МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни
“Основи менеджменту”
на тему:
“Розробка системи менеджменту в гірськолижній санітарно-відпочинковій базі ТзОВ «Атлет»
Львів – 2007
АНОТАЦІЯ
У курсовому проекті розроблено та оновлено відповідно до змін середовища функціонування системи менеджменту організації гірськолижна санітарно-відпочинкова база ТзОВ «Атлет». При цьому розроблено технологію менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто сформовано функції менеджменту в організації; охарактеризовано застосування та роль методів менеджменту на підприємстві; розкрито особливості розроблення та реалізації управлінських рішень в організації, продемонстровано процес розроблення раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; охарактеризовано комунікації в організації; визначено особливості формування та функціонування формальних та неформальних груп на підприємстві; обґрунтовано застосування підходів до керівництва менеджерами організації; визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
ANNOTATION
In the course project the system if the management of organization «Аtlet».Thus the technology of the management is developed in view of expected changes that are the functions of the management in organization are generated; the applications and role of methods of the management at the enterprise is characterized; the features of development of the administrative decision in organization are opened, the progress of development of the rational administrative decisions is shown with the purpose of the decision of the problems, existing at the enterprise; the communications in organization are characterized; the futures of formation and functioning of the formal and informal groups in organization are determined; the application of the approaches to the management of the managers of organization is proved; the efficiency of the actual and rational system of management is determined.
ЗМІСТ
стор. Вступ……………………………………………………………………………. 5
Розділ 1. Загальна характеристика організації…………………… ……… 6
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві…………. 9
2.1. Планування…………………………………………………………. 9
2.2. Організування………………………………………………………. 14
2.3. Мотивування……………………………………………………....... 16
2.4. Контролювання…………………………………………………….. 20
2.5. Регулювання………………………………………………………… 21
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації…………….. 23
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в
організації……………………………………………………………. 24
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві……………………. 29
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в
організації…………………………………………………………… 32
Розділ 7. Розробка позицій з удосконалення керівництва………………... 33
Розділ 8. Оцінювання ефективності систем менеджменту……………….. 36
Висновки………………………………………………………………………... 37
Список використаної літератури……………………………………………. 38
ВСТУП
На сьогодні гірськолижний спорт набуває високої актуальності. Якщо раніше ним були зацікавлені лише професійні спортсмени, то зараз населення все більше часу приділяє своєму дозвіллю, і зокрема в зимову пору року відпочинок найчастіше пов’язаний з гірськолижним спортом. Завжди приємно поєднати приємне з корисним, адже такий вид спорту забезпечує не тільки відпочинок, але й дозволяє підтримувати хорошу фізичну форму. Населення України має надзвичайну можливість хорошого відпочинку в Карпатах, адже там побудовано багато туристичних баз, які надають різноманітний спектр послуг: житло, харчування, сауни та інше.Кожна людина намагається берегти своє здоров”я. Для того вона старається кинути шкідливі звички та займається спортом. У великих містах нема можливості тренуватися на свіжому повітрі. Тому люди ходять у спорзали та тренажерні зали, їздять у відпочинкові бази, серед яких є і гірськолижні комплекси. Гори манять людей, кожен цінитель справжнього екстріму прагне відчути на собі ці незабутні враження. Тому ми створили гірськолижний санаторно-відпочинкову базу „Атлет”. „Атлет” надає 20 видів послуг відпочинку від лікувальних процедур до розважальних заходів.
Отже,досліджувати ми будем Товариство з Обмеженою Відповідальністю „Атлет”. Відкривши відпочинковий комплекс ми врахуємо побажання кожного клієнта, врахуємо найвибагливіші бажання. Зараз на підприємстві працює 50 працівників. Вони отримують середню заробітну плату 1397,6 гривень в місяць. На підприємстві існують проблеми, які потребують прийняття управлінських рішень: значне зростання кредиторської заборгованості, недостатня кількість снігового покриву, кофлікт з місцевою владою. Для забезпечення ефективної діяльності ТзОВ «Атлет» та підтримання необхідного рівня обслуговування необхідна наявність ефективної системи менеджменту. Відповідно предметом дослідження у курсовому проекті є система менеджменту організації.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту і її раціоналізація у зв’язку зі зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завданнями є розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізація функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту на підприємстві; розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; удосконалення системи комунікацій в організації; формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп на підприємстві; обґрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем; визначення ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту.
