Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства і природокористування
Факультет економіки і підприємництва
Кафедра обліку та аудиту
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
З дисципліни:
«Обгрунтування та експертиза бізнес – проектів»
На тему:
«Бізнес-план виробництва дитячого харчування на прикладі АТ «ЗЕВС»»
БІЗНЕС-ПЛАН
Виробництва (створення, організації) дитячого харчування
Назва підприємства – Акціонерне товариство «ЗЕВС»
Адреса підприємства - м. Рівне, вул. Короленка 3
ЗМІСТ
Резюме......................................................................................................4
Галузь, фірма та її продукція.
Характеристика підприємства та його переваги в галузі............5
Опис продукту МПП «ЗЕВС»........................................................6
Патенти, товарні знаки, інші права власності.............................10
Перелік документів необхідних для реєстрації..........................10
Основні розділи статуту АТ «Зевс».............................................10
Загальна характеристика ринку продукту......................................13
Маркетинговий план.
3.1.Стан Ринку на продукцію АТ “Зевс”.............................................14
3.2. Конкуренти на ринку спеціалізованого дитячого харчування...15
3.3.Маркетингові цілі і стратегії Ат”Зевс”..........................................16
3.4. Цінова стратегія АТ «Зевс»...........................................................16
3.5.Реклама на продукцію АТ “Зевс”.................................................18
Виробничий план.............................................................................19
Оцінка ризиків.
Типи можливих ризиків...............................................................21
Шляхи мінімізації ризиків...........................................................23
Організаційний план.
Форма організації бізнесу АТ «Зевс».........................................23
Власники бізнесу й команда менеджерів...................................25
7. Фінансовий план.................................................................................28
Додатки......................................................................................................
Резюме
Суть проекту - виробництво і реалізація спеціалізованого дитячого харчування для немовлят і дітей до 3-х років;
Ефективність проекту - планується в перший рік роботи отримати прибуток у розмірі 1054,5тис. грн . Середній рівень рентабельності виробництва – 21,8% , а валовий дохід 2129тис.грн.
Відомості про підприємство - АТ”Зевс” зареєстроване 29 квітня 2000р займається виробництвом спеціалізованого дитячого харчування.
Керування – Керівник підприємства –Рогашко К.П. головний бухгалтер - Дьоміна Н.М;
Фінансування - для реалізації проекта необхідні кошти в сумі 3000тс. грн в тому числі 1100тис.грн на закупівлю сировини і напівфабрикатів 2900тис.грн у якості інвестицій на закупівлю необхідного обладнання
Плани повернення позичкових коштів – 3 роки, з виплатою 3% річних.
Галузь, фірма та її продукція
Характеристика підприємства та його переваги в галузі
АТ “Зевс ” являє собою приватне підприємство, яке об’єднує в одній організаційній структурі різні ланки єдиного виробничо- технологічного процесу, тобто збір сировини (молока), переробка, виробництво продукції, розфасовка, пакування та транспортування.
Об’єднання даних ланок виробничо- технологічного процесу в єдину організаційну структуру дозволяє забезпечити максимальну концентрацію сил на підвищення якості продукції, охопивши всі стадії її виробництва і розподілу ( збір, виробництво, упаковка, зберігання, доставка, зниження виробничих і збутових затрат, отримання стабільного прибутку).
Акціонерне товариство “Зевс” офіційно зареєстроване 29 квітня 2000р. і об’єднує висококваліфікованих спеціалістів в області виробництва продукції, які впевнені в успіху даної справи і можуть забезпечити цей успіх.
Така впевненість базується на наступних положеннях:
Запропонована продукція “Зевс” входить в порядок товарів особливої уваги серед молодих українських сімей, адже спеціалізоване дитяче харчування є досить важливою продукцією, попит на яку регулярно зростає і не задовольняється , попит перевищує пропозицію на 45,5%.
Основні переваги продукту на ринку, порівняно з іншими товарами вітчизняного та іноземного виробництва являють собою:
Новий вид упаковок, розроблений за сучасними технологіями, що дозволяє зберігати свіжість продукту;
Широкий асортимент спеціалізованої продукції для дітей дає нам змогу задовільнити вимоги найвибагливішого споживача;
Продукція є екологічно чистою – його корисність для маленького організму;
3. Ринок для пропонованої до виробництва продукції складає не менше 45,5% вартості об’єма продажу і 57,7% існуючої потреби в натуральних одиницях.
4. Конкуренти, які виготовляють продукцію в Україні , а також за кордоном, не можуть забезпечити повного задоволення ринкового попиту, в силу недостачі існуючих виробничих потужностей чи значних транспортних витрат, які обумовлюють високу ціну продукції, яка є недоступною для більшості покупців .
Як результат цих умов АТ “Зевс” вважає, що вона має можливість виробляти і поставляти на ринок високоякісну продукцію за привабливою для покупців ціною і завоювати певну частину ринку в обсязі 45,5% впродовж 5 років.
Для реалізації проекта необхідні кошти в сумі 3000тис.грн в тому числі 1100тис.грн на закупівлю сировини і напівфабрикатів 2100тис.грн у якості інвестицій на закупівлю необхідного обладнання . Запланований строк повернення інвестицій – 3 роки, з виплатою 3% річних.
