Міністерство освіти і науки України
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА
І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Кафедра обліку і аудиту
Курсова робота
з економічного аналізу
на тему:
„Аналіз виробничої програми і її впливу на фінансові результати діяльності підприємства на прикладі
ДП «Рокитнівський лісгосп»”
Зміст
Вступ
1. Загальна характеристика підприємства та його організаційно - правовий статус........................................................................................................................6
2. Аналіз виробничої програми..........................................................................11
2.1. Аналіз асортименту продукції (послуг, робіт) підприємства....................11
2.2. Аналіз ритмічності роботи підприємства....................................................13
2.3. Аналіз впливу факторів на зміну обсягів виробництва продукції (робіт, послуг)...................................................................................................................14
2.4. Прогнозний аналіз обсягів виробництва продукції (робіт, послуг).........16
3. Аналіз витрат підприємства.........................................................................17
3.1. Аналіз собівартості за статтями калькуляції..............................................18
3.2. Аналіз економічних елементів витрат.........................................................20
3.3. Шляхи зниження витрат...............................................................................23
4. Аналіз фінансових результатів діяльності підприємства..........................25
4.1. Аналіз доходів...............................................................................................25
4.2. Аналіз рентабельності...................................................................................27
4.3. Прогнозний аналіз рентабельності..............................................................30
Висновки...............................................................................................................32
Список літератури................................................................................................35
Додатки
ВСТУП
Економічні умови наших днів передбачають те, що діяльність кожного господарюючого суб’єкта являється предметом уваги широкого кола учасників ринкових відносин, які зацікавлені в результатах його функціонування, на основі доступної їм економічної інформації вказані особи намагаються оцінити фінансове положення підприємства. Основним інструментом для цього слугує економічний аналіз ,за допомогою якого можна об’єктивно оцінити внутрішні і зовнішні відносини об’єкта. що аналізують: охарактеризувати його платоспроможність, ефективність і прибутковість діяльності, перспективи розвитку, а потім по його результатах прийняти рішення.
Економічний аналіз – це процес системного пізнання практики господарювання підприємств, об’єднань, їх структурних підрозділів та інших центрів відповідальності з урахуванням причинно-наслідкових зв’язків явищ, процесів, ресурсів та результатів з метою обґрунтування оптимальних управлінських рішень.
Економічний аналіз – дисципліна, вивчення якої допомагає сформувати необхідні професійні якості економістів вищої кваліфікації. Необхідність аналітичних знань та навичок пояснюється потребами практики, що виникли в період докорінної зміни умов господарювання підприємств.
Таким чином, головною метою економічного аналізу є зниження неминучої невідомості, пов'язаної з прийняттям економічних рішень, орієнтованих на майбутнє.
Економічний аналіз дає можливість оцінити:
майновий стан підприємства;
ступінь підприємницького ризику;
достатність капіталу для поточної діяльності і довгострокових інвестицій;
потребу в додаткових джерелах фінансування;
здатність до нарощування капіталу;
раціональність залучення займаних коштів;
обґрунтованість політики розподілу і використання прибутку;
обґрунтованість вибору інвестицій та ін.
Основним завданням проведення економічного аналізу є оцінка результатів господарської діяльності за попередній та поточні роки, виявлення факторів , які позитивно чи негативно вплинули на кінцевий показник роботи підприємства, прийняти рішення про визнання структури балансу задовільною (незадовільною), а підприємство платоспроможним (неплатоспроможним).
Предметом економічного аналізу є фінансово – господарська діяльність підприємств і установ.
Метою економічного аналізу є вивчення наслідків діяльності всіх підприємств і господарських установ, визначення впливу факторів на їх відхилення для виявлення в подальшому недоліків і резервів, а також розробка заходів, спрямованих на на відновлення і збільшення обсягів виробництва та реалізації, підвищення ефективності їх роботи. В умовах ринкових відносин система планування всередині підприємства зберігається, проте змінюються його обсяги і деякі підходи. Економічний аналіз забезпечує необхідне обгрунтування планових показників, оскіьки його оцінки досягнутого рівня виробництва і витрачання ресурсів, з одного боку, попиту, ринкових цін та ефективності роботи – з іншого, є необхідною умовою планування діяльності підприємства.
Аналіз передбачає широкий пошук, творчий підхід до вирішення конкретних завдань виробничої діяльності. Звичайно керівники підприємств мають створити необхідні організаційнині, технічні иа економічні умови для творчих ідей. Кінцева мета аналітичної діяльності – розробка аналітичних програм, що є вихідним пунктом, передумовою планування виробництва, оскільки вони дають змогу визначити оптимальну структуру (номенклатуру, асортимент та ефективність виробництва). Одним з неостаніх принципів аналізу є комплексний підхід до погодження мети з ресурсами та можливостями підприємства, визначення шляхів її досягнення, що реально лише в результаті розробки програм аналізу виробів і кожного господарського підрозділа підприємства зокрема.
