МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра зовнішньоекономічної та митної діяльності
/
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №1
з дисципліни: «Управління міжнародними проектами та програмами»
на тему: «Ідентифікація різних видів проектів, стадії життєвого циклу проекту, визначення зацікавлених сторін проекту та їх оцінювання»
Львів – 2021
ЗМІСТ
ВСТУП 3
ХІД РОБОТИ 5
1. Декомпозиція проблеми. 5
2. Зацікавлені групи проекту. 6
3. Альтернативи вирішення проблем 7
4. Формування дерева цілей 7
ВИСНОВОК 8
ВСТУП
Мета роботи: виявлення різних видів міжнародних проектів, визначення проектних альтернатив, ідентифікація стадії життєвого циклу, методів аналізування зацікавлених сторін проекту.
Завдання:
ознайомлення із проблемною ситуацією;
ідентифікація міжнародного проекту, декомпозиція проблеми;
аналізування проектних альтернатив, стадій життєвого циклу, зацікавлених сторін проекту;
аналізування проектних альтернатив, стадій життєвого циклу, зацікавлених сторін проекту.
Актуальність теми:
Важко уявити сучасну людину, яка не користується ліками - це продукти наукового прогресу, які давно стали невід’ємною частиною цивілізованого життя. Проте чи можна назвати цивілізованими методи, за допомогою яких подібний товар з’являється на полицях у аптеках? І чи хоч хтось замислювався над тим, скільки тварин постраждало для того, аби лабораторія зазначила, що якісь ліки, крем чи знеболююче безпечні для використання їх людиною?
Підприємства за допомогою спеціальних лабораторних перевірок мають спершу довести безпечність своєї продукції для здоров’я людини. Проте чи справді виправдані ці узаконені жертвоприношення? Захисники прав тварин стверджують, що такі дослідження не дають 100% вірогідності безпечності того чи іншого засобу для людини. Оскільки в лабораторних дослідах найчастіше використовуються кролики, хом’яки, морські свинки, щури та миші, мавпи, собаки, коти, такі тестування не можуть показувати єдиного результату, до того ж вони не проводяться на людині, яка є іншим біологічним видом. Є речовини, які безпечні для людини і небезпечні для деяких піддослідних тварин, і навпаки.
Іноді трапляється й так, що деякі виробники тестують на тваринах ліки, навіть не бажаючи того, бо просто не замислювались над питанням, а яким саме чином відбувається оцінювання безпечності лікарських засобів, замовляючи санітарно-епідеміологічний висновок на свою продукцію. До речі, саме лабораторії, що роблять такі висновки, й затримують увесь процес переходу до альтернативних методів дослідження. Для того, аби укріпити та на законодавчому рівні підтвердити важливість відміни тестування продукції на тваринах, в Україні мають з’явитися високі та суворі стандарти безпеки, чітка та відкрита законодавча база, де користувачі матимуть повний доступ до інформації про продукт та його сертифікацію. Представники спільноти "Екологічна платформа" говорять про те, що з огляду на мале фінансування важко сподіватись, що дослідні центри матимуть змогу до оперативної модернізації, закупівлі нового устаткування і сировини. Тому питання з відміною тестування на тваринах має вирішуватись не лише за допомогою законів, але й матеріальної бази. Проблема тестування лікарських засобів на тваринах залишається актуальною й через не досить широкий перелік альтернативних методів, щоб забезпечити повну заміну випробувань на тваринах. Тенденція заборони тестування на тваринах поширюється по всьому світові, важливо, аби в Україні вона не просто промайнула, але й принесла за собою дієві зміни, адже це рішення не тільки на користь гуманності, але й безпеки та якості продукції. Виходячи з цього ТОВ «Алое» яка є одним з найбільших виробників лікарських засобів в Україні, хоче створити на основі зарубіжних практик першу лабораторію в нашій країні яка здійснюватиму перевірку безпечності ліків для використання людьми альтернативними методати дослідження, щоб посилити тенденцію заборони тестування на тваринах аби в Україні вона не просто промайнула, але й принесла за собою дієві зміни, адже це рішення не тільки на користь гуманності, але й безпеки та якості продукції. Цей проект має на меті створення лабораторії альтернативних методів досліджень . Бізнес орієнтований на лабораторне оцінювання безпечності лікарських засобів, яке замовляють виробники для санітарно-епідеміологічного висновоку на свою продукцію, а також розв’язання проблеми тестування лікарських засобів на тваринах в Україні. Бізнес орієнтується безпосередньо на вітчизняний ринок, адже його створення є в інтересах усіх жителів, які є споживачати такої продукції та виробників, які хочуть щоб їхню продукцію занести у « білі» списки Розмір інвестицій дуже суттєвий, він складає 16 мільйонів доларів США. Але натомість Україна нарешті отримає лабораторію нового зразку , яка збереже життя тисячам невинних травин.
ХІД РОБОТИ
Декомпозиція проблеми.
Таблиця 1
Декомпозиція проблеми
Аспекти проблеми
Зміст окремих елементів
Бажаний стан
1
2
3
Політичний
Стабільність економіки країни та загроза воєного стану.
Продовження активного руху в ЄС. Зупинення військових дій за допомогою прямих переговорів та альиернатив.
Нормативно-правовий
Законодавча база, пов’язана з тестуванням препаратів на тваринах.
Заборона вже кілька років діє у країнах Європейського Союзу
Укріпити та на законодавчому рівні, підтвердити важливість відміни тестування продукції на тваринах, в Україні мають з’явитися високі та суворі стандарти безпеки, чітка та відкрита законодавча база, де користувачі матимуть повний доступ до інформації про продукт та його сертифікацію.
