МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
ТЕХНОЛОГІЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до виконання індивідуальної роботи для студентів напрямів
6.0502 “Менеджмент” та 6.0501 “Економіка і підприємництво”
денної форми навчання
Затверджено
на засіданні кафедри
менеджменту і міжнародного підприємництва.
Протокол № 11 від 21 лютого 2005 р.
Львів – 2005
Технологія зовнішньоекономічних операцій: Методичні вказівки до виконання індивідуальної роботи для студентів напрямів 6.0502 “Менеджмент” та 6.0501 “Економіка і підприємництво” денної форми навчання / Укл.: Р.В. Шуляр, О.Ю. Григор’єв, А.О. Босак, Н.О.Шпак, Н.Ю.Подольчак, І.Б. Олексів. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005. – с.
Укладачі Шуляр Р.В., канд. екон. наук, ст. викл.,
Григор’єв О.Ю., ст. викл.,
Босак А.О., ст. викл.,
Шпак Н.О., к.е.н., доц.
Подольчак Н.Ю., канд. екон. наук, ст. викл.
Олексів І.Б., канд. екон. наук, ст. викл.
Відповідальний за випуск Кузьмін О.Є., д-р екон. наук, проф.
Рецензенти Крикавський Є.В., д-р екон. наук, проф.,
Скибінський О.С., канд. екон. наук, доц.
1. ВСТУП
Методичні вказівки до виконання індивідуальної роботи з дисципліни "Технологія зовнішньоекономічних операцій" (для студентів базового напрямів підготовки "Економіка та підприємництво" та “Менеджмент”) побудовані так, щоб забезпечити додаткове охоплення передбаченого робочою програмою лекційного матеріалу, а також зацікавити студентів у пошуку додаткової інформації під час підготовки до занять та опрацювання літературних джерел, які висвітлюють альтернативні погляди щодо вирішення проблем технології здійснення певних напрямів зовнішньоекономічних операцій.
До кожного варіанту індивідуальної роботи наводяться методичні вказівки щодо його виконання. Для оцінювання студентів на предмет засвоєння опрацьованого ними лекційного та знайденого за рекомендованою літературою матеріалу виділені окремі питання, на які слід звернути особливу увагу при підготовці індивідуальної роботи. Різна кількість питань, завдань та задач на виконання за запропонованими темами пояснюється їх різним обсягом та ступенем важливості для курсу в цілому.
Завданнями для виконання індивідуальної роботи є:
теоретичні, які покликані сформувати у студента певний рівень володіння матеріалом, термінологією та здатності обґрунтувати свою відповідь на запитання за курсом;
практичні, які покликані на прикладах та певних ситуаціях розвинути навики студента здійснювати певні напрями зовнішньоекономічних операцій підприємств.
2. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ
Індивідуальна робота повинна містити такі структурні частини:
1. Вступ.
У вступі розкривається зміст роботи, мета, важливість та розвинутість напрямів зовнішньоекономічної діяльності (згідно з варіантом).
2. Основна частина
2.1. Характеристика напряму зовнішньоекономічних операцій (згідно з варіантом). Розгляд етапів зовнішньоторгової операції. Процедури підготовки угоди, документи з підготовки угоди. Опис напрямів зовнішньоекономічних операцій передбачає формування таких пунктів індивідуальної роботи:
2.1.1. Транспортне обслуговування зовнішньоекономічних операцій: особливості договір про послуги з транспортно-експедиторського обслуговування; суть міжнародних транспортних перевезень; види міжнародних транспортних перевезень; посередництво у міжнародних транспортних операціях; конвенції та угоди про міжнародні перевезення вантажів; підготовка товару до відвантаження; вимоги до упакування; вимоги до маркування; документація щодо підготовки товару до відвантаження; документи платіжно-банківських операцій; страхові документи; транспортні документи; транспортно-експедиторські документи; митні документи.
2.1.2. Торгово-посередницькі операції: поняття та зміст торгово-посередницьких операцій; види торгово-посередницьких операцій; операції із перепродажу; комісійні операції; агентські операції; брокерські операції; основні комерційні умови договорів з торговими посередниками; договір про надання права на продаж; договір консигнації; агентський договір; організаційні форми та види торгово-посередницьких фірм; особливості діяльності торгово-посередницьких фірм у сучасних умовах.
2.1.3. Операції з міжнародного туризму: поняття операцій з міжнародного туризму; види міжнародних туристичних послуг; зміст та значення операцій з міжнародного туризму в сучасних умовах; країни-постачальники туристів і країни, які приймають; передумови розвитку міжнародного туризму; інклюзив-тури та пекиджтури; основні умови угод про надання туристичних послуг; організаційні форми операцій з міжнародного туризму; функції і характер діяльності фірм з міжнародного туризму; туристичні агентства; туроператорські фірми; туристичні корпорації; готельні комплекси; проникнення в туристичний бізнес транспортних, торгових, промислових, банківських, страхових та інших компаній; міжнародні туристичні організації; основні показники вивчення туристичного ринку окремих країн.
