МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ „ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ
Кафедра маркетингу та логістики
на тему:
„Маркетингові дослідження фірми”
на прикладі ВАТ „Комарнівський завод ялинкових прикрас”
Львів 2006
ЗМІСТ
ЗМІСТ 2.
ВСТУП 4.
Розділ 1. Розробка концепції маркетингового дослідження 5.
1.1. Визначення проблем фірми і цілі маркетингового дослідження 5.
1.2. Структуризація проблеми і побудова моделі основних причинно-наслідкових зв’язків. 10.
1.3. Формування робочої гіпотези. 12.
Розділ 2. Планування і організація маркетингового дослідження 13.
2.1. Розробка програми дослідження 13.
2.2. Кабінетні дослідження і аналіз вторинної інформації 13.
2.3. Планування польових досліджень. 14.
2.4. Формування вибірки 19.
Розділ 3. Аналіз маркетингової інформації 22.
3.1. Підготовка анкет для обробки на ЕОМ 22.
3.2. Обробка та аналіз отриманої інформації 23.
3.3. Оцінка похибки результатів дослідження 23.
3.4. Екстраполяція 24.
Висновки і рекомендації 25.
Додаток 1. Прогнозування обсягу збуту на 2004 рік 31.
ВСТУП
Маркетингові дослідження – це збір, обробка і аналіз даних про ринки, конкурентів, споживачів, ціни, ринкові можливості фірми з метою зниження підприємницького ризику в процесі прийняття управлінських рішень.
Активізація підприємницької діяльності в Україні, забезпечення життєдіяльності діючих і новостворених фірм в умовах розгортання конкуренції на ринку неможливі без попереднього проведення маркетингового дослідження, виявлення сприятливих можливостей і бар’єрів у зовнішньому середовищі, пов’язаних з реалізацією цілей фірми.
Мета даного курсового проекту – маркетингові дослідження на конкретній інформаційній базі і обґрунтування доцільності управлінських рішень у підприємницькій діяльності фірми, яка функціонує на ринку ялинкових прикрас.
У першу чергу вивчається маркетингове середовище фірми – економічний потенціал України, певного регіону, чинне законодавство відносно підприємницької діяльності, системи оподаткування, іде ознайомлення з фінансово-господарською і зовнішньоекономічною діяльністю фірми, на базі якої проводиться маркетингове дослідження.
Без виявлення проблем даної фірми в процесі її функціонування в поточному періоді, а також пов’язаних із забезпеченням перспективних цілей, неможливо визначити завдання маркетингового дослідження і напрямки його проведення. Власне цілі і завдання даного дослідження виступають орієнтирами в пошуку необхідних інформаційних джерел – внутрішніх і зовнішніх.
Зараз важливо не тільки виробляти якісні товари і послуги, але й ефективно організовувати їх збут. Тому дуже велике значення надається маркетингу. Згадаймо один з принципів маркетингу: „Виробляти те, що купується, а не продавати те, що виробляється”
Розділ 1. Розробка концепції маркетингового дослідження
1.1. Визначення проблем фірми і цілі маркетингового дослідження
Концепція маркетингового дослідження – це визначення змісту предмету дослідження, загальна постановка задачі.
Концепція маркетингового дослідження включає:
визначення мети і напрямку маркетингового дослідження;
виявлення конкретної проблеми по реалізації даної мети, що ґрунтується на формулюванні сукупності окремих задач;
розробку робочої гіпотези або припущення про суть досліджуваного явища, основні причинно-наслідкові зв’язки, від яких залежить вирішення проблем маркетингу.
Мета маркетингового дослідження залежить від фактично сформованої ринкової ситуації і проблем фірми "ВАТКомарнівський завод ялинкових прикрас”. Мета дослідження – це загальна постановка задачі, що визначається стратегічними цілями даної фірми, вирішення якої дозволяє знизити рівень невизначеності в процесі прийняття управлінських рішень.
