна політика Канади спрямована на три головні проблеми сьогодення:
1.Допомога багатодітним родинам;
2. Допомога по безробіттю;
3.Допомога при втраті годувальника.
Вивчення окремих механізмів надання соціальної допомоги
Таблиця 1
Вивчення механізмів надання соціальної допомоги Канади
№ з/п
Вид механізму
Сутність та умови надання
Обсяг (% або гр.од.)
Загальні витрати за 2018, %
По безробіттю
Виплачується тим, хто працює менше 15 годин на тиждень або заробляє менше 113 канадських доларів в тиждень. Розмір допомоги та час протягом якого вона буде виплачуватись залежить від ряду факторів: від заробітної плати, яку отримує особа, від тривалості роботи та темпів зростання безробіття.
Максимальний розмір допомоги по безробіттю – 339 канадських доларів на тиждень.
17, 4
По тимчасовій непрацездатності
Виплачується людям, які отримали травму на робочому місці або страждають на професійне захворювання. Допомога виплачується на протязі всього курсу лікування. Після отримання допомоги таким особам належить виплачувати пенсію або велику одноразову виплату
Виплачується в залежності від страхового стажу.
7
При втраті годувальника
У випадку смерті годувальника утриманцям належить отримати кошти на похорон, місячний розмір пенсії та одноразову виплату. Дія цього виду допомоги розповсюджується і на іммігрантів з того дня, коли вони починають офіційно працювати, оскільки гроші на цю програму відраховує роботодавець.
Оплата роботодавцем в залежності від зарплати померлого.
16
Допомога на дітей
Виплачується сім’ям з низьким та середнім рівнем доходів, в яких є діти, що не досягнули 18-ти років. Розмір допомоги залежить від сукупного річного доходу сімї.
Максимальний розмір допомоги на дитину становить – 489 канадських доларів
9
При народженні дітей
Допомогу на дітей введено з січня 1993 року. Величина допомоги залежить від сукупного річного доходу сім’ї.
Сім’ї з річним доходом нижче $ 20,435 мають право отримувати від держави допомогу в розмірі:
1) $ 266,67 на місяць ($ 3,200 на рік) на першу дитину;
2) $ 247,92 на місяць ($ 2,975 на рік) на другу дитину;
3) $ 248,33 на місяць ($ 2,980 на рік) на третю і кожну наступну до 7-ї дитини.
15
Продовження табл. 1
Багатодітним сім’ям
Більше ніж 3 дитини. Існує Фонд матеріальної допомоги багатодітним родинам в Країні. Уряд Канади запроваджує різні розважальні заходи, наприклад безкоштовний відпочинок за кордоном.
Сім’ї з річним доходом від $ 20,435 до $ 36,378 і кількістю дітей більше 3-х отримують допомогу на 3-го і кожну наступну дитину (до 7-го).
У родинах з кількістю дітей більше, ніж чотири – мінімальний річний дохід підвищується до $ 36, 378.
Сім’ї з одним і 2-ма дітьми – річний дохід між $ 36,378 і $ 99,128, також мають право на отримання індексованої допомоги на дітей.
Великі сім’ї мають право отримувати індексовану допомогу на дітей, навіть якщо дохід становить $ 99, 128.
