Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра трудових ресурсів і підприємництва
Курсова робота
З дисципліни
«Економічний аналіз»
Рівне -2007
Зміст
Вступ……………………………………………………………………
Характеристика підприємства і його ринкового середовища…………………………………………………….6
Аналіз господарської діяльності…………………………14
2.1. Характеристика основних техніко-економічних показників діяльності підприємства……………………………………………..14
2.2. Аналіз трудових ресурсів підприємства
2.2.1. Аналіз забезпеченості підприємства трудовими ресурсами..16
2.2.2. Аналіз руху і плинності кадрів……………………………….19
2.2.3. Аналіз використання робочого часу…………………………21
2.2.4. Аналіз продуктивності праці……………………………….. .23
2.2.5. Аналіз оплати праці………………………………………… ..25
2.3. Аналіз основних засобів підприємства
2.3.1. Аналіз забезпеченості підприємства основними засобами…30
2.3.2. Аналіз ефективності використання основних засобів на підприємстві………………………………………………………… 32
2.4. Аналіз собівартості продукції
2.4.1. Аналіз динаміки і структури собівартості продукції……… 36
2.4.2. Аналіз витрат на одну гривню товарної продукції………… 38
2.5. Аналіз фінансового стану підприємства.
2.5.1. Аналіз ефективності використання майна підприємства… 40
2.5.2. Аналіз використання оборотних коштів на підприємстві… 42
2.5.3. Аналіз фінансової стійкості підприємства………………… 48
2.5.4. Аналіз платоспроможності і ліквідності підприємства…… 51
3. Пропозиції щодо покращення господарської діяльності підприємства……………………………………………………… 57
Поліпшення умов праці робітників ………………………… 57
3.2 Поліпшення використання лісовозних доріг………………… 58
3.3. Удосконалення збуту продукції……………………………… 60
Висновки……………………………………………………………
Список використаної літератури………………………………..
Додатки…………………………………………………………….. .
ВСТУП
Розвиток ринкових відносин у суспільстві постійно змінює умови функціонування національних підприємств як на макро – так і на мікроекономічному рівнях. Ринкова економіка формує нові вимоги до підприємства і його працівників. Ці вимоги диктуються не тільки могутньою ринковою конкуренцією і високими стандартами якості товарів, що випускаються підприємством, але і гнучкою реакцією підприємства на швидкі зміни оточення.
Перехід до ринкової системи господарювання тісно пов’язаний з виникненням і поширенням самостійної, ініціативної діяльності суб’єктів економічних відносин, спрямованої на виробництво продукції, надання різноманітних послуг з метою одержання прибутку. Основною умовою ефективної, беззбиткової діяльності підприємства та отримання ним максимального прибутку є мінімізація витрат.
Виникнення будь – якої підприємницької ідеї (створення нового бізнесу чи вдосконалення вже наявного) повинно бути підкріплене економічними розрахунками її доцільності щодо джерел формування майна, його використання, розрахунків з працівниками, власниками і державою, визначення витрат, доходів та прибутків, оцінки привабливості суб’єкта господарювання. Господарську діяльність потрібно організувати так, щоб окупити всі витрати та ще й отримати певний прибуток.
В процесі господарювання на підприємстві виникають витрати щодо вартості використаних виробничих запасів (сировини, матеріалів, робіт, послуг), оплати праці працівників, здійснених соціальних заходів, зносу необоротних матеріальних і нематеріальних активів. Сукупні витрати живої та уречевленої праці на виробництво продукції і складають витрати господарської діяльності суб’єктів підприємництва.
Зниження витрат підприємства має дуже велике значення, оскільки є важливим джерелом збільшення прибутку підприємства, забезпечує можливість зниження цін на продукцію та підвищення ефективності діяльності підприємства внаслідок утримання конкурентних позицій на ринку.
Отже, питання собівартості, методи її обчислення та шляхи зниження мають велике значення. Від уміння правильно обчислювати, аналізувати витрати підприємства і на основі цього шукати шляхи їх зниження у великій мірі залежить рівень ефективності господарської діяльності та розвиток суб’єкта господарювання.
Тому тема цієї роботи «Економічний аналіз» є актуальною на сьогоднішній день. На сучасному етапі розвитку ринкової економіки питання про економічний аналіз підприємницької діяльності повинне бути в центрі уваги всіх суб’єктів господарської діяльності.
Метою роботи є проведення економічного аналізу, визначення резервів та заходів щодо покращення господарської діяльності суб’єкта господарювання.
Об’єктом дослідження в цій роботі є ДП «Сарненське лісове господарство», яке займається лісогосподарською діяльністю.
Для написання роботи використані різноманітні літературні джерела, а також інформація довідкової, оперативної, статистичної та бухгалтерської звітності.
1. Характеристика підприємства і його ринкового середовища
Державне підприємство «Сарненське лісове господарство», засноване на державній власності, входить до складу Рівненського обласного управління лісового господарства і підпорядковане Державному комітету лісового господарства України.
Держлісгосп є юридичною особою, здійснює свою діяльність на основі і відповідно до чинного законодавства України та статуту, веде самостійний баланс, має розрахунковий, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм іменем. Несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного йому майна. Має право укладати угоди, набувати майнові та особисті немайнові права, нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем в суді, арбітражному суді та третейському суді.
