МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра ЗІ
Лабороторна робота №5
«ВИВЧЕННЯ ОСНОВНИХ ПРОТОКОЛІВ І ПРИНЦИПІВ ФУНКЦІОНУВАННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ ПОШТИ »
з курсу:
«Робота в Інтернеті»
Мета роботи: навчитись користуватись електронною поштою, вивчення протоколів SMTP, POP, IMAP; вивчення принципу функціонування електронної пошти.
Короткі теоретичні відомості
Електронна пошта (electronic mail, E-mail) – це одна з перших і найбільш розповсюджених послуг Інтернет. У світі нараховується більше 200 млн. активних поштових скриньок, що не тільки забезпечують пересилання повідомлень між користувачами мережі (абонентами), але і служать своєрідною базою даних документів, записів призначених зустрічей, новин.
До переваг електронної пошти відносяться:
Висока швидкість пересилання повідомлень. На обмін інформацією затрачаються кілька хвилин, у той час як при використанні звичайної авіапошти на пересилання кореспонденції затрачається не менше тижня.
Економічність. Одна сторінка тексту передається за долі секунди, а при поганому з’єднанні необхідно затратити кілька хвилин.
Можливість працювати з текстом, а не зі звуком (голосом). Це дозволяє обміркувати і відредагувати відповідь під час обміну інформацією, особливо іноземною мовою, не потрібна миттєва реакція.
Одночасне пересилання по декількох адресах. Дуже зручний спосіб для передачі запрошень, рекламних повідомлень і т.п.
Передача файлів разом з листом. За допомогою електронної пошти можна передавати текстові документи, малюнки, фотографії, звукові файли й інше.
Адреса електронної пошти (електронна адреса) – адреса абонента, що одержується при вкладанні договору з провайдером або при створенні "поштової скриньки" на будь-якому із серверів.
Електронна адреса складається з 2 частин, розділених знаком @ : username@hostname.domain
username – це ім'я користувача. У якості його може використовуватися прізвище абонента, його ім'я, прізвище й ім'я, або псевдонім, розділені крапкою, тире, символом підкреслення. Після нього ставиться роздільник @.
hostname – ім'я хоста – комп'ютера, що надає поштові послуги.
domain – доменна адреса – домен верхнього рівня, що вказує найчастіше на регіон перебування власника електронної адреси.
Поштовий сервер – спеціальний комп'ютер, призначений для одержання, пересилання по мережі поштових повідомлень і збереження інформації. За допомогою поштового сервера виробляється керування сеансом зв'язку, перевірка достовірності інформації і паролів при запитах, підтримка довідників з адресами користувачів.
Поштова скринька – спеціально організоване місце на диску сервера для збереження кореспонденції. При створенні поштової скриньки кожен абонент додатково, крім поштової адреси, вказує свій індивідуальний пароль. Він необхідний у момент доступу до своєї поштової скриньки.
Передача поштового повідомлення від клієнта до свого постачальника поштових послуг серверові (SMTP) здійснюється по протоколі SMTP (Simple Mail Transfer Protocol). Потім інформація кодується і відправляється по мережі від одного сервера до іншого, поки не досягне сервера вхідної пошти POP (Post Office Protocol) Вашого одержувача. Після того як одержувач встановить зв'язок з поштовим сервером, лист буде завантажено на його комп'ютер.
Основні протоколи:
SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) - простий протокол передачі пошти, використовується для відправлення пошти, як клієнтом на сервер, так і сервером на інший сервер.
POP3 (Post Office Protocol) - використовується для прийому пошти клієнтом із сервера.
IMAP 4 (Internet Message Access Protocol) - був розроблений для заміни POP3, дозволяє клієнтам одержувати доступ і маніпулювати повідомленнями електронної пошти на сервері.
UUCP (Unix-Unix-CoPy) - використовується для відправлення і прийому пошти, як клієнтом на(з) сервер(а), так і сервером на інший сервер. Тепер майже не використовується, тому розглядати не будемо.
Завдання:
Запустити браузер, виконати пошук безкоштовних поштових Web–серверів. Знайти серед них україномовні.
У вікні адрес ввести адресу будь-якого поштового Wеb-сервера, наприклад, ukr.net 2.1.
Познайомитися зі змістом довідкових матеріалів "Питання і відповіді", "Допомога".
Зареєструватися (якщо у вас немає поштової адреси).