Планується в перший рік роботи отримати прибуток у розмірі 1054,5тис.грн. Середній рівень рентабельності виробництва – 21,8% , а валовий дохід 2129тис.грн.
Опис продукту АТ «ЗЕВС»
Виробники і продавці спеціалізованого дитячого харчування констатують високий ріст попиту на продукти для малюків і підвищену культуру використання дитячих продуктів. Розвиток сітки супермаркетів позитивно сприяв на розвиток цього ринку і вніс певні корективи в структуру реалізації дитячого харчування в Україні.
Відомо, що найкращою їжею для новонароджених та дітей грудного віку є молоко матері, імунні фактори якого захищають дитину не тільки від харчових антигенів (алергенів), але й від всілякого роду інфекцій органів дихання та травного тракту. Раннє прикладання новонародженого до грудей матері (в перші 2 години після пологів) істотно знижує ризик виникнення алергічних реакцій у дитини.
Проте у випадках, коли природне грудне вигодування за яких-небудь причин стає неможливим і дитина вимушена отримувати адаптовану молочну суміш, найкращим харчуванням для малят зі схильністю до алергії стануть гіпоалергенні молочні суміші АТ «Зевс» - Зевс ГА1 та Зевс ГА2. Вони позбавлені алергенних властивостей та рекомендовані в якості лікувально-профілактичного харчування для дітей із схильністю до алергії та із проявами алергії легкого та середнього степеня важкості
В період введення продуктів прикорму АТ «Зевс» також пропонує гіпоалергенні продукти. На етикетці вони позначені літерою "А", що означає, що продукти виготовлені із сировини з низькими алергенними властивостями (виключені такі алергенні продукти, як молоко, риба, цитрусові, горіхи, злаки, що містять глютен, а також екзотичні фрукти та спеції). Деякі компоненти проходять термічну обробку та денатурацію, в результаті чого руйнуються небезпечні молекули -алергени, що можуть спричинити виникнення алергії. (морква, яблука, персики, абрикоси). Окрім того, усі продукти з позначкою "А" не містять згущувачів, кристалічного цукру, меду тощо.
При введенні нових продуктів АТ «Зевс» рекомендує 3-ступеневу програму пригодовування. Вона дає можливість малюкам поступово адаптуватись до продуктів пригодовування і в разі виникнення алергії легко дослідити її причину. Перший етап розпочинається із введення одного продукту, наприклад, пюре із моркви -"Рання морква" Зевс. У разі, якщо дитина добре "справилась із завданням" , через 1-2 тижні дитині можна запропонувати їй наступний продукт - "Рання морква з картоплею", "Гарбуз з яблуками" Зевс тощо.
Якщо малюк успішно подолав 2 етап, тобто у нього відсутні шкірні висипання, розлади травлення, він повністю готовий до введення пригодовування із 3 компонентів -м"ясо-овочевого пюре з тими овочами, які дитина вже отримувала раніше - "Біо-яловичина з морквою та картоплею". В якості першого злакового гіпоалергенного прикорму найдоцільніше використовувати БІО-рисовий відвар Зевс, приготований на основі молочної сумішіЗевсHA1таЗевсHA2.Усі продукти для харчування малюків зі схильністю до алергії виготовлені із високоякісної, екологічно чистої БІО-сировини.
Виробничi потужностi підприємства дозволяють здiйснювати рiзнi варiанти технологiчних програм за об'емами i асортименту продукцiї: " Виробництво стерилiзованого молока жирнiстю 2,5 % i 3,2 % в 200 мл асептичнiй упаковцi Tetra Brik Aseptik для дiтей вiд 1 року; " Виробництво стерилiзованого молока з В каротином жирнiстю 3,2 % в 200 мл асептичноiй упаковцi Tetra Brik Aseptik для дiтей вiд 1 року; " Виробництво стерилiзованого вiтамiнiзованого молока жирнiстю 3,2 % в 200 мл асептичнiй упаковцi Tetra Brik Aseptik для дiтей вiд 1 року; " Виробництво йогуртiв для школярiв жирнiстю 2,5 % в асептичнiй упаковцi Tetra Brik Aseptik в 200 мл (4-ох видiв); " Виробництво сокiв в 200 мл и 1000 мл асептичнiй упаковцi Tetra Brik Aseptik " Виробництво сиру для дiтей методом ультрафiльтрацiї у полiпропиленовiй упаковцi 50 i 75 мг для дiтей вiд 6 мiсяцiв; " Виробництво бiосметани жирнiстю 15 % у стаканчиках. " Кефiр дитячий жирнiстю 3,2 % в асептичнiй упаковцi Tetra Brik Aseptik 200 мл вiд 6 мiсяцiв; " Кефiр дитячий вiтамiнiзований жирнiстю 3,2 % асептичної упаковкцi Tetra Brik Aseptik 200 мл вiд 6 мiсяцiв; " Кефiр дитячий бiфi жирнiстю 3,2 % в асептичнiй упаковцi Tetra Brik Aseptik 200 мл вiд 6 мiсяцiв; " Кефiр дитячий фруктовий жирнiстю 3,2 % асептичної упаковки Tetra Brik Aseptik 200 мл вiд 6 мiсяцiв ( 2 вида); " Кефiр дитячий жирнiстю 2,5 % асептичної упаковки Tetra Brik Aseptik 200 мл вiд 6 мiсяцiв; " Кефiр дитячий вiтамiнiзований жирнiстю 2,5 % асептичної упаковкi Tetra Brik Aseptik 200 мл вiд 6 мiсяцiв; " Кефiр дитячий фруктовий жирнiстю 2,5 % асептичної упаковки Tetra Brik Aseptik 200 мл вiд 6 мiсяцiв ( 2 види); " Сир дитячий жирнiстю 10 % упаковка пiвасептик 50 i 75 г вiд 6 мiсяцiв; " Сир дитячий фруктовий жирнiстю 8,5 % упаковка пiвасептик 50 г вiд 6 мiсяцiв ( 2 вида); " Сир дитячий фруктовий жирнiстю 8,5 % упаковка пiвасептик 75 г вiд 8 мiсяцiв ( 2 вида); Особливостi ринку молока i продуктiв на основi молока для дiтей : продукцiя вiтчизняних виробникiв дуже незначно представлена на споживчому ринку України.
