МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №5
з курсу “Менеджмент”
на тему: « Вивчення управлінських аспектів в засновницьких
документах»
Львів – 2010
Мета роботи: Вивчення засновницьких документів суб’єктів різних форм власності, розробка рішень щодо їх подальшої діяльності.
Технічні засоби: Форми для заповнення, комп’ютер, графічні засоби.
З М І С Т Р О Б О Т И:
Загальна характеристика форм підприємства.
Вивчення функцій, відповідальності та повноважень посадових осіб, органів управління підприємством.
Побудова організаційної структури та управління господарським товариством.
Аналіз функцій контролю в організації.
Розробка рішення про подальшу діяльність господарського товариства.
Теоретична частина
До господарських товариств належать: - акціонерні товариства;
товариства з обмеженою відповідальністю;
товариства з додатковою відповідальністю;
товариства з повною відповідальністю;
командитні товариства.
Акціонерне товариство – господарське товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов’язаннями тільки майном товариства.
Товариство з обмеженою відповідальністю – господарське товариство, статутний фонд якого формується за рахунок внесків учасників, розмір яких визначається установчими документами, при цьому учасники несуть відповідальність за зобов’язаннями товариства лише в межах своїх внесків.
Товариство з додатковою відповідальністю – господарське товариство, статутний фонд якого формується за рахунок внесків учасників, розмір яких визначається установчими документами, при цьому учасники несуть відповідальність за зобов’язаннями товариства в межах своїх внесків, а при нестачі цих сум – додатково належним їм майном у кратному розмірі щодо внеску кожного учасника.
Товариство з повною відповідальністю – господарське товариство, статутний фонд якого формується за рахунок внесків учасників, розмір яких визначається установчими документами, при цьому учасники несуть солідарну відповідальність за зобов’язаннями товариства усім своїм майном.
Командитне товариство – господарське товариство, статутний фонд якого формується за рахунок внесків учасників, при цьому поряд з одним або більшістю учасників, які несуть відповідальність усім своїм майном, існує один або більше учасників, які несуть відповідальність за зобов’язаннями товариства лише в межах своїх внесків.
2. Форми власності в Україні: приватна, колективна, комунальна, державна, змішана.
3. Статут – це установчий документ, який згідно з діючим законодавством передбачається для створюваної організаційно – правової форми підприємства. Статут юридичної особи визначає її структуру, види і напрямки діяльності, порядок управління та інші питання діяльності власне суб’єкта підприємницької діяльності.
4. Статутний фонд – це виділені підприємству або залучені ним на засадах, визначеним ним законодавством, фінансові ресурси у вигляді грошових коштів або вкладень у майно, матеріальні цінності, нематеріальні активи, цінні папери, що закріплені за підприємством на праві власності або повного господарського відання.
5. Джерелом формування статутного фонду державного підприємства є кошти, які належать державі. Акціонерні товариства формують свої статутні фонди за рахунок реалізації акцій шляхом відкритої передплати на них. Товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю і повні товариства формують статутні фонди з внесків учасників.
6. Установчий договір – це установчий документ, який є рішенням про утворення нової юридичної особи і надання їй необхідного майна.
2. Практична частина
Загальна характеристика господарського товариства
Таблиця 2.1
№ з/п
Параметри, що характеризуються
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших
1
2
3
4
1
Спосіб заснування
Товариство засноване шляхом укладення угоди між трьома суб’єктами: двома фізичними та одною юридичною особами та діє у формі товариства з обмеженою відповідальністю. Місцезнаходження підприємства: м. Золочів Львівської області.
На відміну від командитного товариства, яке крім одного чи більше учасників, які несуть відповідальність усім своїм майном, існує один або більше учасників, які несуть відповідальність за зобов’язаннями товариства лише в межах своїх внесків дане ТзОВ має трьох власників, які несуть відповідальність тільки в межах своїх внесків, частки яких складають 6,59%, 6,59% та 86,82%
2
Юридичний статус
Підприємство є юридичною особою, діє на принципах повного господарського розрахунку та самофінансування, має самостійний баланс, поточний та інші рахунки в установах банків в українській та іноземних валютах, круглу печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, кутовий штамп, товарний знак та інші реквізити
Фізична особа – це суб’єкт цивільного права, учасник регульованих ним майнових або особистих немайнових відносин, людина, що має права громадянина й відповідальність. На відміну від юридичної фізична особа виникає з моменту її народження і припиняється в день смерті.
