Міністерство освіти та науки України
НУ "Львівська політехніка"
Інститут енергетики та систем керування
Кафедра Охорони праці
Звіт
про виконання практичної роботи
Визначення категорії вибухо-, пожежонебезпечності приміщень, будівель, споруд
з курсу "Охорона праці в галузі "
Класифікація приміщень і будов по вибухонебезпеці.
Оцінка вибухонебезпеки різних об’єктів заключається у визначенні можливих наслідків руйнівної дії вибухів чи пожеж, а також небезпечних факторів цих явищ, для людей. В залежності від категорії назначаються нормативні вимоги до планування забудови, кількості поверхів, вибору будівельних конструкцій та інженерного обладнання.
Згідно ОНТП якісним показником категорування є агрегатний стан горючих речовин, які знаходяться в приміщенні та здатні утворювати вибухонебезпечні суміші з повітрям, а також температура спалаху. Визначальним також є кількість речовини, яка здатна приймати участь у вибуху.
Всі виробничі приміщення, споруди, будівлі ділять на п’ять категорій:
А – вибухопожежонебезпечні. В таких приміщеннях використовують горючі гази, або легкозаймисті рідини з температурою спалаху до 28( в такій кількості, що можуть утворювати горючі суміші з повітрям, при згорянні яких в приміщенні утворюється надлишковий тиск більший 5кПа;
Б – вибухопожежонебезпечні. В таких приміщеннях використовують легкозаймисті рідини з температурою спалаху від 28( до 61( або горючі пили і волокна в такій кількості, що можуть утворювати горючі суміші з повітрям, при згорянні яких в приміщенні утворюється надлишковий тиск більший 5кПа;
В – пожежонебезпечні. В таких приміщеннях використовують горючі рідини з температурою спалаху більше 61(, або тверді горючі матеріали, або пили і волокна;
Г і Д – пожежобезпечні. В таких приміщеннях знаходяться негорю речовини і матеріали.
В залежності від категорії приміщень і будівель в проекті передбачаються такі заходи вибухопожежної профілактики: вогнестійкість будівельних конструкцій, поверховість будівель, вибухостійкість приміщень, обмеження площі розповсюдження пожежі, наявність установок автоматичного пожежогасіння, протипожежне водопостачання, норми розходу води на гасіння пожеж і інше.
Мета роботи: змоделювавши ситуацію, провести необхідні розрахунки і визначити категорію приміщень по вибухопожежній небезпеці.
Задача: в приміщенні розміром 6*8*3 проходить розгерметизація ємності з горючою рідиною. Визначити категорію приміщення при умові, що ця ситуація є найбільш небезпечною. Розрахувати максимально можливий надлишковий тиск, який може розвинутися в даній ситуації.
Горюча речовина- бензол, масою 200 кг;
Темперетара, при якій знаходиться речовина - 10(С;
Тиск – 2.4*102 кПа.
Проведення розрахунку.
Кількісним показником категорування є максимально надлишковий тиск (Р, який може розвинутися при згоранні вибухонебезпечної суміші.
(Р = (mH(P0(Z)/(Vсв(((C(T0) ((1/K) =
m – маса ГР, що проникла в приміщення в результаті розгерметизації ємності;
H – теплота згоряння, H = 42307 кДж/кг;
P0 – початковий тиск, P0 = 101 кПа;
Z – коефіцієнт, що характеризує міру участі у вибуху речовини, Z = 0.3;
Vсв – свобідний об’єм приміщення, Vсв = 0.8(V = 115.2 м3;
( – густина повітря до вибуху припочатковій температурі, ( = 1.2047 кг/м3;
С – теплоємність повітря, С = 1.01 кДж/кг;
T0 – початкова температура повітря, T0 = 300 К;
К – коефіцієнт, який враховує негерметичність враоприміщення і недіабатичністьпроцесу горіння, К = 3.