Сукупність окремих задач, що випливають з основної задачі, можна розглядати як конкретну проблему. Для розв’язання якої проводиться дане маркетингове дослідження. Зокрема, проблеми фірми пов’язані з падінням обсягу продаж в умовах конкуренції.
Дана фірма має власні цілі маркетингової діяльності. Вони виражаються в кількісних показниках (обсяг продажу, процент росту прибутку, частка ринку та ін.), а також у якісних характеристиках (місце в галузі, інноваційний рівень, імідж і ін.).
Досліджувана фірма має за маркетингові цілі такі, які пов’язані з максимізацією прибутку, із зусиллями торгових агентів, рекламою, обслуговуванням споживачів і стимулюванням збуту.
Маркетингові цілі тісно пов’язані з цілями діяльності фірми і впливають на них.
Стратегічні цілі
Зростання
прибутковості
Збільшення частки ринку
Збутові проміжні цілі
Підвищення якості
продукції
Диверсифікація
збуту
„Підтримуючі” цільові орієнтації
Стабільність
фінансового
стану
Розширення
збутової
мережі
Вдоскона-
лення
управління
Рис.1. Цілі підприємницької діяльності фірми ВАТ” Комарнівський завод ялинкових прикрас " та їх ієрархія.
Деталізація цілей фірми ВАТ” Комарнівський завод ялинкових прикрас " схематично показана на рис. 2.
Рис.2. Деталізація цілей маркетингової діяльності фірми ВАТ” Комарнівський завод ялинкових прикрас ".
Перш ніж почати маркетингове дослідження, необхідно чітко визначити реальний стан фірми. У якості важливих внутрішніх джерел інформації виступають джерела вторинної інформації, зокрема, результати фінансового аналізу фірми. Хоча фінансові результати досліджуваної фірми є її комерційною таємницею, все ж працівники підприємства стверджують, що їх фінансова діяльність суттєвих збоїв не очікує, і передбачається розвиток фірми при її збереженні і безперервному вдосконаленні.
Аналіз внутрішнього середовища фірми ВАТ” Комарнівський завод ялинкових прикрас " включає:
1. вивчення організаційної структури;
2. аналіз інтелектуального потенціалу працівників, їх здатності швидко адаптуватися до зміни умов зовнішнього середовища;
3. оцінку рівня продукції, порівняння з можливостями конкурентів.
4. вивчення потреби ринку у продукції, яку може запропонувати дана фірма.
1.
Рис.3. Організаційна структура фірми ВАТ " Комарнівський завод ялинкових прикрас ".
На фірмі ВАТ” Комарнівський завод ялинкових прикрас " відділ маркетингу відокремлений в самостійний підрозділ і представляється кваліфікованими фахівцями. Найважливіші функції пов’язані з вирішенням проблем дистрибуції, впровадження цінової політики, просування товару. Пріоритетними є питання вивчення ефективності реклами, діяльності конкурентів, потенційних можливостей ринку.
Головне завдання відділу маркетингу – це розробка і реалізація коротко-, середньо-, та довгострокової стратегії маркетингу та орієнтація всіх підрозділів на її виконання.
Маркетингова служба на фірмі тісно співпрацює з іншими підрозділами, наприклад, з економічно – бухгалтерським відділом – дані про рух, реалізацію та залишки готової продукції тощо.
Необхідно слідкувати за виконанням однієї маркетингової концепції. Все залежить від масштабів виробництва, сфери діяльності та стратегію розвитку фірми.
1. Працівники на підприємстві є добре кваліфікованими і компетентними у своїй роботі. Особливо надається увага добору працівників у відділі маркетингу. Велике значення надається інтелектуальному потенціалу працівників, їх здатності швидко адаптуватися до змін умов навколишнього середовища.
2. Про рівень продукції (ялинкові прикраси) не можна сказати, що він є найвищим в регіоні (в основному це пов'язано із якістю скла використовуваного заводом), але зайняти досить стабільну позицію на ринку він дозволяє.
3. Ялинкові прикраси завжди були атрибутами, які прикрашали кожну оселю Новий рік та Різдво. Оскільки всі ялинкові прикраси виготовлені із скла, то потреба в них є кожного року, а тому попит стає дедалі більшим.
