МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
О.Ю.Григор’єв, С.В.Князь, А.О.Босак, Л.П.Сай
АНАЛІЗУВАННЯ І ПРОРОБКА КОНКУРЕНТНИХ МАТЕРІАЛІВ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до виконання індивідуальної роботи
з курсу "ТЕХНОЛОГІЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ І МІЖНАРОДНІ ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ"
для студентів спеціальностей "Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності"
Затверджено
на засіданні кафедри
менеджменту і міжнародного
підприємництва
Протокол №7 від 26.12.2008 р.
ЛЬВІВ - 2008
Технологія зовнішньоекономічних операцій і міжнародні інформаційні системи. Методичні вказівки до виконання індивідуальної роботи з курсу "ТЕХНОЛОГІЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ І МІЖНАРОДНІ ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ" для студентів спеціальностей "Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності". Уклад.: О.Ю.Григор’єв, С.В.Князь, А.О.Босак, Л.П.Сай – Львів: Видавництво НУ “Львівська політехніка”, 2008.- ___ с.
Укладачі Григор’єв О.Ю., ст.викладач,
Відповідальний за випуск Князь С.В., к.е.н., доц.
Рецензенти: Скибінський О.С., к.е.н., доц.
Барвінська Є.С., к.е.н., доц.
1. Загальні положення
Індивідуальна робота на тему: "Аналізування і проробка конкурентних матеріалів" виконується студентом в процесі вивчення дисципліни "Технологія зовнішньоекономічних операцій і міжнародні інформаційні системи". Вона переслідує мету закріпити на засадах прикладних обгрунтувань теоретичні знання та навички розрахунку і заповнення конкурентного листа. Визначення експортних/імпортних цін в умовах зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД).
2. Зміст індивідуальної роботи
Індивідуальна робота складається з таких розділів:
Вступ.
1. Коротка характеристика організації.
2. Проробка базисних та валютно-фінансових умов контракту.
3. Заповнення конкурентного листа і визначення експортних/імпортних цінї.
Висновки.
Список використаної літератури.
У Вступі студент обґрунтовує необхідність ЗЕД для держави, підприємств, особливості здійснення ЗЕД на сучасному етапі розвитку економічних відносин у світі та в Україні на даний вид товару, розкриває сутність застосування міжнародних інформаційних систем при проведенні роботи.
У Розділі 1 «Коротка характеристика організації» студент характеризує діяльність організації, профіль діяльності якої визначається відповідно до отриманого варіанту роботи (додаток 2). Студент самостійно вибирає підприємство і характеризує його за такими ознаками:
профіль діяльності;
форма власності;
правовий стан;
виробничо-господарський та фінансовий стан;
стан розвитку галузі та регіону, де функціонує організація;
необхідність ЗЕД для підприємства, причини, які спонукали підприємство вийти на зовнішній ринок.
У Розділі 2 «Проробка базисних та валютно-фінансових умов контракту» студент розробляє рекомендації щодо вибору базисних умов поставки та валютно-фінансових умов майбутнього контракту.
Основним міжнародним документом, який широко використовується у сучасній міжнародній комерційній практиці, і який містить трактування 13 базисних умов поставки,.є остання редакцiя збiрника "Інкотермс-2000" (публікація МТП № 560). У ньому знайшли вiдображення новi види товарiв, способи упакування, транспортування, форми фiнансових розрахункiв, використання засобiв електронного обмiну даними та iнше
Описати запропоновану базисну умову поставки, обгругрунтувати її переваги перед іншими базисними умовами поставки (БУП) для даного виду ЗЕО з даним контрагентом із даної країни.
Навести та коротко описати схему здійснення ЗЕО із зазначенням усіх необхідних документів, допоміжних договорів, служб, організацій та органів, які їх видають.
Вибір валютно-фінансових умов залежить від характера економічних та політичних відносин між країнами контрагентів, співвідношення сил контрагентів, кон’юнктури товарного ринку, характера товару, торгових узансів (звичаїв), чинних міжурядових та міжнародних угод, які регламентують валютно-фінансові умови, банківських традицій у цій сфері. Міжурядові угоди встановлюють загальні принципи розрахунків, які слід враховувати при розробці конкретних валютно-фінансових умов у зовнішньоторговому контракті (ЗТК).
Проробка валютно-фінансових умов ЗТК передбачає визначення двох груп елементів - валютних та фінансових умов. Валютні умови включають у себе наступні складові: валюту ціни товару; валюту платежу; курс перерахунку валюти ціни у валюту платежу при їх неспівпадінні; захисні валютні застереження проти ризику валютних втрат у випадку зміни курсу валют. Фінансові умови включають у себе такі складові: умови платежу; форми розрахунків; засіб платежу; гарантії платежу; банки, через які будуть здійснюватись розрахунки.
Навести та коротко описати схему запропонованої варіантом індивідуальної роботи форми розрахунків із зазначенням усіх організацій, банків тощо, які залучені у розрахункові операції з обидвох боків.
