Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра Автоматизованих систем управління
Методичні вказівки
на тему: «Поштовий сервер MDeamon»
Львів 2005
Вступ
В даний час, коли інтернет-технології проникають у всі сфери нашого життя, системним адміністраторам компаній різного рівня, фірм, домашніх мереж і т.п. доводиться замислюватися над вибором оптимального програмного забезпечення. Таке програмне забезпечення необхідне, зокрема, для роботи поштового сервера на платформі Microsoft Windows. У цій статті мова піде про одну з програм даного класу - поштовому сервері MDaemon, що випускається фірмою Alt-N Technologies. MDaemon достатньо популярний, дякуючи не дуже великій складності в настройці, хорошій функціональності і невисокій вартості в порівнянні з прямими конкурентами.
Почтовий сервіс
Alt-N Technologies MDaemon Server випускається в двох версіях: MDaemon Standard і MDaemon Pro.
Використовуючи MDaemon Standard, ви зможете забирати пошту з однієї POP3 поштової скриньки, що надається вам провайдером, чи ж одержувати вхідну пошту для окремого хоста або домена, використовуючи повнофункціональний SMTP сервер MDaemon'а.
MDaemon Pro, що має разом з функціями MDaemon Standard підтримку протоколу IMAP4 і можливість використання декількох доменів на одному сервері, відмінно підходить для обміну поштовими повідомленнями як усередині мережі, так і через мережу Інтернет для організацій масштабу підприємства (enterprise level organizations). Також MDaemon Pro дозволяє при доступі через WorldClient (тобто при використанні web-based e-mail по протоколу HTTP) організовувати сумісний доступ до календаря і планувальника. Це дає можливість користувачам створювати нагадування про яких або подіях або зустрічах (appointments and meetings), як індивідуальні, так і групові (доступні іншим користувачам поштового домена, причому з можливістю розмежування прав доступу для окремих користувачів).
Oсновні особливості і можливості поштового сервера Mdaemon
Широкі можливості MDaemon по обробці повідомлень (parsing features) дозволяють використовувати його для отримання електронної пошти у великій локальній мережі через один доступний по dial-up POP3 поштова скринька. Поштова скринька може надаватися інтернет-провайдером або іншим постачальником інтернет-послуг (наприклад, безкоштовним сервером електронної пошти). Mdaemon може використовуватися також для отримання вхідної пошти по протоколу SMTP, або ініціюючи передачу від зовнішнього SMTP сервера, посилаючи йому команду ETRN, або безпосередньо на вбудований SMTP сервер при постійному підключенні до Інтернет (локальної мережі) і відповідній настройці мережевих сервісів.
MDaemon має гнучкий механізм з безліччю функцій для роботи із списками розсилки (Mailing List) і управління ними за допомогою поштових повідомлень. Це дозволяє організовувати необмежене число списків розсилки, які можуть містити як локальних, так і віддалених підписчиків (що не є користувачами даного поштового домена). Такі списки можуть управлятися за допомогою поштових повідомлень, можуть дозволяти або не дозволяти користувачам підписку або відписку від даного списку, можуть бути приватними або публічними, посилати відповіді в список розсилки, або відправнику повідомлення, а також ці списки можуть бути конфігуровані з великою кількістю різних опцій.
Як вже згадувалося вище, MDaemon містить інтегрований компонент WorldClient, який дозволяє користувачам діставати доступ до своєї електронної пошти по протоколу HTTP, використовуючи інтернет-броузер. Цей варіант дуже підійде мобільним користувачам, або користувачам, що не мають певного комп'ютера, з якого вони можуть дістати доступ до своєї електронної пошти.
WorldClient
Цей сервіс має повний набір можливостей властивих хорошому e-mail клієнту. Так, окрім відправки і отримання повідомлень, він може перевіряти орфографію в створюваних користувачем листах, організовувати різні теки для повідомлень, надавати користувачу інтерфейс на будь-якій з 18 доступних мов, організовувати нагадування і зустрічі, використовуючи функції Calendar і Scheduling, управляти настройками призначеного для користувача аккаунта в MDaemon'e (при використанні компоненту WebAdmin), управляти адресною книгою і багато що інше. Також WorldClient містить маленьку утиліту ComAgent, яка може бути закачана і встановлена на клієнтський комп'ютер, що дозволить мати доступ і перевіряти нові повідомлення без запуску броузера. Крім того, ComAgent містить систему обміну повідомленнями (Instant Messaging System), що дозволяє швидко обмінюватися повідомленнями (сервіс «чат») з іншими користувачами MDaemon/WorldClient.