Підприємство розміщене в північній частині Рівненської області на території Сарненського адміністративного району. Було створене в 1940 році на базі чотирьох лісництв. В 1960 році на основі рішення Міністерства УРСР Сарненський лісгосп був перейменований у лісгосзаг. Нині до складу підприємства входить вісім лісництв (див. таб.1.1).
Таблиця 1.1.
Адміністративно – господарська структура і загальна площа
№п/п
Назва лісництва
Загальна площа, га
1.
Карпилівське
5744
2.
Руднянське
9449
3.
Сарненське
6120
4.
Страшівське
7881
5.
Констянтинівське
4353
6.
Кричильське
6506
7.
Немовицьке
5671
8.
Тиннівське
6782
Держлісгосп створений з метою організації ведення лісового господарства, включаючи питання охорони, захисту, раціонального використання лісових ресурсів та відтворення лісів, а також охорони, відтворення та раціонального використання державного мисливського фонду на території мисливських угідь, закріплених за лісгоспом.
Основними напрямками діяльності підприємства є:
охорона лісів і захист лісонасаджень від незаконних порубів, пошкоджень, самовільного сінокосіння, випасання худоби в заборонених місцях та інших лісопорушень; актування лісопорушень і притягнення до відповідальності лісопорушників, стягнення з них збитків, пені, неустойки, штрафів, відповідно до діючого законодавства;
проведення заходів по відновленню лісів, підвищення їх продуктивності, створенню насаджень та швидкоростучих і технічно цінних деревних порід, які в найкоротший строк дають велику кількість деревини народному господарству; здійснення заходів по заміні малоцінних низькопродуктивних насаджень на високопродуктивні, заліснення малопродуктивних земель, які не використовуються в сільському господарстві, організація лісонасінневої справи і лісових розсадників;
організація та проведення полювання;
охорона лісів і захисних насаджень від пожеж, здійснення протипожежних заходів, захист лісів від хвороб та шкідників;
заготівля деревини для потреб населення і народного господарства;
заготівля лікарської сировини, грибів, ягід, живиці;
складання оптимальних ландшафтів і створення умов для відпочинку населення;
виробництво товарів народного споживання;
виробництво продуктів харчування, переробка сільськогосподарської продукції.
У 2002 році Сарненський ДЛГ відмовився від надто енергоємкого процесу переробки деревини, зосередившись виключно на лісогосподарській діяльності. А переробні цехи передали новоствореному ВАТ «Райдуга», куди перейшла частина працівників держлісгоспу.
Отже, головним напрямком діяльності підприємства є заготівля деревини від рубок головного користування і рубок догляду. Технологічний процес лісозаготівлі включає в себе: лісосічні роботи, вивезення деревини і роботи на нижніх складах. Підприємство саме забезпечує себе сировиною. В лісах держлісгоспу здійснюється заготівля деревини, яку згодом або відвантажують замовнику, або відправляють на нижній склад для подальшої обробки. При цьому найбільш доцільним вважається 70% розрізати безпосередньо на місці рубки, а 30% вивозити з лісу у вигляді хлистів. З нижнього складу деревину відвантажують споживачам.
Основними заготовлюваними асортиментами лісопродукції є ділова деревина, технологічна сировина і дрова. Ця продукція виробляється найчастіше з сосни звичайної, дуба, берези, вільхи чорної, рідше з ялини та осики.
Поряд з основною діяльністю держлісгосп приділяє значну увагу побічному користуванню. Основними видами побічного користування є: заготівля живиці, збір грибів, ягід і лікарської сировини.
ДП «Сарненське лісове господарство» є підприємством лісової промисловості. Лісова промисловість – одна із важливих галузей промисловості, яка здійснює добування і транспортування круглих лісоматеріалів, осмолу і живиці на кінцеві пункти. За характером своєї продукції підприємство присутнє в лісопильній, деревообробній, незначною мірою в паливній галузях.
В паливній галузі присутність підприємства є малою. Тут продукція йде на задоволення потреб місцевого населення - це паливні дрова.
Головними конкурентами в лісопильній промисловості є інші держлісгоспи Рівненської, Волинської, Львівської та інших областей України з центрами лісозаготівлі. Ціна на продукцію лісозаготівлі нашого підприємства є найнижчою в регіоні, що приваблює споживачів. Таким чином конкуренція в цій галузі існує, але вона не суттєво впливає на підприємство.
Загалом стан конкуренції в галузі залежить від 5 головних чинників, які з одного боку загрожують існуванню підприємства, а з іншого формують можливості для його існування. Такими чинниками згідно Портера є конкуренція в галузі, потенційні конкуренти, постачальники, споживачі, товари-замінники.
Потенційними конкурентами держлісгоспу в регіоні є держлісгоспи Рівненської, Волинської та Львівської областей. Безпосередньо в Сарненському районі конкурентом є Клесівський держлісгосп, однак на сучасному етапі реальної загрози для нашого підприємства він не створює.
Підприємство реалізує свою продукцію за кордоном, тому щоб утримувати свої конкурентні позиції, потрібно покращувати якісні показники продукції. Хоч підприємство і освоїло нову технологію раціонального розпилювання і сортування деревини, проблемою залишається велика зношеність обладнання. В зв'язку з цим держлісгосп намагається замінити старе обладнання новим, але цей процес гальмується відсутністю коштів.