Інституційний
Довгий процес оформлення та отримання документів і дозволів.
Створити лояльніший процес отримання документів для лабораторій даного типу.
Економічний
Нестабільністю поточної економічної ситуації та особливо умов інвестування, тощо
Залучення інвестицій у розмірі 16 млн. дол.
Технологічний
Неповнота та неточність інформації про динаміку техніко-економічних показників, параметрів нової техніки та технології. Так як такого типу лабораторій в Україні немає, потрібно брати інформацію в іноземних партнерів.
Надання інформації від іноземних об’єктів, які використовують цю технологію.
Технічний
Забезпечення правильними основними засобами та їх налаштування для правильної роботи лабораторії. Пошук спеціалістів для їх налаштування.
Надання інформації від іноземних об’єктів про правильність підбору основних засобів.
Знайти на ринку України таких спеціалістів.
Ресурсний
Пошук та забезпечення всіма необхідними ресурсами для можливості тестування лікарських препаратів.
Успішний підбір постачальника та якісної продукції, співпраця з перевіреними постачальниками.
Екологічний
Збереження життя тваринам
Популяризація цього методу на ринку України та перехід всіх виробників ліків на цей метод.
Після формування декомпозиції проблеми слід перейти до формування груп.
Зацікавлені групи проекту.
Таблиця 2
Зацікавлені групи інноваційного проекту та їх інтереси
Зацікавлені особи
Зміст інтересів зацікавлених осіб
1
2
Керівник проекту
Зацікавлений в успішній реалізації проекту, збільшення прибутків компанії шляхом проедення дослідження для інших компаній їхньої продукції.
Генеральний підрядник і
субпідрядники
Зацікавлені в успішній реалізації проекту, дотримання плану в часових та фінансових вимірах
Проектна команда
Зацікавлена у налаштуванні роботи лабораторії , стабільності її діяльності
Постачальники
Зацікавлені у вчасній поставці товару відповідної якості та у відповідній кількості
Споживачі
Зацікавлені в оцінювання безпечності ліків за альтернативним методом , замовляючи санітарно-епідеміологічний висновок на свою продукцію.
Конкуренти у сфері дослідження на токсичність продукції
Не зацікавлені у реалізації проекту, так як це відповідно зменшить величину їхніх прибутків шляхом зменшенні заявок на проведення експертиз.
Державна влада
Зацікавлена у сприянні роботи лабораторії , так як Україна нарешті отримає лабораторію нового зразку , яка збереже життя тисячам невинних травин.
Засоби масової інформації (телеканал «1+1», радіохвиля «ЛюксFM»)
Зацікавлені у поширенні інформації серед населення (інфоприводи)
Організації захисту тварин (Центр захисту тварин, Всесвітнє товариство захисту тварин (ВТЗТ))
Зацікавлені у збережені життя тваринам та популяризацію даного методу дослідження.
Населення
Зацікавлене у побудові лабоаторії, яка здійснюватиму перевірку безпечності ліків для використання людьми альтернативними методати дослідження, щоб посилити тенденцію заборони тестування на тваринах.
На основі проблемної ситуації встановлено проектні альтернативи (достатньо визначити 3 альтернативні варіанти реалізації проекту) та перелік критеріїв для оцінки проектних альтернатив. Ними можуть бути критерії якості, вартості, своєчасності, доступності ресурсів, екологічності, патріотизму тощо. Оптимальним є визначення 3-5 критеріїв оцінювання проектних альтернатив. Далі, на підставі сформованих критеріїв оцінимо проектні альтернативи у діапазоні [0;5]. При цьому 0 отримує проектна альтернатива, яка найменше відповідає сформованому критерію, а 5 – проектна альтернатива, реалізації якої найбільш повно відповідає відповідному критерію. Результати оформлені в таблиці (див.табл.3).
Альтернативи вирішення проблем
Таблиця 3
Альтернативи вирішення проблеми
№
Проектна
альтернатива
Вартість
Якість
Доступність
Масштабність принесеної користі
Сума балів
1
Формування свого «знаку якості»(на препаратах є знак, який показує, що перевірено «Алое»
3
4
2
5
14
2
Купівля франшизи в іноземних контрагентів(полегшить етап сторення і налагодження всіх процесів)
1
5
3
5
14
3
Співпраця та часткове залучення інвестицій з великими компаніями виготовлення ліків.
5
3
5
3
16
Далі, виконується декомпозиція мети проекту та визначення цілі його реалізації та завдання, які слід реалізувати для досягнення його цілей. Формується «дерево цілей» проекту (див.рис.1). При цьому, цілі і завдання на рисунку - це графи та схеми, за допомогою яких генеральна ціль проекту.
Формування дерева цілей
/
Рис. 1. «Дерево цілей міжнародного проекту»
ВИСНОВОК
В першій лабораторній роботі ми дослідили іноваційний проект «Алое» - лабораторія для проведення досліджень що до шкідливості препаратів(щоб не робити це на тваринах). Визначили: декомпозицію проблем, зацікавлених груп проекту, альтернативи вирішення проблеми та побудували дерево цілей.
Дослідження проектних альтернатив показало, що найкращим варіантом може бути створення лабораторії співпрацюючи з компаніями по виготовленню ліків.
Графічне зображення місії та цілей проекту дає краще уявлення про завдання та генеральну ціль міжнародного проекту, оскільки виражає взаємопідлеглість та взаємозв’язки між елементами.