MDaemon має ряд функцій, які покликані зробити вашу систему обміну повідомленнями безпечнішої. Вбудована система блокування спама (Spam Blocker Engine) допоможе вам якщо не позбавитися, то, принаймні, припинити потік спама, який спаммери намагаються слати через ваш сервер або на адреси з вашого домена. Функції IP and Host Screening and Address Suppression надають можливість фільтрувати і/або блокувати певні адреси або домени для пересилки пошти через вашу систему або доступу до неї взагалі. MDaemon має підтримку LDAP (Lightweight Directory Access Protocol). Це дозволяє MDaemon'у зберігати свою базу користувачів на LDAP сервері і синхронізуватися з ним при будь-яких змінах в цій базі. E-mail клієнти з підтримкою LDAP мають можливість зберігати на LDAP сервері адресну книгу для приватного або загального доступу, тобто в неї можуть входити як користувачі домена, так і будь-які інші контакти (contacts). Також LDAP сховище може бути вибрано як альтернатива зберігання бази користувачів MDaemon'a базі даних доступної через ODBC або локальний файл USERLIST.DAT (використовується MDaemon для зберігання бази користувачів за замовчуванням). Таким чином, це може дозволити розбудувати MDaemon'и, розташовані в різних місцях мережі, для сумісного доступу до однієї бази користувачів, наприклад, при організації відмовостійких поштових систем.
Для користувачів, які не мають LDAP сервера, але по тих або іншим причинам вирішили перейти до його використання, фірма Atl-N пропонує свою версію того, що реалізовує LDAPv.3 стандарт LDAP сервера Alt-N's LDaemon LDAP server, який вільно можна викачати з Web або FTP сервера www.altn.com.
Механізм псевдонімів
Сервіс (address aliases) дозволяє перенаправляти повідомлення послані на «фіктивні» адреси на реально існуючі адреси або списки розсилки. Це дозволяє окремим аккаунтам і спискам розсилки мати декілька (multiply) e-mail адрес в одному або декількох доменах.
MDaemon дозволяє користувачам управляти настройками свого поштового аккаунта, використовуючи спеціально оформлені поштові повідомлення. Це дозволяє користувачам самим, без втручання системного адміністратора, виконувати такі рутинні операції з аккаунтом як зміна пароля і т.п.
WebAdmin
Цей безкоштовний компонент, що дозволяє віддалене адміністрування MDaemon'ом, може бути викачаний з сервера www.altn.com <http://www.altn.com/>. Він чудово інтегрується з MDaemon і WorldClient і дозволяє користувачам редагувати настройки свого поштового аккаунта по протоколу HTTP, використовуючи свій веб-броузер. Адміністратор MDaemon може задати для конкретного користувача набір опцій, доступ до редагування яких він матиме через WebAdmin або використовувати його сам (або вирішити такі дії іншому пользователю/пользователям) для проглядання и/или редагування всіх опцій MDaemon (або будь-яких інших файлів до яких дозволений доступ через WebAdmin).
До складу MDaemon входить утиліта - клієнт для видаленого управління MDConfig (Remote Configuration Client). Вона дозволяє адміністратору MDaemon або супервізору (Supervisor) мати доступ до всіх настройок і параметрів MDaemon з видаленого комп'ютера зі встановленим MDConfig. Більш того, оскільки інтерфейс MDConfig віртуально ідентичний інтерфейсу MDaemon - не повинно виникати проблем і складнощів, пов'язаних з незручністю нового засобу управління.
Каталоги файлів (File Catalogs) - захищені паролем групи файлів, які за запитом за допомогою спеціально сформованого поштового повідомлення можуть бути автоматично відправлені користувачу.
Внутрішня система обробки і транспортування поштових повідомлень, звана RAW mail provides, а також достатньо розвинений і гнучкий інтерфейс для програмування MDaemon API надають різні методи створення і відправки повідомлень (починаючи від використання простого текстового редактора і набору пакетних (batch) файлів, до створення складної призначеної для користувача системи обміну поштовими повідомленнями на основі MDaemon, використовуючи сучасні високорівневі мови програмування).
Гнучка система фільтрації вмісту (Content Filtering system) дає можливість регулювати поведінку сервера, грунтуючись на вмісті витікаючих або таких, що входять повідомлень. Так можна видаляти або вставляти заголовки повідомлення, додавати примітки до повідомлення (footer), видаляти вкладення, перенаправляти повідомлення (або копії повідомлень) іншим користувачам, запускати інші програми і так далі.
Ефективний захист від вірусів, використовуючи MDaemon Antivirus. Повідомлення можуть проскануватися на наявність в них ознак вірусу і заражені повідомлення автоматично лікуються або віддаляються, перш ніж досягнуть одержувача. MDaemon може бути конфігурований посилати повідомлення адміністратору, відправнику і одержувачу повідомлення, повідомляючи, що в ньому знаходиться вірус. MDaemon Antivirus заснований на ядрі Kaspersky Antivirus, є окремим продуктом і вимагає окремого ліцензування. Як і інші продукти Alt-N Technology, він доступний на Web(FTP) сайті кампанії http://www.altn.com/.
