Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра АСУ
Лабораторна робота №9
з дисципліни
“Комп’ютерні мережі”
Тема: встановлення та запуск FTP-сервера і клієнта.
Мета роботи: оволодіти навиками настройки FTP- сервера та роботи з FTP-клієнтом.
FTP-вузол в операційних системах, що побудовані на платформі Windows NT (Win 2000, XP, Windows2003Server) створюється автоматично. Для цього лише необхідно, щоб на комп’ютері була встановлена компонента Windows IIS (Internet Information Services). Для встановлення цієї компоненти потрібно відкрити Панель управління>Встановлення та знищення програм>Установка компонент Windows та відмітити компоненту ISS. //Settings-Control panel-Administrative tools-Internet services manager
Якщо компонента ISS встановлена потрібно привести в дію FTP-сервер. Для цього потрібно відкрити Панель управління>IIS (у Windows 2000) чи Панель управління>Адміністрування> Internet Information Services (у Windows XP).
Як зазначалося вище FTP-вузол створюється автоматично. Для його запуску потрібно розкрити список Вузли FTP і клацнувши правою кнопкою на пункті FTP-вузли, вибрати пункт Пуск у контекстному меню.
FTP-вузол володіє рядом властивостей, доступ до яких здійснюється аналогічно як і до запуску сервера. Після обрання пункту Властивості із контекстного меню відкриється вікно налаштувань опцій FTP-сервера. Дане вікно містить чотири вкладки, опис вмісту яких подано нижче.
Властивості FTP-сервера
Вкладка FTP-вузол (FTP Site)
Ідентифікація(Identification)
На цій вкладці задаються параметри параметри ідентифікації сервера. Імена сервера і домена а також IP-адреса є необов’язковими.
Опис-користувач може ввести будь-яке ім’я сервера, яке застосовується для ідентифікації вузла.
IP-адреса-використовується для встановлення IP-адреси віддаленого комп’ютера
TCP-порт-визначає порт, на якому виконується служба. По-замовчуванню використовується порт 21. Допускається зміна номера порту, проте цей номер повинен бути відомим клієнтам, інакше їхні запити не будуть оброблятись сервером.
Підключення (Connection)
Необмежене число (Unlimited) - при виборі цього параметра задається необмежене число одночасних підключень до сервера.
Обмежене число (Limited To) – задає максимальне число одночасних підключень до сервера.
Час очікування сервера (Connection TimeOut) – проміжок часу в секундах, після якого сервер відключає неактивного користувача. Таку дію пов’язано з тим що деякі користувачі не правильно завершують чи взагалі забувають завершити сеанс робот з FTP-сервером.
Вести журнал (Enable Logging)
Якщо опція відмічена, то включається ведення журналу вузла FTP, в якому реєструються відомості про дії користувачів, також існує можливість створювати журнали різних форматів. Після включення опції ведення журналу потрібно вибрати формат в полі зі списком Формат поточного журналу (Active Log Format). Пропонуються наступні формати:
Формат файла журналу Microsoft IIS – фіксований формат ASCII.
Розширений формат файла журналу W3C – настоюваний формат ASCII, що вибирається по замовчуванню.
Журнал ODBC - фіксований формат ведення журналу в базі даних (доступний тільки в операційній системі Windows Server).
Щоб задати умови створення нових файлів журналу (наприклад, щотижня або після перевищення розміру файлу), а також для настроювання формату W3C або ODBC, натисніть кнопку Властивості (Properties). Файл журналу по замовчуванню зберігається за адресою C:\WINDOWS\system32\LogFiles.
Поточні сеанси (Current sessions)
Кнопка Поточні сеанси, доступна тільки на вкладці «FTP-вузол», використовується для перегляду поточних користувачів, підключених до вузла, також їх виключення при неохідності.
Безпечні записи (Security Accounts)
Рис.1. Вкладка Security Accounts (Безпечні записи)
Дозволити анонімні підключення (Allow Anonymous Connections)
Встановіть цей прапорець, щоб дозволити клієнтам використати ім'я користувача «anonymous» для підключення до FTP-сервера.
Ім'я користувача (Username) - ім'я користувача, що повинне використовуватися при підключенні анонімних користувачів. Кнопка Огляд дозволяє знайти потрібний обліковий запис користувача Windows.
Пароль (Password) - пароль облікового запису, що використовується при підключенні анонімних користувачів. Якщо встановлено прапорець Дозволити керування паролем з IIS, зміна цього параметра неможлива.
Дозволити тільки анонімні підключення (Allow only anonymous connections) –цей прапорець, дозволяє тільки анонімні підключення. Після установки прапорця користувачі не зможуть підключатися з використанням імен користувачів і паролів. Цей параметр забороняє доступ користувачів з обліковим записом, що має адміністративні дозволи. Доступ буде наданий тільки користувачам з обліковим записом анонімного доступу.
Дозволити керування паролем з IIS (Allow ISS to Control password) - якщо цей прапорець встановлений, на вузлі FTP здійснюється автоматична синхронізація пароля анонімного користувача з паролем Windows.
