МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра зовнішньоекономічної та митної діяльності
/
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №3
з дисципліни: «Методи моделювання зовнішньоекономічної діяльності»
Варіант 17
РІШЕННЯ ЗАДАЧІ ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ ЗАСОБАМИ MICROSOFT EXCEL
Мета роботи – набуття навичок розв’язання задачі про призначення за допомогою надбудови «Пошук розв’язку» Microsoft Excel.
1. Створення збалансованої матриці задачі в Microsoft Excel
Задача. У зв’язку із розширенням підприємство оголосило конкурс на дві нові посади. На ці посади претендують троє співробітників, які вже працюють на підприємстві, та чотири нових претендента. Відділ кадрів оцінив за дванадцятибальною шкалою компетентність співробітників, що вже працюють на підприємстві, та чотирьох нових претендентів для роботи на нових та існуючих посадах. Результати такої оцінки наведені в табл. 1.
Таблиця 1
Результати оцінки компетентності кожного із претендентів для роботи на кожній із посад
Претенденти
Посади
Існуюча 1
Існуюча 2
Існуюча 3
Нова 1
Нова 2
Працюючий 1
9
9
12
12
12
Працюючий 2
7
9
12
12
12
Працюючий 3
8
7
8
9
12
Новий 1
7
12
6
10
8
Новий 2
12
11
8
4
11
Новий 3
2
12
6
12
5
Новий 4
5
7
6
6
9
Загальна кількість претендентів 7 чоловік (n 7), а загальна кількість посад 5 (m 5). Оскільки n z m, то задача про призначення незбалансована. Збалансовану матрицю задачі про призначення можна створити ввівши дві фіктивні посади. Потрапляння одиниці на перетин рядка, що відображає певного претендента, та фіктивного стовпчика означає, що цей претендент не буде прийнятий на роботу. Для дозволу та заборони таких ситуацій необхідно вдало обрати фіктивні цільові коефіцієнти. Шляхом введення відповідних цільових коефіцієнтів також моделюється ситуація заборони зарахування працюючих співробітників на посади один одного (рис. 1).
/
Рис. 1 . Оформлення матриці задачі про призначення в Microsoft Excel
2. Складання оптимізаційної моделі задачі про призначення
КЗ задачі про призначення є бульовими, тобто на них накладається обмеження х= 0 та 1.
Економічним сенсом КЗ задачі буде визначення, чи призначений і-й претендент на j-у посаду. Якщо змінна xij=1, то призначений, якщо xij=0, то ні. У збалансованій задачі про призначення КЗ будуть складати матрицю розмірністю nхm, причому n=m. Критерієм оптимальності буде сумарна компетентність співробітників на посадах. Отже, сума КЗ, помножених на відповідні цільові коефіцієнти (оцінка компетентності кожного із претендентів для роботи на кожній із посад) буде складати ЦФ, яка максимізується.
/ Виходячи із умови, що на одну посаду може бути признааченний лише один із претендентів формулюються обмеження:
/
Виходячи із умови, що кожен із претендентів можу бути призначений на одну і тільки одну посаду формулюються обмеження:
/
В результаті узагальнення співвідношень, а також умови бінарності змінних сформулюємо оптимізаційну модель задачі про призначення:
/
Сформулювавши оптимізаційну модель задачі про призначення перейдемо до її вирішення за допомогою надбудови «Пошук розв’язку».
3. Розв’язання задачі
/
При використанні даної задачі про призначення для прийняття управлінських рішень в управлінні персоналом потрібно пам’ятати, що отримані результати можуть носити лише характер рекомендацій. Багато аспектів прийняття рішень при розподіленні співробітників за посадами, а також прийнятті нових співробітників не підлягають формалізації, і таким чином не можуть бути вираженими мовою математики. Тому прийняття остаточних рішень у цій сфері залежить від компетентності та професіоналізму менеджерів із персоналу.
ВИСНОВКИ
Під час виконання лабораторної роботи №3 ми здійснили розв’язання задачі за допомогою надбудови «Пошук розв’язку» Microsoft Excel. В ході роботи ми здійснили розподіл претендентів на відповідні посади. За вихідними даними загальна кількість претендентів 7 чоловік (n 7), а загальна кількість посад 5 (m5). Оскільки n z m, то задача про призначення незбалансована. Тому ми ввели дві фіктивні посади, щоб зробити задачу збалансованою.
Головним правилом розв’язання цієї задачі є те, що кожен із претендентів можу бути призначений на одну і тільки одну посаду формулюються обмеження.
Отже, ми отримали наступні результати, які допоможуть керівнику здійснити прийняття управлінських рішень в управлінні персоналом. Після проведених розрахунків новий працівник №1 та №4 не підійшли на дані посади.
Однак, отримали такі працівники:
працівник №1 з результатами тестування – 12, тримав нову посаду №1;
працівник працюючий №2 з результатами 12 отримав посаду існуючої роботи №3;
працівник підприємства №3 з результатами 12 отримав нову посаду №2;
новий працівник №2 з результатами оцінювання отримав посаду існуючої роботи №1
новий працівник №3 з результатами 12 отримав посаду існуючої роботи №2
Проте, важливо пам’ятати, що отримані результати можуть носити лише характер рекомендацій. Багато аспектів прийняття рішень при розподіленні співробітників за посадами, а також прийнятті нових співробітників не підлягають формалізації, і таким чином не можуть бути вираженими мовою математики. Тому прийняття остаточних рішень у цій сфері залежить від компетентності та професіоналізму менеджерів із персоналу