Україна,
Міністерство освіти
Державний університет
“Львівська політехніка”
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
ТА ЗАВДАННЯ
ДО ЛАБОРАТОРНИХ РОБІТ
з курсу “Моделювання електромеханічних систем”
для студентів спеціальності 6.0922 “Електромеханіка”
Затверджено
на засіданні кафедри
“Електропривід та автоматизація
промислових установок”
Протокол № 9 від 19 квітня 1999 р.
Львів 1999
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ТА ЗАВДАННЯ ДО ЛАБОРАТОРНИХ РОБІТ з курсу “Моделювання електромеханічних систем” для студентів спеціальності 6.0922 “Електромеханіка”
Укладачі: Костинюк Лев Дмитрович, к.т.н., доцентМороз Володимир Іванович, к.т.н., доцентПаранчук Ярослав Степанович, к.т.н., доцентЛозинський Андрій Орестович, к.т.н., асистент
Відповідальний за випуск: Лозинський О.Ю., д.т.н., проф., завідувач кафедрою ЕАП.
Рецензенти: Плахтина О.Г., д.т.н., проф.Марущак Я.Ю., к.т.н., доц.
1. МАТЕМАТИЧНІ МОДЕЛІ ЕЛЕМЕНТІВ ЕЛЕКТРОПРИВОДІВПОСТІЙНОГО СТРУМУ
Перехідні процеси в системах електроприводів можна змоделювати за допомогою математичної моделі. Для цього необхідно скласти математичну модель у вигляді, наприклад, системи диференціальних рівнянь першого порядку в нормальній формі Коші та розв’язати їх чисельним методом. Отримані результати у вигляді таблиць чи графіків перехідних процесів використовуються для аналізу динаміки системи. Одним з важливих етапів моделювання є процедура складання системи диференціальних рівнянь, тобто математичної моделі.
1.1. Модель генератора постійного струму
Генератор постійного струму (ГПС) - керований перетворювач (джерело напруги постійного струму) розглянемо як ланку 1-го порядку, якщо знехтуємо індуктивністю якірного кола. Математична модель базується на рівнянні електричної рівноваги (закон Кірхгофа) кола збудження та рівнянні .
Рис. 1.1. Генератор постійного струму
Зробимо деякі перетворення:
; .
Позначивши , отримаємо
. (1)
Це є математична модель генератора постійного струму у вигляді одного диференціального рівняння, що описує перехідні процеси без навантаження. Розв’язком такого рівняння є залежність eG(t) . Для активного навантаження струм якоря ia обчислюється за виразом .
З урахуванням індуктивності обмотки якоря чи активно-індуктивного навантаження до диференціального рівняння (1) додається ще одне . Зробимо деякі перетворення . Запишемо рівняння у нормальній формі Коші та з урахуванням (1) отримаємо таку математичну модель ГПС:
(2)
де - електромагнітна стала часу якірного кола.
Рівняння (1) та система рівнянь (2) дають можливість моделювати динамічні режими ГПС за зміни Ud та навантаження. Диференціальні рівняння (1) та (2) є рівняннями аперіодичних ланок. Для аперіодичної ланки з передавальною функцією диференціальне рівняння має вигляд .
1.2. Математична модель трифазного тиристорного перетворювача
Тиристорний перетворювач напруги (випростувач, інвертор) (ТП), що працює на навантаження, можна подати трьома складовими частинами:
системою імпульсно-фазного керування (СІФК), що формує систему імпульсів “запалювання” тиристорами в залежності від сигналу керування ((Uвх);
силового кола тиристорного перетворювача eтп(();
кола навантаження iн(eтп).
Перехідні процеси, що протікають в них, є складними аналого-дискретно-аналоговими процесами зі суттєвими нелінійностями, тому математичне і цифрове моделювання також є складною процедурою. Моделювати процеси в ТП можна на рівні миттєвих або усереднених значень ЕРС. Це визначається характером і метою досліджень. Так, для моделей, що відповідають системам електроприводів постійного струму, тиристорний перетворювач моделюється як аперіодична ланка з передавальною функцією , а його диференціальне рівняння
,
де ; c – стала часу фільтра СІФК; m – фазність силової схеми; f – частота мережі.
Для трифазної місткової схеми стала часу складає TТП = (0,005...0,01)с.
1.3. Моделювання перехідних процесів двигуна постійного струму незалежного збудження
1.3.1. Моделювання процесів двигуна постійного струму (ДПС) з однозонним регулюванням швидкості
У даному випадку збудження двигуна постійне і номінальне, а швидкість регулюється напругою якоря. Вихідні рівняння, складені за умови електричної та механічної рівноваги (рис. 1.2), є такими:
Рис. 1.2. Двигун постійного струму для ( = (н
де - конструктивний коефіцієнт двигуна;
J - момент інерції якоря двигуна.
Якщо дані для обчислення (н і k відсутні, то сталу C можна визначити за виразом .
У рівнянні (4) зробимо деякі перетворення:
- електромеханічна стала часу двигуна.
( (6)
Рівняння (3) подамо так:
( .
Останнє рівняння та рівняння (6) складають математичну модель ДПС:
(7)
З урахуванням (5) друге рівняння в (7) можна записати як .
Структурні моделі ДПС для ( = (н показані на рис. 1.3.
а) б)
Рис. 1.3. Структурні схеми моделі ДПС для ( = (н .