Характерним для аналізу принципом також є досягнення оптимального поєднання в управлінні фірмою централізованих та децентралізованих починань, постійний пошук нових форм та інструментів для підвищення ефективності виробництва, стимулювання творчої ініціативи працівників, спрямованої на створення необхідних умов для широкого впровадження нововведень, підвищення якості продукції, скорочення витрат виробництва.
Основною метою даної курсової роботи є проведення аналізу основної діяльності підприємства та визначення стану його діяльності. Що деталізованіше має в собі оцінку динаміки аналізованих показників, розрахунок розміру впливу окремих показників на динаміку результуючих показників та звичайно ж визначення джерел коштів для здійснення передбачуваних заходів у межах фінансових можливостей підприємства та чинного законодавства України. На основі проведеного аналізу будуть зроблені відповідні висновки, які на практиці, мають використовуватися керівниками підприємства для впровадження відповідних заходів для покращення діяльності підприємства, та раціонального використання існуючих на ньому ресурсів.
Завдання курсової роботи:
Провести детальний аналіз виробничої програми підприємства на основі зібраних даних документів бухгалтерського обліку, фінансової і статистичної звітності
Вивчити і проаналізувати стан підприємства
Розрахувати прогнозні показники діяльності
Розрахувати показники ефективності діяльності
Здійснити факторний аналіз з метою вивчення впливу і напрямків дії окремих факторів
Розробити заходи, направлені на усунення недоліків і покращення роботи підприємства.
Метою виконання даної курсової роботи є поглиблене вивчення теоретичних знань з дисципліни “Економічний аналіз” та вміння їх застосовувати під час вирішення конкретних завдань, вмінням застосовувати теоретичні та практичні знання з питань організації та методики аналітичної роботи. Виконання цієї курсової роботи допоможе краще засвоїти матеріал отриманий на лекціях і оволодіти основними прийомами економічного аналізу на прикладі діяльності державного підприємства «Рокитнівське лісове господарство».
Дана робота складається з чотирьох розділів.
У першому розділі висвітлюється загальна економічна та організаційно-правова характеристика державного підприємства «Рокитнівське лісове господарство», а також аналізуються основні техніко-економічні показники діяльності підприємства з 2006 по 2007 рік.
У другому розділі проводиться аналіз виробничої програми підприємства, визначається асортимент продукції, яку виготовляє підприємство, або види робіт (послуг), які виконує (надає) підприємство.
У третьому розділі визначають структуру і динаміку статей, що формують собівартість продукції, яку виготовляє підприємство, виконаних робіт (послуг). Досліджуючи структуру і динаміку економічних елементів операційних витрат, визначаємо їх склад.
У четвертому розділі проводимо аналіз формування прибутку за даними Звіту про фінансові результати.
1.Загальна характеристика ДП «Рокитнівський лісгосп» та його організаційно - правовий статус.
Державне підприємство «Рокитнівське лісове господарство» (надалі підприємство), створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991 №133 «Про організаційну структуру управління лісового господарства України», засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України та входить до сфери управління Рівенського обласного управління лісового господарства. У своїй діяльності Підприємство керується чинним законодавством України, Статутом.
Місцезнаходження Підприємства: Україна, 34200 Рівенська область,Рокитнівський район,смт. Рокитне, вул. Незалежності, 42.
Державне підприємство «Рокитнівське лісове господарство» є юридичною особою. Підприємство веде самостійний баланс, має розрахунковий рахунок в банку, круглу печатку і штамп з своїми реквізитами, звітується в ДПІ за місцем розташування. Здійснює свою операційну діяльність згідно з чинним законодавством України.
Майно лісгоспу становлять основні фонди та оборотні кошти , а також цінності ,вартість яких відображається у власному балансі лісгоспу. Майно є державною власністю і закріплюється за підприємством на праві повного господарювання.
Джерелами формування майна лісгоспу є:
• майно, передане йому органами державного управління;
• доходи від реалізації продукції, а також від інших видів фінансово-господарської діяльності;
• капітальні вкладення та дотації з бюджету;
• безоплатні або благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств і людей;
• придбання майна іншого підприємства , організації.
Лісгосп здійснює володіння, користування землею і іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності і чинного законодавства.
Лісгосп складає акти на списання товарно-матеріальних цінностей, які йому належать і списує їх з балансу після підтвердження директором підприємства, самостійно розробляє проект плану своєї господарської діяльності і затверджує його у директора, реалізує свою продукцію, послуги за цінами, що формуються відповідно до умов економічної діяльності.
ДП «Рокитніівський лісгосп»:
• забезпечує своєчасну оплату податків та Інших відрахувань;
• здійснює оперативну діяльність по матеріально-технічному забезпеченню виробництва;
створює належні умови для високопродуктивного виробництва, забезпечує додержання законодавства про працю;
• виконує норми і вимоги щодо охорони навколишнього середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів;
• здійснює бухгалтерський, оперативний облік та веде статистичну звітність згідно з чинним законодавством.
Основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності лісгоспу є прибуток.
Чистий прибуток підприємства, який залишається після покриття матеріальних та порівняних до них витрат, витрат на оплату праці, оплати відсотків по кредитам банків, податків та інших платежів і внесків до бюджету, передбачених законодавством України, відрахувань у галузеві інвестиційні фонди, залишається у його розпорядженні.
Лісгосп утворює цільові фонди, призначені для покриття витрат, пов'язаних зі своєю діяльністю:
• фонд розвитку виробництва;
• фонд споживання;
амортизаційний фонд;
резервний фонд;
інші фонди.
Напрям витрат фонду визначається кошторисом.
Підприємство створено з метою:
ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів;
охорони, відтворення та раціонального використання державного мисливського фонду на території мисливських угідь, наданих у користування Підприємству.
Основними напрямками діяльності Підприємства є:
• ведення лісового господарства ;
проведення заходів з відновлення лісів, підвищення їх продуктивності, створення насаджень;
поліпшення стану і підвищення продуктивності лісів;
облік лісових користувань;
• лісозаготівля ;
• підсобне сільське господарство;
• надання послуг за завданням МО і самостійно;
• товарно - обмінні операції, роздрібна торгівля продукцією власного виробництва і супутніми товарами;
Управління підприємством здійснюється безпосередньо директором, який призначається на роботу Органом управління майном. Директор підприємства діє на контрактній основі. Контракт укладається терміном на один рік. Директор підзвітний Органу управління майном, відповідає перед ним за діяльність підприємства та виконання своїх обов'язків. Періодичність та механізм підзвітності директора підприємства не встановлені.
Аналіз основних техніко-економічних показників представлений у таблиці №1.1. Джерелом аналізу є річна звітність підприємства за останні 3 роки з 2006 по 2007 рік, це зокрема:
• Форма № 1 "Баланс";
• Форма №2 "Звіт про фінансові результати";
• Форма №1-ПВ „Звіт з праці".
Таблиця.1
Основні техніко – економічні показники діяльності
ДП «Рокитнівський лісгосп»
№ з/п
Назва показника
Одиниці виміру
2006
2007
Абсолютне
Тр,%
2007\2006
2007\2006
1
Обсяг реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)
тис. грн.
19805
23916,4
4111,4
120,8
2
Середньооблікова чисельність працюючих в еквіваленті повної зайнятості
чол
430
374
-56
86,9
3
Фонд оплати праці
тис., грн.
6271,6
8205,0
1933,4
130,3
4
Середньорічна вартість основних засобів
тис., грн.
3372,3
3380,7
8,4
100,25
5
Середня вартість майна
тис., грн.
4312,85
4461,9
149,05
103,5
6
Операційні витрати
тис., грн.
17430,5
20597,7
3167,2
118,2
7
Чистий прибуток (збиток)
тис. , грн.
67,9
200,7
132,8
295,6
8
Продуктивність праці 1 працівника
тис.грн.
46,06
63,95
17,89
138,8
9
Фондовіддача основних засобів
грн./грн.
5,87
7,07
1,2
120,44
10
Середня заробітна плата 1 працівника
тис. грн./рік
1,94
2,43
0,49
125,3
Показники для обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) беремо з форми №2 "Звіт про фінансові результати". З проведеного аналізу ми бачимо, що обсяг реалізованої продукції зростає і це оцінюється позитивно для підприємства, хоча характер зростання не є стійким.
Рис.1. Структурно – динамічний аналіз обсягу реалізованої продукції.
Далі слід проаналізувати продуктивність праці, яка обчислюється як відношення обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) до середньо – спискової чисельності працівників. Вона показує обсяг реалізованої продукції , що припадає на одного працівника, тобто ефективність використання трудових ресурсів. Позитивним для підприємства є збільшення продуктивності праці.
З таблиці бачимо стійку тенденцію до збільшення продуктивності праці, оскільки у 2007 році порівняно з 2006 відбулось збільшення продуктивності праці на 17,89 тис.грн./чол., що у відсотках складає 38,8 %, при цьому слід зазначити, що чисельність працівників у 2007 році порівняно з 2006 зменшилась на 56 осіб, тобто на %. А це оцінюється для підприємства позитивно, тому що зі зростанням реалізації і зменшенням чисельності працівників можна швидшими темпами збільшувати фонд оплати праці і тим самим стимулювати кращу віддачу робітників.
Рис.2. Структурно – динамічний аналіз продуктивності праці одного працівника.
Згідно аналізу чітко відслідковується тенденція до збільшення фонду оплати праці, зокрема у 2007 році порівняно з 2006 вона збільшився на 1933,4 тис.грн., у відсотках це 30,3 %, (порівняно невелике зростання фонду оплати праці у 2006 році можна пояснити зниженням чисельності працівників ). Те ж саме можна сказати про середню заробітну плату, оскільки у 2007 році вона збільшилась на 0,49 тис.грн. а у відсотках – 25,3%.