Показати переваги цієї форми розрахунків порівняно із іншими для даної ЗЕО, даної країни-контрагента та Вашої країни, даного конкретного контрагента
У Розділі 3 «Заповнення конкурентного листа і визначення експортних/імпортних цінї» студент послідовно згідно наведеного нижче прикладу складає конкурентний лист, використовуючи три різних конкурентних матеріали та розрахувати експортну (імпортну) ціну.
Для визначення оптимального рівня ціни конкурентних матеріалів мають бути зведені до бази, яка при експорті являє собою характеристики та плановані умови поставок товару, що продається, а при імпорті - характеристики та умови поставок, які містяться у найбільш привабливій комерційній пропозиції продавців.
Зведення - це внесення поправок у ціни конкурентних матеріалів, які враховують їх відмінність від бази. Кількість поправок залежить від складності товарів та ступеня відмінності у базисних умовах поставок. Частина поправок може бути отримана в результаті підрахунку, але більшість носить експертний характер, тобто оцінюється на базі комерційного досвіду. Часто до визначення розміру поправок залучаються технічні працівники.
Конкурентний лист - внутрішній документ підприємства, що містить комерційні і технічні відомості про товар із одержаних від фірм пропозицій, і служить для порівняння їх основних показників та визначення орієнтовного рівня експортної/імпортної ціни.
Нижче на прикладі конкретної ситуації показана методика складання конкурентного листа, в якому представлені найбільш поширені у комерційній практиці етапи зведення (внесення комерційних поправок) до цін конкурентних матеріалів та довідкової ціни з урахуванням умов майбутніх експортних/імпортних контрактів.
Приклад конкретної ситуації:
І. Вихідна інформація.
Пропонується у 2002 р. експорт з України за кордон 100 одиниць 1,5-тонних електронавантажувачів ЕН-200 на умовах "FOB порт Одеса" ("DAF місто Чоп"), оплата - готівкою, валюта ціни - USD.
Цінова політика експортера - "орієнтація на конкурентів", і тому як база для порівняння відібрані наступні конкурентні матеріали (джерела інформації) на аналогічні вибори:
ЗТК, укладений 10.05.1999 р. (зі строком поставки у 2000 р.) англійською фірмою "Карлен енд Ко" з фірмою-покупцем "Крамер ГмбХ" (Німеччина) на продаж на умовах "FOB порт Дувр" 10 електронавантажувачів SMT-250 за ціною 3100 GBP. Платіж - готівка, інкасо;
пропозиція німецької компанії "Крупп АГ", отримана іншою українською фірмою "Техноімпорт" 5.06.2000 р. на продаж 100 електронавантажувачів DR-80K на умовах "DAF кордон Німеччини" з поставкою у 2001 р. Ціна пропозиції - 13750 DEM. Платіж: аванс - 10% (2001 р.), інкасо - 50% (2002 р.), розстрочка - 40% на 5 років при 5% вартості кредиту (2002 р.);
прейскурант японської фірми "КСМ" від 1.11.2001 р., в якому наведені дані про продаж на умовах "EXW склад продавця у Токіо" електронавантажувача SK-551 за ціною 2300000 JPY. Платіж - готівка, акредитив. Поставка у 2002 р.
ІІ. Введення поправок на комерційні умови.
Зведення цін до єдиної валюти (Сt).
Усі ціни конкурентних матеріалів перераховуються у валюту ціни майбутнього котракту (у прикладі – це USD) за курсом кожної конкретної валюти до USD на дату конкурентного або довідкового матеріалу. Для комерційної пропозиції це може бути дата пропозиції, яка пролонгована на зазначений у ній термін поставки товару; для контракту, який не передбачає ковзних цін, - дата поставки, а для такого, що передбачає ковзні ціни, - дата підписання; для прейскурантів – це кінцева дата дії самого прейскуранта, яка зазначена на ньому або супроводжувальному листі. Якщо відомо, що з дати конкурентного або довідкового матеріалу курс валюти до USD змінився на незначну величину, то для перерахунку можна брати будь-який відомий курс, який є найближчим до дати конкурентного матеріалу.
Зведення цін за строками угоди (Спл).
Ціни конкурентних та довідкових матеріалів, перераховані у валюту ціни майбутньої угоди, зводять до терміну передбачуваної угоди із врахуванням можливих змін цін (під впливом подорожчання товарів, світової інфляції тощо) у періоди, які пройшли з дати конкурентного або довідкового матеріалу, до планованої дати підписання майбутнього контракту. Для цього використовують індексні ряди цін на відповідний вид товару, які офіційно публікуються у національних довідниках країн конкурентних матеріалів або у довідниках ООН
Індексний ряд для кожного виду товару – це табличний ряд, який складається на кожні десять років. При цьому ціна товару у перший рік десятиріччя приймається за 100 одиниць і кожного наступного року змінюється пропорційно зросту або зниженню цін на цей товар. У таблиці 1 наведений умовний приклад двох індексних рядів на електронавантажувачі за 1990 – 2000 рр. та 2000 – 2010 рр.