2.1.4. Міжнародні операції з торгівлі інженерно-технічними послугами: основні організаційні форми операцій з технічного обслуговування та забезпечення запасними частинами машинотехнічної продукції; патентна та безпатентна ліцензійна угода; зміст та тенденції розвитку міжнародних виробничо-технічних зв’язків; поняття та види міжнародного виробничо-технічного співробітництва; розвиток виробничо-технічних зв’язків у сучасних умовах; організація міжнародного міжорганізаційного виробничо-технічного співробітництва; організація міжнародного міжорганізаційного науково-технічного кооперування; зміст та основні види міжорганізаційного науково-технічного кооперування; організаційні форми науково-технічного кооперування.
2.1.5. Міжнародні орендні операції: договір оренди обладнання (лізинг); суть міжнародних орендних операцій; зміст поняття “міжнародні орендні операції”; види міжнародної оренди; основні умови міжнародних орендних договорів; зміст, порядок укладання та виконання лізингової угоди, що фінансується; основні умови договору поточної оренди; особливості міжнародної оренди в сучасних умовах; значення міжнародних орендних операцій; розвиток міжнародної оренди; організаційні форми фірм, які здійснюють міжнародні орендні операції.
2.1.6. Міжнародні виставки та ярмарки: поняття та види торгово-промислових виставок та ярмарок. Види комерційних угод, що укладаються на комерційних виставках та ярмарках. Організації, що регулюють діяльність виставок та ярмарок. Організація та техніка комерційних операцій на міжнародних виставках та ярмарках. Суть торгівлі на міжнародних виставках та ярмарках, її основні центри. Види та цілі угод на міжнародних виставках та ярмарках. Організаційна структура та функції міжнародних виставкових компаній.
2.1.7. Міжнародні аукціони, біржі та торги: поняття та види промислових аукціонів, бірж та торгів. Види комерційних угод, що укладаються на комерційних аукціонах, біржах та торгах. Організації, що регулюють діяльність аукціонів, бірж та торгів. Організація та техніка комерційних операцій на міжнародних товарних біржах, торгах, аукціонах. Міжнародні товарні біржі. Суть біржової торгівлі, її основні центри. Види та цілі біржових угод. Організаційна структура та функції товарних бірж. Міжнародні аукціони. Організаційні форми міжнародної аукціонної торгівлі. Міжнародні торги. Поняття та значення торгів. Види торгів та інформація про їх проведення. Порядок та умови проведення торгів. Організатори та учасники торгів.
2.1.8. Міжнародний операції з торгівлі технологіями: зміст поняття “міжнародний обмін науково-технічними знаннями”. Характерні риси обміну технологічними знаннями у сучасних умовах. Особливості міжнародної торгівлі науково-технічними знаннями. Значення міжнародної торгівлі науково-технічними знаннями. Обмежувальна ділова практика у галузі передачі технології. Суть міжнародного ліцензування. Поняття “патент” та “ліцензія”. Види угод про міжнародне ліцензування. Зміст міжнародних ліцензійних угод, комерційних угод, франшизи, про передачу знань та досвіду (ноу-хау). Організаційні форми операцій з торгівлі ліцензіями.
2.1.9. Міжнародні операції з обміну інженерно-технічними послугами: поняття та види операцій з торгівлі інженерно-технічними послугами. Схема здійснення комплексного інжинірингу. Значення та розвиток міжнародного обміну інженерно-технічними послугами. Основні умови міжнародних договорів про надання інженерно-технічних послуг. Зміст міжнародного договору на консультативний інжиніринг. Організація міжнародного обміну інженерно-технічними послугами. Поняття та види операцій з технічного обслуговування та забезпечення запасними частинами машинотехнічної продукції. Основні умови договорів про надання технічних послуг. Організаційні форми операцій із торгівлі технічними послугами.
2.1.10. Міжнародні операції з налагодження виробничо-технічних зв’язків: зміст та тенденції розвитку міжнародних виробничо-технічних зв’язків. Поняття та види міжнародного виробничо-технічного співробітництва. Розвиток виробничо-технічних зв’язків у сучасних умовах. Організація міжнародного міжорганізаційного виробничо-технічного співробітництва. Види та зміст договорів на спорудження промислових об’єктів. Організаційні форми здійснення конкретних проектів компаніями різних країн світу та України .
2.2. Сторони контрактів на виконання напряму зовнішньоекономічних операцій (згідно з варіантом). Особливості пунктів переговорів з іноземними партнерами. Специфічні фактори, що враховуються під час вибору контрагентів. Проведення попередніх переговорів, способи укладання контрактів.
