МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра зовнішньоекономічної і митної діяльності
Лабораторна робота №5,6,7
з дисципліни:
«Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції»
на тему: «РОЗРАХУНОК ФОРВАДНИХ КУРСІВ ДЛЯ УГОД НА «ЛАМАНУ ДАТУ»»
«РОЗРАХУНОК КУРСІВ АУТРАЙТ ДЛЯ ОПЕРАЦІЙ З ДАТОЮ ВАЛЮТУВАННЯ ДО СПОТ»
Львів-2019
Вступ
Валюта — грошова одиниця, що використовується як засіб розрахунку в торгових операціях. Тоді як крос-курс являє собою курс обміну між двома валютами. Розрізняють пряме та непряме котирування.
Курс розглядається як відношення базової валюти до котированої. Термін «базова» валюта означає, що така валюта у співвідношенні фіксується на певному рівні, зазвичай на рівні 1, 10 або 100. Ідеться про те, скільки одиниць котируваної валюти можна обміняти на одиницю базової. У світовій фінансовій практиці утвердилася традиція брати за базову валюту американський долар і виражати вартість інших валют відноснодо долара. Такий курс, або котирування, має назву прямого курсу (котирування), тобто змінювана кількість національної валюти тут відноситься до фіксованої кількості іноземної валюти. Винятком з правил є котирування англійського фунта стерлінгів, коли до фіксованої кількості національної валюти (у даному разі стерлінг) прирівнюють змінювану кількість іноземної валюти. Тільки окремі країни використовують таке котирування, яке має назву непрямого.
ВСТУП
Мета роботи: здобути навички розрахунку форвардних курсів для заданих угод на «ламану дату», взявши для цього будь-які дати, що не співпадають із заданими датами стандартних форвардних угод.
Технічні засоби: програмне забезпечення MS Word та MS Excel, форми для заповнення, мережа Інтернет.
ВИХІДНІ ДАНІ
Українське підприємство "Укрпромпостач" на виконання своїх зовнішньоекономічних контрактів здійснює відвантаження продукції на суму 456. Очікується, що кошти за оплату товарів надійдуть на рахунки підприємства через один місяць. З метою страхування своїх валютних ризиків, підприємство укладає форвардний контракт з банком "Дельта" на продаж всієї валютної виручки за ціною 0.1628. На дату виконання початкової угоди банк котирує іноземну валюту (базова) по відношенню до гривні (котирувальна) на рівні 0.1631. Валютна маржа (спред) банку становить 9. Проте, іноземний контрагент, повідомив вітчизняне підприємство про затримку платежу терміном на 3 місяців від раніше зазначеної дати розрахунку.
У зв’язку з такими обставинами, "Укрпромпостач", вимушений на термін 5 відтермінувати запланований раніше платіж на купівлю сировини у іншого закордонного партнера на суму , ризики по якому також було застраховано шляхом укладання форвардної угоди на купівлю валюти за ціною 1.6729. На дату виконання початкової угоди банк котирував іноземну валюту на рівні . За цією валютою, маржа банку становить 0.5.
Необхідно розрахувати форвардні пункти, якщо відомо, що банк "Дельта" котирує процентні ставки за валютою KGS на рівні bid 23.8 ask 26.3, за гривнями на рівні bid 20.6 ask 25.9 , а за валютою TJS на рівні bid 17.5 ask 18.9.
При здійсненні оплати за зовнішньоекономічними контрактами, "Укрпромпостач" використовує форму розрахунків Чисте інкасо.
Вихідні дані представлено в табл. 1.
Таблиця 1
Матриця витрат АТ «Автонавантажувач» у 2019 р.
№
A, тис
B
C
D,%
E
F
G, тис
H
I
J,%
K,%
L,%
M,%
N
Bid
Ask
Bid
Ask
Bid
Ask
11
456 KGS
0,1628
Bid 0,1631
9
3
5
1086 TJS
1,6736
Ask 1,6729
0,5
23,8
26,3
20,6
25,9
17,5
18,9
Чисте інкасо
ХІД РОБОТИ
Розрахунок форвардних курсів на «ламану дату».