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТЗОВ – “Атлет”
Загальна характеристика організації наведена у таблиці 1.
Таблиця 1
Загальна характеристика ТзОВ „Атлет”
Параметр, який характеризується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших організацій
Законодавча база заснування та функціонування організації
1
2
3
4
1.Форма підприємництва
ТзОВ - товариство з обмеженою відповідальністю,
що має статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами. При цьому розмір статутного фонду визначається Законом України "Про господарські товариства" та становить 100 мінімальних заробітних плат.
Учасники ТзОВ несуть від-повідальність лише в межах їх внесків у майно товариства на відміну від товариства з додатковою відповідальністю, учасники якого наділені підвищеною відповідальністю, що зобов'язує їх відповідати за боргами підприємства
у разі необхідності додатково належним їм майном. Також на відміну від ТзОВ учасники повного товариства несуть солідарну відповідальність за його зобов'язаннями усім своїм майном.
1.Господарський кодекс України.
2.Профіль
Оздоровчий комплекс, санаторно оздоровчий центр: лікування та профілактика відпочиваючих, катання, ковзання.
Гірськолижна санітарно-відпочинкова база
1. „Закон про оздоровчі бази”№127 від 14.09.2003
3.Види діяльності
Підприємство надає послуги щодо підтримання спортивної форми та здоров”я споживачів:
спуск на лижах;
спуск на сноуборді;
спуск на санках;
катання на ковзанах;
лазня;
більярд;
оздоровчий масаж;
казино;
лікувальні ванни;
медицинські обстеження;
екскурсії по горах;
дегустація вин;
показові виступи гірськолижніх спортсменів;
виступ естрадних співаків;
відпочинок у нічному клубі;
Після проведених змін надаються нові види послуг:
катання на снігових скутерах;
огляд гір на гвинтокрилі;
прокат лиж;
прокат снігоходів;
надання житла;
Особливістю даного товариства є наявність на території бази нічного клубу, де виступають відомі артисти.
1.„Закон про відпочинок” №324 від 12.05.2001
2. Закон України “Про ліцензування певних видів діяльності” від 01.06.2000 р
Продовження табл.1
1
2
3
4
4.Форма власності
Колективна власність: підприємство засноване на власності трудового колективу підприємства.
Приватне підприємство засноване власністю фізичної особи.
Державне підприємство засноване на державній власності.
Закон України “Про власність” від 21.01.1993 р.
5.Внутрішнє середовище
1.Цілі
Довгострокові: збільшити прибуток, входження в категорію 5 основних гірськолижних санітарно-відпочинкових баз Львівщини.
Середньострокові: отримання в наступному році нагороди за якість наданих послуг, збільшення обсягів надання послуг за рахунок закупівлі нових засобів (лижі, сновборди та ін.)
Короткострокові: врегулювання існуючих проблем, підготовка проектно - кошторисної інформації під заплановані проекти.
2.Структура управління організацією – лінійна. Відповідає вимогам середовища функціонування, але для досягнення організаційних цілей потребує незначного удосконалення. На сьогодні у підпорядкуванні директора є 2 заступники, але планується лише одна посада заступника; фактично є 10 виробничих підрозділів.
3.Завдання:
1.Розвиток підприємства; 2.Забезпечувати високу якість послуг;
3. Ефективне функціонування підприємства .
4.Технологія.На підприємстві застосовується поки що застаріла технологія.
5.Працівники з хорошим стажем роботи. В майбутньому планується додатково залучити 18 чол. різних професій. Цей внутрішній чинник загалом позитивно впливає на діяльність підприємства.
6.Ресурси: Підприємство максимально використовує всі наявні йому трудові, фінансові, матеріальні та інформаційні ресурси.
6.Зовнішнє середовище
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
1.Споживачі: У своїй діяльності підприємство орієнтується на забезпечення потреб споживачів.Основними групами споживачів є: населення (індивідуальні споживачі). Вплив фактора є максимально позитивним, оскільки існує тенденція до зростання попиту на послуги підприємства.
2.Постачальниками ТзОВ „Атлет”є наступні організації: ПП“Актив”, ПП “Клуб туристів”, ПП“Спорт”. Співпраця з відповідальними, обов’язковими та порядними постачальниками позитивно впливає на результати діяльності ТзОВ „Атлет”.