Продукція держлісгоспу реалізується як на вітчизняний ринок, так і на експорт. Окрім населення, споживачами продукції підприємства в районі є виробники меблів (ВАТ«Україна»), переробні (ВАТ «Райдуга») та будівельні підприємства (ТОВ«Технобуд»). Країнами – партнерами, в які ДП «Сарненський лісгосп» експортує свою продукцію є Словаччина, Молдова, Угорщина, Польща.
Замінників продукції лісозаготівлі, як таких майже немає. Щодо лісоматеріалів, які використовуються у будівництві замінниками можуть бути блоки, піноблоки, ламінат, цегла, метал тощо. Замінниками ж дров, які використовуються для опалення є газ, вугілля, торф, різноманітні електронагрівачі. Зокрема, всіляко сприяють розвитку будівництва в районі своєю продукцією ТОВ «Технобуд», Селищанський, Вирівський та Клесівський гранкар’єри. На території району знаходиться Чемернянське торфовище, яке забезпечує сільське населення торфом для опалення будинків. Вплив цього фактора є досить незначним.
Таким чином Сарненський держлісгосп має досить стійке становище в галузі, порівняно з іншими підприємствами.
Оцінку конкурентоспроможності підприємства та його продукції можна здійснити за допомогою SWOT-аналізу.
Метод SWOT – аналізу є одним з найпопулярніших методів аналізу й оцінки середовища. Назва методу є абревіатурою англійських слів strength (сила), weakness (слабкість), opportunities (можливості), threats (загрози).
Цей метод передбачає пошук можливостей і загроз, які містяться у зовнішньому середовищі організації; дослідження сильних і слабких сторін організації; визначення ланцюгових зв'язків між цими двома групами чинників.
Визначимо переваги та недоліки досліджуваного підприємства, провівши SWOT – аналіз його продукції, порівняно з конкурентом - Клесівським ДЛГ (див.таб.1.2).
Таблиця 1.2.
SWOT – аналіз продукції ДП «Сарненський лісгосп»
№п/п
Показники
Оцінка
1
2
3
4
5
6
1.
Якість продукції
2.
Упакування
3.
Ціна продукції
4.
Система збуту
5.
Міжнародні зв’язки
6.
Гнучкість витрат
7.
Система управління
- наше підприємство
- конкурент
Отже, на основі здійсненого SWOT – аналізу продукції нашого підприємства і продукції конкурента можна зробити висновок про те, що наша продукція краща за продукцію конкурента, а отже має перевагу, бо привабливі сторони нашої продукції практично повністю переважають профіль конкурента. Перевага Клесівського ДЛГ полягає у більшій гнучкості витрат діяльності.
Сильними сторонами ДП «Сарненський лісгосп» є незалежність від постачальників сировини, досить зручне територіальне розташування (підприємство знаходиться поблизу залізничного вузла м.Сарни та поблизу автомагістралей). На підприємстві працюють досвідчені спеціалісти, рівень кваліфікації яких відповідає займаним посадам, діє злагоджена система соціальної підтримки працівників. Підприємство має достатню забезпеченість власними транспортними засобами, що сприяє безперервності виконання робіт на стадії вивезення лісопродукції споживачам та на нижній склад.
До слабких сторін можна віднести наявність старого обладнання, яке часто потребує ремонту, а це в свою чергу призводить до призупинення виробничого процесу та додаткових витрат підприємства. У неналежному стані знаходяться лісовозні дороги. Слабким є також фінансове становище, величина чистого прибутку є досить малою.
Загрозу для підприємства становить можливість втрати споживачів, особливо іноземних. Це може статися якщо не підвищувати якість обробки деревини. Поки що якість цілком відповідає міжнародним стандартам, але закордонні деревообробні підприємства постійно поновлюють свої виробничі потужності, чого лісгосп не може зробити за браком коштів. Ще однією загрозою є коливання рівня плинності кадрів на підриємстві.
Підприємство має можливість за рахунок високої якості продукції та порівняно невисокої ціни завоювати нові ринки. Окрім цього, підприємство може освоїти технологію переробки відходів процесу лісозаготівлі, зокрема налагодити виробництво вітамінного борошна із деревної зелені хвойних порід тощо.
Для того, щоб будь – який товар реалізовувався на ринку він повинен мати відповідні споживчі можливості, щоб придбання товару саме в досліджуваного підприємства було для покупця більш вигідним та привабливим, ніж в будь-якого іншого, тобто товар повинен бути конкурентноспроможним.
Конкурентноспроможність товару – це сукупність якісних і вартісних характеристик товару, що забезпечують задоволення конкретної потреби. На вибір товару покупцем впливає два аспекти. Перший – це корисний ефект, що його отримує споживач, купуючи товар, який має два складники: якість+сервіс. Другий – витрати, пов’язані з придбанням та експлуатацією товару. Продукція підприємства відповідає вимогам як національного, так і міжнародного ринків.
Хоча у підприємства є певні недоліки та загрози, конкурентоспроможність його продукції є дуже високою і є всі шанси для розширення ринків збуту як в Україні, так і за кордоном.