Таблиця 1
Роки
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
2000
Індекси
100
103
108
113
118
126
133
138
141
146
150
Роки
2000
01
02
03
04
05
06
07
08
09
Індекси
100
104
109
На 2002 рік індекси цін прогнозуються із врахуванням цих індексів за останній рік (тобто з 2000 р. на 2001 р.).
Зведення цін за строками здійснюється за простою формулою ковзання:
де Спл – ціна на планованований рік укладення контракту (у прикладі 2002 р.);
Сt – ціна конкурентного матеріалу у рік t у єдиній валюті;
Jпл – індекс ціни року укладення контракту;
Jt – індекс ціни року конкурентного матеріалу.
Якщо не вдається знайти індекси цін з 2000 р., то можна на періоди до 5 попередніх років для промислового обладнання та складної побутової техніки використовувати підвищення цін на 3-5 % на рік, для товарів народного споживання – на 2,5-3 % на рік.
Для контракта по SMT-250 використані індекси цін виробників у Великобританії (джерело «Monthly Digest of Statistic», 2000=100, позиція «Елекрокари»). Для DR-80K індекси цін Німеччини (джерело: «Preise rie 8»; 2000=100, позиція «Підйомно-транспортне обладнання»).
Далі поправки здійснюються до зведених цін.
Зведення цін по базисних умовах поставки ( поправка к1).
Зведення до базису поставки здійснюється врахуванням різниці затрат на фрахт та страхування вантажу за передбачуваною угодою та конкурентними матеріалами. Вартість фрахту та страхування при поставках машин та обладнання між портами Європи та Північної Америки у середньому становить 5 - 10 %, між Європою та Південною Америкою - 8 - 15 %. У будь-якому випадку цю різницю повинен підрахувати транспортний відділ на базі поточних фрахтових ставок із врахуванням специфіки вантажу.
Вартість фрахту та страхування такого товару як електронавантажувачі становить: 1) між портами України та Західної Європи, Близького Сходу, Північної Африки - 3-5 %; 2) між портами України та Америки, Японії, Індії, Південно -- Східної Азії - 6-8 %; 3) територією України - 2 %.
Хоча ціни на умовах FOB та DAF можуть не співпадати, для спрощення розрахунку у прикладі вони приймаються однаковими.
Ціна "EXW склад продавця " збільшується на 5 % - на вартість пакування, маркування та транспортування до кордону (порту) країни продавця (у прикладі - Японії).
Зведення цін по кредитних умовах (умовах платежу готівкою) (поправка к2).
У методику зведення цін по кредитних умовах закладений принцип визначення цін конкурентних та довідкових матеріалів, якщо б їх угоди передбачали платіж готівкою. Ціна конкурентного матеріалу зменшується на вартість наданого кредиту.
У даному прикладі поправка на умовах платежу за DR - 80K розраховується за формулою визначення коефіцієнта кредитного впливу (ккр):
де dі - окремі (і-ті) некредитні платежі за товар у ціні;
dab=0,1 - частка авансу;
dін - частка інкасо;
nі - різниця у роках між роком зведення ціни та роком чергового і-го платежу;
nab=1 - різниця у роках між роком платежу авансу (2001) та роком зведення (2002);
nін=0 - те ж саме для платежу інкасо;
R=0,4 - частка кредитованої частини платежу;
nк=0 - пільговий термін відтермінування початку погашення кредиту від дати завершення поставки товару у роках;
b=0,1 - банківський відсоток, спрогнозований на період кредиту за майбутнім контрактом, або який діяв під час кредиту, наданого конкурентами;
r=0,05 - вартість кредиту (річний відсоток за наданий товарний кредит);
c=0,758 - береться із таблиці 2, у якій "с" розраховано для різних сполучень значень банківського відсотку (b=10 %) та термінів надання кредиту (tкр=5 років)
Таблиця 2
b, %
Термін кредиту (tкр), роки
3
4
5
6
7
8
9
10
6
0,891
0,866
0,842
0,820
0,797
0,776
0,754
0,736
7
0,875
0,847
0,820
0,749
0,770
0,746
0,724
0,702
8
0,859
0,828
0,799
0,770
0,744
0,718
0,694
0,671
9
0,844
0,810
0,778
0,748
0,719
0,692
0,666
0,642
10
0,829
0,792
0,758
0,726
0,695
0,667
0,640
0,614
12
0,801
0,759
0,721
0,685
0,652
0,621
0,592
0,565
15
0,761
0,714
0,670
0,631
0,594
0,561
0,530
0,502
Зведення по кількості (поправка к3).
Це зведення враховує обсяг проданого чи закупленого товару порівняно із планованими умовами майбутньої угоди. При цьому до уваги беруться два фактори:
враховується зниження або зріст витрат виробництва з боку продавця при збільшенні або зменшенні кількості товару, що поставляється (ефект масштабу). При торгівлі продукцією, що випускається серійно, різниця у витратах виробництва незначна і її можна не враховувати, а знижка на великий обсяг замовлення залежить від виду товару і може досягати 10%. При торгівлі продукцією індивідуального виробництва різниця у витратах виробництва на одиницю продукції буде значною і знижка може становити 20-30%.
