МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ „ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
Лабораторна робота №1
з курсу „Основи менеджменту”
на тему:
„Вивчення управлінських аспектів в засновницьких документах”
Варіант №2
Львів-2006
Мета роботи: Вивчення засновницьких документів суб’єктів рівних форм власності, розробка рішень щодо їх подальшої діяльності.
Технічні засоби: Форми для заповнення , комп’ютер, графічні засоби.
Зміст роботи
Загальна характеристика форми підприємства.
Вивчення функцій, відповідальності та повноважень посадових осіб, органів управління підприємством.
Побудова організаційної структури управління господарством товариства.
Аналіз функцій контролю в організації.
Розробка рішень про подальшу діяльність господарського товариства (збільшення (зменшення) статутного фонду).
Теоретичні відомості
До господарських товариств належать : акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.
Акціонерним товариством є господарське товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов’язаннями тільки майном товариства, а акціонери несуть ризики збитків, пов’язаних із діяльністю товариства, в межах вартості належних їм акцій.
Акціонерні товариства можуть бути відкритими та закритими. Акції відкритого акціонерного товариства можуть розповсюджуватися шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржах. Акціонери відкритого акціонерного товариства можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів товариства. Акції закритого акціонерного товариства розподіляються між засновниками або серед заздалегідь визначеного кола осіб і не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі. Акціонери закритого товариства мають переважне право на придбання акцій, що продаються іншим акціонерним товариствам.
Товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов’язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов’язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.
Товариством з додатковою відповідальністю є господарське товариство, статутний фонд якого поділений на частки визначених установчими документами розмірів і несе відповідальність за своїми зобов’язаннями власним майном, а в разі його недостачі учасники цього товариства несуть додаткову солідарну відповідальність у визначеному установчими документами однаково кратному розмірі до вкладу кожного учасника.
Повним товариством є господарське товариство, всі учасники якого відповідно до укладеного між ними договору здійснюють підприємницьку діяльність від імені товариства і несуть додаткову солідарну відповідальність за зобов’язаннями товариства усім своїм майном.
Командитним товариством є господарське товариство, в якому один або декілька учасників здійснюють від імені товариства підприємницьку діяльність і несуть за його зобов’язаннями додаткову солідарну відповідальність усім своїм майном, на яке за законом може бути звернено стягнення (повні учасники), а інші учасники присутні в діяльності товариства лише своїми вкладами (вкладники).
Учасники повного товариства, повними учасниками командитного товариства можуть бути лише особи, зареєстровані як суб’єкти підприємництва.
Послідовність виконання лабораторної роботи
Викладач разом із студентами розглядає діяльність підприємств різних форм власності, види засновницьких документів, порядок їх складання і правила оформлення.
Студентам видаються засновницькі документи господарських товариств різних форм власності.
Вивчаючи засновницькі документи, студенти дають загальну характеристику господарському товариству, заповнюючи таблицю 11.1.
Аналізуючи засновницькі документи, студенти будують організаційну структуру управління підприємством і описують функції, відповідальність та повноваження посадових осіб та органів управління, що діють в товаристві (табл.. 11.2).
Знайомлячись із засновницькими документами, студенти вивчають, як здійснюється на підприємстві функція контролю і заповнюють таблицю 11.3.
Таблиця 11.1
Загальна характеристика товариства
№ з/п
Параметри, що характеризуються
Зміст, та особливості
Основні відмінності від інших
1
2
3
4
1
Спосіб заснування
Новостворене
Новостворене товариство створюється за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу. Реорганізоване товариство утворюється внас-лідок злиття, приєднання, ви-ділення, поділу, перетворення діючого (діючих) суб’єкта гос-подарювання з додержанням вимог законодавства.