Оцінка конкурентних можливостей підприємства може здійснюватися на основі аналізу ряду економічних показників, таких як: активи підприємства, обсяги виробництва та збуту, обсяги прибутку, розміри оборотних коштів тощо. Оцінюємо кожен показник за 4 – бальною шкалою: чим вищим є значення показника, тим менше уваги приділяється його розвитку. Потім визначаємо загальний рейтинг підприємства (див.таб.1.3).
Таблиця 1.3.
Оцінка конкурентних можливостей підприємства
№
п/п
Показники
Місце підприємства
Сарненський ДЛГ
Клесівський ДЛГ
Березнівський ДЛГ
Володимирецький ДЛГ
1.
Обсяги виробництва
1
4
1
3
2.
Обсяги збуту
1
3
1
3
3.
Активи підприємства
2
2
2
2
4.
Чистий прибуток
2
3
2
1
5.
Доля в загальному виробництві товарів на ринку
1
4
2
3
6.
Амортизаційні відрахування
1
3
3
2
7.
Довготермінова заборгованість
1
1
2
1
8.
Короткотермінова заборгованість
2
3
1
2
9.
Об’єм капіталовкладень у своє підприємство
2
3
3
4
10.
Відрахування в різні фонди
1
2
1
2
11.
Середні витрати підприємства
1
2
3
3
12.
Розмір оборотних коштів
1
3
2
2
13.
Технічний рівень продукції
1
3
1
2
14.
Ціна продукції
1
3
2
4
Разом
18
39
26
35
Отже, загальний вигляд рейтингів конкурентноспроможності підприємства є таким:
1.Сарненський ДЛГ;
2.Березнівський ДЛГ;
3.Володимирецький ДЛГ;
4.Клесівський ДЛГ.
Звідси робимо висновок про високу конкурентноспроможність нашого підприємства в області за рахунок належного розвитку основних економічних показників.
2. Аналіз господарської діяльності
2.1. Характеристика основних техніко-економічних показників діяльності Сарненського ДЛГ
Для того, щоб підприємство могло функціонувати як самостійний товаровиробник йому необхідно мати сировину, засоби виробництва і робочу силу.
Від ефективності використання сировини, робочої сили, засобів праці на підприємстві значною мірою залежить ефективність його функціонування. У зв'язку з цим потрібно дослідити їх вартість, склад, структуру та обрахувати показники ефективності використання.
Основні техніко-економічні показники підприємства наведені в таблиці 2.1, з якої видно, що основні показники, такі як виручка від реалізації продукції, прибуток підприємства, продуктивність праці одного працюючого – зростають, що свідчить про стабільне зростання підприємства. Зростання показника фондовіддачі свідчить про підвищення ефективності використання основних фондів підприємства. Відповідно, має тенденцію до збільшення і рентабельність діяльності лісгоспу в цілому. Таким чином можна сказати, що підприємство знаходиться в стабільному стані.
Ефективність використання основних фондів характеризується такими показниками як фондовіддача та фондомісткість.
Фондовіддача розраховується як відношення товарної продукції, прибутку, виручки від реалізації (без податку на додану вартість та акцизного збору), до середньорічної вартості основних фондів.
Фондомісткість - обернений до фондовіддачі показник.
Рентабельність виробництва у 2003р., порівняно з 2002р. зросла на 12,9%, у 2004р., порівняно з 2003р. – на 6,4%, а у 2005р. її значення, порівняно з 2004р. зросло на 9,5%.
Таблиця 2.1
Основні техніко-економічні показники Сарненського ДЛГ
№ з/п
Показники
Один.
виміру
Роки
Відхилення
2002
2003
2004
2005
2003-2002
2004-2003
2005-
2004
1.
Дохід (виручка) від реалізації продукції з ПДВ
тис. грн.
10779,3
14459,7
18563,4
25915,4
3680,4
4103,7
7352,0
2.
в т. ч. податок на додану вартість
тис. грн.
913,9
1115,0
1403,7
2134,0
201,1
288,7
730,3
3.
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції без ПДВ
тис. грн.
9865,4
13344,7
17159,7
23780,7
3479,3
3815,0
6621,0
4.
Собівартість реалізованої продукції
тис. грн.
7334,8
9299,1
11936,5
16912,1
1964,3
2637,4
4975,6
5.
Витрати виробництва
тис. грн.
9701,4
12082,6
14948,0
21077,9
2381,2
2865,4
6129,9
6.
Середньорічна вартість основних засобів
тис. грн.
8204,1
8618,1
9065,6
9680,1
414,0
447,5
614,5
7.
Середньооблікова чисельність працівників
чол.
526
519
523
507
-7
4
-16
8.
Фонд оплати праці, всього
тис. грн.
3845,1
4667,4
6241,5
9244,5
822,3
1574,1
3003,0
9.
в т. ч. фонд основної заробітної плати
тис. грн.
2001,3
2233,4
2634,9
3790,1
232,1
401,5
1155,2
10.
в т. ч. фонд додаткової заробітної плати
тис. грн.
1966,1
2194,1
3453,4
5299,1
228
1259,3
1845,7
11.
в т. ч. інші заохочувальні та компенсаційні виплати
тис. грн.
203,6
239,9
153,2
155,3
36,3
-86,7
2,1
12.
Середньорічний виробіток
тис. грн. /чол
18,75
25,71
32,81
46,90
6,96
7,1
14,09
13.