комерційна зацікавленість продавця у збільшенні обсягу продажу, яка виявляється у його готовності надати знижку з ціни. Наприклад, комерційні знижки для електродвигунів становлять: при замовленні більше 100 одиниць – 1 %, більше 500 – 5%, більше 1000 – 10 %.У даному прикладі знижка у прейскуранті на SK–551 становить 5% - на 10 одиниць, 15 % на 100 одиниць. Оскільки знижка на кількість по SMT–250 невідома, то умовою приймається, що вона така ж, як у прейскуранті на SK–551.
З ціни SMT–250 та SK–551 через обмежений обсяг замовлення (10 та 1 одиниця відповідно) знято по першому та другому факторах:
SMT–250 – 1 % та 5 % відповідно;
SK–551 – 2 % та 15 % відповідно.
Зведення ціни на уторгування (поправка к4).
Продавець практично ніколи не вказує у пропозиції мінімальну ціну, по якій він згоден укласти контракт, а завищує її на можливе уторгування у середньому на 10%. Якщо відомо, що товар продавався конкурентом через посередника, то його ціна також зменшується на 3-5% на виплату винагороди посереднику. Якщо джерелом інформації є контракт, то уторгування вже здійснено і ціна залишається без змін. Знижка з прейскурантної ціни може становити від 3% до 50% і вище. У даному прикладі для SMT-250 знижка дорівнює нулю, оскільки джерелом інформації є контракт. Для DR-80K знижка прийнята у розмірі 10%, виходячи із практики зовнішньоторгових фірм, оскільки дані по фактичних розмірах знижок, які надаються цією фірмою, відсутні.
Для SK-551 знижка з прейскурантної ціни, за повідомленнями фірми KCM, дорівнює 50%.
Зведення ціни на технічні гарантії (поправка к5)
У міжнародній практиці на машини, обладнання та побутові прилади тривалого користування надається гарантія 12-15 місяців з дати поставки або 6 місяців з моменту початку експлуатації. Будь-яке збільшення строку гарантії - це додаткові витрати для постачальника, розмір яких він визначає в залежності від виду товару.
У даному прикладі DR-80K має більш тривалий строк гарантії порівняно із EH-200, що має бути враховано у ціні, ця ціна повинна бути зменшена на розраховані комерсантом додаткові затрати по гарантії, які дорівнюють 6%, а ціна SK-551 через коротку гарантію має бути збільшена на 8%.
Ціна, зведена за комерційними умовами (Ск).
Ця ціна дорівнює ціні, зведеній за строком поставки (Спл), помноженій на добуток усіх попередніх поправок (К1(К5)
ІІІ. Введення поправок на технічні характеристики.
Це зведення повинно зменшувати ціну товару по конкурентному або довідковому матеріалу, зведену за комерційними умовами, на оцінену величину його технічних переваг порівняно з характеристиками товару, який буде об'єктом майбутнього контракту, та збільшувати ці ціни - при технічних перевагах товару, який буде закуповуватись чи продаватись за майбутнім контрактом.
Величини поправок розраховуються комерсантами, технічними спеціалістами та товарознавцями з урахуванням відмінностей у потужності, надійності, продуктивності, екологічності, енергоспоживанні, дизайні та інших показниках - для машин та обладнання. Для сировинних товарів враховуються відмінності у вмісті корисних компонентів, ступеню очищення тощо.
Зведення ціни на комплектацію (Скк).
Машини та обладнання можуть мати відмінності у комплектації, тому конкурентні та довідкові ціни повинні бути зменшені або збільшені на ціну комплектних матеріалів. Об’єктом майбутньої угоди у даному прикладі є EH-200, який поставляється без зарядного пристрою та акумуляторної батареї. У конкурентних та довідкових матеріалах передбачена поставка електронавантажувачів у комплекті разом із заряднм пристрієм та акумуляторною батареїєю, тому ціни їх повинні бути зменшені на вартість цих комплектуючих. Поправки розраховуються з урахуванням часток вартостей зарядного пристрою та батареї у ціні комплектного електронавантажувача за контрактом фірми "Карлен енд Ко" - SMT-250 - відповідно 9,3% та 6,2%.
Зведення ціни на комплекс технічних показників (KТ).
Зміст поправок на порівняння технічних характеристик залежить від виду товару: для сировинних товарів вводять поправки на вміст корисних компонентів, ступінь очищення тощо; для машин та обладнання - на потужність, енергоспоживання, продуктивність, дизайн та інші показники, які найповніше характеризують споживчі властивості товарів.
У даному прикладі поправки на комплекс технічних показників (підйомність, висота підйому, тип, максимальна швидкість підйому, тип управління, радіус поворота) визначені за інформаційними матеріалами провідних фірм-виробників електронавантажувачів. Параметри електронавантажувачів із конкурентних матеріалів порівнюються із параметрами навантажувача, який є взірцем, і розраховується часткова відмінність (Pi) за формулою:
де nвз(i) - i-й параметр взірцевого навантажувача;
nпор(i) -- i-й параметр порівняльного навантажувача;
Величина поправки (Ki) розраховується за формулою:
Ki = 1+Pi.