Юридична особа – організація, підприємство чи установа, що має відокремлене майно, може набувати від свого імені майнових і особистих прав та виконувати обов’язки, бути позивачем і відповідачем у суді. На відміну від фізичної юридична особа має обов’язкові атрибути: діяти на підставі статуту, виступати як єдиний суб’єкт правовідносин.
Продовження табл. 2.1
1
2
3
4
3
Права та обов’язки учасників
Кожен учасник має право брати участь в управлінні підприємством у порядку, установленому договором і статутом; отримувати затверджені баланси і звіти, а на запит – додаткову інформацію і довідки з усіх питань, що пов’язані з діяльністю підприємства; проводити перевірку ведення документації підприємства і наявності майнових цінностей; призначати довірених осіб для участі в загальних зборах; одержувати чистий прибуток, обчислений у річному балансі; передавати свій пай участі іншому засновнику; вносити на розгляд загальних зборів засновників пропозиції з питань діяльності підприємства.
Кожен учасник підприємства зобов’язаний брати участь в управлінні підприємством у порядку, встановленому договором і статутом; сприяти підприємству у здійсненні його діяльності з метою забезпечення одержання максимальних результатів; робити пайові і додаткові внески; виконувати рішення загальних зборів; утримуватися від усілякої діяльності, що може завадити розв’язанню господарських завдань підприємства.
Права та обов’язки учасників товариства з обмеженою відповідальністю не відрізняються від прав та обов’язків учасників інших видів товариств.
4
Формування майна та розподіл прибутків
Майно підприємств становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в балансі підприємства. Джерелами формування майна підприємства є грошові та матеріальні внески засновника; доходи, одержані від реалізації продукції, послуг, інших видів господарської діяльності; доходи від цінних паперів; кредити банків та інших кредиторів; капітальні вкладення та дотації з бюджетів; майно, придбане в інших суб’єктів господарювання, організацій та громадян у встановленому законодавством порядку.
Прибуток товариства за підсумками роботи за рік, який утворюється у встановленому порядку після сплати податків, створення резервного фонду, що передбачено законодавством, та після формування фондів згідно рішення загальних зборів засновників, підлягає розподілу поміж засновниками пропорційно до їх вкладів у статутному фонді товариства.
На відміну від приватного підприємства прибуток, що залишається у розпорядженні ТзОВ, розподіляється між учасниками пропорційно їх внеску у статутний фонд, а у приватному підприємстві увесь прибуток належить одному власнику.
Функції, відповідальність і повноваження посадових осіб та органів управління
Таблиця 2.2
Назви органів управління та посадових осіб
Функції
Відповідальність і повноваження
1
2
3
Загальні збори засновників
Винятковою компетенцією загальних зборів засновників є внесення будь-яких змін або перереєстрація статуту; установлення терміну внесків до статутного фонду; збільшення або зменшення розмірів статутного фонду; створення, збільшення і використання коштів інших фондів; визначення основних напрямів діяльності підприємства; щорічне затвердження балансу, рахунків прибутків і обліку збитків, річного звіту дирекції, а також ухвал про використання чистого прибутку і установленню розмірів дивідендів або методів для відшкодування збитків протягом шести місяців після закінчення фінансового року; взяття зобов’язань перед третіми особами, видавання порук і укладання договорів, а також передання у заставу і передання кредиторові права власності на права і майно будь-якого роду; складання і зміна штатного розпису і регламенту дирекції; призначення, звільнення від обов’язків, щорічна оцінка діяльності дирекції; визначення кваліфікації і кількості фахівців, а також умов прийняття їх на роботу; затвердження плану капіталовкладень і фінансового плану, а також плану обороту, виробничого плану, видаткового кошторису витрат виробництва і плану прибутку, включно перспективні плани; створення і закриття представництв і філій для збуту; призначення ревізійної комісії, затвердження звіту про проведену ревізію; ліквідація підприємства і призначення ліквідаційної комісії; визначення обсягу інформації, що не підлягає розголошенню.
Засновники відповідають один перед одним за фінансовий стан підприємства та його виробничо-господарську діяльність.
Прийняття рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб товариства, які призначаються Загальними зборами учасників.
Створення, реорганізація, ліквідація філій, представництв, інших підрозділів товариства, затвердження положень про них.
4. Прийняття рішень про зміну розміру статутного капіталу.
5. Визначення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових внесків в статутний капітал.
6. Вирішення питання придбання товариством частки учасника.
7. Виключення учасника з товариства та прийом нових учасників.
8. Перерозподіл часток статутного фонду в зв’язку з виходом одного з учасників.
9. Збори учасників мають пра-во вивести рішення про переда-чу частини прав і повноважень, які їм належать, до компетенції дирекції.