3.Конкурентами ТзОВ „Атлет” у даній галузі є ПП“ДинамоСіверка”,“Красіл”,ПП“Ужок”,ПП “Справжня казка”, ПП “Первоцвіт”, ПП “Джерело”, ПП “Котедж Говерла”, ПП “Капати”, ПП “Галичанка”, ПП “Садиба”. У майбутньому після розширення організацією видів діяльності очікується, що конкурентами підприємства стануть ПП “Гуцулія” та ПП “Радар”. Загострення конкурентної боротьби негативно впливає на діяльність підприємства, постійно змушуючи його вживати оперативних заходів, гнучко реагувати на дії конкурентів, а для цього часто недостатньо організаційних ресурсів.
4.Державні органи влади розробляють, формують і затверджують засади функціонування організацій в державі.ТзОВ „Атлет” керується у своїй діяльності правовими актами, що розробляються та затверджуються місцевими та всеукраїнськими органами державної влади. Перевірки органами державної влади діяльності підприємства, високий рівень корупції в цих органах негативно впливають на діяльність підприємства.
5.Інфраструктура негативно впливає на діяльність організації.
6.Законодавчі акти визначають можливі види діяльності підприємства, вказують на обов’язки та права тощо. Вони впливають на діяльність підприємства, тому що його діяльність базується на засадах багатьох законів. Постійні зміни у законодавстві, часто його суперечливість та неоднозначність у трактуванні ускладнюють функціонування підприємства.
7.Профспілки, партії та інші громадські організації . На даному підприємстві, як і на багатьох інших, профспілка укладає з керівництвом підприємства колективний договір, у якому обумовлюються всі питання, пов’язані з умовами, оплатою та організацією праці. Дана профспілкова організація має значний вплив на керівництво, що зумовлює постійне піклування підприємства про хороші умови праці, соціальний захист тощо.
8.Система економічних відносин у державі не має досить відчутного впливу на організацію, проте підприємство функціонує в ринкових умовах, а отже на засадах попиту та пропозиції, враховує діяльність конкурентів тощо.
9.Організації-сусіди мають позитивний вплив на організацію.
2
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу:
1.Міжнародні події мають вплив на дану організацію, тому що будь-яка кризова ситуація, що склалася в країнах-сусідах, може зменшити кількість споживачів. Даний фактор впливає на організацію через споживачів, конкурентів, постачальників та має негативний вплив.
2.Міжнародне оточення впливає на дану організацію через споживачів.
3.Науково-технічний прогрес має позитивний вплив, в основі якого лежить застосування новітнього обладнання, що підвищить продуктивність праці.
4. Політичні обставини на організацію впливають позитивно, оскільки політика держави спрямована на розвиток туристичного бізнесу. Вплив фактора відбувається через споживачів, державні органи влади та законодавчі акти.
5. Соціально-культурні обставини . Їх вплив є позитивним, тому що населення прагне оздоровлюватися та відпочивати. Вплив відбувається через споживачів.
6. Рівень техніки та технології. Вплив фактора відбувається через постачальників, конкурентів та є негативним, оскільки потребує значних витрат.
7. Особливості міжнародних економічних відносин не мають впливу на дану організацію.
8. Стан економіки характеризує загальний рівень розвитку економіки України і бажання інших країн співпрацювати з підприємствами цієї країн, наявність конкурентів на даній галузі. Вплив цього фактора відбувається через споживачів, конкурентів, постачальників, систему економічних відносин в державі тощо.
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування
Характеристику етапів стратегічного планування ТзОВ „Атлет” у відображено на рис.1.
Зворотний
зв’язок
Рис. 1 Модель стратегічного планування у ТзОВ „Атлет”
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку відповідальними особами (заступником директора) інформації про фінансово-господарський стан підприємства, конкурентоспроможність його послуг, ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в законодавстві та нормативній базі функціонування підприємства тощо.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації
Місія - задоволення потреб споживачів шляхом надання якісних лікувально-оздоровчих послуг.
Цілі:
Довгострокові: збільшити прибуток, входження в категорію 5 основних гірськолижних санітарно-відпочинкових баз Львівщини.
Середньострокові: отримання в наступному році нагороди за якість наданих послуг, збільшення обсягів надання послуг за рахунок закупівлі нових засобів (лижі, сновборди та ін.)
