МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №2
з курсу “Менеджмент”
на тему: Оцінка внутрішнього та зовнішнього середовища організації як етап стратегічного планування
(варіант №5)
Львів - 2009
Мета роботи: Вивчення механізму впливу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища; дослідження їх впливу на діяльність організації в умовах обраної стратегії; оцінка стану організації.
Технічні засоби: комп’ютер, форми для заповнення, графічні засоби.
ЗМІСТ РОБОТИ
Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища організації прямої дії.
Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища організації непрямої
дії.
Оцінка впливу факторів внутрішнього середовища.
1.ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
Організація – група людей, діяльність яких свідомо, керовано або спонтанно координується для досягнення певної мети.
Організації класифікують:
за способом та метою утворення: формальні та неформальні;
за кількістю цілей: прості та складні;
за величиною: великі, середні та малі;
за юридичним статусом: юридичні та неюридичні особи;
за формою власності: приватні, підприємства колективної форми власності, комунальні, державні, підприємства, засновані на змішаній формі власності;
за способом утворення та формування статутного фонду: унітарні та корпоративні;
за наявністю у статутному фонді іноземних інвестицій: національні, іноземні, підприємства з іноземними інвестиціями;
за характером адаптації до змін: механістичні та органістичні;
за видом діяльності: промислові, торговельні, транспортні, фінансово-кредитні, туристичні, аудиторські, консалтингові тощо.
Основними фокторами внутрішнього середовища організації є: цілі, структура, завдання, технологія, працівники, ресурси. Цілі-це конкретний, кінцевий стан або очікуваний результат діяльності організації. Структура-це взаємовідносини рівнів управління і видів робіт, які виконують служби або підрозділи, планування виробничих та адміністративних приміщень, розміщення транспортних шляхів, інформаційні потоки тощо. Є висока та плоска структура управління організаціями. Завдання – це види робіт, які необхідно виконати певним способом та в обумовлений термін. Технологія – це спосіб перетворення вхідних елементів шляхом виконання операцій. Розрізняють: серійні, високо-серійні, масові, масово – потокові технології. Працівники – найважливіший внутрішній ситуаційний фактор організації. Його роль визначаються здібностями, кваліфікацією, обдаруванням, освітою, розумінням цінностей, наявністю якостей лідера.
Ресурси – це природні, сировинні, матеріальні, фінансові та інші цінності, які можуть бути використані в разі потреб при створенні товарів.
Фактори зовнішнього середовища поділяються на:
1.фактори прямої дії:
споживачі;
постачальники;
конкуренти;
державні органи влади;
інфраструктура;
законодавчі акти;
профспілки, партії та інші громадські організації;
системи економічних відносин у державі;
організації-сусіди.
2.фактори непрямої дії:
міжнародні події;
міжнародне оточення;
науково-технічний прогрес (НТП);
політичні обставини;
соціально-культурні обставини;
рівень техніки та технології;
особливості міжнародних економічних відносин.
Функції менеджменту – це види управлінської діяльності, які забезпечують формування способів управлінського впливу. Розрізняють загальні, конкретні, об’єднувальна функції менеджменту. До загальних функцій менеджменту належать планування, організування, мотивування, контролювання та регулювання.
Під плануванням слід розуміти вид управлінської діяльності(трудових процесів), який визначає перспективу і майбутній стан організації.
Під організуванням розуміють вид управлінської діяльності, який відображає процес створення структури управління організацією.
Мотивування – це вид управлінської діяльності, який забезпечує процес спонукання себе та інших працівників та діяльність, що спрямована на досягнення особистих цілей та цілей організації.
Контролювання – це вид управлінської діяльності щодо оцінювання рівня
і досягнення цілей, виявлення відхилень, збоїв, недоліків та причин їх виникнення з метою усунення нагромадження й повторення помилок, мінімізації втрат, подолання складних організаційних проблем тощо.
Регулювання – це вид управлінської діяльності, спрямований на усунення відхилень, збоїв, недоліків тощо в керованій системі через розробку і впровадження керуючого системою відповідних заходів.
Конкретні функції менеджменту поділяються на:
управління об’єктами;
управління процесами;
управління елементами виробничо-господарської діяльності.
Стратегія – це напрям розвитку організації, який відображений у всебічному комплексному плані, що призначений для здійснення її місії та досягнення її цілей.