Продовження табл. 2.2
1
2
3
Дирекція (генеральний директор та його заступники)
Репрезентують підприємство згідно з договором про створення підприємства, положенням про дирекцію і контрактами. Вирішують усі питання, пов’язані з повсякденною діяльністю підприємства.
Директор має право: без довіреності здійснювати дії від імені Товариства; затверджувати правила внутрішнього трудового розпорядку; приймати та звільняти працівників; чинити юридичні дії від імені Товариства, давати доручення, відкривати та використовувати рахунки Товариства в установах банків; вирішувати інші питання в межах прав, що надані йому Зборами учасників.
Відповідають перед власниками підприємства за фінансово-економічну та виробничо-господарську діяльність. Директор в межах своєї компетенцiї у вiдповiдностi до закону i цього Статуту має право:
- без довiреностi дiяти вiд iменi товариства, представляти його у органах державної влади, уста-новах, пiдприємствах в Українi та за кордоном; розпоряджатись майном та коштами товариства (відокремлення і передача основних засобів тільки після попереднього письмового погодження з учасниками товариства); затверджувати положення, посадовi iнструкцiї працiвникiв товариства та структурних підроздiлiв, визначати організаційну стpуктуpу товаpиства; визначати умови оплати пpаці всіх посадових осіб товаpиства; приймати на роботу працiвникiв товариства згiдно штатного розкладу та звiльняти їх з роботи, застосовувати до працiвникiв заходи заохочення, накладати на них стягнення у відповiдностi до правил внутрiшнього трудового розпорядку товариства та законодавства; укладати з iншими господарськими суб'єктами угоди на взаємовигiдних умовах; здiйснювати iншi дiї в межах, встановлених законом, загальними зборами та статутом товариства. Директор підзвітний Зборам акціонерів.
Ревізійна комісія
Перевіряє річний баланс підприємства, ведення бухгалтерського обліку, складає звіт за результатами перевірки. Ревізійна комісія вправі вимагати від посадових осіб Товариства подання усіх необхідних матеріалів, бухгалтерських чи інших документів, особистих пояснень; складає висновок по річних звітах та балансах
Відповідає перед власниками за перевірку бухгалтерської документації. Ревізійна комісія має право:
вимагати від посадових осіб товариства надання всіх необхідних матеріалів, бухгалтерських або інших документів та особистих пояснень.
Ревізійна комісія підзвітна Зборам акціонерів. До її складу не може входити директор товариства.
Види і характеристики контролю
Таблиця 2.3
Види контролю та
ресурсів
Характеристика
процесу контролю
Зворотній зв’язок
Оцінка впливу контролю на посадові особи і підрозділи в організації
Служби і посадові особи,
які відповідають за результати контролю
1
2
3
4
5
ПОПЕРЕДНІЙ КОНТРОЛЬ
Трудові
Реалізується в організації за рахунок аналізу ділових та професійних якостей претендентів на роботу, кваліфікації, особистих рис, які задовольняють вимоги організації та необхідні для виконання певних робіт. Проводиться порівняння професійної освіти, досвіду роботи, навичок працівника з вимогами організації.
Після контролю здійснюється зворотний зв’язок з метою усунення недоліків, відхилень, збоїв тощо, який виконує завдання регулювання
Забезпечує набір кадрів, професійні якості яких відповідають вимогам підприємства і сприятимуть якісному виконанню поставлених завдань, організаційних цілей та забезпеченню прийняття компетентних рішень усіма працівниками.
Керівники, у підпорядкуванні яких працюватимуть відповідні кадри, відділ кадрів.
Інформаційні
Зовнішня та внутрішня інформація, яка надходить з усіх можливих інформаційних каналів, перевіряється на достовірність. Для цього формується система збору, обробки та перевірки інформації.
Формує якісне інформаційне забезпечення діяльності підприємства, що дає можливість оперативно реагувати на зміни в середовищі функціонування.
Бухгалтерія та планово-ремонтний відділ, юрисконсульт, директор з економічних питань, фінансовий відділ, головний бухгалтер, відділ постачання, начальник відділу маркетингу і реклами.
Фінансові
Перевіряються усі грошові надходження та видатки підприємства, їх відповідність фінансовій документації, терміни надходження чи виплат.
Раціональне формування та використання фінансових ресурсів підприємства.
Директор, юрисконсульт, головний бухгалтер, бухгалтерія, заступник директора з фінансових питань, фінансовий відділ.
Матеріальні
Перевірка якості та кількості отриманих від постачальників необхідних матеріальних ресурсів відповідно до укладених договорів та критеріїв, що у них зазначені.