На всi види продукцiї, що виробляються на заводi розроблена нова нормативно-технiчна документацiя, яка не має аналогiв в Українi. Вона вiдповiдає сучасним свiтовим вимогам та дозволяє виробляти продукцiю на рiвнi стандартiв країн Європейського спiвдружностi. Цiльномолочної продукцiї завод може виробляти до 40 т на добу. Практично завод щоденно може забезпечувати всiх дiтей шкiльного та дошкiльного вiку мiста Рівного якiсною, смачною, рiзноманiтною та корисною продукцiєю. Потужнiсть кисломолочної лiнiї дозволяє виробляти 20 т продукцiї на добу. Завод має єдину в Українi лiнiю по виробництву сиру для дiтей методом ультрафiльтрацiї. При цьому гарантується висока якiсть продукцiї, а її консистенцiя дозволяє годувати дiтей з шестимiсячного вiку. Ми можемо виробляти бiльше 1500 кг сиру на добу. На заводi працює вiддiлення виробництва сокiв, нектарiв та напоїв.
Пропонований до виробництв і продажу товар – є екологічно чистим продуктом , виготовленим на високоякісному обладнанні, при дотримці всіх гарантів якості, який має широкий асортимент, оригінальну упаковку.
Продукція має багато переваг перед імпортованим в Україну, а саме:
Доступна ціна реалізації, яка складає 15% від рівня ціни конкурентів;
Оригінальна упаковка з дозатором на 1 порцію ;
Продукція виготовлена з екологічно чистої сировини;
Висока якість забезпечена використанням екологічно чистих продуктів, для виготовлення дитячого харчування .
Сучасна технологія виробництва, збирання і зберігання сировини на основі використання нового обладнання , регулярний контроль якості, дозволяють говорити, що пропонований ринку товар буде мати високу якість , доступну ціну і високий попит серед покупців.
Ціна продукції становить 1,1$ , в порівнянні з іноземною продукція – 1,9$. Розмір затрат на виробництво становить 0,5$. Затрати на виробництво упаковки складають 0,2$, отже чистий прибуток отриманий від реалізації кожної одиниці виробленого товару досягає 0,4$, чи 45%.
1.3. Патенти, товарні знаки, інші права власності
Наше підприємство має право випускати дану продукцію у будь-якій кількості та асортименті у відповідності до ОСТ 17.300.79. Патентне право на продукцію належить державі.
Товарний знак АТ «Зевс».
Логотип АТ «Зевс».
1.4. Перелік документів необхідних для реєстрації
Для реєстрації підприємства необхідно подати в Раду народних депутатів Рівненської області наступні документи:
1. Рішення власників про створення підприємства (Установчий договір);
2. Проект печатки і штампа майбутнього підприємств;
3. Заповнену регістраційну карточку встановленого зразку;
4. Статут підприємства;
5. Документ, що засвідчує сплату державної реєстрації.
1.5. Основні розділи статуту АТ «Зевс»
Статут затверджено загальними зборами засновників АТ “Зевс”, зареєстровано Радою народних депутатів Рівненської області взято на облік і зареєстровано в ДПУ.
Загальні положення.
1.1 Товариство створюється з метою одержання максимального прибутку від виробничої та інших видів діяльності по забезпеченню потреб населення у продуктах дитячого харчування.
1.2. Для вирішення цих завдань підприємство здійснює:
виробничу діяльність у обсязі та асортименті, що забезпечують потреби населення у продуктах дитячого харчування та прибуток підприємства;
закупівельну діяльність по забезпеченню працівників підприємства ТНВ та продовольчими товарами;
оптову та фірмену торгівлю;
організацію господарських зв’язків між підприємствами, організаціями пов’язаних з напрямком діяльності товариства.
Товариство самостійно визначає форми, методи і механізм здійснення виробничої, господарської та інших видів діяльності.
Товариство є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки, може від свого імені укладати договори, бути позивачем і відповідачем у арбітражі, має товарний знак, печатку і бланки зі своєю назвою.
Товариство має право створювати дочірні підприємства.
Майно, статутний фонд, фонди і прибутки.
