МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ „ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємництва
з дисципліни
„Основи менеджменту”
на тему:
„Розробка системи менеджменту в
ЗАТ „Ялинкові прикраси”
АНОТАЦІЯ
У даному курсовому проекті розроблено та обґрунтовано раціональну систему менеджменту на підприємстві відповідно до змін в середовищі існування ЗАТ „Ялинкові прикраси”, яке спеціалізується на виробництві ялинкових прикрас та виробів зі скла. При цьому сформовано функції менеджменту; розкрито зміст методів менеджменту; розроблено механізм прийняття та реалізації управлінських рішень згідно відповідних проблем; охарактеризовано комунікаційний процес в організації; вивчено особливості формування формальних та неформальних груп і розроблено механізми управління ними; обґрунтовано основні механізми керівництва менеджерами організації; визначено ефективність фактичної та раціональної системи менеджменту.
ANNOTATION
In this course project it is developed and substantiated rational system of management on an enterprise in accordance with the changes in the environment of existence of Joint-stock COMPANY „Christmas tree decorations", which is specialized on production of christmas tree decorations and wares from glass. Management functions are thus formed; maintenance of methods of management is exposed; the mechanism of acceptance and realization of administrative decisions is developed in obedience to the proper problems; an of communication process is described in organization; the features of forming of formal and informal groups are trained and developed management mechanisms by them; are substaitaited basic mechanisms of guidance by the managers of organization; efficiency of the actual and rational system of management is certain.
ЗМІСТ
стор.
Вступ....................................................................................................................................................4
Розділ 1. Загальна характеристика організації............................................................................5
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві................................................8
Планування...............................................................................................................8
Організування..........................................................................................................11
Мотивування............................................................................................................14
Контролювання...................................................................................................... 18
Регулювання............................................................................................................19
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації.....................................................21
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації.............23
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві...............................................................28
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації.............31
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва.................................................33
Розділ 8. Оцінювання ефективності системи менеджменту.....................................................35
Висновки............................................................................................................................................
Список використаної літератури..................................................................................................
ВСТУП
Перші скляні іграшки з’явилися наприкінці ХVІІІ століття в Німеччині і вже звідти поширилися в усі цивілізовані країни. Історія пов’язує ці починання з цілком конкретним роком, коли в країні не вродили яблука, а отже вішати на ялинку було нічого. Щоб за цих умов не порушувати традицію, німці знайшли замінник яблукам – їх символи, скляні кулі. У наших місцях вони з’явилися лише у середині ХІХ століття. Це були вироби, завезені з Німеччини, Чехії. Якщо вдатись до сучасної термінології, вітчизняні виробники виготовляли в той час іграшки тільки з паперу, вати і пап’є-маше.
Перші місцеві підприємства, які виробляли скляні кулі, з’явилися тільки після Першої світової війни. Але розвитку вони не набули у зв’язку з відомими подіями. Спочатку Радянська влада, м’яко кажучи, не дуже заохочувала традиції, пов’язані зі святкуванням Різдва та Нового року. І тільки з середини 30-х років минулого століття свято Нового року було реабілітоване, але при цьому з нього вилучили релігійні мотиви, а давній традиції надали одіозно-ідеологічного характеру. Що не могло не позначитися й на ялинкових іграшках, де стала домінувати офіціозна атрибутика у вигляді зірок, серпів із молотами, ракет з обов’язковою радянською символікою. Посівши місце в арсеналі ідеологічної зброї, скляні іграшки одержали «зелену вулицю». Виробництво невибагливих іграшок зі скла — досить складне й трудомістке. Щоб на вашій ялинці з’явилася гарна іграшка у вигляді кулі чи, наприклад, дзвіночка, вона повинна пройти процес видування, сріблення, фарбування, розмальовування. А для досягнення краси й оригінальності всі ці процеси, за невеликим винятком, здійснюються вручну.
На даний момент розвиток виробництва ялинкових прикрас набуває розмахів. 20 років тому левову частку ялинкових прикрас виробляли в Японії. 12 років тому виробництво перекочувало до Німеччини, Голландії, 6-8 років тому — до Польщі, Чехії, Румунії. А тепер на старому континенті центром прикрасного виробництва стає Україна. Як правило, щороку в Україні намагаються створити підприємство з виробництва ялинкових прикрас. Але це не завжди вдається. По-перше, цьому не сприяє законодавчий клімат, а, по-друге, на даний момент існує досить сильний монополіст на цьому ринку ТзОВ „Галімпекс-Склодзеркальний завод”.