2.3. Особливості напряму зовнішньоекономічних операцій (згідно з варіантом) в Україні. Формується перелік та коротка характеристика нормативно-законодавчої бази, яка регламентує технологію здійснення напрямів зовнішньоекономічних операцій.
3. Розробка проекту контракту на виконання зовнішньоекономічних операцій (згідно з варіантом), згідно з яким одна зі сторін є українською. Особливості підготовки та укладання контрактів. Стандартні форми контрактів, зовнішньоторгова документація для оформлення та виконання угоди.
4. Висновки. Підсумовуються результати роботи, перелічуються виявлені проблеми у виконанні зовнішньоекономічних операцій (згідно з варіантом) в Україні та закордоном, наводяться варіанти вирішення вказаних проблем з точки зору українських підприємств.
3. РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
Анализ внешнеэкономической деятельности предприятий/А.И.Муравьев и др.- М.: Финансы и статистика, 1991.
Балабанов И.Т., Балабанов А.И. Внешнеэкономические связи: Учеб. пособие. – М.: Финансы и статистика, 1998. – 246 с.
Бендина Н.В. Организация и техника проведения внешнеэкономических операций Конспект лекций. – М.: “Издательство ПРИОР”, 2000. – 160 с.
Будзыньский В. Реализация контракта по импорту и экспорту согласно INCOTERMS90. – Львов: Слово, 1993. – 90 с.
Венская конвенция о договорах купли-продажи товаров. Комментарии: – М.: Юрид. лит., 1994. – 153 с.
Внешнеторговые сделки /Составитель И.С. Гринько.- Сумы, 1994.
Внешнеэкономическая деятельность предприятия. Основы: Учебник для вузов / Г.Д.Гордеев, Л.Я. Иванова и др. - М.: Закон и право, ЮНИТИ, 1996.
Все о маркетинге. Сборник материалов для руководителей экономических и коммерческих служб.- М.: «Азимут-Центр», 1992.
Герчикова И.Н. Международное коммерческое дело. Практикум: Учеб. пособие для вузов. – М.: Банки и биржи, ЮНИТИ-ДАНА, 1999. – 527с.
Гофман Н.Ф., Маховикова Г.А. Основы внешнеэкономической деятельности. – СПб: Питер, 2001. – 208 с.
Грачев Ю.Н. Внешнеторговые документы. – М.: Интел-синтез, 1996. – 292 с.
Грачев Ю.Н. Внешнеэкономическая деятельность. Организация и техника внешнеторговых операций. Учебно-практическое пособие. М.: ЗАО "Бизнес-школа "Интел-Синтез", 2000.
Грачев Ю.Н. Типичные ошибки во внешнеторговых контрактах. – М.: Изд-во журн. “Внешнеэкономический бюллетень”, 1996. – 312 с.
Дегтярева О.И., Полякова Т.Н., Саркисов С.В. Внешнеэкономическая деятельность: Учеб. пособие. – М.: Дело, 1999. – 320 с.
Деловой контракт с зарубежным партнером / Сост. А.В. Плотников. – К.: Либра, 1993. – 192 с.
Дэниелс Джон Д., Радеба Ли Х. Международный бизнес: внешняя среда и деловые операции/ Пер. с англ., 6-е изд.- М.: Дело ЛТД, 1994.
Ефимов И.С. Стратегия и тактика управления коммерческой сделкой: Подготовка, заключение, исполнение: Учеб. пособие. – М.: Дело, 2002. – 536 с.
Жданов А. Практическое руководство по внешнеэкономической деятельности. – СПб: Питер, 2001. – 224 с.
Желтякова И.А., Маховикова Г.А., Пузыня Н.Ю. Цены и ценообразование. Тесты и задачи: Учеб. пособие. – СПб: Изд-во “Питер”, 1999. – 208 с.
Захаров К.В., Бочарников В.П., Липовский В.В., Захаров А.К., Цыганок А.В. Логистика, эффективность и риски внешнеэкономических операций. – 2-е изд., доп. – К.: Эльга, Ника-Центр, 2004. – 260 с.
Зовнішньоекономічна діяльність підприємств: Підручник для вузів / І.В. Багрова, Н.І. Редіна, В.Є. Власюк, О.О. Гетьман; За ред. д-ра екон. наук, проф. І.В. Багрової. – Київ: Центр навчальної літератури, 2004. – 580 с.
Кабатова Е.И. Лизинг: понятие, правовое регулирование, международная унификация. – М.: Наука, 1991. – 412 с.
Как заключать международные торговые контракты.- К.: Международный компьютерный клуб Украины, 1992.
Как продать ваш товар на внешнем рынке: Справочник/ Отв. ред Савинов Ю.А.- М.: Мысль, 1990.
Козик В.В., Панкова Л.А. Основи зовнішньоекономічної діяльності: Навчальний посібник. - Львів: ДУ "Львіська політехніка", 1997.