Аналізуючи господарську діяльність ДП «Рокитнівський лісгосп» можна виділити, що основним показником, який характеризує використання основних засобів є фондовіддача.
Цей показник обчислюється як відношення обсягу реалізованої продукції до середньорічної вартості основних засобів і показує обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг)на одиницю середньої вартості основних засобів. Позитивним для підприємства є збільшення даного показника. Зростання фондовіддачі залежить від питомої ваги активної частини основних засобів у загальній вартості основних засобів, підвищення кваліфікації працюючих, зниження втрат робочого часу.
Як показує аналіз, проявляється чітка тенденція до збільшення показників фондовіддачі, оскільки в 2007 році порівняно з 2006, відбулось збільшення фондовіддачі на 1,2 грн./грн .
Загальним результатом діяльності підприємства є його прибутковість чи збитковість. Як показує наш аналіз, чистий прибуток підприємства має стійкий характер до зростання, зокрема у 2007 році порівняно з 2006, відбулось збільшення чистого прибутку на 132,8 тис.грн. (темп росту 295,6%). Для підприємства це оцінюється позитивно, хоча на мою думку чистий прибуток з огляду на вартість реалізованої продукції повинен бути більшим.
2.Аналіз виробничої програми
Аналіз асортименту продукції (товарів, робіт, послуг)
Асортимент продукції – це різновиди виробів з вказівкою одиниць вимірювання в межах заданої номенклатури. Номенклатура – це перелік назв окремих видів продукції. Залежно від рівня контролю виконання контрактів розрізняють асортимент двох видів: обов'язковий і повний. Повний асортимент визначає підприємство на основі договорів із покупцями.
Формування асортиментної програми здійснюється з урахуванням необхідних ресурсів, рівня техніки та технології виробництва, можливостей створення нового виробництва в оптимальні терміни, наявності патентів; очікуваної рентабельності виробництва та термінів окупності інвестицій; наявності управлінських кадрів та кваліфікаційного персоналу на всіх ланках виробничого циклу; наявності стійких зв'язків із постачальниками; ступеня ризику, пов'язаного із сезонністю попиту. Асортиментна програма спрямована на оптимізацію використання технологічних знань та досвіду своєї фірми, оптимізацію фінансових ресурсів з точки зору рентабельності товарів, які випускають.
Розробка асортиментної політики потребує постійної уваги до продукту з точки зору його життєвого циклу та прийняття своєчасних рішень щодо впровадження нової продукції, модернізації та удосконалення традиційних видів продукції, зняття застарілих з виробництва.
Основна мета асортиментної політики полягає у тому, щоб спрямувати підприємство на випуск продукції, яка за своєю структурою, споживчими властивостями та якістю найбільше відповідає потребам покупців.
Аналіз асортименту продукції дає можливість вирішити проблему вибору номенклатури продукції , яку випускають. Основним завданням асортиментної програми є визначення структури виробництва у виробничому відділенні ( на дільниці ) , а саме :
- визначення співвідношення між новою продукцією, що потребує удосконалення та модифікації, традиційною продукцією, що не потребує удосконалення, і застарілою продукцією; .
- визначення номенклатури продукції, яку випускають ;
- оцінювання числа моделей та модифікації однієї і тієї ж продукції, яку випускають;
- визначення структури життєвого циклу за всією номенклатурою продукції, яку випускають, та перспектив оновлення асортименту.
Інформація для аналізу зведена у таблиці 2.
Таблиця 2
Аналіз асортименту продукції підприємства, випущеної фактично,
тис.грн.
№ з/п
Назва показника
2006
2007
Абсолютне
Тр,%
2007\2006
2007\2006
1.
Лісоматеріали круглі
57088
66910
9822
117,21
1.1.
у % до всього
91,68
93,66
1,98
-
2.
Стовпи
3898
2335
-1563
5991
2.1
у % до всього
6,26
3,27
-2,99
-
3
Сірниковий кряж
190
348
158
183,16
3.1
у % до всього
0,31
0,49
0,18
-
4
Фансир. м/лист
1091
1848
757
169,39
4.1
у % до всього
1,75
2,59
0,84
-
5.
Всього
62267
71441
9174
114,73
Аналізуючи обсяг виробництва лісоматеріали, можна сказати, що у 2007 році порівняно з 2006 виробництво лісоматеріалів зросло на 9822 тис.грн, тобто на 17,21%. Тобто прослідковується стійкий характер до зростання даного показника.
Виробництво стовпів знизилось порівняно із 2007 роком на -1563 тис. грн., тобто становило 0,59% порівняно із 2006 роком. Це могло відбутись у зв’язку зі зниженням попиту на даний вид продукції.