Значення індуктивності обмотки якоря двигуна можна обчислити за виразом , де k - емпіричний коефіцієнт (k=0,6 для незкомпенсованих і k=0,15 для зкомпенсованих машин).
Розв’язування системи (7) дає залежності ia(t) та ((t), які можна обчислити для зміни Ua , Ra та Mc , і змоделювати динамічні режими пуску двигуна (реостатного чи для різних Ua), зміни навантаження (Mc чи Ic), різних способів гальмування, реверсу тощо.
Як бачимо, ДПС описаний ланкою 2-го порядку, і динамічні режими моделюються двома диференціальними рівняннями 1-го порядку, причому, перше - аперіодичної ланки, а друге - інтегральної.
1.3.2. Моделювання процесів у ДПС для регулювання напругою якоря і збудженням
Це так назване двозонне регулювання (рис. 1.4).
Приймемо такі допущення: реакцією якоря нехтуємо, а індуктивність якірного кола незмінна. У великих машинах (100 кВт і вище) відчутна дія вихрових струмів, які виникають у масивних частинах магнітної системи під час зміни магнітного потоку ( і протидіють зміні потоку полюсів. Наближено їх дію розглядають як дію додаткової короткозамкненої обмотки, яка розміщена на полюсах.
Запишемо систему диференціальних і алгебричних рівнянь механічної, електричної та магнітної рівноваги, що описують динаміку ДПС:
; (8)
; (9)
; (10)
; (11)
; (12)
. (13)
Рис. 1.4. Схема ДПС для двозонного регулювання
Рис. 1.5. Графік намагнічування ДПС
Рівняння (8) і (9) описують динаміку електромагнітних і електромеханічних процесів двигуна і розглянуті вище. Рівняння (10) - (13) описують процеси кола збудження. У наведених вище рівняннях використані такі позначення:
( - корисний магнітний потік одного полюса;
p - кількість пар полюсів;
Wd - кількість витків одного полюса обмотки збудження;
( = 1+(0,5 ... 0,7)((-1) - коефіцієнт, який залежить від коефіцієнта розсіювання магнітного потоку;
( = 1,12 ... 1,18 - коефіцієнт розсіювання, тоді ( = 1,02 ... 1,12 - це означає, що є додаткове потокозчеплення з потоком, що замикається через повітря, тому ( > 1 ;
F - сила намагнічування;
залежність ((F) нелінійна (рис. 1.5), тому в системі рівнянь вона подана виразом (13).
Чисельні методи розв’язування диференціальних рівнянь у багатьох випадках можуть бути застосовані тільки для лінійних рівнянь, тому систему диференціальних рівнянь, яка розглядається, необхідно лінеаризувати, тобто прийняти лінійною якщо не в цілому, то хоча б у заданому проміжку. Таким проміжком є робоча, майже лінійна частина кривої намагнічування двигуна. Якщо це і не зовсім так, то ми приймаємо таке допущення. У такому випадку нелінійну залежність приймаємо як лінійну , де . Значення (н визначаємо з графіка намагнічування або як (н=C/K.
Після низки структурних та аналітичних перетворень отримаємо структурну (рис. 1.6) та математичну моделі ДПС для двозонного регулювання швидкості.
Рис. 1.6. Структурна схема ДПС незалежного збудження для двозонного регулювання швидкості з врахуванням дії вихрових струмів
(14)
Для нешихтованих електричних машин постійного струму можна прийняти Tk = 0,2Td . Значення електромагнітної сталої часу обмотки збудження обчислюється за виразом , де Rd - опір кола збудження двигуна.
Якщо знехтувати дією вихрових струмів, то моделі суттєво спрощуються. Приймемо Tk =0 і з системи (14) отримаємо математичну модель:
(15)
Цій математичній моделі відповідає структурна схема, яка показана на рис. 1.7.
Рис. 1.7. Структурна схема моделі ДПС незалежного збудження з двозонним регулюванням швидкості без врахування дії вихрових струмів
1.4. Моделювання динамічних режимів асинхронних двигунів
Теоретичною основою для побудови математичної моделі асинхронних двигунів (АД) є диференціальні рівняння електричної та механічної рівноваги, перетворення електромагнітної енергії в електричну. Якщо за вихідну систему взяти систему рівнянь Кірхгофа для миттєвих значень напруг трифазних обмоток статора і ротора, потім перейти від рівнянь миттєвих значень до рівнянь результуючих векторів трифазної машини і звести рівняння до одних координат, які обертаються з частотою поля статора машини з однією парою полюсів, то отримаємо таку математичну модель:
Тут маємо:
вектори потокозчеплень обмоток;
результуючі вектори миттєвих значень напруг і струмів статора і координат ротора, зведених до параметрів статора;
вектор електромагнітного моменту.
Для отримання зручнішої в користуванні структурної та математичної моделі необхідно перейти від векторної форми до скалярної, а також зробити деякі допущення. Після перетворень, які тут не наведені, отримаємо таку передавальну функцію АД:
, де
фіктивний пусковий момент, який визначається в результаті лінеаризації робочої частини механічної характеристики двигуна;
K1=Lm /L1
коефіцієнт взаємоіндукції фаз статора і ротора;
U1(
фазна статорна напруга;
(1
колова частота напруги мережі (статора);
Te =1/(1sкр
електромагнітна стала часу;
sкр
критичне ковзання.