Короткострокові: врегулювання існуючих проблем, підготовка проектно-кошторисної інформації під заплановані проекти.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
У даному випадку доцільно використовувати метод статистичного і соціологічного дослідження і порівняння, економічного аналізу та метод експертних оцінок. Для реалізації методу експертних оцінок буде використовуватись інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів аналізу. Використання методу експертних оцінок дозволить сформувати інформаційну картину щодо середовища функціонування підприємства, його шансів та можливостей, сильних та слабких позицій.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища на ТзОВ “Атлет”
Фактори
Середня експертна оцінка, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Споживачі
+5
0,1
+0,5
Постачальники
+2
0,1
+0,2
Конкуренти
-3
0,1
-0,3
Державні органи влади
-2
0,05
-0,1
Інфраструктура
-1
0,05
-0,05
Законодавчі акти
-1
0,06
-0,06
Профспілки, партії та інші громадські організації
+2
0,06
+0,12
Система економічних відносин у державі
+3
0,05
+0,15
Організації-сусіди
+4
0,1
+0,4
Міжнародні події
-2
0,05
-0,1
Міжнародне оточення
+1
0,04
+0,04
Науково-технічний прогрес
-2
0,04
-0,08
Політичні обставини
+2
0,05
+0,1
Соціально-культурні обставини
+2
0,05
+0,1
Рівень техніки та технології
-2
0,05
-0,1
Особливості міжнародних економічних відносин
0
0,02
0
Стан економіки
-2
0,03
-0,06
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища на ТзОВ “Атлет”
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Цілі
5
0,1
0,5
Продовження табл. 3
Структура
3
0,2
0,6
Завдання
4
0,05
0,2
Технологія
3
0,15
0,45
Працівники
5
0,3
1,5
Ресурси
4
0,2
0,8
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності.
Для прогнозування використовуються якісні формальні методи, а саме: різних видів індивідуальних оцінок, метод опитування споживачів. Також використовуються неформальні методи прогнозування на основі словесної та письмової інформації. На базі узагальнення отриманої інформації вище переліченими шляхами прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати конкуренти, проте умови для досягнення встановлених цілей будуть сприятливими.
Етап 7. Виконання розрахунків, обґрунтувань, проектних рішень.
Підготовкою проектно-кошторисної документації буде займатись бухгалтерія.
Етап 8. Формування варіантів стратегії.
Можливими варіантами стратегії є: регіоналізації, диверсифікації та організаційних перетворень.
Етап 9. Вибір стратегії на засадах формування управлінського рішення.
Стратегія регіоналізації відповідає місії та цілям організації та зможе забезпечити її ефективну діяльність. Потребує залучення матеріальних, фінансових, інформаційних та трудових ресурсів.
Стратегія організаційних перетворень забезпечить ефективну роботу організації, але не відповідає місії та цілям організації та не забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг . Потребує залучення фінансових, інформаційних та трудових ресурсів.
Стратегія диверсифікації, враховуючи можливу діяльність підприємства у різних галузях, найбільше з усіх можливих стратегій відповідає його місії та цілям; вона враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, забезпечує наявність порівняльно стійких конкурентних переваг та ефективну роботу організації. Потребує залучення фінансових, інформаційних та трудових ресурсів.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Стратегія диверсифікації найбільше відповідає місії та цілям організації, оскільки вона планує розпочати діяльність у інших сферах. Вона також враховує вплив внутрішнього та зовнішнього середовища, забезпечить ефективну роботу підприємства та наявність стійких конкурентних переваг.
Логічним продовженням стратегічного планування в ТзОВ “Атлет”є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування. Схематична модель поточного планування ТзОВ “Атлет” наведена на рис.2.
Зворотний
зв’язок
Рис.2. Модель поточного планування в ТзОВ “Атлет”
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування. Для реалізації поточного планування виникає необхідність в інформації про диверсифікаційні та ринкові можливості підприємства, фінансово-господарський стан підприємства, яка отримується з внутрішніх та зовнішніх джерел і обробляється відповідальними особами (заступником директора, бухгалтерами).
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації.
Сильні позиції: Підприємство намагається володіти достовірною інформацією про досягнення науково-технічного процесу, його стан на ринку.
Слабкі позиції: конфлікт з місцевою владою (органами самоврядування), недостатня кількість снігового покриву на лижних спусках, значне зростання кредиторської заборгованості.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників).
Економічні показники: зростання прибутку на 15%, зростання рентабельності лікувально-оздоровчих послуг на 15%.
Технологічні показники: збільшення витрат на інновації на 5%, оновлення 10% обладнання.
