МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №11
з курсу “Основи менеджменту”
на тему: “Вивчення управлінських аспектів в засновницьких документах”
Лабораторна робота №11
“Вивчення управлінських аспектів в засновницьких документах”
Мета роботи: Вивчення засновницьких документів суб’єктів різних форм власності, розробка рішень щодо їх подальшої діяльності.
Технічні засоби: Форми для заповнення, комп’ютер, графічні засоби.
З М І С Т Р О Б О Т И:
Загальна характеристика форм підприємства.
Вивчення функцій, відповідальності та повноважень посадових осіб, органів управління підприємством.
Побудова організаційної структури та управління господарським товариством.
Аналіз функцій контролю в організації.
Розробка рішення про подальшу діяльність господарського товариства.
Загальна інформація про ТзОВ наведена у табл. 1. а функції відповідальність та повноваження органів та посадових осіб підприємства – у табл. 2.
Таблиця1
Загальна характеристика господарського товариства
№ з/п
Параметри, що характеризуються
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших
1
2
3
4
1
Спосіб заснування
Товариство засноване шляхом укладення угоди між трьома суб’єктами – юридичними особами та діє у формі товариства з обмеженою відповідальністю. Місцезнаходження «Товариства»: 1) офіс товриства: Україна, Івано-Франквська область, Рожнятівський район, смт.Рожнятів, вул.Січових Стрільців, буд.3.; 2) виробничі площі: Україна, Івано-Франквська область, Рожнятівський район, с.Дуба.
На відміну від приватного підприємства дане ТзОВ має трьох власників, частки яких складають 6,59%, 6,59% та 86,82%
2
Юридичний статус
Товариство є юридичною особою за законодавсьвом України, здійснює свою діяльність на основі чинного Господарського Кодексу України, цього Статуту та Установчого договору і набуває права юридичної особи з часу його реєстрації. Товариство має самостійний баланс, власні основні та оборотні засоби, розрахунковий, валютний та інші рахунки в банківських установах, печатку, фірмовий, торговий та товарний знаки, кутові та інші штампи, бланки та інші атрибути.
На відміну від ТзОВ суб’єкт підприємницької діяльності – фізична особа не є юридичною особою і може не мати рахунків у банках, самостійного балансу
3
Права та обов’язки учасників
Кожен учасник має право брати участь в управлінні підприємством у порядку, установленому договором і статутом; отримувати затверджені баланси і звіти, а на запит - додаткову інформацію і довідки з усіх питань, що пов'язані з діяльністю підприємства; проводити перевірку ведення документації підприємства і наявності майнових цінностей; призначати довірених осіб для участі в загальних зборах; одержувати чистий прибуток, обчислений у річному балансі; передавати свій пай участі іншому засновнику; вносити на розгляд загальних зборів засновників пропозиції з питань діяльності підприємства.
Кожен учасник підприємства зобов'язаний брати участь в управлінні підприємством у порядку, встановленому договором і статутом; сприяти підприємству у здійсненні його діяльності з метою забезпечення одержання максимальних результатів; робити пайові і додаткові внески; виконувати рішення загальних зборів; утримуватися від усілякої діяльності, що може завадити розв'язанню господарських завдань підприємства.
На відміну від товариства з додатковою відповідальністю учасники ТзОВ відповідають за своїми зобов’язаннями у тільки межах своїх вкладів
Продовження табл. 1
1
2
3
4
4
Формування майна та розподіл прибутків
Майно підприємств становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостйному балансі. Джерелами формування майна підприємства є грошові та матеріальні внески засновників; доходи, одержані від реалізації продукції, послуг, інших видів господарської діяльності; кредити банків та інших кредиторів; безоплатні або благодійні внески організацій, підприємств, громадян; інші джерела не заборонені законодавством.
Прибуток товариства за підсумками роботи за рік, який утворюється у встановленому порядку після сплати податків, створення резервного фонду, що передбачено законодавством, та після формування фондів згідно рішення загальних зборів засновників, підлягає розподілу поміж засновниками пропорційно до їх вкладів у статутному фонді товариства. Дивіденти зі згоди засновника може бути виплачено готівкою, чеком, платіжним дорученням, поштовим переводом або товарами.