Клієнтам банку часто необхідно укласти форвардні контракти, дати валютування яких будуть не збігатися зі стандартними строками (наприклад, угода аутрайт на 40 днів). У цих випадках вважається, що угоди мають ламану дату. Ринок таких операцій менш ліквідний, ніж ринок угод зі стандартними строками, і буває складно знайти контрагента для закриття. Строк виконання такої угоди знаходиться між двома стандартними термінами (коротким і довгим періодом). Премія/дисконт на ламану дату розраховується на базі двох найближчих стандартних дат. У таких випадках курсову різницю двох найближчих дат ділять на кількість днів між ними, а результат множать на кількість днів між ламаною датою та довгим періодом. Отримане число віднімають від форвардних пунктів довгого періоду. Формалізовано це можна зобразити так:
,
де FpBD — форвардні пункти на ламану дату;
FpD — форвардні пункти довгого періоду;
Fpd — форвардні пункти короткого періоду;
D — кількість днів довгого періоду;
d — кількість днів короткого періоду;
BD — кількість днів до ламаної дати.
Наприклад, 11 жовтня клієнт звернувся до свого банку щодо укладання форвардного контракту, який має покрити платіж від 23 листопада. Для здійснення цього платежу клієнту потрібно придбати українські гривні за киргизькі соми. Необхідно розрахувати курс, за яким буде укладено контракт, за умови, що банк котирує такі ставки продажу української гривні: KGS /UАН = 1,1628, 1mFp = 130 pm, 2mFp = 318 pm (розрахунок представлений в лабораторній роботі №2).
Дата виконання цього форвардного контракту є ламаною, тобто нестандартною. Найближчими днями є 10 листопада — одномісячний форвардний курс (контрактний період — 30 днів), та 11 грудня — двомісячний форвардний курс (контрактний період — 61 день). Період між датою спот і датою виконання контракту на ламану дату становить 42 дні.
Розрахуємо премію:
Форвардний курс буде дорівнювати: 1,1628 + 0,00203 = 1,16483.
Якщо ж клієнт вирішить укласти контракт на купівлю мексиканського песо на попередніх умовах, враховуючи, що банк котирує такі ставки продажу таджицького сомона: UАН/TGS= 0,6736, 1mFp = 110 pm, 2mFp = 528 pm (розрахунок представлений в лабораторній роботі №2).
Розрахуємо премію:
Форвардний курс буде дорівнювати: 0,6736 + 0,00272 = 0,67632
Розрахунок курсів аутрайт з датою валютування до спот.
Форвардний курс аутрайт = курс спот ± форвардні пункти.
Форвардний курс аутрайт на купівлю KGS = 1,1628 + 0,00318 = 1,03587
Форвардний курс аутрайт на купівлю TJS = 0,6736 + 0,00528 = 0,62232
Отже, форвардний курс аутрайт дорівнює курсу спот плюс (мінус) форвардні пункти. Форвардні пункти також називають своп-пунктами, форвардною різницею чи своп-різницею. Вони є абсолютними пунктами цього валютного курсу (в одиницях валюти котирування), що корегують курс спот під час проведення форвардних операцій і відображають різницю в процентних ставках за конкретні періоди між валютами, які продаються на міжнародних грошових ринках.
Є правило, відповідно до якого:
валюта з низькою процентною ставкою за визначений період котирується на форвардних умовах до валюти з високою процентною ставкою за той же період із премією;
валюта з високою процентною ставкою за визначений період котирується на форвардних умовах до валюти з низькою процентною ставкою за той же період зі знижкою чи дисконтом.
Перераховані вище правила розрахунків форвардного курсу аутрайт діють для форвардних строків (триваліших, ніж спот). Для операцій з датою валютування «завтра» або навіть «сьогодні», які ближче, ніж дата спот, застосовуються зворотні правила розрахунку курсу аутрайт.
Якщо форвардні пункти зростають зліва направо, то для визначення курсу аутрайт для дати валютування ближчої, ніж спот, форвардні пункти міняються місцями і віднімаються від курсу спот.
/
е П (Д) куп — премія або дисконт для форвардного курсу купівлі певної валюти;
Кс.куп. — спот-курс купівлі певної валюти;
гд.в — відсоткова ставка за міжбанківськими депозитами, для валюти котирування;
гк.б — відсоткова ставка за міжбанківськими кредитами для базової валюти (база котирування);
Т — термін у днях, на який розраховується форвардний курс; 360(365) — базова кількість днів у році.
Якщо форвардні пункти зменшуються зліва направо, то для визначення курсу аутрайт до спота форвардні пункти міняються місцями і додаються до курсу спот.