Соціальні показники: збільшення середнього заробітку на 18,84%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
Досягнення визначених показників потенційно можливо досягнути на засадах реалізації цілого переліку альтернативних заходів, оптимальними з яких обрано: розширення сфери обслуговування, залучення інвестицій для реалізації проектів тощо.
Етап 5. Бюджетне планування.
Сформований бюджет організації є профіцитний, тобто доходи перевищують видатки.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політики, процедур, правил) досягнення планових параметрів.
Політика – надання якісних лікувально-оздоровчих послуг.
Процедурою є, наприклад, процедура укладання договорів.
Правилом є порядок підписання документів, правила поведінки у надзвичайних ситуаціях.
Етап 7. Формування поточного плану. Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету, тобто він включає:
- перелік планових ключових показників, яких бажає досягнути організація в межах реалізації обраної стратегії діяльності, які повинні відображати всі сфери діяльності підприємства;
- перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічні ефект та ефективність від впровадження запланованих заходів;
- бюджет організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
На підприємстві є такі види центрів відповідальності: центри вартості, центри видатків та центри інвестицій.
2.2. Організування
Фактична організаційна структура управління ТзОВ “Атлет” наведена на рис. 3, а раціональна, яка відображає напрямки реорганізації у зв’язку із розширенням видів діяльності та створює можливості для досягнення установлених цілей, наведена на рис. 4. Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито у табл. 4
Рисунок 3. Фактична органіграма управління в ТзОВ “Атлет”
Рисунок 4. Раціональна органіграма управління в ТзОВ “Атлет”
Таблиця 4
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб в ТзОВ “Атлет”*
Посади працівників
Чисельність, чол.
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
Факт.
Раціон.
1
2
3
4
5
Директор
1
1
Визначає стратегію, тактику та політику організації, координує та скеровує діяльність працівників, контролює результати діяльності організації, приймає рішення щодо розширення та реорганізації підприємства, приймає на роботу та звільняє працівників, приймає рішення та видає накази щодо діяльності підприємства, які є обов’язкові до виконання усіма працівниками тощо
Несе відовідальність перед Зборами Уяасників за результаати роботи товариства, використання майна та коштів організації, розвиток та ефекивність діяльності, рівень використання наявних ресурсів, співпраці з органами державної влади тощо.
Заступник директора
1
1
Управління процесами оформлення необхідної документації, контролювання діяльності підрозділів, які знаходяться під його контролем..
Відповідає перед директором за вчасне оформлення документації, роботу підрозділів, які знаходяться під його контролем. Використовує наявні йому трудові, матеріальні, фінансові та інформаційні ресурси.
Гол.економіст
1
0
Складає економічні проекти щодо нововведень на підприємстві з мінімум витрат, економії коштів.
Несе відповідальність за проекти перед директором.
Планується, що цієї посади на підприємстві не буде
Маркетологи
3
3
Розробляють рекламні кампанії, проводять аналіз ринку.
Відповідають за ефективність рекламних кампаній перед головним економістом.
Несе відповідальність перед заступником директора.
Економісти
2
0
Проводять економічне планування діяльності підприємства, складають прогнозування.
Відповідають за точність економічного планування і прогнозування перед головним економістом.
Планується, що цієї посади на підприємстві не буде
Бухгалтери
2
2
Здійснюють бухгалтерський облік, ведуть фінансові операції, складають звітність.
Несуть відповідальність за точність і правильність звітів перед головним економістом.
Відповідають перед заступником директора.
Працівники планового відділу
3
3
Планують процес діяльності підприємства, розробляють розрахунки про те, якими повинні бути показники підприємства в майбутньому.
Відповідають за проекти планування процесу діяльності перед заступником директора.
Масажисти
4
6
Роблять лікувальний масаж клієнтам.
Несуть відповідальність за виконання своєї роботи перед заступником директором.
Прибиральни- ки
4
6
Прибирають приміщення підприємства.
Відповідальні перед заступником директора за читоту в тренажерних залах.
Продовження табл.4
Працівники стоянки
2
4
Охороняють автомобілі споживачів.
Відповідальні за збереження цих автомобілів перед заступником директора.
Лікарі
4
6
Надають консультації споживачам, які відновлюються після травм.
Несуть відповідальність за якість обслуговування перед заступником директора.
Обслуговую-чий персонал
4
6
Обслуговують споживачів.