Ми ж будемо розглядати ЗАТ „Ялинкові прикраси”, яке є новачком на даному ринку. Але має цілком хороші перспективи для розвитку: молоде та енергійне керівництво, дружній колектив, доступ до ресурсів.
Отже, об’єктом дослідження у курсовому проекті є закрите акціонерне товариство „Ялинкові прикраси”, яке спеціалізується на виготовленні ялинкових прикрас. Підприємство є новачком на ринку, має досить невеликі потужності. На сьогодні тут працює 44 особи, виготовляє підприємство 6 видів продукції, середня заробітна плата на підприємстві становить 792,6 грн.. Для ефективнішого існування ЗАТ „Ялинкові прикраси” на ринку та підтримання необхідного рівня виробництва необхідно налагодити систему менеджменту та вирішити низку проблем, а саме: сезонність реалізації товару, нестача робітників, малі виробничі площі. Відповідно предметом дослідження курсового проекту є система менеджменту товариства.
Метою курсового проекту є розробка функціональної системи менеджменту та раціональне впровадження його. Відповідно завданням є розробка технологій менеджменту з урахуванням очікуваних змін, реалізація функцій менеджменту в організації, формування методів менеджменту на підприємстві, розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем, удосконалення системи комунікацій в організації, формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп у товаристві, бґрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем, визначення ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту.
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Таблиця 1
Загальна характеристика організації ЗАТ „Ялинкові прикраси”
Параметр, який харак-теризується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших організацій
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у ЗЕД
1
2
3
4
5
1. Форма підприємства
ЗАТ – господарське товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості. При цьому розмір статутного фонду визначається Законом України „Про господарські товариства” та становить 100 мінімальних заробітних плат.
Учасники ЗАТ несуть відповідальність за зобов’язаннями тільки майном товариства і несуть ризик збитків, пов’язаних із діяльністю товариства, в межах вартості належних їм акцій.
Відмінність між ЗАТ і ВАТ в тому, що акції останнього можуть розповсюджуватися шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржах, акції ж ЗАТ розповсюджуються шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі.
На відміну від ЗАТ учасники товариства з додатковою відповідальністю несуть додаткову солідарну відповідальність у визначеному учасниками документами однаково кратному розмірі до вкладу кожного учасника.
1. Закон України „Про підприємництво” №698 від 07.02.97р.
2. Закон України „Про підприємництво в Україні” №48-93 від 10.05.93 р.
3. Закон України „Про господарські товариства” №24-92 від 31.12.92 р.
2. Профіль
Виготовлення ялинкових прикрас.
Специфіка полягає в існуванні значного переліку щодо технології виробництва, устаткування, до кваліфікації кадрів, тощо. Варто наголосити, що виробничий процес залежить від суб’єктивних аспектів (художнього хисту, доброго окоміру). Оскільки це є виробництво, потрібно слідкувати за розвитком НТП.
Бере участь у зовнішньоеконо-мічній діяльності шляхом експор-тування продукції та обміну досві-ду.
3. Види діяльності
Видами діяльності (їх є 6) ЗАТ „Ялинкові прикраси” є:
- серійне виробництво ялинкових прикрас;
- виготовлення ялинкових прикрас на замовлення;
- дизайн ялинкових прикрас.
В майбутньому підприємство планує розширити своє виробництво такими видами діяльності:
- виготовлення дзеркал;
- виготовлення різноманітних виробів зі скла (посуду, сувенірів, продукції на замовлення тощо).
Виробництво ексклюзивних ялинкових прикрас.
ЗАТ „Ялинкові прикраси” здійснює такі види ЗЕД:
- експорт продукції у країни СНД;
- імпорт сировини.
4. Форма власності
Власність ЗАТ„Пивний завод” є колективною, оскільки майном підприємства володіють акціонери у межах своїх пайових часток – акцій.
На відміну від державних підприємств управління здійснюється зборами акціонерів, які призначають голову правління, формують спостережну раду та ревізійну комісію.
Закон України ,,Про власність”, „Про господарські товариства”
Зовнішньоекономічною діяльністю можуть займатися підприємства всіх форм власності
5. Внутрішнє середовище
Цілі
Довгострокові (5-10р.): нарощення обсягів виробництва, вихід на нові ринки збуту.
