МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
НАВЧАЛЬНО – НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємництва
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни
“Менеджмент”
на тему:
“ Розробка системи менеджменту в Малому підприємстві “ЕНЕРГЕТИК”''
ЗМІСТ
Анотація 4
Вступ 5
Загальна характеристика організації 6
2. Формування функцій менеджменту на підприємстві 7
2.1. Планування 7
2.2. Організування 10
2.3. Мотивування 12
2.4. Контролювання 14
2.5. Регулювання в організації 15
3. Використання методів менеджменту в організації 16
4. Розробка механізмів прийняття управлінських рішень в організації 17
5. Проектування комунікацій на підприємстві 23
6. Формування механізмів управління групами працівників в організації 25
7. Розробка пропозицій з організації та вдосконалення керівництва 26
8. Оцінювання ефективності систем менеджменту 28
Висновок 29
Список використаної літератури 30
АНОТАЦІЯ
У курсовому проекті розроблено та раціоналізовано відповідно до змін середовища функціонування систему менеджменту підприємства, яке спеціалізу-ється на наданні послуг у галузі енергетики.
При цьому розроблено технологію менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто сформовано функції менеджменту в організації; охарактеризовано застосування та роль методів менеджменту на підприємстві ; розкрито особливості розроблення та реалізації управлінських рішень; визначено особливості формування та функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обґрунтовано застосування підходів до керівництва менеджерами організації; визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
ANNOTATION
In a course project it is developed and rationalized in accordance with the changes of environment of functioning system of management of enterprise which is specialized on the grant of services in industry of energy.
Management technology is thus developed taking into account the expected changes, that management functions are formed in organization; application and role of management methods is described on an enterprise ; the features of development and realization are exposed; the features of forming and functioning of formal and informal groups are certain in society; grounded application of going near guidance by the managers of organization; certainly efficiency of the actual and rational systems of management.
ВСТУП
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту і її раціоналізація у зв’язку зі зміною умов функціонування.
В цьому курсовому проекті ми всебічно розглядаємо процес управління у МП "Енергетик". Опишемо процес формування функцій менеджменту на даному підприємстві, використання методів менеджменту, спроектуємо комунікації, розробимо механізми прийняття управлінських рішень, сформуємо механізми управління групами працівників, розробимо пропозиції з організації та вдосконалення керівництва та деякі інші аспекти функціонування організації.
МП "Енергетик" на даному етапі є рентабельним, воно займає досить міцні позиції, але його діяльність вимагає проведення вдосконалень. Потрібно зменшити невиробничі витрати на підприємстві, покращити систему оплати праці, підвищити ефективність використання приміщень. Підприємницьке “життя” в Україні виходить на новий шлях, який відзначається жорстокою конкуренцією і нестабільністю зовнішніх факторів.
Саме тому МП "Енергетик" потребує мобільності вирішення проблем та постановки нових завдань. Проблеми вимагають прийняття управлінських рішень, процес вироблення яких ми детально розглянемо в даному курсовому проекті.
Покладаємо надію на те, що МП "Енергетик" успішно пристосується до всіх недоліків сьогоднішньої економічної ситуації та буде приносити своїм власникам стабільні та високі прибутки.
РОЗДІЛ 1.ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
В таблиці 1.1 буде показано загальну характеристику організації : форма підприємства, профіль, види діяльності,форму власності внутрішнє та зовнішнє середовище
Таблиця 1.1
Загальна характеристика МП "Енергетик"
Параметр, який характери-зується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших організацій
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у зовнішньо-економічній діяльності
1. Форма підприємства
Мале приватне підприємство. Приватним під-приємством визнається таке підприємство капіталом якого керує одна або кілька фізичних осіб, а керівник малого приватного підприємства може бути зареєстрований як фізична особа-підприємець.
Учасники командитного товариства несуть відповідальність по-різному: дійсні члени несуть солідарну відповідальність, а члени – вкладники – обмежену вкладом у майно, цим воно відрізняється від АТ, де члени несуть обмежену відповідальність в межах своїх часток акцій, а також від ТзОВ, де члени несуть обмежену відповідальність в межах своїх вкладів. Щодо ТзОВ, то члени його несуть відповідальність у межах своїх вкладів, а також додатково своїм майном у однаковому для всіх учасників кратному розмірі до внеску кожного учасника, а щодо ТзПВ, то його члени несуть також солідарну відповідальність, але всім свої майном
Підприємство засноване згідно з Господарським кодексом України
Зовнішньо-економічна діяльність фірми є частиною ЗЕД України і регулюється законами України.