Переробка деревини на сірниковий кряж у 2007 році збільшилось порівняно із 2006 роком на 158 тис. грн., тобто темп росту становив 83,16%.
Виготовлення фансиру у 2007 році порівняно з 2006 роком зросло на 757 тис.грн., і становило 69,39%.
Якщо прослідкувати структуру асортименту продукції, то можна зазначити, що у 2007 році порівняно з 2006 значно зріс обсяг виробництва лісоматеріалів, переробки деревини у структурному співвідношенні. Проте обсяг виготовлення стовпів зменшився на 0,59% , що пов’язано з зменшенням попиту.
В загальному по підприємству дана ситуація оцінюється позитивно. Загальний обсяг виготовленої продукції постійно зростає, а темп зростання прийняв стійкий характер.
Для більш конкретного уявлення про асортимент продукції проведемо аналіз його дотримання у таблиці 3.
Таблиця 3.
Аналіз дотримання асортименту продукції
за 2006 рік, тис. грн.
Показники
За умов договору
Факт
Відхилення
Фактично в межах договору
За сумою
Тр, %
1. Лісоматеріали круглі
197,15
1747,86
1550,71
886,56
4213,71
2. Стовпи
50,18
60,94
10,76
121,44
1072,50
3. Сірниковий кряж
27,37
584,98
4. Фансир. м/лист
49,59
328,51
278,92
662,45
1029,89
5. Всього
324,29
2137,31
1813,02
659,07
6931,08
Знайдемо коефіцієнт асортиментності:
;
Отже, ми бачимо, що по підприємству договірні зобов’язання по асортиментності виконані. Що оцінюється для роботи підприємства – позитивно.
2.2. Аналіз ритмічності роботи підприємства
Важливе значення при вивченні діяльності підприємства має аналіз ритмічності виробництва продукції.
Ритмічність випуску продукції – це виробництво у суворій відповідності з прийнятим завданням за певний проміжок часу (квартал, місяць, день). Ритмічність не завжди означає рівномірність, бо прогнозні завдання не можна розподілити порівну, наприклад за місяцями року, через нерівне число робочих днів, а також через сезонність виробництва і прогнозоване наростання обсягу виробництва.
Порушення ритмічності виробництва призводить до ряду негативних наслідків. Перш за все це проявляється на неповному завантаженні виробничих потужностей, робочої сили і застосування надурочних робіт. Збільшується частка бракованої продукції. Загалом неритмічна робота призводить до різкого зменшення залишків незавершеного виробництва порівняно з нормативом і нагромадженням наднормативних залишків готової продукції на складі. Через неможливості відвантаження наднормативних запасів готової продукції не виконуються контрактні зобов’язання. За невиконання контрактів підприємство сплачує штрафи, що разом з невиконанням обсягу реалізації продукції зменшують суму прибутку підприємства. А за рахунок невиробничих витрат (оплата простоїв не з вини робітників, надурочних робіт, браку) зростає собівартість продукції і зменшується сума прибутку.
Отже, ритмічність виробництва – це збалансована діяльність підприємства, яка сприяє ритмічному виробництву продукції та виконанню своїх зобов’язань перед споживачами.
Аналіз ритмічності проводять шляхом зіставлення фактичних і прогнозних даних про випуск (питому вагу випуску) за декадами, місяцями та кварталами в цілому по підприємству і за окремими структурними підрозділами.
Ритмічність тісно пов’язана з комплексністю виробництва. Це поняття може бути визначено як пропорційність, збалансованість виробництва окремих комплектуючих, напівфабрикатів. Засобом, що забезпечує необхідний обсяг збірних робіт при деяких неузгоджених поточного виробництва деталей, є незавершене виробництво. Тому при аналізі комплексності виробництва звертають увагу і на комплексність залишків компонентів у незавершеному виробництві.
Таблиця 4.
Аналіз ритмічності випуску продукції
за 2007 рік, тис. грн.
За умов договору
Факт
Фактично в межах договорів
I квартал
2781,62
2781,62
2781,62
II квартал
2607,48
2607,48
2607,48
III квартал
2975,60
2975,60
2975,60
IV квартал
29990,25
29990,25
29990,25
Всього
11354,95
11354,95
11354,95
Розрахуємо коефіцієнт ритмічності:
Аналіз впливу факторів на зміну обсягів робіт, послуг
Правильно обрана стратегія виробництва та належні обсяги надання послуг, робіт забезпечують бажаний обсяг реалізації та фінансові результати - прибутки, відповідні масштабам цієї діяльності.
Основними показниками обсягу виробництва є товарна, валова і реалізована продукція.
Валова продукція - це вартість всієї виготовленої продукції, виконаних робіт та наданих послуг, включаючи незавершене виробництво, іншими словами це вся продукція у вартісному виразі незалежно від ступеня її готовності.