2
Юридичний статус
Юридична особа
Фізична особа – це суб’єкт ци-вільного права, учасник регу-льованих ним майнових або особистих немайнових відно-син, людина, що має права громадянина й відповідаль-ність. На відміну від юридич-ної фізична особа виникає з моменту її народження і при-пиняється в день смерті.
Юридична особа – організа-ція, підприємство чи установа, що має відокремлене майно, може набувати від свого імені майнових і особистих прав та виконувати обов’язки, бути позивачем і відповідачем у су-ді. На відміну від фізичної юридична особа має обов’яз-кові атрибути: діяти на підста-ві статуту, виступати як єди-ний суб’єкт правовідносин.
3
Права та обов’язки учасників
Права учасників:
приймати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному установчим дого-вором, статутом та чинним зако-нодавством України;
приймати участь в розподілі прибутку товариства та одержу-вати його частку (дивіденди);
вийти у встановленому порядку з товариства;
отримувати інформацію про ді-яльність товариства, в тому числі знайомитись із даними бух гал-терського обліку, звітності та з іншою документтацією.
Обов’язки учасників:
дотримуватись вимог установ-чого договору та статуту;
виконувати рішення загальних зборів учасників товариства;
виконувати прийняті на себе зобов’язання перед товариством, в тому числі, пов’язані з майно-вою участю;
не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну ін-формацію про діяльність това-риства.
Права та обов’язки учасників товариства з додатковою від-повідальністю не відрізняють-ся від прав та обов’язків учас-ників інших видів товариств.
4
Формування майна та розподіл прибутків
Джерелом формування майна та коштів товариства є:
гроші та майнові внески учас-ників;
прибутки, отримані товариств-вом від господарської діяльності;
кредити банків та інших креди-торів;
внески та пожертви фізичних та юридичних осіб;
інші джерела, не заборонені за-конодавством України.
Порядок розподілу прибутків:
прибуток товариства, який за-лишився після сплати усіх подат-ків у бюджет та інших обов’яз-кових платежів, розподіляється між учасниками пропорційно їх часткам у статутному капіталі;
за рішенням учасників сума чистого прибутку або його частина може використовуватися на розвиток виробництва.
Формування майна та пере-розподіл прибутків кожного товариства визначається його установчим документом, тому відмінності описані в таких пунктах як: „Майно та статут-ний капітал товариства”, „По-рядок розподілу прибутків та покриття збитків”
Таблиця 11.2
Функції, відповідальність та повноваження посадових осіб і органів управління
Назви органів управління, посадових осіб
Функції
Відповідальність та повноваження
1
2
3
Загальні збори учасників
Визначення основних нап-рямків діяльності.
Внесення змін до установ-чих документів товариства, якщо за це проголосували учасники, що володіють біль-ше як ¾ загальної кількості голосів.
Призначення директора, керівників філій та представ-ництв.
Затвердження річних звітів діяльності товариства, його філій та представництв.
Затвердження звітів та вис-новків ревізійної комісії.
Визначення порядку роз-поділу прибутків та покриття збитків.
7. Визначення організаційної структури товариства.
8. Визначення умов оплати праці посадових осіб, які при-значаються Загальними збора-ми учасників.
Прийняття рішень про поря-док та передачу іншим особам майна товариства.
Прийняття рішень про при-тягнення до майнової відпові-дальності посадових осіб това-риства, які призначаються За-гальними зборами учасників.
Створення, реорганізація, ліквідація філій, представництв, інших підрозділів товариства, затвердження положень про них.
4. Прийняття рішень про зміну розміру статутного капіталу.
5. Визначення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових внесків в статутний капітал.
6. Вирішення питання придбан-ня товариством частки учасни-ка.
7. Виключення учасника з това-риства та прийом нових учасни-ків.
8. Перерозподіл часток статут-ного фонду в зв’язку з виходом одного з учасників.
9. Прийняття рішення про при-пинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комі-сії, затвердження ліквідаційного балансу, якщо за це проголосу-вали учасники, що володіють у сукупності більше як ¾ загаль-ної кількості голосів.
