Міністерство освіти і науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
ЗВІТ
про виконання лабораторної роботи №7
з основ педагогіки та психології
на тему «Функціональна асиметрія півкуль головного мозку»
Мета роботи: ознайомитись з основними функціями півкуль головного мозку людини.
В результаті виконання роботи необхідно засвоїти зміст наступних термінів: права та ліва півкуля головного мозку, їх функції, функціональна асиметрія півкуль головного мозку, а також вміти пояснити взаємозв’язки між ними. У відповідності до рівня функціональної асиметрії півкуль головного мозку визначити свій тип особистості.
Основні теоретичні положення
Перед тим як перейти до розгляду змісту функціональної асиметрії півкуль головного мозку, слід мати чітке уявлення про те, що матеріальним субстратом психічної діяльності людини є нервові процеси, що перебігають у головному мозку. Тому для розуміння психічних процесів, необхідно знати загальні відомості про будову і функції головного мозку і нервову систему в цілому.
Нервова система людини – це головний і спинний мозок, що складають центральну нервову систему (ЦНС) із периферичними нервами, що відходять від них (периферична нервова система – ПНС). Крім того, до складу ЦНС і ПНС входить також вегетативна нервова система, яка керує роботою внутрішніх органів.
ЦНС складається з нервових клітин, що мають паростки, за допомогою яких клітини з’єднуються одна з одною, створюючи нейронні ланцюжки, якими проводяться нервові імпульси. Паростки, що виходять за межі головного і спинного мозку, утворюють периферичні нерви.
До складу головного мозку входять великі півкулі з підкірковими вузлами, мозочок і стовбур мозку, що включає середній і довгастий мозок. Від головного мозку відходять 12 пар черепно-мозкових нервів.
Великі півкулі мозку (парний орган) – це вищий відділ і, ЦНС, що має надзвичайно складну будову. Вони складаються у людини приблизно з 14 млрд. нервових клітин, що з’єднані між собою незліченними розгалуженнями з відростків, що забезпечують зв’язок між ними. Великі півкулі розділені на частки (ділянки): лобову, тім’яну, потиличну, скроневу. Поверхня великих півкуль порізана борознами, між якими розташовуються звивини.
Кора півкуль мозку, що складається з тіл нервових клітин, зв’язує й об’єднує діяльність всіх органів тіла і пристосовує функції всього організму до умов навколишнього світу. Вона керує усіма відділами нервової системи, що розташовані нижче, і може в той чи іншій спосіб впливати на роботу всіх органів. Безпосередньо з корою мозку пов’язані найбільш складні форми вищої нервової діяльності людини – процеси його свідомої психічної діяльності.
Діяльність стовбурної частини мозку пов’язана з такими основними функціями організму, як дихання, серцева діяльність, теплорегуляція, процеси обміну речовин. Але і ці функції, будучи відносно автономними, перебувають водночас під регулюючим впливом підкіркових вузлів і кори. Більшість волокон довгастого мозку переходять на протилежний бік, тому при ураженні мозку з лівого боку відбувається порушення відповідної функції в правій половині тіла.
Мозочок координує рухи, рівновагу тіла і тонус м’язів.
Спинний мозок міститься в хребетному стовпі і складається так само, як і головний мозок, із сірої і білої речовини, тобто з нервових клітин і нервових волокон. Нервовими волокнами, що відходять від нього, і якими утворюються надалі периферичні нерви, він зв’язаний із шкірою, м’язами, кровоносними судинами й окремими внутрішніми і органами. Спинний мозок здійснює функцію елементарних уроджених безумовних рефлексів, таких, як сечовипускання, дефекація, згинання і розгинання кінцівок та ін.
Індивідуальність особистості багато в чому визначається специфікою взаємодії окремих півкуль мозку. Вперше ці відносини були експериментально вивчені в 60-ті роки XX ст. професором психології каліфорнійського технологічного інституту Роджером Сперрі (Roger Wolcott Sperry, 1913–1994). За ці дослідження 10 грудня 1981 р. у Стокгольмі йому було присуджено Нобелівську премію в галузі медицини.
Вважають, що ліва півкуля бере участь в основному в аналітичних процесах; ця півкуля – база для логічного мислення. Переважно вона забезпечує мовну діяльність – її розуміння і побудову, роботу зі словесними символами. Обробка вхідних сигналів здійснюється в ній, очевидно, послідовно.
