МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Контрольна робота
Опрацювання програми емпіричного соціологічного дослідження
На тему: “Молодіжне безробіття ”
З дисципліни : "Соціологія"
Львів – 2009
Загальна характеристика проблеми
Сьогодні ми живемо у демократичному і справедливому суспільстві, де можна досягти певного соціального статусу завдяки своїй наполегливій праці і розуму.
Проблема працевлаштування молоді полягає сьогодні не стільки у відсутності робочих місць, як у нездатності держави, роботодавців та самих молодих спеціалістів знайти спільну мову. Роботодавці, зазвичай, бажають відразу мати відданого суперпрофесіонала, який був би готовий працювати за середню зарплату 12 годин на день без вихідних. Натомість молоді невіддані несуперпрофесіонали, насмілимось припустити, бажають здебільшого протилежного. Збалансувати цей очевидний конфлікт інтересів мала б насамперед держава, представники якої не втомлюються проголошувати, що молоді – її, держави, майбутнє. Звідси постає доконечна необхідність напрацювання ефективної державної політики щодо працевлаштування молоді. Особливо з огляду на ті негативні тенденції, які потягом тривалого часу спостерігаються в економіці України. Понад те, загострення проблеми молодіжного безробіття тягне за собою цілу низку соціальних небезпек для суспільства загалом. При цьому масштаб та глибина останніх перебувають мало не у геометричній прогресії до кількості молодих осіб, які втратили або не можуть знайти роботу.
Звісно, у держави є багато інструментів, за допомогою яких вона може регулювати ринок праці. Перш за все – це створення таких економічних умов, які б заохочували роботодавців брати на роботу молодих і недосвідчених. Держава повинна матеріально заохочувати роботодавців, які надають «перше робоче місце» випускникам навчальних закладів різних рівнів акредитації. Добре було б передбачити податкові пільги для господарств, підприємств, організацій і установ, які забезпечували б роботою студентську та учнівську молодь у вільний від навчання час. Скажімо, під час канікулярного періоду в таборах праці та відпочинку (будівельні загони, збирання врожаю). Створивши відповідні умови для поширення діяльності студентських та учнівських трудових загонів, волонтерських бригад, а також забезпечивши їх необхідним обсягом робіт і належними умовами перебування, можна було б значно покращити «картину» на молодіжному ринку праці.
І ще. Щоб випускники навчальних закладів після закінчення навчання мали роботу, необхідно завчасно забронювати необхідну кількість робочих місць на підприємствах, в установах і організаціях.
На жаль, насправді у нашій економіці все навпаки. Щоб переконатися у цьому, достатньо переглянути львівські газети з оголошеннями про вакансії. З їх змісту однозначно випливає: на ринку праці маємо непогамовний попит на представників робітничих професій та некваліфіковану робочу силу. Чи приваблює така перспектива молодь? Очевидно, не всіх або ж – як крайній варіант. У будь-якому випадку мусимо констатувати: ринок праці вельми пожвавився. А тому орієнтуватися у ньому тільки за допомогою газет – це вчорашній день. Тим паче, що у держави є такий інструмент соціально-правового захисту молоді як мережа центрів зайнятості, головна мета яких — створення та постійне поповнення інформаційного банку даних про наявні робочі вакансії для молоді на підприємствах різних форм власності, установах та організаціях. Тема дослідження тоді може бути сформульована так: "Визначення основних засобів масової інформації, які мають безпосередній вплив на досліджувану аудиторію і користуються її прихильністю та головних джерел отримання інформації".
Мета дослідження - визначити основні джерела отримання інформації, які використовуються в сучасному суспільстві студентами вищих навчальних закладів та людьми середнього віку.
Завдання дослідження:
Визначити, які засоби масової інформації користуються найбільшою популярністю;
Визначити основні методи, які використовує досліджувана аудиторія для отримання інформації;
Визначити готовність аудиторії платити за отримання якісної інформації у зручній для них формі.
Об’єкт дослідження - студенти вищих навчальних закладів всіх рівнів акредитації, що навчаються по всій території України та люди віком від 24 до 40 років.
Час дослідження грудень 2009 р.
Предмет дослідження - хоча існує велика кількість проблем із донесенням інформації до населення і її правдивістю та адекватністю, предметом даного дослідження є власне визначення типів інформації та засобів її отримання які користуються найбільшою популярністю в досліджуваної аудиторії.
Інтерпретація основних понять.
"Біржа праці" – місце, де безробітні шукають роботу по спеціальності.
Гіпотези дослідження.