2.Профіль
Підприємство, яке надає послуги встановлення , обслуговування та ремонту енергетичних
систем
Специфіка діяльності підприємства базується на наданні послуг встановлення та обслуговування систем обігріву та кондиціювання приміщень. Необхідно зауважити, що підприємство працює у сфері послуг, відповідно відрізняється управлінською, фінансовою, трудовою сферами від виробничих підприємств галузей промисловості.
Закон України “Про ліцензування певних видів гос-подарської діяль-ності" та постанова про внесення змін до даного закону №2047-ІV від
05.10.2004 р.
Деякі працівники підприємства є членами міжнародної асоціації енергетиків
3.Види діяльності
Надання послуг вста-новлення та обслуго-вування систем обігріву та кондиціювання при-міщень, а також займа-ється обслуговуванням та ремонтом цих систем
МП "Енергетик" є унікальне тим, що тут:
новітнє технологічне обладнання;
висококваліфіковані кадри;
якісне та професійне обслуговування;
довіра та повага клієнтів.
________
Експорт деяких матеріалів, ввезення комплектуючих необхідних для роботи підприємства.
4. Форма власності
Приватна форма власності (мале приватне підприємство).
Така форма власності передбачає участь перважно одного власника (приватного підприємця), що дозволяє мобілізувати власний стартовий капітал для діяльності підприємства, на відміну від акціонерних товариств.
Діяльність приватних підприємств в Україні регулюється з Господарським кодексом України
зокрема цей розділ, що регулює діяль-ність МПП.
Така форма
власності передбачає можливість
залучення іноземних інвестицій.
5. Внутрішнє середовище:
Цілі: в залежності від термінів досягнення, цілі поділяються на: довгострокові, середньострокові та корот-кострокові. Довгострокові: освоєння міжнародного ринку перспективних технологій; середньострокові – налагодження тісної співпраці із відомими фірмами ; короткострокові – провести реорганізацію підприєм-ства, яка б допомогла швидше та якісніше надавати послуги та раціонально використовувати ресурси.
Структура Лінійна. Відповідає вимогам середовища функціонування, але для досягнення організаційних цілей потребує незначного удосконалення. На сьогодні у підпорядкування директора є 1 заступник,існує 3 управлінських служби та 2 виробничих підрозділи. Планується ліквідувати один відділ та осаду заступника з виробничо-господарських питань.
Завдання: носять характер опису першочергових заходів та дій, які потрібно виконати для досягнення результатів. Їх зміна є дуже швидкою. Прикладом першочергового завдання може бути обєднання підрозділів підприємства у локальну мережу, що дозволить кооперувати роботу працівників підприємства.
Технологія на підприємстві відіграє важливу роль, оскільки від неї залежить якість пропонових послуг, а також задоволеність клієнтів. Технологія сучасна, але потребує вдосконалення, модернізації.
Працівники: наявні кадри є достатньо кваліфікованими. Ключовим моментом є залучення молоді, бо саме притік нових ідей та думок в порівнянні з ініціативністю дозволяють розробляти нові і нові як стратегії розвитку самого підприємства, так і види подальшої діяльності на ринку послуг.
Продовження таблиці 1.1
Ресурси: фактично, на цьому підприємстві ресурси є невіддільною частиною від працівників, бо саме працівники є носіями нових ідей та виробничих результатів, тому якість цього параметру прямо пропорційна якості такого елементу як працівники.
6. Зовнішнє середовище:
6.1. Фактори прямої дії
Споживачі: впливають перш за все тим, що саме на них орієнтується організація. Крім того, це є не певна група споживачів, а конкретні потенційні клієнти. На даний момент підприємство має 4 групи споживачів – це 2 групи юридичних осіб та 2 групи фізичних осіб. Планується після реорганізації підприємства додатково залучити одну групу іноземних споживачів.
Постачальники : є як вітчизняні, так і іноземні підприємства, які постачають матеріали, необхідні для процесу надання послуг. Вони мають вагомий вплив оскільки від них залежить процес надання послуг.
Конкуренти: На даний момент підприємство має трьох конкурентів, це: компанія “Енерго-ресурс-інвест”, КП Львівські енергетичні системи”, ТзОВ “Енергопостачання”. На майбутнє планується поява ще двох конкурентів, за рахунок виходу на ринки України іноземних фірм.
Державні органи влади: розробляють, формулюють і затверджують засади функціонування організацій в державі, зокрема, ДПА контролює діяльнсть «Енергетика».
Законодавчі акти: визначають можливі види діяльності підприємства, вказують на обов’язки і права підприємства. Постійні зміни у законодавстві, часто його неоднознчність трактуванні значно ускладнюють функціонування підприємства.
Профспілки, партії та інші громадські організації: На підприємстві не існує профспілок, а кожен працівник, який наймається на роботу підписує угоду, в якій зазначається те, що він не зобовязаний належати до жодної профспілки. Частково функцію профспілок перебирають на себе формальні та неформальні групи працівників.