2.1. Максимальна частка майна придбаного юридичною особою не може перевищувати статутного фонду;
2.2. Внесками засновників можуть бути будинки, споруди, обладнання, цінні папери;
2.3. Товариство створює резервний фонд у розмірі 25% від статутного фонду;
2.4. Резервний фонд формується за рахунок щорічних відрахувань 5% від чистого прибутку;
2.5. Чистий прибуток розподіляється таким чином:
на формування фондів розвитку виробництва, матеріального заохочення, соціально-культурного розвитку;
на виплату працівникам винагороди у вигляді фіксованого проценту;
на виплату засновникам дивідендів.
Права та обов’язки засновників
Засновники мають право:
відчужувати належну їм частку, а також заповідати її у спадщину;
одержувати належну їм частку при ліквідації товариства.
Засновники зобов’язанні;
– додержуватися установчих документів товариства і виконувати рішення загальних зборів;
– не розголошувати комерційну таємницю товариства.
Управління акціонерним товариством
Органами управління і контролю товариства є:
загальні збори;
правління;
ревізійна комісія.
Вищим органом управління є загальні збори.
Економічне і правове становище
Товариство функціонує як єдиний господарський комплекс і в праві створювати філії.
6. Трудові відносини
6.1. Трудові відносини співробітників регулюються чинним законодавством з урахуванням цього Статуту.
7. Зовнішньоекономічна діяльність
7.1. Товариство здійснює свою зовнішньоекономічну діяльність у напрямках:
експорт і імпорт сировини, комплектуючих виробів та готової продукції.
8. Облік і звітність
8.1. Товариство здійснює оперативний та бухгалтерський облік результатів діяльності, веде статистичний облік.
9.Припинення діяльності
9.1. Припинення діяльності товариства відбувається шляхом його реорганізації або ліквідації. Реорганізація товариства відбувається за рішенням загальних зборів засновників.
9.2. Підприємство ліквідується на основі:
рішення загальних зборів;
рішення судових або арбітражних органів;
інших вимог, передбачених законодавством.
9.3. Ліквідація товариства проводиться призначеною ним ліквідаційною комісією;
9.4. Ліквідація товариства проводиться згідно з чинним законодавством і вважається завершеною з моменту внесення запису про це до державного реєстру.
2. Загальна характеристика ринку продукту
Спеціалісти виділять 3 основні групи дитячого харчування: сухі молочні суміші, рідкі молочні продукти, овочеві консерви. Але частіше ринок дитячого спеціалізованого харчування поділяють на 2 сегмента: основне харчування (молочні суміші) і додаткове харчування чи прикормка ( овочеві, фруктові, м’ясні консерви , соки).
На відмінно від молочного дитячого харчування виробництво і реалізація овочевих і фруктових консерви в Україні демонструє високий ріст. Молочні підприємства не проявляють активності у виробництві дитячого харчування . Вони не поспішають в сегмент спеціалізованого дитячого харчування , тому що це потребує великих інвестицій і потужної сировинної бази.
В останні часи багато підприємств стали активно пропагувати так звані
“дитячі” бренди , але частіше продукція, яка випускається під назвою “дитяча”- не може бути віднесена до спеціалізованого дитячого харчування, яка призначена для годування немовлят і дітей до 3-х років.
Упаковки складають 1,2грн, отже чистий прибуток отриманий від реалізації кожної одиниці виробленого товару досягає 2,5грн , чи 45%.
По географічному принципу споживчий ринок України для конкретної продукції можна розбити на 3 сегмента: ринок північної полоси України, центральної полоси і південої. Більшим попитом наша продукція буде користуватися в північній полосі.
За попередніми дослідженнями, попит на продукцію в місті та в сільській місцевості будуть відрізнятися. Це пов’язано з тим, що у сільській місцевості переважно живуть люди з дуже низьким рівнем доходів, що не можуть дозволити собі купувати дороге дитяче харчуваня (у тому разі, якщо ми не будемо враховувати замовлення підприємств).
В залежності від відношення споживачів до товару ринки розбивають на сегменти: ті, що не користуються товаром; бувших користувачів; потенційних споживачів; постійних споживачів. Так як дитяче харчування не є потенційно новим товаром, то на ринку вже сформувалося коло споживачів.
Отже в якості цільового ринку збуту ми вибираємо ринок північної та центральної частини України, а також орієнтуємося на споживачів з Росії.
3. Маркетинговий план
3.1.Стан Ринку на продукцію АТ “Зевс”
Ринок дитячого харчування 2006р. в Україні (тобто виробництво і збут) знаходяться на рівні 2001р.Попит покупців на продукцію є досить високим , але вітчизняні підприємства не в змозі його забезпечити , а висока ціна на спеціалізоване дитяче харчування іноземного виробництва є досить високою для пересічного споживача.
Продукція АТ ”Зевс” здатна задовільнити попит на ринку , вона має можливості зацікавити покупця не тільки яскравою і зручною упаковкою, але й досить високою якістю та доступною ціною. Це дасть змогу підприємству потиснути іноземних конкурентів , розширити долю фірми на вітчизняному ринку.