1.2. Структуризація проблеми і побудова моделі основних причинно-наслідкових зв’язків.
Виявлення проблем проводиться в основному шляхом експертного опитування керівників і спеціалістів фірми. Це дає змогу отримати порівняно надійну інформацію про проблеми фірми. Процедура виявлення проблем, які перешкоджають успішній діяльності фірми на ринку, включає формування т.з. каталогу проблем і їх структуризацію. Зв’язок проблем визначається через взаємовідношення „причина-наслідок”. Це відношення характеризує одну проблему як причину, а іншу як наслідок. На цьому ґрунтується принцип структуризації проблем.
Основною проблемою підприємства є практично повна відсутність реклами на будь – яких носіях. Відповідно ця проблема тягне за собою інші.
Доцільно побудувати граф проблем, зокрема по вдосконаленню маркетингової діяльності.
Граф проблем являє собою логічно обґрунтоване відображення послідовності вирішення сукупності проблем вдосконалення маркетингової діяльності з урахуванням максимального використання результатів розв’язання попередніх проблем.
Визначення взаємовідношення „причина-наслідок” в загальному переліку проблеми дає можливість виявити базові або кардинальні проблеми, від вирішення яких залежать можливості розв’язання інших проблем. Після цього розробляється т.з. робоча гіпотеза.
Рис.4. Графік проблем вдосконалення маркетингової діяльності
Спад попиту – це зниження обсягу збуту. Завдання дослідження полягає в тому, щоб визначити причини спаду, його тривалість і знайти шляхи виправлення ситуації.
Причини зниження рівня збуту можуть бути внутрішніми і зовнішніми. Внутрішні це:
встановлення надто високих цін на товар;
надання неякісних послуг;
відсутність можливостей для задоволення існуючого попиту;
відсутність відповідної рекламної підтримки зусиль, спрямованих на реалізацію послуг.
У даному випадку ні один з даних факторів суттєво не вплинув на діяльність досліджуваної фірми, окрім реклами. Підприємство практично її не використовує. Причина полягає в тому що до недавнього часу у нього фактино не існувало конкурентів у регіоні, а відділ маркетингу був створений лише після їх появи.
Виявлення походження проблеми дозволяє розробляти заходи до її вирішення.
1.3. Формування робочої гіпотези.
Робоча гіпотеза – це ймовірнісне припущення про суть і шляхи розв’язання конкретних проблем або алгоритм розв’язання виявлених проблем. Робоча гіпотеза виступає основою маркетингового дослідження. На основі розробленого алгоритму можна уточнити цілі дослідження і основні напрямки його проведення.
Гіпотеза випливає з проблеми – основної задачі дослідження. В процесі подальшого дослідження необхідно забезпечити перевірку попереднього припущення або гіпотези про наявність основних причинно-наслідкових зв’язків у вирішенні проблем маркетингу на конкретному, фактичному матеріалі з використанням первинних і вторинних джерел інформації, або розробити нову гіпотезу.
Робоча гіпотеза – основа для визначення системи показників необхідних для даного дослідження.
Отже, головна проблема для фірми – високі ціни, а відповідно і спад попиту, зниження прибутків, нестійке фінансове становище. Чи варто в такому випадку знизити ціни? А можливо, проблема в незадовільних зусиллях для його збільшення. Тоді необхідно розглянути питання про фінансування рекламних заходів та заходів для збільшення продажу.
Підприємству життєво необхідно впроваджувати ефективну рекламну політику. І саме до визначення того, яка реклама матиме більшу ефективність ВАТ " Комарнівський завод ялинкових прикрас " необхідно підійти з повною відповідальністю.
