МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ „ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
Лабораторна робота №2
з курсу „Основи менеджменту”
на тему:
„Оцінка внутрішнього і зовнішнього середовища організації як етап стратегічного планування”
Варіант №2
Львів-2006
Мета роботи
Вивчення механізму впливу чинників внутрішнього і зовнішнього середовища; дослідження їх впливу на діяльність організації в умовах вибраної стратегії; оцінка стану організації.
Зміст роботи
Оцінка впливу факторів внутрішнього середовища організації.
Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища організації прямої дії.
Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища організації непрямої дії.
Обґрунтування вибору стратегії розвитку підприємства.
Теоретичні відомості
Організація – група людей, діяльність яких свідомо, керовано або спонтанно координується для досягнення певної мети.
Організації поділяються:
за способом та метою утворення:
формальні – це групи працівників, діяльність яких свідомо планується, організовується, мотивується, контролюється для досягнення мети;
неформальні – це організації, що виникають і функціонують спонтанно;
за кількістю цілей:
прості – організації, що мають одну ціль;
складні – організації, що ставлять перед собою комплекс взаємозв’язаних цілей;
за величиною:
крупні – організації, в яких працюють тисячі працівників;
середні – організації, в яких працюють сотні працівників;
малі – організації, в яких працюють десятки працівників.
за юридичним статусом:
юридичні – організації, які мають офіційне визнання, атрибути державної реєстрації, рахунок в банку, форму підприємництва тощо;
неюридичні – усі інші організації;
за формами підприємництва:
підприємства;
господарські товариства;
банки;
страхові компанії;
інвестиційні фонди тощо.
Організація є системою, тобто сукупністю взаємопов’язаних, взаємодіючих елементів, які складають цілісне утворення, що має властивості, відмінні від властивостей складових елементів.
Система організації складається з двох підсистем: керуючої та керованої. Основне призначення керуючої системи полягає у розробці способів впливу і їх трансформації в управлінські рішення. Вона складається з апарату управління, засобів та технології управління, адміністративних приміщень, засобів комунікації тощо. Ключовим структурним елементом керуючої системи є апарат управління, який включає усіх управлінців (менеджерів) даної організації. У склад керованої системи входять виконавці (робітники, операційними, оператори та ін.), а також необхідні їм для здійснення виробничо-господарської діяльності технічні, організаційні та комунікаційні засоби, приміщення тощо. У результаті у керованій системі виготовляється продукція (товари, послуги тощо).
Група – це дві і більше осіб, які взаємодіють одна з одною таким чином, що кожна особа здійснює вплив на конкретних людей і одночасно перебуває під впливом конкретних людей.
Формальні групи створюються за бажанням керівника у результаті вертикального та горизонтального поділів праці з метою виконання певних завдань і досягнення конкретних цілей. Виділяють три типи формальних груп:
групи керівників (командні групи): президент компанії і віце-президенти, начальник цеху та його заступники тощо;
цільові виробничі (господарські) групи: групи технологів, дизайнерів, конструкторів, фінансистів, економістів тощо;
комітети, які у свою чергу поділяються на спеціальні (комітет з усунення браку на виробництві, комітет зі скорочення працівників, ліквідаційна комісія) та постійні (ревізійна комісія, науково-технічна рада, рада директорів та інші).
Фактори впливу на організацію – це рушійні сили, які впливають на виробничо-господарську діяльність організації і забезпечують певний рівень отриманих результатів. Їх можна класифікувати за двома ознаками:
рівень впливу (макрорівень, мікрорівень);
середовище впливу (внутрішні, зовнішні).
Послідовність виконання лабораторної роботи
Викладач перевіряє готовність студентів до виконання роботи, коротко пояснює механізм впливу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища організації (прямої та непрямої дії) та особисті формування стратегії для підприємства різних галузей.
Студенти ознайомлюються з характеристикою одного із вітчизняних підприємств, його станом і діяльністю (див. п. 2.5).
Вивчають характеристику підприємства, студенти оцінюють кожен з факторів внутрішнього середовища і заповнюють табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Оцінка та аналіз факторів внутрішнього середовища
№ з/п
Назви факторів
Характеристика факторів
Оцінки факторів, бали
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Цілі
Підвищення рівня виробництва телевізорів (з 12 тис. телевізорів щороку до 50 тис.), підвищення довіри споживача до продукції вітчизняної радіотехнічної промисловості, покращення технологічного оснащення підприємства, можлива навіть переорієнтація виробництва.