На відміну від приватного підприємства прибуток, що залишається у розпорядженні ТзОВ, розподіляється між учасниками пропорційно їх внеску у статутний фонд, а у приватному підприємстві увесь прибуток належить одному власнику.
Таблиця 2
Функції, відповідальність і повноваження посадових осіб та органів управління
Назви органів управління та посадових осіб
Функції
Відповідальність і повноваження
Загальні збори засновників
Винятковою компетенцією загальних зборів засновників є внесення будь-яких змін або перереєстрація статуту; установлення терміну внесків до статутного фонду; збільшення або зменшення розмірів статутного фонду; створення, збільшення і використання коштів інших фондів; визначення основних напрямів діяльності підприємства; щорічне затвердження балансу, рахунків прибутків і обліку збитків, річного звіту дирекції, а також ухвал про використання чистого прибутку і установленню розмірів дивідендів або методів для відшкодування збитків протягом шести місяців після закінчення фінансового року; взяття зобов'язань перед третіми особами, видавання порук і укладання договорів, а також передання у заставу і передання кредиторові права власності на права і майно будь-якого роду; складання і зміна штатного розпису і регламенту дирекції; призначення, звільнення від обов'язків, щорічна оцінка діяльності дирекції; визначення кваліфікації і кількості фахівців, а також умов прийняття їх на роботу; затвердження плану капіталовкладень і фінансового плану, а також плану обороту, виробничого плану, видаткового кошторису витрат виробництва і плану прибутку, включно перспективні плани; створення і закриття представництв і філій для збуту; призначення ревізійної комісії, затвердження звіту про проведену ревізію; ліквідація підприємства і призначення ліквідаційної комісії; визначення обсягу інформації, що не підлягає розголошенню.
Засновники відповідають один перед одним за фінансовий стан підприємства та його виробничо-господарську діяльність.
Дирекція (генеральний директор та його заступники)
Вмрішує всі питання діяльност Товариства за винятком тих, які віднесені до компетенції зборів засновників та ревізійної комісії. Директор здіснює потосне керівництво діяльністю Товариства і підзвітний зборам засновників, діє від імені Товариства, вирішує всі питання діяльності товариства, в т.ч.: забезпечує рентабельність і перспективний розвиток товариства, організовує виконання рішень зборів; приймає на роботу і проводить звільнення працівників; розпоряджаєься майном товариства, включаючи його грошові засоби, в межах наданих повноважень; представляє товариство у відносинах з організаціями, підприємствами, державними органами, закордонними партнерами.
Відповідають перед власниками підприємства за фінансово-економічну та виробничо-господарську діяльність
Ревізійна комісія
Перевіряє річний баланс підприємства, ведення бухгалтерського обліку, складає звіт за результатами перевірки.
Відповідає перед власниками за перевірку бухгалтерської документації
Таблиця 3
Види і характеристики контролю
Види контролю та
ресурсів
Характеристика
процесу контролю
Зворотній зв'язок
Оцінка впливу контролю на посадові особи і підрозділи в організації
Служби і посадові особи,
які відповідають за результати контролю
1
2
3
4
5
ПОПЕРЕДНІЙ КОНТРОЛЬ
Трудові
Реалізується в організації за рахунок аналізу ділових та професійних якостей претендентів на роботу, кваліфікації, рис особистого характеру, які задовольняють організацію та необхідні для виконання певних робіт. Встановлюється відповідність рівню вимог до працівників, який стосується професійної освіти, досвіду роботи, навичок тощо.
Після контролю здійснюється зворотний зв'язок з метою усунення недоліків, відхилень, збоїв тощо, який виконує завдання регулювання
Забезпечує набір кадрів, професійні якості яких відповідають вимогам підприємства і сприятимуть якісному виконанню поставлених завдань, організаційних цілей та забезпеченню прийняття компетентних рішень усіма працівниками.
Керівники, у підпорядкуванні яких працюватимуть відповідні кадри.
Інформаційні
Зовнішня та внутрішня інформація, яка надходить з усіх можливих інформаційних каналів, перевіряється на достовірність та інформативність. Для цього формується система збору, обробки та перевірки інформації.
Формує якісне інформаційне забезпечення діяльності підприємства, що дає можливість оперативно реагувати на зміни в середовищі функціонування.