Козик В.В., Панкова Л.А., Карп’як Я.С. Зовнішньоекономічні комерційні операції та контракти: Навч. посібник. – Львів: Оксарт, 1998. – 256 с.
Козик В.В., Панкова Л.А., Карп’як Я.С., Григор’єв О.Ю., Босак А.О. Зовнішньоекономічні операції і контракти. Навч. посіб. -2-ге вид., перероб. І доп. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 608с.
Контракт с инофирмой. Энциклопедия международных контрактных отношений./ Под. ред М.Б.Биржакова. - СПб.: ОЛБИС, САТИС, 1995.
Контракты международной купли-продажи /Сост. В.А.Дьяченко.- К.: УМУ «Бета», 1991
Корепанова Н.А. Составление внешнеторгового контракта. Под. ред. Ю.Г. Ермолаева. - М., ПАИМС, 1993.
Котлер Ф. Основы маркетинга: Пер. с англ. /Общ. ред. и вступ. ст. Е. М. Пеньковой. -М. : «Прогресс», 1990.
Лавров С.Н., Фролов Б.А. Валютно-финансовые отношения предприятий и организаций з зарубежными партнерами.- М.: Финансы и статистика, 1992.
Международная торговля: финансовые операции, страховые и другие услуги: Пер. с англ. - К.: Торго-изд. Бюро BHV, 1994.
Международные документы внешнеэкономической деятельности /Составитель И.А.Гвоздарёв.- М.: »Скарабей», 1993.
Международный кодекс поведения в области передачи технологии.- Женева: Юнктад, 1979.
Международный менеджмент: Учеб. для вузов / Под. ред. С.Э. Пивоварова, Д.И. Баркана, А.С. Тарасевича, А.И. Майзеля. – СПб: Изд-во “Питер”, 2000. – 624 с.
Недужий И.И. Международные торги.- М.: МО, 1991.
Огородник В.Н. Работа внешнеторговой фирмы предприятия.- М.: Экономика, 1991.
Организация и техника внешнетроговых операций: Сборник задач / В.В. Покровская, Е.В. Разлетовская, А.Н. Головина, Е.Л. Андреева; Под ред. В.В. Покровской. – М.: Юристъ, 1999. – 96 с.
Перерва П.Г. Управление маркетингом.- Харьков: »Основы», 1993.
Покровская В.В. Международные коммерческие операции и их регламентация. Внешнеторговый практикум.- М.: ИНФРА, 1996.
Портер Майкл. Международная конкуренция: Пер. с англ./ Под ред. и с пер. В.Д. Щетинина.- М.:МО, 1993.- 896 с.
Предприятие на внешних рынках: Внешнеторговое дело: Учебник / Под ред. С.И. Долгова, И.И. Кретова. – М.: Издательство БЕК, 1997. – 784 с.
Пузакова Е.П., Бодягин О.В. Внешнеэкономическая деятельность торгово-посреднического предприятия. – М.: “ПРИОР”, 1996. – 304 с.
Розенберг М.Г. Контракт международной купли-продажи. Современная практика заключения. Разрешение споров. – М.: Междунар. центр финансово-экономического развития, 1996. – 381 с.
Рубинская Э.Т. Управление внешнеэкономической деятельностью предприятия. – М.: “Издательство ПРИОР”, 2001. – 240 с.
Руденко Л.В. Розрахункові та кредитні операції у зовнішньоекономічній діяльності підприємства: Підручник. – К.: Лібра, 2002. – 304 с.
Румянцев А.П., Румянцева Н.С. Зовнішньоекономічна діяльність: Навч. посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 377 с.
Рябов В.А. Международный обмен технологическими знаниями.- М.: МО, 1981.
Сергеев Ю.А. США: международный технологический бизнес.- М.:МО,1989.
Синецкий Б.И. Внешнеэкономические операции: организация и техника: Учебник.- М.: МО, 1989.
Слепов В.А., Гордиенко В.И. Международные торговые расчеты: Учеб. пособие. – М.: ФБК – ПРЕСС, 1998. – 168 с.
Таможенное оформление морских грузов / О.М. Ганжин, В.Г. Деркач, П.В. Пашко; Под ред. Н.Н. Каленського, П.В. Пашко. – К.: О-во “Знання” КОО, 2003. – 195 с.
Терещенко С. Основи митного законодавства України: Питання теорії та практики зовнішньоекономічної діяльності: Навч. посібник для студентів вищ. та серед. спец. навч. закл. — К.: AT “Август”, 2001. — 422 с.
Феонова Л.А. Внешнеэкономические контракты. Сборник договоров. Комментарии.- М.: «Приод», 1994.
Фолсом Р.Х., Гордон М.У., Спаногл Дж.А. Международные сделки: Краткий курс, - М.: Логос, 1996.
