МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра «Телекомунікації»
СТВОРЕННЯ І ФОРМАТУВАННЯ ТЕКСТОВИХ ФРАГМЕНТІВ РЕДАКТОРОМ WORD
Методичні вказівки до лабораторної роботи з дисципліни
«Інформатика телекомунікаційних систем та мереж, ч.І»
для студентів базового напряму 6.0924
«Телекомунікації»
Затверджено
на засіданні кафедри “Телекомунікації”
Національного університету
“Львівська політехніка”,
протокол №____ від_______2006р.
Львів 2006
«Створення і форматування текстових фрагментів редактором Word». Методичні вказівки до лабораторної роботи з дисципліни «Інформатика телекомунікаційних систем та мереж, ч.І» для студентів базового напряму 6.0924 «Телекомунікації»: Львів 2006. 8с.
Автори: доцент, к.т.н., І.Б.Чайковський
доцент, к.ф.-м.н., А.С.Андрущак
Рецензент: професор, д.т.н., Б.П.Русин
У лабораторній роботі розглянуто особливості роботи з текстовими фрагментами за допомогою текстового редактора Word. Розглядаються типи та властивості шрифтів, поняття абзацу, розміщення тексту на сторінці, колонки, обтікання текстом графічних об’єктів, текстові вікна в графічних об’єктах, рамки і кольори.
МЕТА РОБОТИ: Навчитися користуватися програмою “Word”, створювати і форматувати фрагменти текстів. Вивчити властивості шрифтів, поняття абзацу, розміщення тексту на сторінці, колонки, обтікання текстом графічних об’єктів, властивості текстових вікон в графічних об’єктах, рамок і кольорів.
Теоретичні відомості
Текстовий редактор Word є універсальним програмним продуктом, який дозволяє створювати документи навчального, наукового, офісного, видавничого та будь-якого іншого призначення. Програма є складовою частиною середовища Windows MS Office.
Редактор має головне меню і декілька панелей інструментів (опції View… Toolbars…), які можуть налаштовуватися (опції Tools… Customize… Commands…) і займати зручне місце за допомогою „миші”. Опція View… Page Layout найбільш зручна, коли необхідно бачити розмітку сторінки – її поля, краї паперу тощо. Більшість пунктів меню відкривають діалогові вікна, часто з декількома закладками. Вікно програми складається з рядка меню з кнопками керування вікном документа; рядка з назвами програми, документа та кнопок керування вікном – мінімізація, згорнути, розгорнути; панелей інструментів і лінійки, якщо вони ввімкнені; робочого поля документа зі смугами прокручування та кнопками, що задають вигляд документа; рядка стану, що містить дані про поточну сторінку документа – номер сторінки, розміщення курсора і.т.д. У MS Word XP i MS Word 2003 у вікні документа може розміщуватися вертикальна панель – область завдань. Вона розміщується зліва чи справа від робочого поля. Тут користувач може може уточнити свої дії стосовно створення чи використання документа.
Налаштовування розмірів сторінки здійснюється за допомогою опіцї File… Page Setup…, а полів використовуючи горизонтальної та вертикальної лінійки, які вмикають опцією View… Ruler. Одиниці виміру змінюють в меню Tools… Options… General… centimeters.
На екрані є декілька режимів відображення документа: звичайний, електронний (web-документ), розмітка сторінки, структура, читання. Для введення тексту задають здебільшого (normal) або режим розмітки (layout). В електронному режимі вигляд документа такий такий самий як і на web-сторінці. Для перегляду заголовків великих документів призначений режим структура. Режим читання призначений для перегляду великих фрагментів тексту, оскільки виводить на екран по одній, або дві сторінки як у книжці.
Уведення тексту з клавіатури здійснюється в межах абзацу (Paragraph), причому необхідно слідкувати, щоб між словами було не більше одного пробільного символу, а абзац закінчувався натисканням клавіші Enter. Мова вибирається перемикачем на панелі задач або заданою комбінацією клавіш. Вигляд літер налаштовується вибором відповідного шрифта (Font) і його розміру (у пунктах, приблизно 3 пт. на міліметр). Для кожного шрифта розрізняють кілька способів начертання: простий, потовщений (Bold), нахилений (Italic) або підкреслений (Underlined), які можна комбінувати клавішами на панелі інструментів форматування. Головні правила введення тексту:
не натискати на клавішу введення для переходу на новий рядок, оскільки такий перехід відбувається автоматично;
не натискайти на клавішу пропуск для створення абзацних відступів і центрування тексту, оскільки для цього є спеціальні процедури;
робити лише один пропуск між словами, не забуваючи робити пропуск після коми і крапки;
не натискати на клавішу Backspace, щоб перевестикурсор до позиції з помилкою, для цього слід користуватися клавішами-стрілками;
для отримання великої букви слід натиснути на клавішу Shift;
необхідно стежити, щоб не був постійно ввімкненим режим Caps Lock інакше всі букви будуть великими;
Наступним чином створюють деякі важливі символи, яких немає на клавіатурі: апостроф (') - Ctrl + двічі «Є» або Alt + 0146 на цифровій частині клавіатури праворуч, §- Alt + 0167, тире -Ctrl + «-» праворуч тощо.