Відповідальні перед заступником директора за обслуговування клієнтів.
Тренери
3
5
Особисто тренують кожного охочого споживача, який займається у тренажерних залах.
Відповідальні перед заступником директора за рівень надання послуг.
Працівники басейну
4
6
Обслуговують басейн.
Відповідальні перед заступником директора за читоту басейну.
Консультанти
5
7
Надають консультації щодо питань про використання тренажерів
Відповідальні перед заступником директора за вірні консультації.
Адміністрато-ри
4
6
Приймають клієнтів, реєструють їх на подальше відвідування комплексу.
Відповідальні перед заступником директора за обслуговування клієнтів.
Інструктори
3
6
Інструктують споживачів при гірсколижних спусках
Відповідальні перед заступником директора за інструктаж споживичів.
Всього
50
68
-
-
*сірим затемнено комірки, які демонструють зміни, пов’язані з раціоналізацією організаційної структури управління.
2.3. Мотивування
Коротку характеристику змістових та процесійних теорій мотивування й обґрунтування можливості їх застосування у ТзОВ “Атлет” наведено у табл. 5
Таблиця 5
Застосування теорій мотивування у ТзОВ “Атлет”
Теорії мотивування
Короткий зміст та особливості застосування
Обґрунтування можливості застосування в організації
1
2
3
Змістові теорії(відображають зміст потреб та їх ієрархію)
Теорія потреб М.Туган-Барановського
Виділяються фізіологічні, статеві, симптоматичні, альтруїстичні потреби і потреби практичного характеру.
Особливе значення відіграє приналежність до народностей, моральні і релігійні погляди.
Цю теорію можна застосувати на ТзОВ “Атлет” до усіх працівників, враховуючи пріоритетність задоволення певних груп потреб у працівників та вдало використовуючи незадоволені потреби для формування мотивів щодо забезпечення необхідної поведінки.
Теорія потреб А.Маслоу
Потреби діляться на первинні і вторинні.
Поведінка людей визначається потребами нижчого порядку.
Після задоволення певних потреб їх мотивуюча дія припиняється.
Цю теорію потрібно застосовувати на ТзОВ “Атлет” чітко визначає пріоритетність потреб людей, на що повинні орієнтуватись керівники при формуванні мотиваційних систем. Оскільки, якщо керівництво не створить умови для забезпечення первинних потреб працівників, то марно чекати від підлеглих ініціативності, раціоналізаторських пропозицій та належної віддачі.
Продовження табл. 5
Теорія потреб Д.Мак-Клелланда
Три потреби, які мотивують людину: влада, успіх, причетність.
Увага на потреби високого порядку, оскільки потреби нижчого порядку вуже задоволені.
Цю теорію доцільно застосовувати в організації тоді, коли керуюча система уже забезпечила на достатньому рівні задоволення первинних потреб, і увага акцентується на вторинних (духовних) потребах.
Теорія потреб Ф.Герцберга
Виділяють гігієнічні і мотиваційні фактори.
Гігієнічні фактори (нижній порядок) не дають з’явитись незадоволенню роботою.
Мотиваційні (вищий порядок) впливають на поведінку.
Дану теорію можна застосувати на ТзОВ “Атлет” до усіх без винятків працівників, оскільки кожен працівник для належного виконання ним своєї роботи повинен працювати у відповідних умовах (гігієнічні фактори), а для підвищення продуктивності його праці, формування ініціативності та забезпечення віддачі необхідно застосовувати мотиваційні фактори.
Теорія потреб К.Альдерфера
Основними групами потреб, які мотивують людину вважаються потреби існування, зв’язку, зростання.
За неможливості задоволення потреб вищого рівня, зростають зусилля щодо якіснішого задоволення потреб нижчого рівня.
Необхідність її застосування на ТзОВ “Атлет” ипливає з того, що наявність прямого та зворотного руху в задоволенні потреб створює ширші можливості для стимулювання працівників в організації, адже якщо немає необхідних об’єктивних чи суб’єктивних умов для задоволення працівниками умов зростання в організації, то вони можуть зосередити усі свої зусилля на якнайповнішому задоволенні потреб зв’язку чи існування.
Теорії потреб Д.Мак-Грегора
Теорія “Х” передбачає, що працівники схильні уникати роботи та відповідальності, тому для їх стимулювання потрібно використовувати контроль та погрози.
Теорія “У” апелює до потреб більш високого порядку: потреби у причетності, мати високі цілі, автономії і самовираження.