Сумарні поправки за техніко-економічними показниками (KТ) дорівнюють добутку поправок по усіх і-х параметрах.
IV. Повне зведення ціни за комерційними умовами та технічними характеристиками) (Сзв).
Для повного зведення ціни товару кожного конкурента ціну зі знижками, яка враховує комерційні умови та комплектацію кожного конкурента (Скк), множать на величину сумарних поправок за техніко-економічними показниками (KТ).
V. Вибір та зведення ціни.
Ціни майбутніх експортних та імпортних угод формуються на основі остаточних зведених цін конкурентів.
Для експортних операцій оптимальним рівнем ціни на ринках з відносно невеликою конкуренцією прийнято вважати середнє значення із зведених цін конкурентів. При підготовці пропозиції на міжнародні торги слід орієнтуватись на мінімальну із цін конкурентів та додатково зменшувати її на 3-5%, як необхідну, але недостатню умову для отримання замовлення. Експортна ціна при виході на ринок з товаром, який ще не має репутації, не відрізняється якістю і відносно якого не завжди дотримуються строки поставки, на практиці часто встановлюється коригуванням мінімальної ціни з конкурентних матеріалів у бік її зниження. Для ринків з відносно високою конкуренцією використовують мінімальну із зведених цін конкурентів. При визначенні ціни на імпортні товари оптимальним вважається найнижча із наведених цін конкурентів.
Розраховані ціни на умовах FOB (DAF), можуть бути застосовані для поставок в окремі країни або закупок із окремих країн. Якщо товари будуть поставлятись на умовах CIF, DES, DEQ, CIP, DDU, DDP, то ціни повинні бути збільшені на вартість транспортування та страхування, але на величину не вище, ніж коштує транспорт та страхування товару від покупця до найближчого до нього Вашого конкурента. Інакше пропозиції можуть виявитись неконкурентоспроможними.
У нашому прикладі вибрана та затверджена ціна, розрахована як середнє значення із зведених цін конкурентів - 4055 USD.
Визначений таким способом рівень ціни має оціночний характер. Остаточно ціна встановлюється у процесі переговорів методом уторгування, який полягає у тому, що контрагенти взаємно враховують аргументи відносно рівня ціни і вносять у нього відповідні зміни. Розуміючи невідворотність уторгування цін, а також відносну точність розрахунку зведеної ціни, експортери називають у своїх офертах (пропозиціях) та на початку переговорів завищені (порівняно із розрахованими) ціни, а імпортери, навпаки, - занижені. Коли взаємні об'єктивні аргументи вичерпані, різницю, що залишилась, сторони ділять навпіл.
VI. Складання конкурентного листа.
Усі поетапно зведені дані та поправочні коефіціенти вносять у конкурентний лист, який подають на затвердження генеральному директору або його заступнику. Приклад конкурентного листа наведений нижче у таблиці 3.
Таблиця 3
“ЗАТВЕРДЖУЮ”
Ціна на умовах ФОБ порт Одеса
(або ДАФ місто Чоп)
при розрахунках готівкою
становить 4055 дол. США
генеральний директор АТ "XZY"
(підпис, посада, ПІБ)
“27” січня 2002 р.
Конкурентний лист №________
Розрахунок
Експортної
ціни
1,5 тонних електронавантажувачів “ЕН-200”
(імп. чи екс.)
(коротка характеристика товару)
№
n/n
Етапи зведення цін та поправок, що вносяться
Спосіб зведення
Умови майбут-нього
ЗТК
Конкурентні матеріали
“SMT-250”, Вел.Брит.
“Контракт 1999р.” (поставка - 2000р..)
“DR –80К”, Німеччина,
Пропозиція 2000р. (поставка - 2001р.)
“SK-551”, Японія. Прейскурант 2001р.
(поставка – 2002р.)
вихідні дані
поправки
вихідні дані
поправки
вихідні дані
поправки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
0
Ціни у валюті, С0
3.100 GBP
___
13.750 DEM
___
2.300.000 JPY
___
1
Ціни у єдиній валюті, Сt
Сt=C0q0
USD
(дол. США)
q0=1.6
4.960
q0=0.45
6.188
q0=0.009
20.700
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ціни, зведені по строках угод, Спл
Cпл = Ct
2002р.
J2002=108J2000=100
5.357
J2002=109
J2001=104
6.486
_____
20.700
3
Поправки по базисних умовах, К1
+ транспортування та страхуванння
FOB п.Одеса
або DAF м.Чоп
FOB порт Дувр
К1 = 1,0
DAF Нім. кордон
К1=1,0
EXW склад продавця м.Токіо
К1 = 1,05
4
Поправки по кредитних умовах (умовах платежу), К2
Вартість кредиту (або див.формулу)
Готів-ка, платіж - 2002р.
Готівка, інкасо, платіж - 2000 р.
