Міністерство освіти і науки України
НУ “ Львівська політехніка “
ІКТА
Кафедра охорони праці
Лабораторна робота №1
“ Робоче місце при виконанні робот сидячи ”
Мета: обрахувати параметри робочого місця при виконанні роботи сидячи з врахуванням усіх ергономічних вимог.
Загальні положення
Робоче місце для виконання робот сидячи організовують при легкій роботі, яка не потребує вільного пересування працюючого, а також при роботі середньої тяжкості у випадках, які обумовлені особливостями технологічного процесу.
Конструкція робочого місця і взаємне положення всіх його елементів повинні відповідати антропометричним, фізіологічним та психологічним вимогам, а також характеру роботи.
Робоче місце повинно бути організоване у відповідності з вимогами стандартів, технічних умов і (або) методичним вказівкам по безпеці праці.
Розмірні характеристики робочого місця
Конструкцією робочого місця повинно бути забезпечено виконання трудових операцій в межах зони досяжності моторного поля.
Виконання трудових операцій „часто” і „дуже часто” повинно бути забезпечено в межах зони легкої досяжності і оптимальної зони моторного поля.
Примітка : Частоту виконання операцій приймають: дуже часто - дві чи більше операцій в 1 хвилину; часто – менше двох операцій у хвилину, але більше двох операцій у годину; рідко – не більше двох операцій у годину.
1 – зона для розміщення найбільш важливих і дуже часто використовуваних органів
управління, 2 – зона для розміщення часто використовуваних органів управління,
3 – зона для розміщення рідко використовуваних органів управління.
Рис.1 Зони для виконання операцій руками і розміщення органів управління.
При проектуванні організації робочого місця слід враховувати антропометричні показники жінок та чоловіків; якщо обладнання обслуговують жінки і чоловіки – загальні середні показники.
Конструкцією виробничого обладнання і робочого місця повинно бути забезпечено оптимальне положення працюючого, яке досягається регулюванням:
висоти робочої поверхні, сидіння і простору для ніг;
висоти сидіння і підставки для ніг (при висоті робочої поверхні, яка не регулюється). У даному випадку висоту робочої поверхні встановлюють за допомогою рис.1 для робочого ростом 1800мм . Оптимальна робоча поза для працівника більш низького росту досягається за рахунок збільшення висоти робочого сидіння и підставки для ніг на величину, яка рівна різниці між висотою робочої поверхні для працівника ростом 1800мм і висотою робочої поверхні, яка є оптимальною для росту даного працівника.
Рис.1 Номограма залежності висоти робочої поверхні для різних видів робіт (1-4),
простору для ніг (5), і висоти робочого сидіння (6) від росту людини.
У тих випадках , коли не можливо здійснити регулювання робочої поверхні і підставки для ніг, можна спроектувати і виготовити обладнання з параметрами робочого місця, які не регулюються. В такому випадку числові значення цих параметрів визначаються по таблиці 1 , 2 і рис.2.
Таблиця 1
Найменування роботи
Висота робочої поверхні, мм, при організації робочого місця
жінок
чоловіків
жінок і чоловіків
Дуже тонкі зорові роботи (збірка годинників, гравірування, картографія, збірка дуже дрібних деталей і т.п.)
930
1020
975
Тонкі роботи (монтаж дрібних деталей, роботи на станках, що потребують високої точності і т.п.)
835
905
870
Легкі роботи (монтаж більших деталей, конторська робота, роботи на станках , що не потребують високої точності і т.п. )
700
750
725
Друк на машинці, типографських станках, перфораторах, легка робота по збору більших деталей і т.п.
630
680
655
Таблиця 2
Стать працюючого
Висота сидіння, мм
жінки
400
жінки і чоловіки
420
чоловіки
430
а - відстань від сидіння до нижнього
краю робочої поверхні не менше 150мм;
h - висота простору для ніг не менше 600мм.
Рис.2 Простір для ніг
Форму робочої поверхні різного обладнання слід встановлювати з врахуванням характеру виконуваної роботи. При необхідності на робочу поверхню слід встановлювати підлокітники.
Підставка для ніг повинна бути регулюючою по висоті. Ширина повинна бути не менше 300мм, довжина – не менше 400мм. Поверхня підставки повинна бути не гладкою. По передньому краю слід передбачати бортик висотою 10мм.
Розрахунки параметрів робочого місця
Вихідні дані: найменування роботи – конторська робота, стать працівника – жінка, ріст – 1700мм.
Згідно рис.1 висота робочої поверхні становить 725мм, простір для ніг – 630мм, а висота сидіння – 420мм. У такому випадку параметр а = 630мм – 420мм = 210мм.
Висновок: на лабораторній роботі обрахував параметри робочого місця при виконанні роботи сидячи з врахуванням ергономічних вимог