Система економічних відносин у державі: Так як Україною обраний курс на ринкові перетворення, то підприємство повинно звикати до ринкових принципів організації діяльності та встановлення ціни, проте в у сфері надання таких видів послуг потрібно мати свій відповідний сегмент ринку і рахуватися з конкурентами.
6.2. Фактори непрямої (опосередко-ваної) дії
Міжнародні події: Загалом не мають відчутного впливу на організацію, бо нею обраний такий вид діяльності, який не має сильної та безпосередньої прив’язки до цих подій.
Міжнародне оточення: Cприяє розвитку організації через постачальників.
Науково-технічний прогрес: З одної сторони полегшує роботу організації, проте з іншої сторони постійно нагадує про необхідність все нових і нових інновацій та досліджень.
Політичні обставини: Загалом впливають негативно через державні органи влади і законодавство, бо на сьогоднішній день вони склалися так, що не дозволяють належним чином регулювати питання, повязані з ефективною діяльністю.
Рівень техніки та технології спричинив високе моральне старіння технічних засобів. Переважно вплив фактора відбувається через постачальників, конкурентів, законодавчі акти.
Особливості міжнародних економічних відносин: Вплив цього фактора погіршується до цих пір неврегульованими відносинами із власністю.
Стан економіки: загалом є несприятливим, що відображається як на інфраструктурі,так і на споживачах.
РОЗДІЛ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. ПЛАНУВАННЯ
Рис. 2.1. Модель стратегічного планування у МП "Енергетик".
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами, а саме бухгалтерією, відділом продажу та обслуговування клієнтів та відповідними особами: заступниками директора з виробничо-господарських питань інформації про фінансово – господарський стан підприємства, стан приміщень та ставлення персоналу до роботи; ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в законодавстві та нормативній базі функціонування підприємства.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія: забезпечення споживачів якісними та енергоощадними системами обігріву та вентиляції.
Цілі: Короткострокові: підвищити ефективність використання виробничих та невиробничих приміщень.
Середньострокові: зменшити невиробничі витрати та удосконалити систему оплати праці.
Довгострокові: максимізація прибутків.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього та зовнішнього середовища.
У даному випадку доцільно використовувати метод статистичного і соціального дослідження і порівняння, економічного аналізу та метод експертних оцінок. У даному випадку доцільно використовувати метод статистичного і соціологічного дослідження, порівняння, економічного аналізу та метод експертних оцінок. Для реалізації методу експертних оцінок буде використовуватись інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів аналізу. Використання методу експертних оцінок як комплексного та узагальнюючого дозволить сформувати інформаційну картину щодо середовища функціонування підприємства, його шансів та можливостей, сильних та слабких позицій.
Етап 4.Оцінка і аналіз факторів зовнішнього середовища:
Зовнішнє середовище не є сприятливим для розвитку підприємництва в Україні. Законодавство нестабільне (-5), кризова ситуація в економіці (-4) , особливості економічних відносин (-3) та політичні обставини (-5) не сприяють розвитку підприємства. Міжнародні події (+2) не значний вплив. Соціально-культурні обставини (+2). Матеріали постачають регулярно і завжди належної якості (+4), перешкоджають державні органи влади (-2). Але профспілка (+2) і невелика кількість конкурентів (+3) впливають сприятливо Міжнародне оточення (+5) як і науково-технічний прогрес (+5) здійснюють позитивний вплив.
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища
Таблиця 2.1
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища.
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Цілі
+5
Структура
+4
Завдання
+4
Технологія
+3
Працівники
+4
Ресурси
+4
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської
діяльності
На базі узагальнення інформації, отриманої використанням якісних і неякісних методів пронозування робимо висновок, що найбілььш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати державні органи влади, конкуренти, а також рівень техніки і технології та стан економіи.
Етап 7. Виконання розрахунків , обґрунтувань, проектних рішень.
Підприємство планує збільшити кількість споживачів на 25%, збільшити заробітну плату на 51%, збільшити частку ринку на 20%, розширити кількість послуг на 25%, зменшити чисельність працівників на 12%.
Етап 8. Формування варіантів стратегій.
- Диверсифікація;
- Регіоналізація;
- Організаційні перетворення
Етап 9. Вибір стратегії.
Стратегія організаційних перетворень забезпечить ефективну роботу організації, але вона не забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг і не повністю відповідає цілям та місії організації.
Стратегія регіоналізації не повністю врахує потреби споживачів, хоча зможе забезпечити її ефективну роботу
Стратегія диверсифікації врахує вплив факторів внутрішнього і зовнішнього середовища, забезпечує наявність порівняно стійких конкурентних переваг та ефективну роботу підприємства.
