МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Конспект лекції з курсу “Організація та проведення робіт, пов’язаних із захистом інформації з обмеженим доступом” для студентів базового напрямку 6.1601 “Інформаційна безпека”.
ТЕМА: ОРГАНІЗАЦІЯ ОХОРОНИ, ПРОПУСКНОГО ТА ВНУТРІШНЬООБ”ЄКТОВОГО РЕЖИМУ НА ПІДПРИЄМСТВАХ, В УСТАНОВАХ І ОРГАНІЗАЦІЯХ, ДІЯЛЬНІСТЬ ЯКИХ ПОВ”ЯЗАНА З ДЕРЖАВНОЮ ТАЄМНИЦЕЮ.
Затверджено
на засіданні кафедри
“ Інформаційна безпека ”
Протокол № ___ від ___.___.2009 р.
Львів - 2009
В загальній системі заходів по організації охорони державної таємниці надзвичайно важлива охорона об’єктів, пропускний та внутрішньооб’єктовий режим на цих об’єктах, встановлений правовими нормами і здійснюємий проведенням спеціальних заходів, які спрямовані на охорону державної таємниці.
Основні умови охорони об’єктів, пропускного та внутрішньооб’єктового режиму об’єктів і принципи їх організації викладені в Інструкції по забезпеченню збереження державної таємниці та режиму секретності на підприємствах, в установах та організаціях.
У відповідності з ними і з врахуванням місцевих умов та специфіки, розробляються і впроваджуються відповідні режимні заходи, режимно - секретні органи беруть участь в їх запроваджені і здійснюють контроль за їх дотриманням.
Охорона об’єктів.
Організація охорони складається з тісного сполучення фізичної охорони, інженерно - технічних і режимних заходів, спрямованих на:
виключення можливості проникнення сторонніх осіб на територію об’єкту і до місць проведення секретних робіт;
упередження спроб ведення за об’єктами, за роботами, що на них проводяться і за перевозимими вантажами візуального нагляду і розвідки літаками з повітря;
виключення випадків крадіжок з об’єктів секретної продукції, секретної документації, спеціальних матеріалів і матеріальних цінностей взагалі;
попередження і ліквідацію надзвичайних подій на об’єктах.
Основними засобами охорони є підрозділи охорони: їх особовий склад несе службу у складі різноманітних нарядів, спостерігає за навколишньою ситуацією і підозрілими особами, здійснює затримання і пошук порушників, приймає участь в інженерно - технічному обладнанні охороняємих дільниць.
Незалежно від способу і виду охорони, вона повинна бути безперервною, активною і разом з тим надійною, раптовою для порушника.
В положеннях (інструкціях) про охорону, пропускний та внутрішньооб’єктовий режим встановлюється, що периметри загальної промислової зони об’єкту, локальні зони, окремі виробничі будівлі, де проводяться секретні роботи, склади спеціальної продукції, сховища секретної документації, як правило, підлягають цілодобовій охороні службовими нарядами (постами).
В деяких випадках з цього правила допускаються винятки. Так, якщо периметр зони об’єкту і його промислових та локальних зон обладнані інженерно - технічними засобами, то охорона може здійснюватись оперативними групами без виставлення нарядів (постів). Нарядами і окремими постами можуть також не охоронятись:
склади спецпродукці, секретної документації і виробничі приміщення в яких в неробочий час залишається секретна продукція або документація, якщо вони обладнані сигналізацією, яка виведена в караульне приміщення;
виробничі приміщення об’єкту, в яких проводяться секретні роботи, якщо ці приміщення розташовані на охороняємій території.
В деяких випадках дозволяється тримати в охороняємих будівлях або на охороняємій території приміщення, в яких проводяться роботи, що пов’язані з державною таємницею під контролем самої адміністрації. При цьому, необхідно, щоб ці приміщення були обладнані надійними запорами, сигналізацією, кодовими замками, визивними пристроями, зв’язком з охороною. Перелік таких приміщень розробляється режимно - секретним підрозділом і затверджується керівником об’єкту. Контроль за допуском осіб в ці приміщення здійснюється черговими працівниками підрозділу.
В сучасних умовах надійна охорона об’єктів здійснюється з активним застосуванням інженерно - технічних засобів, які суттєво ускладнюють дії порушників і полегшують охороні виконувати покладені на них завдання. Інженерно - технічні засоби встановлюються на місцевості в межах заборонених зон об’єкту і в режимних приміщеннях.