Хойер В. Как делать бизнес в Европе. - М.: Фонд «За экономическую грамотность», 1991.
Цены и ценообразование / Под ред. В.Е. Есипова: Учеб. для вузов. – 3-е изд. – СПб: Издательство “Питер”, 1999. – 464 с.
Эванс Дж., Берман Б. Маркетинг: Сокр. пер. с англ. /Авт. предисл. и научн. ред А.А.Горячева. - М.: Экономика, 1990.
4. НОРМАТИВНО-ЗАКОНОДАВЧА БАЗА З ДИСЦИПЛІНИ «ТЕХНОЛОГІЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ»
Будапештская конвенция о договоре перевозки грузов по внутренним водным путям (КПГВ) (Будапешт, 22 июня 2001 года).
Декрет Кабінету Міністрів України “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” від 19 лютого 1993 р. № 15-93. // Відомості Верховної Ради (ВВР), 1993, № 17, ст.184 (з останніми змінами № 2745-III ( 2745-14 ) від 04.10.2001, ВВР, 2002, № 7, ст. 50).
Закон України “Про господарські товариства” від 19 вересня 1991 року № 1576-XII // Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, № 49, ст. 682 (№ 762-IV (з останніми змінами 762-15 від 15.05.2003).
Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16 квітня 1991 року № 959-XII // Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, № 29, ст. 377 (з останніми змінами № 860-IV ( 860-15 ) від 22.05.2003).
Закон України “Про інвестиційну діяльність” від 18 вересня 1991 року № 1560-XII // Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, № 47, ст.646 (з останніми змінами № 762-IV (762-15 ) від 15.05.2003).
Закон України “Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах” В редакції Закону № 2761-III ( 2761-14 ) від 04.10.2001 // ВВР, 2002, № 6, ст.40 – набув чинності з 01.01.2002 року.
Закон України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР // Відомості Верховної Ради (ВВР), 1994, № 40, ст. 364. (№ 762-IV (з останніми змінами 762-15 ) від 15.05.2003).
Закон України “Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності” від 23 грудня 1998 року № 351-XIV // Відомості Верховної Ради (ВВР), 1999, № 5–6, ст.44 (з останніми змінами № 860-IV ( 860-15 ) від 22.05.2003).
Закон України “Про режим іноземного інвестування” від 19 березня 1996 року № 93/96-ВР // Відомості Верховної Ради (ВВР), 1996, № 19, ст. 80 (з останніми змінами № 762-IV ( 762-15 ) від 15.05.2003).
Закон України “Про усунення дискримінації в оподаткуванні суб’єктів підприємницької діяльності, створених з використанням майна та коштів вітчизняного походження” від 17 лютого 2000 року № 1457-III // Відомості Верховної Ради (ВВР), 2000, № 12, ст.97. (№ 2899-III (2899-14 ) від 20.12.2001, ВВР, 2002, № 15, ст.100).
Конвенция о международных переводных векселях и международных простых векселях (Нью-Йорк, 9 декабря 1988 года).
Конвенция о праве, применимом к договорам международной купли-продажи товаров (Гаага, 22 декабря 1986 года).
Конвенция ООН о морской перевозке грузов Гамбург, 1978 г.
Конвенция Организации Объединенных Наций “О международных смешанных перевозках грузов”. – Женева, 24 мая 1980 г.
Конвенция Организации Объединенных Наций о международных смешанных перевозках грузов. – Женева, 24 мая 1980 г.
Конвенция Организации Объединенных Наций о независимых гарантиях и резервных аккредитивах. Официальные отчеты Генеральной Ассамблеи, пятидесятая сессия, Дополнение № 49 (А/50/49). – С. 403–407.
Конвенция Организации Объединенных Наций об ответственности операторов транспортных терминалов в международной торговле (Вена, 19 апреля 1991 года).
Конвенция Организации Объединенных Наций об уступке дебиторской задолженности в международной торговле(12 декабря 2001 года).
Конвенция о договоре международной перевози грузов по дорогам /КДПГ/ (с изменениями, внесенными Протоколом от 5 июля 1978 года)
Конвенция о международных выставках. – Париж, 22 ноября 1928.
Конвенція Організації Об’єднаних Націй про договори міжнародної купівлі-продажу товарів від 11 квітня 1980 року (Набуття чинності для України: 1 лютого 1991 р.).
Лиссабонское соглашение о защите указаний места происхождения изделий и их международной регистрации (Лиссабон, 31 октября 1958 года) (пересмотренное в Стокгольме 14 июля 1967 г.)
Локарнское соглашение, устанавливающее Международную классификацию промышленных образцов. – Локарно, 8 октября 1968 г.
Мадридское соглашение о санкциях за ложные и неправильные обозначения происхождения изделий (Мадрид, 14 апреля 1891 года) (пересмотренное в Вашингтоне 2 июня 1911 г., в Гааге 6 ноября 1925 г., в Лондоне 2 июня 1934 г и в Лиссабоне 31 октября 1958 г.)