2.ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
Оцінка та аналіз факторів внутрішнього середовища
Таблиця 2.1
№ з/п
Назви факторів
Характеристика факторів
Оцінки факторів в балах
1
2
3
4
1
Цілі
Основними цілями організації є зміцнення ринкових позицій, розширення частки на ринку та співпраця з іноземними фірмами. Також корпорація прагне до зростання обсягів виробництва та продажу продукції, збільшення частки експорту, мінімізації втрат. Цілі підприємства є чітко визначені, досяжні, конкретні, що позитивно впливає на діяльність організації.
+4
2
Структура
У структурі корпорації об’єднано 30 салонів мобільної телефонії й ательє мод, півсотні обмінних пунктів валют, десятки продуктових магазинів, агентство з продажу нерухомості, молодіжно-розважальний комплекс, готелі та машинобудівний завод.
+3
3
Завдання
Завдання на підприємстві сформовані вдало і в основному полягають в досягненні поставлених цілей. Корпорація прагне розширити торгівлю одягом не тільки в Україні, збільшити свою частку на ринку за рахунок створення мережі продуктових магазинів, обмінних пунктів валют. Відкрити дестрибюторську мережу мобільної телефонії та надавати послуги пов’язані з цим видом діяльності: сервісне обслуговування проданої техніки, торгівля запасними частинами та послуги з ремонту, співпраця з мобільними операторами, сервісне обслуговування автомобілів.
+4
4
Технологія
Технологія розвинена досить добре, проте рівень спрацьованості техніки та устаткування досягає 25-35% Корпорація використовує різні види виробництва, оскільки спостерігається виготовлення широкого спектру товарів. Зокрема, великосерійне виробництво притаманне виробництву одягу та машин.
+2
5
Працівники
Велика кількість працівників набирається переважно з сімей працівників корпорації(керівництво мотивує це тим, що молодим краще прищеплюється корпоративна етика, адже батько або мати працюють на фірмі). Це не зовсім позитивно впливає на діяльність підприємства, адже керівництво могло б прийняти на їх місце більш кваліфікованих, перспективних, молодих спеціалістів не з сімей працівників. Окрім того, нові завдання, які постають перед підприємством в умовах виникнення нових ринків збуту, активації зовнішньоекономічної діяльності вимагають залучення нових спеціалістів або підготовки вже існуючих.
+1
Продовження табл. 2.1
1
2
3
4
6
Ресурси
Трудові: висококваліфіковані спеціалісти, більшість з яких проходили стажування за кордоном.
Матеріальні ресурси корпорації постачають іноземні партнери, а також вони закуповуються в Україні.
Фінансовими ресурсами організація забезпечена досить добре, оскільки продукція на ринку є актуальною, а також корпорацію постійно інвестують іноземні партнери.
+2
Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища прямої дії
Таблиця 2.2
№
з/п
Назва фактора
Характеристика взаємного впливу факторів на організацію
Оцінка впливу фактора в балах, Х
Вага (значимість) фактора для організації, Qпд
Вплив фактора, Rпд
1
2
3
4
5
6
1
Споживачі
Кількість споживачів збільшується не тільки в Україні, а і за кордоном, оскільки корпорація співпрацює з іноземними фірмами. Основними групами населення, які використовують продукцію корпорації є такі: міське і сільське населення, молодь, бізнесмени і туристи з середнім та високим рівнем доходу, власники авто та мобільних телефонів.
+4
0,31
1,24
2
Постачальники
Основними постачальниками ресурсів для корпорації є іноземні партнери, що сприяє підвищенню якості продукції та трудозатрати, але одночасно підвищуються ціна на товари і послуги, що частково скорочують коло споживачів.
-2
0,19
-0,38
Продовження табл.2.2
1
2
3
4
5
6
3
Конкуренти
Конкурентоспроможність організації є високою, оскільки вона використовує новітні технології, ресурси з-за кордону та постійно дивує клієнтів новими ходами, останнім з яких був чемпіонат України з метання мобільних телефонів. Та все-таки конкурентів є багато, бо структура корпорації є широкою. Головними з них в Україні є мережа мобільних телефонів «Мобілочка», «Алло», банки, готелі, Азовмаш, Львівсільмаш та інші.
