МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
з дисципліни
«Основи менеджменту»
на тему:
«Розробка системи менеджменту в автотранспортному підприємстві ЗАТ «Ukraine – auto» »
Львів – 2007
АНОТАЦІЯ
У курсовому проекті розроблено та раціоналізовано відповідно до змін середовища функціонування систему мене-джменту організації ЗАТ «Ukraine-auto»,яке спеціалізується на міжнародних пасажирських авто перевезеннях. При цьому розроблено систему менеджменту з урахуванням очікуваних змін,тобто сформовано функції менеджменту в організації; охарактеризовано застосування та роль методів менеджменту на підприємстві; розкрито особливості розроблення та реа-лізації управлінських рішень в організації, продемонстровано процес розроблення раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; охарактеризовано комунікації в організації; визначено особливості формування і функціонування формальних і неформальних груп у товаристві; обґрунтовано застосування підходів до керів-ництва менеджерами організації; визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
ANNOTATION
In the course project the system of management of organization «Ukraine-auto» is devеloped and rationalized according to chan-ges of environment of functioning, which specializes on realization of passenger transportation on international routes. Thus the technology of the management is developed in view of expected changes , that is the function of the management in organization are generated; the applications and role of methods of the management at the enterprise is characterized; the features of development and realization of the administrative decisions in organization are opened, the process of development of the rational administrative decision is shown with the purpose of the decision of the problems, existing at the enterprise; the communications in organization are characterized; the features of formation and functions of the formal and informal groups in organization are determined; the appli-cation of the approaches to the management of the managers of organization is proved; the efficiency of the actual and rational systems of management is determined.
ЗМІСТ
стор.
Вступ….............................................................................................................................................................................................4 с.
Розділ 1.Загальна характеристика організації………………………………………………………………………………..7 с.
Розділ 2.Формування функцій менеджменту на підприємстві………………………………………………………………10 с.
2.1. Планування……………………………………………………………………………………………………………..10 с.
2.2. Організування…………………………………………………………………………………………………………..12 с.
2.3. Мотивування……………………………………………………………………………………………………………15 с.
2.4. Контролювання………………………………………………………………………………………………………..16 с.
2.5. Регулювання…………………………………………………………………………………………………………..17 с.
Розділ 3.Використання методів менеджменту в організації………………………………………………………………….19 с.
Розділ 4.Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації……………………………………….23 с.
Розділ 5.Проектування комунікацій на підприємстві………………………………………………………………………...26 с.
Розділ 6.Формування механізмів управління групами працівників в організації…………………………………….…27 с.
Розділ 7.Розробка пропозицій з удосконалення керівництва…………………………………………………………….….29 с.
Розділ 8.Оцінювання ефективності систем менеджменту…………………………………………………………………....29 с.
Висновки……………………………………………………………………………………………………………………………30 с.
Список використаної літератури………………………………………………………………………………………………..30 с.
ВСТУП
Виготовлення першого автомобіля на початку 20 ст. започаткувало нову еру в розвитку людства,яка надалі перед-бачала проведення серії досліджень, спрямованих на удосконалення існуючих моделей автомобілів, забезпечення зручності їх використання, покращення надійності, економічності та безпечності автотранспортних засобів . Проте варто зазначити, що водієм може бути не кожен та не усі мають можливість придбати власний автотранспортний засіб. Особливе значення для суспільства відіграють автотранспортні пасажирські перевезення. Їхня всезростаюча роль зумовлена стрімким розвит-ком міст, прагненням людей подорожувати при підвищенні життєвого рівня, їхньою комунікабельністю та частою зміною роботи . Адже важко уявити сьогодні бізнесменів , менеджерів без автомобіля, який потрібен їм для забезпечення ефек-тивної роботи. Розвиток автотранспортної галузі в Україні теж має яскраву історію. ЗАТ «Ukraine – auto», метою діяльності якого є надання автотранспортних пасажирських перевезень на міжнародних маршрутах, прагне продовжувати та розвивати усталені традиції.
Об'єктом дослідження у курсовому проекті є ЗАТ «Ukraine – auto», яке спеціалізується на наданні пасажирських автотранспортних послуг. Хоча на даний час підприємство працює ефективно , проте планує розширення видів діяльності і вступ у інші галузі. На сьогодні на підприємстві працює 24 особи , надає 5 видів автотранспортних послуг , середня заробітна плата працівників підприємства становить 925 грн. Для забезпечення ефективної діяльності ЗАТ «Ukraine – auto» у нових галузях та збереження підтримання необхідного рівня обслуговування в даній необхідна наявність ефективної системи менеджменту організації та вирішення існуючих на підприємстві проблем, а саме: необхідність заміни кількох автобусів внаслідок їх невідповідності закордонним стандартам, надання додаткових відпусток водіям, часті зміни керівництва. Відповідно предметом дослідження в курсовому проекті є система менеджменту товариства.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту і її раціоналізації у зв’язку зі зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завданнями є розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізація функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту на підприємстві; розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; удосконалення системи комунікацій в організації; формування та за без-печення функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обґрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем; визначення ефективності фактичної та раціо-нальної системи менеджменту.
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Загальна характеристика організації наведена у таблиці 1.
Таблиця 1
Загальна характеристика організації ЗАТ «Ukraine-auto»
Параметр,який характери- зується
Зміст та
особливості
Основні відмінності
від інших
організацій
Законодавча база заснування та функціону- вання організації
Участь у ЗЕД
1
2
3
4
5
1.Форма
підприємства
ЗАТ- закрите акціоне-рне товариство, що має статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визнача-ється установчими документами. При цьому розмір статут-ного фонду визначає-ться Законом України «Про господарські
товариства» та стано-вить 100 мінімальних заробітних плат.