10. Збори учасників мають пра-во вивести рішення про переда-чу частини прав і повноважень, які їм належать, до компетенції дирекції.
Установчі збори є найвищим управління організації. Його учасниками є акціонери това-риства.
Директор
Формує апарат управління, узгоджує його персональний склад на Загальних зборах учасників і очолює його.
Вирішує всі питання діяль-ності товариства крім тих, які належать виключно до компе-тенції зборів учасників.
Директор підзвітний Збо-рам учасників і організовує виконання ухвал, прийнятих цими Зборами. Директор не має права приймати рішення, обов’язкові для учасників.
Директор зобов(язаний про-тягом двох місяців після за-кінчення фінансового року на-дати загальним зборам учас-ників річний баланс господ-дарської діяльності товариств-ва, річний звіт; розрахунок прибутків, збитків з пояснен-нями.
Директор в межах своєї компе-тенцiї у вiдповiдностi до закону i цього Статуту має право:
- без довiреностi дiяти вiд iменi товариства, представляти його у органах державної влади, уста-новах, пiдприємствах в Українi та за кордоном;
- розпоряджатись майном та коштами товариства (відокрем-лення і передача основних засо-бів – тільки після попереднього письмового погодження з учас-никами товариства);
- затверджувати положення, посадовi iнструкцiї працiвникiв товариства та структурних під-роздiлiв, визначати організацій-ну стpуктуpу товаpиства;
- визначати умови оплати пpаці всіх посадових осіб товаpиства;
- приймати на роботу працiв-никiв товариства згiдно штат-ного розкладу та звiльняти їх з роботи, застосовувати до пра-цiвникiв заходи заохочення, на-кладати на них стягнення у від-повiдностi до правил внутрiш-нього трудового розпорядку то-вариства та законодавства;
- підписувати від імені товарис-тва колективний договір з пов-новажними представниками трудового колективу;
- приймати рiшення та видавати накази з оперативних питань внутрiшньої дiяльностi товарис-тва;
- укладати з iншими господарсь-кими суб'єктами угоди на взає-мовигiдних умовах, в тому числi на бартернi операцiї;
- здiйснювати iншi дiї в межах, встановлених законом, загаль-ними зборами та статутом това-риства.
Директор підзвітний Зборам акціонерів.
Ревізійна комісія
Ревізійна комісія має наступні функції:
вимагає скликання позачер-гових зборів, якщо виникає загроза інтересам товариства;
- складає висновки з річних звітів та балансів. Без виснув-ку ревізійної комісії збори учасників не мають права за-тверджувати баланс товарист-ва;
ревізійна комісія підзвітна зборам учасників і контролює дотримання товариством від-повідності діяльності чинно-му законодавству та установ-чим документам товариства
Ревізійна комісія має право:
вимагати від посадових осіб то-вариства надання всіх не об-хідних матеріалів, бухгалтерсь-ких або інших документів та особистих пояснень.
Ревізійна комісія підзвітна Зборам акціонерів. До її складу не може входити директор това-риства.
Заступник директора з питань виробництва
Займається плануванням, організуванням, контролю-ванням процесу виробництва, вирішенням виробничих питань.
Несе відповідальність перед директором за якістю продукції, обсягами виробництва, за до-тримання графіків випуску про-дукції.
Заступник директора з маркетингу
Вивчає попит та пропозицію на ринку, займається рекламу-ванням продукції, підвищен-ням попиту на неї.
Відповідає перед директором ТзДВ за попит на продукцію, за величину збуту, за якість рек-лами.
Заступник директора з технічних питань
Займається розв’язанням виробничо-господарських питань, технічним та сировин-ним забезпеченням.
Відповідає за якість обладнання, слідкує за його станом. Займа-ється постачанням сировини, впровадженням новітніх досяг-нень НТП.