/
де П (Д) пр. — премія (дисконт) для форвардного курсу на продаж певної валюти;
Кс.пр. — спот-курс продажу валюти;
гк.в. — відсоткова ставка за міжбанківськими кредитами для певної валюти;
гд.б. — відсоткова ставка за міжбанківськими депозитами для базової валюти.
Оскільки обидва випадки, описані у вихідних даних та розраховані у лабораторній роботі №2 передбачають, що форвардні пункти зростають зліва направо, розрахунки будуть наступними:
при форвардній угоді на купівлю киргизького сома:
Д (дисконт) = -6.7
при форвардній угоді на купівлі таджицького сомоні:
П (премія) = 9.08
ПОБУДОВА ВЗАЄМОДІЇ УЧАСНИКІВ МІЖНАРОДНИХ РОЗРАХУНКІВ
Для виконання лабораторної роботи необхідно:
1. Описати сутність та особливість заданої у табл. 3.1 форми розрахунку, вказавши на переваги та недоліки при використанні у здійсненні ЗЕД.
2. Схематично відобразити процес здійснення вказаної форми розрахунку з деталізацією всіх учасників цього процесу.
3. Здійснити детальний опис етапів здійснення зовнішньоекономічних розрахунків.
Інкасо - це доручення продавця своєму банку одержати від покупця проти товарних документів гроші й перерахувати їх продавцю.
При інкасовій формі розрахунку експортер, після постачання товару, передає в банк своєї країни, що інкасує, комплект товарних документів із прикладеним до них інкасовим документом.
Банк, що інкасує, пересилає комплект документів банку платника, що, у свою чергу, пред'являє їх імпортеру для перевірки. Якщо документи відповідають умовам контракту, імпортер підтверджує банку свою згоду на оплату поставлених товарів. Повідомлення про зарахування на кореспондентський рахунок банку імпортера суми є підставою для розрахунків з експортером. Недолік інкасо з позиції експортера полягає в тому, що він спочатку має відвантажити товар, а потім передати документи в банк й очікувати виконання зобов'язань покупцем про сплату. Для зменшення ризику неплатежу експортер має наполягати на наданні банківської гарантії платежу.
Крім банківської гарантії, забезпечення платежу здійснюється шляхом застосування телеграфного інкасо. При телеграфному інкасо банк експортера виплачує йому виторг за товар негайно чи через визначений термін після одержання документів на інкасо, сповіщаючи свій банк за телеграфом, з яким він повинен мати спеціальний договір про телеграфне інкасо.
Документи, за якими здійснюються операції по інкасо, поділяються на дві групи:
o фінансові документи (переказні векселі, прості векселі, чеки, платіжні розписки, інші документи, що використовуються для отримання платежів готівкою);
o комерційні документи (рахунки, документи на відвантаження, специфікації, сертифікати).
Чисте інкасо - це інкасо фінансових документів (векселі, чеки, розписки й інші документи, використовувані для одержання платежів), коли вони не супроводжуються товарними документами.
При чистому інкасо банк-ремітент приймає від довірителя-експортера вищевказані фінансові документи, а банк, що представляє у країні платника, пред'являє платнику інкасовані фінансові документи до оплати.
Інкасова форма розрахунків певною мірою вигідна експортеру тим, що дає захист його прав на товар до моменту оплати документів (якщо, звичайно, експортер не дав інструкції про видачу документів без оплати).
Інкасова форма розрахунків також вигідна імпортерам, оскільки вона припускає оплату реально поставленого товару, а витрати з проведення інкасової операції є відносно невеликими.
Основним недоліком інкасової форми розрахунків є тривалість обігу документів через банки і, відповідно, періоду їх сплати (акцепту), який може тривати від декількох тижнів до місяця і більше. Крім того, імпортер має право відмовитися від оплати представлених документів або не мати дозволу на перекз валюти за кордон.
В останньому випадку експортер понесе витрати, що пов'язані із зберіганням вантажу, його продажем третій особі або транспортуванням назад у свою країну, звичайний розрив у часі між відвантаженням товару і отриманням валютного виторгу, особливо при тривалому транспортуванні вантажів.
Розрахунки в формі інкасо дають змогу банкам здійснювати контроль за своєчасністю отримання платежу, однак банки, як правило, не мають реальних важелів впливу на імпортера з метою прискорення оплати (акцепту) документів.