Товарна продукція характеризує обсяг виробництва повністю завершених і належних до продажу продукції, робіт, послуг. Відрізняється від валової тим, що до неї не включають залишки незавершеного виробництва та внутрішньогосподарський оборот
Реалізована продукція - це продукція, яка відвантажена споживачеві і за яку надійшли кошти на рахунок підприємства або мають надійти у зазначений термін.
Для того, щоб порівняти показники виготовленої продукції і реалізованої, тобто визначити, яку частину продукції підприємство реалізовує, а яка залишається нереалізованою на складі, і провести аналіз реалізації продукції, формуємо наступну таблицю:
Таблиця 5.
Аналіз реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) тис. грн.
№ з/п
Назва показника
2006
2007
Абсолютне
Тр,%
2007\2006
2007\2006
1
Обсяг виготовленої продукції
11354,95
15077,64
3722,69
132,78
2
Обсяг реалізованої продукції
19805,6
23916,4
4110,8
120,76
3
Співвідношення обсягу виготовленої і реалізованої продукції
0,75
0,63
-0,12
84
Рис. 3. Аналіз реалізації продукції
За даними таблиці обсяг виготовленої продукції у 2007 році зріс на 3722,69тис. грн., що становить 132,78% від 2006 року. Обсяг реалізованої продукції зріс у 2007 році порівняно із 2006 на 4110,8 тис. грн., що становить 120,76%. За 2006 рік обсяг виготовленої продукції перевищував обсяг реалізованої продукції у таких співвідношеннях: 2006 – 0,75/1, 2007 році обсяг виготовленої продукції зменшився і становить – 0,63/1. Це може оцінюватись для підприємства негативно, тому що потреби у продукції для всіх споживачів не задовольняються в повній мірі і виникає дефіцит. Такі зміни пояснюються зношуванням основних фондів.
2.4 Прогнозний аналіз обсягів виробництва продукції
Заключним етапом у аналізі виробничої програми доцільно провести прогноз обсягів робіт, послуг, тобто встановити можливі суми обсягів реалізації продукції підприємства у 2007 році, виходячи з величини середніх темпів росту і середніх сум відповідних показників виробленої продукції у 2006 - 2007 роках.
Використовуючи дані таблиці 1.2 можна зробити прогнозний аналіз випуску продукції.
Таблиця 6.
Прогнозний аналіз випуску продукції, тис.м3
№ з/п
Показники
2006
2007
Середня сума
Середні темпи росту
Прогноз
1.
Лісоматеріали
57088
66910
61999
117,21
72669,03
2.
Стовпи
3898
2335
3116,5
5991
186709,52
3.
Сірниковий кряж
190
348
269
183,16
492,70
4.
Фансир. м/лист
1091
1848
1469,5
169,36
2488,75
За асортиментною позицією „ Лісоматеріали ” прогнозна сума на 2008 рік буде 72669,03 тис. грн. у зв’язку з тим, що середні темпи росту по даній асортиментній позиції є порівняно високими. По асортиментній позиції „Стовпи” прогноз на 2008 рік буде 186709,52 тис. грн. По асортиментній позиції „ Сірниковий кряж ” прогноз на 2008 рік буде 492,70 тис. грн. і є вищим ніж випуск у 2007 році тому що середній темп росту перевищує 100%. І по асортиментній позиції „ Фансир. м/лист ” прогноз на 2008 рік буде тис. 2488,75грн
Підвищення прогнозного випуску по асортиментних позиціях зумовлене підвищенням попиту на дану продукцію на вітчизняному ринку.
3. Аналіз витрат підприємства
В процесі своєї діяльності підприємство здійснює матеріальні та грошові витрати. Залежно від ролі, яку вони відіграють у процесі відтворення, їх поділяють на три групи:
1.Витрати, пов'язані з основною діяльністю підприємства. Це витрати на виробництво або реалізацію продукції, так звані поточні витрати, які відшкодовуються за рахунок виручки від реалізації продукції (послуг).
2.Витрати, пов'язані з інвестиційною діяльністю, тобто на розширення та оновлення виробництва. Одноразові витрати на просте та розширене відтворення основних фондів, приріст оборотних коштів та формування додаткової робочої сили для нового виробництва. Джерелами фінансування цих витрат є амортизаційні відрахування, прибуток, емісія цінних паперів, кредити тощо.
3.Витрати на соціальний розвиток колективу (соціально-культурні, оздоровчі, житлово-побутові та інші потреби). Ці витрати не пов'язані з процесом виробництва, а тому джерелом їх фінансування є прибуток.
Найбільшу питому вагу у загальному обсязі витрат підприємства мають витрати на виробництво.
Розрізняють витрати економічні та бухгалтерські.
Економічні витрати – це всі види виплат постачальникам за сировину та матеріальні ресурси. Ці витрати складаються із зовнішніх (явних) та внутрішніх (неявних або імпліцитних). Зовнішні витрати — це платежі постачальникам матеріальних ресурсів, виплата заробітної плати, нарахування амортизації тощо. Ця група витрат і становитиме бухгалтерські витрати, які фактично відповідають витратам наших підприємств.