Серед нових можливостей MDaemon, які з'явилися в останній версії 6.8, що вийшла на початку червня 2003 року, можна відзначити наступні:
SSL/STARTTLS Support (тільки в Pro версії). Тепер MDaemon підтримує SSL (Secure Sockets Layer) /TLS (Transport Layer Security) протокол для з'єднань з SMTP, POP, IMAP і для WorldClient веб-сервера. Це виводить MDaemon на позицію найзахищенішого в світі поштового сервера для Windows.
Нові методи фільтрації спама
Значно підвищили ефективність вбудованих в MDaemon засобів боротьби із спамом. Так, в новій версії додані засоби боротьби із спамом за технологією SpamAssasin, що аналізує повідомлення по ряду ознак і що виставляє згідно цим ознакам різні “оцінки” повідомленню, а також самонавчальний алгоритм фільтрації, Bayesian фільтр, що називається. Це дозволить користувачам гнучкіше і точно розділяти спамовиє і корисні повідомлення.
У WorldClient додана підтримка мобільних пристроїв (Pocket PC). При підключенні пристроїв тих, що підтримують WML відповідна тема буде застосована і послана клієнту. Пристрій повинен підтримувати WAP 1.0 або вище.
Додана можливість регулювання пропускної спроможності каналу. Тепер можна встановити максимальне процентне відношення ширини каналу, яке використовуватиме той або інший сервіс Mdaemon, або кожна поштова сесія окремо.
Інтеграція з MDaemon Groupware. Groupware - це окремий компонент виробництва фірми Alt-N, який дозволяє організовувати сумісний доступ до календаря Microsoft Outlook, адресній книзі, завданням і багато що інше - те, що раніше було можливим тільки при використанні Microsoft Exchange Server. MDaemon Groupware може служити ефективною заміною Exchange, що, у свою чергу, веде до скорочення витрат кампанії на адміністрування.
WorldClient тепер підтримує gzip і стандартну (deflate) компресію даних передаваних клієнту по HTTP протоколу. Це, поза сумнівом, підвищує продуктивність, особливо для клієнтів, підключених по низькошвидкісних лініях зв'язку (dial-up).
А також багато що, багато що інше...
Ймовірно, у користувача, що прочитав все вищесказане, може скластися враження, що MDaemon - складний монстрообразний (типу Microsoft Exchange) продукт з величезною кількістю різних настройок, деякі з яких навіть вдень з вогнем не вдасться відшукати. Частково це так - MDaemon зовсім не простий продукт. Дійсно, набір різних параметрів MDaemon дуже великий, але в той же час значна частина з них не вимагає зміни для більшості користувачів.
MDaemon повністю функціональний практично відразу після установки і невеликої настройки. Для первинної настройки MDaemon потрібно тільки задати ім'я поштового домена, який обслуговуватиме сервер, визначить спосіб і метод отримання пошти з Internet або іншого поштового сервера в мережі і створити облікові записи користувачів, які підключатимуться до MDaemon.
Пізніше, за наявності вільного часу і бажання, ви зможете присвятити не одну годину дослідженню всіх можливостей MDaemon - і мені хочеться вірити, що цей продукт вам сподобається і радуватиме вас своєю надійною роботою.
Питання і проблеми, що виникають в процесі роботи з MDaemon, ви завжди зможете обговорити у форумі, серед учасників якого немало користувачів цього поштового сервера.
Налаштування поштового сервера MDaemon
Перед тим як інсталювати вам потрібно мати: 1. Адреси серверів DNS 2. Зареєстровано за вами доменне ім’я 2-го, 3го... n-го рівня (типу xxx.yyy.ua) 3. Якщо пошта складається в поштову скриньку то необхідно або ip- або доменний адрес сервера, ім’я і пароль 4. Якщо пошта залишається в smtp черзі, то адрес її. 5. Адрес smtp сервера для пересилання туда вихідних листів.
Зайдіть в Primary Domain:
Закладка "Domain/ISP"
Domain name - назва вашого домена. Helo domain - що відповідатиме ваш сервер в helo команді. Сюди теж можна прописати назву домена. Тут же є ip-адреса і галочка bind. Це має сенс заповнювати тоді, коли у вас на цьому комп'ютері знаходиться декілька мережевих плат і ви хотіли щоб mdaemon відповідав тільки по одному з адрес. Дуже корисно, якщо у вас виделенка і вона приходить в цей комп'ютер. ISP or gateway host properties Під нею три крапки. Перша - посилати всі витікаючі повідомлення на проміжний сервер; друга - намагатися посилати повідомлення безпосередньо на сервер одержувача, якщо не вдається, то відправляти на вищезгаданий сервер; третя - посилати листи тільки безпосередньо, не використовуючи проміжні хости.