+5
2
Структура
При заводі існують кілька СКБ (спеціальне конструкторське бюро. Ця структура займається конструкторськими розробками та проектуванням технічних пристроїв та елементів, необхідних для підтримання та вдосконалення виробничо-технічних процесів). Істотним елементом структури продажів є торгівля запасними частинами та готовими модулями для телевізорів виробництва 1992-1994 рр., які досі експлуатують.
+2
3
Завдання
Випуск телевізійної техніки, запасних частин до неї та супутних товарів широкого вжитку; надання послуг, пов’язаних з основними видами діяльності: сервісне обслуговування проданої техніки, торгівля запасними частинами та послуги з ремонту та побутового обслуговування.
+4
4
Технологія
Технологічна оснащеність істотно відстає від міжнародних стандартів, ступінь спрацьованості техніки та устаткування наближається до 40%. Елементарна база та деякі готові модулі виготовляються та складаються на дочірніх підприємствах у Львівській та Закарпатській областях. Під час виробництва використовується 55% деталей та комплектуючих імпортного походження.
-3
5
Працівники
Кількість працівників на підприємстві становить близько 2,5 тис. чол., з них 1,8 тис. чол. – промислово-виробничий персонал. Рівень розробок працівників СКБ є доволі високим.
+4
6
Ресурси
Трудові ресурси: 2,5 тис. чол..
Матеріальні: вітчизняне та імпортне обладнання у кількості 4200 одиниць, приміщення, кілька об’єктів санаторного типу.
Фінансові: фінансово завод забезпечений погано. Існує нестача обігових коштів, зовнішніх інвестицій очікувати не доводиться, оскільки Захід не зацікавлений у відродженні радіотехнічної галузі України, а вітчизняні інвестори не ризикуватимуть купувати підприємство, яке потопає.
-1
На підставі характеристики підприємства та вибраної стратегії альтернативи розвитку студенти оцінюють вплив кожного з факторів зовнішнього середовища організації прямої дії, заповнюючи табл. 2.2.
Вплив конкретного фактора зовнішнього середовища прямої дії визначається за формулою:
Rпд=ХּQпд (2.1)
Де Х – оцінка впливу фактора на організацію, бали;
Qпд – значимість (вага) фактора для організації.
Таблиця 2.2
Оцінка та аналіз впливу факторів зовнішнього середовища організації прямої дії
№ з/п
Назва факторів
Характеристика взаємного впливу факторів на організацію
Оцінка впливу факторів, бали, Х
Значимість (вага) факторів для організації, Qпд
Вплив факторів, Rпд
1
2
3
4
5
6
1
Споживачі
Споживачі втратили довіру до продукції вітчизняної радіотехнічної промисловості, тому обсяги збуту почали падати.
+1
0,14
+0,14
2
Постачальники
55 % деталей та комплектуючих імпортного походження, це зумовлене необхідністю використання виключно імпортних кінескопів, оскільки їх вітчизняне виробництво занепало. Тож підприємству доводиться витрачати більше коштів.
-1
0,10
-0,10
3
Конкуренти
Основними конкурентами підприємства є закордонні компанії, які виготовляють телевізори (Samsung, Sony, JVC, Philips тощо) з організацією складального виробництва у країни третього світу. Однак головною конкурентною перевагою вітчизняних телевізорів залишається їх ремонтопридатність.
-3
0,24
-0,72
4
Державні органи влади
Державні органи влади ніяким чином не сприяють покращенню стану вітчизняного заводу, який потопає.
0
0,07
0
1
2
3
4
5
6
5
Інфраструктура
Інфраструктура радіотехнічної галузі промисловості розвинута практично досконало: існують транспортні сполучення, зв’язок, доступ до будь-якої необхідної інформації є необмеженим тощо.
+3
0,11
+0,33
6
Законодавчі акти
Так як підприємство є вітчизняним, працює на території України, воно функціонує на засадах базових законодавчих актів, серед яких можна виділити: Закон України „Про підприємства в Україні”, Закон України „Про господарські товариства”, Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств” та багато інших.