Учасники ЗАТ несуть відпові-дальність лише в межах їх внес-ків у майно товариства, на від-міну від ТДВ, учасники якого наділені підвищеною відпові-дальністю, що зобов’язує їх від-повідати за борги підприємства у разі необхідності додатково належним їм майном. Навідмі-ну від ЗАТ, учасники ПТ несуть солідарну відповідальність за його зобов’язаннями усім своїм майном. Щодо КТ, то воно включає ще й учасників, відпо-відальність яких обмежується внесками у майно товариства.
1.Закон України «Про підприємництво»№698 від 07.02.97 р.
2. Закон України «Про підприємства в Украї-ні» №48-93 від 10.12.93 р.
3. Закон України
«Про господарські товариства»
№24-92 від 31.12.92 р.
Згідно з Законом України «Про зовнішньо-еко-номічну діяль-ність»№960-12 від16.04.91 р. зі змінами та до-повненнями, ЗАТ «Ukraine-auto», як юри-дична особа, може бути у власності іноземців.
2. Профіль
Надання регулярних автотранспортних пасажирських послуг.
Специфіка полягає у існуванні багатьох вимог щодо технічно-го стану автотранспортних за-собів, до кваліфікації водіїв, за-безпечення комфорту пасажи-рів. Підприємство працює у сфері надання послуг, а не ма-теріального виробництва, що зумовлює особливості в управ-лінській, фінансовій,трудовій, технологічній, обліковій сферах.
1.Закон України «Про транспорт»
від 10.10.94 р.
2.Закон України
«Про автомобільний транспорт»
3.Закон України
«Про
страхування» від 07.03.96 р. тощо.
Бере участь у ЗЕД шляхом надання
послуг щодо
здійснення міжнародних перевезень.
3.Види
діяльності
Види діяльності
ЗАТ «Ukraine-auto»:
- здійснення міжна-родних пасажирських автоперевезень;
- проведення міжна-родних турист. рейсів;
- здійснення міжна- родних перевезень на замовлення;
- сервісне обслу-го-вування перевезень;
- надання агентських послуг.
У зв'язку із за плано-ваним розширенням на підприємстві очікується:
- надання ремонтних послуг рухомого складу (через СТО).
Особливістю даного
Товариства є здійнення автотранспортних послуг під індивідуальні замовлення,
співпраця з туристиними компаніями та надання агентських послуг.
1.Закон України
«Про дорожній рух» від
30.06.93 р.
2.Постанова Кабі-
нету Міністрів України «Про зат-
вердження правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту»
від 18.02.97 р.
3.Закон України
«Про ліцензування певних видів господарської
діяльності» від
01.06.2000 р.
ЗАТ «Ukraine – auto» у своїй діяльності орієн-тується виключ-но на міжнарод-ні пасажирські автоперевезення
-виконання ту-ристичних рей-сів у країни Єв-ропи(Італія,Ні-меччина, Чехія, Польща, Угор-щина,Литва,Лат-вія, Швейцарія та ін.);
-імпорт комп-лектування, мастил,бензину стандарту Євро – 5 тощо.
4.Форма власності
Колективна форма власності – це власні-сть, яка виникає на підставі добровільно-го об'єднання майна громадян та юридич-них осіб для створен-ня кооперативів тощо
Право колективної власності, здійснюють вищі органи управ-ління власника; право колекти-вної власності не може бути пе-редане у спадщину. На відміну від державної форми власності, суб’єктами права колективної власності є трудові колективи .
Закон України
«Про власність»
№9-93 від
21.01.93 р.
Власниками ЗАТ також можуть бути іноземці.
Продовження табл. 1
1
2
5.Внутрішнє
Середовище:
1.Цілі:
Довгострокові(5-10р.): створення дочірніх підприємств на території Польщі та Італії. Середньостроко-ві(1-5р.): побудова станції технічного обслуговування. Короткострокові: необхідність заміни кількох автобусів внаслідок їх невідповідності закордонним стандартам;підготовка проектно – кошторисної документації під ці проекти. Цілі підприємства є чітко визначені, досяжні, конкретні, враховують вплив середовища функціонування, що позитивно впливає на діяльність організації.2.Структура уп-равління організацією – лінійно – функціональна. Відповідає вимогам середовища функціонування, але для досягнення організаційних цілей потребує незначного удосконалення. На сьогодні у підпоряд-куванні директора є 3 заступники, планується звільнити одного з них через недоцільність та зайві вит-рати,кількість управлінських служб не потребує змін,фактична кількість виробничих підрозділів-4, проте через невеликі розміри підприємства зменшити їх кількість до 3 через об'єднання відділу по роботі з тур агенціями із відділом по наданню агентських послуг.3.Завдання: здійснення технічного огляду вакантних посад; проведення атестації водіїв з метою покращення сервісу тощо.4.Технологія здійснення міжнародних автотранспортних пасажирських перевезень потребує удосконалення відпо-відно до сучасних потреб споживачів.5.Працівники - водії, віком від 21р., які мають стаж роботи не менше двох років водієм транспортних засобів для перевезення пасажирів на міжнародних маршрутах в радіусі до 600 км. і за наявних для цього документів. У зв’язку із запланованим розширенням плану-ється додатково залучити двох працівників різних професій.6.Ресурси – ЗАТ «Ukraine – auto» ефек-тивно використовує наявні організаційні ресурси та потребує їх додаткового залучення ззовні для підвищення ефективності його роботи.
6.Зовнішнє середовище:
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
1.Споживачі. У своїй діяльності товариство орієнтується на забезпечення потреб споживачів. Основні споживачі: туристичні фірми; іноземні організації;суб’єкти ЗЕД. Вплив фактора є максимально пози-тивним, оскільки існує тенденція до зростання попиту на послуги підприємства.2.Постачальниками є підприємства, з якими ЗАТ «Ukraine - auto» уклало угоду про надання йому ремонтних та автозап-равних послуг за спеціальними тарифами(АЗС «ТНК», «Лукойл», ремонтне підприємство «Авторе-монт». У майбутньому планується імпорт бензину та комплектуючих з – за кордону. Ефективна спів-праця із постачальниками позитивно впливає на результати діяльності ЗАТ «Ukraine – auto».