Поняття "економічні витрати" є загальноприйнятим, бухгалтерські — обчислюються на практиці для визначення реальної суми фактично здійснених витрат, оподаткованого прибутку тощо.
Розрізняють витрати на одиницю продукції та загальні витрати на весь обсяг виготовленої продукції (наданих послуг).
При плануванні, обліку та аналізі витрати класифікують за різними ознаками. Основними з них є ступінь однорідності, економічна роль у формуванні собівартості, спосіб обчислення на окремі види продукції, зв'язок з обсягом виробництва, час виникнення та обчислення.
Залежно від ступеня однорідності витрати поділяються на прості (елементні) та комплексні. Прості (елементні) — це витрати однорідні за економічним змістом (сировина, основні матеріали, заробітна плата). Комплексні витрати різнорідні за своїм складом, вони охоплюють кілька економічних елементів (витрати на утримання та експлуатацію машин, загальновиробничі, втрати від браку тощо).
За економічною роллю у формуванні собівартості продукції витрати поділяють на основні та накладні: основні витрати безпосередньо пов'язані з процесом виготовлення виробів і утворюють їх головний речовий зміст. Це витрати на сировину, основні матеріали, технологічне паливо та енергію, заробітну плату основних виробничих робітників. З допомогою накладних витрат створюються необхідні умови для функціонування виробництва, його організації, управління, обслуговування (загальновиробничі витрати).
За способом обчислення на окремі види продукції витрати поділяються на прямі та непрямі. Прямі витрати безпосередньо відносять на собівартість виготовлення конкретного виду продукції і можуть бути розраховані на її одиницю прямо (матеріали, паливо, заробітна плата). Непрямі витрати пов'язані з виготовленням різних видів продукції, в цьому разі не можна безпосередньо обчислити витрати на окремі види продукції (загальновиробничі витрати, витрати на утримання та експлуатацію машин тощо). Непрямі витрати розподіляються на окремі види продукції пропорційно визначеній базі. Зростання частки прямих витрат у загальній сумі підвищує точність обчислення витрат на одиницю продукції.
Залежно від зв'язку з обсягом виробництва витрати поділяють на постійні та змінні. Постійні витрати - це такі, абсолютна величина яких у даний період при зміні обсягу виробництва в певних межах не змінюється. При істотних змінах обсягів виробництва, наслідком яких є зміни виробничої та організаційної структури підприємства, величина постійних витрат змінюється стрибкоподібне, після чого вона знову залишається постійною. Це витрати на утримання й експлуатацію будівель, споруд, управління цехом, орендна плата. До постійних витрат відносять також витрати, які неістотно змінюються внаслідок зміни обсягів виробництва, тому їх називають умовно-постійними.
Змінні витрати – це такі витрати, величина яких у даний період безпосередньо залежить від обсягу виробництва. У свою чергу, змінні витрати поділяють на пропорційні, прогресивні і регресивні.
Поділ витрат на постійні та змінні дає змогу визначити кількісну залежність різних витрат від змін в умовах виробництва та реалізації при здійсненні планування, виборі варіантів рішень.
Залежно від часу виникнення витрати можуть бути поточними, одноразовими, майбутніми. Поточні витрати здійснюються щоденно в даному періоді, одноразові - це разові витрати, що здійснюються не частіше як один раз на місяць. Майбутні витрати — це витрати, на які резервуються кошти в кошторисно-нормативному порядку (оплата відпусток, сезонні витрати та ін.).
3.1 Аналіз собівартості за статтями калькуляції
Собівартість продукції - це виражені в грошовій формі сукупні витрати на підготовку і випуск продукції (робіт, послуг). Собівартість характеризує ефективність усього процесу виробництва на підприємстві, оскільки в ній відображаються рівень організації виробничого процесу, технічний рівень, продуктивність праці та ін. Чим краще працює підприємство, ефективніше використовує виробничі ресурси, тим нижча собівартість продукції (робіт, послуг).
Собівартість продукції є головним ціноутворюючим чинником. Виживання суб'єкта господарювання в умовах конкуренції залежить від можливості підтримувати оптимальний рівень собівартості продукції. Вирішення цього завдання залежить від багатьох чинників, головним з яких є стратегія у своєму конкурентному середовищі й ефективність використання ресурсів. Відповідно до обраної стратегії виробник належить до категорії з низькою собівартістю на масовому ринку або з добре зарекомендованими виробами в ролі гравця у середовищі ринку.
Якщо виробник належить до категорії працюючого на масовому ринку, то необхідно досягнути концентрації у собівартості. Не меншу увагу собівартості повинні приділити виробники, які працюють у середовищі ринку, а також інші суб'єкти господарювання, бо всім необхідно мати достатньо високий рівень рентабельності, що забезпечує виробництво і розширення його діяльності.
