МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
ЗВІТ
ДО ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ № 3
З КУРСУ “РОБОТА В ІНТЕРНЕТІ”
ВИВЧЕННЯ ПОШУКОВИХ СИСТЕМ І ПРОГРАМ ДЛЯ ЗНАХОДЖЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ В ІНТЕРНЕТІ
ВАРІАНТ 7
Мета: ознайомлення з пошуковими системами і програмами для пошуку інформації в Інтернеті, вивчення проблем пошуку та здійснення пошуку по ключовим словам й каталогам, пошук у зонах і елементах web-сторінки.
Основні теоретичні відомості
У мережі Internet знаходяться мільярди Web-сторінок, терабайти інформації в різних файлах, але вся проблема в тому, що для одержання потрібної інформації необхідно вказати її точну адресу – URL. Саме цю адресу нам і потрібно знайти в першу чергу. Як Ви пам'ятаєте, адреса URL складається з доменного імені (або IP-адреси), шляху до файлу й імені файлу.
Якщо ми знайдемо такий URL, то без проблем введемо його в адресний рядок програми Internet Explorer і побачимо потрібну Web-сторінку, або скачаємо файл.
У мінімальному варіанті нам необхідно знати хоча б доменне ім'я ресурсу, а потім, переходячи по гіперпосиланнях, ми зможемо добратися до потрібної нам інформації.
Як знайти адресу (URL)? Існує декілька способів. Найпростіший спосіб – це побачити доменні імена в різних рекламних матеріалах. В даний час будь-яка поважаюча себе фірма, у тому числі будь-яке видавництво книг, журналів, редакції телеканалів мають свою адресу в Internet і звичайно вказують її на упаковках, у книгах, журналах, в ефірі телепрограм. Як правило, вказується коротка адреса, що складається лише з доменного імені, щось на зразок: http://www.ukr.net або ще коротше: www.ukr.net.
Але як бути, якщо адреса зовсім невідома? Наприклад, Вам необхідно знайти розклад потягів, але, швидше за все, Ви зовсім не знаєте по якій адресі його можна знайти. Так буває дуже часто і часом на пошук інформації іде до половини часу роботи в Internet. Отже, нам необхідно знайти URL або хоча б доменне ім'я ресурсу. Для цього звернемося до сховищ таких адрес, до спеціальних пошукових систем. Пошукові системи (пошукові каталоги, пошукові сервери) виконані у виді Web-сторінок, але на цих сторінках розташовується не інформація як така, а анотовані посилання на інші ресурси (сторінки, сайти).
Для виклику пошукової системи необхідно в адресному рядку програми Internet Explorer вказати її адресу. Пошукових систем у мережі Internet зараз досить багато. У таблиці 1 нижче перераховані лише найбільш популярні пошукові системи. Звичайно, у російськомовних системах міститься більше посилань на російськомовні ресурси, а в англомовних – на англомовні, тому пошук російськомовних ресурсів краще здійснювати в російськомовних пошукових системах.
Таблиця 1
Найменування
Адреса
Яндекс (рос.)
http://www.yandex.ru
Rambler (рос.)
http://www.rambler.ru
Апорт (рос.)
http://www.aport.ru
Google (укр.)
http://www.google.com.ua
Meta (укр.)
http://www.meta.ua
Yahoo!(англ.)
http://www.yahoo.com
AltaVista (англ.)
http://www.altavista.com
InfoSeek (англ.)
http://www.infoseek.com
Результати виконання завдання
Завдання 1
13)
8)
Завдання 2
13)
8)
факторний аналіз - визначення впливу окремих факторів (причин) на результативний показник детермінованих (розділених у часі) або стохастичних (що не мають певного порядку) прийомів дослідження. При цьому факторний аналіз може бути як прямим (власне аналіз), коли результативний показник розділяють на окремі складові, так і зворотним (синтез), коли його окремі елементи з'єднують у загальний результативний показник.
Завдання 3
2) “ + ”
“ - ”
“ ~ ”
Завдання 4
Так як в програмі пошуку використовуємо ту саму пошукову систему що і при завданні 2 то отримаємо ті самі результати.
Висновок: програми полегшують пошук і іноді отримання інформації з мережі. Пошук інформації за допомогою програм має одну незаперечну перевагу: є можливість вибору пошукової системи і настройок параметрів пошуку в повній відповідності із запитами користувача. Однак при використанні в програмі пошукового серверу яким ми скористались безпосередньо з браузера відмінностей між результатами не буде. Програми є зручнішими так як є можливий одночасний пошук і проглядання результатів пошуку відразу по декількох серверах, можливість перевірки посилань, розділення пошукових серверів по регіонах, відкритий код визначення пошукових серверів – ви можете самі додавати пошукові машини, багатомовний інтерфейс (англійський – російський – український – німецький-французький). Але як недоліки можна відзначити неповне використання всіх можливостей окремо взятого пошукового серверу.