Валовий прибуток від реалізації
тис.грн.
2530,6
4044,9
5223,2
6868,6
1514,3
1178,3
1645,4
14.
Фондозабезпеченість
грн./грн.
0,83
0,64
0,53
0,41
-0,19
-0,11
-0,12
15.
Фондовіддача
грн./грн.
1,20
1,55
1,89
2,46
0,25
0,34
0,57
16.
Оборотність оборотних засобів
к-ть об
3,70
4,99
5,64
6,97
1,29
0,65
1,33
17.
Рентабельність продажу
%
34,5
43,5
43,8
40,6
9
0,3
-3,2
18.
Рентабельність виробництва
%
22,6
35,5
41,9
51,4
12,9
6,4
9,5
19.
Чистий прибуток підприємства
тис. грн.
-
4,9
51,0
167,3
4,9
46,1
116,3
2.2 Аналіз трудових ресурсів підприємства
2.2.1 Аналіз трудових ресурсів підприємства
Організація суспільної праці полягає в органічному об’єднанні працездатних людей для досягнення спільних цілей на основі раціонального поділу і кооперації праці. Поділ праці – виокремлення однакових або подібних робіт і операцій, які виконуються людьми відповідних професій і кваліфікацій.
Поділ зумовлює кооперацію праці – об’єднання і взаємодію працівників різних професій і кваліфікацій з метою виробництва певних товарів чи надання послуг. З поділом і кооперацією праці тісно пов’язана спеціалізація знарядь праці – створення і застосування спеціальних машин і устаткування, пристроїв та інструментів.
Обсяги виробництва і, відповідно, добробут людей залежать від людських ресурсів суспільної праці та їх ефективного використання. Для характеристики ресурсів праці вживається ряд споріднених понять: трудові ресурси, економічно активне населення, робоча сила, людський капітал, персонал, кадри. Спільною ознакою у цих поняттях є працездатні люди, які працюють або можуть долучатися до суспільної праці. Разом з тим, вони мають певні відмінності.
Трудові ресурси є одним з найважливіших складових підприємства. Їх ефективне використання, високий рівень продуктивності праці відіграють важливу роль у підвищенні ефективності підприємницької діяльності.
Основним завданням аналізу трудових ресурсів є: об’єктивне оцінювання використання кадрів, робочої сили та ефективності праці; виявлення резервів, покращення резервів господарської діяльності через виявлення факторів та кінцеве оцінювання їх впливу на зміну трудових показників.
Закон України «Про підприємство» дозволяє самостійно визначати кількість і професійно-кваліфікаційний склад працівників.
Таблиця 2.2
Чисельність персоналу Сарненського ДЛГ
№ з/п
Показник
2002
2003
2004
2005
Відхилення
2003-2002
2004-2003
2005-2004
1.
Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу, осіб
526
519
523
507
-7
4
-16
2.
Середньооблікова чисельність в еквіваленті повної зайнятості, осіб
473
477
490
461
4
27
-29
3.
Прийнято працівників, осіб
109
109
133
116
0
24
-17
4.
Вибуло працівників, у тому числі: з причин скорочення штатів;
117
9
107
6
152
13
115
-
-10
-3
45
7
-37
-13
5.
через прогули та порушення трудової дисципліни;
14
21
21
16
7
0
-5
Як бачимо з таблиці 2.1 на підприємстві відбувається постійний рух робочої сили, що є негативним моментом у його діяльності, причиною зниження продуктивності праці та втрат робочого часу.
Перш за все проведемо динамічний аналіз персоналу Сарненського ДЛГ (див.таб. 2.3). З таблиці 2.3 бачимо, що порівняно до базового 2002 року чисельність працівників зменшується в 2003р. на – 7чол., 2004р. на – 3 чол., в 2005 на – 19 чол., можна зазначити, що чисельність персоналу на підприємстві є стабільною протягом даного періоду(507-526чол.) Порівнюючи 2003 і 2004 роки чисельність збільшилась на 4 чол., відповідно темп приросту становив 0,8% - він є найвищим, тобто в цей рік на роботу було прийнято найбільшу чисельність персоналу. А найнижчий темп приросту в 2005р.- -3,1%, було звільнено 16 чоловік. Середньорічний темп зростання становить 1,34%, цей показник свідчить про те, що вразі звільнення працівника на його місце швидко приймають іншого. Незважаючи на постійний рух робочої сили керівництво підприємства намагається забезпечити стабільну чисельність робітників, щоб не було простоїв .
Таблиця 2.3
Динаміка чисельності персоналу підприємства у 2002-2005 роках
№ п/п
Показники
Роки
2002
2003
2004
2005
1
Середньооблікова чисельність персоналу, чол.
526
519
523
507
2
Абсолютне відхилення:
- базове
- ланцюгове
-
-
-7
-7
-3
4
-19
-16
3
Темп зростання ():
- базовий
- ланцюговий
-
-
98,7
98,7
99,4
100,8
96,4
96,9
4
Темп приросту:
- базовий
- ланцюговий
-
-
-1,3
-1,3
-0,6
0,8
-3,6
-3,1
5
Середньорічний темп зростання,%
98,79
В залежності від функціонального поділу праці персонал підприємства поділяється на такі групи:
Керівники – відносяться особи, які зайняті управлінням на відповідному рівні.