3.1. Познайомитися з правилами роботи з електронною поштою.
3.2. Вибрати собі ім'я і пароль, сформулювати питання для підказки пароля.
Рекомендації. Ім'я, пароль і відомості про себе вводити англійською мовою. Питання сформулювати так, щоб відповідь на нього можна було дати в цифровій формі або латинських буквах.
Ввійти в поштову скриньку, познайомитися з меню поштової служби.
Написати лист викладачеві з повідомленням про те, що Ви зробили реєстрацію. Заповнити поле Тема, наприклад, Вітання. Відзначити прапорець для збереження копії відправленого листа. Відправити лист. Завершити роботу з поштовим сервером.
Змінити пароль для входу у свою поштову скриньку. Знову запустити поштову службу і ввійти в поштову скриню, змоделювавши ситуацію, при якій Ви забули свій пароль. Вибрати або ввести своє запитання, відповісти на нього і змінити пароль.
Виконати налаштування своєї поштової скриньки. Створити автопідпис для своїх листів.
7.1. Ввійти в меню "Настройка" Вашої поштової скрині. Знайти і заповнити форму для створення автопідпису. У підпис включити добрі побажання, Ваше прізвище, ім'я і номер навчальної групи.
7.2. Встановити прапорець для автоматичної вставки підпису у Ваші листи.
7.3. Зберегти "Настройки".
Підготувати і відправити лист декільком адресатам.
8.1. За допомогою будь-якого редактора (Блокнота або Word) написати лист своїм друзям і колегам з повідомленням про Вашу готовність вступити з ними в негайну переписку. Зберегти лист у своїй папці (на жорсткому диску) або на своїй дискеті.
8.2. У вікні своєї поштової скриньки викликати команду "Написати лист". Текст листа скопіювати з раніше підготовленого документу. Проконтролювати вставку автопідпису. Перевірити орфографію.
8.3. Заповнити адресне поле – адресу одного з Ваших друзів, інші адреси вказати в поле "Копія".
8.4. Заповнити поле для теми листа.
8.5. Встановити прапорець "Зберегти в чернетках" і відправити лист.
Навчитися працювати з папками Вашого поштового боксу.
9.1. Створити нову папку в поштовому боксі, дати їй ім'я "Навчальна".
9.2.Перевірити папку "Вхідні" на наявність нових листів. Перемістити навчальні листи в створену папку.
Увага. У процесі проходження курсу поміщати всю робочу кореспонденцію в цю папку.
9.3. Переглянути вміст папки "Чернетки". Переконатися в наявності там копії відправленого листа.
Навчитися працювати з адресною книгою.
10.1. Перевірити папку "Вхідні" на наявність нової пошти.
При наявності пошти:
Прочитати лист. Занести адресу Вашого кореспондента в адресну книгу. Обов'язково заповнити поле "Коментар" (наприклад, "Мій однокласник, контактний телефон і т.п.").
Перемістити пошту, зв'язану з заняттями, у папку "Навчальна".
10.2. Відповісти на всі листи (наприклад, повідомити номер свого контактного телефону), скориставшись засобами адресної книги для заповнення полів "Адреса" і "Копія". Скласти текст листа і перевірити орфографію.
10.3. Відправити лист і закінчити роботу з поштовою програмою.
Навчитися прикріплювати файли до листа.
11.1. Підготувати файл для прикріплення до листа. Це може бути малюнок або документ Word або таблиця Excel. Зберегти файл на своєму диску або у своїй папці.
11.2. Потрібно ввійти у свою скриню.
11.3. Підготувати лист, прикріпити до нього файл і відправити декільком абонентам.
Навчитися працювати з прикріпленими файлами.
12.1. Перевірити пошту, звернути увагу на те, як відображається наявність прикріпленого до листа файлу.
12.2. Прочитати лист і познайомитися з меню роботи з вкладеними (прикріпленими) файлами.
12.3. "Скачати" файл на диск, у свою папку.
12.4. Зберегти в цьому ж файлі (скопіювати через буфер) основний текст листа й адреса Вашого кореспондента.
12.5. Продемонструвати викладачеві склад Вашої поштової скриньки, папку "Навчальна", адресну книгу і збережений файл.
Результат виконання завдання
Висновки: на даній лабораторній роботі я створила новий поштовий ящик на поштовому сервері i.ua, попрактикувалася у зміні паролю, створенні і відсиланні листів.