3.Конкурентами ЗАТ «Ukraine – auto» у автотранспортній галузі ТзОВ «AUTOLUX», транспортна компанія «Галич - авто», ТзОВ «Львів - авто». У майбутньому після розширення організацією видів діяльності очікується поява нових конкурентів: ремонтне підприємство «Авторемонт» та у зв'язку з поступово зростаючою часткою товариства на ринку серйозним конкурентом стане один із моно по-лістів галузі ВАТ «Українські пасажирські автоперевезення».Загострення конкурентної боротьби на ринку негативно впливає на діяльність підприємства, постійно змушуючи його вживати оперативних заходів, гнучко реагувати на дії конкурентів, а для цього часто не достатньо організаційних ресурсів.4. Державні органи влади розробляють, формують і затверджують засади функціонування організацій в державі, зокрема, ДПА контролює діяльність «Ukraine – auto». Підприємство керується у своїй діяль-ності правовими актами,що розробляються та затверджуються місцевими та всеукраїнськими органа-ми державної влади. Проте корумпованість чиновників, часті перевірки та інше негативно впливають на діяльність підприємства.5.Інфраструктура. При здійсненні перевезень пасажирів по території Укра-їни інфраструктура негативно впливає на діяльність організації через часто незадовільний стан авто-мобільних доріг при перевезеннях по території України, що призводить до підвищення рівня небез-пеки перевезень, пришвидшення зносу автотранспортних засобів.6.Законодавчі акти є правовою базою в діяльності товариства, безпосередньо впливають на нього. Постійні зміни в законодавстві, його суперечливість та неоднозначність у трактуванні значно ускладнюють функціонування підприємства .
7.Профспілки, партії та інші громадські організації. Профспілкова організація має великий вплив на керівників організації, що зумовлює постійне піклування підприємства про безпечні умови праці, соціальний захист тощо. Партії є частиною державних органів влади і, водночас, є творцями законодавчих актів, на основі яких функціонує організація.8.Система економічних відносин у державі справляє відчутний вплив в умовах функціонування ринкової системи.9.Організації – сусіди в товаристві відсутні, тому на організацію вони не впливають.
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу:
1.Міжнародні події мають значний вплив на організацію, оскільки вона функціонує на міжнародному ринку перевезень. Так, наприклад, входження Польщі до ЄС кількість людей, які користуватимуться послугами фірми, повинна обов’язково зрости. Тобто вплив цього фактора відбувається через спожи-вачів, конкурентів та постачальників, має негативний вплив у зв’язку з проблемами безпечності транс-портування.2.Міжнародне оточення через споживачів, конкурентів та постачальників впливає на то-вариство позитивно, адже із зростанням добробуту громадян України кількість людей, які бажають побувати за кордоном , постійно зростає.3.Науково – технічний прогрес має значний вплив, адже вико ристання у перевезеннях нових моделей рухомого складу значно підвищить якість обслуговування і знизить вартість перевезень. При цьому вплив відбувається через постачальників, конкурентів та інф-раструктуру. Він справляє позитивний вплив на діяльність організації.4.Політичні обставини вплива-ють на організацію позитивно (через споживачів, державні органи влади та законодавчі акти), оскільки політична нестабільність зумовлює ріст попиту на здійснення міжнародних поїздок.5.Соціально – культурні обставини впливають негативно через низькі доходи населення. Вплив відбувається через споживачів, державні органи влади, законодавство тощо.
Продовження табл. 1
1
2
6.Рівень техніки та технологій. Профіль підприємства вимагає постійного оновлення та удосконалення рухомого складу. Вплив цього фактора відбувається переважно через постачальників, конкурентів, інфраструктуру, законодавчі акти та є негативним, оскільки підприємство постійно потребує онов-лення рухомого складу, а це знову великі витрати.7.Особливості міжнародних економічних відносин. Цей фактор проявляється через законодавчі акти, інфраструктуру, конкурентів тощо. Цей вплив є негативним, оскільки всі послуги, якими користується товариство, повинні відповідати міжнародним стандартам.8.Стан економіки України проявляється у відсутності сучасного рухомого складу на під-приємствах, низькій якості обслуговування, поганій інфраструктурі. І все це негативно відбивається на наших прагненнях привернути закордонних інвесторі.
Розділ 2.ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ.
2.1.Планування
Характеристику етапів процесу стратегічного планування у ЗАТ «Ukraine – auto» відображено на рис. 1.
Зворотний зв'язок
Рис. 1.Модель стратегічного планування у ЗАТ «Ukraine – auto».
Розглянемо ретельніше зміст кожного із етапів моделі стратегічного планування у ЗАТ «Ukraine – auto».
Етап 1.Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами ( бухгалтерією, диспетчерським та господарським відділом ) та відповідальними особами ( юристом, заст. дир. з експлуатації, заст. дир. з господарських питань, гол. бухгалтером, гол. водіями ) інформації про фінансово – господарський стан підприємства, конкурентоспроможність його послуг, ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в законодавстві та нормативній базі функціонування підприємства тощо.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія – забезпечення потреб різних груп споживачів шляхом надання якісних послуг.
Цілі:
Довгострокові (5-10 р.): створення дочірніх підприємств на території Польщі та Італії.
Середньострокові (1-5 р.): побудова станції технічного обслуговування.
Короткострокові (до 1 року): необхідність заміни кількох автобусів внаслідок їх невідповідності закордонним стандартам; підготовка проектно – кошторисної документації під заплановані проекти.