До інженерних засобів відносяться: основні огорожі, огорожі заборонених зон, контрольно - слідові смуги, спостережні вежі, вказівні та розмежувальні знаки, електроосвітлення, інженерні загорожі, оборонні споруди і т.п.
До технічних засобів відносяться: зв’язок, сигналізація, оптичні прилади, системи телевізійного спостереження, засоби механізації контрольно - пропускних(проїзних) пунктів. Обсяг інженерно - технічних засобів, які використовуються в охороні, залежить від його важливості, місця розташування, криміногенної ситуації та інших факторів. Прилади та пристрої спеціальної та попереджувальної сигналізації повинні відповідати наступним вимогам:
забезпечувати безперервність та стійкість в роботі;
передбачати скритність встановлення і обов’язкову поданню сигналів при її порушенні;
виключати можливість подання хибних сигналів при зміні метеорологічних умов;
допускати можливість швидкого визначення місця порушення;
відрізнятись простотою технічного обслуговування.
До інших факторів, що впливають на ефективність використання загороджувальних засобів, можна віднести:
правильний вибір в охороні об’єкту та його дільниць типу сигналізації;
розташування різноманітних засобів сигналізації по всій глибині забороненої зони із створенням захисних площин;
швидкість і зручність визначення ділянки порушення, а також визначення робочого стану сигналізації.
Застосовуємі технічні засоби повинні постійно удосконалюватись і знаходитись в робочому стані.
Пропускний режим.
Пропускний режим - це сукупність правил, що регламентують порядок входу (виходу) осіб, в’їзду (виїзду) транспортних засобів на територію підприємства, установи і організації, їх режимні території, зони або приміщення, занесення (винесення), завезення (вивезення) секретних документів і виробів, а також заходів щодо цих правил.
Правила розробляються службою охорони підприємств, установ і організацій та затверджуються їх керівниками.
Пропускний режим запроваджується з метою виключення:
проникнення сторонніх осіб на охороняємі об’єкти;
відвідання режимних зон та приміщень без службової необхідності працівниками цього підприємства, установи і організації та представниками інших підприємств, установ і організацій;
винесення (вивезення) з території підприємства, установи і організації секретних документів і виробів без відповідного дозволу;
внесення (завезення) на територію підприємства, установи і організації особистих аудіо -, відеозасобів, радіо -, фотоапаратури, інших технічних засобів;
крадіжок секретних документів і виробів.
Пропускний режим забезпечує чіткий та безперешкодний прохід до місць проведення спеціальних робіт і на охороняємі об’єкти тих осіб, які мають на це право у зв’язку із службовою необхідністю.
Основні вимоги пропускного режиму та принципи його організації викладаються у відомчих положеннях і інструкціях про охорону, пропускний та внутрішньооб’єктовий режим.
Інструкції докладно визначають порядок допуску на територію об’єкту і в його режимні підрозділи працівників об’єкту та відряджених, порядок вивозу і виносу матеріальних носіїв секретної інформації та матеріальних цінностей з підрозділів об’єкту і території об’єкту, порядок оформлення, видачі, обліку та зберігання перепусток. В інструкціях також зазначаються правила допуску на об’єкт сторонніх осіб, працівників правоохоронних і контрольно - ревізійних органів, в’їзду та виїзду машин пожежних частин, швидкої допомоги, аварійних і рятувальних команд при надзвичайних ситуаціях на об’єкті. Завдання, спрямовані на забезпечення пропускного режиму, вирішуються:
організацією контрольно - пропускних пунктів та виставленням постів охорони з пропускними функціями при входах в охороняємі зони і споруди;
введенням системи постійних, тимчасових, разових та матеріальних перепусток;
застосуванням в перепустках спеціальних шифрів, що надають право на відвідування окремих споруд і охороняємих зон;
уважним підходом керівництва об’єкту до питань видачі дозволів на отримання перепусток;
ретельною перевіркою перепусток;
постійним контролем з боку режимно - секретних підрозділів за обґрунтованістю видачі перепусток і якістю несення служби охороною об’єктів.
Виконання вимог пропускного режиму забезпечується системою перепусток і застосуванням спеціальних шифрів. Перепустка е єдиним документом, що надає право на прохід, проїзд і перебування на охороняємій території, а також на вивезення або винос з об’єкту матеріальних цінностей і документів.