Етап 10.Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям
Стратегія диверсифікації найбільше відповідає місії і цілям,оскільки планує розпочати ефективну рекламну кампанію та покращити якість надання послуг. Стратегія диверсифікації врахує вплив факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
Модель поточного планування
Рис. 2.2. Модель поточного планування у МП "Енергетик".
Етап 1.
Інформаційне забезпечення поточного планування
Виникає необхідність в інформації про диверсифікаційні та ринкові можливості підприємства , його конкурентоспроможність, особливості фінансування тощо.
Передбачає збір та обробку працівниками інформації про фінансово-господарський стан підприємства, ринкові можливості.
Етап 2.
Оцінювання та аналіз сильних і слабких сторін організації
Сильні позиції : якісне та недороге обладнання, кваліфіковані працівники, повага та довіра клієнтів .
Слабкі позиції: високі невиробничі витрати, затримка виплати зарплати, брак обігових коштів, нераціональне використання приміщень.
Етап 3.
Вибір та формування планових параметрів на засадах стратегії
Вибір та формування планових параметрів (сиситеми економічних, технологічних, соціальних та інших чинників)
Економічні показники: зменшення собівартості послуг на 8%; зростання прибутку на 10%; зростання рентабельності на 8%
Технологічні показники: збільшення витрат на інновації на 12%, оновлення рухомого складу 6%.
Соціальні показники: збільшення середнього заробітку на 25%, збільшення витрат на соціальний розвиток на 12%
Етап 4.
Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів
Обмежений ріст. При виборі даної альтернативи організація буде розвиватись, хоча й повільно. При цьому перед організацією будуть поставлені реальні цілі, які можливо досягнути.
Ріст. Ця стратегічна альтернатива була б найбільш прийнятною для підприємства. Але зовнішнє середовище не сприяє її реалізації. При виборі цієї стратегії перед організацією постануть недосяжні цілі.
Скорочення. Цю стратегію найлегше реалізувати, але вона не відповідає місії організації.
Поєднаня попередніх варіантів. Скорочуються менш рентабельні напрямки діяльності підприємства, а вивільнені кошти вкласти у розвиток більш прибуткових та конкурентних напрямків
Етап 5.
Формування бюджету (бюджетування). Бюджет-оперативний фінансовий план, який відображає надходження та використання коштів для забезпечення функціонування організації. Формування бюджету здійснюється розрахунком дохідної і роздільної частини, а саме прибутків і витрат товариства. В основі грошових надходжень до бюджету лежать кошти, отримані від надання послуг. Застосування системи показників: використовується собівартість, рентабельність, прибутковість.
Етап 6.
Вибір адміністративних важелів(тактики, політики, процедур, правил тощо). Політика – продаж якісного обладнання за помірними цінами, надання якісних послуг. Процедури – зміст інструкцій про надання послуг встановлення та монтажу енергетичних систем, які визначають сутність процедур їх проведення, планування, виконання. Для підрозділів передбачена своя процедура звітування про надання послуг та обслуговування клієнтів. Правилом є порядок підписання документів, правила техніки безпеки, правили поведінки при обслуговуванні клієнтів.
Етап 7.
Формування альтернативних варіантів оперативних планів. В першу чергу потрібно удосконалити систему оплати праці, зменшити невиробничі витрати та збільшити обігові кошти, тому, що реалізація цих заходів допоможе зменшити собівартість надання послуг та підвищити прибутковість підприємства.
Етап 8.
Вибір варіанту оперативного плану, що відповідає прийнятій стратегії. При оцінці стратегії приходимо до висновку, що краще було б, у першу чергу, вжити заходів, що допоможуть оптимізувати грошові потоки на підприємстві.
2.2. ОРГАНІЗУВАННЯ
На рис. 2.3 показано організаційну структуру підприємства (фактичну)
Рис. 2.3. Організаційна структура МП "Енергетик" (фактична)
На рис. 2.4 показано організаційну структуру підприємства (раціональну)
Рис. 2.4. Організаційна структура МП "Енергетик" (раціональна)
Таблиця 2.2
В табл. 2.2. характеризуємо чисельний склад працівників
Чисельність та фінкції посадових осіб підприємства МП "Енергетик"
Посади керівників
Чис. Ф(Р)
Функції (види діяльності
працівників)
Відповідальність та повноваження
1
2
3
4
Директор
1 (1)
Визначає стратегію, тактику та політику організації, координує та скеровує діяльність працівників, контролює результати діяльності підприємства, приймає рішення щодо розширення та реорганізації підприємства, приймає на роботу та звільняє працівників, приймає рішення та видає накази щодо діяльності товариства, які обов'язкові до виконання усіма працівниками тощо
Несе відповідальність перед власниками за результати роботи підприємства, використанні майна
та коштів організації, розвиток та ефективність діяльності, рівень використання наявних ресурсів, співпрацю з органами державної влади тощо
Заступник директора
з виробничо-господарських питань*
1(-)
Планує, організовує, контролює та регулює виробничо-господарську діяльність підприємства на вищому та середньому рівні управління. Видає вказівки та накази, щодо організація процесу надання послуг та обслуговування клієнтів
Відповідальні за правильне розподілення обов’язків між своїми підлеглими та за досягнення корпоративних цілей та їх спеціалізацію для кожного відділу
в межах своєї компетенції.