Робітники – особи, що зайняті фізичною роботою безпосередньо випуском готової продукції.
Спеціалісти – особи, що зайняті фінансуванням, плануванням, організацією виробництва на рівні підприємства, окремих підрозділів.
Розглядаючи структуру Сарненського ДЛГ (див.таб.2.4)можна сказати, що різниця чисельності різних відповідних категорій персоналу з 2002 по 2005 р. є незначною. Чисельність невиробничого(виробничого) персоналу в 2002р. – 341(182)чол., 2003р.-337(182)чол., в 2004р.-340(183)чол., в2005р.-329(178)чол. . Аналогічно частки робітників, спеціалістів, керівників майже не відрізняються, спад спостерігається лише в 2005р., але незначний.
Таблиця 2.4
Структура персоналу підприємства у 2002-2005 роках
Категорія персоналу
Роки
2002
2003
2004
2005
чол.
%
чол.
%
чол.
%
чол.
%
Персонал підприємства, всього,
- в т.ч. виробничий персонал:
- з них:
- робітники
- спеціалісти
- керівники
- невиробничий персонал
526
341
286
32
23
185
100
64,8
83,9
9,4
6,7
35,2
519
337
281
33
23
182
100
64,9
83,4
9,8
6,8
35,1
523
340
286
31
23
183
100
65
84,1
9,1
6,8
35
507
329
279
29
21
178
100
64,9
84,8
8,8
6,4
35,1
2.2.2 Аналіз руху і плинності кадрів
Для характеристики руху робочої сили на підприємстві розраховують та аналізують динаміку таких показників:
- коефіцієнт обороту по прийому – розраховується як відношення чисельності прийнятих на роботу до середньоспискової чисельності за звітний період :
- коефіцієнт обороту по звільненню – розраховується як відношення чисельності звільнених працівників до середньоспискової чисельності персоналу :
- коефіцієнт загального обороту - це відношення чисельності прийнятих і звільнених протягом звітного періоду працівників до середньоспискової чисельності працівників за звітний період :
- коефіцієнт необхідного обороту – це відношення працівників звільнених з роботи з об’єктивних причин (переведення на інше підприємство, служба в армії, навчання, вихід на пенсію, за скороченням штатів) до середньоспикової чисельності працівників;
- коефіцієнт плинності кадрів – це відношення звільнених за власним бажанням, за прогули, порушення трудової дисципліни та з інших суб’єктивних причин до середньоспискової чисельності персоналу за звітний період :
Вихідні дані та результати розрахунків зводяться у таблицю 2.5:
Таблиця 2.5
Показники руху і плинності кадрів
№ п/п
Показники
Роки
Відхилення
2002
2003
2004
2005
2003-2002
2004-2003
2005-2004
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Середньоспискова чисельність працюючих, чол.
526
519
523
507
-7
4
-16
2
Прийнято на роботу, чол.
109
109
133
116
0
24
-17
3
Звільнено:- усього, чол.
в тому числі
- за порушення трудової
дисципліни, чол.
- за власним бажанням, чол.
- з інших суб’єктивних
причин, чол.
- за скороченням, чол.
- з інших об’єктивних
причин, чол.
117
14
75
8
9
11
107
21
58
2
6
20
152
21
90
7
13
21
115
16
79
8
-
16
10
7
-17
-6
-3
8
45
0
32
5
7
-1
37
5
11
1
-13
-5
4
Коефіцієнт обороту по прийому
0,21
0,21
0,25
0,23
0
0,04
-0,02
5
Коефіцієнт обороту по звільненню
0,22
0,21
0,25
0,23
0,01
0,04
-0,02
6
Коефіцієнт загального обороту
0,43
0,42
0,52
0,46
-0,01
0,1
-0,06
7
Коефіцієнт необхідного обороту
0,04
0,12
0,2
0,16
0,08
0,08
-0,04
8
Коефіцієнт плинності кадрів
0,18
0,16
0,23
0,2
-0,02
0,07
-0,03
Рух працівників характеризується показниками їхнього обороту та постійності. Оборот працівників – це сукупність прийнятих працівників та тих що вибули за звітний період.
Коефіцієнт обороту по прийому (див.таб.2.5 ) в 2004р. найвищий - 0,25 показує, що в цей рік Держлісгосп потребував більше працівників, тому на роботу було прийнято на 24 особи більше ніж в попередні роки, проте в 2005р. чисельність зменшилась на 17 осіб порівнюючи з 2004р., а коефіцієнт обороту становить - 0,23. Коефіцієнт обороту по звільненню показує, яка частка працівників звільнилась: і в 2003р. вона була найменшою - 0,21, а в 2004р. найбільшою – 0,25. Розглядаючи коефіцієнт обороту по прийому і коефіцієнт обороту по звільненню видно, що частки звільнених та прийнятих збігаються, тобто на вивільнені робочі місця швидко приймають нових робітників. Підтвердженням тому є коефіцієнт загального обороту, який коливається в межах від 0,42 до 0,52, цей показник досить високий і свідчить про значну плинність кадрів. Причиною звільнення значної частки робітників являються: переведення на інші підприємства, навчання, вихід на пенсію, а також через прогули, порушення трудової дисципліни т.д.