17,2
/
Рис. 1 Динаміка розвитку соціальних програм в Канаді з 1963- 2016 рр. [6]
Медичне страхування в Канаді
Охорона здоров’я в Канаді фінансується в основному податками, як місцевими, так і державними прибутковими податками і податком на прибуток з підприємств. Головним принципом охорони здоров'я в країні є гарантія доступності медичних послуг. З 1961 р на всій території Канади діє страхова програма Medicare ( "Медікер"), що забезпечує всім громадянам, незалежно від віку, безкоштовне лікування в лікарнях. З 1971 р було затверджено програму медичної допомоги Medicaid ( "Медікейд"), згідно з якою страхування поширюється майже на всі види медичних послуг. Виняток становлять стоматологічна допомога, обслуговування в приватних лікарнях, а також оплата ліків. Але в багатьох провінціях ці види медичного обслуговування оплачуються частково або повністю з громадських фондів. Як правило, медичне страхування не вимагає яких-небудь внесків від населення, і медичні послуги надаються безкоштовно. Державні установи або прямо переводять гроші лікаря, або потім компенсують витрати особі, яка заплатила свої гроші. Вартість медичних послуг покривається за рахунок податків, головним чином провінційних. Федеральний уряд надає 25% необхідних витрат за умови, що провінція виконує ряд правил, а саме: медичне обслуговування надається всім жителям на однакових умовах, оплачуються витрати на медичні послуги, отримані в будь-якій частині країни, незалежно від місця проживання пацієнта. У деяких випадках з пацієнтів стягується додаткова плата, але загальна вартість її невелика і складає 3-5% витрат на охорону здоров'я. Додаткова плата встановлюється в разі тривалого лікування або перебування в лікарні після закінчення певного терміну. Лікарі належать до найбільш високооплачуваною категорії населення Канади. Їх доходи перевищують в 4-5 разів середню заробітну плату робочого. Особи зі статусом “Біженець” можуть отримати безкоштовні послуги швидкої допомоги та необхідні послуги протягом перших трьох місяців перебування в Канаді за програмою Interim Federal Health Program. Унікальним медичним досвідом у Канаді для є перебування у відділенні швидкої допомоги. Туди можна потрапити на машині "швидкої", вона прибуває на місце виклику за 5-10 хвилин. Часто першими за неї можуть ще приїхати пожежники і поліція, бо в Канаді є єдиний номер екстреної допомоги, такий самий, як і в США — 911. Поліцейські, пожежники і лікарі "швидкої" завжди працюють разом і підстраховують один одного. На виклик вони мають їхати усі. Хто першим доїхав, той і надає першу медичну допомогу — потрібні навички та засоби наявні у представників кожної зі служб.
Головний недолік Канадської медицини, це те що платні послуги є дорогі. Приміром, вартість одного виклику карети "швидкої" становить понад 2600 кан.дол. За наявності державної медичної картки у пацієнта йому доведеться сплатити 45 кан. дол. решту — покриє уряд. Крім того, державною програмою не фінансується відвідування дантиста (окрім надзвичайних ситуацій та для дітей віком до 17 років з малозабезпечених сімей), послуги офтальмолога, ліки, призначені за рецептом. Один візит до офтальмолога коштує від 150 кан. дол. (близько 3330 грн) і додатково індивідуальний підбір окулярів — від 200 кан. дол. Виписаний за рецептом лікаря препарат (розрахований на один курс лікування) може коштувати від 25 кан. дол. і вище. Також не покриваються державою витрати на додаткове та альтернативне лікування: масаж, акупунктура, фізіотерапія тощо. Окремий приватний страховий поліс буде коштувати чимало — від 300 до 500 кан. дол. на місяць. Важко потрапити до вузького спеціаліста. Система працює таким чином, що навіть якщо ви точно знаєте, який саме лікар вам потрібен, просто записатися на прийом не можна. Найефективніше буде піти до сімейного лікаря, який, якщо вважатиме за необхідне, дасть направлення до відповідного спеціаліста. Прийому у нього часто доводиться чекати добряче — і місяць, і три, і півроку. Це стосується абсолютно усіх лікарів-спеціалістів.
Цікавий факт : У 1993 р. канадський пацієнт чекав у середньому 9,3 тижня від моменту, коли він був обстежений і отримав консультацію сімейного лікаря до моменту, коли він отримав спеціалізоване лікування. До 2007 р. термін очікування майже подвоївся і сягнув 18,3 тижня.
