Міністерство освіти України
НУ”Львівська політехніка”
Інститут комп’ютерних наук та інформаційних технологій
Вивчення
Підготовив: ст.гр.КН-41
Курцеба Олександр
Рецензент: Марцишин Р.С.
Львів 2003
Ріст популярності мережі Інтернет спричинився до швидкої еволюції оглядача ресурсів Internet Explorer від найпростішого засобу для перегляду статичного вмісту Web-сторінок до найбагатшої платформи для публікації документів, колективної роботи, мультимедиа, електронної комерції і т.д
На даний час напоширенішою версію цого продукту є Internet Explore 5.5,який поставляється в складі Microsoft Windows починаючи із версії 98 року.
Головне вікно Internet Explorer складається з таких елементів:
вгорі відображається заголовок з ім'ям завантаженої сторінки,
рядок меню,
панель інструментів
рядок-список , куди вводяться адреси
у самому низу вікна знаходиться рядок стану.
Зверніть увагу на текст у вікні Explorer'a: на сторінці є просто текст і текст підкреслений. Підкресленим текстом позначаються гіперссилки. Щоб взнати адресу на яку вказує гіперссилка,вкажіть на неї курсором, в інформаційному рядку стану відображається відповідна адреса.У цьому ж інформаційному рядку ви зможете прочитати, що зараз робить ваш комп'ютер: чекає відповіді від сервера, з'єднується з потрібним вузлом, перекачує чи відкриває файли чи готовий до чергових завдань.
Клацнувши по ссилці правою кнопкою миші, ви побачите контекстне меню цієї ссилки. Якщо вибрати зараз другий рядок, то нова сторінка з'явиться в точно такому ж вікні браузера, але попереднє вікно теж залишиться..
В другій секції цього меню можна задати збереження малюнка чи фотографії у вигляді графічного файлу чи навіть зображення його на робочомо столі..
Пункти третьої секції призначені для редагування об’ктів на сторінці (Copy,Cut,Copy Shortсut,Paste)
Збільшення швидкості завантаження
Якщо завантаження сторінки «зависло» те можна спробувати її «проштовхнути», натиснувши кнопку Обновити (чи клавішу F5), щоб дати Explorer'y наказ заново завантажити сторінку.
Якщо малюнки не важливі, можете тимчасово їх відмінити. У вікні Tools – Internet Options відкрийте закладку Advanced і зніміть галочку в квадратику Show Pictures , і документ буде завантажуватись на порядок швидше.
Ви побачите приблизно таке: замість малюнка - рамка і в ній квадратик, а іноді і напис, що замінює малюнок і пояснює те, чого ви не бачите. Цей елемент гіпертексту як і раніше працює як ссилка.
Точно так само можна заборонити прийом з мережі зображень, що рухаються, і звукових файлів.
Особливості кодування Web-сторінок
Інша проблема Web-користувача – кодування символів кирилиці. Справа в тому, що немає єдиного стандарту кодування. У Windows використовується кодування Windows-1251, на Unix-станціях (на більшості інтернет-серверів) кодування КОИ-8.Змінити кодування символів можна так: правою кнопкою миші викличте контекстне меню,попередньо вказавши курсором на основний текст сторінки,виберіть пункт Encoding, та виберіть необхідну систему кодування.
AutoComplete (Адресний рядок)
Коли ви починаєте вводити URL в адресному рядку Internet Explorer , автоматично з'являється список, що розкривається, з переліком вузлів, які ви відвідували раніше.
Крім того, властивість AutoComplete здійснює порівняння імен зі списком обраних ссилок, забезпечуючи настроювання адрес URL. Наприклад, якщо ви вводите фрагмент імені, що є присутнім серед обраних ссилок (наприклад “Mic” — як частина “Microsoft”), у списку, що розкривається, з'явиться відповідна ссилка з папки Favorites. Також включена можливість пошуку введеного імені чи фрази.
AutoComplete (Web форми)
У результаті проведених Microsoft досліджень було виявлено, що при роботі в Інтернет користувачі затрачають величезну кількість часу на заповнення форм. Форми заповнюються при виконанні таких операцій як пошук, введення імені й адреси, а також паролів.Internet Explorer розширив сферу дії засобу AutoComplete з адресного рядка на Web-форми і дозволяє вам заощадити час при їхньому заповненні. Коли ви починаєте заповнювати поле форми на Web-сторінці вузла, з'являється динамічний список, що розкривається, вміщуючи значення, які ви вводили раніше (включаючи і ті, що були введені у форми на інших вузлах).