Оператори FTP-вузла (FTP-Site Operators)
Оператори FTP-вузла являють собою особливу групу користувачів, які мають обмежені адміністративні привілеї для окремих FTP-вузлів. Оператори можуть адмініструвати властивості, які впливають тільки на відповідні вузли. Вони не мають доступу до властивостей, які впливають на IIS; на комп'ютер із сервером Windows, на якому встановлений цей сервер IIS; а також на мережу.
Додати (Add) - Щоб додати обліковий запис користувача в список операторів, натисніть кнопку Додати.
Видалити (Remove) – видаляє обліковий запис.
Цю вкладку використовують для створення спеціальних повідомлень, які будуть відображатися веб-браузерами, що встановлюють зв'язок з вузлом.
Вітання (Welcome) - введіть повідомлення FTP-сервера, що буде відображатися при першому підключенні клієнтів до FTP-сервера. Це повідомлення за замовчуванням є порожнім.
Вихід (Exit) - введіть повідомлення FTP-сервера, що буде відображатися при відключенні клієнтів від FTP-сервера. Це повідомлення за замовчуванням є порожнім.
Максимальне число підключень (Maximum Connections) - введіть повідомлення FTP-сервера, що буде відображатися при спробі підключення клієнтів , коли служба FTP обслуговує максимально дозволене число клієнтських підключень. Це повідомлення за замовчуванням є порожнім.
Вкладка Домашній каталог (Home Directory)
Рис.2. Вкладка Home Directory (Домашній каталог)
Цю вкладку використовують для зміни домашнього каталогу вузла FTP або для зміни його властивостей. Домашній каталог є центральним розташуванням для файлів, що публікуються на вузлі FTP. Використовуваний за замовчуванням домашній каталог з ім'ям Ftproot створюється при встановлені служби FTP.
Є можливість замінити розташування домашнього каталогу на одне з наступних.
Каталог на даному комп'ютерi (A directory located on this computer) – необхідно вибрати каталог для ресурсів FTP.
Каталог на іншому комп'ютері (A share located on another computer) - загальний мережний каталог. У відповідь на запрошення введіть ім'я й пароль користувача, необхідні для доступу до цього комп'ютера. Для зміни імені користувача й пароля необхідно натиснути кнопку Підключити як.
Каталог FTP-вузла (FTP-Site Directory)
В поле необхідно ввести шлях до каталогу або кінцева URL-адресу. Синтаксис повинен відповідати обраному типу шляху.
Для локального каталогу варто використати повний шлях, наприклад C:\Catalog\Shoes. Можна також натиснути кнопку Browse… (Огляд) для вибору локального каталогу, щоб не вводити шлях вручну.
Для мережного каталогу варто вказати ім'я сервера й ім'я мережного каталогу відповідно до універсальної угоди про імена (UNC), наприклад \\Webserver\Htmlfiles.
Огляд (Browse) - дозволяє вибрати локальний каталог замість введення шляху до нього в поле Шлях.
Читання (Read) - дозволяє користувачам читати або завантажувати файли, збережені в домашньому або віртуальному каталозі.
Запис (Write) - встановлений прапорець дозволяє користувачам передавати файли в каталог на сервері. Дозвіл на запис варто включати тільки для каталогів, призначених для одержання файлів від відвідувачів.
Запис у журнал (Log visits) – встановлений прапорець дозволяє реєструвати відвідування даного каталогу в журналі. Відвідування записуються тільки в тому випадку, якщо для даного вузла FTP включене ведення журналу. Ведення журналу включене за замовчуванням. Щоб відключити ведення журналу, виберіть вузол FTP, відкрийте його вікно властивостей, а потім на вкладці FTP-вузол зніміть прапорець Вести журнал.
Стиль виводу каталогів (Directory Listing Style)
Змінює стиль висновку списку каталогу, що відправляє користувачам FTP, що використовують формат каталогів MS-DOS. У стилі MS-DOS списку каталогів значення годячи за замовчуванням виводяться у форматі із двома цифрами. Користувач має можливість змінити це настроювання й відображати рік із чотирма цифрами за допомогою властивості метабази FtpDirBrowseShowLongDate.
У стилі UNIX списку каталогів значення року за замовчуванням виводяться у форматі із чотирма цифрами, якщо дата файлу відрізняється від значення року на FTP-сервері. Якщо рік збігається зі значенням року в даті на FTP-сервері, то рік не повертається.
Робота з FTP-клієнтом.
Вище було представлено настройка і робота з FTP-сервером. Крім роботи з ним і для функціонування FTP-протоколу небхідно FTP-клієнт. Нижче подано стандартну программу ОС Windows NT.
FTP (File Transfer Protocol) - це програма, яка дозволяє користувачу передавати файли мiж вузлами мережi. В ОС Windows 95, Windows NT, та UNIX наявнi клiєнти для використання протоколу FTP, для Windows 3.11 необхiдно встановлювати стек протоколiв TCP/IP та додатковi програми: ws_ftp, cute_ftp та iн. Крiм того, всi Web-броузери мають клiєнтську частину протоколу FTP, існує ще безліч програм FTP-клієнтів котрі мають свій інтерфейс. Нижче подано таблицю стандартних команд FTP-клієнта у операційних системах типу Windows NT.