Якщо s = ((0 – ()/(0 , а (0 = (1/p – синхронна колова частота обертання ротора двигуна з p парами полюсів, то за умови лінійності маємо:
Подамо згідно цих виразів структурну схему моделі АД у межах лінійної ділянки його механічної характеристики (рис. 1.8).
Рис. 1.8. Лінеаризована модель АД
Для робочої лінійної ділянки механічної характеристики можна використати і таке рівняння, що пов’язує момент і швидкість АД
.
Тут - модуль жорсткості лінеаризованої статичної характеристики.
Використання формули обмежується значеннями моменту -0,8Mкр ( M ( 0,8Mкр.
Значення Mкр і sкр обчислюються за формулами
; .Згідно цих виразів маємо таку структурну (рис. 1.9) і математичну моделі АД:
(16)
Якщо прийняти R1 =0, що допустимо для двигунів потужністю понад 50 кВт, то для , маємо
Рис. 1.9. Структурна модель асинхронного двигуна
. Тоді структурна (рис. 1.10) і математична моделі матимуть вигляд:
(17)
Рис. 1.10. Спрощена структурна модель АД
1.5. Математична модель системи Г-Д з паралельною корекцією
Для розімкненої системи Г-Д (рис. 1.11) математична модель подається уже відомими нам диференціальними рівняннями моделей генератора постійного струму і двигуна постійного струму:
Тут
R(a = RaG +RaM ;
L(a = LaG +LaM ;
Ta = L(a / R(a .
Рис. 1.11. Система Г-Д
Системи електроприводів у більшості випадків є замкненими, з різноманітними зворотніми зв’язками, як, наприклад, система зі структурною схемою рис.1.12.
Рис. 1.12. Структурна схема замкненої системи Г-Д.
До складу наведеної системи (18) входять відомі вже динамічні ланки: ТП, генератор і двигун постійного струму. Єдине рівняння, що раніше не розглядалось, це алгебричне рівняння напруги uвх на вході тиристорного перетворювача, що визначається структурою зворотніх зв’язків. Записати його є простою процедурою й пояснень не потребує:
(18)
,
де .
1.6. Моделювання динамічних режимів у системах електроприводуз підпорядкованим регулюванням параметрів (СПР)
Структурна схема одноразово інтегрувальної СПР швидкості двигуна постійного струму наведена на рис. 1.13. Інтегрування здійснює ПІ-регулятор струму РС, який, як і інші динамічні ланки, поданий передавальною функцією. Щоб перейти до математичної моделі, варто зробити деяке структурне перетворення РС. Тому його передавальну функцію подамо так:
. (19)
Рис. 1.13. Структурна схема СПР швидкості ДПС з одноразовим інтегруванням
Цьому виразові відповідає паралельне з’єднання двох ланок: пропорційної та інтегральної, що зображено на рис. 1.14. Значення параметрів системи регулювання обчислюються за такими виразами: Tiс=2TтпKтпKЗС /R(a ; Kрс=Ta /Tiс ; Kрш = TемC Kзс /4TтпKзшR(a ; Kзс = Uдсmax /Iamax ; Kзш = Uдшmax /(max .
Рис. 1.14. Структурна схема математичної моделі ПІ-регулятора струму
Значення Uдсmax , Uдшmax – максимальні значення вихідних напруг відповідно давача струму і швидкості, приймається залежно від типу уніфікованої блочної системи регуляторів (УБСР) і може бути 20 В чи 10 В. Значення напруги завдання Uз співвимірне зі значенням Uдшmax і залежить від усталеного значення (.
Математична модель такої системи - система диференціальних рівнянь першого порядку, що записані в нормальній формі Коші, має вигляд:
(20)
До складу системи рівнянь (20) поряд з диференціальними входить одне алгебричне рівняння, за яким обчислюється значення вихідної напруги регулятора швидкості uрш. Введення такого виразу потрібне для знаходження uрш і обмеження його максимального значення на рівні у цифровій моделі так, як це відбувається в реальній СПР, що реалізована на елементній базі УБСР.
Структурна модель дворазово інтегрувальної СПР електроприводу постійного струму показана на рис. 1.15 з урахуванням перетворення (19) регуляторів швидкості та струму. Математична модель подана системою рівнянь (21):
(21)
Значення параметрів регуляторів обчислюються за такими виразами:
Tiс =2Tтп Kтп Kзс / R(a ; Kрс =Ta / Tiс ; Kрш = 8Tтп / Tiш ;
Tіш = 32Tтп2 Kзш R(a / Tем Kзс C ; Tзі = 8Tтп .
Рис. 1.15. Структурна схема дворазово інтегрувальної СПР
2. ЧИСЕЛЬНІ МЕТОДИ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ДИФЕРЕНЦІАЛЬНИХ РІВНЯНЬ, ЩО ОПИСУЮТЬ МОДЕЛІ ЕЛЕКТРОПРИВОДІВ
Важливою частиною процесу моделювання динаміки електроприводів є вибір чисельного методу і підходу до розв’язування системи звичайних диференціальних рівнянь, що її описують. Невдалий вибір чисельного методу в кращому випадку призведе до збільшення часу розрахунку, а в гіршому – до неправильного чи нестійкого розв’язку. Слід відзначити, що практично нема універсальних методів: той чи інший метод має свою область раціонального застосування, де він швидко і з допустимою похибкою розв’язує диференціальне рівняння чи систему диференціальних рівнянь, у всіх інших випадках зростає як час розв’язування, так і похибка отриманого розв’язку, аж до появи числової нестійкості.