Перепустки поділяються: по призначенню - на особисті і матеріальні, по терміну і сфері дії - на постійні, тимчасові і разові. Кожний вид перепусток повинен відрізнятись один від одного по кольору і зовнішньому вигляду.
Постійні перепустки - видаються особам, що постійно працюють на об’єкті або закріпленим за ним для його обслуговування на тривалий період особами (медпрацівники, правоохоронці тощо).
Тимчасові перепустки - призначені для тимчасово працюючих або відряджених на об’єкт на тривалий час осіб. Термін дії їх від одної доби до шести місяців.
Разові перепустки - видаються особам, що відвідують об’єкт на протязі доби, як правило, в денний час.
Матеріальні перепустки - видаються адміністрацією об’єкту на здійснення вивозу\виносу матеріальних цінностей. Матеріальні перепустки підписуються керівництвом і бухгалтерією об’єкту. Для виносу/вивозу матеріальних носіїв секретної інформації розробляються окремі перепустки, які видаються режимно - секретним підрозділом і підписуються керівництвом об’єкту.
Перепустки всіх видів не рідше ніж один раз на три роки повинні змінюватись. Щорічно постійні перепустки необхідно перереєстровувати з проставленням в них відповідної відмітки про перереєстрацію.
Внутрішньооб’єктовий режим.
Внутрішньооб’єктовий режим - це сукупність організаційних та технічних заходів і правил щодо забезпечення режиму секретності і збереження державної таємниці на об’єкті. В загальній системі охорони об’єктів внутрішньооб’єктовий режим виступає в якості важливого елементу.
Внутрішньооб’єктовий режим на об’єкті встановлюється адміністрацією об’єкту у відповідності з чинними нормативними актами, які регулюють сферу охорони державної таємниці. Заходи і правила розробляються режимно - секретним підрозділом та підрозділом охорони у вигляді інструкції. Інструкція вводиться в дію наказом керівника об’єкту.
Внутрішньооб’єктовий режим передбачає:
виконання встановленого порядку підбору, вивчення та оформлення осіб для роботи на об’єкті;
обмеження кола осіб, що допускаються до секретних робіт, документів та виробів; визначення посадових осіб об’єкту, які мають право надавати дозвіл знайомитися із будь - якою категорією документів та виробів; доведення до виконавців тільки того обсягу відомостей, що становлять державну таємницю, який їм необхідний для виконання службових завдань;
проведення роботи з виконавцями щодо роз’яснення вимог з питань охорони державної таємниці та відповідальності за її збереження;
порядок пересування територією об’єкту;
зашифровку та маскування режимних об’єктів і секретних виробів;
виділення відповідних приміщень для проведення робіт, пов’язаних із державною таємницею, та здійснення контролю за допуском відвідувачів до цих приміщень, виключаючи можливість безконтрольного доступу до них;
забезпечення встановленого порядку користування секретними документами та виробами;
вжиття заходів для недопущення витоку державної таємниці під час нарад, конференцій, виставок тощо, а також під час відвідування об’єкту іноземцями;
передавання зведень, звітів та іншої інформації, що становить державну таємницю, тільки шляхом секретного листування, шифрованим зв’язком або телефонними та телеграфними каналами, обладнаними апаратурою засекречування;
здійснення контролю за використанням для передавання, приймання, обробки та розмноження секретних документів і відомостей, що становлять державну таємницю, захищених технічних засобів, сертифікованих на відповідність нормам технічної захищеності;
виключення можливості безконтрольного використання засобів спеціального телефонного зв’язку сторонніми особами;
обладнання ізольованих кімнат поза режимною територією для прийому представників інших підприємств;
розміщення адміністративно - господарських та інших служб і громадських організацій, які не мають безпосереднього відношення до секретних робіт, за межами режимної території.
Керівники об’єктів повинні передбачати в технічних завданнях та договорах на будівництво і реконструкцію особливо режимних та особливо важливих об’єктів обладнання приміщень для виконання робіт, пов’язаних із державною таємницею, сховищ для секретних документів і виробів та інші заходи для охорони державної таємниці. Забороняється затверджувати проекти на будівництво та реконструкцію цих об’єктів. якщо в них не передбачено заходів режимно - секретного забезпечення.