Пенсійне забезпечення в Канаді
У Канаді діє кілька пенсійних програм, що дозволяють регулювати пенсійне забезпечення в країні. Загальна програма забезпечення літніх (Old age security ), що надає пенсії всім жителям після досягнення певного віку. Згідно з цією програмою, починаючи з 1952 р кожен канадець старше 70 років, а з 1970 р - старше 65 років отримав право на пенсію по старості. Розмір пенсії визначається виходячи з рівня доходу, який людина мала в передпенсійний період. Найчастіше пенсії по старості становлять 20-25% одержуваної раніше заробітної плати. З 1967 р діє програма гарантованої надбавки до доходу, що розповсюджується на людей похилого віку з низькими доходами. Пенсії по старості виплачуються безпосередньо з державного бюджету, минаючи пенсійні фонди. Вони носять характер допомоги. Є програми соціального страхування, що надають виплати по старості в залежності від внесених внесків.. З створеного таким чином фонду особам, які досягли 65 років і які зробили необхідне число внесків, виплачується пенсія. Якщо працівник пропрацював 30 років і досяг 65 років, він отримує пенсію, що дорівнює 60% середнього заробітку за останні три роки перед виходом на пенсію. Працівник може піти на пенсію і в більш молодому віці, наприклад, в 55 років, маючи 10 років трудового стажу, але пенсія в цьому випадку буде значно менше. Поряд з державними програмами діють приватні пенсіони фонди. У Канаді приватні пенсійні програми охоплюють близько половини всіх осіб найманої праці. Характерна особливість багатьох приватних пенсійних фондів полягає в тому, що розмір виплачуваних ними пенсій залежить не від заробітку робочого, а визначається тривалістю його пенсійного стажу. Розмір пенсії або встановлюється підприємцем, або обмовляється в колективному договорі. Зазвичай пенсіонери в Канаді отримують виплати по декількох програмах одночасно. Також існують фонд допомоги на одного з подружжя. Ця незначна допомога виплачується тим, кому від 60 до 64 рр., а її/його чоловік/дружина отримують пенсію фонду «Спокійна старість» та додаткову пенсію. Розмір та право отримання цієї допомоги залежать від сумарного доходу подружжя і строку проживання в Канаді. Вдови та вдівці також можуть отримувати цю допомогу, з якої не знімається прибутковий податок.
2.Виявлення спільних та відмінних характеристик системи соціального забезпечення України та Канади.
- медичне забезпечення
Ми бачимо широкий спектр можливостей соціальної роботи у сфері здоров’я Канади, який може бути цінним досвідом для української держави та практики соціальної роботи здоров’я, особливо у часі трансформаційних змін цілої системи охорони здоров’я в Україні, впровадження медичної реформи та кардинально нових підходів до бачення людини у питаннях збереження її здоров’я та забезпечння добробуту. Дослідження свідчать, що значна зайнятість канадських соціальних працівників – у закладах сфери здоров’я. Важливим завданням в українському суспільстві має стати кваліфікована підготовка фахівців – соціальних працівників сфери здоров’я. Негативно позначаються на здоров’ї населення події останніх років країні, що пов’язані з військовими діями на Cході держави. Інша важлива причина незадовільних показників – це фундаментальні недоліки, накопичені у системі охорони здоров’я, та розпорошеність питань охорони здоров’я населення серед значної кількості суб’єктів діяльності та законодавчих актів. Кандська медицина з українською похожа тим, що щеплення інфекційних захворювань (таких як: дифтерія, поліоміеліт і т.д.) є обов’язкове.
-пенсійне забезпечення
Пенсійні накопичення в рамках системи професійних пенсій акумулюються в обраному роботодавцем або працівником фінансовому інституті й далі вкладаються в інвестиційні проекти. Такий механізм дає змогу уникнути знецінення накопичених коштів до моменту настання права на отримання професійної пенсії. Тому діяльність професійних пенсійних фондів має бути впроваджена в Україні. Окрім цього, суттєвим недоліком пільгового пенсійного забезпечення в Україні є залежність Пенсійного фонду від стабільності сплати роботодавцями платежів у той період, коли особа не працює, а одержує пенсію, в Канаді дане явище відсутнє. Великий дефіцит Пенсійного фонду – розрив між пенсійними зобов'язаннями перед пенсіонерами та доходами, продовжує загрожувати економічній стабільності та відсувати на другий план необхідні інвестиції в охорону здоров'я, освіту, інфраструктуру і оборону в Україні.
/
Рис. 2 Індекс щастя в Канаді та Україні, % [7]
/
Рис. 3 Індекс розвитку соціальних програм в Канаді та Україні, %[7]
Моє ставлення до медичної та пенсійної реформи в Україні.
