МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Соціологічне дослідження на тему:
«Проблема нетрадиційних шлюбів у сучасному суспільстві»
Загальна характеристика проблеми. Сім’я - це складне соціальне явище у якому переплітаються різноманітні форми соціальних відносин і процесів.
Якщо розглядати історичні етапи, що призвели до виникнення такого загальноприйнятого явища як сім’я, то можна спостерігати безліч етапів, починаючи з первісних зв’язків, що мали хаотичний і невизначений характер, закінчуючи офіційними стосунками, що влились в систему традиційного суспільства. Але на сучасному етапі розвитку спостерігається перехід на сучасне постіндустріальне суспільство, яке за своїм характером є динамічне. Зміни пронизують всі підсистеми і сфери суспільства всі його рівні, вони є передумовою подальшого соціального розвитку.
Саме перехід на сучасний етап дозволяє прийняти таке поняття як нетрадиційність, а отже й нетрадиційні форми сім’ї, оскільки на попередніх етапах, незважаючи на існування цієї ж нетрадиційності, суспільство не було готове до офіційності і загальноприйнятості таких явищ.
При переході на сучасний лад, в більш розвинених культурах допускаються різні види гомосексуального шлюбу. Багато гомосексуальних чоловіків та жінок живуть стабільними парами. У Великобританії, наприклад, фактично кожна гомосексуальна пара з дітьми складаються з двох жінок. Розвиток репродуктивних технологій уможливлює для них мати дітей і без гетеросексуальних контактів. Послаблення нетерпимості до гомосексуальності простежується сьогодні в багатьох країнах Європи та США. В деяких країнах можна навіть формально "одружитися", хоча такі церемонії й непередбачені законом.
Зазначимо, що останні два-три десятиліття як на Заході, так і у нас набуває дедалі більшого поширення , особливо серед молоді, так званий феномен співжиття (конкубінат).
Отже, розглядаючи дану проблемну ситуацію між традиційністю і відхиленням від неї, ми можемо за допомогою даного дослідження при його проведенні більш широко розкрити і дослідити сутність цієї проблеми.
Тема дослідження відтак може бути сформульована так ׃ «Проблема нетрадиційних шлюбів у сучасному суспільстві»
Мета: дослідження нетрадиційних форм сімей для подальшого встановлення відповідних висновків, що дадуть більш ширше уявлення про стан сімейних зв’язків у сучасному суспільстві у м.Львовi.
Завдання:
1. Визначення відсотку населення, що схильне до утворення нетрадиційних сімей.
2. Відношення людей до цих сімей.
3. Визначити який мають вплив нетрадиційні сім’ї на сучасний розвиток суспільства.
Об’єкт дослідження: випадково зустріті перехожі м. Львова.
Час дослідження – травень 2007 року.
Предмет дослідження: Хоча ми розуміємо , що серед опитуваного населення, буде більшість людей які байдуже ставляться до нетрадиційних сімей, все ж таки певний відсоток людей буде схильним до утворення цих сімей, і на цей відсоток ми будемо акцентувати більшу увагу.
Інтерпретація основних понять:
«Нетрадиційна сім’я» - це більш або менш стійке об’єднання, поведінка членів якої регламентується особливими неписаними правилами, відносини між ними є тісними і залежними один від одного, але складається стихійно і немає особливих документів які визначають її функціонування.
Гіпотези дослідження.
Гіпотеза-підстава: за релігійних поглядів та інших фактів світ не визнає відносини між одностатевими шлюбами.
Гіпотеза-наслідки: основні моделі поведінки тих людей, яким різні причини не дозволяють створювати нетрадиційні сім’ї будуть зводитися до:
Відхилення від правил, які забороняють особам протилежної статі бути разом як з релігійної так і інших точок зору.
Боротися за своє право в суспільстві створювати нетрадиційні сім’ї.
Метод дослідження: Вибираючи методи збору інформаціїб почнемо із структурування об'єкта дослідження, упускаючи ту частину людей, які не планують мати певне відношення до нетрадіційного шлюбу.
Метод спостереження можна застосувати при вивченні поведінки членів нетрадиційної сім'ї, що не входить в коло наших завдань, а отже, він не буде використовуватись.
Виходячи із завдання планованої роботи, найбільшу користь, на мій погляд, може принести метод опитування. Тому ми приймемо його як основний і зупинемось детальніше на його використанні у плановій роботі.
Розрахунок вмбірки:
АНКЕТА
Шановний громадянин!
Ми - студенти "Львівської політехніки", просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується вивчення соціальних проблем нетрадиційної орієнтації молоді і населення взагалі. Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
Просимо Вас детально ознайомитись із запитаннями і обвести ті відповіді на них, які найбільшою мірою збігаються з Вашою позицією або дописати свій варіант відповіді (просимо вибирати не більше від двох варіантів відповіді).
Наперед дякуємо за співпрацю.
1.Скажіть будь ласка Ви одружені чи плануєте одружитися?
Так.
Ні.
3.Одружуюся найблищим часом.
2.Чи знаєте Ви що таке «Нетрадиційна сім’я»?
Так.
Ні.
Пізніше дізнаюся.
3.Чи є серед Ваших знайомих люди з нетрадиційною орієнтацією?
Серед знайомих.
Серед друзів.
В сім’ї.
Незнаю, можливо вони приховують.
4.Скажіть будь-ласка —у Вас традиційна оріентація?
так.
ні.
5.У Вас є діти?
Так.
Ні .
Скоро будуть.
6.Чи доводилося колись Вам відчувати потяг до людей вашої статі?
Так.
Ні.
Іноді буває.
7.Ваш соціальний статус.
Студент.
Домогосподарка.
Бізнесмен.
Ваш варіант(_________________________).
8.Чи згодні Ви з тим, що нетрадиційні сім’ї були офіційно зареєстровані в Україні?
Так.
Ні.
Байдуже.
9.Як ви ставитися до нетрадиційних сімей.
Негативно.
Позитивно.
Мені байдуже до них.
10.На завершення просимо Вас вказати:
Ваш вік_______________________
Ваша стать_____________________
Місце проживання (постійне)_____
Очікувані результати дослідження /виклад підсумків реально виконаного дослідження.
Результати дослідження можуть бути використаними для:
прийняття закону щодо безпроблемного реєстрування нетрадиційного шлюбу;
загальної інформації для населення про нетрадиційний шлюб.