Що стосується паролів, то користувачу видається запит, чи хочуть вони, щоб Internet Explorer зберіг комбінацію імені і пароля для конкретного вузла, коли він уперше вводить їх. З цього моменту, коли ви починаєте уводити своє ім'я, оглядач видає в списку, що розкривається, перелік збережених імен. Якщо ви вибираєте ім'я, що підходить для цього вузла, пароль автоматично вставляється у відповідне поле, що заощаджує час.Усі ці значення зберігаються в спеціальному зашифрованому сховищі оглядача. Web–вузли не одержують ніякої інформації доти, поки ви не вирішите її вибрати.
Повідомлення про помилки HTTP
Повідомлення про помилки HTTP часто викликають сум'яття користувачів, надаючи їм лише незрозумілі терміни типу “HTTP 404” і зовсім небагато інформації, що може бути їм корисна. Більшість цих повідомлень про помилки свідчить усього лише про тимчасове перевантаження в мережі.Internet Explorer перехоплює повідомлення сервера про помилки і видає користувачам корисні рекомендації про те, як одержати доступ до потрібного ресурсу, включаючи пораду спробувати перейти на адресу, що знаходиться в ієрархії URL на більш високому рівні. Наприклад, якщо ви ввели адресу чи вибрали перехід по посиланню “http://www.domain.com/link/link2.htm”, а файл “link2.htm” не існує, Internet Explorer видасть прості інструкції про те, як потрапити на цей вузол, наприклад, рекомендацію натиснути на кнопку Refresh (Обновити). На сторінці з рекомендаціями буде також приведена ссилка “http://www.domain.com/link.”, по якій ви зможете перейти.
Способи навігації в Інтернет.
Найпростіший вид подорожей по Інтернету - клік по гіпертекстовій ссилці.Другий спосіб переміщення по Web полягає у використанні кнопок панелі інструментів:
Кнопка Back переносить вас на попередню сторінку. Їй відповідають натискання клавіш Backspace або комбінація Alt-стрілка вліво.Коли ви повертаєтеся назад, колір зсилки міняється.Це допоможе вам не заплутатися, де ви вже побували, а де ще ні. Тепер будь-яка ссилка з тією ж адресою, навіть якщо вона зустрінеться вам зовсім в іншіму місці, всеодно буде сіра.
Кнопка Forward переносить вас на наступну сторінку. Їй відповідають комбінації Shift-Backspace, Alt-стрілка вправо. Дана команда є доступною тільки тоді, якщо ви вже звідкись повернулися по команді Back.
Кнопка Stop(Стоп) припиняє завантаження нової сторінки.
Кнопка Home(Домашня сторінка) завантажує сторінку ,яку ви вибрали як домашня(home page).
Кнопка History(Журнал), показує адреси на які ви заходили за останні декілька днів. Натиснувши її ви розділите екран браузера на дві частини. Ліворуч буде журнал ваших відвідувань,а праворуч основне вікно браузера. Особливість журналу: якщо в кеш-файлі на диску ця сторінка є, то її можна переглянути, навіть не входячи в мережу (off-line).
В панелі журналу ви можете вибрати одне з декількох представлень, упорядкованих по даті, адресі, частоті відвідування чи по відвідуваннях за поточний день. У рамках кожного представлення вузли перелічуються в порядку, що відповідає іменам доменів (наприклад “Microsoft”), а не першої частини URL (наприклад “www.microsoft.com”), що полегшує ідентифікацію потрібного вузла.Ви можете здійснювати пошук у файлі журналу по ключовому слову чи адресі прямо з панелі журналу, що дозволяє швидко знайти потрібний вузол.
Кнопка Favorites
Організувати список закладок, які ви будете використовувати як адресну книгу в Explorer одпоможе меню Favorites і однойменна кнопка панелі інструментів. Favorites організовані у виді списку, який включає окремі адреси, а також тематичні і персональні папки. Просто вибравши потрібний рядок зі списку можна відразу завантажити необхідну адреск. Щоб помістити необхідну адресі в якусь з тематичних папок, треба у вікні Add
натиснути кнопку Create in, вибрати мишею потрібну папку, ярлик буде покладений саме в неї.