Етап 3.Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища. Тут варто використати метод статистичного і соціологічного дослідження і порівняння, економічного аналізу та метод експертних оцінок. При цьому для реалізації останнього методу ( експертних оцінок ) буде використовуватись інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів аналізу.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять працівники органі-зації. Фактори оцінюються за шкалою [ -5;5] , при цьому межі шкали відповідно відображають максимальний негативний та позитивний вплив факторів на організацію, 0 демонструє що фактор на організацію впливає нейтрально. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю , тобто рівень вагомості для кожного фактора визначається за допомогою коефіцієнтів. Зважений рівень впливу фактору розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати екс-пертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію зведено у табл. 2.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища на ЗАТ « Ukraine - auto»
Фактори
Середня екс-пертнаоцінка впливу, бали.
Середня вагомість
факторів
Зважений рівень впливу, бали
1
2
3
4
Споживачі
+4
0.1
+0.4
Постачальники
+2
0.1
+0.2
Конкуренти
-2
0.1
-0.2
Державні органи влади
-3
0.05
-0.15
Інфраструктура
-4
0.1
-0.4
Законодавчі акти
-3
0.08
-0.24
Профспілки, партії та інші профспілкові організації
+3
0.04
+0.12
Система економічних відносин у державі
+3
0.04
+0.12
Організації – сусіди
0
0.03
0
Міжнародні події
-3
0.05
-0.15
Міжнародне оточення
+2
0.05
+0.1
Науко – технічний прогрес
-4
0.08
-0.32
Політичні обставини
+3
0.01
+0.03
Соціально – культурні обставини
-2
0.05
-0.1
Рівень науки і технології
-2
0.07
-0.14
Особливості міжнародних економічних відносин
-2
0.03
-0.06
Стан економіки
-2
0.02
-0.04
Отже, як видно з табл. 2, на діяльність на діяльність організації найбільш позитивно впливають такі фактори, як споживачі, система економічних відносин в державі та політичні обставини та профспілки, партії та інші профспілкові організації. При цьому необхідно зауважити, що більшість з аналізованих факторів ( 10 із 17 ) здійснюють негативний вплив на діяль-ність організації, а найбільш негативно діючими чинниками є інфраструктура, НТП , законодавчі акти, рівень техніки та технології, міжнародні події тощо.
Етап 5. Оцінювання та екзамен факторів внутрішнього середовища.
Проводиться цією ж групою експертів за шкалою [ 0;5] , при цьому 0 демонструє нерозвинутість, невираженість , відсут-ність чи катастрофічний стан фактора внутрішнього середовища , а 5 показує високий рівень розвитку, вираженості відпо-відного фактора. Зважений рівень впливу факторів розраховується аналогічно як для зовнішнього середовища. Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на організацію зведено у таб.3.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання факторів впливу внутрішнього середовища на ЗАТ «Ukraine - auto»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Цілі
5
0.09
0.45
Структура
4
0.15
0.6
Завдання
4
0.06
0.24
Технологія
3
0.2
0.3
Працівники
3
0.3
0.9
Ресурси
4
0.2
0.8
Отже, як видно з табл. 3, найбільш розвиненим фактором внутрішнього середовища є висококваліфіковані працівники підприємства, значним є вплив ресурсів на підприємстві, а також вплив структури на діяльність організації. Найбільш негативно впливають на діяльність неструктурованість завдань та використання застарілих технологій.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо – господарської діяльності.
Для прогнозування переважно використовуються якісні формальні методи,а саме: різних видів індивідуальних оцінок, та метод опитування клієнтів автотранспортних послуг. Також використовуються неформальні методи прогнозування на основі словесної та письмової інформації. Прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати конкуренти та державні органи влади шляхом регулювання транспортних тарифів .
Етап 7.Виконання розрахунків, обґрунтувань , проектних рішень.
Для підготовки проектно – кошторисної документації на даному підприємстві необхідно створити спеціальний комітет з працівників бухгалтерії, відділу матеріально – технічного постачання та зовнішніх спеціалістів.
Етап 8. Формування варіантів стратегії.
Можливими варіантами стратегій є: диверсифікаційна та стратегія організаційних перетворень.
Етап 9. Вибір стратегії на засадах формування управлінського рішення.
Стратегія диверсифікації найбільше з усіх можливих стратегій відповідає його місії та цілям; крім того вона враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, забезпечує наявність порівняно стійких конкурентних переваг та ефективну роботу підприємства, а стратегія організаційних перетворень не забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг і не повністю відповідає місії та цілям організації.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Стратегія диверсифікації найбільше відповідає місії та цілям організації, оскільки вона планує розпочати діяльність у інших сферах. Вона також планує вплив внутрішнього і зовнішнього середовища, забезпечить ефективну роботу і стійкі конкурентні переваги.
Логічним продовження стратегічного планування в ЗАТ «Ukraine - auto» є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яка включає поточне та оперативне планування.
Схематична модель поточного планування в ЗАТ «Ukraine – auto» наведено на рис.2.
Зворотний зв'язок
Рис. 2 Модель поточного планування у ЗАТ « Ukraine – auto»
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування. Для реалізації поточного планування виникає не обхід-ність в інформації про диверсифікаційні та ринкові можливості підприємства, його фінансово-господарський стан тощо.
ЕТап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації.
Сильні позиції: ЗАТ «Ukraine-auto» має позитивний імідж у споживачів,прагне володіти достовірною інформацією про досягнення НТП. Наявність конкурентних переваг полягає у розвиненій системі менеджменту в організації, гнучкій організаційній структурі управління, а також у використанні системи інформаційного забезпечення та високій класифікації персоналу.
Слабкі позиції: підприємство має в наявності частину застарілого рухомого складу, а також негативно впливають на діяльність товариства часті зміни керівництва, відсутність повних відпусток для водіїв.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та інших параметрів).