Митна конвенція про перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП від 14.11.1975 р.
Міжнародна конвенція по безпечних контейнерах від 2.12.1972 р.
Міжнародні правила по тлумаченню термінів “Інкотермс-2000” (редакція 2000 р.).
Общие условия экспортных поставок и монтажа машинного оборудования (Европейская экономическая комиссия ООН, ECE/ME/574А, 1957 г.
Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів) Затверджено Наказ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України 06.09.01 № 201 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.09.2001 р. за № 833/6024.
Постанова Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 21 червня 1995 року № 444 ( 444-95-п ) “Про типові платіжні умови зовнішньоекономічних договорів (контрактів) і типові форми захисних застережень до зовнішньоекономічних договорів (контрактів), які передбачають розрахунки в іноземній валюті”.
Рекомендация № 5 Европейской экономической комиссии ООН Сокращения для “ИНКОТЕРМС” Алфавитный код для “ИНКОТЕРМС 1990”. – Женева, январь 1996.
Соглашение о международных перевозках скоропортящихся пищевых продуктов и о специальных транспортных средствах, предназначенных для этих перевозок (СПС). – Женева, 1 сентября 1970.
Таможенная Конвенция, касающаяся контейнеров. – Женева, 18 мая 1956.
Указ Президента України від 10 лютого 1996 року № 124/96 “Про заходи щодо вдосконалення кон’юнктурно-цінової політики у сфері зовнішньоекономічної діяльності” (124/96).
Указ Президента України від 4 жовтня 1994 року № 566/94 “Про заходи щодо впорядкування розрахунків за договорами, що укладають суб’єкти підприємницької діяльності України” (566/94).
Указ Президента України від 4 жовтня 1994 року № 567/94 “Про застосування Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів” (567/94).
Унифицированные правила международной торговой палаты для гарантий по первому требованию 1992 года. МІЖНАРОДНА ТОРГОВЕЛЬНА ПАЛАТА / Публикация МТП № 458.
Унифицированные правила по договорным гарантиям (редакция 1978 г., публикация МТП № 325) *) / Инструкция о порядке совершения банковских операций по международным расчетам, № 1 /25.12.85/ Банк внешней торговли СССР. – М., 1986. – С. 324–334.
Уніфіковані правила по інкасо. МІЖНАРОДНА ТОРГОВЕЛЬНА ПАЛАТА № 322 від 01.01.79. – Київ.
Уніфіковані правила та звичаї для документарних акредитивів (редакція 1993 р., публ. МТП № 500) МІЖНАРОДНА ТОРГОВЕЛЬНА ПАЛАТА “ПРАВИЛА”.
5. ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ
Роботи виконуються рукописно, машинописним способом або за допомогою комп'ютера на одній стороні аркуша білого паперу формату А-4 (210х297 мм), інтервал – 1.0. Розмір шрифту 12-й розміру комп'ютерного шрифту Times New Roman. На кожному аркуші повинні бути поля таких розмірів: ліворуч, зверху та знизу - не менше за 20 мм, праворуч - не менше ніж 10 мм. Шрифт друку повинен бути чітким, чорного кольору. Щільність тексту має бути однаковою. Якщо у текст вписуються від руки іншомовні слова, формули, умовні знаки, то їх треба вписувати чорнилом, тушшю, пастою тільки чорного кольору, при цьому щільність вписаного тексту повинна наближатись до щільності основного тексту.
Друкарські помилки, описки чи графічні нечіткості, виявлені у процесі оформлення роботи, можна виправляти охайним підчищенням чи за допомогою коректора і нанесенням на тому ж місці або між рядками виправленого тексту (фрагмента рисунка) тим самим кольором, яким написаний текст. Заголовки структурних частин роботи "ЗМІСТ", "ПЕРЕЛІК УМОВНИХ ПОЗНАЧЕНЬ" (якщо такий є), "ВСТУП", "ХІД ВИКОНАННЯ РОБОТИ", "ВИСНОВКИ", "СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ", "ДОДАТКИ" (якщо такі є) друкують великими літерами симетрично до тексту. Кожну структурну частину треба починати з нової сторінки.
Текст розділів може складатись з підрозділів. Заголовки підрозділів друкуються маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу. Крапка у кінці заголовка не ставиться.
Якщо підрозділи містять пункти, то заголовки цих пунктів друкують маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу врозрядку у підбір до тексту.
Якщо заголовок складається з двох чи більше речень, то їх розділяють крапкою. Відстань між заголовками (за винятком заголовка пункту) і подальшим текстом має дорівнювати трьом міжрядковим інтервалам, а відстань між заголовком і останнім рядком попереднього тексту (якщо кінець одного і початок другого підрозділу розташовується на одній сторінці) - чотирьом міжрядковим інтервалам.
