МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
Інститут КНІТ
Кафедра ПЗ
ЗВІТ
До лабораторної роботи № 3
На тему: "Верстка таблиці і бланків. Верстка книг. Заголовок публікації. Створення та редагування предметного вказівника. Спеціальні елементи багатосторінкових документів. Перехресне посилання. Примітки".
З дисципліни : "Програмне забезпечення автоматизованої підготовки інформації".
Львів – 2009
Тема роботи: Верстка таблиці і бланків. Верстка книг. Заголовок публікації. Створення та редагування предметного вказівника. Спеціальні елементи багатосторінкових документів. Перехресне посилання. Примітки.
Мета роботи: Навчитись створювати і верстати таблиці, бланки і книги. Навчитись створювати та редагувати предметний вказівник, спеціальні елементи багатосторінкових документів, перехресне посилання та примітки.
Теоретичні відомості
Процес верстки – це створення публікації з маленьких «кубиків» (текстових файлів, малюнків, фотографій) – починається зі створення публікації.
Верстка таблиць
Верстка таблиць в PageMaker здійснюється за допомогою Adobe Table, що входить в Adobe PageMaker. Нажаль створення та редагування великих таблиць в Adobe Table є трудомістким і незручним процесом. Проте цей недостаток компенсується, в якісь мірі, наявністю широких можливостей по форматуванню тексту. Для того щоб добавити нову таблицю в публікацію необхідно скористатись пунктом Вставити об’єкт (Insert Object) в меню Редагувати (Edit). Після цього в діалоговому вікні що з’явиться (рис.1) необхідно буде вибрати Створити новий (Create New) а у списку Тип об’єкта (Object Type) обрати AdobeTable та натиснути ОК.
Рис.1. Діалогове вікно Insert Object.
.Після виконання вищеописаних дій відкриється програма Adobe Table і вам буде запропоновано налаштувати таблицю. Ці налаштування можна буде здійснити у діалоговому вікні Нова таблиця (New Table) (рис.2), що буде відкрите автоматично після запуску програми.
Рис. 2. Діалогове вікно New Table.
Тут ви можете налаштувати кількість рядків (rows) та колонок (columns), розміри ширина (width) та висота (height) у будь-якій зручній для вас величині та інтервали між комірками (table gutters). Після того як було задано налаштування вашої таблиці необхідно натиснути на кнопку ОК. Після цього перед вами з’явиться ваша таблиця. Маючи мінімальні навички роботи в Microsoft Word або Excel чи в будь-яких інших програмах які мають можливість створювати таблиці, ви без проблем освоїте редагування таблиць в Adobe Table.
Adobe Table дозволяє додавати нові стовбці та рядки, об’єднувати кілька комірок в одну, розділяти комірку на кілька комірок, змінювати фон кількох чи однієї комірки, редагувати текст в комірках, змінювати розміри комірок та багато іншого.
При редагуванні таблиці зручно користуватись двома допоміжними вікнами: Атрибути таблиці (Table Attributes) та Атрибути тексту (Text Attributes).
Користуючись вікном Атрибути таблиці (Table Attributes) (рис. 3) ми можемо змінювати:
Товщину рамки окремих комірок і таблиці вцілому;
Колір рамки окремих комірок і таблиці вцілому;
Заливку окремих комірок і таблиці вцілому;
Ширину та висоту комірок;
Міжкоміркові відступи.
Рис.3. Вікно Table Attributes.
Користуючись вікном Атрибути тексту (Text Attributes) (рис.4) ми можемо форматувати текст в комірках таблиці. Ми можемо:
Налаштовувати шрифт тексту;
Колір та розміри тексту;
Відступи між буквами, стрічками;
Вирівнювання тексту;
Стиль тексту (жирний, курсив та інше).
Рис.4. Вікно Text Attributes.
Оформлення бланків
Adobe PageMaker являється дуже зручним інструментом для роботи з різноманітними бланками та формами.
Верстка книг
Для того щоб зверстати один великий документ, котрий буде складатись з кількох десятків, а може і сотень сторінок, необхідно щоб текст на всіх сторінках цього документу (назвемо його книгою) був однаково відформатований. Для цього перед тим як верстати книгу зручніше розбити її на дещо менші документи (наприклад на глави).
Для того щоб об’єднати кілька документів (публікацій) в одну книгу необхідно скористатись командою Книга (book) з меню Утиліти (utilities). Після запуску цієї команди на екрані з’явиться діалогове вікно Структурний список (Book Publication List0 (рис. 5).
Рис.5. Діалогове вікно Book Publication List.
В цьому вікні ми можемо задати параметри автонумерації сторінок в створюваній книзі (Auto renumbering). Даний параметр має чотири можливих варіанти:
None (нема) – вибір даного перемикача вимикає автоматичне корегування номерів сторінок. В публікації номери сторінок залишаються такими ж, як були в окремих файлах, які були включені в структурний список книги. Нові сторінки не добавляються.
Next page (наступна) – при виборі цієї позиції перемикача виконується наскрізна нумерація всіх сторінок книги. Якщо в першому документі останньою сторінкою була сторінка 23, то перша сторінка іншого документа буде пронумерована, як 24. Нові сторінки не добавляються.
Next odd page (наступна непарна) – при виборі даної позиції програма PageMaker примусово суміщає початок кожного нового документа з правою сторінкою розгортки. Якщо перша глава закінчилась на сторінці 29, то програма автоматично додасть пусту сторінку 30 і почне наступну главу на сторінці 31.
Next even page (наступна парна) – ри виборі даної позиції програма PageMaker примусово суміщає початок кожного нового документа з лівою сторінкою розгортки. Якщо перша глава закінчилась на сторінці 28, то програма автоматично додасть пусту сторінку 29 і почне наступну главу на сторінці 30.