Економічні показники: зростання прибутку на 9%, зростання рентабельності автотранспортних послуг на 5 %, зменшення собівартості перевезень на 11%.
Технологічні показники: збільшення витрат на інновації на 8%,оновлення 25% рухомого складу.
Соціальні показники: збільшення середнього заробітку на 15%, збільшення витрат на соціальний розвиток на 4%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів. Досягнення визначених показників потенційно можливо досягнути на засадах реалізації цілого переліку альтернативних заходів, оптимальними з яких обрано: розширення сфери обслуговування за рахунок технічного обслуговування; залучення інвестицій для реалізації нових проектів; впровадження інтегрованих управлінських систем.. т
Етап 5. Бюджетне планування.
1 стадія. Інформаційне забезпечення бюджетного планування. Передбачає підбір інформації бюджетним комітетом про місію, цілі, стратегію, тактику та політику організації; визначальні показники, яких прагне досягнути організація в наступному періоді; умови функціонування організації, очікувані зміни; кадровий потенціал, виробничі потужності, технічне забезпечення тощо.
2 стадія. Вибір методів бюджетного планування.
На ЗАТ «Ukraine - auto» використовують такі методи бюджетного планування:
1. За порядком розроблення бюджету – послідовне бюджетне планування, яке полягає в логічній послідовній розробці розпису надходжень та видатків об’єктів бюджетного планування з метою формування зведеного бюджету організації.
2. За рівнем централізації бюджетного планування застосовують зустрічне планування. Воно передбачає передання зверху вниз орієнтовних бюджетів, їх опрацювання центрами відповідальності та передачу у зворотному порядку для формування бюджету організації .
3. За способом розрахунку планових бюджетних показників – нормативний метод, який базується на засадах обчислення планових бюджетних показників відповідно до основних норм використання ресурсів, структури та розподілу капіталу.
4. За рівнем пристосування бюджетного планування до змін внутрішнього та внутрішнього та зовнішнього середовища функціонування підприємства – гнучке бюджетне планування, яке має на меті одночасну розробку декількох варіантів бюджету із врахуванням песимістичних та оптимістичних прогнозів.
3 стадія. Визначення видів, кількості, фори та структури бюджетів організації. На ЗАТ «Ukraine – auto» як малому підприємстві немає необхідності у формуванні значного переліку бюджетів , тому в організації формуються бюджети замовлень на перевезення , бюджетний баланс , бюджети конкретних інвестиційних проектів, бюджет усієї організації, бюджет руху грошових коштів.
4 стадія. Консолідація бюджетних показників. Передбачає формування моделі консолідації показників проміжних бюджетів , установлення взаємозв’язків між ними, виконання відповідних розрахунків з метою формування бюджету організації.
4 стадія. Формування бюджету організації. Зведений бюджет організації є узагальненим розписом надходжень та видатків за усією організацією (табл..4).
Етап 6. Вибір адміністративних важелів ( політики, процедур, правил тощо).
Політика – надання якісних та безпечних автотранспортних пасажирських послуг.
До процедур, наприклад, ми відносимо зміст інструкцій з експлуатації автомобілів тощо.
Правилом є порядок підписання документів, правила поведінки у надзвичайних ситуаціях на дорозі тощо.
Етап 7. Формування поточного плану. Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету, тобто він включає:
перелік планових ключових показників, яких прагне досягнути організація в межах реалізації обраної стратегії діяльності;
перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічний ефект та ефективність від впровадження планових заходів;
бюджет організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
У автотранспортному підприємстві є такі види центрів відповідальності: центри вартості, центри видатків та центри інвестицій. Їх характеристику та участь у реалізації поточного планування розглянуто за допомогою табл. 5.
Таблиця 5
Види та характеристика центів відповідальності
Види центрів
відповідальності
Підрозділи організації,що належать до конкретних центів відповідальності
Функціональна характеристика центріввідповідальності
Участь у реалізації заходів щодо досягнення планових показників на засадах бюджету
1
2
3
4
Центри
вартості
Автоколони, стації
технічного обслуговування(СТО)
Виробничі підрозділи,що ство-рюють нову вартість. Вони на-лежать до моделі «вхід – вихід».
-розширення сфери обслуго-вування за рахунок тех. обс-луговування;
-удосконалення технології перевезення.
Центри видатків
Диспетчерський відділ,
бухгалтерія, відділ матеріально – технічного постачання, господарський відділ.
Підрозділи, результати діяльності яких важко оцінити за звичайними критеріями. Методи обліку та ана-лізу не дозволяють установити ос-новні фінансові залежності на підприємстві.
Удосконалення технології перевезення
Центри
інвестицій
Директор, головний бух –
галтер, заступник дирек –
тора з експлуатації, зас –
тупник директора з МТП,
бухгалтерія.
Це керівники інституційного рівня управління та фінансово-економічні управлінські служби, які контролюють вартість та результати вкладених коштів.
-залучення інвестицій для реалізації нових проектів;
-впровадження інтегрова-них управлінських сис-тем.
Як зазначалось вище, тактичне планування на підприємстві передбачає крім поточного ще й оперативне планування, яке спрямоване на формування вузьких, деталізованих, короткотермінових планів, що присвячені конкретним питанням діяльності підприємства та формуються у розвиток поточних планів. На підприємстві використовується широкий перелік оперативних планів у різних сферах. У сфері фінансового планування розробляються платіжний календар, касовий план тощо; у плануванні робочого часу – фонд робочого часу, графік робочого календаря, табель робочого часу тощо; у сфері надання автотранспортних послуг – графік перевезень, диспетчерські графіки, сіткові графіки тощо.
2.2. Організування
Фактична організаційна структура управління ЗАТ «Ukraine - auto» зображена на рис. 3., а раціональна, яка відображає напрямки реорганізації у зв’язку із розширенням видів діяльності, та яка створює можливості для досягнення установлених цілей, наведена на рис. 4.Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито у табл. 6.