+1
0,10
+0,10
7
Профспілки, партії, громадські організації
На підприємстві існує профспілкова організація, яка у міру своїх можливостей відстоює інтереси працівників заводу, турбується про їх здоров’я та відпочинок. Через зростання вартості відпочинкових путівок та відсутність умов для надання відчутних профспілкових пільг працівники заводу користуються можливістю такого відпочинку неохоче. Деякі працівники заводу входять до складу політичних організацій, що призводить до створення специфічного клімату в організації.
0
0,05
0
8
Системи економічних відносин у державі
Підприємство працює за законами попиту, пропозиції, конкуренції тощо.
-1
0,13
-0,13
9
Організації-сусіди
Організація здає в оренду за демпінговими цінами пустуючи приміщення на території заводу.
+1
0,06
+0,06
Бальна оцінка впливу конкретного фактора може змінюватись в діапазоні від +5 (дуже сильний позитивний вплив) через 0 (нейтральний вплив) до -5 (дуже сильний негативний вплив). Значимість (вага) фактора для організації (Qпд) визначається за умови, що сума ваг всіх факторів дорівнює одиниці (тобто Σ Qі=1).
Аналізуючи характеристику підприємства, студенти оцінюють вплив кожного з факторів зовнішнього середовища організації непрямої дії і заповнюють табл. 2.3, вказуючи через які фактори прямої дії проявляються ці впливи.
Вплив конкретного фактора зовнішнього середовища непрямої дії визначається за формулою:
Rнд=УּQнд,
де У – оцінка впливу фактора на організацію, бали;
Qнд – значимість (вага) фактора для організації.
Бальну оцінку впливу фактора (У) і вагу (значимість) конкретного фактора (Qнд) визначаються аналогічно, як і для факторів зовнішнього середовища прямої дії.
Таблиця 2.3
Оцінка та аналіз впливу факторів зовнішнього середовища організації непрямої дії
№ з/п
Назва факторів
Характеристика та механізм впливу факторів на організацію
Оцінка впливу факторів, бали, Y
Значимість (вага) факторів для організації, Qнд
Вплив факторів, Rнд
1
2
3
4
5
6
1
Міжнародні події
Так як підприємство безпосередньо співпрацює з російськими та білоруськими фірмами, на нього впливають міжнародні події, пов’язані з даними країнами. Впливають також події на ринку ресурсів.
+2
0,09
+0,18
2
Міжнародне оточення
Даний завод телевізорів має незначні експортні поставки до Білорусії та Росії. З огляду на політичні відносини між Україною та даними країнами, проблем щодо експорту бути не повинно, але в будь-який момент ситуація може змінитися.
+3
0,06
+0,18
3
Науково-технічний прогрес
Завод не має можливості впровадити новітні технології. Це не дає можливість покращити якість продукції та знизити її вартість. Зрозуміло, що в такому випадку продукція підприємства стає неконкурентноспроможною.
-1
0,19
-0,19
1
2
3
4
5
6
4
Політичні обставини
Вибори Президента України та до Верховної Ради України завершилися, тому найближчим часом ніяких змін у законодавстві для покращення функціонування підприємств (зменшення податків, зростання пільг тощо) не слід очікувати.
0
0,10
0
5
Соціально-культурні обставини
Рівень культури і доходів у нашій державі не є високим, під впливом цього робоча сила є недостатньо кваліфікованою.
0
0,08
0
6
Рівень техніки та технології
Рівень технологічної оснащеності істотно відстає від міжнародних стандартів, ступінь спрацьованості техніки наближається до 40%. Це є небезпечним для працівників, високо травматичним.
-2
0,20
-0,40
7
Особливості міжнародних економічних відносин
Зовнішніх інвестицій очікувати не слід, оскільки Захід не зацікавлений у відродженні радіотехнічної галузі України. Кваліфіковані кадри шукають місця реалізації своїх інтелектуальних та фізичних можливостей, тому спостерігається міграція робочої сили. На міжнародному рівні завод не може конкурувати з потужними підприємствами, через це здійснює свої поставки в Росію та Білорусію.
-3
0,07
-0,18
8
Стан економіки
Економіка нашої країни на даний момент розвивається, тому умов для стабільного існування заводу не існує.