Коефіцієнта необхідного обороту персоналу досить низький становить від 0,16(2003р.) до 0,23(2004р.),що свідчить про зростання частки працюючих пенсіонерів і неможливість працевлаштування безробітних молодшого віку з потенційно вищими показниками продуктивності праці тощо. Тому керівництву необхідно переглянути кадрову ситуацію на підприємстві, провести заходи, щоб зменшити плинність кадрів(покращити умови праці, надавати додаткові відпустки т.д.).
2.2.3 Аналіз використання робочого часу
Аналіз використання робочого часу здійснюється на основі складання балансу робочого часу (див.таб. 2.6).
Таблиця 2.6
Показники використання робочого часу
№
з/п
Показники
Роки
Відхилення
2002
2003
2004
2005
5 від 2 року
5 від
3
року
5 від
4
року
1
Календарний фонд
робочого часу, люд.год
1535920
1515480
1531344
1480440
-55480
-35040
-50904
2
Вихідні і святкові, люд.год
42080
41520
41840
40560
-1520
-960
-1280
3
Номінальний фонд
робочого часу, люд.год
1493840
1473960
1489504
1439880
-53960
-34080
-49624
4
Неявки на роботу
(з зазначенням причин), люд.год
177060
176088
175719
144855
-32205
-31233
-30864
5
Корисний фонд
робочого часу, люд.год.
1316780
1297872
1313785
1295025
-21755
-2847
-18760
6
Середньоспискова
чисельність працівників, чол.
526
519
523
507
-19
-12
-16
7
Загальна кількість
відпрацьованих люд-днів
164598
162234
16223
161878
-2719
-356
-2345
8
Ефективний фонд робочого
часу, год.
1316780
1297872
1313785
1295025
-21755
-2847
-18760
Отже, розглядаючи дані розрахунки таблиці 2.6 видно що - корисний фонд робочого часу постійно зменшується порівнюючи 2005рік з 2002,2003,2004р., а от порівнюючи роки між собою маємо такі дані: фонд робочого часу працівників: зріс – у 2003р. на 15343 люд – год., у 2004р. – на 13238 люд –год., а в 2005р. – зменшився на 36248 люд – год. Кількість невідпрацьованих людино – годин має тенденцію до зниження, що сприяє підвищенню ефективності використання робочого часу.
Для характеристики руху робочої сили на підприємстві розраховують та аналізують динаміку таких показників:
• Коефіцієнт обороту персоналу за наймом (К1):
• Коефіцієнт обороту за вибуттям (К2):
• Коефіцієнт плинності персоналу (К3):
Значення наведених показників та їх динаміка представлені в таблиці 2.7
Таблиця 2.7
Динаміка показників руху робочої сили
№ з/п
Показники
2002
2003
2004
2005
Відхилення
2003-
2002
2004-
2003
2005-
2004
1.
К1
0,21
0,21
0,25
0,23
0
-0,04
-0,2
2.
К2
0,22
0,21
0,29
0,23
-0,01
0,08
-0,06
3.
К3
0,027
0,04
0,04
0,03
0,013
0
-0,008
З таблиці 2.7 бачимо коливання рівня плинності кадрів. Постійно змінюється чисельність прийнятих та звільнених працівників.
Аналіз продуктивності праці
Аналіз продуктивності праці здійснюється на основі розрахунку таких основних її показників (таблиця 2.8).
Таблиця 2.8
Показники продуктивності праці на підприємстві
№ п/п
Показники
Роки
Відхилення
2002
2003
2004
2005
5 від
2
року
5від
3
року
5 від
4
року
1
Обсяг продукції,
тис.грн. ()
10314,2
13178,1
16746,2
23441,5
13127,3
10263,4
6695,3
2
Середньоспискова
Чисельність працівників,
чол. ()
526
519
523
507
-7
-3
-19
3
Середньоспискова
чисельність робітників,
чол.
473
477
490
461
-12
-16
-29
4
Частка робітників у
загальній чисельності
персоналу ()
0,9
0,92
0,94
0,91
0,01
0,01
-0,03
5
Середньорічний
виробіток одного
робітника, тис.грн./чол.
21,81
27,63
34,18
50,85
29,04
23,22
16,67
6
Середня кількість
днів відпрацьованих
одним робітником ()
299
285
283
287
-14
-2
4
7
Середньоденний
виробіток одного
робітника, грн./чол.
72,94
96,95
120,78
177,18
24,01
23,83
56,4
8
Середня тривалість
робочого дня, год. ()
8
8
8
8
-
-
-
9
Середнього динний
виробіток одного
робітника, грн./чол. ()
9,11
12,11
15,09
22,15
3
2,97
7,06
За результатами таблиці здійснюється розрахунок впливу факторів на результуючий показник (обсяг продукції), для чого використовується факторна модель:
Для розрахунку впливу факторів, перерахованих у моделі, використовується метод ланцюгових підстановок.
Таблиця 2.9
Розрахунок впливу факторів на обсяг продукції
№
З/п
Фактичні показники
Результат
показників
Q,тис.грн
Зміна результатів
показників
тис.грн
Чпр
Кр
Др
Т
Вр
0
526
0,9
299
8
9,11
10315,92
1
Чпр
507
0,9
299
8
9,11
9943,29
-372,63
2
Кр
507
0,91
299
8
9,11
10053,77
110,48
3
Др.