Розділ 2. Планування і організація маркетингового дослідження
2.1. Розробка програми дослідження
Розробка програми дослідження передбачає окреслення кола інформації, яку потрібно зібрати для досягнення поставленої мети дослідження і перевірки робочої гіпотези. Цю інформацію можнакласифікувати по таких основних напрямках:
визначення місткості ринку і окремих його сегментів, розподілчасток ринку між фірмами;
вивчення кон'юнктури даного ринку (співвідношення попиту іпропозиції, рівень цін, їх динаміка тощо);
вивчення поведінки споживачів (мотиви купівлі товарів, споживчіпереваги, ставлення до товару фірми тощо);
вивчення конкурентів (їх переваги і слабкі сторони, позиції наринку, характеристика їх товарів, організація збутової діяльності, реклама,цінова політика тощо).
Розробивши програму, значно легше приступити до пошукуінформації. Знайшовши ті чи інші відомості і класифікувавши їх повищенаведених напрямках, підвищується рівень застосування інформації і правильного її використання.
2.2. Кабінетні дослідження і аналіз вторинної інформації
Планування кабінетних досліджень передбачає визначення джерелзбору внутрішньої і зовнішньої вторинної інформації. Для зборувнутрішньої вторинної інформації доцільно переглянути, якщо це не є комерційною таємницею, фінансові звіти підприємства, кошторис витрат на виробництво і збут продукції, калькуляції собівартості, відомості про запаси готової продукції, обсяги її збуту по регіонах, асортиментних групах, періодах року тощо.
Планування збору зовнішньої вторинної інформації може базуватись на різноманітних джерелах, як державних, так і комерційних. І хоча в Україні сьогодні ще не існує розвиненої і впорядкованої інформаційної бази для проведення маркетингових досліджень, притаманної розвиненим країнам світу, велику кількість зовнішньої вторинної інформації можна отримати з галузевих видань, газет, довідників.
Основними споживачами продукції ВАТ " Комарнівський завод ялинкових прикрас " являються:
Фірми по оформленню дизайну приміщень.
Фізичні особи, які купують ялинкові прикраси для власного оформлення житла.
Фірма буде орієнтується на дизайнерські організації житлового комплексу, оскільки характер закупівель фізичними особами відрізняється великим стрибками і його дуже важко спрогнозувати.
2.3. Планування польових досліджень.
Наступним етапом дослідження є збір первинної маркетинговоїінформації в ході проведення польових досліджень. При їх плануваннінеобхідно вибрати методи збору інформації. У курсовому проекті найбільшдоцільно використовувати опитування, а також спостереження. Такі методи як експеримент, імітація і панель поширені значно менше у зв’язку із складністю їх використання в учбових-цілях.
При плануванні опитування необхідно розробити анкету і спробувати її з метою подальшого доопрацювання. При складанні анкети слід використовувати різні типи як закритих, так і відкритих запитань.
Найбільш поширені серед закритих запитань:
- альтернативне запитання (передбачаються відповіді „так” або „ні”);
- запитання з вибірковою відповіддю (пропонуються три чи більше варіантів відповідейна вибір);
- запитання за шкалою Лайкерта (запитання з пропозицією - вказати ступінь згоди чи незгоди із сутністю зробленої заяви);
- запитання з оціночною шкалою (ознака ранжується за оцінками від „незадовільно” до ”відмінно”);
- семантичний диференціал (шкала розрядів між двомабіполярними поняттями, на якій опитуваний обирає точку, що найбільшевідповідає його сприйняттю явища).
Найбільш поширені серед відкритих запитань:
запитання без заданої структури (абсолютно вільна відповідь);
завершене речення (респондентові пропонують завершити розпочате речення);
підбір словесних асоціацій (опитуваному називають по одному слову і просять у відповідь назвати перше слово, що спало на думку). При складанні анкет слід дотримуватись логічної послідовності у постановці запитань. Складні чи делікатні запитання доцільно розташовувати у другій половині анкети.
Складемо анкету, оскільки вона виконує такі функції як: полегшуєпроведення опитування, забезпечує зацікавлення респондента опитуванням, дисциплінує опитувача, служить йому підказкою, полегшує реєстрацію отриманої інформації.
АНКЕТА
1.Чи прикрашаєте ви свою оселю на Новий Рік та Різдво?
