Міністерство освіти і науки України
Національний технічний університет України
«Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
Теплоенергетичний факультет
Кафедра автоматизації проектування енергетичних процесів і систем
Звіт
до лабораторної роботи №5
з дисципліни «Операційні системи»
Тема « Система команд. Команди пересилання даних . Робота з Турбо налагоджувачем»
Варіант 3
КИЇВ-2022
Мета: освоєння команд пересилання та отримання навичок налагодження асемблерних програм під керуванням Турбоналагоджувача TD .
Теоретична частина: Для пересилання даних використовується команда MOV, яка має формат: Mov Приймач, Джерело, яка копіює дані з другого операнда (Джерело) у перший (Приймач).
Синтаксис:
MOV регістр/пам’ять, регістр/пам’ять/безпосередній_операнд
В якості приймача не можна використовувати регістр CS. Обидва операнди повинні бути одного розміра.
Команда XCHG обмінює дані операнда-джерела і операнда-приймача. Дані можуть бути обмінені між регістрами і регістрами і пам'яттю.
Формат: XCHG Приймач, Джерело
Синтаксис:
XCHG регістр/пам'ять, регістр/пам'ять
Команда LEA завантажує адресу пам’яті у регістр, має формат:
LEA Приймач, Джерело
Синтаксис:
LEA регістр, пам’ять
Операндом-приймачем може бути будь-який загальний регістр, операндом-джерелом може бути будь-який операнд в пам’яті. Виконавча адреса операнда-приймача розташовується в регістр-приймач.
Команда LEA мож використовуватися для обчислення виконавчої адреси операнда прямої адресації, хоча зазвичай це неефективно, тому що адреса операнда прямої адресації - константа, яка відома під час асемблювання.
LEA DX, STRING
MOV DX, OFFSET STRING
Обидві команди призводять до однакового результату, однак друга команда більш швидкодіюча.
Команда LEA є больш ефективною для обчислення виконавчих адресов непрямих операндів в пам’яті.
LEA DX, STRING[SI]
Окрім функції виведення рядка символів на екран 9Н, яка заноситься у старший байт регістра АХ, можна використати іншу функцію – 40Н, яка теж заноситься у старший байт регістра АХ. Для цього використовується дексриптор для роботи з екраном або файлом. Дексриптор – це число, яке вказує куди здійснюється виведення інформації: 00 – у файл, 01 – на дисплей. Функція 40Н переривання INT 21H призначена для роботи з дисплеєм. Для виклику цієї функції необхідно завантажити в регістри наступні значення:
АН =40Н (код функції), ВХ=01 (дескриптор), СХ=Кількість символів, що виводиться, DX=Адреса рядка символів, що виводиться.
Кодова сторінка:
За замовчанням в Dosbox командний інтерпретатор cmd.exe використовує кодову сторінку 866 (DOS кодування). Для відображення кириличних символів компанія Microsoft для ОС Windows розробила русифікатор Windows в кодуванні win 1251.
Найпоширенішою в інтернеті кодуванням є UTF-8 - кодова сторінка 65001. Вона включає в себе більше двох мільйонів символів: всі можливі сучасні алфавіти, цифри, розділові знаки, математичні та спеціальні символи, музичні знаки і символи вимерлих форм писемності.
Для зміни кодової сторінки в командному інтерпретаторі cmd.exe використовується команда chcp:
Chcp <код>, наприклад, Chcp 1251.
Також потрібно вибрати шрифт Lucida Console. Для цього необхідно правою кнопкою в заголовку вікна DOSBox Status Window вибрати команду Свойства вкладка Шрифт вибрати шрифт Lusida Console.
Завдання:
Налагодьте програми відповідно до індивідуальних завдань, продемонструйте роботу програми в середовищі налагоджувача ТD. Використовуйте як допомогу текст наведеної програми.
Індивідуальне завдання (3 варіант):
3. Розмістіть символьну змінну 'O' у рядок символів на місця з крапками " MICR.S.FT WIND.WS $".
Код для завдання 3 варіанту:
/
Створення exe-файлу:
/
Файл lab5.exe в TD після запуску програми
/
Виведення програми в консолі:
/
Висновки:
Під час виконання даної лабораторної роботи було освоєно команди пересилання та отримано навички налагодження асемблерних програм під керуванням Турбоналагоджувача TD.
Закріплено навички використання команди mov і вивчено нові команди xchg і lea (xchg не було використано в моїй роботі, але в методичці про цю команду було сказано).