МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ „ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
Лабораторна робота №1
з курсу „Менеджмент”
на тему: «Аналіз та вдосконалення організаційної
структури управління підприємством»
Варіант №2
Львів-2009
Мета роботи: Вивчення структури управління організацією і розроблення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством у сучасних умовах.
Технічні засоби: Комп’ютер, калькулятор, форми для заповнення, графічні засоби.
ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
Організування – це вид управлінської діяльності, який відображає процес створення структури управління організацією.
Повноваження – це обмежене право використовувати ресурси підприємства (матеріальні, фінансові, трудові та ін.) і спрямовувати зусилля підлеглих працівників на виконання встановлених завдань.
Відповідальність – це покладений на посадову особу обов’язок виконувати поставлені завдання і забезпечувати їх позитивне розв’язання.
Делегування – є передачею завдань і повноважень особі, яка бере на себе відповідальність за їх виконання.
Організаційна структура – це впорядкована сукупність підрозділів, які формують рівні управління, їх взаємозв’язки та механізми управління організацією.
Організаційні структури управління:
1). Лінійні
2). Функціональні
3). Комбіновані: * лінійно – штабні
* лінійно – функціональні
* бюрократичні: раціональної бюрократії
дивізійні: продуктові, споживчі, територіальні
* адаптивні: проектні
матричні
програмно-цільові
координаційні
*конгломератні.
Органіграма – це схематичне відображення організаційної структури управління, усіх зв’язків, які існують між підрозділами, службами та органами управління.
ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
Рис.2.1 Фактична організаційна структура управління
радіотехнічного заводу
Прийняті скорочення:
НДДКР – науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи
МТП – матеріально-технічне постачання
ПЕВ – планово-економічний відділ
НОП – наукова організація праці
Таблиця 2.1
Чисельність та функції посадових осіб
Назви посадових осіб
Функції(види діяльності )
працівників
Чисельність,
чол.
Відповідальність і повноваження
1
2
3
4
Президент
Здійснює загальне лінійне керівництво. Приймає рішення щодо реорганізації підприємства, приймає на роботу та звільняє працівників, приймає рішення та видає накази щодо діяльності організації
1
Відповідальний за стратегічне, тактичне та загальне керівництво, розробляє політику організації. Відповідає за використання майна та коштів організації, а також за результати роботи підприємства; представляє інтереси заводу у відношеннях з іншими об’єктами підприємницької діяльності, а також з органами державної влади та управління.
Юридичний відділ
Забезпечують юридичне обслуговування операцій підприємства: укладання контрактів купівлі-продажу, захист інтересів підприємства на різних рівнях. Бере участь у розробці умов договорів, вивчає правові нюанси здійснення видів діяльності.
4(1)
Відповідають перед президентом за юридичне обслуговування підприємства; видача керівникам (фахівцям) підрозділів розпоряджень про зміну чи скасування актів, виданих з порушенням законодавства; візування проектів господарських договорів, що укладаються підприємством з контрагентами, і передача їх на підпис керівнику підприємства; консультування керівників структурних підрозділів і працівників підприємства по юридичних питаннях.
Начальник та працівники канцелярії
Організовують діловодство на заводі; забезпечують єдиний порядок документаційного забезпечення заводу; контролюють виконання документів і підготовлюють документи до передачі в архів; забезпечують своєчасну обробку кореспонденції, що надходить і надсилається, її доставка за призначенням.
21(1)
Працівники канцелярії відповідають перед начальником канцелярії, а він перед президентом за ведення документації на підприємстві, за неякісне та несвоєчасне виконання обов*язків, за не дотримання вимог чинного законодавства.
Начальник та працівники служби охорони
Забезпечення цілісності майна підприємства та особистої безпеки працівників, організація пропускного режиму на підприємстві
21(1)
якість і своєчасність виконання покладених на нього цією посадовою інструкцією обов'язків;дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства;дотримання інструкцій з охорони праці, протипожежної безпеки і виробничої санітарії;правопорушення, вчинені в процесі здійснення свої діяльності
Віце-президент з виробництва, начальники цехів
Забезпечення ефективного та стабільного процесу виробництва,
8
Відповідають за якість виробленого товару
Робітники механічного цеху
Забезпечують виготовлення радіотехнічних пристроїв, необхідними інструментами, а також комплектування продукції.