Так
Ні
2. Які ялинкові прикраси могли б Ви вказати?
_______________________________
3. Які ялинкові прикраси Ви найохочіше використали для оформлення?
Гірлянди
Іграшки круглої формої
Іграшки опуклої форми
Інші (вказати) _____________
4. Як ви оцінюєте ялинкові прикраси з питання:
4а)Привабливості зовнішнього вигляду
1
2
3
4
5
4б
1
2
3
4
5
4в) Наданої форми
1
2
3
4
5
4г) Доступності продажу
1
2
3
4
5
5. Чи можете згадати недавно бачену чи чуту рекламу ялинкових прикрас?
Так (перейти на пункт 6)
Ні (перейти на пункт 8)
6. Де Ви бачили чи чули цю рекламу?
Плакат на вулиці
Плакат в транспорті
Плакат в іншому місці
Телебачення
Радіо
Загальнонаціональна газета (додаток до неї)
Місцева газета
Інший журнал
В крамниці
Інше ______________________
7. Чи можете Ви вказати, що ця реклама...
Викликає велику довіру
Викликає довіру
Ані так, ані ні
Не викликає достатньої довіри
Зовсім не викликає довіри
Не знаю
8. Ваша робота пов’язана в основному з промисловою,комерційною діяльністю?
Промисловою
Комерційною
9. Скількома особами Ви керуєте на роботі ?
Жодною
1-5
6-10
11-50
51-100
понад 100
10. Відмітье будь-ласка Вашу професію
Архітектор
Дизайнер
Інша _____________
11. Зазначте Ваше прізвище та посаду.
_________________________________________________
Дуже дякую за допомогу у процесі дослідження!
2.4. Формування вибірки
При формуванні вибірки слід визначити склад і характеристикигенеральної сукупності, враховуючи певні умови.
Умови застосування вибіркового дослідження:
1) обсяг генеральної сукупності повинен бути достатньо великим (втакому випадку оправдано застосування формальних методів),
2) допустимий рівень помилок повинен бути достатньо низьким,
3) кожна одиниця генеральної сукупності повинна мати точнуідентифікацію (отримується шляхом нумерації, групування),
4) вибірка повинна повністю відповідати поставленій цілідослідження,
5) вибірка повинна бути репрезентативною, тобто давати уяву проякісні характеристики всіх основних груп об’єктів маркетинговогодослідження,
6) генеральна сукупність повинна бути однорідною по певних ознаках,
7) кожна одиниця генеральної сукупності повинна мати рівний шанспопадання у вибірку. Ефективність вибіркового дослідження залежить відспособу формування вибірки.
В процесі вибіркового дослідження можуть використовуватись 2основні підходи - формальний і неформальний.
Формальний підхід базується на застосуванні теорії ймовірностей івипадкового відбору даних при визначенні обсягу вибірки, при кількіснійоцінці результатів і ризику дослідження. В результаті отримуютьвипадкову (ймовірнісну) вибірку, при формуванні якої всі членигенеральної сукупності мали однакову ймовірність попасти до складу цієївибірки. При цьому можуть використовуватись лотерейний метод, таблиці ипадкових чисел, комп’ютер, кожна „енна” особа на вулиці чи втелефонному довіднику тощо.
Неформальний підхід - це будь-який підхід до вибірковогодослідження, при якому не витримуються вимоги механічної вибірки.Сформована при такому підході вибірка називається цілеспрямованою(невипадковою). Найчастіше така вибірка формується методом квот, коливідбір респондентів здійснюється по певних ознаках (стать, вік, рівеньдоходів тощо) пропорційно до розподілу цих ознак у генеральнійсукупності.
Перед вибором методу вибіркового дослідження необхідно визначитиможливість розбиття генеральної сукупності на підгрупи. Це є так званнийпроцес стратифікації або групування. Групи повинні відрізнятисяоднорідністю за певною ознакою (чи ознаками).
Результат дослідження атрибутивної вибірки (за певною ознакою) вконтексті перевірки на відповідність виражається за допомогою показників”рівень довір’я” і „точність”.