Процес реформування пенсійної системи в Україні завжди був надто політизованим, що призвело до непослідовних дій та незадовільних результатів у довгостроковій перспективі. Жодному з українських урядів не вдалося досягти забезпечення гідного рівня життя людей похилого віку за прийнятною ціною. Оскільки реформування пенсійної реформи досі є призупиненим, країна потребує багаторівневої пенсійної системи, яка буде заохочувати до продовження трудової діяльності, стимулювати індивідуальні заощадження і переконає громадян у тому, що пенсійні обіцянки будуть виконані після їх виходу на пенсію. Все, що ухвалив новий уряд в плані пенсійної реформи – це збільшив пенсій вік.
Успішність реформування системи охорони здоров’я в Україні залежить від суб’єктивного сприйняття українцями тих змін, що передбачається запровадити до 2020 року. Медична реформа являє собою процес багатьох змін, в тому числі збільшення зарплати лікарям в залежності від того скільки в них пацієнтів, укладення угоди з сімейним лікарем. Проте, на мою думку, зараз можна чітко побачити, що медична реформа не спрацювала на повну силу. Лікарні і лікарі не готові до збільшення числа хворих на коронавірус. Палат інкубаційних за кілька років мед реформи, так і не були побудовані. За словами багатьох лікарів, їхні доходи досі не зросли і вони працюють зі зарплатою в 4000 грн. Появилася нова інформація, що медична реформа може бути ліквідована. Найгірше те, що вже більше половина медичних закладів перейшли на нові стандарти і тепер їм потрібно буде повертатися до попередніх. На мою думку, це означає, що колапс системи під час пандемії є неминучим. Загалом, можна сміливо стверджувати, що українській медицині потрібно пройти довгий і не легкий шлях до рівня Канади.
Висновок
У даній лабораторні роботі я характеризувала соціальну політику Канади . Можна зрозуміти, що дана країна є хорошим прикладом для багатьох країн по соціальному забезпеченню своїх громадян – вона дбає про майбутнє своєї нації. Адже соціальні програми, які реалізуються у Канаді - розраховані на всі прошарки суспільства, особливо на неповнолітніх дітей, безробітних та людей похилого віку. . Суть соціальної політики даної держави заключається в тому, що держава гарантує певний рівень життя будь-якій людині, незалежно від того є він громадянином Канади, що постійно проживає на території країни або біженцем. Питаннями організації соціального захисту і реабілітації інвалідів в Канаді займається Міністерство охорони здоров’я і соціального розвитку. У країні діють служби експертизи працездатності, консультації, профорієнтації, реабілітації, інформації, профпідготовки і працевлаштування інвалідів. Мною наведена порівняльна характеристика Канади і України в плані медичного та пенсійного забезпечення. У Канаді діє кілька пенсійних програм, що дозволяють регулювати пенсійне забезпечення в країні. Я вважаю, що Україні потрібно брати приклад з Канади, адже в іноземній країні діє ряд програм, які забезпечують громадянам безпечне медичне страхування та забезпечену пенсію. Варто зазначити, що страхування по безробіттю, незважаючи на жорсткість умов виплат, продовжує залишатися більш пільговим, ніж в США. Головний недолік Канадської медицини, це те що платні послуги є дорогі. Приміром, вартість одного виклику карети "швидкої" становить понад 2600 кан.дол.
Список використаної літератури:
Соціальна захищеність в Канаді: (Електронний ресурс) - https://stud.com.ua/65171/sotsiologiya/sotsialna_zahischenist_naselennya_kanadi
Охорона здоровя в Канаді: ( Електронний ресурс ) - https://canadaua.ca/archives/450
Допомога по безробіттю в Канаді: (Електронний ресурс) - https://canadaua.ca/archives/41
Пенсійне забезпечення в Канаді: (Електронний ресурс) - https://canadaua.ca/archives/461
Витрати Канади на соціальну сферу: (Електронний ресурс)-https://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=SOCX_AGG
Соціальна сфера Канади: (Електронний ресурс) - https://www.justfacts.com/socialspending
Індекс Канади та України: (Електронний ресурс) – https://knoema.ru/atlas/Канада/topics/Мировые-рейтинги