МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет „ Львівська політехніка ”
Програма емпіричного соціологічного дослідження
з дисципліни
“ Соціологія”
на тему:
“Функціонування студентських гуртожитків ”
Львів - 2007
Загальна характеристика проблеми. У наші дні коли країна знаходиться в дуже скрутному становищі, коли ми не знаємо, що очікувати від завтрашнього дня на що ми можемо розраховувати, на кого надіятися . Коли наша країна поділена на два різні табори в країні немає чітко виділеного лідера який би міг поставити усьому цьому чітку крапку і розібратися з накопленими проблемами. Ми маємо становище де наша держава не має виходу тому потрібно чіткі рішення для вирішення складного становища, а це чітке та впевнене наше майбутнє, за для якого ми всі вчимося та прагнем здобути вищу освіту в вищих навчальних закладах по типу Національний університет «Львівська політехніка».
І це тоді коли ми очікуємо проведення в Україні і Польщі Євро-2012 ми маємо складне становище в країні в країні яка має величезний потенціал робочої сили, молодої досвідченої робочої сили яка може далеко просунути нашу країну вперед. Ми не дбаємо про їхнє теперішнє, не кажучи вже про майбутнє життя. Наша держава не зацікавлена в розвитку молодіжної спільноти, здорової молоді з великим досвідом, тому що ми бачимо як держава ставиться до навчання студентів України, зокрема до їхнього проживання в гуртожитках.
Ми бачимо в яких умовах проживають студенти, як функціонують студентські гуртожитки. При тому що є багато студентів які дуже добре навчаються і з них вийдуть чудові фахівці, які зможуть розбудувати нашу державу до держави європейського зразка, де ми будемо жити набагато краще, але до цього треба ще довго йти і в цьому нам допоможуть студенти які зараз навчаються у всіх вузах України.
Отже, маємо проблемну ситуацію, коли виникає протиріччя між студентами які добре вчаться , але не мають належного, якісного місця для проживання . Проблемна ситуація тут розглядається в межах соціальної проблеми.
Тема дослідження: „Функціонування студентських гуртожитків”
Мета дослідження – встановити чи відповідно до умов функціонують студентські гуртожитки міста Львова зокрема гуртожитків Національного університету „Львівська політехніка” в якому ми навчаємося і прагненемо здобу вищу освіту.
Завдання дослідження:
дослідити якість функціонування студентських гуртожитків міста Львова.
визначити які студенти проживають в гуртожитках (комерційної чи бюджетної форми навчання; ).
визначити в яких гуртожитках найбільше студентів і яких курсів.
Визначити як ставляться студенти до гуртожитків чи задовольняють вони ї х по своєму функціонуванню.
Визначити які проблеми турбують студентів (стосовно функціонування студентських гуртожитків).
Об’єкт дослідження – об’єкт дослідження: студенти Національного університету „Львівська політехніка” міста Львова, зокрема студенти які проживають в гуртожитках вище названого навчального закладу. А також за можливістю і інших навчальних закладів 4-ого рівня акредитації міста Львова.
Час дослідження – квітень 2007 р.
Предмет дослідження – ми розуміємо що усіх студентів опитати надто важко тому ми зупинимося на студентах які проживають в гуртожитках за номером №10; 8; 11; В яких ми рахуємо зосереджені всі типи студентів „Політеху” .
Інтеграція основних понять.
Не належне функціонування – функціонування без дотримання всіх правил та норм , без якісного обслуговування, дотриманням ряду порушень з боку гігієни чи просто розумного глузду (що часто трапляється).
Гіпотези дослідження
Гіпотеза-підстава: не зважаючи на те що більшість студентів сумлінно навчаються, здобувають вищу освіту, прагнуть покращити наше майбутнє, прагнуть щоб наша країна хоч трішки була схожа на державу Європейського зразка, за яку нам не буде соромно перед нашими нащадками.
Гіпотеза-наслідок : натомість студенти мали б отримувати відповідне забезпечення якісним житлом, з нормальним функціонуванням з достатніми умовами проживання, для нормального навчання та проживання нашого майбутнього.
Метод дослідження: вибираючи метод збору інформації, почнемо із структурування об’єкта дослідження. Упускаємо ту частину студентів які проживають не в гуртожитках, а наймають приватні квартири а також тих хто проживає у родичів, так як вони не є об’єктом наших досліджень. Беремо лише тих які проживають в відібраних нами гуртожитках, тобто в №11; 10; 8. На квітень 2007 р. Інформацію про функціонування студентських гуртожитків можна одержати, проаналізувавши такі документи:
надходження скарг від студентів стосовно функціонування студентських гуртожитків.
план виконання запланованих робіт по функціонуванню студентського гуртожитку, точніше чи вони виконані.
З цих документів можна дізнатися:
які проблеми є насправді у студентських гуртожитках стосовно їхнього функціонування. Або ті проблеми які можна найчастіше зустріти в студентських гуртожитках.
Також можна дізнатися з чим пов’язані ці проблеми, якого вони змісту і яких потребують ресурсів для вирішення проблеми нормального функціонування студентських гуртожитків.
