Частина тексту файла (без зображень, графіків і формул):
Міністерство освіти і науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
Інститут енергетики та систем керування
СКОКЛЮК М. І.
ОСНОВИ НАДІЙНОСТІ ЕЛЕКТРОМЕХАНІЧНИХ ПРИСТРОЇВ
Конспект лекцій для студентів базового напрямку 6.0922“Електромеханіка”
(Електричні машини і апарати)
Затверджено
на засіданні кафедри
електричних машин і апаратів.
Протокол № 00 від 00.00. 2004 р.
Львів-2004
Основи надійності електромеханічних пристроїв. Конспект лекцій для студентів денної форми навчання базового напрямку 6.0922 “Електромеханіка” (Електричні машини).
Укл. М.І.Скоклюк.-Львів;Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”.200.-165с.
Укладач Скоклюк М.І..ст.викладач
Рецензенти: ..канд. техн.наук .доц.
Марущак Я.Ю..доктор техн. наук.проф.
Вступ
Електромеханічні пристрої- це широкий клас промислових технічних виробів ,які беруть участь в перетворенні механічної енергії в електричну і навпаки . в керуванні процесом цього перетворення. Сюди віднесено електричні генератори і двигуни різних видів і типів. різного роду електричні апарати . що містять механічну складову .електричні машини систем автоматичного керування. спеціальні електромеханічні перетворювачі.
На теперішній час електрична енергія переважно виробляється за допомогою електричних генераторів .які перетворюють підвведену до вала механічну енергію в електричну.З техніко-економічних міркувань генерування.передача і розподіл електричної ененргії здійснюється на змінному струмі.Важливою ланкою цього процесу є електромагнітний пристрій трансформатор.який за своїм принципом дії віднесено до електричних машиин.
Основними перетворювачами електричної енергії в механічну є електродвигуни змінного струму .зокрема асинхронні .Останні за літературними даними в промислово розвинених країнах перетворюють до 55% виробленої електроенергії.
Використання електричних машин в сучасній техніці не обмежується функціями генерування електричної енергії. її перетворення і виконання механічної роботи Не менш важливою є сфера їх використання в автоматичному регулюванні й керуванні різноманітними технологічними процесами.
Електричні машини малої потужності (до 750 Вт) -це досить широкий клас масового випуску електричних машин. За останні роки широкого застосування знайшли вентильні електричні машини-сімбіоз силової електроніки і традиційних конструкцій.
Таким чином домінуючими технічними пристроями середовища. в якому живе людина.є електромеханічні пристрої. і її комфортність в значній мірі визначається безвідмовною роботою цих пристроїв.
Все зростаюча складність електромеханічних пристроїв веде до зниження їх надійності. в той час як вимоги по надійності роботи все більше зростають. Важливисть виконуваних задач електромеханічними пристроями часто робить відмову в їх роботі подією надзвичайною.а в окремих випадках і небезпечною ( при використанні в медицині.авіації.космічній техніці. в морскій справі тощо).
Науково-технічний і економічний прогрес України на сучасному етапі нерозривно повязані з підвищенням якості електромеханічних пристроїв .Серед показників якості надійність відносять до основних.
В умовах нових економічних відносин споживач має бути впевнений у здатності вробника постачати продукцію необхідної якості та постійно підтримувати сталу якість
на належному рівні..В той же час виробник прагне досягти необхідної якості за оптимальних витрат і отримати прибуток.
Складність та багатогранність проблеми якості електромеханічних пристроїв
вимагає і професійної підготовки кадрів. Перехід на освітньо-професійні програми за професійним спрямуванням направлений на підготовку спеціаліста нового типу .який вільно володіє принципами системного аналізу .комплексом знань для самостійної постановки і вирішення наукових та виробничих задач забезпечення якості електромеханічних пристроїв.
Вирішення проблеми показників надійності промислових виробів сприяє розвиток теорії надійності. Наука про надійність електромеханічних пристроїв займається
вивченням внутрішніх і зовнішніх факторів .які впливають на надійність. розробляє способи підвищення надійності .методи розрахунку і експериментального визначення кількісних характеристик надійності.
Незважаючин на різноманітність електромеханічних пристроїв більшість з них має “ спільні” вузли. які в значній мірі визначають надійність пристрою.Тому при вивченні даної дисйипліни узагальнено їх надійності приділяється значна увага..
Вивчаючи дану дисципліну студент отримує не тільки уявлення про основи надійності технічних обєктів і зокрема електромеханічних перетворювачів .але й вчиться розраховувати показники надійності .знайомиться з основними напрямками підвищення надійності та стадіях проектування. виготовлення і експлуатації електромеханічних пристроїв.
Отримані знання направлені на створеня основи для подальшого самоудосконалення в області надійності електромеханічних пристроїв.
Наука про надійність постійно розвивається про що свідчать появи нових результатів дослідження надійності як нових так і традиційних пристроїв.В той же час в суспільстві прийнята систематизація знань про надійність технічних обєктів і вироблені певні практичні рекомендації. що закріплені в нормативній державній документації(стандартах).Останнє в значній мірі сприяє вивченню питань надійності і методологічно забезпечую практичну діяльність в області надійності.
Основи надійності- це фундамент .на якому базується подальша діяльність.Міцна основа-міцна й будівля і про це студент повинен завжди памятати.
Матеріал даної дисципліни викладено у вигляді 19 лекцій згідно навчальної програми.Він висвітлює виникнення проблеми надійності електромеханічних пристроїв..основні теоретичні постулати теорії надійності. підхід до визначення показників надійності технічних обєктів.основи системного підходу до визначення надійності технічної електромеханічної системи. основні тенденції підвищення надійності електромеханічних пристроїв.методики розрахунку надійності основних вузлів цих пристрроїв та методики оцінкі надійності за емпіричними дослідженнями.
Автор цих лекцій надіється на цінні критичні зауваження як з боку студентів так і викладачів.які викладають дану дисципліну.
Ви не можете залишити коментар. Для цього, будь ласка, увійдіть
або зареєструйтесь.
Ділись своїми роботами та отримуй миттєві бонуси!
Маєш корисні навчальні матеріали, які припадають пилом на твоєму комп'ютері? Розрахункові, лабораторні, практичні чи контрольні роботи — завантажуй їх прямо зараз і одразу отримуй бали на свій рахунок! Заархівуй всі файли в один .zip (до 100 МБ) або завантажуй кожен файл окремо. Внесок у спільноту – це легкий спосіб допомогти іншим та отримати додаткові можливості на сайті. Твої старі роботи можуть приносити тобі нові нагороди!