Міністерство освіти і науки України
Національний університет „Львівська політехніка”
ЗВІТ
ДО ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ № 7
З КУРСУ: ” ОСНОВИ ПСИХОЛОГІЇ ТА ПЕДАГОГІКИ ”
НА ТЕМУ: ״ ФУНКЦІОНАЛЬНА АСИМЕТРІЯ ПІВКУЛЬ ГОЛОВНОГО МОЗКУ″
Львів – 2008
Мета роботи: ознайомитись з основними функціями півкуль головного мозку людини.
Теоретична частина:
Теорія функціональної асиметрії півкуль головного мозку.
Обидві півкулі здатні отримувати й переробляти інформацію у вигляді як образів, так і слів, але існує функціональна асиметрія головного мозку - різний ступінь виявленості тих чи інших функцій у лівій та правій півкулях.
Функцією лівої півкулі є читання і рахування, переважне оперування знаковою інформацією (словами, символами, цифрами тощо). Ліва півкуля забезпечує можливість логічних побудов, без яких неможливе послідовне аналітичне мислення. Розлад діяльності лівої півкулі зазвичай призводить до порушення мовлення (появи афазій), блокує можливість нормального спілкування, а за глибокого враження нервової тканини - до значних дефектів розумової діяльності.
Права півкуля оперує образною інформацією, забезпечує орієнтацію в просторі, сприйняття музики, емоційне ставлення до сприйнятих та усвідомлених об'єктів.
Обидві півкулі функціонують у взаємозв'язку. Функціональна асиметрія притаманна тільки людині, формується в процесі спілкування і залежно від переважання функціонування правої чи лівої півкулі впливає на індивідуально-психологічні характеристики особистості.
Людський мозок – це можливо, найскладніша з живих структур. Мозок виконує безліч дій, які ще менше залежать від нашої активної свідомості.
Отже, мозок – це орган спеціально пристосований для того, щоб допомагати окремим особам у здійсненні головних життєвих актів.
Розумова діяльність – це дії контрольовані мозку.
Види розумової діяльності:
- навчання;
- письмо;
- малювання;
- читання;
- творення;
- аналізування;
- розв’язання;
- вирахування;
- уява;
- зосередження;
- ігнорування;
- чуттєвість;
- сон;
- сновидіння та ін.
Встановлено, що психічні функції певним чином розподілені між правою та лівою півкулями головного мозку. Обидві півкулі здатні отримувати й переробляти інформацію у вигляді як образів, так і слів, але існує функціональна асиметрія головного мозку – різний ступінь виявленості тих чи інших функцій у лівій та правій півкулях. Функцією лівої півкулі є читання і рахування, переважне оперування знаковою інформацією (словами, символами, цифрами тощо). Ліва півкуля забезпечує можливість логічних побудов, без яких неможливе послідовне аналітичне мислення. Розлад діяльності лівої пікулі зазвичай призводить до порушення мовлення, блокує можливість нормального спілкування. А за глибокого враження нервової тканини до значних дефектів розумової діяльності.
Права півкуля оперує образною інформацією, забезпечує орієнтацію в просторі, сприйняття музики, емоційне ставлення до сприйнятих та усвідомлених об’єктів.
Обидві півкуля функціонують у взаємозв’язку. Функціональна асиметрія притаманна тільки людині, формується в процесі спілкування і залежно від переважання функціонування правої чи лівої півкулі впливає н індивідуально-психологічні характеристики особистості.
Результати тесту:
Позиція
Л
П
1
образне мислення
логічне мислення
2
м’якість (поступливість) характеру
жорсткість характеру
3
артистизм
простота
4
нерішучість характеру
рішучість характеру
ПППП
орієнтація на загальноприйняту думку, на стереотипи. Це консервативний тип характеру з найбільш стабільною, «правильною» поведінкою.
ПППЛ
непомірний консерватизм, слабкий темперамент. Ймовірно, що такі люди є нерішучими.
ППЛП
такій людині притаманні здібність до кокетування, рішучість, почуття гумору, активність, енергійність, темпераментність, артистизм. Під час спілкування з нею необхідні гумор і рішучість, оскільки цей сильний тип характеру не сприймає слабких. (Зустрічається у 16,5% чоловіків і 17,9% жінок).
ППЛЛ
рідкісний самостійний тип характеру. Близький до попереднього типу, але менш рішучий та енергійний, дещо м’який. Деяке протиріччя між нерішучістю (ліве аплодування) і твердістю характеру (праве ведуче око). Висока контактність, але повільне призвичаяння.