Працівники більш схильні до теорії “У”, але організаційні умови та поведінка менеджерів зумовлюють вибір ними теорії “Х”.
Якщо в організації можна чітко поділити працівників на дві групи: схильних до уникнення виконання завдань та схильних до добровільного та відповідального виконання і перевиконання завдань, то теорію можна застосовувати, базуючись на дієвості механізмів спонукання щодо кожної конкретної групи. Необхідно зазначити, що дана теорія має психологічне спрямування і вимагає глибокого вивчення мотивів поведінки працівників у конкретних ситуаціях.
Теорія потреб У.Оучі
Теорія “Z” визначає, що основою успіху працівників є віра в загальні цілі.
Вагомими стимулами є довірчі взаємини та взаємо підтримка, повна узгодженість дій.
Доцільно застосовувати в організаціях, у яких первинні потреби працівників уже задоволені на належному рівні, при цьому існують чітко визначені організаційні цілі, культивується корпоративний дух, заохочується взаємодопомога та взаємо підтримка, забезпечується прозорість та взаємоузгодженність дій.
Процесійні теорії (відображають процес мотивування)
Теорія очікувань Врума
Передбачає такі очікування: “затрачені зусилля – очікування певного рівня результатів”, “отримані результати – очікування певної винагороди”, “очікування цінної винагороди, яка здатна задовольнити потреби”.
Невід’ємність урахування усіх видів очікування.
Створює значні мотиваційні можливості у будь-якій організації шляхом дослідження індивідуальних очікувань працівників та їх урахування при формуванні диференційованих стимулюючих механізмів.
Продовження табл. 5
Теорія справедливості С.Адамса
Дотримування принципів справедливості та об’єктивності при установленні та розподілі винагород.
Врахування можливої реакції працівників на несправедливе мотивування.
Є необхідною умовою формування системи стимулювання на ТзОВ “Атлет”. Неврахування теорії справедливості може призвести до падіння ефективності діяльності організації за рахунок зменшення віддачі працівників, які вважають, що їхня робота та затрачені зусилля недостатньо та несправедливо оцінені.
Теорія партисипативного управління
Залучення працівників до управління організацією з метою підвищення рівня їх задоволення роботою, що сприятиме зростанню ефективності діяльності організації.
Орієнтація на процес задоволення потреб вищого порядку.
Можливо використовувати в організаціях з децентралізованою системою управління, у яких керівники застосовують демократичні стилі керівництва та їх похідні.
Теорія результативної валентності Дж. Аткінсона
Стверджує, що будь-яка людина прагне досягнути успіху, самоствердитись, реалізувати власний потенціал.
Мотивація діяльності залежить від прагнення індивіда досягнути успіху чи уникнути негативної оцінки.
Передбачає вивчення прагнень працівників досягнути успіху чи уникнути невдач, диференціацію їх на групи відповідно до виявлення прагнень та орієнтацію на індивідуальні характеристики щодо формування необхідних мотивів.
Теорія Л.Портера і Е.Лоулера
Комплексна теорія, яка включає елементи теорії очікувань і теорії справедливості.
Передбачає задоволення чи незадоволення працівника внаслідок отриманої винагороди за рівень досягнутих результатів при виконанні конкретних завдань, який у свою чергу визначається з
Теорію доцільно застосовувати у будь-якій організації, у тому числі у ТзОВ “Атлет” , оскільки вона є комплексною і враховує значний перелік чинників, що визначають рівень затрачених працівником зусиль, досягнення певних результатів та отримання задоволення від наданих винагород.
Теорія морального симулювання
Орієнтується на задоволення потреб вищого порядку (визнання, причетності, поваги тощо).
Базується на використанні моральних стимулів (грамоти, медалі, ордени, подяки тощо).
Доцільно застосовувати у будь-якій організації, але є обов’язково як доповнення до матеріального стимулювання, оскільки у протилежному випадку мотивуюча дія моральних стимулів зникатиме.
Теорія матеріального стимулювання
Передбачає формування та використання систем матеріальних стимулів та розподіл заробітної плати відповідно до дії закону розподілу за кількістю і якістю праці.
Базується на використанні матеріальних стимулів (форм та систем оплати праці, премій, надбавок, доплат, подарунків тощо).
Є найдієвішою з позицій мотивування.