Відділ продажу та обслуговування клієнтів
9(9)
Забезпечує організацію процесу продажу, встановлення обладнання та обслуговування клієнтів, займається плануванням діяльності підрозділів та організаційною роботою на підприємстві, керує безпосереднім процесом пошуку нових клієнтів та партнерів, пошуком нових ринків збуту для підприємства.
Відповідає за правильну та ефективну організацію процесу продажу та обслуговування клієнтів, за правильне розподілення обов’язків між працівниками підрозділів, а також контролює швидкість та
якість виконання робіт. Звітує
перед керівником свого відділу.
Відділ постачання*
5 (0)
Забезпечує постачання обладнання та всіх комплектуючих для встановлення та монтажу систем, організовує співпрацю з вітчизняними та іноземними постачальниками необхідного обладнання та матеріалів для підприємства.
Відповідає за установлення вигідних взаємовідносин з постачальниками, за безперебійне постачання всіх матеріалів та обладнання, які необхідні підприємству
Бухгалтер
3 (3)
Ведення бухгалтерської та аудиторської роботи. Формування звітності про стан підприємства, складання річного, піврічного та квартального балансів тощо. Дослід-жують можливі шляхи отримання більшого прибутку. Формують економічні показники, оцінюють рівень досягнення економічних параметрів діяльності організації.
Відповідальні за достовірність, правильність оформлення та об’єктивність поданої інформації.
Частково перебирають на себе функції і відповідальність економістів в плані формування фінансово-економічних показників діяльності підприємства.
Підрозділ встановлення та монтажу обладнання
19 (19)
Безпосередньо виконують всі види монтажних робіт та всі супутні роботи пов’язані з продажем, встановленням та налаштуванням обладнання та допоміжних систем.
Несуть відповідальність за чітке, вчасне та професійне виконання поставлених перед ними завдань та виробничо-господарських планів.
Підрозділ ремонту та гарантійного
обслуговування обладнання
12 (12)
Безпосередньо виконують всі види налаштувальних та ремонтних робіт та всі супутні роботи пов’язані з ремонтом та гарантійним обслуговуванням обладнання та допоміжних систем.
Несуть відповідальність за якісне, вчасне та професійне виконання поставлених перед ними завдань та виробничо-господарських планів.
Загальна чисельність працівників фактична – 50, (раціональна – 44).
* Очікується, що після реорганізації підприємства буде ліквідовано посаду заступника директора з виробничо-господарських питань та відділ постачання, відповідно їх обов’язки та відповідальність буде покладено на директора та відділ продажу і обслуговування клієнтів.
2.3 МОТИВУВАННЯ.
В табл.2.3 подаємо характеристику всім теоріям мотивації
Таблиця 2.3
Застосування теорій мотивації в МП "Енергетик"
Назва теорії мотивації
Короткий зміст та особливості застосування
Обґрунтування та можливості застосування в організації
Елементи системи матеріального стимулювання праці, в яких знаходить відображення теорія
1
2
3
4
Змістовні:
Ієрархія потреб Маслоу
Людина має 5 мотиваційних факторів, які впливають на їх поведінку. Їх поділяють на дві групи: первинні (фізіологічні, безпека) і вторинні (соціальні, повага, самовираження). Людина спочатку задовольняє первинні потреби.
Керівництво не повинно руйнувати неформальні групи, якщо вони не шкодять; давати робітникам складну і повноважну роботу, потребуючи від них повної віддачі, високо оцінювати цю роботу; заохочувати і розвивати у підлеглих майстерні здібності, надавати їм відпочинок, створити на підприємстві клімат взаємодовіри, поваги і підтримки
Премії, винагороди, грошові надбавки, оздоровчі путівки
Теорія потреб Мак-Клелланда
Існує три потреби: 1) влада (бажання) впливати на інших людей; 2) успіх (процес) доведення роботи до успішного завершення; 3) сам-вираження (можливість соціального спілкування)
У тих, в кого найбільш проявляється потреба влади і основна їх риса — виявлення свого впливу — в майбутньому зайняти високі керівні посади. Для того, щоб мотивувати людей з потребою успіху, то треба поставити перед ними задачу з помірним ступенем
ризику. В людей з потребою самовираження не треба обмежувати в міжособистих відношеннях. Керівники повинні приділяти їх більше часу
Підвищення по службі, організація культурно-масових програм
Двофакторна теорія Геруберга
Виділяє два фактора: гігієнічні (пов’язані з середовищем, яке оточує працівника) і мотиваційні (пов’язані зі змістом самої роботи).