3.2.Конкуренти на ринку спеціалізованого дитячого харчування
Приймаючи рішення про організацію виробництва спеціалізованого дитячого харчування були вивчені і проаналізовані 3 групи конкурентів на ринку:
Оптові і дрібнооптові поставщики товару із країн Східної Європи;
Поставки спеціалізованого дитячого харчування із Західної Європи;
Вітчизняні виробники.
Структура розподілу ринку у грошовій і натуральній формі представлена на малюнку 1 і 2.
Наші конкуренти задовольняють 45,3 % потреб покупців продукції в натуральному вимірі і 56,4% у вартісному виразі. Таким чином АТ ”Зевс” має можливість завоювати долю ринку у розмірі 43,6% у вартісному виразі.
Характеристика конкурентів виробництва і реалізації спеціалізованого дитячого харчування акціонерного товариства ”Зевс”:
Виробники Східної Європи (Росія, Бєларусь) – продукція має хорошу якість, зручну упаковку, доступну ціну, що забезпечує попит середньостатистичного покупця. Але регулярні збої в графіку поставок призводять до постійного дефіциту продукції на прилавках українських магазинів.
Виробники Західної Європи ( Німеччина, Швеція, Англія) – відрізняються чітким виконанням графіку поставок, гарною рекламою, яскравою і зручною упаковкою. Висока ціна розрахована на покупця з досить високим рівнем доходів. Якість, яка є досить важливою для спеціалізованого дитячого харчування , не завжди відповідає високій ціні реалізації.Також використання великого ряду хімічних добавок і консервантів роблять продукцію іноземних виробників шкідливою для маленького організму, а також прострочені строки використання.
Вітчизняні виробники – хороша якість виробника залежить від технології виробництва (на багатьох підприємствах вона є порушеною), досить доступна ціна. Але регулярні збої в поставці продукції, призводить до збоїв в транспортуванні, негарна і незручна упаковка, старий асортимент, який спричинений використанням застарлого обладнання.
3.3. Маркетингові цілі і стратегії АТ”Зевс”
Основні цілі і стратегії акціонерного товариства “Зевс” наведені у таблиці №1:
Цілі
Стратегії
1. отримання щорічного валового прибутку в розмірі не менше 25% виробництва.
1.Вдосконалення технології виробництва продукції, використання сучасного упакування, маркетингові заходи.
2. Забезпечити “захоплення” частини ринку в розмірі 43,6% впродовж 5 років
2.Висока якість товару , широкий асортимент, доступна ціна, оригінальність упаковки, витрати на маркетингові заходи на рівні 13-15% від загальної величини виробничих витрат.
3. Систематичне підвищення якості продукції.
3.Використання системи контролю за якістю виробництва товару на всіх стадіях технологічного процесу , переробки , розфасовки і зберігання.
3.4. Цінова стратегія АТ”Зевс”
Ціна – це мотивований і обґрунтований грошовий вираз вартості товару. Цілеспрямована цінова політика полягає в тому щоб встановити ціну на товар, змінювати ціну в залежності від ситуації на ринку .
Існують різні ціни, які керуються співвідношенням між попитом і пропонуванням. Приватне підприємство при реалізації своєї продукції використовує базисну ціну і оптову ціну, ціну купівлі – продажу , номінальну ціну та договірні ціни. Підприємство у власних спеціалізованих магазина ( яких є 3) продає продукцію по роздрібним цінам. Оптова ціна використовується при поставці товарів партіями. В окремих випадках використовують базисну ціну, яка в залежності від кон’юктури ринку включає знижки або надбавки, що визначає реальну ціну.
АТ “Зевс” працює за загальним , спеціальними і прихованими знижками, що надаються при придбанні покупцем певної кількості , обсягу продукції. На підприємстві застосовується і націнка на товари найвищої якості, які потребували особливо складної та трудомісткої технології виробництва.
Отже ціна продукції становить 1,1$ , в порівнянні з іноземною продукція – 1,9$. Розмір затрат на виробництво і транспортування становить 0,5$. Затрати на виробництво упаковки складають 0,2$, отже чистий прибуток отриманий від реалізації кожної одиниці виробленого товару досягає 0,4$, чи 45%.
Цінова стратегія – це цінова поведінку фірми на ринку. В умовах насиченого товарного ринку використовуються такі основні види цінової стратегії. Акціонерне товариство “Зевс” в своїй діяльності планує використовувати такі стратегії цін :
1.Стратегію низьких цін - що передбачає первісний продаж товарів, за низькими цінами з метою стимулювання попиту для одержання перемоги в конкурентній боротьби.
2. Стратегію конкурентних цін – що передбачає встановлення цін нижче круглих цифр. Такі ціни покупці сприймають як свідчення ретельного аналізу фірмою своїх цін і бажання встановлювати їх на мінімальному рівні.
3. Стратегію цінового лідера, що передбачає співвідношення фірмою свого рівня цін з динамікою і характером цін фірми – лідера на данному ринку по конкретному товару.
3.5. Реклама на продукцію АТ “Зевс”
Рекламі належить особливе місце в комунікаційній політиці. Для формування і стимулювання акціонерного товариства “Зевс” попиту на свою продукцію, планується застосовувати такі види реклами, а саме:
Товарна реклама , яка формує і стимулює попит на товари, дає можливість інформувати споживача про властивості і переваги товару, пробуджує в нього цікавість;
Престижна реклама фірми, тобто реклама , що відрізняє її від конкурентів. Мета – створює імідж фірми;
Ввідна реклама представляє фірму та її діяльність , формує думку про фірму;
Безпосередня реклама – вказує рекламодавця, прямо виконуючи рекламну функцію щодо конкретного товару чи фірми.