Середньострокові (1-5р.): розширення виробничих площ, виробництво нових товарів.
Короткострокові: набір кваліфікованих працівників; впровадження новітніх технологій.
Цілі організації є конкретні, досяжні, враховують вплив середовища існування.
Структура
Структура даного підприємства є лінійно-функціональна
Завдання
Перед товариством стоять такі завдання:
- збільшення прибутковості підприємства;
- розширення асортименту продукції;
- скло обробної галузі в Україні.
Технологія
На підприємстві виробничий процес має декілька виробничих етапів.
Працівники
Чисельність працівників на підприємстві становить 44 чол., але з розширенням виробництва їх слід збільшити до 56. Але у цій сфері виробництва їх знайти важко.
Ресурси
ЗАТ „Ялинкові прикраси” володіє трудовими, матеріальними та іншими ресурсами, які потребують доповнень.
6. Зовнішнє середовище:
Фактори прямої дії
Споживачі
Як і будь-яка інша організація орієнтується на забезпечення потреб споживачів, тому що використовує новітні технології, наймає висококваліфікованих працівників та високий потенціал. Споживачами продукції підприємства є (на даний час їх є 5, але із розвитком підприємства очікується, що кількість зросте до 7): міське та в меншій мірі сільське населення; деякі підприємства та організації; індивідуальні замовники з високим рівнем доходу тощо. В недалекому майбутньому є наміри розширити спектр продукції, що вирішить проблему сезонності. Загалом споживачі мають позитивний вплив, адже збільшується попит на продукцію.
Постачальники
ЗАТ „Ялинкові прикраси” є новачком на ринку, тож знайти постійного постачальника організація ще не знайшла. Тож інколи бувають перебої з постачанням ресурсів, що має негативний вплив. Але загалом цей фактор зовнішнього середовища має позитивний вплив.
Конкуренти
Конкуренція на ринку ялинкових прикрас має як позитивний вплив, так і негативний. Перший полягає в тому, що під дією конкуренції підприємство змушене впроваджувати новітні технології, розширювати пропозицію, вдосконалювати свою структуру та технологію. Негатив у тому, що це призводить до збільшення витрат, а в нашому випадку створює перепони для нормального функціонування, оскільки підприємство є новачком на ринку. Зараз підприємство таких конкурентів: ТзОВ „Галімпекс-Склодзеркальний завод”, ВАТ „Клавдіївська фабрика ялинкових прикрас”, ВАТ „Івано-Франківський склозавод”, але очікується зростання кількості конкурентів до 4.
Державні органи влади
Державні органи влади не мають чітко вираженого негативного впливу, але деякі прийняті ними закони є нелогічними та створюють перепони для нормального функціонування підприємства.
Інфраструктура
Підприємство розташоване поблизу обласного центру, що має багато переваг.
Законодавчі акти
На даний час система законодавства у нашій країні є недосконалою, що справляє негативний вплив.
Профспілки, партії та інші громадські організації
Цей фактор зовнішнього середовища має позитивний вплив, оскільки ініціює покращення умов праці, підвищення її оплати, покращення охорони здоров’я тощо.
Система економічних відносин у державі
Україна має ще недосконалу систему економічних відносин. Але з кожним роком вона розвивається, тож маємо надію на кращу роботу підприємства, що має позитивний вплив.
Організації-сусіди
Підприємство знаходиться на відокремленій території, тож цей фактор не справляє жодного впливу на нього.
Фактори непрямої дії:
Міжнародні події
Підприємство здійснює ще не зовсім активну зовнішньоекономічну діяльність, тож цей фактор має незначний, але негативний вплив. Адже за останній час ставлення країн СНД до українського виробника змінився в гіршу сторону.
Міжнародне оточення
Впливає на ЗАТ через споживачів, конкурентів, постачальників помірковано та позитивно, що сприяє інтеграційним процесам України.
Науково-технічний прогрес (НТП)
НТП має позитивний вплив, адже зменшує витрати виробництва, що здешевлює продукцію. Але впровадження досягнень НТП вимагає вкладання великих коштів, які не завжди легко знайти. Тож загалом цей фактор має позитивний вплив.
Політичні обставини
На підприємство загалом безпосереднього впливу не мають, адже продукція є недорогою, сезонною, попит на неї є нееластичним.
Соціально-культурні обставини
Позитивно впливають по тій причині, що працівники є культурно розвиненими, долучаються до розвитку виробництва тощо.