Таблиця 11.3
Види і характеристики контролю
Види контролю
Характеристика процесу контролю для кожного виду
Зворотний зв’язок
Оцінка впливу контролю на посадові особи і підрозділи організації
Служби і посадові особи, які відповідають за результати контролю
1
2
3
4
5
ПОПЕРЕДНІЙ КОНТРОЛЬ
Контроль трудових ресурсів
Реалізується через перевірку професій-них та особистих якостей претендента на роботу, його ква-ліфікації, особистих рис, характеру. Встановлюється від-повідність даного претендента до рів-ня вимог, досвіду роботи тощо.
Якщо вимоги до претенде-нттів надто високі, необхі-дно змінити їх. Якщо існує недостатня кількість пре-тедентів на роботу необхі-дно покращи-ти умови пра-ці.
Даний контроль забезпечує по-ступлення в орга-нізацію високова-ліфікованих пра-цівників, досяг-нення організа-цією поставлених цілей, встановлен-ня „теплих” відно-син в колективі.
Директор та відділ кадрів, який займа-ється встановлен-ням критеріїв від-бору та безносе-редньо процесом прийому.
Контроль інформа-ційних ре-сурсів
Інформація, яка над-ходить із підрозділів організацій та ззовні потребує перевірки на достовірність. Для цього склада-ється певна схема.
Якість зібра-ної інформа-ції впливає на правильність та точність плану перс-пективного розвитку орга-нізації, на про-цес мотивува-ння.
Надання якісної інформації забез-печує краще ре-агування товарис-тва на зміни в нав-колишньому сере-довищі, уникнен-ня негативних си-туацій.
Директор, відділ кадрів, бухгалтерія, відділ маркетингу, відділи технічних та виробничих питань.
Контроль фінансових ресурсів
Реалізується через перевірку видатків та надходжень під-приємства, їх відпо-відність до бухгал-терської документ-тації, терміни над-ходження та випла-ти.
Впливає на внесення ко-ректив до стратегічного, оперативного та поточного плану.
Забезпечує форму-вання планових показників надто-джень та видатків з бюджету органі-зації.
Директор, бухгал-терія, відділ марке-тингу, виробничий та технічний.
Контроль матеріаль-них ресур-сів
Перевіряється якість та кількість сирови-ни, отриманої під-приємством від пос-тачальника.
Впливає на подальші дії підприємства щодо процесу виробництва, формування джерел поста-чання сирови-ни, плануван-ня об’ємів по-стачання.
Формує матеріа-ло-сировинну базу та забезпечує по-дальший процес виробництва.
Відділ технічних питань, директор, відділ виробничих питань, бухгалтерія та інші.
ПОТОЧНИЙ КОНТРОЛЬ
Контроль трудових ресурсів
Реалізується через перевірку наявності працівників на своїх робочих місцях, готовності їх до ро-боти, виявлення проблем, які виника-ють у процесі виробничо-господарської діяль-ності.
Впливає на якість та кіль-кість продук-ції.
Забезпечує підви-щення кількісних та якісних показ-ників продукції, попереджає вини-кнення браку на виробництві, дисциплінує працівників тощо.
Здійснюється без-середньо менед-жерами усіх рівнів.
Контроль інформа-ційних ре-сурсів
Перевіряється сама інформаційна систе-ма, контролюється її вчасне, повне та якісне надходження до інших підрозділів організації.
Дозволяє вно-сити певні ко-рективи під час роботи.
Формує якісну інформацію, за-безпечує її швидке передання усім підрозділам.
Здійснюється усіма працівниками організації.
Контроль фінансових ресурсів
Передбачає перевір-ку активів організа-ції (надходжень) та видатків, фінансової документації та фінансових операцій підприємства.
Вносить зміни та доповнення до плануван-ня, організува-ння та мотиву-вання.
Забезпечує чіт-кість фінансових операцій, правиль-ний облік фінан-сових ресурсів.