121(1)
Відповідають перед начальниками відповідних цехів за виконання виконуваних робіт, за їх своєчасність, оперативність.
Робітники інструментального цеху
61(1)
Робітники складального цеху
56(1)
Начальник та робітники дільниці налагодження
14(1)
Начальник та робітники планово-виробничого відділу
20(1)
Начальник та робітники відділу технічного контролю
Забезпечує справність обладнання та приладів, а також слідкує і контролює їх постійну роботу.
15(1)
Начальник відповідає перед віце-президентом з виробництвом, а працівники перед начальником за технічний контроль.
Начальник та робітники складського господарства
20(1)
Віце-президент з технічних питань
1
Відділ головного інженера
Визначення технічної політики і напрямків технічного розвитку підприємства; підвищення ефективності виробництва; скорочення витрат; забезпечення високої якості і конкурентоспроможності виробленої продукції.
8(1)
Відповідає перед віце-президентом з технічних питань за здійснення інженерних функцій
Відділ головного технолога
Забезпечує пошук ефективної то актуальної технології, тобто якнайкращий спосіб перетворення вхідної продукції у вихідну; впровадження конкурентноздатних технологій у виробництво; технологічна підготовка підприємства до виробництва нової продукції; упровадження досягнень науки і техніки, прогресивних базових технологій
7(1)
Відповідальні перед віце-президентом з технічних питань за послідовне та точне виконання етапів технології; за дотриманням встановлених технологічних процесів; порушень технологічної дисципліни і вживання заходів щодо їх усунення; розробка заходів щодо попередження й усунення браку, зниження матеріалоємності продукції і трудомісткості її виробництва.
Відділ головного енергетика
Безперебійне забезпечення виробництва електроенергією, парою, газом, водою й іншими видами енергії; контроль за раціональною витратою енергетичних ресурсів на підприємстві; розробка заходів щодо зниження норм витрати енергоресурсів, впровадження нової техніки, яка сприятиме надійнішій, економічнішій і безпечнішій роботі енергоусткувань, а також підвищенню продуктивності праці; розробка заходів щодо підвищення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів, надійності й економності роботи енергоустановок, запобіганню аварій, створенню безпечних і сприятливих умов праці під час їхньої експлуатації
9(1)
Працівники відділу відповідають перед начальником відділу, а він перед віце-президентом з технічних питань за раціональний розподіл енергії; проведення заходів щодо економії енергії; збереженість енергоустаткування; безперервне постачання підприємства усіма видами енергії.
Начальник та працівники ремонтної дільниці
Забезпечують виконання планових ремонтів у встановлені строки; підвищення продуктивності праці ремонтників; ефективне використання основних і оборотних фондів.
35(1)
Працівники відповідають перед начальником дільниці, а він перед віце – президентом з технічних питань за ремонтні роботи на підприємстві.
Начальник та працівники транспортної служби
Здійснюють транспортування сировини чи готової продукції до місця призначення; розробка маршрутів руху; передача матеріально-технічних ресурсів на склади підприємства і передача готової продукції на склади покупців; визначення потреб виробництва у транспортних засобах, вантажно-розвантажувальному устаткуванні, ремонтному устаткуванні, запасних частинах; раціональне використання транспортних засобів відповідно до встановлених норм їхньої вантажопідйомності і місткості
21(1)
Працівники відповідають перед начальником служби, він перед віце-президентом з технічних питань за своєчасне прибуття сировини та продукції до місця призначення; раціональне використання вантажно-розвантажувальних машин, механізмів і транспортних засобів; проведення заходів щодо ліквідації і попередження псування вантажів при перевезеннях, завантаженні, розвантаженні і сортуванні.
Віце-президент з економічних питань
Управляє процесами встановлення форми оплати праці, матеріального та морального стимулювання працівників, керує процесами планування економічної діяльності підприємства.
1
Відповідає перед президентом за виконання планів щодо економічної діяльності, за нагородження працівників грамотами, преміями, додатковими відпустками.