-2
0,1
-0,2
4
Державні органи влади
Розробляють, формулюють і затверджують закони та положення, які впливають на діяльність корпорації. Зокрема, збільшення податків, ввізного мита, підвищення цін на газ та бензин – негативно впливають на діяльність корпорації.
-3
0,06
-0,18
5
Інфраструктура
Інфраструктура корпорації не є достатньо досконалою, адже якість доріг та ситуації на них є на найвищому рівні. Існують транспортні сполучення., зв’язок, зокрема Інтернет, доступ майже до будь-якої необхідної інформації. Корпорація постійно виділяє кошти на розбудову інфраструктури.
+3
0,11
0,33
6
Законодавчі акти
Так як підприємство є вітчизняним, працює на території України, воно функціонує на засадах базових законодавчих актів, серед яких можна виділити: Господарський Кодекс України, Закон України «Про господарські товариства», Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» та багато інших. Постійні зміни у законодавстві ускладнюють діяльність корпорації.
-1
0,05
-0,05
Продовження табл. 2.2
1
2
3
4
5
6
7
Профспілки, партії, громадські організації.
На підприємстві існує профспілкова організація., яка в міру своїх можливостей відстоює інтереси працівників корпорації, турбується про їх здоров’я та відпочинок, дбає про покращення умов праці та її оплати. Через зростання вартості відпочинкових путівок та відсутність умов для надання відчутних профспілкових пільг працівники заводу користуються можливістю такого відпочинку неохоче. Деякі з них входять до складу політичних організації, що призводить до загострення ситуації в організації.
+2
0,03
0,06
8
Система економічних відносин у державі
Світова фінансова криза, різкі коливання курсу валют, нестабільність вітчизняної банківської системи, підвищення ввізного мита негативно позначаються на діяльності підприємства., яке працює за законами попиту, пропозиції, конкуренції.
-3
0,13
-0,039
9
Організації-сусіди
До організацій-сусідів належить туристичне агентство «Канари» та магазин з продажу взуття, які спільно з агентством з продажу нерухомості та ательє мод орендують приміщення. Вони скоріше є нашими безпосередніми споживачами, ніж конкурентами. Хоча, коли вони пропонують більшу орендну плату – загострюється суперництво за володіння площею.
+2
0,02
0,04
Разом
-
1
0,55
Вплив конкретного фактора зовнішнього середовища прямої дії визначається за формулою:
R пд = Qпд * Х,
де Х – оцінка впливу даного фактора на організацію, бали;
Qпд - вага (значимість) даного фактора для організації.
Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища непрямої дії
Таблиця 2.3
№
з/п
Назва фактора
Характеристика та механізм впливу факторів на організацію
Оцінка впливу фактора в балах, Y
Значсимість фактора для організації, Qнд
Вплив факторів, Rнд
1
2
3
4
5
6
1
Міжнародні події
Так як підприємство безпосередньо співпрацює з англійськими фірмами, на нього впливають міжнародні події, пов’язані з даною країною. Впливають також події на ринку ресурсів.
+3
0,025
0,075
2
Міжнародне оточення
Міжнародне оточення позитивно впливає на діяльність корпорації, адже Україна знаходиться в центрі Європи на перетині транспортних шляхів.
+4
0,05
0,2
3
НТП
Цей фактор має вплив на організацію, адже впровадження нових технологій приводить підприємство до вдосконалення своїх технологічних процесів виробництва, покращення якості та зменшення вартості продукції. Також значний вплив має співпраця з іноземними партнерами, як постачають ресурси, що підвищує конкурентоспроможність продукції на ринку.
+3
0,21
0,63
4
Політичні обставини
Нестабільність у державі негативно впливає на діяльність підприємства, але майбутні вибори президента України дають надію на зміни в кращу сторону.
-4
0,13
-0,52
Продовження табл. 2.3
1
2
3
4
5
6
5
Соціально-культурні обставини
Рівень культури і доходів у нашій державі не є високим, під впливом цього робоча сила є не достатньо кваліфікованою і не в змозі часто користуватися всіма товарами і послугами корпорації.
-3
0,04
-0,12
6
Рівень техніки та технології
Рівень технічної оснащеності є досить високим і відповідає більшості міжнародних стандартів, оскільки майже все обладнання завезене із за кордону. Новітня техніка і технології відповідають сучасним вимогам: ресурсоекономності, простоті у застосуванні, безпечності, продуктивності.