Третій спосіб переміщеня по Internet – ввести конкретну Web-адресу в адресний рядок-список Adress.У цьому ж рядку зберігаються усі адреси введені раніше. Для переходу на веб-вузол користувач після введення адреси може натиснути клавішу Enter чи кнопку Перехід (Go) праворуч від адресного рядка.
Збереження файлів і їх перегляд
Зустрівши цікаву Web-сторінку, ви можете зберегти її на диск командою – Save as у меню File. А клацнувши правою кнопкою миші по ссилці, можна зберегти сторінку чи малюнок, не завантажуючи її, командою Save Target As.
З допомогою команди File – Open ви можете знайти і завантажити в Explorer довільний раніше збережений гіпертекстовий файл із розширенням htm і html, а також текстовий (txt), графічний (jpg, jpeg), звуковий (аuf, aiFF, mid).
Можна переглядати не тільки ті Web-сторінки, які зберегли ви самі, але і ті, котрі Explorer зберігає автоматично.Спеціально для перегляду тимчасових файлів призначена кнопка View Files у вікні General параметрів Explorer'a. При такому перегляді всі тимчасові файли показані разом, без поділу на піддиректорії і типи файлів - тут і малюнки, і тексти, і гіпертексти. Довільний файл можна завантажити в Explorer, знищити, скопіювати, перемістити і перейменувати. Можна відсортувати файли по імені, інтернет- адресі, часу останньої зміни і т.д.
Ви можете зменшити обсяг тимчасових файлів IE (регулятор Amount of Disk space to use) або стерти всі тимчасові файли (кнопка Delete files)
Пошук необхідної інформації.
Є дві задачі - знайти потрібні дані в мережі, а потім знайти потрібні дані на сторінці.Для вирішення другої задачі досить натиснути комбінацію Ctrl-F чи вибрати команду Find (on this page) у меню Edit, і можна буде ввести слово, яке Explorer відшукає на цій сторінці і перенесе вас до нього. Щоб знайти в WWW потрібну сторінку, необхідно відправитися до одного із пошукових інструментів Інтернету. Найбільш популярні такі:- російськомовні (Rambler, Апорт і Яndех)-анломовні (AltaVista, Lycos, Exite). У віконце пошуку вводите шукане слово чи вираз і натискаєте кнопку Search. Нижче у вікні буде виводитися список знайдених адрес. Проблема пошуку в Інтернеті полягає не в тому, що інформації мало, а в тому, що її багато!
Уся потрібна інформація зазвичай, виявляється в першій двадцятці знайдених адрес.
При необхідності можна скласти більш складний запит з використанням логічних операторів (І, АБО, НЕ), задати інтервал дат - щоб відкинути застарілі дані. Якщо ви шукаєте сторінки англійською мовою, варто скористатися іноземними пошуковими машинами. Для пошуку на російській чи українській мові краще підходять пошукові машини Rambler, Yandex чи Meta. Обсяг бази даних у них набагато менше, ніж у пошукових машин типу AltaVista, зате російські й українські ресурси Інтернету в них представлені повніше й обновляються частіше.
Є й інший тип пошукових серверів - пошукові каталоги, де зібрана інформація відсортована і розкладена по каталогах. Типовий і найбільш відомий представник інтернет каталогів - Yahoo! ( www.yahoo.com )Пошук у таких системах краще починати з підбору рубрики (категорії) для вашого запиту. Уся база даних Yahoo! розділена на категорії: Arts & Humanities (мистецтво й інші гуманітарні заняття), Business & Economy (бізнес і економіка), Computers & Internet, Entertainment (дозвілля і розваги), Health (здоров'я) і т. д, Крім того, під кожною категорією дрібно виписані і самі популярні підкатегорії: у Arts & Humanities є Literature (література) і Photograph; (фотографія), у Computers & Internet - Internet, WWW, Software (програми) і Games (ігри).Каталоги теж забезпечуються пошуковим інструментом. Звичайно тут є віконечко для введення ключових слів і кнопка Search.
Для пошуку в групах новин (телеконференціях) у Alta Vista є рядок Usenet (шукати в групах новин), а в Yahoo! - кнопка News.
Для пошуку файлу по його імені на FTP-серверах призначена система Archie. Існує і безліч інших серверів, що спеціалізуються на пошуку файлів на FTP-архівах.
Настроювання і параметри Internet Explorer
Всі настроювання IE зосереджені в багатосторінковому вікні команди Tools – Internet Options (Інструменти – Властивості).