К2 = 1,0
а)аванс-10%;
б)інкасо-50%
в)відтерміну-вання на 5 років при 5% вартості кредиту;
платіж: а)2001
б)2002;в)2002
К2=1,058
(див.розра-хунок)
Готівка, акредитив, платіж -2002
К2 = 1,0
5
Поправки по кількості, К3
Врахування витрат виробника
_____________________________
Врахування комерційних інтересів
100 одиниць
10
К3 = 0,94
100
К3=1,0
1
К3 = 0,83
6
Поправки на уторгуван-ня, К4
+ n% від ціни конкурентного матеріалу
Конт-ракт
Контракт
К4 = 1,0
Пропозиція
Зниж-ка=10%
К4=0,9
Прейску-рант
Знижка=50%
К4=0,5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
7
Поправки на технічні гарантії, К5
Підрахунок затрат
12 місяців
12 місяців
К5=1,0
18 місяців
К5=0,94
6 місяців
К5=1,08
8
Сумарні поправки за комерційними умова-ми, Кк
Кк=К1•К2•К3•К4•К5
_____
_____
Кк=0,94
_____
Кк=0,895
______
Кк=0,47
9
Ціни, зве-дені за ко-мерційними умовами,Ск
Ск=Спл•Kk
____
_____
5.036
____
5.805
____
9.729
10
Поправки на ком-плектацію:
Частка вартості у ціні SMT-250
10.1.
Зарядний пристрій
СЗ.П. = 0,093 СкSMT-250
Немає
Є
468
Є
540
Є
905
10.2.
Акумуля-торна батарея
СА.Б = 0.062 СкSMT-250
Немає
Є
312
Є
360
Є
603
11.
Ціна зі знижками, Скк
Скк = Ск-СЗ.П.- СА.Б.
4256
4905
8221
12.
Поправки по комплексу технічних показників:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12.1
Поправка на підйом-ність, К6
1500 кг
1400 кг
К6=1,067
1600 кг
К6=0,933
1500 кг
К6=1,0
12.2.
Поправка на висоту підйому, К7
2600 мм
2600 мм
К7=1,0
3200 мм
К7=0,769
2650 мм
К7=0,981
12.3.
Поправка на тип, К8
Експертні оцінки
Дуплекс
Дуплекс
К8=1,0
Триплекс
К8=0,87
Дуплекс
К8=1,0
12.4.
Поправка на макси-мальну швидкість підйому, К9
0,28 м/с
0,28 м/с
К9=1,0
0,28 м/с
К9=1,0
0,28 м/с
К9=1,0
12.5.
Поправка на тип управління, К10
Експертні оцінки
Контактне (ре-лейне)
Безконтактне (елект-ронне)
К10=0,85
Безконтактне (електронне)
К10=0,85
Безконта-ктне (електро-нне)
К10=0,85
12.6.
Поправка на радіус повороту, К11
1700 мм
1750 мм
К11=0,978
1850 мм
К11=0,912
1900 мм
К11=0,882
13.
Сумарні поправки за технічними характери-стиками, Кт
Kт = К6·К7·К8··К9·К10·К11
Кт=0,881
Кт=0,484
Кт=0,735
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
14.
Зведені ціни за ко-мерційними умовами та технічними показниками
С3В=СКК·КТ
С3В=3750
С3В=2374
С3В=6042
15.
Середня ціна
4055
16.
Мінімальна ціна
2374
17.
Затвердже-на ціна
4055
Директор ЗТ фірми (керівник комерційного підрозділу підприємства) ____________________ (ПІБ)
(підпис)
Оперативний працівник, який здійснював розрахунок (посада) ____________________ (ПІБ)
(підпис)
Керівник відділу кон’юнктури та цін ___________________ (ПІБ)
(підпис)
Експерт (консультант) ___________________ (ПІБ)
(підпис)
У Висновках студент коротко представляє результати розрахунку конкурентного листа і наводить рекомендації щодо подальшого здійснення зовнішньоекономічної діяльності підприємству.
5. Список рекомендованої літератури
Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. Основи менеджменту: Підручник. – К.: „Академвидав”, 2003. – 416 с.
Гринько И.С. Внешнеторговые сделки., Сумы, 1994. - 345 с.
Кредісов А.І. Управління зовнішньоекономічною діяльністю: Навчальний посібник. - К.; Віра-Р, 2002. - 552 с.
Мильнер Б.З., Теория организаций. – М.: ИНФРА-М, 2001. – 480с.
Мазур И.И., Шапиро В.Д. и др. Реструктуризация предприятий и компаний. Справочное пособие под. Ред. И.И. Мазура. – М.: Высшая школа, 2000. – 587 с.
Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента: Пер. с англ. – М.: Дело, 1992. – 702 с.
Пивоваров С.Э. Международный менеджмент: Учебн. для вузов. – СПб., 1999. – 624с.
Хміль Ф.І. Менеджмент: Підручник. – К.: Вища школа, 1995. – 351 с.
Родченко В.В. Международный менеджмент: Учебн. пособие. – К.: МАУП, 2000.- 240с.