Якоюсь мірою цю ситуацію можна порівняти з використанням вимірювальних приладів: не можна міряти напругу в схемі з операційними підсилювачами вольтметром електромагнітної системи з межею виміру 300 В і нонсенсом 200 кВт високочутливим електронним вольтметром.
Вибір чисельного методу розв’язування диференціальних рівнянь залежить ще й від досвіду та особистих уподобань дослідника, хоча й існують деякі практичні рекомендації, що визначають цей вибір.
У процесу розв’язування диференціальних рівнянь є два підходи (див. табл. нижче):
1. Запис системи диференціальних рівнянь, що описують модель, у нормальній формі Коші
2. Опис моделі системою різницевих рівнянь
Переваги
Недоліки
Переваги
Недоліки
Математична природність отриманого запису.
Можливість використання стандартних (відомих) процедур розв’язування (у т.ч. з автоматичним вибором кроку).
Простота зміни чисельного методу і контролю локальної точності на кожному кроці.
Далеко не кожну систему просто записати в нормальній формі Коші (наприклад, САР з гнучкими зворотніми зв’язками). Необхідні в цьому випадку перетворення можуть збільшити як час підготовки задачі до розв’язування, так і його тривалість.
Можливість отримання швидкодіючої моделюючої програми.
У випадку застосування Z-перетворення є можливість отримання точного розв’язку для будь-якого (!) кроку.
Складність отримання різницевих рівнянь, особливо у випадку використання інтеграторів високого порядку.
Складність реалізації процедури автоматичного вибору кроку розв’язування.
Складність зміни чисельного методу (необхідно знову складати різницеві рівняння).
Складання різницевих рівнянь теж може здійснюватися двома способами (див. табл.):
1. Використання числових інтеграторів
2. Z-перетворення
Переваги
Недоліки
Переваги
Недоліки
Можна підібрати чисельний метод за потребою.
Необхідність старанного вибору кроку, особливо для явних формул інтегрування.
Складність формування різницевого рівняння для формул високих порядків.
Складність оцінки похибки на кроці та реалізації алгоритму зі змінним кроком.
Існує можливість отримання точного розв’язку для відомих збурень з будь-яким кроком.
Досить проста процедура отримання різницевих рівнянь для відомих дискретних передавальних функцій.
Не кожен об’єкт можна подати однією дискретною передавальною функцією, а розбиття на блоки знижує точність.
Складно оцінити похибку на кроці.
Підготовка моделюючої програми часто вимагає попередньої аналітичної проробки.
2.1. Розв’язування диференціальних рівнянь у нормальній формі Коші
Рівняння стану, що описують модельовану систему, часто записують у нормальній формі Коші, тобто у лівій частині системи записуються похідні координат, у правій - вирази для їх обчислень:
де
x1, ... , xm
- зовнішні збурення;
y1, ... , yn
- координати системи;
t
- незалежна змінна (час).
Існуючі чисельні методи призначені для розв’язування диференціальних рівнянь саме в такій формі, і їх можна поділити на два типи:
однокрокові методи, в яких не враховується інформація з попередніх кроків;
багатокрокові методи, в яких використовується інформація з попередніх кроків.
Кожен з цих типів має своїх прихильників і противників, які підкреслюють переваги одних і недоліки інших, але ще раз відзначимо: кожна задача має свій раціональний метод, причому виграш у часі розрахунку інколи може складати 5-10 разів.
Однокрокові методи
Найвідомішими представниками цього типу методів є методи Ейлера (звичайний, вдосконалений і модифікований), а також дещо досконаліші за них методи Рунге-Кутта, з яких наведемо формули лише для методів 2-го та 4-го порядків [Б.7]:
Кожен метод апроксимує розв’язок з певним порядком точності, який має узгоджуватись з розкладом у ряд Тейлора. Порядок методу p визначається залишковим членом цього розкладу.
p=2 ,
де
p=4 ,
де
До речі, метод 4-го порядку є найуживанішим і саме він відомий як "метод Рунге-Кутта".
Популярність методу Рунге-Кутта 4-го порядку дуже велика: він придатний до розв’язування широкого кола задач, має досить велику точність і просто програмується. Недолік методу – відсутність оцінки похибки на кожному кроці. Для усунення цього недоліку розроблено ряд інших формул інтегрування звичайних диференціальних рівнянь на основі формул Кутта, серед яких найвідоміші формули Мерсона і Фельберга. Ці формули, крім значення змінної в наступній точці yi+1 , дають ще й оцінку локальної похибки (i+1 . Нижче подаються деякі з них [Б.7]:
Формула Мерсона порядку 4(5):
,
де
Формула Фельберга порядку 2(3):
,
де
Формула Фельберга порядку 2(3)В (як показали дослідження, це один з найефективніших методів для розв’язування задач моделювання електроприводів):
,
де
У даному методі коефіцієнт k4 на наступному кроці може бути використаний як k1.
