Міністерство освіти України
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра автоматизованих систем управління
Лабораторна робота №1з курсу
«Комп’ютерні мережі»
Тема: Встановлення і налаштування модему. АТ-команди
ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
Встановлення та перевірка модему.
Модем - це пристрій, який дозволяє комп'ютеру виходити на зв'язок з іншим комп'ютером за допомогою телефонних мереж. Зовнішнім виглядом він нагадує автовідповідач або плату електронної схеми, залежно від місця встановлення пристрою, тобто всередині комп'ютера або зовні. Зовнішній модем являє собою автономний пристрій, який ви під'єднюєте до свого комп'ютера; внутрішній модем має вигляд електронної плати, яка встановлена безпосередньо в самому комп'ютері.
Так, як модеми поєднують весь потенціал вашого комп'ютера з можливостями телефонної мережі, то в результаті ви отримаєте глобальний доступ до даних і ресурсів. Для вашого внутрішнього модему не потрібен силовий провід чи електрична розетка. Але вам необхідно переконатись в тому, що блок живлення вашого комп'ютера розрахований на додатково під'єднаний пристрій.
Внутрішній модем змонтований на невеликій платі, який вставляється в щось, що називається слот розширення, всередині самого комп'ютера.
Слоти бувають різних розмірів: малі (8-6ітові), середні (16-бітові) і великі (32-бітові). Більша частина внутрішніх модемів збираються на 8-бітових платах, однак, пристрій з можливостями передачі факсів та іншими розширеннями досягають великих розмірів і вставляються в 16-бітові слоти. Переконайтесь, що плата модема підходить за розміром до вашого слоту.
Під час передачі біти даних можуть накопичуватись. Для полегшення роботи з даними передбачено управління потоком даних. Встановлення зв'язку - це ще одна назва процесу управління потоком даних. Існує два види управління потоком даних:
● управління потоком даних програмним забезпеченням;
● управління потоком даних апаратним забезпеченням.
Управління потоком даних програмним забезпеченням, відомим також як XON/XOFF, посилає спеціальні програмні символи, що означають "Все добре, давай наступні дані"!
Управління потоком даних програмним забезпеченням використовує додатковий час на передачу цих спеціальних символів разом з іншими даними і тому є менш ефективним у порівнянні з управлінням потоком даних апаратним забезпеченням, яке здійснюється поза потоком даних. Управління потоком даних програмним забезпеченням є ефективним лише до швидкості 2400 bps.
Управління потоком даних апаратним забезпеченням, яке інакше називається встановлення зв'язку апаратними засобами, працює спільно з послідовним кабелем для встановлення зв'язку апаратними засобами. При даному управлінні відбувається передача символів програми "все добре" по двох кабельних дротах (дроти позначені абревіатурами RTS і CTS ). Іншою назвою управління потоком даних апаратним забезпеченням є RTS/CTS. Ваше програмне забезпечення повинно використовувати цю назву.
Управління потоком даних апаратними засобами рекомендується в тому випадку, якщо ви маєте вдосконалений, коректуючий помилки модем з можливістю зтиснення даних.
Для встановлення внутрішнього модему потрібно згідно з документацією встановити порт, який буде використовуватися (має бути вільний), так щоб переривання яке відповідає цьому порту не було зайняте іншими пристроями. Оскільки в комп'ютері СОМ1 та COM2 фізично наявні то найкраще використати для інсталяції інші два порти, причому оскільки СОМ1-3 та СОМ2-4 використовують одинакові переривання (відповідно IRQ4 та IRQ3), то необхідно щоб відповідне переривання не було зайняте (наприклад драйвером миші).
Перевірити стан портів та модему можна тестовими програмами типу MSD або Modem Doctor.