Виханский О.С., Наумов А.И. Менеджмент: человек, стратегия, организация, процесс: 2-е изд. Учебник. – М.: Фирма Гардарика, 1996.
Терещенко В.І. Організація і управління. - К.: Знання, 1990.
Герчикова И.Н. Менеджмент: Учебник. – 3-изд., перераб. и доп. – М.: ЮНИТИ, 2001. – 501 с.
Хойєр В. Как делать бизнес в Европе. - М.: Прогресс, 1992. – 253 с.
Новицкий В.Е. Внешне(экономическая деятельность и международный маркетинг. - М.: МО,1991.
Щекин Г.В. Практическая психология менеджмента: Как делать карьеру. Как строить организацию: Научно-практическое пособие.- К.: Украина, 1994.- 399 с.
Котлєр Ф. Маркетинг менеджмент: Пер. с англ. под. ред. Л.А. Волковой, Ю.Н. Каптуревского. – СПб.: „Питер“, 2000. – 752 с.
Грейсон Д.К., О”Делл К. Американский менеджмент на пороге ХХІ века: Пер.с англ. - М.: (кономика , 1991.
Скворцов Н.Н., Назимова Н.К. Теория и практика менеджмента: зарубежный опит. - К.: УкрИНТЕИ, 1992.
Додаток 1
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
Індивідуальне робота
з дисципліни «ТЕХНОЛОГІЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ І МІЖНАРОДНІ ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ»
на тему «АНАЛІЗУВАННЯ І ПРОРОБКА КОНКУРЕНТНИХ МАТЕРІАЛІВ»
Виконав(ла): студент(ка) групи МЗДз-
____________________________________
(ПІБ)
Керував
____________________________________
(посада, ПІБ)
ЛЬВІВ – 2008
Додаток 2
ЗАВДАННЯ ДО ВИКОНАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ
№ п/п
Види зовнішньоекономічної діяльності
Товари
Метод здійснення ЗЕО
Базисні умови поставки
Валюта ціни
Валюта платежу
Види розрахунку
Форми розрахунку
Засоби розрахунку
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Експорт
Яблука
Прямий
EXW
AUD
UAH
Готівковий
Аванс
-
Імпорт
Банани
Прямий
FCA
EUR
CHF
Готівковий
Акредитив
-
Експорт
Пшениця
Прямий
FAS
EUR
CHF
Готівковий
Ікасо
-
Імпорт
М’ясо
Прямий
FOB
EUR
CHF
Готівковий
Відкритий рахунок
-
Експорт
Цукор
Непрямий
CFR
UAH
CHF
Готівковий
Банківський переказ
-
Імпорт
Цукор
Непрямий
CIF
UAH
CHF
Безготівковий
Аванс
Чек
Експорт
Молокопродукти
Непрямий
CPT
UAH
CHF
Безготівковий
Акредитив
Вексель
Імпорт
Молокопродукти
Непрямий
CIP
BYR
UAH
Безготівковий
Ікасо
Тратта
Експорт
Консерви
Прямий
DAF
USD
UAH
Безготівковий
Відкритий рахунок
Чек
Імпорт
Риба
Прямий
DES
USD
UAH
Безготівковий
Банківський переказ
Чек
Експорт
Кондивроби
Прямий
DEQ
USD
UAH
Готівковий
Аванс
-
Імпорт
Кава
Прямий
DDU
USD
UAH
Готівковий
Акредитив
-
Експорт
Горілка
Непрямий
DDP
USD
UAH
Готівковий
Ікасо
-
Імпорт
Горілка
Непрямий
EXW
USD
UAH
Готівковий
Відкритий рахунок
-
Експорт
Пиво
Непрямий
FCA
USD
UAH
Готівковий
Банківський переказ
-
Імпорт
Пиво
Непрямий
FAS
USD
UAH
Безготівковий
Аванс
Вексель
Експорт
Автомобілі
Прямий
FOB
USD
USD
Безготівковий
Акредитив
Тратта
Імпорт
Автомобілі
Прямий
CFR
EUR
USD
Безготівковий
Ікасо
Чек
Експорт
Борошно
Прямий
CIF
EUR
USD
Безготівковий
Відкритий рахунок
Тратта
Імпорт
Автомагнітоли
Прямий
CPT
EUR
USD
Безготівковий
Банківський переказ
Тратта
Експорт
Нафта
Непрямий
CIP
UAH
USD
Готівковий
Аванс
-
Імпорт
Нафтопродукти
Непрямий
DAF
UAH
USD
Готівковий
Акредитив
-
Експорт
Металопрокат
Непрямий
DES
UAH
USD
Готівковий
Ікасо
-
Імпорт
Сталь
Непрямий
DEQ
NOK
USD
Готівковий
Відкритий рахунок