+3
0,22
+0,66
Після заповнення таблиць 2.1, 2.2, 2.3 студенти роблять висновки про вплив факторів внутрішнього і зовнішнього середовища на організації.
На підставі оцінки впливу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища організації студенти обґрунтовують вибір тієї чи іншої стратегії розвитку підприємства та складають перелік заходів для її реалізації на основі схем стратегічного та оперативно-тактичного планування.
Висновок
Розглянувши вплив факторів зовнішнього і внутрішнього середовища на вітчизняний завод телевізорів, я дійшла до наступних висновків.
Фактори внутрішнього середовища. Цілі (підвищення рівня виробництва, довіри споживачів, покращення технологічного оснащення тощо) та завдання (випуск телевізійної техніки, комплектуючих, запасних частин, сервісне обслуговування) в даного підприємства позитивні, їх втілення в життя дало б хороші результати. На заводі працюють кваліфіковані кадри, але так, як їх є близько 2,5 тис., з них 1,8 тис. чол.. – промислово-виробничий персонал, а підприємство працює тільки на чверть потужності, необхідно провести чистку кадрів, зменшити кількість працівників. Що ж до технології та ресурсів, то ці фактори внутрішнього середовища знаходяться на низькому рівні. Якщо ресурсами підприємство ще більш-менш забезпечене (4200 одиниць обладнання, 2500 чол. працівників, приміщення, кілька об’єктів санаторного типу; проте є нестача обігових коштів), то технологічна оснащеність істотно відстає від міжнародних стандартів, ступінь спрацьованості техніки та устаткування наближається до 40%.
Фактори зовнішнього середовища. Споживачі втратили довіру до вітчизняної продукції радіотехнічної галузі, тому обсяги збуту почали падати, що негативно впливає на підприємство. Організації-сусіди платять орендну плату (хоча і „смішну”) за використання пустуючи приміщень заводу. Це має позитивний вплив, адже до бюджету завжди надходять „свіжі” гроші. Законодавство України недостатньо підтримує національного виробника, але не можна сказати, що за таких умов підприємство не має можливості працювати. Тому можна сказати, що вплив є все-таки позитивним. Щодо профспілкових організацій та партій, то їхній вплив є нейтральним: підприємство знаходиться на грані банкрутства, тож вимагати від нього чогось є неперспективним. Конкуренти, постачальники, система економічних відносин у державі справляють негативний вплив на підприємство.
Зовнішніх інвестицій заводу очікувати не слід, оскільки Захід не зацікавлений у розвитку радіотехнічної галузі України, рівень техніки та технології знаходиться на низькому рівні, необхідно впроваджувати нові розробки НТП, тому ситуація підприємства є критичною. Хоча позитивний вплив мають міжнародні події та оточення, які є відносно стабільними, але в будь-який момент ситуація може змінитися не на користь заводу.
Проаналізувавши стан підприємства та вивчивши характер впливу факторів зовнішнього та внутрішнього середовища, можна сказати, що керівництву заводу потрібно розпочинати процес реорганізування. Преш за все необхідно знайти інвестора, який би ризикнув вкласти гроші у розвиток підприємства або ж продати частину устаткування чи приміщень для отримання грошей, можна взяти кредит. Наступне – провести чистку кадрів, залучити молодих спеціалістів, які мають свій погляд на вихід із кризи, модернізувати виробництво, провести переговори з постачальниками сировини. Знайти нові ринки збуту, провести рекламну кампанію, сформувати гнучку систему ціноутворень тощо. Підсумувавши це все, можна сказати, що підприємству необхідна довгострокова, функціональна стратегія. Вона повинна бути стратегією послідовника.
Література:
Методичні вказівки для виконання лабораторних робіт з дисципліни „Менеджмент” для студентів напрямку „Економіка та підприємництво” для усіх форм навчання / Укл.: О.Є.Кузьмін, Н.І.Георіада, А.О.Босак – Львів: видавництво Національного університету „Львівська політехніка”;
Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. Теоретичні та практичні засади менеджменту: Навчальний посібник. – 2-е вид. доп. і перероб. – Львів: Національний університет „Львівська політехніка” (Інформаційно-видавничий центр „ІНТЕЛЕКТ+” Інститут післядипломної освіти), „Інтелект-Захід”, 2003. – 352 с.