Рис.3. Фактична органіграма управління ЗАТ «Ukraine - auto».
Таблиця 6
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб в ЗАТ «Ukraine - auto».
Посади
працівників
Чисельність, чол.
Функції(види діяльнос-
ті працівників)
Відповідальність і повноваження
факт.
раціон.
1
2 3
4
5
Директор
1
1
Визначає стратегію, тактику та політику організації, координує та скеровує діяль-ність працівників, контролює результати діяльності товариства, приймає рішення щодо реорганізації підприємства, прий-має на роботу та звільняє працівників за певними умовами, приймає рішення та видає накази щодо діяльності товариств-ва, які є обов’язкові до виконання усіма працівниками тощо.
Несе відповідальність перед Збора-ми Учасників за результати діяль-ності товариства, використання майна та коштів організації,розвиток та ефективність діяльності, рівень використання наявних ресурсів, співпрацю з органами державної влади тощо.
Головний
бухгалтер
1
1
У його підпорядкуванні функції бух обліку, економічного аналізу стану під-приємства, формування податкової та статистичної звітності. Керує процесами планування економічної та фінансово – кредитної діяльності, оплати і матері-ального стимулювання праці тощо.
Відповідає перед директором під-приємства за фінансове планування діяльності організації, ведення бух-галтерського, статистичного та уп-равлінського обліку, вчасне форму-вання податкової та статистичної звітності, контролювання фінансо-вих результатів діяльності орг. - ції.
Заступник
директора з
експлуатації
1
-
Управляє технічною підготовкою виробничо – господарської діяльності, а також основними процесами перевезення.
Відповідає перед директором ЗАТ за якість та дотримання графіків зді-йснення перевезень за усіма марш-рутами, стан рухомого складу під-приємств та раціональність його ви-користання відповідає перед директором.
Заступник
директора
з загальних
питань
1
1
Управління процесами оформлення необхідної документації для здійснення перевезень (ліцензій, ВМД, страхових полісів тощо.)
Відповідає перед директором під-приємства за вчасне оформлення необхідної документації для за без-печення здійснення пасажирських перевезень тощо .
Після реорганізації на підприємстві планується, що він керуватиме СТО, автоколонами та диспетчерським відділом.
Відповідає перед директором підприємства відповідно до прийнятих нових повноважень.
Продовження табл. 6
1
2
3
4
5
Бухгалтер
1
2
Дане підприємство мале, тому один бухгалтер зможе сповна виконувати всю роботу, а саме: нарахування і видача зарплати, бюджетна функція, ведення бух обліку, звітності тощо.
Відповідає перед директором під-приємства за вчасне оформлення необхідної документації тощо (не-має необхідності в цій посаді через малі розміри підприємства).
Начальник
диспетчер-
ського
відділу.
1
1
Управляє процесами маршрутів та графіків перевезень
Відповідає перед заст. дир. з експ-луатації за раціональне використан-ня рухомого складу тощо.
Диспетчер
1
2
Він формує графік роботи автотранс-порту для забезпечення здійснення паса-жирських перевезень та контролює дотримання його виконання.
Відповідає перед начальником диспетчерського відділу за точність та узгодженість графіків руху авто-транспорту тощо (після націоналі-зації його повноваження та відпо –
відальність не зміняться).
Головні
водії
3
3
Здійснюють автотранспортні пасажирсь-кі перевезення та управляють роботою автоколон.
Звітують перед заст. дир. з експлуатації про результати роботи на маршрутах, якість перевезень, стан рухомого складу, отримані до-ходи, поведінку та кваліфікацію водіїв тощо.
Водії
11
11
Здійснюють перевезення пасажирів за установленими маршрутами.
Відповідальність за якість переве-зень, дотримання графіків,технічним станом машин тощо.
Начальник
господарсь-
кого відділу
1
-
Оформлення необхідної документації, постачання працівників відділів матеріалами тощо.
Відповідає перед заст .дир. з загальних питань за своєчасне забез-печення працівників підприєства документацією тощо.
Секретар –
референт
1
1
Забезпечує листування підприємства, створює картотеку з інформацією про ділових партнерів підприємства.
Відповідає перед директором за інформаційне забезпечення його ді-яльності, листування підприємства.
Юрискон-сульт
1
1
Здійснює моніторинг законодавчих та нормативних актів, на засадах яких функціонує організація, особливості оподаткування, митних зборів, бере участь у формуванні умов договорів.
Відповідає перед директором за юридично – правовий аспект діяльності організації.
Автомеханіки(СТО)
-
1
Виконують авторемонтні роботи
відповідно до їх складності ,обсягів, специфіки тощо.
Відповідають за швидке здійснення якісних ремонтних послуг перед заст. дир. із загальних пит.
Автослюсарі (СТО)
-
1
Всього
24
26
-
-
Рис.4.Раціональна органіграма управління ЗАТ «Ukraine – auto».
2.3. Мотивування
Коротку характеристику змістовних та процесійних теорій мотивування та обґрунтування можливості їх застосування у ЗАТ «Ukraine - auto» наведено у табл.7.
Таблиця 7
Застосування теорій мотивування у ЗАТ «Ukraine - auto»
Теорії
мотиву -вання
Короткий зміст та особливості застосування
Обґрунтування можливості застосування в організації
Елементи системи матері - ального стимулювання пра- ці, в яких знаходить відобра-
ження теорія
1
2
3
4
Змістові теорії
(відображають зміст потреб та
Їх ієрархію)
Теорія потреб М.Туган –
Барановсь-
кого
1.Виділяються фізіологічні, симптоматичні, альтуїс-тичні потреби потребують практичного характеру.