-
Експорт
Молібден
Прямий
DDU
NOK
USD
Готівковий
Банківський переказ
-
Імпорт
Сигарети
Прямий
DDP
CAD
USD
Безготівковий
Аванс
Тратта
Експорт
Сигарети
Прямий
EXW
CAD
USD
Безготівковий
Акредитив
Вексель
Імпорт
Холодильники
Прямий
FCA
HKD
USD
Безготівковий
Ікасо
Вексель
Експорт
Телевізори
Непрямий
FAS
HKD
USD
Безготівковий
Відкритий рахунок
Вексель
Імпорт
Пральні машинки
Непрямий
FOB
HKD
USD
Безготівковий
Банківський переказ
Чек
Експорт
Холодильники
Непрямий
CFR
USD
USD
Готівковий
Аванс
-
Імпорт
Текстиль
Непрямий
CIF
USD
USD
Готівковий
Акредитив
-
Експорт
Шкіряні вироби
Прямий
CPT
USD
USD
Готівковий
Ікасо
-
Імпорт
Лічильники валюти
Прямий
CIP
EUR
USD
Готівковий
Відкритий рахунок
-
Експорт
Вино
Прямий
DAF
EUR
EUR
Готівковий
Банківський переказ
-
Імпорт
Вино
Прямий
DES
EUR
EUR
Безготівковий
Аванс
Вексель
Експорт
Кон’яки
Непрямий
DEQ
UAH
EUR
Безготівковий
Акредитив
Тратта
Імпорт
Кон’яки
Непрямий
DDU
UAH
EUR
Безготівковий
Ікасо
Чек
Експорт
Кетчуп
Непрямий
DDP
UAH
EUR
Безготівковий
Відкритий рахунок
Вексель
Імпорт
Мобліьні телефони
Непрямий
EXW
USD
EUR
Безготівковий
Банківський переказ
Чек
Експорт
Сірка
Прямий
FCA
USD
EUR
Готівковий
Аванс
-
Імпорт
Персональні комп’ютери
Прямий
FAS
NOK
EUR
Готівковий
Акредитив
-
Експорт
Марганцева руда
Прямий
FOB
DKK
EUR
Готівковий
Ікасо
-
Імпорт
Лазерні принтери
Прямий
CFR
HKD
EUR
Готівковий
Відкритий рахунок
-
Експорт
Літаки
Непрямий
CIF
DKK
EUR
Готівковий
Банківський переказ
-
Імпорт
Сканери
Непрямий
CPT
DKK
EUR
Безготівковий
Аванс
Вексель
Експорт
Лікарські рослини
Непрямий
CIP
EUR
Безготівковий
Акредитив
Тратта
Імпорт
Ліки
Непрямий
DAF
USD
EUR
Безготівковий
Ікасо
Чек
Експорт
Ювелірні вироби
Прямий
DES
USD
EUR
Безготівковий
Відкритий рахунок
Чек
Імпорт
Дорогоцінні метали
Прямий
DEQ
USD
USD
Безготівковий
Банківський переказ
Вексель
Експорт
Сільськогосподарська продукція
Прямий
DDU
CAD
CAD
Готівковий
Аванс
-
Імпорт
Дорогоцінне каміння
Прямий
DDP
CAD
CAD
Готівковий
Акредитив
-
Експорт
Фетр
Непрямий
EXW
CAD
CAD
Готівковий
Ікасо
-
Імпорт
Мінеральни води
Непрямий
FCA
CAD
CAD
Готівковий
Відкритий рахунок
-
Експорт
Деревина
Непрямий
FAS
USD
USD
Готівковий
Банківський переказ
-
Імпорт
Меблі
Непрямий
FOB
USD
USD
Безготівковий
Аванс
Вексель
Експорт
Автонавантажувачі
Прямий
CFR
USD
USD
Безготівковий
Акредитив
Тратта
Імпорт
Сантехніка
Прямий
CIF
NOK
NOK
Безготівковий
Ікасо
Чек
Експорт
Дозиметри-радіометри
Прямий
CPT
USD
USD
Безготівковий
Відкритий рахунок
Тратта
Імпорт
Хутро
Прямий
CIP
USD
USD
Безготівковий
Банківський переказ
Вексель
Експорт
Цемент
Непрямий
DAF
USD
USD
Готівковий
Аванс
-
Імпорт
Цифрові фотоапарати
Непрямий
DES
USD
CAD
Готівковий
Акредитив
-
Експорт
Вантажні автомобілі
Непрямий
DEQ
USD
CAD
Готівковий
Ікасо
-
Імпорт
Ровери
Непрямий
DDU
USD
CAD
Готівковий
Відкритий рахунок
-
Експорт
Взуття
Прямий
DDP
CHF
CAD
Готівковий
Банківський переказ
-
Імпорт
Спорттовари
Прямий
EXW
CHF
USD
Безготівковий
Аванс
Вексель
Експорт
Олія соняшникова
Прямий
FCA
CHF
USD
Безготівковий
Акредитив
Тратта
Імпорт
Парфуми
Прямий
FAS
CHF
USD
Безготівковий
Ікасо
Вексель
Експорт
Сірчана кислота
Непрямий
FOB
CHF
NOK
Безготівковий
Відкритий рахунок
Тратта
Імпорт
Косметика
Непрямий
DAF
CHF
USD
Безготівковий
Банківський переказ
Чек