Начальник та працівники ПЕВ
Керують процесом розробки перспективних і поточних планів, організовують участь відділу в розробленні раціональної планової та облікової документації, а також упровадження засобів механізації і автоматизації у сфері планування, обліку та економічного аналізу, забезпечують розроблення проектів кошторисів витрат фондів економічного стимулювання, методичних матеріалів для цехового техніко-економічного планування, розрахунку економічної ефективності заходів щодо упровадження нової техніки та технології, раціоналізаторських пропозицій і винаходів
16(1)
Працівники відповідають перед начальником відділу, а він перед віце-президентом з економічних питань за виконанням плану реалізації продукції та плану прибутку, правильність застосування встановлених цін, участю відділу в розробленні заходів щодо підсилення режиму економії, зниженням збитків та непродуктивних витрат, ліквідацію збиткових окремих видів продукції, удосконалення ціноутворення, за завдання матеріальної шкоди.
Начальник та працівники МТП
Забезпечення заводу сировиною, матеріалами та іншими матеріально-технічними ресурсами, одержання матеріальних цінностей, організація їх зберігання і видачі, складання звітів з МТП
31(1)
Працівники відповідають перед начальником, а начальник перед віцепрезидентом з економічних питань за організацію матеріально-технічного постачання товару, його зберігання і видачу.
Начальник та працівники відділу збуту
Підготовляють і роблять висновок договорів на постачання продукції споживачам; узгодження умов постачань;
складання планів постачань; постійне відстеження ринку своєї продукції; розрахунок збутових витрат по окремих видах продукції, районах збуту і споживачах, аналіз зворотних витрат; організація оптової торгівлі;
уживання заходів по забезпеченню своєчасної оплати поставленої продукції; вивчення вимог покупців до якості, упакування й асортименту продукції; організація закордонних постачань.
35(1)
Працівники відповідають перед начальником відділу, а він перед віце-президентом з економічних питань за організацію збуту продукції; формування збутової мережі; підготовку і висновок договорів на реалізацію продукції; планування постачань продукції відповідно до укладених договорів; виконання планів постачань у терміни і в обсязі відповідно до замовлень і укладених угод.
Начальник та працівники відділу маркетингу та реклами
25(1)
Віце-президент з НДДКР
1
Начальник та працівники патентно-ліцензійного відділу
21(1)
Начальник та працівники лабораторії напівпровідників
32(1)
Працівники метрологічної лабораторії
16(1)
Віце-президент з кадрових питань
1
Начальник та працівники відділу кадрів
Організовують роботу із забезпечення підприємства працівниками потрібних професій, спеціальностей і кваліфікації; вживають заходів щодо вдосконалення форм і методів роботи з кадрами; розроблення кадрової політики і стратегії; вживають заходів щодо вдосконалення форм і методів роботи з кадрами
12(1)
Працівники відповідають перед начальником, а начальник перед віце-президентом з кадрових питань за вирішення питань найму, звільнення, переведення працівників, контроль їх розстановки і правильність використання у підрозділах підприємства; організацію своєчасного оформлення приймання, переведення і звільнення працівників згідно з трудовим законодавством
Начальник та працівники відділу підвищення кваліфікації та перепідготовки
Здійснюють заходи щодо підвищення кваліфікації та перепідготовки при необхідності
7(1)
Відповідає за наявність на підприємстві працівників з потрібним рівнем кваліфікації.
Головних бухгалтер
Бухгалтерський облік і фінансова діяльність, веден-ня обліку матеріальних цін-ностей, організація виплати зарплати, складання звітів та балансів, контролювання бюджету.
1
Відповідають перед президентом за виконання своїх функцій на даному підприємстві
Працівники бухгалтерії
Веде планування і оформлення бюджету під-приємства та контролю за його дотриманням, ведення бухгалтерського і статисти-чного обліку, формують податкову і статистичну звітність, нарахування та виплата зарплати.
27
Відповідають перед головним бухгалтером за правильність ведення обліку на підприємстві, формування фінансової звітності.
Відділ НОП і зарплати
7(1)