Директор, бухгал-терія, юрист.
Контроль матеріаль-них ресур-сів
Контролюється ефективність вико-ристання матеріаль-них ресурсів, норми їх використання.
Вносяться змі-ни та доповне-ння до плано-вих та норма-тивних показ-ників.
Забезпечує еко-номне викорис-тання обмежених ресурсів, запобі-гання крадіжок.
Заступники дирек-тора з виробничих та технічних типань, бухгалтер-рія тощо.
ЗАВЕРШАЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ
Контроль трудових ресурсів
Здійснюється конт-роль продуктивності праці працівників за результатами їх ро-боти, відповідності до кваліфікації, можливості їх про-фесійного росту.
Можливе вне-сення певних коректив до заміни певних працівників, прийняття нових.
Результати такого контролю забезпе-чують формуван-ня бази для моти-вування чи засто-сування певних каральних санкцій.
Здійснюється ди-ректором працівни-ками відділу кад-рів, відділом вироб-ничих питань.
Контроль інформа-ційних ре-сурсів
Перевірка повноти, якості та достовір-ності інформації, що відображає рівень виконання поставле-них завдань.
Внесення змін та доповнень в процес реалі-зації усіх функцій мене-джменту.
Створює умови для забезпечення усіх працівників підприємства пов-ною, достовірною та об’єктивною ін-формацією.
Здійснюється усіма працівниками під-приємства.
Контроль фінансових ресурсів
Порівнюються фак-тичні фінансові ре-зультати із заплано-ваними.
Внесення змін та доповнень в планові показ-ники.
Формує базу для подальшого пла-нування фінанси-вих операцій, пре-розподілу ресурсів серед підрозділів.
Здійснюється директором, бух-галтерією, юристом.
Контроль матеріаль-них ресур-сів
Порівняння фактич-но використаних та запланованих мате-ріальних ресурсів.
Внесення змін та доповнень у подальше планування, та встановлення параметричних показників.
Формує інформа-ційну базу щодо кількості затраче-них ресурсів та потребу у їх поповненні.
Директор, заступ-ник директора з виробництва та технічного забезпе-чення.
Після повного вивчення засновницьких документів і аналізу стану господарського товариства студенти роблять висновки і приймають рішення про подальшу діяльність товариства (збільшення (зменшення) статутного фонду, ліквідацію тощо), використовуючи схему прийняття раціональних рішень.
Висновок.
Виконуючи дану лабораторну роботу, я навчилася працювати з „Господарським кодексом України”, статутами товариств тощо. Я вивчила, що є наступні види господарських товариств: акціонерні товариства, товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства. Вивчила відмінності між їх установчими документами, способами заснування, юридичним статусом, правами та обов’язками учасників, формуванням майна та розподілом прибутків. А також детально розглянула функції, відповідальність та повноваження посадових осіб. На конкретному прикладі розглянула види (за етапами здійснення виробничо-господарської діяльності: попередній, поточний та завершальний; за змістом: матеріальних ресурсів, інформаційний, фінансовий, трудових ресурсів тощо) і характеристики контролю, охарактеризувала кожен із видів, оцінила вплив контролю як на підрозділи, так і на посадові особи, встановила хто конкретно повинен здійснювати відповідні види контролю.
Література:
Методичні вказівки для виконання лабораторних робіт з дисципліни „Менеджмент” для студентів напрямку „Економіка та підприємництво” для усіх форм навчання / Укл.: О.Є.Кузьмін, Н.І.Георіада, А.О.Босак – Львів: видавництво Національного університету „Львівська політехніка”;
Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. Теоретичні та практичні засади менеджменту: Навчальний посібник. – 2-е вид. доп. і перероб. – Львів: Національний університет „Львівська політехніка” (Інформаційно-видавничий центр „ІНТЕЛЕКТ+” Інститут післядипломної освіти), „Інтелект-Захід”, 2003. – 352 с.