Цю теорію можна застосувати до усіх працівників підприємства. Вона сприятиме успішній діяльності ЗАТ .
У сучасному світі матеріальні сти-мули сприяють якіснішому задово-ленню фізіологічних потреб та потреб практичного характеру. За-довольняються потреби альтруїст-тичні, народження, виховання…
Теорія потреб А.Маслоу
1.Потреби поділяються на первинні і вторинні.
2.Поведінка людей визнача-ється нижчими потребами
3.Після задоволення потреб їх мотивуюча дія припиня-ється.
Керівники повинні бути ініціаторами створення умов для забезпечення первинних потреб працівників, адже від самих підлеглих не варто чекати ініціативності, належної праці, творчості тощо.
Зарплата, цінні подарунки тощо створюють можливості для задо-волення первинних потреб. При чому важливе місце тут відіграє заходження посадової особи в ієрархічній драбині.
Теорія потреб Д.Маккле-
Ланда.
1.Три потреби, які мотиву-ють людину: влада, успіх, причетність.
2.Увага на потреби висо-кого рівня.
Цю теорію в організації доцільно застосовувати тоді, коли потреби нижчого порядку вже задоволені.
Як правило, перераховані вище потреби передбачають збільшення меж повноважень та відповідаль-ності, що зумовлює зростання рівня зарплати тощо.
Теорія потреб Ф.Герц –
берга
1.Виділяють гігієнічні та мотиваційні фактори.
2.Гігієнічні фактори не дають з'явитись незадо-воленню роботою.
3.Мотиваційні впливають на поведінку.
Цю теорію можна застосувати до усіх працівників підприємства, оскільки кожен працівник повинен працювати у відповідних умовах (гігієнічні фактори), а також для підвищення ефективності праці застосовують мотиваційні фактори
Мотиваційні фактори у вигляді матеріальних стимулів формують у працівників мотиви щодо вико-нання певного обсягу виконання робіт для одночасного досягнення як організаційних,так і особистих цілей.
Теорія потреб
К.Альдер –
фера
1.Основні мотивуючі потреби: існування, зв’язку, зростання.
2.За неможливості задо-волення вищих потреб, зростають зусилля щодо задоволення нижчих.
Якщо немає необхідних умов щодо задоволення працівниками умов зростання в організації то вони можуть зосередити свої зусилля на як повнішому задоволенні потреб зв’язку чи існування.
Для забезпечення ефективності ці-єї теорії в організації вик. принцип матеріального мотивування по збільшенню зарплати в міру під-вищення ефективності виробничо-господарської діяльності(це задовольняє нижчі потреби)
Теорія потреб Д.Макгре-
гора.
1.Теорія «X» передбачає схильність працівників уникати роботи та відповідальності.
2.Теорія «Y» апелює до потреб вищого рівня.
3.Працівники більш схильні до теорії «Y», а керівники до теорії«X»
Дана теорія має психологічне спряму-вання і вимагає глибокого вивчення мотивів поведінки працівників у конкретних ситуаціях : одні праців-ники уникають виконання поставле-
них їм завдань,а інші охоче їх виконують.
У теорії «X» для мотивації праців-ників вик. матеріальне стягнення за погане вик. роботи. Для забезпе- чення вибору працівниками теорії «Y» вик. забезпечення можливості підвищення зарплати за виконання престижних робіт.
Процесійні теорії (відображають процес мотивування).
Теорія очікувань В.Врума
1.Передбачає очікування: «очікування результатів – затрачені зусилля», «очікування винагороди – отримані результати»...
2.Невід'ємність врахування видів очікувань.
Створює значні мотиваційні можли-вості у будь – якій організації шляхом дослідження індивідуальних очікувань працівників та їх урахування при формуванні диференційованих стимулюючих механізмів.
Передбачає використання усієї розгалуженої системи матеріаль-них стимулів для якнайкращого врахування очікувань працівників, формування мотивуючих механізмів тощо.
Продовження табл. 7
1
2
3
4
Теорія справед –
ливості С.Адаса
1.Дотримування принципів об’єктивності при розподілі винагород.
2.Врахування реакції пра-цівників на несправедливе мотивування.
Неврахування цієї теорії призведе до падіння ефективності діяльності орга-нізації за рахунок зменшення віддачі працівників, які вражатимуть, що їхні зусилля несправедливо оцінені тощо.
Передбачає застосування різних форм та систем оплати праці, її диференціювання залежно від освіти, стажу, досвіду, спеціальних вмінь та знань, умов роботи, затрачених зусиль тощо.
Теорія партиси – пативного управління
1.Залучення працівників до управління організацією.
2.Організація на процес задоволення потреб вищого порядку.
Можливо використовувати в організа-ції з децентралізованою системою уп-равління, у яких керівники застосо-вують демократичні стилі керівництва та їх похідні
Передбачає надання матеріальних стимулів за колективні результати та їх розподіл з використанням різноманітних методів.
Теорія ре
зульт. ва- лентності Дж.Аткі-
нсона
1.Стверджує, що будь-яка людина прагне досягнути успіху тощо.
2.Мотивація діяльності залежить від прагнення індивіда досягнути успі-ху.
Передбачає вивчення прагнень праців-ників досягнути успіху чи уникнути невдач,диференціацію їх на групи відповідно до виявлених прагнень та орієнтацію на індивідуальні характер-ристики щодо формування необхідних мотивів.
Повна реалізація здібностей пра-цівників забезпечується можли-вістю підвищення зарплати за виконання престижних робіт, що викличе в індивіда бажання досяг-нути успіху і, відповідно,в орга-нізації.
Теорія Л.Портера і Е.Лоуле-ра
1.Комплесна теорія, яка включає елементи теорії очікувань і теорії справедливості .
2.Передбачає задоволення чи незадоволення праців-ника внаслідок отриманої винагороди за рівень досяг-нутих результатів при вик. завдань.