Є обов’язковою для застосування у будь-якій організації, у тому числі у ТзОВ “Атлет” , оскільки матеріальне стимулювання створює реальні можливості для задоволення переважної більшості потреб працівників.
Результати розрахунків заробітної плати для працівників ТзОВ “Атлет” за фактичної організаційної структури та з врахуванням очікуваних організаційних змін наведено у табл.6 та 7
Таблиця 6
Результати розрахунків фактичної заробітної плати працівників ТзОВ “Атлет”
Посадові особи
Чисельність, чол
Посадовий оклад
Надбавка, доплати
Премії
Величина місячної заробітної плати
Характер
Величина, грн.
Характер
Величина, грн.
Директор
1
3300
За високі досягнення у праці
140
(4,2%)
За перевико-нання планових показників
140
(4,2%)
3580
Гол.еконо-міст
1
2300
За виконання особливо важливої роботи
345
(15%)
-
-
2645
Заступник директрора
1
2320
-
-
-
-
2320
Маркетологи
3
1900
-
-
За ефективну рекламу
70
(3,7%)
1970
Економісти
2
1800
-
-
-
-
1800
Бухгалтери
2
1850
-
-
За внесення пропозицій щодо фінансового управління
92,5
(5%)
1942,5
Працівники планового в-лу
3
1920
-
-
-
-
1920
Масажисти
4
1250
-
-
-
-
1250
Прибиральники
4
650
-
-
-
-
650
Працівники стоянки
2
650
Робота у нічну зміну
70
-
-
720
Лікарі
4
1400
За високу професійну майстерні-сть
50
(3,6%)
Підвищення якості обслуговування
50
(3,6%)
1500
Обслуговуючий персонал
4
1040
-
-
-
-
1040
Тренери
3
1100
Не нормований робочий день
60
(5,5%)
-
-
1160
Працівники басейну
4
1040
-
-
-
-
1040
Консультанти
5
1260
-
-
-
-
1260
Адміністратори
4
1430
-
-
-
-
1430
Інструктори
3
1350
-
-
-
-
1350
Місячний ФОП грн.
69880
Середня заробітна плата, грн.
1397,6
Таблиця 7
Результати розрахунків раціональної заробітної плати працівників ТзОВ “Атлет”
Посадові особи
Чисельність,
чол.
Посадовий оклад
Надбавка, доплати
Премії
Величина місячної заробітної плати
Характер
Величина, грн.
Характер
Величина, грн.
Директор
1
4300
Висока професійна майстерність
171,2
-
-
4471,2
Заст. з діяльності
1
3520
-
-
-
-
3520
Маркетологи
3
2650
-
-
-
-
2650
Бухгалтери
2
2640
-
-
-
-
2640
Працівники планового в-лу
3
2400
Робота в понад нормовий час
120
-
-
2520
Масажисти
6
1550
-
-
-
-
1550
Прибиральники
6
950
-
-
-
-
950
Працівники стоянки
4
1020
-
-
-
-
1020
Лікарі
6
1750
-
-
-
-
1750
Обслуговуючий персонал
6
1250
Робота у вихідні дні
90
-
-
1340
Тренери
5
1460
-
-
-
-
1460
Працівники басейну
6
1250
-
-
Підвищення якості обслуговування
90
1340
Консультанти
7
1560
-
-
-
-
1560
Адміністратори
6
1730
-
-
-
-
1730
Інструктори
6
1550
Робота у вихідні дні
100
-
-
1650
Місячний ФОП грн.
112 941,2
Середня заробітна плата, грн.
1660,9
2.4. Контролювання.
Використання відповідних видів контролю за ознакою етапів здійснення господарських етапів, характеристика процесу її реалізації, характеристика впливу контролю на посадових осіб подано у таб. 8
Таблиця 8
Контролювання в підприємстві ТзОВ “Атлет”
Види контролю та ресурсів
Характеристика процесу контролю
Служби і посадові особи, які відповідають за результати контролю
1
2
3
ПОПЕРЕДНІЙ КОНТРОЛЬ
Трудові
Реалізується в організації за рахунок аналізу ділових та професійних якостей претендентів на роботу, кваліфікації, рис особистого характеру, які задовольняють організацію та необхідні для виконання певних робіт. При цьому встановлюється відповідність рівню вимог до працівників, який стосується професійної освіти, досвіду роботи тощо.
Заступник директора, плановий відділ
Продовження табл. 8
1
2
3
Інформаційні
Реалізується в організації за рахунок аналізу ділових та професійних...