Формула Фельберга порядку 4(5):
;
,
де
Багатокрокові методи
Багатокрокові методи на відміну від формул типу Рунге-Кутта використовують інформацію з попередніх кроків, що робить їх економнішими в обчисленнях. Найвідомішими серед них є формули Адамса [Б.2, Б.9]:
явні (для знаходження значення змінної потрібно мати її попереднє значення та значення похідних у попередніх точках);
неявні (потребують значення похідної в шуканій точці).
Нижче подано формули 1-5-го порядку з виразами для оцінки похибок.
Формули Адамса належать до методів, що можуть використовуватись на великих проміжках інтегрування, зокрема для розв’язування осцилюючих задач. Найширше застосування отримало поєднання явної формули з неявною:
Явні формули Адамса (Адамса - Башфорта)
p=1
;
p=2
;
p=3
;
p=4
;
p=5
;
p=6
;
Неявні формули Адамса (Адамса - Мултона)
p=1
;
p=2
;
p=3
;
p=4
;
p=5
;
p=6
;
прогноз за допомогою явної формули;
корекція за допомого неявної формули.
Приклад: Використаємо формули Адамса 3-го порядку для розв’язування диференціального рівняння .
Знаходимо для ti+1 прогнозоване значення змінної: .
Знаходимо прогнозоване значення похідної в i+1 точці: .
Коректуємо значення змінної: .
Знаходимо похибку на кроці:
,
де
yi+1
точний розв’язок на i+1-му кроці;
локальна похибка прогнозу;
локальна похибка корекції.
Співвідношення між похибками прогнозу і корекції відоме:
; , тоді звідки
визначаємо .
Тоді .
5) Коректуємо значення похідної для наступних кроків: .
Неявні формули Адамса мають вищі точність і стійкість, а в поєднанні з явними дозволяють отримати відносно нескладну обчислювальну процедуру з оцінкою похибки на кроці.
Під час розв’язування задач моделювання інколи виникає ситуація, коли співвідношення між найменшою та найбільшою сталими часу перевищує 2-3 порядки (такі задачі називаються жорсткими). Звичайні чисельні методи не зовсім пристосовані до розв’язування таких задач, оскільки вимагають малого кроку з умови стійкості навіть для гладкого рішення. Для жорстких задач розроблено ряд чисельних методів, з яких найвідомішими є формули Гіра (Gear) чи, як їх ще називають, формули диференціювання назад (ФДН). Нижче наведено ці формули (прогноз і корекція) для порядків p = 1 … 5 [Б.9].
p=1
p=2
p=3
p=4
p=5
У методі Гіра прогноз використовується лише для задання початкового значення ітераційній процедурі корекції. Грунтовніше про цей метод можна прочитати в [Б.9].
Вибір кроку
Вибір величини фіксованого кроку розв’язування є досить простою задачею:
для методів невисокого порядку розмір кроку береться приблизно 10% від найменшої сталої часу системи;
для методів вищих порядків (наприклад, Рунге-Кутта 4-го порядку) крок можна збільшити до 20% - 50% від найменшої сталої часу.
Уточнення величини кроку можна зробити шляхом його збільшення і зменшення вдвічі: якщо процес стає нестійким чи вигляд процесу починає змінюватись (наприклад, зростає коливність), крок зменшують.
Перехід до автоматичного вибору кроку дозволяє прискорити процес розв’язування, тому що на гладких ділянках крок розв’язку автоматично збільшується. Процедура автоматичного вибору кроку інтегрування системи звичайних диференціальних рівнянь особливо просто реалізується для методів на основі формул Рунге-Кутта (наприклад, формул Фельберга). Для багатокрокових методів (наприклад, на основі формул Адамса) процедура зміни кроку вимагає інтерполяції попередніх точок, оскільки вважається, що вони рівновіддалені. Тому програми на основі багатокрокових методів значно складніші.
Нове значення кроку розраховується за формулою: ,
де
K=0,8(0,9
– коефіцієнт гарантії;
(0
– задана похибка на кроці;
(i
– оцінка відносної похибки на кроці;
p
– порядок методу.
Оцінка відносної похибки обраховується за формулою ,
де (i - оцінка похибки методу;
yi - значення змінної на кроці.
Зміна кроку обмежується величиною .
Після “забракованого” кроку (якщо довелось повторити розрахунок з меншим значенням кроку) на наступному кроці рекомендується його величину не збільшувати: . Прочитати про алгоритми вибору кроку інтегрування звичайних диференціальних рівнянь можна в [Б.7, Б.9].
2.2. Моделювання електроприводів різницевими рівняннями
Використання цифрових інтеграторів
Під час складання різницевих рівнянь за цим способом використовуються формули багатокрокових цифрових інтеграторів. Слід відзначити, що використання неявних методів не тільки не ускладнює задачу, а й призводить до отримання різницевих рівнянь з вищими стійкістю та точністю порівняно з використанням явних методів.
Приклад.
Аперіодична ланка описується диференціальним рівнянням 1-го порядку або ,
де
T
стала часу ланки;
k
коефіцієнт підсилення ланки;
x
вхідний сигнал.
Для формування різницевого рівняння використовується формула Гіра 3-го порядку . Підставимо з диференціального рівняння вираз для похідної y' у формулу методу , після чого переносимо yi+1 в ліву частину ,
звідки .
За отриманим різницевим рівнянням складається програма, як приклад показано фрагмент програми мовою Quick Basic (QBasic).