Тут керівник повинен забезпечити появу одночасно гігієнічних і мотиваційних факторів. Потрібно дати працівнику відчути складність і значимість дорученої йому справи, незалежність при виборі рішень.
Надавати винагороди, а також надавати працівникові самому прийняти рішення до розв’язування проблеми
Теорія потреб Туган-Барановського
Виділив 5 груп потреб:
фізіологічні;статеві;
симптоматичні інстинкти і потреби; альтруїстичні; потреби практичного характеру
В даній ситуації особливе значення надається раціональним почуттям, при належності до народностей, моральним і релігійним поглядам. Тут слід звертати увагу на значимість духовності у розвитку економіки
Надавати працівникам надбавки, винагороди, премії.
Процесійні:
Теорія очікувань
Базується на очікуванні якоїсь події. Розрізняють такі очікування: 1) по відношенню до
В 1 очікуванні робітник економить матеріали і очікує підвищення розряду. В 2 очікуванні працівник чекає на винагороду. В 3 очікуванні показано
Створити колектив на основі взаємодовіри, поваги і підтримки. Можливо,
Продовження таблиці 2.3
1
2
3
4
Теорія очікувань
“затрат-результатів”; 2) по відношенню до “результатів-винагород”; 3) по відношенню до заохочення або винагород.
ступінь задоволеності чи незадоволеності після отримання винагороди. В даному випадку менеджер повинен сформувати високий, але реалістичний рівень результатів очікуваних від підлеглих і створити для цього відповідний клімат
збільшити заробітну плату або надати премії.
Теорія справедливості
Базується на тому, що в теорії мотивації потрібно забезпечити справедливі стимули. Люди бажають, щоб їх затрати праці були оцінені справедливо (бажано не гірше за інших)
Згідно з цією теорією працівники суб’єктивно співставляють свої винагороди із затраченими зусиллями і з винагородами
інших працівників, які виконують аналогічну роботу. Доки працівники не будуть вважати винагороди справедливими, їх віддача в роботі буде низькою.
Заохочувати працівників до праці у вигляді винагород. Обов’язково з боку керівника повинна бути моральна підтримка.
Комплексна теорія Портера-Лоурела
Вона включає в собі елемент теорії очікувань і справедливості. Базується на врахуванні внутрішніх і зовнішніх факторів.
Потрібно об’єднати такі поняття як зусилля, здібності, результати, винагороди, сприйняття ситуації в рамках єдиної взаємопов’язаної системи.
Винагороди, справедливе внутрішнє середовище, моральна підтримка з боку керівника.
Теорія матеріального стимулювання
Базується на використанні систем матеріального стимулювання праці і розподілу з/п у відповідністю із дією закону розподілу за кількістю і якістю праці.
Теорія має практичне застосування.
Хто виконує з працівників якісну роботу та в більшій кількості той отримує більшу з/п.
Основними елементами є з/п, премії, надбавки.
В табл. 2.4 розраховуємо раціональну з/п працівників
Таблиця 2.4
Результати розрахунку раціональної заробітної плати працівників МП "Енергетик"
Посадові особи
Чисе-льні-сть
Поса-довий оклад
Надбавки
Премії
Величина місячної заробітної плати, грн.
Характер
Величина, грн.
Характер
Величина, грн.
Директор
1
1945
За високі досягнення
у праці
90
За переви-
конання планових показників
120
2155
Заступник директора
з виробничо-господарських питань*
1
1515
80
90
1685
Відділ продажу та обслуговування клієнтів
9
1105
За високу професійну майстерність
60
За роботу
без
відпустки
60
1225
Відділ постачання*
5
1116
60
60
1236
Бухгалтер
3
1111
60
60
1231
Підрозділ встановлення та монтажу обладнання
19
932
За виконання особливо важливої роботи
40
За працю
без відгулів та лікарняних
40
1012
Підрозділ ремонту та гарантійного обслуго-вування обладнання
12
927
40
40
1007
Загальний фонд заробітної плати, грн. 56 050
Середна заробітна плата, грн. 1121
В табл. 2.5 розраховуємо фактичну з/п працівників
Таблиця 2.5
Результати розрахунку фактичної заробітної плати працівників МП "Енергетик"
Посадові особи
Чисе-льні-сть
Поса-довий оклад
Надбавки
Премії
Величина місячної заробітної плати, грн.
Характер
Величина, грн.
Характер
Величина, грн.
