МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІКТА
кафедра ЗІ
З В І Т
до лабораторної роботи №2
з навчальної дисципліни:
«Операційні системи»
на тему: «Створення завантажувальних і аварійних дискет для Windows 2000 і порівняння Windows 2000 і Windows 98 по файлових системах і управлінні пам'яттю»
Львів – 2010
Мета: навчитися використовувати теоретичні знання по операційних системах (ОС) для вирішення різних завдань, а також закріпити практичні навички, отримані при виконанні лабораторних робіт.
Створення завантажувальних і аварійних дисків
Перш ніж приступати до створення завантажувальних і аварійних дисків, необхідно вивчити основні етапи процесу завантаження вибраною ОС, склад і призначення конфігураційних файлів, роль ядра в завантаженні системи, завантажуваних програм і драйверів. Корисно вивчити роботу додаткових варіантів завантаження, що відображуються при натисненні клавіші <F8> під час завантаження ОС.
Основна мета створення завантажувальних і аварійних дисків - забезпечити завантаження ОС в мінімальній конфігурації у разі виникнення системних збоїв для спроб відновлення роботи системи або, принаймні, забезпечення доступу до потрібних файлів. При цьому для зручності роботи з тестовими і відновними програмами зазвичай створюється віртуальний диск в ОЗУ достатнього розміру, на який після завантаження ядра системи копіюється командний процесор, призначена для користувача оболонка у вигляді Norton Commander або Volkov Commander і необхідні для аналізу і відновлення файли, програми і утиліти.
Найбільш простий і зручний спосіб створення завантажувальних і аварійних дисків - використання вбудованих можливостей інсталяційних дисків або опцій операційних систем по створенню таких дисків з наступним ручним коригуванням конфігураційних системних файлів для внесення доповнень.
Опис процесу завантаження W2000
Основні етапи завантаження W2000 перераховані нижче:
Самотестирование при включенні (Power - On Self - Test, POST)
Перевіряються кількість і стан встановленої пам'яті, а також усі встановлені пристрої, після чого BIOS конфігурує усі пристрої.
Робота завантажувача (Boot loader process)
BIOS виявляє завантажувальний диск і завантажує з нього головний завантажувальний запис (MBR - Master Boot Record). Код MBR переглядає таблицю розділів в пошуку активного розділу, що містить системні файли.
Завантажувальний (нульовий) сектор активного розділу завантажується в пам'ять, після чого виконуються інструкції, що містяться в нім.
У пам'ять завантажується завантажувач системи NTLDR, який перемикає процесор в режим використання 32-розрядної однорівневої моделі
пам'яті. Потім NTLDR завантажує драйвери міні-файлової системи (для завантаження W2000 з різних типів файлових систем - FAT, FAT32, NTFS).
З'являється меню Boot Loader Operating System Selection, що дозволяє вибрати завантажувану систему. Інформація про меню прочитується з файлу BOOT.INI.
Завантаження ядра
Після вибору Windows 2000 в меню Boot Loader System Selection завантажується NTDETECT.COM, який визначає встановлене устаткування і передає завантажувачу NTLDR список компонентів (порти, різні адаптери і так далі). Отриману інформацію NTLDR заносить в ключ реєстру HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE.
Завантажується файл NTOSKRNL.EXE, який контролює процес завантаження ядра Windows 2000.
Ініціалізація ядра
У пам'ять завантажується бібліотека рівня апаратних абстракцій HAL (HAL.DLL), що динамічно підключається. Визначається конфігурація
устаткування за інформацією з теки %SYSTEMROOT%\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM.
Інформація про конфігурацію записується в ключ HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM.
Визначається набір параметрів, що управляють, для вибраної конфігурації, після чого ядро робить копію цього набору в
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\SELECT у вигляді набору параметрів Clone, що управляють .
Завантажуються низькорівневі драйвери пристроїв, відомості про яких містяться в подключе регістра HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CURRENTCONTROLSET\SERVICES.
Модуль Session Manager (Диспетчер сеансів - файл SMSS.EXE) завантажує підсистеми оточення і служби, вказані за допомогою параметра реєстру BootExecute, зокрема підсистему Win32, яка запускає процес Winlogon.
Реєстрація користувача
Після вдалого входу в систему операційна система копіює набір параметрів Clone, що управляють, в набір параметрів LastKnownGood, що управляють, що забезпечить нормальне завантаження системи у разі виникнення проблем.
Після цього завантаження Windows 2000 вважається повністю завершеним.
Файли, необхідні для завантаження Windows 2000
NTLDR Кореневий каталог системного розділу
BOOT.INI Кореневий каталог системного розділ
BOOTSECT.DOS (Тільки у системах з подвійним завантаженням, де як альтернативна операційна система використовується MS - DOS, Windows 3.1x або Windows 9х; цей файл потрібний для завантаження альтернативною ОС)
NTDETECT.COM Кореневий каталог системного розділу
NTBOOTDD.SYS Кореневий каталог системного розділу
NTOSKRNL.EXE %SystemRoot%\System32
HAL.DLL %SystemRoot%\System32
SYSTEM %SystemRoot%\System32\Config (розділ реєстру)
Драйвери пристроїв %SystemRoot%\System32\Drivers
Створення завантажувальних дисків
1. Вставити в дисковод що відформатувала і перевірену на відсутність поганих блоків 1.44-Мб дискету.
2. Встановити дистрибутивний компакт-диск Windows 2000.
3. Натиснути кнопку Пуск, вибрати команду Виконати (Run) і ввести команду e :\bootdisk\makeboot a: (де e: ім'я дисковода CD - ROM) 4. Виконати інструкції, що з'являються на екрані.
Необхідно мати чотири 3.5-дюймові чисті дискети, що відформатували на 1.44 Мбайт і помічені як Системний
диск 1, Системний диск 2, Системний диск 3 і Системний диск 4.
Для створення завантажувальної дискети Windows 2000 вручну
треба скопіювати на дискету наступні файли: - Ntldr ;
- - Ntdetect.com ;
- - Boot.ini ;
- - Bootsect.dos (за наявності мультизагрузочной системи і для забезпечення можливості завантаження з цієї дискети також для W 9х або DOS);
- - Ntbootdd.sys (потрібний для SCSI -контроллеров без власної
BIOS).
Завантажувальна дискета W2000 допоможе виконати завантаження комп'ютера в наступних випадках:
при ушкодженні головного завантажувального запису (завантажувального сектора)
диска;
при виникненні проблем з системним диском;
при переконфігурації розділів дисків (для забезпечення можливості запуску W2000 у разі виникнення проблем).
Висновок: при виконанні лабораторної роботи я навчився використовувати теоретичні знання по операційних системах (ОС) для вирішення різних завдань, а також закріпив практичні навички, отримані при виконанні лабораторних робіт.