Бухгалтерія та планово-ремонтний відділ, юрисконсульт, заст. директора з економічних питань, фінансовий відділ, головний бухгалтер, відділ постачання, начальник відділу маркетингу і реклами.
Фінансові
Перевіряються усі грошові надходження та видатки підприємства, їх відповідність фінансовій документації, терміни надходження чи виплат.
Раціональне формування та використання фінансових ресурсів підприємства.
Директор, юрисконсульт, головний бухгалтер, бухгалтерія, заступник директора з фінансових питань, фінансовий відділ.
Матеріальні
Перевірка якості та кількості отриманих від постачальників необхідних матеріальних ресурсів відповідно до укладених договорів та критеріїв, що у них зазначені.
Створення матеріально-технічної бази для здійснення відповідних видів діяльності усіма підрозділами організації за критеріями якості та кількості.
Начальник відділу постачання.
Продовження табл. 3
1
2
3
4
5
ПОТОЧНИЙ КОНТРОЛЬ
Трудові
Реалізується у процесі безпосереднього здійснення виробничо-господарської діяльності. Здійснюється у формі регулярних перевірок роботи працівників, обговорення проблем, що виникають в процесі роботи, періодичної атестації працівників.
Після контролю здійснюється зворотний зв'язок з метою усунення недоліків, відхилень, збоїв тощо, який виконує завдання регулювання
Забезпечує підтримання трудової дисципліни, запобігає прогулів, неякісному виконанню робіт, поганій взаємодії, уникнення помилок та браку.
Усі керівники підприємства.
Інформаційні
Перевіряється роботи системи обробки інформації, групування, виділення першочергової та другорядної, термінової та нетермінової інформації, її розподілу в межах організації.
Направляє інформаційні потоки у відповідності до потреб їх застосування на підприємстві, що дає можливість оперативно реагувати на зміни в середовищі функціонування.
Усі працівники організації.
Фінансові
Передбачає перевірку поточної роботи фінансових структур організації, використання фінансових надходжень організації, формування видатків, відповідності фінансової документації та фінансових операцій підприємства нормам чинного законодавства.
Розподіл та перерозподіл фінансових потоків в організації, їх облік, запобігання зловживанням та крадіжкам фінансових ресурсів.
Директор, юрисконсульт, головний бухгалтер, бухгалтерія, заступник директора з економічних, фінансовий відділ.
Матеріальні
Перевіряється ефективність використання наявних фінансових матеріальних ресурсів у процесі діяльності усіх підрозділів організації. Контролюються норми використання ресурсів, виявляються відхилення та встановлюються їх причини.
Забезпечує цільове використання обмежених матеріальних організаційних ресурсів, уникнення необґрунтованого використання матеріальних ресурсів.
Начальник відділу постачання, відділ постачання.
ЗАВЕРШАЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ
Трудові
Перевіряється відповідність кваліфікації працівників посаді, їх продуктивність, здатність до постійного удосконалення професійних навичок.
Після контролю здійснюється зворотний зв'язок з метою усунення недоліків, відхилень, збоїв тощо, який виконує завдання регулювання
Результати такого контролю є базою для заохочення чи застосування санкцій до відповідних працівників.
Усі керівники підприємства.
Інформаційні
Перевіряється повнота, достовірність та об’єктивність інформації, що відображає рівень виконання поставлених завдань.
Створює умови для того щоб працівники були забезпечені достовірною інформацією.
Представники керуючої та керованої системи організації.
Фінансові
Перевіряються фактичні фінансові результати із запланованими.
Формує базову інформацію щодо прийняття подальших рішень, які стосуються форму-вання, розподілу та перероз-поділу фінансових ресурсів.
Директор, юрисконсульт, головний бухгалтер, бухгалтерія, заступник директора з економічних, фінансовий відділ.
Продовження табл. 3
1
2
3
4
5
Матеріальні
Перевіряються обсяги використання нормованих матеріальних ресурсів.
Формує інформаційну базу щодо існування запасів матеріальних ресурсів та потреби у їх поповненою.
Начальник відділу постачання, відділ постачання.
Процес прийняття управлінського рішення щодо зростання дебіторської заборгованості перед підприємством наведено на рис. 1.
Рис. 1. Процес вироблення раціонального управлінського рішення щодо зростання дебіторської заборгованості