Рівень техніки та технології
Підприємству потрібно розширювати виробництво, впроваджувати новітні досягнення НТП, а відповідно і виділення коштів. Вплив даного фактору здійснюється через інфраструктуру, постачальників, законодавчі акти, конкурентів. Вплив негативний.
Особливості міжнародних економічних відносин
Висока конкуренція на міжнародному ринку, ліміт на ввезення продукції в деякі країни робить співпрацю невигідною.
Стан економіки
Економіка України знаходиться на стадії розвитку (укладаються нові угоди з іноземними країнами), вона є ще досить нестабільною, тому існувати в такому середовищі досить тяжко. Вплив негативний.
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування
Охарактеризуємо етапи процесу стратегічного планування у ЗАТ „Ялинкові прикраси”, зобразивши рис.1.
Рис. 1. модель стратегічного планування у ЗАТ „Ялинкові прикраси”
Ретельно розглянемо зміст кожного з етапів процесу планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку інформації щодо фінансово-господарського стану підприємства, конкурентоспроможності його продукції, ситуації на ринку, змін у законодавчій базі тощо відповідними підрозділами.
Етап 2. установлення місії та цілей організації.
Місія – забезпечення споживачів якісною продукцією різних верств населення відповідно до їхніх споживчих можливостей.
Цілі:
1. Довгострокові (5-10р.): нарощення обсягів виробництва, вихід на нові ринки збуту.
2. Середньострокові (1-5р.): розширення виробничих площ, виробництво нових товарів.
3. Короткострокові (до 1 року): набір кваліфікованих працівників; деякі зміни в структурі організації.
Етап 3. вибір методів аналізу факторів зовнішнього та внутрішнього середовища.
У даному випадку доцільно використовувати наступні методи дослідження: статистичний і соціологічних досліджень, експертних оцінок, що дозволить сформувати істину картину існування середовища існування та можливостей підприємства.
Етап 4. оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять працівники організації. Фактори оцінюються за шкалою[-5;5], при цьому межі шкали відображають максимально негативний та позитивний вплив факторів на організацію, 0-демонструє нейтральний вплив, а сума вагомостей усіх факторів становить 1. Зважений рівень впливу розраховують як добуток впливу фактора та рівня вагомості.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища
на ЗАТ «Ялинкові прикраси»
Фактории
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Споживачі
+5
0.1
+0.5
Постачальники
+3
0.1
+0.3
Конкуренити
-3
0.09
-0.27
Державні органи влади
-1
0.02
-0.02
Інфраструктура
+2
0.06
+0.12
Законодавчі акти
-3
0.05
-0.15
Профспілки, партії та інші громадські організації
+1
0.02
+0.02
Система економічних відносин у державі
+3
0.05
+0.15
Організації-сусіди
0
0.04
0
Міжнародні події
-2
0.02
-0.04
Міжнародне оточення
+1
0.05
+0.05
Науково-технічний прогрес
+2
0.05
+0.1
Політичні обставини
-1
0.06
-0.06
Соціально-культурні обставини
+2
0.07
+0.14
Рівень техніки та технології
-2
0.08
-0.16
Особливості міжнародних економічних відносин
-3
0.05
-0.15
Стан економіки
-4
0.09
-0.36
Отже, на діяльність фірми найбільш позитивно впливають споживачі, постачальники, система економічних відносин у державі, а найбільш негативно – конкуренти, законодавчі акти, особливості міжнародних економічних відносин та стан економіки.
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Проводиться цією ж группою експертів за шкалою [0;5], при цьому 0 демонструє нерозвинутість, невираженість, відсутність чи катастрофічний стан фактора внутрішнього середовища, оцінка 5 демонструє високий рівень розвитку, вираженості відповідного фактора. Сума вагомостей усіх факторів становить 1, тобто рівень вагомості кожного фактора визначається коефіцієнтом. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на організацію наведено у табл. 3.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища
на ЗАТ „Ялинкові прикраси”
Фактори
Середня експертна оцінка, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Цілі
+4
0.09
+0.36
Структура
+4
0.12
+0.6
Завдання
+3
0.08
+0.24
Технологія
+3
0.2
+0.6
Працівники
+5
0.31
+1.55
Ресурси
+4
0.2
+0.8
Отже, як видно з табл. 3, найбільш розвиненим фактором виробництва є працівники, менший рівень впливу мають цілі, структура, ресурси, а найменш позитивно впливають завдання та технологія.
