МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №2
з курсу “Основи менеджменту”
на тему: “Оцінка внутрішнього та зовнішнього середовища організації, як етап стратегічного планування”
(варіант №1)
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №2
“Оцінка внутрішнього і зовнішнього середовища організації в умовах обраної стратегії розвитку підприємства”
Мета роботи: Вивчення механізму впливу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища; дослідження їх впливу на діяльність організації в умовах обраної стратегії; оцінка стану організації.
Технічні засоби: Комп’ютер, форми для заповнення, графічні засоби.
ЗМІСТ РОБОТИ
Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища організації прямої дії.
Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища організації непрямої дії.
Оцінка впливу факторів внутрішнього середовища.
Оцінка впливу факторів внутрішнього середовища на діяльність вітчизняного автобудівного підприємства наведено у табл. 1.
Таблиця 1
Оцінка та аналіз факторів внутрішнього середовища
№ з/п
Назви факторів
Характеристика факторів
Оцінки факторів в балах
1
Цілі
Основною ціллю організації є зміцнення ринкових позицій у країнах СНД та країнах Азії. Заводу потрібно зацікавити власників маршрутів мати власні транспорті засоби. Однак, у даних умовах досягнути поставлені підприємством цілі складно.
0
2
Структура
Завод – це відкрите акціонерне товариство, і тому вплив з боку галузевого підприємства незначний. На підприємстві організовані різноманітні виробництва, однак невеликі обсяги виробництва стають причиною того, що такі виробництва простоюють. Необхідне удосконалення наявної системи управління, яка б відповідала реальним умовам функціонування підприємства.
-2
3
Завдання
Завдання на підприємстві сформовані вдало. Основним з яких є перехід на нові моделі автобусів з дизельними двигунами і зробити це так, щоб зменшити валютну складову вартості автобусів. «Шкільний автобус» та сертифікація заводу є необхідними для організації також, але через брак фінансування ці завдання не можуть бути реалізовані.
+1
4
Технологія
Технологія розвинена слабо. Заводу потрібні нововведення, щоб удосконалити цей фактор.
-3
5
Працівники
Велика кількість працівників (9 тис. осіб) та досить велика частка промислово-виробничого персоналу позитивно впливають на діяльність підприємства, однак невеликі обсяги виробництва стають причиною того, що розмір витрат на оплату праці таких працівників є досить великим, що негативно позначається на фінансових результатах діяльності підприємства. Окрім того, нові завдання, які постають перед підприємством в умовах становлення ринкових відносин (виникнення нових ринків збуту, активізація зовнішньоекономічної діяльності тощо) вимагають залучення нових спеціалістів або підготовки вже існуючих.
-4
6
Ресурси
На заводі вичерпуються фінансові ресурси. Спостерігається хронічна нестача власних обігових коштів, відсутність умов для залучення кредитів.
-3
Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища прямої дії на діяльність вітчизняного автобудівного підприємства наведено у табл. 2.
Таблиця 2
Оцінка та аналіз впливу факторів зовнішнього середовища організації прямої дії
№
з/п
Назва фактора
Характеристика взаємного впливу факторів на організацію
Оцінка впливу фактора в балах, Х
Вага (значимість) фактора для організації, Qпд
Вплив фактора, Rпд
1
2
3
4
5
6
1
Споживачі
Кількість споживачів зменшується, адже раніше підприємство мало ринки збуту в усіх республіках СРСР, а тепер лише в Росії, Україні і Білорусі.
-3
0.3
-0,9
2
Постачальники
У зв’язку з розривом зв’язків з країнами РЕВ підприємство втратило багатьох постачальників, тому зменшилось забезпечення організації необхідними ресурсами. Заводи-суміжники працюють неритмічно.
-2
0.2
-0,4
3
Конкуренти
Конкурентоспроможність організації є низькою. Підприємство конкурує з російськими автобудівними підприємствами, а також незначна конкуренція існує і в Україні.
-1
0.1
-0,1
4
Державні органи влади
Постановою Кабміну затверджена програма «Шкільний автобус», а це – випуск понад 3.5 тис. автобусів. Якщо цей проект буде закінченим, то це принесе прибутки для заводу.
-1
0.05
-0,05
5
Інфраструктура
Теперішнє транспортне сполучення негативно впливає на організацію. Інші елементи інфраструктури (банки, зв'язок, консалтингові служби тощо) чинять переважно нейтральний вплив на діяльність підприємства.