+4
0,27
1,08
7
Особливості міжнародних економічних відносин
Вступ України до СОТ посилює рівень конкуренції. Світова фінансова криза, низький рівень кваліфікації випускників вищих навчальних закладів, брак кваліфікованої робочої сили, міграція кваліфікованих працівників через матеріальні причини, негативно впливають на діяльність підприємства. Слід очікувати на інвестиції іноземних партнерів, які зацікавлені в придбанні нерухомості в Україні. Підприємство співпрацює з контрагентами з Англії. З огляду на політичні відносини з цією країною, проблем щодо експорту бути не повинно.
-2
0,14
-0,28
8
Стан економіки
Економіка нашої країни на даний момент розвивається, тому умов для стабільного існування корпорації мало, і вся надія на іноземних партнерів.
-4
0,135
-0,52
Разом
-
1
0,525
Вплив конкретного фактора зовнішнього середовища непрямої дії визначається за формулою:
Rнд = Y * Qнд,
де Y – оцінка впливу даного фактора на організацію, бали;
Qнд – вага (значимість) даного фактора для організації.
Висновок
Розглянувши вплив факторів зовнішнього і внутрішнього середовища на корпорацію я дійшла до наступних висновків.
Фактори внутрішнього середовища. Цілі (зміцнення ринкових позицій, розширення частки на ринку та співпраця з іноземними фірмами) та завдання (розширити торгівлю одягом не тільки в Україні, збільшити свою частку на ринку за рахунок створення мережі продуктових магазинів, обмінних пунктів валют, сервісне обслуговування ) в даного підприємства позитивні, їх втілення в життя дало б хороші результати. На заводі працюють кваліфіковані кадри, але так, як переважна більшість молодих працівників набирається з сімей вже існуючих працівників в цей час керівництво втрачає можливість прийняти на роботу більш кваліфікованих, перспективних, завзятих людей, які б принесли більші прибутки корпорації. Що ж до технології та ресурсів, то ці фактори внутрішнього середовища знаходяться на достатньому рівні. Якщо ресурсами підприємство забезпечене не тільки за рахунок іноземних партнерів, то технологічна оснащеність на 75-80% завезена із за кордону і потребує часткового оновлення.
Фактори зовнішнього середовища. Споживачі втратили довіру до вітчизняної продукції і готові платити більші гроші, але отримувати якісну продукцію. А це сприяє збільшенню обсягів збуту, що позитивно впливає на підприємство. Основними постачальниками сировини є іноземні партнери, що з однієї сторони є досить добре, бо конкурентоспроможність і попит у деяких верствах населення на продукцію є високими, але з іншої сторони відносини між партнерами у будь-який момент можуть змінитися і корпорація може залишитися без продукції. Тому потрібно шукати сировину у межах нашої держави, що знизить ціну на товари, які стануть доступні більшості населення і зменшить ризик залишитися без доставки сировини. На мою думку, серед факторів зовнішнього середовища прямої дії найбільш негативний вплив на діяльність корпорації мають органи державної влади та система економічних відносин у країні. Нестабільність економіки, криза, передвиборча ситуація, підвищення ввізного мита, постійна зміна цін (підвищення на газ та бензин), ріст долара – негативно впливають на корпорацію.
Щодо міжнародного оточення та міжнародних подій, то вони мають позитивний вплив. Оскільки Україна співпрацює з англійськими фірмами, то на неї будуть безпосередньо впливати події Англії. Але дивлячись на те, що країна порівняно мирна, то жодних конфліктів і непорозумінь виникати не повинно. Стан економіки та політична ситуація в нашій країні є на низькому рівні, тому це в свою чергу негативно позначається на діяльності корпорації.
Проведений аналіз і оцінки факторів впливу дозволяють зробити висновок, що організація є досить гнучкою і спроможна «встигати» за динамічністю факторів середовища. Для того, щоб мати постійний прибуток вона розширила сферу своєї діяльності, до якої увійшли досить актуальні галузі.
Щоб ефективно працювати за даних умов господарювання, необхідно постійно слідкувати за зміною смаків та вподобань споживачів, знайти постачальників сировини та техніки в Україні, знайти нових інвесторів. А також використовувати стратегію зростання. Усі ці заходи дозволять підприємству успішно працювати у нових умовах господарювання.