Важлива роль у забезпеченні оптимального рівня собівартості належить аналізу, головна мета якого - виявлення можливості раціональнішого використання виробничих ресурсів, зменшення затрат на виробництво, реалізацію і забезпечення зростання прибутку. Аналіз собівартості є важливим інструментом управління затратами.
В умовах ринкових відносин аналіз собівартості одиниці виробу має значення, по-перше, для формування їхнього ринку і залучення покупців; по-друге, для збереження і досягнення доволі високої ефективності виробництва з метою вистояти в конкурентній боротьбі. У процесі аналізу розкриваються резерви зниження собівартості окремих виробів.
Джерелом для проведення аналізу структури є калькуляція собівартості підприємства по заготівлі лісо продукції за 2007 рік.
Таблиця 7.
Аналіз структури фактичної собівартості по заготівлі лісо продукції за
2007 рік.
№ пп
І
Статті витрат
заготівля лісопродукції від всіх видів рубок
Всього
Заготівля лісопродукції.Кількість, мЗ
90473
Вартість в оптових цінах з врахуванням верхнього та нижнього складів( без ПДВ)
20745,8
1
Сировина і матеріали
890,8
в т.ч. попенна плата
890,8
2
Зворотні відходи ( вираховуються)
3
Купівельні матеріали, комплектуючі вироби,/напівфабрикати, роботи і послуги виробничого характеру сторонніх підприємств
0
4
Паливо і енергія на технологічні цілі
0
5
Основна заробітна плата
1045,4
6
Додаткова заробітна плата -
461,3
7
Відрахування на'соціальні заходи
555,9
8
Витрати на утримання та експлуатацію устаткування
1165,4
9
Загальновиробничі ( цехові) витрати
5982,6
10
Витрати на лісогосподарські роботи і послуги, виконані за власні кошти
870
11
Інші виробничі витрати
2793,2
12
Виробнича собівартість
13764,6
Адміністративні витрати
133,4
Витрати на збут.
4208,3
Всього витрат
19306,3
Прибуток,сума ,тис.грн.
1439,5
Рентабельність, %
7,5
Так з проведеного аналізу структури фактичної собівартості по заготівлі лісо продукції ми бачимо зростання витрат по таких статтях калькуляції як сировина і матеріали, основна заробітна плата, на утримання та експлуатацію устаткування, загальновиробничі витрати.
3.2 Аналіз економічних елементів витрат
Витрати операційної діяльності групуються за такими економічними елементами:
матеріальні затрати;
витрати на оплату праці;
відрахування на соціальні заходи;
амортизація;
інші операційні витрати.
До складу елемента "Матеріальні затрати" включається вартість витрачених у виробництві (крім продукту власного виробництва):
сировини й основних матеріалів;
купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів;
палива й енергії;
будівельних матеріалів;
запасних частин;
тари й тарних матеріалів;
допоміжних та інших матеріалів.
До складу елемента "Витрати на оплату праці" включаються заробітна плата за окладами й тарифами, премії та заохочення, матеріальна допомога, компенсаційні виплати, оплата відпусток та іншого невідпрацьованого часу, інші витрати на оплату праці.
До складу елемента "Відрахування на соціальні заходи" включаються:відрахування на пенсійне забезпечення, відрахування на соціальне страхування, страхові внески на випадок безробіття, відрахування на індивідуальне страхування персоналу підприємства, відрахування на інші соціальні заходи.
До складу елемента "Амортизація" включається сума нарахованої амортизації основних засобів, нематеріальних активів та інших необоротних матеріальних активів.
До складу елемента "Інші операційні витрати" включаються витрати операційної діяльності, які не увійшли до складу елементів, наведених вище, зокрема витрати на відрядження, на послуги зв'язку, плата за розрахунково-касове обслуговування тощо.
У процесі аналізу економічних елементів операційних витрат вивчають структуру витрат і її динаміку, що дає змогу визначити матеріаломісткість, трудомісткість, енергомісткість продукції, з'ясувати характер змін і їхній вплив на собівартість продукції. Структуру витрат аналізують шляхом порівняння питомої ваги окремих елементів за ряд звітних або фактичних періодів. Крім цього, доцільно визначити абсолютну суму економії або перевитрат за загальною сумою витрат і за кожним елементом, вивчити причини відхилень.
Дані для таблиці 3.2. беремо з форми №2 „Звіт про фінансові результати” за 2006 - 2007 роки.
Таблиця 8.
Аналіз структури і динаміки економічних елементів операційних витрат, тис. грн.
№ з/п
Назва показника
2006
2007
Абсолютне
Тр ,%
2007/2006
2007/2006
1.
Матеріальні витрати
4632,3
5529,0
896,7
119,36
1.2.
У % до всього
22,49
31,72
9,23
2.
Витрати на оплату праці
6271,6
8074,9
1803,3
128,75
2.1.
У ...