0
0.1
0
6
Законодавчі акти
Підприємство функціонує на засадах базових законодавчих актів, які стосуються оподаткування, зовнішньоекономічної діяльності, банківських розрахунків тощо.
+3
0.05
0,15
Продовження табл. 2
1
2
3
4
5
6
7
Профспілки, партії, громадські організації.
Профспілки відстоюють інтереси працівників, дбають про покращення умов праці, турбуються про відпочинок працівників.
0
0.04
0
8
Система економічних відносин у державі
Світова фінансова криза, різкі коливання курсу валют, нестабільність вітчизняної банківської системи негативно позначаються на діяльності підприємства.
-5
0.16
-0,8
9
Організації-сусіди
Інформація відсутня
0
0
0
Разом
-
1
-2,1
Вплив конкретного фактора зовнішнього середовища прямої дії визначається за формулою:
R пд = Qпд * Х,
де Х – оцінка впливу даного фактора на організацію, бали;
Qпд - вага (значимість) даного фактора для організації.
Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища непрямої дії на діяльність вітчизняного автобудівного підприємства наведено у табл. 3.
Таблиця 3
Оцінка та аналіз впливу факторів зовнішнього середовища організації непрямої дії
№
з/п
Назва фактора
Характеристика та механізм впливу факторів на організацію
Оцінка впливу фактора в балах, Y
Значсимість фактора для організації, Qнд
Вплив факторів, Rнд
1
2
3
4
5
6
1
Міжнародні події
Цей фактор мав негативний вплив на організацію, адже відбувся перехід країн соціалістичного табору на капіталістичний шлях розвитку. А це вплинуло на розрив з країнами РЕВ.
-3
0,03
-0,09
Продовження табл. 3
1
2
3
4
5
6
2
Міжнародне оточення
Підприємство співпрацює з контрагентами з Росії, України та Білорусі. Економічний, політичний та соціальний стан цих країн на даному етапі не є позитивним.
0
0,07
0
3
НТП
Цей фактор має вплив на організацію, адже впровадження нових технологій автобудівництва змушує підприємство удосконалювати свої технологічні процеси виробництва.
-3
0,2
-0,6
4
Політичні обставини
Нестабільність у державі негативно впливаю на діяльність підприємства.
-2
0,1
-0,2
5
Соціально-культурні обставини
Низький рівень культури населення (нищення автобусів), низький рівень доходів на душу населення, низький рівень прибутковості юридичних осіб-покупців автомобілів негативно впливають на діяльність підприємства.
-2
0,05
-0,1
6
Рівень техніки та технології
Високий рівень техніки та технології у світі зумовлює необхідність оновляти виробництво підприємства.
-3
0,3
-0,9
7
Особливості міжнародних економічних відносин
Вступ України до СОТ посилює рівень конкуренції. Світова фінансова криза, низький рівень кваліфікації випускників вищих навчальних закладів, брак кваліфікованої робочої сили, міграція кваліфікованих працівників негативно впливають на діяльність підприємства.
-2
0,1
-0,2
8
Стан економіки
Вітчизняна економіка характеризується невисокими темпами зростання.
0
0,15
0
Разом
-
1
-2,09
Вплив конкретного фактора зовнішнього середовища непрямої дії визначається за формулою:
Rнд = Y * Qнд,
де Y – оцінка впливу даного фактора на організацію, бали;
Qнд – вага (значимість) даного фактора для організації.
Висновки
Проведений аналіз та оцінка факторів впливу на діяльність вітчизняного автобудівного підприємства дозволяють зробити висновок про негативний такий вплив як факторів внутрішнього, так і зовнішнього середовища як прямої, так і непрямої дії. Це дозволяє стверджувати про те, що організація не є достатньо гнучкою і не спроможна «встигати» за динамічність факторів середовища. Проведені дослідження дозволяють стверджувати про те, що організація знаходиться на етапі «старіння», оскільки відбувається «згортання» діяльності, зменшення обсягів виробництва, зниження рівня прибутковості.
Щоб ефективно працювати в даних умовах господарювання, необхідно впровадити ряд невідкладних заходів: переглянути систему збуту, знайти нових споживачів, удосконалити асортимент продукції, забезпечити вищий рівень її конкурентоспроможності, постійно слідкувати за зміною смаків та вподобань споживачів, залучити іноземні інвестиції, удосконалити організаційну структуру управління підприємством, переглянути роботу з постачальниками тощо. Усі ці заходи дозволять підприємству успішно працювати у нових умовах господарювання.