/
ВИСНОВКИ
У даній лабораторній роботі необхідно було розрахувати форвардні курси для угод на «ламану дату» курси аутрайт для операцій з датою валютування до спот.
Форвардна угода — це угода між двома сторонами про майбутню поставку предмета контракту за наперед обумовленою ціною, яка укладається поза біржею й обов'язкова до виконання для обох сторін угоди. страхування з допомогою форвардного контракту полягає в перенесенні операції з реального ринку на ринок строкових угод.
Форвардна валютна угода — це негайний нерозривний та обов’язковий контракт між банком і його клієнтом (або іншим банком) на купівлю або продаж визначеної кількості зазначеної іноземної валюти за курсом обміну, зафіксованим під час укладання угоди, для виконання (тобто поставки валюти та її оплати) в майбутньому часі, зазначеному в контракті. Цей час являє собою конкретну дату чи період між двома конкретними датами. Особливостями таких угод є те, що це договір, який має форму зобов’язання купити або продати певну кількість однієї валюти в обмін на іншу, валютний курс фіксується в момент укладання контракту, цей курс не буде збігатися з курсом за угодою спот (за винятком окремих випадків), виконання контракту (поставка валюти) здійснюється в узгоджений час у майбутньому, тобто або на певну дату або між двома певними датами, залежно від умов контракту, не існує стандартизації форвардних контрактів.
Метою їх застосування є страхування від зміни курсів валют та одержання спекулятивного прибутку.
В міжнародній торгівлі часто трапляється так, що дата платежу віддалена від дати укладення угоди на строк, що не збігається зі стандартними термінами укладання форвардних угод, наприклад на 40 днів. Такі угоди мають назву угод на «ламану дату» (broken date). Термін виконання такої угоди лежить між двома стандартними термінами (так званими «коротким» та «довгим» періодами). Саме на базі форвардних пунктів двох найближчих стандартних дат і розраховується премія/дисконт на ламану дату.
Фіксовані форвардні угоди “аутрайт” – це контракти, в яких дата виконання твердо обумовлена між банком та клієнтом і не може бути змінена (крім випадків, коли дата валютування припадає на вихідний або святковий день). Такі контракти укладаються, коли клієнту відома точна дата платежу за експортною чи імпортною угодою.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1) 1. Патика Н.І. Міжнародні валютно-кредитні відносини: навч. посіб. / Н.І. Патика. – К. : Знання, 2013. – 566 с.
2. Міжнародні кредитно-розрахункові операції в банках : навч. посіб. / за наук. ред. М.І. Сивульського. – К. : Університет «Україна», 2012. – 327 с.
3. Михайлів З.В., Гаталяк З.П., Горбаль Н.І. Міжнародні кредитно-розрахункові відносини та валютні операції: Навчальний посібник. - Львів Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2004. - 244 с.
4. Бровков С.М., Руденко Л.В. Валютно-фінансові механізми в міжнародному бізнесі: світовий досвід та українська практика. – К.: ТОВ „Агентство „Україна”, 2001. – 380 с.
5. Луцишин З.О. Трансформація світової фінансової системи в умовах глобалізації. – К.: Видавничий центр „ДрУк”, 2002. – 320 с.
6. Міжнародні фінанси. Кредитно-модульний курс.: 4-те вид. перероб. та доп. Навч. посіб. / За ред. Козака Ю.Г., Логвінової Н.С., Барановської М.І. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – 288 с.
7. Ринок фінансових послуг: навч. посібник / І.Б. Хома, І.В. Алєксєєв, Л.С. Тревого, Н.І. Андрушко. – 2-ге вид. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2015. -248 с.
8. Сутомліна В.М. Фінансовий ринок: Навч.-метод. Посіб. для самост. вивч. дисц. – Вид. 2-ге.- К.: КНЕУ, 2008. – 176 с.
9. Міжнародні фінанси (контрольні запитання, тести, практичні завдання): Навчальний посібник / За ред. Лисенкова Ю.М., Поліванова В.Є. – К.: Дакор, КНТ, 2015. – 225 с.
10. Зеркалов Д.В. Международные расчеты. Условия поставки товара: Пособие. – К.: Дакор, КНТ, 2012. – 432 с.
11. Віднійчук-Вірван Л.А. Міжнародні розрахунки і валютні операції: Навчальний посібник. – Львів: „Магнолія 2006”, 2007. – 214 с.