Табл.1. Команди FTP.
Синтаксис команди
Дія команди
(англійською мовою)
Дія команди
(українською мовою)
!
Escape to the shell
Тимчасовивий вихід з підсистеми FTP у вікно командної стрічки
?
Print local help information
Вивід довідкової інформації про поточну команду
append
Append to a file
Добавляє файл локального комп’ютера до файлу на віддаленому комп’ютері з використанням поточних настройок типів файлів
ascii
Set ascii transfer type
Встановити ascii-режим передачі файлів
bell
Beep when command completed
Переключає режим видачі звукового сигналу після передачі кожного файла.
binary
Set binary transfer type
Встановити бінарний режим передачі файлів
bye
Terminate ftp session and exit
Відєднання користувача і вихід з FTP-сесії
cd
Change remote working directory
Змінити робочу директорію на віддаленому комп’ютері
close
Terminate ftp session
Завершує сеанс FTP-з’єднання з віддаленим сервером з поверненням до командної стрічки ftp>.
delete
Delete remote file
Знищити файл на віддаленому комп’ютері
debug
Toggle debugging mode
Вкл./викл. режиму відлагодження
dir
List contents of remote directory
Вивід вмісту директорії на віддаленому комп’ютері
disconnect
Terminate ftp session
Від’єднує від віддаленої системи із збереженням командної стрічки типу ftp>.
get
Receive file
Копіює віддалений файл на локальний комп’ютер з використанням поточних настройок типів файлів.
glob
Toggle metacharacter expansion of local file names
Включає режим використання масок в іменах локальних файлів.
hash
Toggle printing `#' for each buffer transferred
Включає режим виводу на друк символу (#) для кожного переданого блоку даних.
help
Print local help information
Вивести поточну довідкову інформацію
lcd
Change local working directory
Вивід назви поточного каталогу на локальній машині.
literal
Send arbitrary ftp command
Відправлення аргументів віддаленому серверу FTP (без перетворень). Сервер повертає код у відповідь FTP.
ls
List contents of remote directory
Вивід скороченого списку файлів і підкаталогів в віддаленому каталозі.
mdelete
Delete multiple files
Знищити групу файлів на віддаленому комп’ютері
mdir
List contents of multiple remote directories
Вивід вмісту на групі віддалених директорії.
mget
Get multiple files
Копіює файли з віддаленого комп’ютера на локальний з використанням поточних настройок типа файлів
mkdir
Make directory on the remote machine
Створити директорію на віддаленому комп’ютері
mls
List contents of multiple remote directories
Вивід скороченого списку файлів і підкаталогів у віддаленому каталозі.
mput
Send multiple files
Відправити групу файлів на віддалений комп’ютер.
open
Connect to remote tftp
Підключення до вказаного FTP-сервера.
prompt
Force interactive prompting on multiple commands
Вкл/викл інтерактивного режиму.
put
Send one file
Відправка одного файла на віддалений комп’ютер.
pwd
Print working directory on remote machine
Вивід робочої директорії на віддаленому комп’ютері
quit
Terminate ftp session and exit
Закінчення сеансу FTP з виходом із програми ftp в командну стрічку.
quote
Send arbitrary ftp command
Відправлення аргументів віддаленому серверу FTP (без перетворень). Повертає відповідний код FTP.
recv
Receive file
Копіювати файл на локальний комп’ютер.
remotehelp
Get help from remote server
Отримання довідкової інформації
про команди віддаленого сервера
rename
Rename file
Перейменувати віддалений файл
rmdir
Remove directory on the remote machine
Витерти директорію на віддаленому комп’ютері
send
Send one file
Копіювання локального файла на віддалений комп’ютер
status
Show current status
Вивід поточного стану FTP-сесії
trace
Toggle packet tracing
Вкл./викл. режиму трасування пакетів.
type
Set file transfer type
Вивід поточного режиму передачі файлів
user
Send new user information
Вказання імені користувача для віддаленого комп’ютера
verbose
Toggle verbose mode
Вкл./викл. режиму деталізації (статистика передачі даних)
Формат входу на FTP-сервер.
Формат входу на FTP-сервер має вигляд:
ftp://user :password@server: port/directory,
де “ftp” – протокол передачі даних;
“user” – ім’я користувача, найчастіше використовують ім’я користувача anonymous, який дозволяє зайти на FTP-сервер будь-якого користувача для перегляду і копіювання файлів.
“password” – пароль користувача
“server” – сервер до якого під’єднуються.
“port” – порт з’єднання, по замовчуванню порт 21.
“directory” – каталог з в який при необхідності треба зайти.
Компоненти “user”, “password”, “port” і “directory” не є обов’язкові при введені в командну стрічку.
Висновок:
На даній лабораторній роботі я ознайомилась з основними властивостями FTP- сервера, вивчила команди операторів FTP-вузла. Я настроїла FTP-сервер і працювала з ним, передавала файли між вузлами мережі за допомогою FTP-клієнта.