Права півкуля забезпечує конкретно-образне мислення і має справу з невербальним матеріалом, відповідаючи за певні навички обробки просторових сигналів, за структурно-просторові перетворення, здатність до зорового і тактильного розпізнавання предметів. Інформація, що надходить до неї, обробляється моментально і цілісним способом.
Права півкуля краще, ніж ліва, справляється з розрізненням орієнтації ліній, кривизни, багатокутників неправильних обрисів, просторового розташування зорових каналів, глибини в стереоскопічних зображеннях. Однак ліва півкуля виявляє великі здібності стосовно інших аспектів зорово-просторового сприйняття. Вона краще диференціює намальовані обличчя, якщо вони розрізняються тільки однією рисою. Права півкуля краще розрізняє їх, коли вони відрізняються не однією, а багатьма рисами.
«Просторова» права і «часова» ліва півкулі кожна вносять важливий внесок у більшість видів когнітивної діяльності. Очевидно, у лівої півкулі більше можливостей у часовій і слуховій областях, а в правої – у просторовій і зоровій.
Існують численні докази того, що сприйняття емоційних сигналів знаходиться під контролем правої півкулі. Правобічні коркові руйнування унеможливлюють декодування емоційного настрою співрозмовника, порушують розпізнавання лицьової експресії емоцій (міміки). Руйнування в правій півкулі (але не в лівій) супроводжуються втратою здатності виразити чи передати своє переживання інтонацією голосу.
Хворі з поразками лівої півкулі тривожні, стурбовані. Правобічна поразка сполучається з легкодумством, безтурботністю. Емоційні стани благодушності, безвідповідальності, безтурботності, що виникають під впливом алкоголю, пов’язують з переважним впливом на праву півкулю мозку.
Демонстрація фільмів різного змісту за допомогою контактних лінз роздільно в праве чи в ліве поле зору показала, що права півкуля швидше реагує на слайди з вираженням суму, а ліве – на слайди радісного змісту. При цьому права півкуля швидше пізнає емоційно виразні обличчя незалежно від якості емоції.
Більшість дослідників схильні пояснювати емоційну асиметрію півкуль головного мозку як вторинну емоційну спеціалізацію. Вимикання лівої півкулі робить ситуацію незрозумілою, невербалізуємою і, отже, емоційно негативною. При вимиканні правої півкулі ситуація оцінюється як проста, ясна, зрозуміла, що викликає перевагу позитивних емоцій. Отже, порушення інформаційних процесів після відключення однієї з півкуль позначається на емоціогенних механізмах.
Методика виконання роботи
Вам необхідно зробити наступне:
Переплетіть пальці рук. Палець якої руки опиниться зверху?
Визначте ведуче око. Для цього візьміть аркуш паперу розміром 5х10 см і зробіть у ньому отвір ((1 см). Тримаючи аркуш на відстані 3040 см від очей, подивіться обома очима через отвір на будь-який невеликий предмет, який знаходиться на відстані 2-3 метри. Після цього, не змінюючи положення паперу і голови, по черзі закрийте ліве та праве око. Ви побачите предмет тільки одним оком, яке і буде ведучим.
Переплетіть руки на грудях. Яка рука зверху? Якщо права кисть лягає першою на ліве передпліччя, лишаючись зверху, а ліва розташовується під правим передпліччям, то ведучою є права рука, і навпаки.
Поаплодуйте. Яка рука знаходиться зверху?
2. Результати слід записати у таблицю 15.1., використовуючи літери «Л» або «П».
Таблиця 15.1.
Таблиця відповідей
Інтерпретація результатів
Визначте свої характеристики згідно таблиці 15.2 і свій тип особистості, згідно таблиці 15.3.
Таблиця 15.2
Позиція
Л
П
1
образне мислення
логічне мислення
2
м’якість (поступливість) характеру
жорсткість характеру
3
артистизм
простота
4
нерішучість характеру
рішучість характеру
Висновок до роботи
(
Використовуючи результати тестування, напишіть розширену характеристику власного типу особистості.
Опишіть особливості проявів лівої і правої півкуль в ситуаціях, пов’язаних з вашою побутовою і професійною діяльністю.