При запуску Modem Doctor, визначає присутні порти, проводить тестування після чого можна протестувати модем. Для цього вибираємо відповідний порт, IRQ, швидкість з'єднання і об'єкт тестування: модем і порт, тільки порт або нічого не тестувати. Якщо ми не проводимо ніяких тестів, то деякі пункти меню буде неможливо активізувати.
Проводяться наступні тести:
● Апаратний тест. Якщо на даному етапі виникла помилка, це значить, що не працює чіп на мультикарті. Скоріше всього її треба буде замінити.
● Серія тестів модему:
командної шини. Якщо помилка - перевірте, чи правильно встановлені номер порта, швидкість з'єднання і номер IRQ;
максимальна швидкість з'єднання;
внутрішньої пам'яті модему;
реакцію на команди (виконує чи ні) .
Після натиснення на будь-яку клавішу відображається внутрішній статус модему
містиме основних регістрів управління, статусу, масок:
регістр управління лінією;
регістр статусу лінії;
регістр управління модемом;
регістр статуса модему;
регістр ідентифікації переривань;
регістр дозволення переривань;
регістр маски переривань;
цифрові регістри.
Після закінчення роботи програми на дисплей виводиться коротка статистика по результатах проходження тестів:
номер порта;
назва тесту;
скільки разів виконувався;
скільки символів було передано в модем;
кількість помилок;
швидкість з'єднання.
АТ команди QUAD-модема.
Команда: ANSWER- (відповідь)
Формат:А
Синтаксис:АТ А<ENTER>
Ця команда вводить модем в режим відповіді, де він знімає трубку, підключається до лінії та чекає на несучу. У цьому режимі модем автоматично пристосовується до швидкості визиваючого модему. Використовується тільки для ручних операцій при
міжкомп'ютерному обміні інформацією. При автоматичній відповіді, команду А не можна використовувати( для цього існує регістр S).Команди, введені після А в тому ж командному рядку, модемом не визнаються.
Команда:CARRIER ENABLE/DISABLE (дозволити-заборонити несучу)
Формат:С чи С0,С1
Синтаксис:АТ С1<ENTER>
Команда C чи С0 вимикає сигнал несучої модему, який необхідний для передачі даних. С1(м'ягкий перезапуск) використовується для повернення назад несучої. Якщо модем OFF HOOK, то С1 поверне несучу в той же час. При звичайному використанні модему несуча
дозволена.
Команда:DIAL (дзвінок)
Формат:DS Синтаксис:AT Ds<ENTER>
Команда подзвонити,D, командує модему подзвонити s(де s-номер, до якого потрібно дозвонитись), наприклад 555-1212. В строчці можуть бути і інші команди набору, наприклад T,P чи R. Т-повідомляє модему про тоновий набір номера; Р-повідомляє про
імпульсний. Якщо Т і Р точно не визначені, QUAD-модем автоматичновизначає тон або імпульс.
Якщо R в строці визначена, QUAD-модем вводить режим ANSWER(відповідь) вертаючи його з ORIGINATE (дивіться команду REVERSЕ). Якщо R не пропущено, модем переключається в ORIGINATE-режим. Якщо за D слідує крапка з комою (;) модем
повертається до командного режиму після набору номера в стрічці. Інакше, модем чекатиме несучу і намагається втановити зв'язок.
Окрім цього для Hayes модемів використовується:
, - кома може бути розташована в любому місці команди і визиває паузу довжиною, яку визначає вміст регістру S8, перед набором решти частини номеру;
n - модем чекає пятисекундної тишини в лінії на протязі часу заданого в в регістрі S7. При відсутності тишини модем видає NO ANSWER та відключається.
w - перед дальшим набором номера модем чекає довгий гудок, час чекання гудка визначається значенням S7, при відсутності гудка видається повідомлення NO DIALTONE та модем припиняє набір номеру;
! - при наявності символу перед послідовністю набору модем кладе на 0,5 сек трубку та знов її знімає.
