МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту організацій
/
Звіт з лабораторної роботи №3
з дисципліни «Операційний менеджмент»
на тему:
«ВИБІР МІСЦЯ РОЗТАШУВАННЯ ЛОГІСТИЧНОГО СЕРВІСНОГО СКЛАДУ МЕТОДОМ «ЦЕНТРУ ТЯЖІННЯ»»
Варіант 13
Львів-2024
Зміст
Мета даної роботи 3
Теоретичні положення 3
Хід роботи 5
Висновок 7
Список використаної літератури 8
Мета даної роботи – набуття студентами навичок застосування економіко-математичних методів для обґрунтування вибору місця розташування виробничих потужностей.
В процесі виконання роботи студенти закріпляють також знання з експлуатації персональних електронних обчислювальних машин – ПЕОМ
Теоретичні положення
Одне з найважливіших рішень про прибуток в довгостроковому періоді, яке приймає фірма, це рішення про те, як розташувати операції. І якщо для виробництва це не завжди критичне рішення, то в бізнесі, де обслуговування вимагає участі клієнта (в охороні здоров’я, сфері відпочинку, розваг, логістичному обслуговуванні) – це запорука майбутньої успішної діяльності. Рішення супроводжується розробкою послуг і системи поставок послуг та складається з двох складових: пошук місця розташування і потім пошук ділянки в межах даного місця розташування для системи поставки послуг. Коли місце розташування і ділянка вибрані, необхідно розробити план розташування устаткування.
Сервісні фірми ухвалюють рішення про місце розташування з різних причин. Пропозиція послуг в новому місці може бути частиною стратегії зростання, якій слідує організація. Іншою причиною може бути збільшення попиту; існуюче обслуговуюче устаткування може не задовольняти додатковий попит; отже, потрібно нове устаткування або розширення потужностей. Звичайно, може бути вірним і зворотне. Тобто попит в одному місці розташування може стати нижче за рівень, на якому організація могла б продовжувати існування, отже, потрібне нове місце розташування з достатнім рівнем попиту. Коли сервісній фірмі необхідно ухвалити рішення про місце розташування, існують три основні альтернативи:
1. Розширити існуючі потужності на даній ділянці.
2. Закрити існуючі потужності і побудувати нові на новому місці.
3. Відкрити нову дільницю або дільниці.
Вибір місця розташування – це макрорішення про те, які країни, регіони (в межах країни) і поселення (в межах регіону, області або міста) підходять для розміщення обслуговуючої одиниці.
Вибір ділянки – це мікрорішення, що стосується певної частини земельної ділянки (або декількох земельних ділянок), на якій доцільно розташувати обслуговуючу одиницю.
У цих методичних вказівках спочатку розглядається рішення про вибір місцеположення з описом значення:
( бізнес-профілю;
( основних чинників розташування;
( головного критерію вибору;
( типових помилок, яких допускаються при виборі;
( місце розташування зі складною структурою.
Дев’ять головних чинників, пов’язаних з вибором місця розташування і ділянки: Розташування, засноване на споживацькому чиннику; Розташування, засноване на чиннику витрат; Розташування, засноване на конкурентному чиннику; Системи забезпечення; Географічний та екологічний чинники; Обстановка для торговельно-промислової діяльності; Розташування, засноване на комунікаційному чиннику; . Розташування, засноване на чиннику перевезень; і найважливіший - Особисті побажання керівника.
Метод центру тяжіння – це математичний метод, що використовується для знаходження місця розташування для єдиного центру розподілу, який обслуговує низку роздрібних магазинів чи супермаркетів. Метод враховує розташування ринків, обсяг товарів, що поставляються на ці ринки, і витрати на перевезення при знаходженні якнайкращого розташування розподільчого центру.
Центр тяжіння визначається за формулами 1 та 2
/
де Сх – координата х точки центру тяжіння;
Су – координата у точки центру тяжіння;
dхі – координата х місця розташування i;
dуі – координата у місця розташування i;
Wі – обсяг товарів, переміщуваних в або з місця розташування і.
Хід роботи
Потрібно здійснити вибір місця розташування логістичного центру для обслуговування супермаркету «Ромашка». Магазини товариства з обмеженою діяльністю «Цукерочки» розташовані у таких містах: Київ, Львів, Дніпро та Одеса. На даний момент вони забезпечуються товарами із старого, який не відповідає сучасним вимогам складу у Кропивницьку.
На допомогу нам приходить MathCAD. За допомогою цієї програми ми зможемо правильно визначити де розташувати новий склад, враховуючи координати розташування наших міст та попиту на продукцію у містах.
На рисунку 1 та 2 наведено назву нашого підприємства та зображення карти України та зірочкою позначені міста в яких знаходяться наші магазини
/
Рис.1 Вхідна інформація для подальшої роботи
/
Рис.2. Карта України
Наступним кроком вводимо кількість населених пунктів де розташовані магазини «Ромашка». Також визначаємо за допомогою карти координати x та y наших міст і обсяг товарів. (дивитись рис.3)
/
Рис. 3 Розрахунок центру тяжіння
За допомогою отриманої інформації, підставляємо дані у формулу для визначення центру тяжіння і знаходимо координати для x та y.
Отже у нас виходить, що Cx= 404,667 та Cy = 220,083. Тепер знаходимо ці координати на карті. (див. рис.3)
/
Рис.3 Місце для розташування складу
Отже виходить, що нам потрібно розташувати склад поблизу селища Лисянка Черкаської області.
Висновок
Під час виконання лабораторної роботи набуто навичок застосування економіко-математичних методів для обґрунтування вибору місця розташування виробничих потужностей.
Також закріплено знання з експлуатації персональних електронних обчислювальних машин – ПЕОМ. Роботу виконано з використанням програмного пакету MathCAD. Знайшовши карту України і завантаживши її у додаток MathCAD за допомогою функції READBMP(«Назва файлу з картою»).
Отже вирішено питання з найкращим розташуванням складу для ТЗОВ «Цукерочки». Найоптимальнішим, найкращим місцем для розміщення складу є поблизу селища Лисянка Черкаської області.
Список використаної літератури
1. Методичні вказівки до лабораторної роботи з курсу «Операційний менеджмент» для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 073 – Менеджмент. Вибір місця розташування логістичного сервісного складу методом «центру тяжіння». / Укладач Сорочак О.З.: – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2018. – 19 с.
2. Василенко В.О., Ткаченко Т.І. Виробничий (операційний) менеджмент:
Навчальний посібник. За ред. В.О.Василенка. - К.: ЦУЛ, 2003. - 532 с.
3. Омельяненко Т.В., Задорожна Н.В. Операційний менеджмент: Навч.-
метод. посіб. для самост. вивч. дисц. – К.: КНЕУ, 2003. – 236 с