507
0,91
287
8
9,11
9650,27
-403,50
4
Т
507
0,91
287
8
9,11
9650,27
0
5
Вр
507
0,91
287
8
22,15
23463,62
13813,34
Перевірка:
Q1-Q0
23463,62-10315,92=13147,7тис.грн.
-372,63+110,48-403,50+0+13813,34=13147,7тис.грн
З вище розрахованих результатів видно, що із зменшенням чисельності працівників на 19 чол. обсяг випущеної продукції зменшився на 372,63 тис.грн, за рахунок меншої кількості відпрацьованих днів на 403,5тис.грн, а от збільшення середньогодинного виробітку одного робітника, а також збільшення частки робітників привело до збільшення обсягу випущеної продукції на 13147,7тис.грн., і ,як наслідок, до збільшення обсягів виробництва. Загальна тенденція зміни обсягів випущеної продукції свідчить про нарощення виробничих потужностей підприємства.
2.2.5 Аналіз оплати праці.
Здійснюється у такій послідовності:
аналіз динаміки та структури фонду оплати праці;
факторний аналіз фонду оплати праці;
аналіз співвідношень фонду оплати праці та продуктивності праці на основі графічного представлення їх динаміки та розрахунку коефіцієнта випередження;
аналіз ефективності оплати праці.
Для аналізу динаміки та структури фонду оплати праці працівників підприємства користуються традиційними статистичними способами розрахунку, результати яких зручніше відображати в табличній формі:
Проведемо структурно – динамічний аналіз фонду оплати праці працівників Сарненського ДЛГ (див.таб.2.10).
Таблиця 2.10.
Динаміка фонду оплати праці на підприємстві
№ п/п
Показники
Розрахункова
формула
Роки
2002
2003
2004
2005
1
Фонд оплати праці
працівників, тис.грн.
-
(з форми 1-ПВ
або 2-ПВ)
3845,1
4667,4
6241,5
9399,7
2
Абсолютне відхилення:
- базове
- ланцюгове
-
-
822,3
822,3
2396,4
1574,1
5554,6
3158,2
3
Темп зростання ():
- базовий
- ланцюговий
-
-
121,4
121,4
162,3
133,73
244,5
150,6
4
Темп приросту:
- базовий
- ланцюговий
-
-
21,4
21,4
62,3
3,73
144,5
50,6
5
Середньорічний
темп зростання
134,71
Фонд оплати праці працівників підприємства щороку зростає , а середньорічний темп зростання становить 134,71%, що підтверджує про позитивні зміни в оплаті праці, що свідчить про позитивне стимулювання працівників до роботи та виконання своїх обов’язків.
На основі даних таблиці бачимо, що фонд оплати праці працівників з кожним роком зростає, при цьому зростають премії за виробничі результати, матеріальна допомога працівникам.
Основним стимулом працівників до праці є, безумовно, заробітна плата. Заробітна плата – це винагорода працівникам за виконану роботу, виготовлені товари чи надані послуги.
Таблиця 2.11
Структура фонду оплати праці на підприємстві
Показники
Роки
2002
2003
2004
2005
тис.
грн
%
тис.
грн
%
тис.
грн.
%
тис.
грн.
%
Фонд оплати
праці працівників
підприємства, всього,
- в т.ч.
виробничий персонал:
- з них:
- робітники
- службовці
- керівники
невиробничий персонал
3845,1
2563,4
1617,9
458
487,5
1281,7
100
66,7
42,1
11,9
12,7
33,3
4667,4
2908,4
1712,5
569
626,9
1759
100
62,3
36,7
12,2
13,4
37,7
6241,5
3752
2651,3
589,5
511,2
2489,5
100
60,1
42,5
9,4
8,2
39,9
9399,7
5526,5
2887,6
1687
951,9
3873,2
100
58,8
30,7
17,9
10,1
41,2
З таблиці видно, що заробітна плата загалом за роки, що аналізуються зросла це можна пояснити зміною законодавства (в становлення нової мінімальної заробітної плати). Загалом заробітна плата службовців і керівника не змінювалась та їх частки в загальному фонді заробітної плати знизились, а частка заробітної плати робітників зросла це спричинено збільшенням заробітної плати робітників.
Здійснимо факторний аналіз річного фонду оплати праці працівників за 2002 – 2005рр у таблиці 2.11., з допомогою методу абсолютних різниць. При цьому модель розрахунку має вигляд:
ФОП прац = Чисельність прац * Середньорічна ЗП прац
Таблиця 2.12.
Факторний аналіз фонду оплати праці працівників
№ з/п
№ підст.
Взаємодіючі фактори
Результуючий показник,
тис,грн.
Причини відхилення
Чисельність працівників
Середньорічна ЗП, тис.грн.
2.
1.
-19
11,81
-224,39
Зменшення Чп
3.
2.
507
6,42
3254,94
Збільшення ЗПп
Перевірка:
Q1-Q0
526*11,81-507*18,23=3030,55тис.грн.
-224,39+3254,94=3030,55тис.грн.
За рахунок зменшення чисельності працівників фонд оплати працівників зменшився на 224,39тис.грн., а за рахунок збільшення середньорічної заробітної плати – зріс на 3254,94тис.грн. що дозволяє збільшити заробітні плати, премії, надбавки інші стимулюючі пропозиції для персон...