Нумерація. Нумерація сторінок, розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів, рисунків, таблиць, формул подається арабськими цифрами без знака №.
Нумерація має бути наскрізною, причому першою сторінкою є титульний аркуш, але на ньому номер сторінки не ставиться. Рисунки і таблиці включаються у загальну нумерацію. Сторінки з додатками і списком літератури входять у наскрізну нумерацію. Номер сторінки проставляється у правому верхньому кутку сторінки без будь-яких знаків (крапки у кінці, виділення рисками, дужками тощо).
Підрозділи нумеруються у межах розділу. Номер підрозділу складається із номера розділу та порядкового номера, розділених крапкою. У кінці також ставиться крапка, наприклад "2.1."(перший підрозділ (параграф) другого розділу). Пункти нумеруються арабськими цифрами у межах кожного підрозділу. Номер пункту має складатися із номера розділу, підрозділу і пункту (свого порядкового номера), розділених крапками. У кінці номера пункту також ставиться крапка, наприклад, "2.1.3." (третій пункт першого підрозділу другого розділу). Потім у тому ж рядку йде заголовок пункту. Пункт може не мати заголовка. Номери підрозділів і пунктів ставляться на їх початку, номер пункту на початку першого рядка абзацу, яким розпочинається відповідний пункт. Цифра номера пункту не повинна виступати за межі абзацу.
Якщо пункти міститимуть підпункти, то їх нумерують у межах кожного пункту за такими ж правилами, як пункти.
Ілюстрації (фотографії, схеми, креслення, графіки тощо) називаються малюнками, які нумеруються послідовно у межах розділу або наскрізно (якщо малюнків небагато) арабськими цифрами. Якщо рисунків багато, то номер рисунка має складатися із номера розділу і порядкового номера рисунка, розділених крапкою, наприклад "Мал 1.2 " (другий рисунок першого розділу), а далі йде назва рисунка. При посиланні на рисунок перший раз необхідно вписувати його повний номер, наприклад, "(мал.1 2)" Подальші посилання на рисунки виконуються разом із скороченим словом "дивись", наприклад "(див. мал. 1.2)". Рисунки мають розташовуватись одразу після посилання на них у тексті. Якщо на даній сторінці немає місця, то їх необхідно розташувати на наступній сторінці у зручній для ознайомлення формі тобто, щоб для вивчення цього малюнка сторінку можна було б повернути за годинниковою стрілкою. Номер малюнка, його назва і пояснювальні підписи розміщуються послідовно під малюнком.
Таблиці у роботі нумеруються послідовно (за винятком таблиць, поданих у додатках) в межах розділу. У правому верхньому куті пишеться слово "Таблиця" із зазначенням її номера. Номер таблиці складається із номера розділу і порядкового номера таблиці, розділених крапкою, наприклад "Таблиця 1.2" (друга таблиця першого розділу). При посиланні на таблицю вказують Її повний номер, а слово "Таблиця" пишуть скорочено, наприклад "(табл. 1.2)". Якщо у роботі тільки одна таблиця, то її не нумерують і слово "Таблиця" не пишуть.
Під словом "Таблиця" розміщується заголовок таблиці симетрично до форми таблиці. Слово "Таблиця" і заголовок починаються з великої букви. Назва не підкреслюється.
Таблиці потрібно розташовувати після першої згадки її у тексті так, щоб її зручно було розглядати без повороту або з поворотом за годинниковою стрілкою. Якщо на даній сторінці немає місця, то їх необхідно розташувати на наступній сторінці у зручній для ознайомлення формі, тобто, щоб для вивчення таблиці сторінку можна було б повернути за годинниковою стрілкою.
При переносі таблиці на наступну сторінку нумерацію колонок необхідно повторити, а над нею розмістити слова "Продовження табл." із зазначенням її номера, наприклад "Продовження табл. 1.2".
Таблицю з великою кількістю рядків можна переносити на інший аркуш, при цьому назву вміщують тільки над її першою частиною. Таблицю з великою кількістю граф можна ділити на частини і розміщувати одну частину під іншою у межах одної сторінки. Якщо рядки або графи таблиці виходять за формат сторінки, то у першому випадку в кожній частині таблиці повторюють її головку.
Заголовки граф таблиці пишуться з великої букви, підзаголовки граф - з малої, якщо вони складають одне речення із заголовком, і з великої, якщо вони мають самостійне значення. Висота рядків повинна бути не меншою за 8 мм. Графу "№ з п " у таблицю включати не потрібно (крім випадків, коли на рядок таблиці є посилання у тексті). Якщо текст, який повторюється у графі таблиці і складається з одного слова, то його можна замінити лапками; якщо текст повторюється і складається з двох чи більше слів, то при першому повторенні його замінюють на слова "Те ж", а далі - лапками. Замість цифр, марок, знаків, букв, математичних чи хімічних символів лапки не допускаються Якщо цифрові дані у якомусь рядку таблиці не наводяться, то у ньому ставиться прочерк.