Обсяг вибірки при атрибутивному вибірковому дослідженні визначається:
Обсяг вибірки=
Значення коефіцієнта R отримується із статистичних таблиць і залежить від рівня впевненості, який бажає досягнути дослідник. Є теж таблиця, що відображає залежність обсягу вибірки від величини планового рівня довір’я.
Якщо, допустити, що в генеральній сукупності можуть бути невірні 2 чи більше твердження з кожних 100 (тобто рівень ризику 5 %), то значення R дорівнює 3,00, а точність дорівнює ±2%.
При умові виключення помилки у вибірці її обсяг повинен бути рівний
Обсяг вибірки ===150 одиниць
Дослідницька вибірка – це метод відбору сукупностей, для яких необхідно проводити подальше дослідження. Ця вибірка передбачає спробу виявити виконання умови на гранично допустимий рівень помилок. У даному випадку вибірка проводиться до моменту виявлення помилки.
Варіаційне (монетарне) вибіркове дослідження (МВД) передбачає отримання необхідних знань про генеральну сукупність з використанням засобів атрибутивного вибіркового дослідження, при цьому використовуються окремі (відособлені) одиниці генеральної сукупності у вартісному виразі.
При використанні методу МВД обсяг вибірки визначається
Обсяг вибірки=
Я вважаю допустимим рівень помилки в 5 тис. грн. при сумі генеральної сукупності 1 млн. грн., точність результатів досліджень буде рівною 5%.
Користуючись формулою атрибутивного вибіркового спостереження, обсяг вибірки (при умові, що коефіцієнт надійності R=3) буде дорівнювати:
Обсяг вибірки ==600 одиниць
Після визначення обсягу вибірки необхідно відібрати окремі одиниці для вибірки. Для цього в першу чергу визначається інтервал вибірки, який може бути визначений 2-ма способами:
1. Інтервал вибірки == =1667 грн.
2. Інтервал вибірки == =1667 грн.
дані атрибутивного і монетарного вибіркових досліджень достатні для екстраполяції отриманих результатів на всю генеральну сукупність.
Розділ 3. Аналіз маркетингової інформації
3.1. Підготовка анкет для обробки на ЕОМ
Оскільки аналіз вручну, хоча і найпростіший спосіб аналізу даних,проте він потребує багато часу. Крім того, за один раз неможливопрослідкувати взаємозв’язки відповідей на різні запитання. У зв’язку з цим необхідно підготовити дані для комп’ютерного аналізу. Це передбачає кодування відповідно до вимог спеціальної програми обробки статистичних даних. На стадії формування анкети варіанти відповіді на закриті питання можна позначити так, що одержані дані безпосередньо придатні для внесення в комп’ютер. При кодуванні повинна виконуватись умова: на одне запитання повинна бути тільки одна відповідь. При відкритих питаннях списку відповідей також присвоюється відповідний шифр. Якщо для відкритих запитань зустрічається досить багато різних відповідей, то кодувальні таблиці для них формуються на основі підвибірок. За принципом випадковості вилучається приблизно половина анкет і з них вибираються ті відповіді на відкриті питання, які зустрічаються найчастіше. Всі решта відповіді при кодуванні попадають до категорії „інші”. Показником якісно проведеного кодування є мала кількість відповідей, що залишились у категорії „інші”.
Шифри відповідей на відкриті запитання записуються на поляханкети. Введення інформації в комп’ютер зводиться до зчитування кодіввідповідей на кожне запитання.
3.2. Обробка та аналіз отриманої інформації
Результати обробки даних доцільно представити у вигляді графіків,діаграм, таблиць та відповідних пояснень до них. Для обробки і аналізу
даних на ЕОМ можна використовувати різне програмне забезпечення,зокрема програми SPSS та Quаtго Рго. Ці програми, крім систематизаціїданих, зведення їх у таблиці, визначення середніх значень змінних та їхчастоти, дозволяють провести перехресне табулювання для визначеннявзаємозв’язку між змінними та їх взаємного впливу.