Створення матеріально-технічної бази для здійснення відповідних видів діяльності усіма підрозділами організації за критеріями якості та кількості.
Директор, начальник відділу постачання, директор відділу з виробничих питань, бухгалтерія, ПЕВ.
Продовження табл.2.3
1
2
3
4
5
ПОТОЧНИЙ КОНТРОЛЬ
Трудові
Реалізується у процесі безпосереднього здійснення виробничо-господарської діяльності. Здійснюється у формі регулярних перевірок роботи працівників, обговорення проблем, що виникають в процесі роботи, періодичної атестації працівників.
Після контролю здійснюється зворотний зв’язок з метою усунення недоліків, відхилень, збоїв тощо, який виконує завдання регулювання
Забезпечує підтримання трудової дисципліни, запобігає прогулів, неякісному виконанню робіт, поганій взаємодії, уникнення помилок та браку.
Усі керівники підприємства.
Інформаційні
Перевіряється робота системи обробки інформації, групування, виділення першочергової та другорядної, термінової та нетермінової інформації, її розподілу в межах організації.
Направляє інформаційні потоки у відповідності до потреб їх застосування на підприємстві, що дає можливість оперативно реагувати на зміни в середовищі функціонування.
Усі працівники організації.
Фінансові
Передбачає перевірку поточної роботи фінансових структур організації, використання фінансових надходжень організації, формування видатків, відповідності фінансової документації та фінансових операцій підприємства нормам чинного законодавства.
Розподіл та перерозподіл фінансових потоків в організації, їх облік, запобігання зловживанням та крадіжкам фінансових ресурсів.
Директор, юрисконсульт, головний бухгалтер, бухгалтерія, заступник директора з економічних, фінансовий відділ.
Матеріальні
Перевіряється ефективність використання наявних фінансових матеріальних ресурсів у процесі діяльності усіх підрозділів організації. Контролюються норми використання ресурсів, виявляються відхилення та встановлюються їх причини.
Забезпечує цільове використання обмежених матеріальних організаційних ресурсів, уникнення необґрунтованого використання матеріальних ресурсів.
Начальник відділу постачання, відділ постачання, заступники дирек-тора з виробничих питань, бухгалтер-рія тощо.
Продовження табл. 2.3
1
2
3
4
5
ЗАВЕРШАЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ
Трудові
Перевіряється відповідність кваліфікації працівників посаді, їх продуктивність, здатність до постійного удосконалення професійних навичок.
Після контролю здійснюється зворотний зв'язок з метою усунення недоліків, відхилень, збоїв тощо, який виконує завдання регулювання
Результати такого контролю є базою для заохочення чи застосування санкцій до відповідних працівників.
Здійснюється усіма керівниками підприємства, ди-ректором, працівни-ками відділу кадрів.
Інформаційні
Перевіряється повнота, достовірність та об’єктивність інформації, що відображає рівень виконання поставлених завдань.
Створює умови для того щоб працівники були забезпечені достовірною інформацією.
Усіма працівниками товариства.
Фінансові
Перевіряються фактичні фінансові результати із запланованими.
Формує базову інформацію щодо прийняття подальших рішень, які стосуються формування, розподілу та перерозподілу фінансових ресурсів.
Директор, юрисконсульт, головний бухгалтер, бухгалтерія, заступник директора з економічних, фінансовий відділ.
Матеріальні
Перевіряються обсяги використання нормованих матеріальних ресурсів.
Формує інформаційну базу щодо існування запасів матеріальних ресурсів та потреби у їх поповненою.
Директор, заступник директора з виробництва та технічного забезпе-чення.
Висновок.
Виконуючи дану лабораторну роботу, я навчилася працювати з „Господарським кодексом України”, статутами товариств тощо. Я вивчила, що є наступні види господарських товариств: акціонерні товариства, товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства. Вивчила відмінності між їх установчими документами, способами заснування, юридичним статусом, правами та обов’язками учасників, формуванням майна та розподілом прибутків. А також детально розглянула функції, відповідальність та повноваження посадових осіб. На конкретному прикладі розглянула види (за етапами здійснення виробничо-господарської діяльності: попередній, поточний та завершальний; за змістом: матеріальних ресурсів, інформаційний, фінансовий, трудових ресурсів тощо) і характеристики контролю, охарактеризувала кожен із видів, оцінила вплив контролю як на підрозділи, так і на посадові особи, встановила хто конкретно повинен здійснювати відповідні види контролю.
Рис. 2.1 Процес вироблення раціонального управлінського рішення щодо зростання дебіторської заборгованості