Команда:FULL or HALF DUPLEX (повний або напівдуплекс)
Формат:F0 чи F1
Синтаксис:AT F0<ENTER>
F0 вибирає напівдуплекс, який змушує модем посилати символи, які він отримав з терміналу на термінал дисплею, а також в телефонну лінію. Це дозволяє Вам керувати відправляємими даними,(викоритстовуючи F0 з віддаленою системою,яка не відображає символів).
F1 вибирає повний DUPLEX, втримуючи модем від відображення символів,які передаються (використовуйте F1 з віддаленою системою, яка відображає символи).
Команда:IDENTIFICATION(ідентифікація)
Формат:І0 чи І1
Синтаксис:АТ І1<ENTER>
Якщо ви введете І0,модем виведе свій ідентифікаційний код; при І1-модем підрахує контрольну суму ПЗП та виведе її надисплей;
Команда:ONLINE (переключення режиму модема)
Формат:О(літера)
Синтаксис:АТ О<ENTER>
Ввід команди О примушує модем повернутись до режиму даних з режиму команд. Якщо зв"язок не налагоджено, тоді модем переключається до OFF-HOOK і чекає на несучу. У цьому випадку режим модема буде такий самий,що і у попередній спробі з"єднання (від повідь або початок).
Команда:RESET (перезагрузка)
Формат:Z
Cинтаксис:AT Z<ENTER>
Скидування конфігурації модему. В регістри загружаються значення по змовчанню з ПЗП, або енергонезалежної пам'яті.
Команда:& C команда (визначення несучої)
Формат:& C0,& C1
Синтаксис:AT & C0<ENTER> По змовчуванню:& C1
В режимі & C0 модем працює так, нібито несуча присутня весь час (примусово встанловлюється сигнал DCD) .
В режимі & C1 модем слідкує за станом несучої (DCD встановлюється після отримання несучої від другого модему).
Команда:& D команда (контролювання DTR)
Формат:& D0,& D1,& D2,& D3
Синтаксис: AT & D0< ENTER> По змовчуванню:& D2
В режимі & D0 модем ігнорує DTR.
В режимі & D1 модем повертається до командного режиму коли DTR приймає значення логічного нуля (падає).
В режимі & D2 модем HANGS UP (вішає телефонну трубку ) і повертається до командного режиму коли DTR падає.
В режимі & D3 модем скидується коли DTR падає.
Команда:& T команда:Тестуюча команда
Формат:&T, &T0, &T2, &T3, &T4, &T5, &T6, &T7, &T8.
Cинтаксис: AT & T0<ENTER>
По змовчуванню : NONE
& T або & T0 Перериває виконання тесту
& T1 CCITT Локальна аналогова петля (петля на виході модему)
& T3 Локальна цифрова петля (петля на вході модему для перевірки іншим модемом)
& T4 Дає дозвіл віддаленому модему для віддаленої цифрової петлі
& T5 Не дає дозволу віддаленому модему для віддаленої цифрової петлі
& T6 CCITT Віддалена цифрова петля (петля на виході удаленого модему)
& T7 CCITT Віддалена цифрова петля з самодіагностикою (використовується внутрішня модель)
& T8 CCITT Локальна аналогова петля з самодіагностикою (використовується внутрішня модель)
Хід роботи
Пієднуємо модем до COM-порта комп’ютера та утворюємо прямий зв'язок з іншим модемом.Завантажуємо термінальну програму.
Після цього за допомогою АТ команд модему встановлюємо зв'язок між ними ,а саме використовуючи команди АТD та ATA. Після цього намагаємось передати файл по встановленому між модемами каналу зв’язку.Результати вказані у таблиці.
Розмір файлу (Кб)
Швидкість встановленого зв’язку (кб/с)
Тривалість передачі файлу(с)
Реальна швидкість
Зв’язку(кб/с)
Висновок : Згідно з отриманими даними реальна швидкість передачі є набагато більшою від швидкості встановленого зв’язку