Директор
1
2767
За високі досягнення
у праці
90
За переви-
конання планових показників
120
2977
Відділ продажу та обслуговування клієнтів
9
1825
80
90
1995
Бухгалтер
3
1824
За високу професійну майстер-ність
80
За роботу
без відпустки
80
1984
Підрозділ встановлення та монтажу обладнання
19
1412
60
60
1532
Підрозділ ремонту та гарантійного обслуго-вування обладнання
12
1407
За виконан-ня особливо важливої роботи
60
За працю
без відгулів та лікарня-них
60
1527
Загальний фонд заробітної плати, грн. 74 316
Середна заробітна плата, грн. 1689
2.4.КОНТРОЛЮВАННЯ
В табл. 2.6 показано використання всіх видів контролю, характеристика процесу його реалізації, оцінка впливу контролю на працівників
Таблиця 2.6
Контролювання в організації МП "Енергетик"
Види контролю
Характеристика процесу контролю
Оцінка впливу контролю на посадових осіб і підрозділи організації.
Служби і посадові особи, які відпові-дають за результати контролю
Попередній контроль
Попередній контроль реалізується через правила, процедури, поведінку тощо. Цей вид контролю застосовується по відношенню до вхідних матеріалів (попередній контроль якості матеріалів та обладнання).
Перевірки не повинні порушувати нормального режиму роботи підприємства. В наслідок даного контролю процес надання послуг проводиться якісно, відповідає усім потрібним стандартам.
Роботу виконують висококваліфіковані спеціалісти.
За результати контролю відповідає заступник директора з виробничо-господарських питань.
Поточний контроль
Поточний контроль здійснюється через систему зворотного зв’язку, тобто має конкретну ціль.
Перевірки не повинні порушувати нормального режиму роботи підприємства. Даний контроль спрямований на те, щоб перевірити чи надання послуг проходить у відповідності з усіма правилами та процедурами, чи обслуговуючий персонал намагається вчасно виходити на роботу.
За результати контролю відповідає начальник відділу продажу та обслуговування клієнтів.
Заключний контроль
При заключному контролі зворотній зв’язок
використовується після виконання роботи.
Внаслідок даного контролю перевіряється якість виконаних послуг, визначається рівень задоволеності клієнтів.
За результати контролю відповідає директор.
2.5.РЕГУЛЮВАННЯ.
В табл. 2.7 описуємо регулювання на підприємстві
Таблиця 2.7
Регулювання в організації МП "Енергетик"
Види контролю
Виявлені у процесі контролю недоліки, відхилення та збої
Прийняття відповідних управлінських рішень в керуючій системі з метою усунення недоліків, відхилень, збоїв
Оцінка впливу регулювання на посадових осіб та підрозділи організації
Попередній
У випадку виявлення недоліків у:
Людських ресурсів приймається рішення про: звільнення з роботи та прийняття на роботу, стажування, підвищення кваліфікації працівників;
Матеріальних ресурсів приймається рішення про зміну постачальників;
Фінансових ресурсів приймається рішення про необхідність кредиту в банку
Інформаційних ресурсах приймається рішення пор придбання необхідних статистичних довідників, проведення ринкових досліджень, експериментів, опитування, анкетування.
Наказ директора про звільнення, прийняття на роботу, розпорядження директора про підвищення кваліфікації;
Договір з новим постачальником;
Розпорядження бухгалтера, наказ директора;
Вказівка директора про проведення необхідних заходів;
В даних ситуаціях всі вище наведені рішення, прийняті переважно директором підприємства, є найбільш ефективними
Поточний
У випадку виявлення недоліків надання послуг у:
Людських ресурсах: проведення консультацій;
Матеріальних ресурсах: зміна постачальника-зміна закупівельної ціни деяких матеріалів;
Фінансових ресурсах: виплата з/п пізніше свого терміну;
Інформаційних ресурсах: наради;
Розпорядження директора про проведення консультацій;
Розпорядження директора про незначне підвищення ціни на деякі послуги;
Наказ директора про зміну терміну виплати з/п;
Вказівка директора про проведення нарад;
Заключний
У випадку проведення вдалого регулювання, поточного і попереднього контролю та наявності добрих показників:
Людські ресурси: премії, подяка,надбавки;
Матеріальні ресурси: нові угоди з постачальниками;
Фінансове збільшення з/п, повернення кредитів і позик;
Інформаційне сортування зайвої та використаної інформації;
Наказ директора про підвищення з/п;
Розпорядження директора про надання премії і надбавок;
Укладання довгострокових договорів роботи;
Вказівка директора про сортування інформації;
РОЗДІЛ 3. ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДІВ МЕНЕДЖМЕНТУ В ОРГАНІЗАЦІЇ
В табл. 3.1. наводиться характеристика та приклади всіх груп та видів методів
Таблиця 3.1
Застосування методів менеджменту в МП "Енергетик"
Група методів
Види методів
Приклади засто-
сування конкретних методів в організації
Характеристика взаємозв’язку і методів менеджменту в організації
Характеристика механізмів взаємодії різних методів мене-джменту в організації
Економічні
Економічні стимули
В організації. використовуються економічні стимули такі як збільшення тарифних ставок, посадових окладів, зарплати, надбавок за виконану роботу.