Передбачається застосовувати такі засоби реклами як телебачення , радіо, рекламні звернення, рекламні біггборди, а також рекламне оформлення своїх магазинів.
Найвищий ефект має місце при використанні реклами в засобах інформації. Найпоширенішою є реклама в пресі, тобто в газетах і журналах. Акціонерне товариство “Зевс” планує публікувати рекламу в таких журналах як “Ваш ребенок”, ” Отдохни”,”Лиза”, “Добрые советы”.
Також планується створити рекламу на радіо –“наше радіо”,”Fit -FM”,”Радіо 5”.
Найбільш дорогою ,але й найефективнішою є реклама на телебаченні , а саме на таких каналах як :”Інтер ”, ”1+1 ”,”СТБ”.
При оцінці витрат на рекламу в пресі користуються показником вартості в розрахунку на 1000 читачів, використовуючи формулу , де
Ср- вартість реклами в розрахунку на 1000 читачів, грн.;
ВСР- вартість смуги реклами стандартного типу, грн.;
Кч- коло читачів ( тираж);
Розрахунок витрат на рекламу АТ“Зевс”в пресі
Назва видання
Тираж
ВСР, грн
Ср, грн
Привабливе видання
Ваш ребенок
100000
350
3,5
4
Отдохни
110000
315
2,86
2
Лиза
150000
400
2,66
1
Добрые советы
80000
250
3,12
3
Отже найпривабливішою є реклама в журналі ”Лиза” та ” Отдохни” в яких найбільший , що дозволяє ознайомити велике коло споживачів з нашою продукцією.
Розрахунок витрат реклами АТ “Зевс” на телебаченні
Назва телеканала
Глядачі ,чол
ВСР, грн
Ср, грн
Привабливий канал
Інтер
25000000
23000
0,92
2
1+1
18000000
10000
0,55
1
СТБ
14000000
15000
1,07
3
Найпривабливішою є реклама на телеканалах ”1+1 ”і ”Інтер ”, які мають найвищий рейтинг серед глядачів.
4. Виробничий план
У процесі вивчення ринку була визначена ємність ринку на вироблений нашим підприємством продукцію – дитяче харчування. Ця ємність склала 500000 пар.
Враховуючи те, що на ринку у нашого підприємства є достатня кількість конкурентів, на даному етапі розвитку мета нашого підприємства - завоювати місце на ринку, продемонструвавши високу якість продукції. Свій цільовий ринок ми маємо намір забезпечити нашою продукцією протягом найближчих 5 років.
Надалі, завдяки маркетинговим дослідженням ми зможемо зробити висновки, наскільки є можливим збільшення виробничої програми, які необхідно ввести корективи для забезпечення збуту випущеної продукції.
На всi види продукцiї, що виробляються на заводi розроблена нова нормативно-технiчна документацiя, яка не має аналогiв в Українi. Вона вiдповiдає сучасним свiтовим вимогам та дозволяє виробляти продукцiю на рiвнi стандартiв країн Європейського спiвдружностi. Цiльномолочної продукцiї завод може виробляти до 40 т на добу. Практично завод щоденно може забезпечувати всiх дiтей шкiльного та дошкiльного вiку мiста Києва якiсною, смачною, рiзноманiтною та корисною продукцiєю. Потужнiсть кисломолочної лiнiї дозволяє виробляти 20 т продукцiї на добу. Завод має єдину в Українi лiнiю по виробництву сиру для дiтей методом ультрафiльтрацiї. При цьому гарантується висока якiсть продукцiї, а її консистенцiя дозволяє годувати дiтей з шестимiсячного вiку. На заводi працює вiддiлення виробництва сокiв, нектарiв та напоїв. Соки та нектари для дiтей мiстять у своєму складi природний комплекс вiтамiнiв, що вкрай необхiднi дитячому органiзму. Потужнiсть лiнiї 20т/добу.
АТ ”Зевс” у своїй діяльності планує виробляти продукцію на вже діючому підприємстві. Воно включає 3 виробничих приміщення - призначені для обробки сировини, виробництва продукції та пакування; адміністративне приміщення в якому розташовуються апарат управління , збуту , маркетинговий відділ та відділ реклами. Також виробнича потужність підприємства включає склади , обладнані спеціалізованою технікою .
На підприємстві задіяне спеціалізоване обладнання , але підприємство планує розширити свою діяльність – планується закупівля додаткового обладнання для переробки сировини і вдосконаленою технологією виробництва продукції ( спец. дитячого харчування) . Додаткові потужності планується закупити у німецькій фірмі “WAR”, яка спеціалізується на виробництві обладнання задіяного в галузі дитячого харчування; для виробництва упакування з дозатором планується закупити обладнання в фірмі “GHOST RECON”(США).
В подальшому при збільшенні об’єму продажу планується закупити нові приміщення, вдосконалити виробниче обладнання для збільшення асортименту продукції, закупити нові склади для зберігання сировини і готової продукції.