ПЛПП
діловий тип характеру, який поєднує аналітичний тип розуму і м’якість (основна риса). Повільне призвичаяння та обережність. Такі люди ніколи не йдуть на конфлікт «у лоб», у них переважає розрахунок, терпимість, повільність у розвитку стосунків, деяка холодність.
ПЛПЛ
найслабший тип характеру, дуже рідкісний. Беззахисність та слабкість пов’язані як з нездатністю йти на конфлікт, так і з схильністю до різноманітних впливів. Зустрічається тільки у жінок (0,8%).
ПЛЛП
схильність до нових вражень та здібність до уникання конфліктів, деяка непостійність. Цим характерам притаманні емоційна повільність, простота, рідкісна (незвична) сміливість у спілкуванні, здібність переходити на новий тип поведінки. Значно частіше зустрічається у жінок (8,5% жінок і 3,5% чоловіків).
ПЛЛЛ
непостійний і незалежний тип характеру. Основна риса – аналітичність у поєднанні з рештою лівих тестів. Зустрічається рідко (2,6% чоловіків і 1,6% жінок).
ЛППП
найчастіше зустрічається, один з типів характеру з доброю адаптацією до різних умов (15,7% чоловіків та 12,2% жінок). Основна риса – емоційність у поєднанні з достатньою настирливістю, що проявляється, перш за все, в основних стратегічних питаннях життя – шлюб, освіта і т.п. Висока підлеглість до чужого впливу. Легко контактує практично зі всіма іншими типами характеру. В чоловіків емоційність понижена, спостерігається схильність до флегматичності.
ЛППЛ
ще менша настирливість, м’якість, поступливість обережному впливу. Вимагає особливо ретельного відношення до себе. Тип «маленької королеви».
ЛПЛП
найсильніший тип характеру, важко піддається переконанню – для цього необхідний сильний, різноманітний вплив. Здібний проявляти настирливість, яка іноді переходить в «зациклювання» на другорядних цілях. Сильна індивідуальність. Має здібність до подолання труднощів. Проявляє деякий консерватизм через недостатню увагу до чужої точки зору. Такі люди не люблять інфантильності.
ЛПЛЛ
сильний, але не нав’язливий характер, практично не підлягає переконанню. Основна риса – внутрішня агресивність, прикрита зовнішньою м’якістю і емоційністю. Швидка взаємодія, але повільне взаємопорозуміння.
ЛЛПП
дружелюбність та простота, деяка розкиданість інтересів.
ЛЛПЛ
основні риси – простодушність, м’якість, довірливість. Це дуже рідкісний тип характеру (1,3% жінок, у чоловіків практично не зустрічається).
ЛЛЛП
емоційність у поєднанні з рішучістю (основна риса). Енергійність і деяка розкиданість приводять до того, що у подібних типів, під впливом емоцій, можливе швидке прийняття непродуманих рішень. Тому у стосунках з ними важливі додаткові «гальмівні механізми».
ЛЛЛЛ
власниками повного набору «лівих тестів» – є люди, для яких є властивою здібність поглянути на речі по-новому, підвищена емоційність, індивідуальність, егоїзм та впертість. Прагнення до самозахисту іноді призводить до замкненості.
Висновки:
За результатами тесту можна зробити наступний висновок: мій власний тип особистості є своєрідним, по відношенню до певних аспектів, а саме: у мене присутнє образне мислення, але нерішучий характер; також я відношусь до простих людей із жорстким характером. Я не дуже настирливий але впертий. Також присутня м’якість та поступливість обережному впливу. Вимагаю особливого ретельного відношення до себе. Присутній тип «маленької королеви»
Особливості проявів лівої і правої півкуль в ситуаціях пов’язаних з моєю побутовою діяльністю:
Ліва півкуля бере активну участь у повсякденному спілкуванні з людьми, мові та іншими особливостями мого організму. Також Ліва півкуля відповідає за логічне мислення, яке я використовую часто, наприклад при вирішенні будь-якої задачі чи тесту. Права півкуля відповідає за впізнання та розпізнавання людей, їхніх рис обличчя, речей оточуючого світу. Також права півкуля відповідає за розпізнавання маленьких деталей речей чи іншої інформації, яка надходить від зорової системи. За це, у лівої півкулі більше можливостей у часовій і слуховій областях. Права півкуля швидше пізнає виразні обличчя незалежно від якості емоції.
Всі ці особливості двох півкуль проявляються щоденно, щохвилинно і щосекунди, тому можна зробити висновок: повноцінна діяльність двох півкуль головного мозку – запорука нашого з вами життя!