Розробкою цих стимулів закінчується така функція менеджменту , як мотивування.
Матеріально економічні стимули і соціальні плани мотивують працівників до кращого виконання роботи .
Матеріальні стимули
Підвищення з/п, надання премій, надбавок стимулює працівників якісно виконувати свою роботу.
Плани розробляються внаслідок планування.
Для покращення роботи працівників плани поєднують з економічними стимулами.
Технологічні
Конструктор-ські документи
На підприємстві не використовуються
_______
______
Технологічні документи
Порядок надання
послуг, правила поведінки з клієнтами та правила т/б.
В результаті реалізації
функції організування утворюються інструктивні документи
Взаємодіє з адміністративними і соціально-психологічними методами
Соціально-психологічні
Соціальні плани
Соціальні плани реалізується в організації. шляхом створення побутових умов.
Соціальні плани розробляються внаслідок функцій: мотивування, планування.
У поєднанні з бюджетом
застосовується для покращення соціальної інфраструктури.
Моральні стимули
Застосовуються через присвоєння почесних звань, нагородження грамотами і т.д.
Знаходять своє відображення в такій функції менеджменту, як мотивування.
З матеріальними спонукає до роботи з більшою віддачею.
Методи формування колективу та соціально психологіч-ного клімату
в колективі.
Даний метод враховує багато факторів, щоб створити сприятливу обстановку для роботи колективу працівників.
Розробляється в ході планування, організування, контролювання.
З планами можна розумно визначити структуру управління підприємством.
Адміністра-тивні
Організаційні методи.
На підприємстві
необхідно створити контроль для визначення
нормативів, прибутків і витрат.
Розробляється в процесі виконання функцій: мотивування контролювання, організування.
З фінансовими ресурсами впливатиме на працівників через норми праці, витрат енергії тощо.
Розпорядчі методи
Базуються на нарадах, розпоряджаннях та зауваженнях.
Розробляється внаслідок планування організування і контролювання.
Разом з економічними стимулами дасть ефективніше виконання роботи працівниками.
Дисциплінарні методи
Базуються на винесенні доган, штрафів та інших покарань
Розробляються в ході мотивування, контролювання та організування
Разом з економічними стимулами забезпечить дисципліну на підприємстві.
РОЗДІЛ 4. РОЗРОБКА МЕХАНІЗМІВ ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ
В табл. 4.1 описується характеристика та наводяться приклади управлінських рішень на підприємстві Таблиця 4.1
Управлінські рішення в організації МП "Енергетик"
Характеристика управлін-ських рішень
Приклади, які відображають характеристику управлінських рішень в організації
1
2
Види управлінських рішень
За сферою охоплення:
Загальні рішення
Рішення про закриття підприємства буде стосуватися усіх підрозділів
Часткові рішення
Директор прийняв рішення про звільнення працівника
За тривалістю дії:
Перспективні рішення
Рішення про покращення якості пропонованих послуг.
Поточні рішення
Рішення про зміну режиму роботи підприємства
За рівнем прийняття:
Рішення на вищому рівні управління
Рішення директора про зміну форми власності підприємства.
Рішення на середньому рівні управління
Рішення заступника директора про покращення умов праці обслуговуючого персоналу
Рішення на нижчому рівні управління
Розподіл менеджером нижчої ланки обсягів роботи між підлеглими
За характером вирішуваних завдань організацією:
Організаційні запрограмовані рішення
Рішення про звільнення працівника у зв’язку з виходом на пенсію
Організаційні незапрограмовані рішення
Рішення директора про призначення на посаду заступника директора кращого працівника підприємства.
Компромісні рішення
Повторний ремонт обладнання через незадоволеність клієнтів
За способом обгрунтування:
Інтуїтивні рішення
Рішення власників підприємства про дозвіл директору створити заступника з організації процесу надання послуг.
Рішення,які базуються на судженях
Прийняття на роботу одного з двох працівників з однаковою освітою, віком, стажем.
Раціональні рішення
Рішення про оновлення застарілого обладнання.
За способом прийняття:
Одноособові рішення
Рішення директора про прийняття на роботу нового працівника
Колегіальні рішення
Рішення директора, бухгалтера та заступника з виробничо-господарських питань про проведення рекламної кампанії.
Колективні рішення
Рішення власників про реоргані...