Так, при оцінці великої кількості різних змінних, що характеризуютьставлення споживачів до досліджуваного явища, маркетологів найбільшецікавить думка активних споживачів даної послуги. Перехреснетабулювання виявить оцінку кожної змінної, диференційованої по групахспоживачів з огляду на їх активність.
Аналіз даних можна проводити теж вручну. Аналіз вручну - ценайпримітивніший і найпростіший метод аналізу даних. Він не вимагаєспеціального обладнання, а потребує лише багато часу.
3.3. Оцінка похибки результатів дослідження
Дані, отримані за вибіркою, лише приблизно відображають ситуацію, характерну для всієї сукупності. Точність результату виражається у вигляді похибки при певному рівні вірогідності. Наприклад, частота фактора „X” у даній вибірці становить 45 %. Можемо на 95 % бути певними, що у всій сукупності частота фактору „X” становитиме 45 % + 3 % (тобто від 42 % до 48 %). Одним із основних факторів, що визначає похибку вибірки, є її обсяг. Чим більша вибірка, тим менша похибка.
Другим важливим фактором, що впливає на похибку вибірки, є їїрезультат. Якщо, наприклад, результат опитування вибірки складає 10 , а обсяг 200 респондентів, то похибка складе плюс/мінус 4 %, тобто реальний результат опитування буде рівний від 6 % до 14 %. Оцінку похибки результатів вибіркового дослідження доцільно проводити за номограмою.
3.4. Екстраполяція
Закономірності, що характерні для вибірки, відображають основнітенденції, що властиві всій генеральній сукупності. Отримання значень для всієї сукупності на основі результатів вибіркового спостереженняназивається екстраполяцією.
Найпростіший випадок - за отриманим на підставі вибірки відсотком(а) та загальним обсягом сукупності (К) визначається певний показник, що дорівнює N х а /100.
Екстраполяцію можна здійснювати як на основі підгруп, так і всієїсукупності. На основі підгруп похибка виявиться більшою, ніж похибка для всієї вибірки.
Важливим принципом під час проведення екстраполяції є те, щоекстраполяцію можна робити лише для сукупності, з якої було зробленовибірку.
Висновки і рекомендації
З використанням первинних і вторинних даних, результатів їхсистематизації і комп’ютерної обробки проводимо узагальнення висновків. Зробимо висновки відповідно до запитань, поставлених у анкеті
2. Які ялинкові прикраси ви могли б вказати?
3. Які ялинкові прикраси Ви найохочіше використали для оформлення?
4. Як ви оцінюєте ялинкові прикраси з питання:
4а)Привабливості зовнішнього вигляду
4б) Дешивизни
4г) Доступності продажу
5. Чи можете згадати недавно бачену чи чуту рекламу ялинкових прикрас ?
Однозначно можна сказати, що товар є мало прорекламований і відповідно потенційний покупець може фактично не знати про існування нашого виробника, або віддавати перевагу товарам конкурентів, які теж не є особливо зарекламовані, але ближче знаходяться до нього.
6. Де Ви бачили чи чули цю рекламу?
Як видно з відповідей, носії реклами практично рівномірно доносять її до споживача
7. Чи можете Ви вказати, що ця реклама викликає?
Як бачимо, особливої довіри реклама не викликає. Все заключається в тому, що часто за привабливою рекламою був прихований низькоякісний товар. Фірмі важливо не повторити цієї помилки і поступово поправляти свою репутацію, яка до 2004 року не була особливо високою.
8. Ваша робота пов’язана в основному з промисловою,комерційною діяльністю?
9.Скількома особами Ви керуєте на роботі?
10. Відмітье будь-ласка Вашу професію
Додаток 1. Прогнозування обсягу збуту на 2004 рік
Динаміка обсягів продажу підприємства
Прогноз обсягу збуту на 2004 рік:
Y = 6267,9*x^2-21246*x+369300
В 2004 році х = 7 => Y(7) = 527705.1 (грн)