Формули в роботі (якщо їх більше від одної) нумерують у межах розділу. Номер формули складається з номера розділу і порядкового номера формули у розділі, між якими ставиться крапка. Номер формули пишеться біля правого берега аркуша на рівні відповідної формули (якщо формула велика, то на рівні нижнього рядка формули до якої він стосується) в круглих дужках, наприклад (2.2) (друга формула другого розділу). Пояснення позначень символів чи числових коефіцієнтів наводиться безпосередньо під формулою у тій послідовності, у якій вони подані у формулі. Це пояснення подається з нового рядка, починаючи зі слова "де", двокрапка після якого не ставиться. Значення кожного символу чи числового коефіцієнта подається з нового рядка. Розмірність одного і того ж параметра у межах роботи має бути однаковою. При посиланні у тексті на формулу, необхідно подати її повний номер у дужках, наприклад, "У формулі (1.2)".
Рівняння і формули виділяються з тексту вільними рядками. Вище і нижче від кожної формули потрібно залишити не менше за один вільний рядок.
До цього списку входять усі використані джерела, які розташовуються за алфавітом або у послідовності посилань на них у тексті. Інформація про видання (монографії, підручники, довідники тощо) має містити: прізвище та ініціали автора, назву книги, місце видання, видавництво і рік видання, обсяг у сторінках. Ці дані друкуються у виданнях.
Прізвище автора подається у називному відмінку. Якщо є два, три чи чотири автори, то їх прізвища з ініціалами подають у тій послідовності, у якій вони надруковані у книзі; перед прізвищем наступного автора ставлять кому. Якщо більше ніж чотири автори, вказують прізвища з ініціалами тільки перших трьох, а далі пишуть слова "та інші". Назву місця видання необхідно подати повністю у називному відмінку; можна скорочувати назви тільки двох міст: Київ (К.), Москва (М.).
6. ВАРІАНТИ ДЛЯ ВИКОНАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ
№ варіанту
Напрями зовнішньоекономічних операцій
Піднапрями зовнішньоекономічних операцій
Транспортне обслуговування зовнішньоекономічних операцій
Транспортні послуги
Транспортно-експедиційне обслуговування
Торгово-посередницькі операції
Консигнаційні, комісійні операції
Агентські операції, брокерські операції
Операції з міжнародного туризму
Операції з міжнародного туризму операторів туристичних послуг
Операції з міжнародного туризму туристичних агенцій та агентств
Міжнародні операції з торгівлі інженерно-технічними послугами
Організація міжнародного міжорганізаційного виробничо-технічного співробітництва
Організація міжнародного міжорганізаційного науково-технічного кооперування
Міжнародні орендні операції
Орендні операції
Лізингові операції
Міжнародні виставки та ярмарки
Міжнародні універсальні виставки та ярмарки
Міжнародні спеціалізовані виставки та ярмарки
Міжнародні аукціони, біржі та торги
Міжнародні аукціони
Міжнародні біржі та торги
Міжнародний операції з торгівлі технологіями
Міжнародні операції з ліцензування
Міжнародні операції з патентування
Міжнародні операції з обміну інженерно-технічними послугами
Міжнародні операції з консультативного інжинірингу
Міжнародні операцій з технічного обслуговування машинотехнічної продукції
Міжнародні операції з налагодження виробничо-технічних зв’язків
Міжнародне виробничо-технічне співробітництво
Міжнародні операції зі спорудження промислових об’єктів
ЗМІСТ
1. ВСТУП 3
2. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ 3
3. РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА 5
4. НОРМАТИВНО-ЗАКОНОДАВЧА БАЗА З ДИСЦИПЛІНИ «ТЕХНОЛОГІЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ» 8
5. ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ 10
6. ВАРІАНТИ ДЛЯ ВИКОНАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ 13
НАВЧАЛЬНЕ ВИДАННЯ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до виконання індивідуальної роботи для студентів напрямів
6.0502 “Менеджмент” та 6.0501 “Економіка і підприємництво”
денної форми навчання
Укладачі
Шуляр Роман Віталійович
Григор’єв Олександр Юрійович
Босак Андрій Остапович
Шпак Нестор Омелянович
Подольчак Назарій Юрійович
Олексів Ігор Богданович
Редактор
Комп’ютерне складання
Здано у видавництво . Підписано до друку .
Формат 70х100/16. Папір офсетний. Друк на різографі.
Умовн.друк.арк. . Обл..-вид.арк. .
Наклад . Зам. .
Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”
Поліграфічний центр
Видавництва Національного університету „Львівська політехніка”
вул.Ф.Колеси, 2, 79000, Львів