Етап 6. прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності.
Для прогнозування використовуються формальні (опитування споживачів) та неформальні (на основі словесної та письмової інформації) методи. На базі узагальнення отриманої інформації вище перерахованими методами прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації здійснюють конкуренти, які пристосувавшись до ринку вдало реагують на зміну рівня цін, смаки та вподобання споживачів, законодавчі акти, які в деякій мірі унеможливлюють нормальне існування підприємства, та стан економіки, який є нестабільним.
Етап 7. Виконання розрахунків, обґрунтувань, проектних рішень.
Для підготовки кошторисної інформації на підприємстві створюють комітет, до складу якого входять працівники бухгалтерії, відділу матеріально-технічного забезпечення та зовнішніх експертів.
Етап 8. Формування варіантів стратегії.
Можливі такі варіанти стратегії: організаційних перетворень, зростання, обмеженого росту.
Етап 9. Вибір стратегії на засадах формування управлінських рішень.
Стратегія обмеженого росту на даний час не є оптимальною, адже підприємство тільки розвивається, має потенціал. Стратегія організаційних перетворень неповністю відображає цілі організації. Отже, найоптимальнішим з вище перерахованих варіантів є стратегія зростання, яка враховує вплив зовнішніх та внутрішніх факторів, наявність ресурсів, відповідає місії та цілям.
Етап 10. Оцінка стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Стратегія зростання найбільше відповідає його місії та цілям, оскільки передбачає нарощення об’ємів виробництва, вихід на нові ринки збуту, в певній мірі реорганізацію структури підприємства.
Логічним продовженням стратегічного планування у ЗАТ „ялинкові прикраси” є тактичне планування, яке формує механізм реалізації обраної стратегії. Воно, як правило, розраховане на нетривалий період і включає поточне та оперативне планування. Поточне планування, як різновид управлінської діяльності спрямований на розробку параметрів, заходів, бюджетів та адміністративних важелів з метою формування поточних планів щодо функціонування конкретних сфер діяльності організації чи її діяльності загалом на річний період часу у напрямку досягнення обраної стратегії діяльності. Схематична модель поточного планування у ЗАТ „Ялинкові прикраси” наведена ну рис. 2.
Рис. 2. Модель поточного планування у ЗАТ „Ялинкові прикраси”
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування.
Для реалізації поточного планування слід зібрати та обробити інформацію, яка стосується факторів зовнішнього та внутрішнього середовища фірми, конкурентів, стратегічного плану тощо. Обробкою інформації займаються як відділи (бухгалтерія, відділ кадрів, матеріально-технічного забезпечення), так і окремі особи (менеджери всіх рівнів, їх заступники)
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних і слабких та слабких позицій організації.
Сильні сторони: ЗАТ „Ялинкові прикраси” має позитивний імідж у споживачів (продукція є оригінальною, сучасною, відносно дешевою); наявність високо кваліфікованих кадрів (хоча їх кількість є недостатньою), дружній колектив, молодий та енергійний персонал; вигідне економічно-територіальне розташування.
Слабкі сторони: проте існують проблеми зі статусом підприємства на ринку (ЗАТ „Ялинкові прикраси” є новачком, тому до його продукції ще немає довіри), неорганізованою рекламною кампанією, нестача кваліфікованих кадрів, нестача коштів для розширення підприємства та впровадження у виробництво нових видів продукції.
Етап 3. Вибір та оформлення планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та інших показників).
Економічні показники: зростання прибутку на 20%.
Технологічні показники: збільшення витрат на закупівлю обладнання на 30%.
Соціальні показники: підвищення середньої заробітної плати на 5%, збільшення витрат на соціальний розвиток на 1%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
Для досягнення планових параметрів потрібно реалізувати такі заходи, а саме: закупити нове обладнання, взяти в оренду або придбати землю, склади для розширення виробничих площ, збільшити кількість виробів та послуг, які надає фірма.
Етап 5. Бюджетне планування.
Це один із найважливіших етапів процесу поточного планування, який передбачає розробку механізму реалізації сформованих на попередньому етапі заходів з мінімальними витратами та максимальними вигодами.
До витрат ЗАТ „Ялинкові прикраси” належать: витрати на соціальний розвиток, на мотивацію, на інвестиції, на ресурси, на повернення позик, кредитів.