Гіпотеза-підстава: Хоча людям доступна велика кількість професій і в Україні не вистачає робочих кадрів, достойну роботу дуже важко знайти в умовах кризи і коррупції
Гіпотеза-наслідок: на фоні економічної кризи і коррупції можна визначити наступні тенденції:
Масове скорочення робочих штатів, урізання зарплат;
Все важче і важче знайти роботу, особливо це стосується східних областей України.
Часто на хорошу посаду обираються «по блату», через що страждає не тільки якість роботи, але і все суспільство.
Метод дослідження: Специфіка дослідження зумовлює те, що як метод дослідження недоцільно використовувати спостереження чи експеримент тому, що розмір сукупності не обмежений і такий процес як здобування інформації не можна змоделювати. Точних документів, які змогли би відобразити які причини молодіжного безробіття немає тому аналіз документів також використовувати не можна.
Виходячи із завдання планованої роботи, найбільшу користь може принести опитування. Тому ми приймаємо його як основний і зупинимося детальніше на його використанні у даній роботі.
Розрахунок вибірки
Генеральну сукупність визначаємо як нескінченну, оскільки ми заздалегідь не знаємо точну кількість студентів та людей середнього віку, які проживають на території України. В нашому дослідженні є смисл розділити вибірку на дві частини: студенти вищих навчальних закладів та люди які закінчили, або ще ні, навчання віком від 18 до 30 років. Відповідно отримуємо:
Вихідні дані: N = (, ( = 0,03, Р =0,954
Після спрощення отримуємо формулу для обрахунку об’єму репрезентативної вибірки:
Отже, для забезпечення рівня репрезентативності 3% при довірчій ймовірності 0,954 треба опитати 1111 респондентів. Так як ми вирішили, що буде доцільно розділити вибірку на дві частини, щоб визначити чи змінюється думка стосовно молодіжного безробіття з віком. Для того щоб врахувати такий поділ нам потрібно опитати 1111 студентів та 1111 людей віком від 24 до 40 років, тобто 2222 респондентів. Для опитування будемо використовувати наведений нижче опитувальний лист (анкету).
Анкета
Шановний респонденте!
Ми - студенти "Львівської політехніки", просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується визначення вирішення проблеми молодіжного безробіття. Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
Просимо Вас детально ознайомитися із запитаннями і обвести ті відповіді на них, які найбільшою мірою збігаються з Вашою позицією або дописати свій варіант відповіді (просимо вибирати не більше від двох варіантів відповіді).
Наперед дякуємо за співпрацю.
Скажіть, будь ласка, чи Ви працюєте по спеціальності, яку отримали в університеті?
Так;
Ні (перехід до питання 10);
Чи подобається вам ваша робота?
Так;
Ні;
Важко сказати;
Ваша робота справедливо оплачується?
Так;
Ні;
Чи вважаєте Ви, що можливо отримати хорошу роботу зі справедливою оплатою «без блату» і маючи хорошу освіту?
Так, авжеж;
Важко сказати;
Ні, ніколи;
Ваш варіант відповіді_______________________________________
__________________________________________________________
Чому, на Вашу думку, відбується відтік робочої сили за кордон?
Недостойна оплата в Україні
Відношення держави до людини;
Ваш варіант відповіді_______________________________________
__________________________________________________________
Чи давно Ви вже шукаєте роботу?
Так, давно;
Ні, недавно;
Чи шукаєте роботу Ви самі, по оголошеннях?
Так;
Ні;
Ваш варіант відповіді_______________________________________
Якими іншим варіантам пошуку роботи Ви надаєте перевагу?
Ваш варіант відповіді_______________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
Чи довіряєте Ви біржам праці?
Так;
Ні
Чому Ви не працюєте по спеціальності?
Не те, чим я хочу займатись все життя;
Не зміг знайти роботу;
Зараз в активному пошуці;
11.На завершення просимо Вас вказати:
Ваш вік___________________________
Ваша професія_____________________
Місце проживання__________________
Навчальний заклад (якщо ще не закінчили)_____________________
Очікувані результати дослідження.
В результаті проведення дослідження очікується отримати дані, які будуть адекватно відображати ставлення респондентів до масового безробіття в Україні. Очікується, що думки двох груп респондентів описаних вище будуть відрізнятися. Основним засобом пошуку майбутньої роботи для студентів, найвірогідніше, буде Інтернет або їх будуть набирати на спеціальності відразу після закінчення навчання. Для людей середнього віку основними джерелами пошуку роботи буде біржа праці, залежно від роду занять.
Результати дослідження можуть бути використаними для:
Визначення основних проблем молодіжного безробіття;
Планування прийняття на роботу студентів після закінчення навчання по спеціальності;
Формування певних висновків про поточну ситуацію з безробіттям в Україні;
тощо.