Y = 0 ‘ Задання початкових умов
Yold1 = 0 ‘ Задання початкових умов
Yold2 = 0 ‘ Задання початкових умов
DO ‘ Початок циклу
X = ( ... вираз для розрахунку вхідного сигналу ... )
Ynew = (18*Y - 9*Yold1 + 2*Yold2 + 6*h/T*k*X) / (11+6*h/T)
( ... Оператори виводу результатів ... )
‘ Готуємось до нового кроку
t = t + h
Yold2 = Yold1
Yold1 = Y
Y = Ynew
LOOP UNTIL t > Tmax ‘ Кінець циклу
Використання Z-перетворення
Формування різницевих рівнянь за допомогою Z-перетворення є ефективним чисельно-аналітичним методом, що забезпечує високу точність і швидкість моделювання і отримав широке розповсюдження закордоном. Недоліком даного способу є необхідність певної аналітичної роботи у процесі формування різницевих рівнянь, відсутність простої оцінки похибки на кроці та проблеми з точністю для складніших систем, які для знаходження дискретних передавальних функцій необхідно розбивати на ланки, передавальні функції яких відповідають табличним.
Таблиці найпоширеніших передавальних функцій неперервних систем, відповідних їм дискретних і моделюючі різницеві рівняння містяться у [Б.5]. Повніші таблиці відповідності між неперервними (за Лапласом) передавальними функціями і дискретними (Z-перетворення) подано у [Б.3, Б.6], там же міститься грунтовна теорія Z-перетворення та його використання.
У випадку, коли нема відповідної дискретної передавальної функції, радять застосовувати дискретні апроксимації оператора Лапласа [Б.3, Б.5, Б.6] (див. таблицю нижче).
Точне Z-перетворення
Z-форма
p-1
p-2
p-3
p-4
Практичне використання таких підстановок розглядається у [Б.5, Б.10], рекомендований крок , де Tmin - найменша стала часу системи.
Нехай, ми маємо якусь неперервну передавальну функцію W(p), від якої аналітично чи за допомогою якоїсь підстановки перейдемо до дискретної W(z). За отриманою дискретною передавальною функцією від Z нескладно побудувати різницеве рівняння, за допомогою якого можна знайти розв’язок
для .
Для моменту часу ti знаходимо ;
після чого ділимо почленно на zn .
Враховуючи теорему зміщення отримаємо , звідки
.
Наприклад,
, тоді для моменту часу ti матимемо
; ділимо почленно на z2;
( ;
звідки .
Приклад 1
Знайти перехідну функцію (реакцію на одиничний стрибок) аперіодичної ланки зі сталою часу T=0.8 c. Зображення перехідної функції . За таблицею Z-перетворення знаходимо відповідну дискретну передавальну функцію ,
звідки , потім ділимо почленно на z2 або , звідси .
Враховуючи, що x=1, знаходимо різницеве рівняння для розрахунку перехідної функції .
Нижче подано фрагмент програми для розрахунку заданої перехідної функції.
CONST Ta = 0.8 ‘ Стала часу ланки
CONST h = 0.05 ‘ Крок розв’язку
CONST Tmax = 2 ‘ Час розв’язку
Yi = 0 ‘ Нульові
Yi1 = 0 ‘ початкові
Yi2 = 0 ‘ умови
Et = EXP(-h/Ta) ‘ Допоміжна змінна
FOR t = 0 TO Tmax STEP h
Yi = Yi1 + (Yi1 - Yi2) * Et + (1 - Et)
PRINT “t=“; t, “Y=“; Yi
Yi2 = Yi1 ‘ Підготовка до
Yi1 = Yi ‘ наступного кроку
NEXT t
Приклад 2
Скласти математичну і цифрову моделі двигуна постійного струму незалежного збудження зі сталим потоком збудження для дослідження його динамічних режимів для змінної напруги на якорі (аналогічно до лабораторної роботи № 2) з використанням Z-перетворення. Моделі двигуна постійного струму відповідає відома структура і відповідна система диференціальних рівнянь:
або
Виконуючи підстановку , отримаємо:
Після відповідних алгебричних перетворень з урахуванням теореми зміщення для Z-перетворення перейдемо до системи різницевих рівнянь:
Під час розрахунку значення (i+1 ще невідоме, тому його замінимо значенням (i (це не зовсім точно, але з урахуванням того, що швидкість змінюється повільніше за струм, є допустимим). Тоді остаточно система різницевих рівнянь запишеться у вигляді:
Нижче пропонується варіант програми розв’язування даної системи мовою QBasic для конкретного двигуна.
'----------------------------------------------------------
' Програма розрахунку пуску двигуна постійного струму
' для стрибкоподібної зміни напруги на якорі.