До надходжень належать: виручка від реалізації, амортизація, короткострокові та довгострокові кредити, інвестиції тощо.
1 стадія. Інформаційне забезпечення бюджетного планування. Передбачає збір та обробку інформації бюджетним комітетом про місію, цілі, стратегію, тактику та політику організації; умови праці; перспективи розвитку; кадрові проблеми; питання розвитку та розширення підприємства.
2 стадія. Вибір методів бюджетного планування.
На ЗАТ „Ялинкові прикраси” використовують наступні методи бюджетного планування:
За порядком розроблення бюджету ЗАТ „Ялинкові прикраси” використовує послідовний метод, який передбачає в логічній послідовній розробці надходжень та видатків об’єктів бюджетного планування з метою формування зведеного бюджету організації.
За рівнем реалізації бюджетного планування – „комбінований”, або метод „зустрічного” бюджетного планування. Передбачає передання бюджетного проекту зверху вниз, його доопрацювання в підрозділах, внесення коректив та передачу у зворотному порядку.
За способом розрахунку планових бюджетних показників тут застосовують нормативний метод, який базується на обчисленні планових бюджетних показників відповідно до основних норм використання ресурсів, структури та розподілу капіталу.
За рівнем пристосування бюджетного планування до змін внутрішнього та зовнішнього середовища функціонування підприємства – метод гнучкого бюджетного планування. Враховує всі можливі зміни в зовнішньому та внутрішньому середовищі і передбачає одночасне розроблення декількох варіантів бюджету для різних діапазонів активності із врахуванням усіх песимістичних та оптимістичних прогнозів.
3 стадія. Визначення видів, кількості, форм та структури бюджетів організації. Оскільки ЗАТ „Ялинкові прикраси” маленьке, то немає необхідності створювати велику кількість бюджетів, тому в організації формуються бюджет замовлень на продукцію, інвестиційний бюджет, бюджетний баланс, бюджет усієї організації, бюджет руху грошових коштів.
4 стадія. Консолідація бюджетних показників. Передбачає формування взаємозв’язків, виконання відповідних розрахунків з метою формування консолідаційної моделі (узгодження, зведення) показників проміжних бюджетів.
5 стадія. Формування бюджету організації. На цьому етапі формується зведений бюджет організації, який є узагальненим розписом надходжень та видатків за усією організацією (табл. 4).
Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політики, процедури, правила).
Політика: виробництво якісної та недорогої продукції.
Процедурами є, наприклад, зміст інструкції з техніки безпеки в цеху, експлуатації обладнання тощо.
Правилом є порядок підписання документів, правила поведінки у випадку пожежі тощо.
Етап 7. Формування поточного плану.
Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету, тобто він включає: перелік планових ключових показників, яких повинна досягти організація, та заходів для реалізації стратегічно плану, бюджет організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
Цей етап полягає у формуванні поточних планів для кожного з центрів виконання. На ЗАТ „Ялинкові прикраси” є такі види центрів виконання: центр вартості, видатків, інвестицій.
2.2. Організування
Фактична організаційна структура ЗАТ „Ялинкові прикраси” наведена на рис.3, а раціональна, яка відображає реорганізацію у зв’язку з розширенням виробництва, зображена на рис. 4. Характеристика працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структури наведена у табл. 4.
Директор Секретар-референт
Головний Заступник директора Заступник директора
бухгалтер з економічних питань з загальних питань
Бухгалтерія Відділ з виробничих Дизайнерський Відділ із загальних
питань відділ питань
Цех №1 Цех№2 Цех№3 Дизайнерська
група
Рис. 3. Фактична органі грама управління ЗАТ „Ялинкові прикраси”
Директор Секретар-референт
Головний Заступник директора
бухгалтер
Бухгалтерія Відділ з виробничих Дизайнерський Відділ із загальних
питань відділ питань
Відділ кадрів
Цех №1 Цех№2 Цех№3 Дизайнерська
група
Відділ ЗЕД
Цех №4
Відділ маркетингу та
реклами
Рис. 4. Раціональна органі грама управління ЗАТ „Ялинкові прикраси”
Таблиця 4
Фактична (раціональна чисельність і функції посадових осіб в ЗАТ „Ялинкові прикраси”*
Посади працівників
Чисельність, чол.
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
Факт.
Раціон.