Якщо ви працюєте по модему, ставте крапку в першу позицію і в "isp/gateway host's ip or domain name"вписуйте адреса smtp сервера свого провайдера.
Закладка "DNS"
Перевірте правильність DNS-серверів
Закладка "Threads"
Якщо працюєте по модему, поставте трохи менше (не більше 2) в "Maximum concurrent SMTP outbound session threads" (максимальна кількість одночасно працюючих сесій на отправлку пошту)
Закладка "Unknown Mail"
(Що робити з поштою на невідомого одержувача). Має сенс поставити галочку в "Route message back to sender" З цим віконцем ніби все.
Тепер настроюємо, щоб Mdaemon починав дзвонити. Це якщо ви працюєте по модему. "Ras Dialup Settings"
Закладка "Dialup Settings"
Ставимо галочку в "Enable Ras Diapup/dialdown engine". Прибираємо галочку в "Notify ...." (ця настройка означає, що слати повідомлення адміністратору, якщо не вдалося встановити з'єднання.)
Dialup attempts "Make this many attempts to establish а session" - скільки зробити спроб, для установки з'єднання. "After dialing, wait this many seconds for а valid connection" - почекати стільки секунд після предидушей спроби. Connection persistence "Keep sessionsalive for at least" поставте 0 (тобто після задоволення потреб, відразу розірвати з'єднання)
Закладка ISP Logon Settings
Ставте галочку в "Use any corrntly active dialup session" і настроюйте з'єднання. Так само поставте галочку в "Maximazed use" і в "Use existing connection every" поставте 2. (це для того, якщо з'єднання встановлене іншою програмою, наприклад прокси-сервером, то MDaemon через вказаний час спробує перевірити пошту).
Настройка Ras-a закінчена.
Настроюємо планувальник дзвінків (Send/Receive Scheduler) Прибираємо галочку в "Deliver/collect remote mail at this interval also" І далі настроюйте, як вам хочеться, щоб сервер дзвонив і забирав і відправляв пошту "Simple scheduling" - чекати стільки те часу, після попередньої сесії, перш ніж почати нову сесію. "Scheduling options" 1. завжди посилати повідомлення, якщо в черзі на відправку скопилося N або більше листів. 2. Завжди посилати повідомлення, якщо лист залежалий в черзі на відправку більше N хвилин. "Scheduled remote mail processing event" - сам розклад дозвонів. Вибираєте день, година і хвилини і тиснете кнопку ADD. З розкладом покінчено.
Тепер налаштуємо оточення пошти з POP-ящика. "DomainPOP Mail Collection" Ставте галку в "Enable DomainPOP mail collection engine" і заповнюєте поля "Host name or IP", "Logon name" і "Password". Якщо хочете щоб повідомлення залишалися на сервері, ставте галку в "leave а сміттю of massage on host server" і на цьому можна благополучно закінчити настройку цієї частини.
Далі заходите в "Security Settings" => "Relay Control" Переконуєтеся, що стоїть галка в "This server not relay mail for foreing domains" і в "Trusted IP addresses" додаєте адерса машин в локальній мережі. При цьому, хоча там і вказано що можна використовувати * для опис адрес (типу 192.268.0.*), у мене це не проходило.
Далі заводимо користувачів. Для цього заходимо в "Accounts" => "Account Manager" (для різних версія цей пункт меню називається по різному. Я пишу опис на основі версії 3.5.7. У попередніх версія це може називається по різному. У 4.х це поки відповідає). Природно першим заводимо адміністратора. для цього натискаємо кнопку "NEW" і починаємо заповнювати поля: "Real name" - ім'я користувача. У програмі є настройки, які дозволяють по цьому полю визначати одержувача. "Mailbox name" - назва поштової скриньки. По цьому полю визначатиметься одержувач. "Account password" - як же без пароля. По ідеї цього достатньо. Інше - якщо ви хочете абияк з цим клієнтом вивернутися..
Створили. Тепер треба нашому адміністратору дати аліас Майстра поста, тобто людини відповідального за поштову систему. Для цього заходимо в Accounts =>"Alias editor" у address alias пишемо postmaster@lp.edu.uaActual address - вибираємо адресу свого адміністратора (або вписуємо, якщо у вас стара версія програми). Потім заводите інших користувачів.
На цьому можна вважати, що Mdaemon настроєний.