На першій закладці, що називається Genral (Загальні) є такі секції:
Перша секція – Home page(Домашня сторінка).Отут можна ввести адресу Web-сторінки,яка буде завантажуватись кожен раз при запуску Internet Explorer.Можна також вказати,щоб нічого не завантажувалось при запуску (кнопка Use Blank).
Друга секція – Tenporary Internet Files (Тимчасові файли Internet) Кнопка Delete дозволить стерти вміст кеш-файлу. А кнопка Settings дозволить вказати, яка частина вінчестера відводиться під кеш,який використовує браузер для прискорення роботи. Переходячи до сторінки, де ви вже сьогодні побували, браузер візьме її не з мережі, а з кешу.
Наступна закладка називається Content (Вміст)
Верхня секція Content Advisor (Поадник по вмісту) дозволяє захистити паролем доступ до деяких серверів, що мають відношення до насильства, сексу і непристойності.
По натисканню кнопки Settings Explorer запропонує вас двічі ввести спеціальний пароль. Тепер тільки той, хто його знає, зможе змінювати установки системи захисту. Після цього з'явиться вікно Порадника по вмісту, у якому можна задати категорію заборонених матеріалів і ступінь непристойності (від 0 до 4), недоступну для людини без пароля.
Другою секцією є Certificates. Вона використовується Explorer'ом для перевірки сертифікатів дійсності вузлів і фірм.
Остання секція Personal Information використовується для задання режиму автоматичного заповнення полів Web-адрес,форм та даних User and Password Information.
Наступна закладка параметрів називається Connections(Підключення).
Тут задане, яке з з'єднань, створених програмою Віддалений доступ до мережі, повинен використовувати Explorer при запуску.Вибравши кнопку Add, можна створити нове з'єднання (запускається майстер Нове з'єднання), а вибравши кнопку Setting - підправити щось у вже існуючому.Отут можна задати автоматичне визначення налаштувань,вказати налаштуван-ня Proxy (імена серверів та номери портів),ввести значеня Username , Password та ім’я Domain. Проксі-сервер є як би буфером між вами і мережею, захищаючи від несанкціонованого доступу ззовні, прискорюючи звертання до деяких популярних серверів.
Іще одна закладка Programs(Інтегровані програми)
Internet Explorer може працювати з тими додатками, які ви вибрали, забезпечуючи легкий доступ до них із свого середовища.Він дозволяє вам вказати використовувані за замовчуванням програми електронної пошти, календарів, контактів, спілкування через Інтернет в режимі реального часу, роботи з групами новин і редагування HTML, які ви вибрали, надаючи для цього простий універсальний інтерфейс. Коли ви хочете виконати задачу, що вимагає використання одного з цих додатків, Internet Explorer автоматично запустить його.
Остання закладка називається Advanced (Додатково).
Отут можна задати такі основні налаштування:
повідомляти про завершення завантажування;
автоматично перевіряти наявність новіших версій броузера;
показувати Internet Explorer на робочому столі;
заборонити підкреслення гіперссилок;
заборонити вивід малюнків, анімації й іншого;
задати, щоб при роздруку веб-сторінок браузер друкував і фоновий малюнок і враховував кольори елементів (для кольорових принтерів);
Концепція розробки Internet Explorer 5.5 полягає в підвищенні ефективності роботи оглядача, що повинно привести до економії часу користувачів. У Internet Explorer 5.5 була реалізована технологія IntelliSense, завдяки якій спрощуються найчастіше виконувані задачі. Наприклад, програма спрощує користувачам пошук необхідної їм інформації, перенаправляючи їхні запити на потрібні пошукові машини. Спростилися організація списку найчастіше відвідуваних вузлів і механізм повернення назад— це досягнуто за рахунок модифікації панелей «Favorites» і «History». Подібні вдосконалення основних операцій істотно спрощують роботу в Інтернет і роблять її більш приємною. Поля форм, імена користувачів і навіть паролі можуть вводитися автоматично, якщо користувач вибере відповідну опцію. IntelliSense також служить інтересам мобільних користувачів, виявляючи проксі-з’єднання з автоматичним настроюванням, а також визначаючи, у якому режимі працює користувач — автономному чи онлайновому.
На сьогоднішній день Internet Explorer поряд із Netscape Navigator є одним із найпопулярніших Web – браузерів,за рахунок тихнув новацій,які реалізовані в останніх версіх цієї програми.