1
2
3
4
5
Директор
1
1
Розпоряджається майном товариства, здійснює усі функції менеджменту, приймає на роботу та звільняє працівників, визначає стратегію, тактику підприємства, затверджує стратегічний та поточний плани, приймає рішення та видає накази щодо діяльності товариства тощо.
Несе відповідальність перед Зборами учасників за розпорядження майном, результати роботи товариства, співпрацю з державними органами, розвиток та зростання темпів виробництва тощо.
Головний бухгалтер
1
1
Здійснює функції бухгалтерського обліку, економічного аналізу стану підприємства, формування податкової та статистичної звітності. Керує процесом планування фінансово-кредитних та економічних показників діяльності підприємства, встановлює розмір заробітної палати тощо.
Підзвітний директорові підприємства і відповідає перед ним за фінансове планування діяльності підприємства, ведення статистичного, податкового та бухгалтерського обліку тощо.
Заступник директора з економічних питань
1
-
Займається вивченням та аналізом умов зовнішнього та внутрішнього середовища, стану ринку і відповідно веде економічну політику товариства, виконує функції менеджменту.
Підзвітний директорові підприємства і надає йому інформацію щодо економічних показників, відповідає за дотримання планових показників діяльності підприємства.
Заступник директора із загальних питань
1
-
Займається питанням кадрів, оформленням сертифікатів, дозволів, страхових полісів тощо.
Відповідає перед директором ЗАТ за якість та кількість кадрів, оформлення документації тощо.
Бухгалтери
2
2
Займаються нарахуванням та видачею зарплати, плануванням планових бухгалтерських показників, формуванням податкової та статистичної звітності.
Відповідають перед головним бухгалтером за правильність, оперативність ведення обліку на підприємстві, формування податкової та статистичної звітності.
Начальник відділу виробничих питань
1
1
Шукає нові джерела сировини, вивчає досягнення НТП, вирішує питання, пов’язані з виробничим процесом, розробляє технологію, слідкує за якісним та кількісним складом обладнання тощо.
Підзвітний заступнику директора з економічних питань, відповідає за якість, кількість продукції, усуває недоліки виробничого процесу тощо.
Працівники відділу виробничих питань
2
2
Займаються пошуком інформації про альтернативні джерела сировини, досягнень НТП, новітні технології тощо. Вивчають можливість застосування даної інформації на підприємстві.
Підзвітні начальнику відділу за правдивість, оперативність збору інформації щодо виробничих і технічних питань.
Начальник дизайнерського відділу
1
1
Укладає договори з щодо надання дизайнерських послуг, шукає клієнтів, пропонує у виробництво нові види продукції тощо.
Відповідає перед заступником директора з економічних питань про кількість та якість наданих послуг, розширення видів продукції товариства.
Дизайнери
2
2
Займаються розробкою дизайнерських проектів нових видів продукції, надають дизайнерські послуги з питань оформлення скляних виробів тощо.
Підзвітні начальнику дизайнерського відділу і звітують про кількість наданих послуг, розроблених проектів
Начальник відділу із загальних питань
1
1
Вивчає існуючі соціальні проблеми колективу та вирішує їх, слідкує за правильністю ведення документації, кількістю та кваліфікованістю кадрів тощо.
Відповідає перед заступником директора із загальних питань про існуючі та усунуті соціальні проблеми, стан документації, кадрові питання тощо.
Працівники відділу із загальних питань
2
1
Досліджують проблеми колективу, кваліфікованість кадрів, розробляють програми підвищення кваліфікації, займаються обробкою та виробленням документації тощо.
Звітують перед начальником відділу про наявність документації, кваліфікованість кадрів, ситуацію в колективі, пропонують шляхи розв’язання проблем тощо.
Секретар-референт
1
1
Збирає інформацію про фірми, які є на ринку скла і ялинкових прикрас, виконує особисті доручення директора фірми, займається оформленням документації, листуванням між організаціями тощо.
Підзвітний директорові ЗАТ з питань виконання доручень, збору правдивої інформації тощо.
Майстри
3
4
Виготовляють продукцію, слідкують за її якістю, дають вказівки робітникам щодо правильності виконання роботи тощо.
Звітуються перед відділом виробничих питань про кількість виготовленої продукції.
Робітники
25
30
Займаються виготовленням продукції.
Звітуються перед майстром про кількість виготовленої продукції.
Заступник директора
-
1
Управляє процесами постачання ресурсів, питаннями економічного розвитку ЗАТ, бере участь у формування стратегії, політики та планів організації тощо.