Ми також можемо розглянути документи та скарги попередніх років функціонування студентських гуртожитків Національного університету ”Львівська політехніка” якщо такі існують в наявності в адміністративних службах та відділах студентського містечка, чи в коменданта студентського містечка. Цю інформацію можна проаналізувати і використати як допоміжну.
Метод спостереження можна застосовувати при вивченні глибини мотивів певної моделі функціонування студентських гуртожитків, що не входить в коло наших завдань , а отже, він не буде використовуватися. Специфіка досліджень також не передбачає застосування експериментальних методів.
Виходячи із завдання планової роботи, найбільшу користь, на наш погляд, може принести метод опитування. Тому ми приймемо його як основний і зупинимося детальніше на його використанні у плановій роботі.
Розрахунок вибірки.
Якщо вимагають визначити думку осіб про задовільне, чи незадовільне функціонування студентських гуртожитків, то немає потреби членувати вибірку на частини, оскільки з позиції нашого дослідження склад є досить однорідним.
Ми маємо: N=520; =0,03; Р=0,954;
n= 1/0.03*0.03+1/520=355;
Відповідно отримаємо:
N=520; =0,03; Р=0,954; n=355.
Відповідно до об’єму вибірки n=355 маємо помилку вибірки 5-6%.
Отже, для забезпечення рівня репрезентативності 3% при довірчій ймовірності 0,954, та при об’ємі генеральної сукупності в 520 треба опитати 355 респондентів, використовуючи нижче наведений опитувальний лист (анкету).
Анкета
Шановний студенте!
Ми – студенти „Львівської політехніки”, просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується визначення соціальних проблем функціонування студентських гуртожитків.
Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
Просимо вас детально ознайомитися з питаннями і поставити галочку біля тих відповідей, які найбільшою мірою збігаються з вашою позицією або дописати свій варіант відповіді (просимо вибирати не більше ніж два варіанти відповіді).
Наперед дякуємо за співпрацю!
Скажіть будь ласка де ви проживаєте навчаючись у „Львівській політехніці”?
В гуртожитку.
В родичів у Львові.
В родичів за містом.
Маєте власну квартиру у Львові.
Винаймаєте квартиру.
Вкажіть будь ласка в якому гуртожитку ви проживаєте?
8
10
11
іншому.
Чи проживаєте ви в гуртожитку постійно?
Так
Ні
Рідко
Як коли
Чи задоволені ви умовами функціонування студентського гуртожитку?
Так
Ні
Частково
Не задоволений
Дуже не задоволений
Що саме вам не сподобалося в функціонуванню студентських гуртожитків?
Ставлення коменданта гуртожитку
Стан гуртожитку в цілому (його стіни, стеля, покраса тому подібне)
Площа кімнат
Розміщення кімнат
Стан коридорів
Реагування коменданта на скарги
Дотримання норм поведінки в гуртожитку
Ви пробували подавати скарги?
Так
Ні
Не наважувалися
Якщо так то чи задоволені були ваші скарги?
так
ні
частково
вас відправили подалі
Чи вимагали від вас гроші за задоволення вашої скарги?
Так
Ні
Тонко натякали про те що інакше проблема не буде вирішена
Сказали прямо
Сказали що в університету немає коштів на вирішення вашої проблеми
Чи дотримані в вашому гуртожитку санітарно-технічні норми?
Так
Ні
Певною мірою
Навіть близько непомітно
10. Чи за нормою вас проживає в кімнаті?
Так
Ні
Менше
Більше
11. Чи погане функціонування впливає на ваше навчання в цілому?
Так
Ні
Дуже погано
Дуже добре
Не знаю я не вчуся
Очікувані результати дослідження (виклад підсумків реального виконання дослідження):
Ми зможемо отримати данні про думки студентів щодо функціонування студентських гуртожитків, так як студентському гуртожитку проживають студенти з різних міст та областей в них можуть виникати різні потреби в функціонуванні гуртожитку, тому результати можуть бути різні але зокрема можливі такі варіанти:
Функціонування гуртожитків погане, гуртожитки знаходяться в жахливому стані про що би свідчили результати дослідження, зокрема можливі проблеми з санітарно-технічними нормами, з перенаселенням (завеликої кількості студентів на квадратний метр), погане відношення комендантів гуртожитків до проживаючих там студентів, або інші проблеми які не вирішуються в гуртожитку.
Функціонування гуртожитків не в дуже жахливому стані, тобто є певні проблеми але їх можна вирішити за допомогою певних зусиль, або нестачі коштів, через що і існують більшість проблем.
Функціонування гуртожитків знаходиться в нормальному стані, а усі виникаючі проблеми можна дуже легко вирішити.
Визначення можливих сфер застосування одержаних даних:
Результати можна використати керівництвом (дирекцією) Національного університету„Львівської політехніки” в подальшій роботі.
Можуть зацікавити органи державного самоврядування міської ради.
Також організацію Львова „Самопоміч”.