Теорію доцільно застосовувати у ЗАТ «Ukraine-auto», адже вона є комплекс-ною і враховує значний перелік чинни-ків, що визначають рівень затрачених працівником зусиль, досягнення певних результатів та отримання задоволення від наданих винагород.
У цій теорії обґрунтовується необ-хідність застосування усіх елемен-тів матеріального стимулювання праці для задоволення потреб пра-цівників, збільшення їх віддачі та отримання бажаного рівня результативності.
Теорія мораль-ного стиму-лювання
1.Орієнтується на задо-волення вищих потреб.
2.Базується на моральних стимулах.
Цю теорію застосовує кожна орга-нізація, яка прагне досягнути успіху. Моральні стимули є логічним доповненням до матеріальних.
Не передбачається.
Теорія матеріаль-ного стимулю-вання
1.Передбачає формуван-ня та використання системи матеріальних стимулів.
2.Базується на вик. мате-ріальних стимулів.
Є обов’язковою для застосування у будь-якій організації, оскільки матеріальне стимулювання створює реальні можливості для задоволення переважної більшості потреб працівників.
Передбачає використання у ЗАТ «Ukraine-auto» різноманітних форм та систем оплати праці, премій, надбавок, доплат, подарунків тощо.
Результати розрахунків зарплати для працівників ЗАТ «Ukraine-auto» за фактичної організаційної структури управління та з урахуванням очікуваних організаційних змін у табл.8 та 9 відповідно. Таблиця 8
Результати розрахунків фактичної зарплати і працівників ЗАТ «Ukraine-auto»
Посадові особи
Чис.
чол.
Посадовий оклад
Надбавки,доплати
Премії
Величина місячиної зарплати одного пра-цівника, грн.
Характер
Величина
грн., (%)
Характер
Величина
грн., (%)
1
2
3
4
5
6
7
8
Директор
1
900
За високі досяг-нення у праці
315
(35 %)
За превик. планових показн.
450
(50%)
1665
Головний бухгалтер
1
800
За виконання важ-ливої роботи
160
(20%)
За економію фі-нансових ресурсів
240
(30%)
1200
Заст. дир. з експлуатації
1
800
За досягнення у праці
80
(10%)
За перевиконання планових показн.
240
(30%)
1120
Заст.дир. заг.питань
1
800
За досягнення у праці
160
(20%)
За перевиконання планових показн.
160
(20%)
1120
Бухгалтер
1
750
-
-
За ефективну роботу
150
(20%)
900
Нач.диспет-черського відділу
1
750
За роботу у понад- нормовий йчас
150
(20%)
-
-
900
Диспетчери
1
700
За роботу у понад нормовий час
140
(20%)
-
-
840
Продовження табл. 8
1
2
3
4
5
6
7
8
Головні водії
3
750
За класність
75
(10%)
За підвищення якості обслуг.
112,5
(35%)
900
Водії
11
650
За класність
39
(6%)
За підвищення якості обслуговув.
130
(20%)
819
Нач.господарського відділу
1
750
За роботу у вечірній час
105
(14%)
-
-
855
Секретар –референт
1
700
За роботу у понад нормовий час
70
(10%)
За ефективну і якісну роботу
140
(20%)
910
Юристкон-культ
1
750
-
-
За ефективну і якісну роботу
150
(20%)
900
Місячний ФОП, грн.
22200
Середня зарплата, грн.
925
Таблиця 9
Результати розрахунків раціональної заробітної плати працівників ЗАТ «Ukraine-auto»
Посадові особи
Чисе-
льні-сть
чол.
Посадовий оклад
Надбавки,доплати
Премії
Величина місячної зарплати одного працівника, грн.
Характер
Величи-на
грн., (%)
Характер
Вели-чина
грн., (%)
1
2
3
4
5
6
7
8
Директор
1
1100
За високі досягнення у праці
550
(50%)
За перевиконання планових показн.
550
(50%)
2100
Головний бухгалтер
1
За викон. важливої
роботи
400
(40%)
За економію фінансових ресур.
400
(40%)
1800
Бухгалтерія
2
950
За викон. важливої
роботи
152
(16%)
За економію фінансових ресур
238
(25%)
1349
Заст. дир. заг.питань
1
900
За високі досягненя у праці
360
(40%)
За перевиконання планових показн.
360
(40%)
1620
Нач.диспет-черського відділу
1
900
За роботу у вечірній час
270
(30%)
За оперативну роботу
270
(30%)
1440
Диспетчери
2
850
За роботу у понад нормовий час
170
(20%)
За оперативну роботу
340
(40%)
1360
Головні водії
3
850
За класність
255
(30%)
За підвищення якості обслуго-вування
340
(40%)
1445
Водії
11
800
За класність
240
(30%)
За підвищення якості обслуго-вування
160
(20%)
1200
Секретар –референт
1
1000
-
-
За ефективну і якісну роботу
200
(20%)
1200
Юристкон-сульт
1
950
-
-
За ефективну і якісну роботу
380
(40%)
1330
Автомеха –
ніки (СТО)
1
850
За професійну майстерність
170
(20%)
За перевиконання планових показн.
170
(20%)
1190
Автослю -сарі(СТО)
1
800
За професійну майстерність
225
(30%)
За перевиконання планових показн.
170
(20%)
1195
Місячний ФОП, грн.
34840
Середня зарплата, грн.
1345
2.4. Контролювання
Використання відповідних видів контролю за ознакою етапів здійснення виробничо – господарської діяльності, харак-теристику процесу їх реалізації, характеристику впливу контролю на працівників подано у табл.10.
Таблиця 10
Контролювання у ЗАТ «Ukraine-auto»
Види контролю та ресурсів
Характеристика процесу контролювання
Характеристика впливу контролю на посадових осіб і підрозділи організації
Служби і посадові особи, я