Звітується перед директором про досягнення планових показників, постачання ресурсів та випуск продукції тощо.
Начальник відділу кадрів
-
1
Слідкує за плинністю кадрів, їх кваліфікацією, вносить зміни до оплати праці, організовує тренінги та навчання з підвищення кваліфікації тощо.
Звітує перед заступником директора за кількість працівників, їх кваліфікованість, надає потрібну статистичну інформацію, рекомендує прийняти або звільнити з роботи того чи іншого працівника тощо.
Працівники відділу кадрів
-
1
Формує картотеку інформаційних карток про працівників підприємства, веде статистичні обліки, розробляє пропозиції щодо кількості працівників тощо.
Звітує перед начальником відділу за статистичними даними, надає йому потрібну інформацію щодо працівників, виконує його доручення тощо.
Начальник відділу ЗЕД
-
1
Розробляє стратегію ЗЕД організації, шукає нові ринки збуту та ресурсів, налагоджує відносини зі своїми іноземними партнерами тощо.
Звітує перед директором ЗАТ про становище підприємства на міжнародному ринку, пропонує нові контракти, діє чітку картину ринків збуту та ресурсів тощо.
Спеціаліст ЗЕД
-
1
Займається збором та обробкою інформації про ситуацію на міжнародному ринку, підприємства, які працюють в даній сфері тощо.
Відповідає перед начальником відділу за правдивість інформації, надає йому її, виконує його доручення та вказівки тощо.
Начальник відділу маркетингу та реклами
-
1
Займається вивченням ринку ялинкових прикрас та скляних виробів, смаки споживачів, їх попит та на основі зібраної інформації проводить рекламну кампанію.
Підзвітний заступнику директора і відповідає за якість проведення рекламної кампанії, надає деяку статистичну інформацію тощо.
Маркетолог
-
1
Здійснює опитування споживачів, вивчає їх попит, вивчає ринок, розробляє можливі варіанти рекламної політики.
Відповідає перед начальником відділу маркетингу та реклами за результати проведеної рекламної кампанії, надає йому всю необхідну інформацію, зібрану маркетологом тощо.
Всього
44
56
-
-
*сірим виділено комірки, які демонструють зміни, пов’язані з раціоналізацією структури ЗАТ (виникнення нових посад, функцій тощо).
2.3. Мотивування
Коротку характеристику змістових та процесійних теорій мотивування й обґрунтування можливості їх застосування у ЗАТ „Ялинкові прикраси” подано у табл. 5.
Таблиця 5
Застосування теорій мотивування у ЗАТ „Ялинкові прикраси”
Теорії мотиву-вання
Короткий зміст та особливості застосування
Обґрунтування можливості застосування в організації
Елементи системи матеріального стимулювання праці, в яких знаходить відображення теорія
1
2
3
4
Змістові теорії (відображають зміст потреб та їх ієрархію)
Теорія потреб М. Туган-Барановсь-кого
Він виділяє 5 груп потреб:
1. фізіологічні
2. статеві
3. симптоматичні інстинкти та потреби
4. альтруїстичні
5. потреби практичного характеру
Особливе місце відіграє приналежність до народностей, моралі, релігійних поглядів.
Дану теорію можна застосовувати на ЗАТ „Ялинкові прикраси”, враховуючи пріоритетність певних груп потреб у працівників та вдало використовуючи незадоволені потреби для формування мотивів, що забезпечить необхідну поведінку працівника. Також дана теорія сприяє ЗЕД ЗАТ, оскільки враховує міжнаціональні особливості.
Матеріальне стимулювання забезпечує якісне задоволення потреб фізіологічного та практичного характеру, що веде до створення умов для задоволення усіх інших потреб.
Теорія потреб А. Маслоу
Ієрархія потреб Маслоу характеризується наступними групами потреб, які поділяються на первинні і вторинні
Первинні: фізіологічні та безпеки і захищеності.
Вторинні: соціальні, поваги, самовираження.
Поведінка людей визначається потребами нижчого порядку, після їх задоволення мотивуюча дія припиняється.
Створена ієрархія потреб вказує керівникові на які потреби слід звертати увагу та дозволяє сформувати правильну мотиваційну систему. Також дана теорія вказує на те, що задоволення потреб веде до кращої продуктивності праці тощо, і навпаки.
Можливості для задоволення потреб працівника створює заробітна плата, допомога тощо. І чим вища посада ...