Створення та редагування предметного вказівника книги
Принцип роботи. Елемент предметного вказівника складається з двох частин – теми і входження посилань. Тема – це пункт вказівника. Входження посилання – це місце в тексті книги де згадується чи обговорюється дана тема. Це місце в тексті помічається спеціальним маркером, який є видимим лише в режимі текстового редактора.
Кодування входів. Це сама проста, проте дуже клопітка частина роботи по створенню предметного вказівника. При її виконанні достатньо виділити місцеположення теми в тексті і скористатись комбінацією клавіш. (Ctrl + Y)
Для того щоб встановити маркер входження, необхідно поставити вказівник у потрібне місце тексту чи виділити текст, що відноситься до теми. Потім в меню Сервіс (Utilities) необхідно вибрати команду Входження вказівника (Index Entry). Відкриється діалогове вікно Додати входження вказівника (Add Index Entry) (рис.6).
Рис.6. Діалогове вікно Add Index Entry.
У верхній частині цього вікна є пункт Тип (Type) і два варіанти для цієї опції:
Page reference – пряме посилання на конкретне місце в книзі (сторінку чи групу), в якій згадується дана тема.
Cross-reference – перехресне посилання, посилання на іншу тему предметного вказівника, в якій, в свою чергу присутні посилання на першу тему.
Розміщення і доопрацювання предметного вказівника здійснюється командою Створити вказівник (Create Index).Після виконання цієї команди програма переглядає всю публікацію, знаходить помічені маркером місця і формує з них предметний вказівник. Після збору інформації достатньо клікнути на сторінці і предметний вказівник «матеріалізується». Текстовий матеріал предметного вказівника розміщується у відповідному місці публікації.
Титульний аркуш і правила його верстки
Титульним листом, або титулом називають першу вихідну сторінку видання, на якій вміщено основні відомості про нього - прізвище автора, назву, місце та рік видання та ін.
Як правило, титул розміщується на першій шпальті видання і займає всю смугу, проте в журналах дуже часто титул замінюють «шапкою», тобто розміщують всі титульні дані лише у верхній частині першої смуги. У деяких виданнях, які мають контртитул або фронтиспис, титул розміщують на третій смузі видання.
Саме з установки титулу (а при наявності також контртитула, фронтиспис і авантитулі) починають верстку кожного видання. На всіх перерахованих елементах колонцифр, колонтитули, норми і сигнатури не ставлять.
Спеціальні елементи багатосторінкових публікацій
До спеціальних елементів багатосторінкових публікацій відносять:
Ковзаючий колонтитул. Завдяки цьому елементу читач може легко від слідкувати вмістиме сторінки глянувши на колонтитул. На ньому як правило пишуть назву першого і останнього елемента сторінки. Для створення такого колонтитулу використовують додаток Running Headers & Footers (рис. 7).
Рис.7. Додаток Running Headers & Footers.
Перехресні посилання в основному тексті. Використовуються для того, щоб відправити читача на другу сторінку книги за додатковою інформацією. Посилання приходиться створювати і корегувати вручну. Для цього пропонується виконати наступну послідовність дій:
Визначення стандарту посилання та унікального ідентифікатора. Ремарка перехресного посилання повинне оформлятись однаково для всіх посилань, а в її склад повинен входити унікальний символ підстановки (Наприклад: Див. сторінку *).
Кодування посилань входами вказівника. В редакторі матеріалів необхідно задати зразок для пошуку посилань і вибрати команду Найти (Find) (Ctrl + G). В кожному найденому місті входження символу підстановки необхідно встановити маркер входу предметного вказівника В поле теми першого рівня треба ввести яку-небудь стандартну назву, наприклад Посилання. В якості теми другого рівня може виступати унікальне число (порядковий номер посилання) в формі, яка буде правильно сортуватись. В поле третього рівня необхідно ввести характеристику контексту даного посилання.
Збір списку посилань. Після того як всі посилання в основному тексті розмічені як входження предметного вказівника, зберіть цей вказівник і надрукуйте його. Кожне посилання в списку наділене унікальним номером, контекстною характеристикою і номером сторінки.
Розмітка адресів посилань. Тепер віднайдіть всі фрагменти тексту на які посилаються перехресні посилання. В кожному з таких місць встановіть маркер входу предметного вказівника, в якості рубрики першого рівня задавши одне і теж слово (наприклад Адрес). В поле рубрики другого рівня введіть унікальний номер посилання, яке вказує на це місце. В контекстній характеристиці немає потреби.
Загальний список перехресних посилань. Після розмітки адресів ще раз зберіть предметний вказівник і надрукуйте його. Виріжте з нього елементи, що відповідають рубрикам Адрес і Посилання. Та розклейте їх у дві колонки співставивши по горизонталі однакові номери в рубриці другого рівня вкладеності, так, щоб кожному посиланню із одного списку відповідала би адреса з другого списку.
Внесення номерів сторінок в посилання. Ще раз перегляньте текст книги з допомогою команди пошуку, відшукуючи на цей раз ідентифікатори. По міні знаходження заміняйте їх відповідним номером сторінки, взятим з отриманого на попередньому кроці списку.
Очистка предметного вказівника від допоміжних посилань. Після завершення роботи з перехресними посилання та Адрес з предметного вказівника.
Протокол роботи
В ході виконання лабораторної роботи було створено нову публікацію (рис.8). В створеній публікації було створено таблицю, алфавітний список та інші елементи.
Рис.8. Публікація.
Висновок
В ході виконання лабораторної роботи ми навчились створювати і верстати таблиці, бланки і книги. Також ми створювали та редагували предметний вказівник, спеціальні елементи багатосторінкових документів, перехресне посилання та примітки.