Форматування відбувається автоматично за властивостями, заданими попередньо, або для виокремленого фрагменту. Властивості абзацу задаються в меню Format… Paragraph…, вікно якого містить різні параметри: відступи від полів, перший рядок (простий – None, з відступом – First Line, висячий - Hanging), міжрядковий інтервал, інтервал між абзацами, розміщення на сторінці – вирівнювання за лівим краєм , за правим, по центру, за обидвома краями (Justified). Останні опції є й у вигляді кнопок на панелі форматування. Абзаци можна нумерувати або оздоблювати мітками, що виконується автоматично натисканням кнопок або через меню Format… Bullets and Numbering.
Текст може розміщатися кількома колонками (найчастіше двома). Для цього до виокремленого фрагменту застосовують опцію Format… Columns… або відповідну кнопку.
Окрім тексту документ може містити невеликі об’єкти – автофігури, малюнки, формули, які трактуються як графічні об’єкти, прив’язуються до певного абзацу і можуть займати повний абзац або обтікатися текстом різними способами. Способи обтікання задають, виокремивши графічний об’єкт і клацнувши правою клавішею „миші”, після чого в контекстному меню останнього вибирають опцію Формат об’єкта... Розміщення... (Format Object… Wrapping…).
Якщо є необхідність всередині графічного об’єкта розмістити текст, це зручно виконувати за допомогою текстового вікна, яке вмикається з панелі інструментів рисування, може містити текст і рамку, а також масштабуватися і пересуватися, як інші об’єкти. Коли рамка не потрібна, вибирають режим відсутності рамки. В інших випадках вибирають стиль начертання рамки, товщину ліній і кольори через контекстне меню форматування текстового вікна Format Text Box… Colors and Lines…
Звичайний текст також можна поміщати в рамки різних стилів і кольорів, задавати колір тексту, колір фону тощо. Для цього необхідно виокремити фрагмент і звернутися до меню Format… Borders and Shading… відповідних кнопок на панелі інструментів.
Щоб надрукувати введений документ, необхідно виконати команду Print з меню Файл або натиснути на комбінацію Ctrl+P, або кнопку із зображенням принтера на стандартній панелі. У діалоговому вікні Print необхідно задати тип принтера, обсяг мате-іалу: одна сторінка, всі сторінки, сторінки із заданими номерами, лише виокремлений фрагмент, кількість копій, якість друку, в разі потреби додаткові параметри.
Закінчити роботу з редактором можна або засобами пунктів меню File – Exit, або закрити всі віфкна (Alt+F4). Під час зберігання файлу необхідно стежити, щоб файл був збережений не в будь-якій папці, а в тій, яка призначена для цього документа. Для цього під час виконання команди Save as (Зберегти як...) слід відкрити список Folder і вибрати у ньому потрібну папку на заданому диску.
Хід роботи.
Відкрити програму Word та створити новий документ.
Дати ім’я новому файлу і записати його в потрібну папку.
Вибрати параметри сторінки і поля.
Вибрати вид розмітки сторінки.
Увімкнути лінійку.
Перевірити одиниці виміру.
Вибрати шрифт і висоту літер.
Увести три абзаци тексту.
Кожен з трьох абзаців відформатувати різними способами.
Розмістити середній абзац у дві колонки.
Увімкнути кнопку рисунку та створити автофігуру.
Перевірити різні режими обтікання текстом автофігури. Прив’язати фігуру до третього абзацу, виконати її переміщення в межах абзацу.
Створити текстове вікно та ввести невеликий фрагмент тексту.
Налаштувати рамку текстового вікна.
Виокремити фрагмент тексту в першому абзаці та обвести його рамкою.
Перевірити способи призначення кольору тексту, фону, рамок.
Записати файл.
Оформити звіт з роботи.
Контрольні запитання
Які існують кирилізовані шрифти?
Як призначити висоту літер 16 пт?
Як увімкнути лінійку?
Що таке абзац?
Чому заважають зайві пробільні символи?
Пояснити дію кнопок на панелі форматування.
Як розмістити текст у дві колонки?
Як задати обтікання текстом формули?
Пояснити порядок налаштовування рамок.
Чим відрізняється текстове вікно?
Як налаштувати панель інструментів?
Як записати файл? В яку папку буде виконуватися запис? З яким розширенням можна записати файл?
Список рекомендованої літератури.
В.М. Глинський. Практикум з інформатики. Львів – „Деол”, 2005.
Гуржій А.М., Поворознюк Н.І., Самсонов В.В. Інформатика та інформаційні технології. Харків. - „Сміт”-2003
В.Е. Фигурнов. IBM PC для пользователя. Краткий курс. М. –1998.