'----------------------------------------------------------
CONST Tmax = 5 ' Максимальний час розрахунку
CONST Xmin = 0 ' Ліва межа графіка
CONST Xmax = Tmax ' Права межа графіка
CONST Ymin = 0 ' Нижня межа графіка
CONST Ymax = 200 ' Верхня межа графіка
CONST h = .01 ' Крок розв'язку
CONST Uanom = 220 ' Номінальна напруга на якорі
CONST C = 2.5 ' Стала двигуна
CONST Ra = .21 ' Сумарний опiр якiрного кола
CONST Ta = .05 ' Стала часу якiрного кола
CONST J = 2.9 ' Сумарний момент iнерцiї привода
CONST Ic = 20! ' Статичний струм якоря
Ia = 0 '
Ia.old = 0 ' "Обнулення" змінних
w = 0 '
FOR t = 0 TO Tmax STEP h
' Використовується п/п виводу графіка
CALL Graphic(9, t, Ia) ' Вивiд графiка струму якоря
CALL Graphic(10, t, 2 * w) ' Вивiд графiка швидкостi
' === Формування напруги на якорі ===
Ua = .25 * Uanom
IF t > 1.25 THEN Ua = .5 * Uanom
IF t > 2.5 THEN Ua = .75 * Uanom
IF t > 3.75 THEN Ua = Uanom
' === Модель якірного кола ===
Ia.old = Ia
Ia = (Ia*(2*Ta - h) + 2*h*(Ua - C*w)/Ra)/(2*Ta + h)
' === Опис механiчної частини приводу. Розрахунок швидкостi ===
w = w + C * h * (Ia + Ia.old - 2 * Ic) / J / 2
NEXT t
END
3. ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 1
Моделювання динамічних режимів генератора постійного струму
Мета роботи: Навчитись складати математичні та цифрові моделі генератора постійного струму для досліджень різних динамічних режимів.
ПРОГРАМА РОБОТИ
Скласти математичні моделі генератора постійного струму згідно варіанту завдання для режиму неробочого ходу, активного та активно-індуктивного навантаження і форсування збудження.
На основі отриманих в п. 1 математичних моделей скласти цифрові моделі (програми) з використанням методів:
Ейлера (явний метод Адамса 1-го порядку);
метод трапецій (неявний метод Адамса 2-го порядку).
ПРИМІТКА
Для першого методу використати запис диференціального рівняння у нормальній формі Коші, для другого - у вигляді різницевих рівнянь.
Для контролю вивести графік аналітичного розв’язку.
За допомогою отриманих цифрових моделей дослідити вказані нижче режими.
Для режиму неробочого ходу генератора отримати залежності вихідної ЕРС eG(t) для стрибкоподібної зміни напруги збудження Ud згідно рис. 3.1 і заданих початкових умов eG0 (табл. 3.1) різними чисельними методами та різними кроками інтегрування, а також за аналітичним розв'язком.
Рис. 3.1. Графік зміни напруги збудження генератора
Дослідити режими зміни навантаження опором Rн : отримати залежності струму якоря ia(t) і напруги генератора uG(t) з врахуванням індуктивності якірного кола La = LaG та без неї (La = 0) для зміни опору навантаження за графіком рис. 3.2.
За результатами моделювання побудувати статичну характеристику генератора uG(ia).
Рис. 3.2. Залежність зміни опору навантаження Rн генератора від часу
Дослідити процес зміни напруги генератора uG(t) для режиму форсованого збудження з коефіцієнтом форсування Kф і номінального навантаження Rн = Rном за умови шунтування додаткового опору Rдод в колі обмотки збудження генератора (ОЗГ) (рис. 3.3) з врахуванням індуктивності якірного кола La = LaG .
Рис. 3.3. Схема для форсування збудження генератора постійного струму
У звіті за виконану роботу подати:
тему, мету та програму роботи;
вихідні дані за варіантом завдання;
математичні моделі досліджуваних процесів, інтегральну функцію аналітичного розв’язку;
тексти програм для розрахунку динамічних режимів;
отримані результати;
розгорнуті, обґрунтовані висновки про точність створених цифрових моделей та властивості використаних чисельних методів.
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
Генератор серії П вибирається за номером свого варіанту за таблицею з додатку 1.
Для режиму неробочого ходу математичною моделлю генератора постійного струму є диференціальне рівняння 1-го порядку:
, де
KG = UGн / Udн – коефіцієнт підсилення за напругою;
TG = LG / Rd( – електромагнітна стала часу ОЗГ;
Ud – напруга збудження генератора;
Rd( = Rd + Rдод – опір кола збудження генератора;
Rd – опір обмотки збудження генератора.
Для режиму активного навантаження (LaG=0) математичною моделлю є два рівняння - диференціальне і алгебричне:
; . Друге рівняння дозволяє обчислювати значення ia та моделювати режими зміни навантаження. Для режиму активно-індуктивного навантаження математична модель описується системою з двох диференціальних рівнянь першого порядку:
або
де Ra = RaG + Rн , La = LaG + Lн , Ta = La / Ra .
У другому випадку для отримання вищої точності в моделі генератора залежність eG(id) апроксимується кривою арктангенса: , де A, B - коефіцієнти апроксимації; id - струм збудження. Коефіцієнти апроксимації для першого наближення вибираються наступним чином
A=EGн , тоді , звідки .
Індуктивність ОЗГ Ld та індуктивність якоря LaG розраховується за формулами:
і ,
де
p
число пар полюсів;
Wp
число витків ОЗГ на полюс;
(
магнітний потік ОЗГ;
F
ампервитки ОЗГ;
k
емпіричний коефіцієнт, k=0,6 для некомпенсованих машин, k=0,15 для компенсованих машин;
(н
номінальна частота обертання генератора.
Додатковий опір у схемі рис. 3.3 вибирається з умови забезпечення номінального струму збудження після закінчення форсування.
Таблиця 3.1
Група
Ud1
Ud2
Ud3
eG(0)
Kф
1 (I ч.)
0,2Udн
0,8Udн
-0,7Udн
0
2,5
1 (II ч.)