Сировину( молоко) планується закуповувати в Івано-Франківській області в колективному товаристві “Промінь”. АТ “Зевс” тривалий час працювало з КТ і знає його як серйозного і відповідального ділового партнера .Продукція КТ є екологічно чистою , перевіряється працівниками Санітарної епідем. станції та комісією з контролю якості, створеною на підприємстві.
На підприємстві діє комісія з контролю якості , яка перевіряє кожну партію продукції на наявність недоліків у виробництві продукції пов’язаних з її виробництвом та зводить до мінімуму рівень браку.
Для реалізації проекта необхідні кошти в сумі 300000$ в тому числі 115000$ на закупівлю сировини і напівфабрикатів 185000$ у якості інвестицій на закупівлю необхідного обладнання і нерухомості. Запланований строк повернення інвестицій – 3 роки, з виплатою 3% річних.
Планується в перший рік роботи отримати прибуток у розмірі 156800$. Середній рівень рентабельності виробництва – 21,8% , а валовий дохід 850000$.
5.Оцінка ризиків
Типи можливих ризиків
Даний проект на основі маркетингу має середній ступінь ризику.
Проаналізувавши діяльність нашого підприємства ми можемо сформувати ряд ризиків і проблем:
1) Комерційний - ризик, пов'язаний із реалізацією товару, придбанням сировини, узагалі з безпосередніми діями підприємства;
2) Виробничий - пов'язаний із ризиками, що виникають у процесі виробництва і з усіма наслідками, що звідси випливають;
3) Фінансовий - ризик, що обумовлений операціями з банками, економічним станом країни і т.д.
Проаналізувавши діяльність нашого підприємства ми можемо сформувати ряд ризиків і проблем:
Невчасне постачання матеріалів і комплектуючих фірм-постачальників.
Поява на ринку продукції конкурентів, що є більш дешевою або якісною.
Втрата контролю за ситуацією на ринку.
Некомпетентність керівників у деяких питаннях маркетингу і керування.
Розрахунок рівня ризикованості вкладень у розвиток підприємства-виробника дитячого харчування.
Оцінка можливого результату
Запроек-тований прибуток на 105 тис. грн. (Д)
Значення ймовірно-сті (Рі)
Можливий прибуток, тис. грн. (Дс)
Д-Дс
(Д-Дс)2
(Д-Дс)2*Рі
Банківські вклади
Песимістична, 3%
Стримана, 10%
Оптимістична, 25%
Разом
Разом дисперсія
Коефіцієнт варіації
6.02
20.5
50.13
0.2
0.6
0.2
1.0
1.2
12.3
10.03
23.53 (Дс)
17.51
3.03
26.6
306.6
9.18
707.56
61.32
5.51
141.51
208.34
14.43
0.61*
Інвестування в розвиток ресторану та бару
Песимістична, 80%
Стримана, 100%
Оптимістична,140%
Разом
Разом дисперсія
Коефіцієнт варіації
160.0
200.0
284.0
0.2
0.6
0.2
1.0
32.0
120.0
56.8
240.8 (Дс)
80.0
40.0
43.2
6400.0
1600.0
1866.2
1280.0
960.0
373.24
2613.24
51.12
0.21*
В таблиці порівнюються вкладення коштів у розвиток підприємства та банківського вкладу за аналогічний період. Розраховані коефіцієнти дисперсії та варіації свідчать про те, що купівля акцій підприємства є менш ризикованою та прибутковішою, ніж комерційні банківські вкладення під різні позичкові проценти.
За нестабільної економічної ситуації для зменшення ризикованості проекту доцільно створити на підприємстві фонд комерційного ризику, куди має відраховуватись 10% чистого прибутку підприємства (за цих умов прибутковість акцій знизиться на 10%).
Альтернативним методом зниження ризику є співробітництво з страховою компанією з метою страхування ризику вкладення коштів у розвиток діяльності АТ «Зевс».
5.2. Шляхи мінімізації ризиків
Застосовувати:
Послуги зовнішніх консультантів-експертів у тій вузькій області, де ризик найбільше ймовірний.
Орієнтування на визначену категорію споживачів, або на постійних клієнтів. При наявності вільних коштів доцільно здійснювати фінансування дрібних підприємств, що займаються освоєнням новинок.
Прогноз можливого ризику: виявити джерела ризику, тверезо оцінити можливості підприємства, розробити альтернативні варіанти здійснення програми.
Утворення спеціального резервного фонду для самострахування за рахунок частини своїх оборотних коштів.
Передача частини ризику іншим особам і організаціям шляхом страхування бізнесу і службовців.
У таблиці подано розрахунки рівня ризикованості проекту вкладення коштів у розвиток виробництва дитячого харчування.
6.Організаційна структура управління АТ”Зевс”
6.1. Форма організації бізнесу АТ «Зевс»
Акціонерне товариство “Зевс” – це така форма підприємництва, за якої весь капітал поділено на визначене число рівних частин (акцій), що знаходяться у влачності окремих засновників і учасників. Наше акціонерне товариство, надалі “підприємство”, закритого типу, тобто весь пакет акцій розподілено тільки між засновниками, вони не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися чи продаватися на біржі.