0.4Udн
Udн
-0,5Udн
0,1UGн
3
2 (I ч.)
0,3Udн
0,9Udн
-0,5Udн
-0,1UGн
3,5
2 (II ч.)
0,5Udн
Udн
-0,8Udн
0,25UGн
2,8
Приклад:
Розрахувати перехідний процес пуску генератора постійного струму з форсуванням напруги збудження з урахуванням індуктивності якірного кола. Для розв’язку використати різницеві рівняння на основі неявного методу Ейлера: .
Виведемо різницеві рівняння для струмів збудження та якоря. ; підставляючи у формулу методу отримаємо , звідки . Тоді і ,
де Rd( = Rd для режиму форсування і Rd( = Rd + R1 після закінчення форсування;
TG = Ld / Rd( .
Приклад програми
'-------------------------------------------------------------
' Розрахунок перехiдного процесу форсування збудження генератора
' з використанням різницевого рівняння за неявним методом
' Ейлера.
'-------------------------------------------------------------
CONST Kg = 2.09 ' Коефіцієнт підсилення генератора
CONST Ld = 5.5 ' Індуктивність ОЗГ
CONST Rdg = 4.5 ' Опір ОЗГ
CONST Rdod = 9! ' Додатковий опір кола збудження
CONST Udnom = 220 ' Номінальна напруга збудження
CONST Ugnom = 460 ' Номінальна напруга якоря
CONST Rag = .15 ' Опір якоря генератора
CONST Rn = 4.1 ' Опір навантаження
CONST Ta = .1 ' Стала часу якірного кола
CONST Kf = 3 ' Коефіцієнт форсування
CONST h = .002 ' Крок розв'язку
CONST Tmin = 0 ' Початковий час розрахунку
CONST Tmax = 2.5 ' Максимальний час розрахунку
' ==========================================
' Підготовка до виводу графіка
' ==========================================
CONST Xmin = Tmin ' Ліва межа графiка
CONST Xmax = Tmax ' Права межа графiка
CONST Ymin = 0 ' Hижня межа графiка
CONST Ymax = 500 ' Верхня межа графiка
' ==========================================
' Основний цикл пограми
' ==========================================
t = Tmin ' Початковий час
Id = 0 ' Початкова умова (струм збудження)
FOR t = Tmin TO Tmax STEP h
CALL Graphic(4, t, Ia) ' Вивід графіка струму якоря
CALL Graphic(3, t, Ug) ' Вивід графіка напруги генератора
' Визначаємо значення опору в колі збудження
IF Ug < Ugnom THEN Rd = Rdg ELSE Rd = Rdg + Rdod
Tg = Ld / Rd ' Стала часу ОЗГ
' Розв'язок різницевого рівняння для струму збудження
Id = (Id + h / Tg * Kf * Udnom / Rd) / (1 + h / Tg)
Ud = Id * Rdg ' Значення напруги збудження
' Розв'язок різницевого рівняння для струму якоря
Ia = (Ia + h / Ta * Kg * Ud / (Rag + Rn)) / (1 + h / Ta)
Ug = Ud * Kg - Ia * Rag ' Значення напруги на якорі
NEXT t
END
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 2
Моделювання динамічних режимів двигуна постійного струмунезалежного збудження
Мета роботи: Навчитись складати математичні та цифрові моделі двигунів постійного струму незалежного збудження та виконувати на них дослідження динамічних режимів.
ПРОГРАМА РОБОТИ
Скласти математичні моделі двигуна постійного струму згідно варіанту завдання (табл. 3.2) для режимів пуску та гальмування.
На основі отриманих в п. 1 математичних моделей скласти цифрову модель (програму) для дослідження режиму пуску двигуна для стрибкоподібної зміни напруги на якорі двигуна згідно рис. 3.4. Провести обчислення залежностей ia(t) та ((t) для моменту навантаження MC=0,8Mном з нульовими початковими умовами (ia(0)=0, ((0)=0) нехтуючи (La=0) та враховуючи (La=Laном) індуктивність якоря двигуна.
Рис. 3.4. Графік зміни напруги на якорі двигуна (до п. 2).
Розрахувати пускову діаграму і згідно отриманих в п. 1 математичних моделей скласти цифрову модель для дослідження режиму реостатного пуску двигуна. Розрахувати залежності ia(t) та ((t) для нульових початкових умов (ia(0) = 0, ((0) = 0) і моменту навантаження Mс = 0,5Mн з індуктивністю якоря двигуна (La = Laн) та без неї (La = 0). Визначити величину усталеної швидкості на природній характеристиці (с для Mс = 1,5Mн і Mс = 0,5Mн. Пуск двигуна виконати у функції часу чи швидкості згідно свого варіанту (табл. 3.2).
Розрахувати характеристику гальмування (динамічного чи противмиканням - згідно варіанту) для умови Ia ( 2Iaном і згідно отриманих в п. 1 математичних моделей скласти цифрову модель для дослідження цього режиму. Розрахувати залежності ia(t) та ((t) з індуктивністю якоря двигуна (La = Laн) та без неї (La = 0), моменту (активного чи реактивного - згідно варіанту) навантаження Mc = 0,5Mн . Початкові умови – точка з координатами (Ic , (c), де Ic = 0,5Iaн .
У звіті за виконану роботу подати:
тему, мету та...