Засновники і учасники акціонерного товариства несуть обмежену відповідальність за результати роботи свого товариства, що визначється тільки вартістю свого внеска(тобто вартістю акцій).
Вищим органом управління нашого підприємства є загальні збори, брати участь в роботі яких можуть всі акціонери незалежно від кількостіакцій, якими вони володіють. Загальні збори визнаються правомощними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту 60 відсотків голосів. До компетенції зборів належать найбільш важливі питання, які визначають долю самого товариства, а саме: визначення основних напрямків діяльності підприємства, внесення змін до статуту, обрання керівних органів товариства, затвердження річних результатів діяльності підприємства, порядку розподілу прибутку тощо. При цьому вирішення питань зі зміною статуту, ліквідацією підприємств а чи створенням дочірних філій здійснюється більшістю у ¾ голосів акціонерів, які беруть участь у загальних зборах. Голосування відбувається за принципом: одна акція – один голос.Загальні збори акціонерів скликаються не рідше одного разу на рік.
Статус рядових власників акцій дуже своєрідний: хоча кожний з них є співвласником підприємства і бере участь у прийнятті рішень, але конкретного впливу на роботу акціонерного товариства він не має, тому що він не має контрольного пакету кцій і не входить до складу керівеих органів підприємства.
"Підприємство" є юридичною особою; має самостійний баланс і розрахунковий рахунок у банку.
"Підприємство" має круглу печатку зі своїм найменуванням, кутовий і технічний штампи, товарний і фірмовий знаки, інші, передбачені законом, реквізити.
Місцезнаходження "підприємства" – м.Рівне , вул.Короленка.3.
Підприємство має право від свого імені укладати договори, одержувати майнові й особисті майнові права і нести обов'язку, бути позивачем і відповідачем у суді, арбітражі, третейському суді, самостійно здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, бути учасником і засновником господарських товариств і об'єднань.
6.2. Власники бізнесу і команда менеджерів
Засновниками і учасниками акціонерного товариства є всі працюючі на підприємсеві люди. Акції розподілені відносно їх внесків. Акції є простими, що дозволяє їх власникам отримувати прибуток (дивіденди) в залежності від конкретних результатів роботи підприємства.
Контрольний пакет акцій, що складає 50% плюс одна акція від загальної калькості належить генеральному директору підприємства Рогашко Катерині Павлівні.
Головна мета діяльності підприємства - виробництво і реалізація дитячого харування .
Предметом діяльності є:
-реалізація зробленої продукції на Україні, в інших державах;
-фінансово-кредитна діяльність.
Всі види діяльності підприємство здійснює як в Україні, так і за кордоном.
Виходячи з перспективи розвитку приватного підприємства ,її спеціалізації, беручи до уваги потенційні ринки збуту потрібно створити відповідну структуру управління підприємством.
Для цього доцільно використати лінійно – функціональні структур управління підприємством (мал.5.2).
Апарат управління АТ ”Зевс” складається з :
Керівник підприємства - Рогашко К.П.;
Директор виробництва – Іванюк С.М.;
Директор збуту - Рогашко П.П.;
Головний бухгалтер – Дьоміна Н.М.
Управління персоналом як і всяке управління потребує ретельного планування. Для виробництва продукції на підприємство планується прийняття 50 чоловік з певним досвідом роботи в галузі харчування , відповідною кваліфікацією і рекомендацією. У майбутньому з розширенням підприємства планується найняти на роботу осіб, які мають досвід роботи на новому обладнанні.
До обов’язків керівника підприємства входять: контроль фінансово-господарської діяльності, упорядкування штатного розкладу і добір кадрів; контроль за веденням бухобліку і усіх форм звітності; підготовка і проведення зборів, нарад, семінарів учасників і других заходів. Керівник підприємства без доручення здійснює дії від імені товариства, представляючи його інтереси перед усіма органами й організаціями. Як менеджер по маркетингу він визначає залежність виробництва від сформованої кон'юнктури ринку, вивчає потреби ринку і пропонує, відповідно до отриманих результатів, внести корективи у виробничу програму, асортимент товарів. У його функції входить забезпечення рекламної кампанії, створення іміджу фірми. Керівник підприємства звітує перед зборами товариства не менше 2-х разів у рік. Крім того, керівник зобов'язаний забезпечити: виконання умов колективного договору.
Директор виробництва забезпечує організацію виробництва, дотримання технології координує дії трудового колективу, відповідає за якість що випускається продукції за виконання добових, квартальних і річних норм випуску продукції.
Інженер з охорони праці та безпеки житєдіяльності відповідає за працездатність устаткування, його своєчасне технічне обслуговування, ремонт сторонніми організаціями, а також за своєчасне ознайомлення працівників з правилами безпеки при роботі на дільницях.
Бухгалтер-економіст забезпечує повне урахування грошових засобів, що надходять, товарно-матеріальних цінностей і основних цінностей, а також своєчасний відбиток у бухобліку операцій, пов'язаних із їхнім рухом відповідно до встановлених правил. Відповідає за достовірне урахування витрат обігу і виробництва, достовірний розрахунок показників ефективності виробничої діяльності. Відповідає за своєчасні перерахування засобів у держбюджет грошей на погашення позички банкам, відрахування у усілякі фонди і резерв...