Міністерство освіти і науки України
Національного університету «Львівська Політехніка»
ІКТА
Кафедра ЗІ
Звіт до лабораторної роботи №1
з курсу “ Соціотехнічна безпека ”
на тему: «Моделювання інформаційно-психологічних операцій в соціотехнічній системі»
Мета роботи: ознайомлення з процесом моделювання інформаційно-психологічних операцій в соціотехнічній системі.
Теоретичні відомості
Інформаційні операції, що реалізовуються неформальними об'єднаннями і деструктивними культами
Неформальний рух може бути ефективним каналом для розповсюдження інформаційно-психологічного впливу (ІПВ). У неформальному русі присутня широка прив’язаність людей в дію, яка одночасно має риси як жорсткої (на зразок будь-якої офіційної організації), так і м'якої структури. Неформальні організації (НО), виникають зазвичай на підставі колективного незадоволення процесами офіційної культури та бюрократії (рис. 1). Варто виділити наступні характеристики НО:
- вона відносно невелика (нечисленна однорідна група населення сильніше відчуває на собі вплив конформізму);
- членство в ній чіткіше виражене (у НО один одному відомі як члени, так і керівники НО);
- через свою вузьку спрямованість вона чітко задовільняє індивідуальним інтересам своїх членів (у мінігрупах соціальні параметри керують індивідуальними нормами);
- має місце орієнтація на громадську думку (в імідж НО обов'язково входить акт вираження свого протесту);
- особливі вимоги до своїх лідерів на кожному з етапів (спочатку лідер є агітатором, потім – це пророк, далі – він є адміністратор, і, нарешті, – політичний діяч).
НО обов'язково повинні зберігати свій образ неофіційного, протиставленого бюрократичному стилю управління. Вони наче заповнюють вільну нішу, чим активно користуються партії, які базуються на опозиції до влади. В цьому випадку опір владі набуває організаційного характеру і людина не відчуває себе в меншості, що є найважливішим стимулом появи і розвитку багатьох НО. Людина отримує атмосферу захищеності, позбавляється відчуття самотності в соціумі. Особливим прикладом НО є деструктивні культи (ДК) або секти, які представляють серйозну загрозу інформаційній безпеці. При цьому наголошується небезпечне серйозне зближення релігійних і політичних рухів.
Деструктивний культ (секта) – різновид НО, чия практика (релігійна і/або психологічна) визнається авторитетними інститутами цивілізованого суспільства деструктивною у відношенні: особи в даному суспільстві, психічного і/або фізичного здоров'я, гарантованих прав і свобод людини; самого цивільного суспільства, культури, норм громадського порядку, цінностей і способу життя.
«Деструктивні групи» - це групи економічних суб'єктів (компаній), головною об'єднуючою ознакою яких є: культова ідеологія і застосування техніки «контролю свідомості» до своїх співробітників.
Контроль свідомості - це свідоме насильницьке управління психікою і поведінкою людини, психологічна дія на нього з метою досягнення однобічного виграшу маніпулятора за допомогою прихованого спонукання людини до здійснення певних дій (на користь маніпулятора), з використанням ненасильницького (насильницького) навертання до віри (впровадження переконання), або техніку модифікації поведінки без інформованої (усвідомленої) згоди, або з індукованої згоди тієї людини, до якої цю техніку застосовують.
Як видно, ДК як різновид неформальних організацій також базується на ефективних комунікативних технологіях, що дозволяє їм привертати велику кількість прихильників. Особливу небезпеку представляють сьогодні радикальні ДК терористичної спрямованості, діяльність яких представляє загрозу безпеці особи, суспільства і держави.
Часто базовою структурною одиницею ДК є община. Організація ДК, її внутрішнє життя допускають велику ініціативу і самодіяльність членів, оскільки вони мають бути не пасивними глядачами і слухачами, а активними учасниками зборів.
Прийом нових членів в общину строго регламентований статутом, вони протягом певного часу проходять випробувальний термін і лише після цього можуть бути прийняті в ДК. В період проходження «кандидатського стажу» від кандидата вимагається активна робота, співпраця в общині, вивчення віровчення, статуту організації і всіх розпоряджень, що регламентують не лише життя і діяльність кожного члена в общині, але і його поведінку в суспільстві. Тривалість кандидатського стажу не обмежується строгими рамками. Цей період може змінюватися в залежності від людини, яка хоче приєднатися до ДК. Особливо ретельно до вивчення кандидатів відносяться радикальні НО.
Радикалізм - установка особи на радикальне, швидке і рішуче вирішення проблем. Під політичним радикалізмом розуміють інколи заклики до насильницького скидання існуючого ладу, категоричність і нетерпимість ідеологічної доктрини.
Тероризм - це метод, за допомогою якого організована радикальна (асоціальна) група прагне досягти проголошених нею цілей переважно через систематичне використання насильства.
Основною метою терористичного акту є психологічна дія на індивідів, що не є безпосередньо жертвами даної злочинної дії. Акти тероризму є злочинами, тобто – заборонені національним і міжнародним правом.
Атмосфера страху - необхідний елемент практично всіх різновидів проявів деструктивної діяльності, в тому числі ДК. Акт тероризму здійснюється ДК в політичних цілях (ускладнення міжнародних відносин, дестабілізація державного правопорядку, дія на внутрішню і зовнішню політику тощо).
Суб'єктами актів тероризму є як окремі терористи, так і члени терористичних ДК, тобто відносно стійких об'єднань фізичних осіб, що обрали для досягнення своїх цілей методи насильства і терору.
У терористичних ДК, так і в багатьох інших, встановлений жорсткий централізм, складна ієрархічна система, що забезпечує проведення в певних рамках проповідної та виховної роботи. Очевидно, особливу роль тут відіграє керівник. В небагатьох ДК здійснюється виборність керівних органів, суспільний контроль за фінансовою діяльністю керівництва общин. Разом з тим, важливе значення надається в ДК зміцненню дисципліни. Це забезпечується все більш строгим здійсненням принципу членства, підпорядкуванням керівникам, застосуванням різних мір стягнення, включно із виключенням з общини, тимчасового або повного (так встановлюється повний контроль за адептами).
Базою для діяльності ДК є наявність у людини потреби в спільноті і значущості для оточуючих. Якщо громадянин відчуває незадоволення в цій потребі, він стає об'єктом ДК.
У сучасному соціумі людина часто відчуває дефіцит дружніх взаємин з іншою людиною, відчуває потяг до тих соціальних груп, які, на його думку, здатні заповнити цей дефіцит. А ДК на противагу пропонують самотнім людям безумовне розуміння, «бомбардуючи любов'ю», пропонуючи їм свою дружбу і схвалення.
Крім того, ДК створюють ілюзію значущості, свідомості існування на основі своєї власної версії реальності (релігійної, політичної, культурної). При цьому ДК ставить перед собою завдання створити для об'єкта вербування ілюзію, що його мета практично не досяжна в контексті загальної мети соціуму і, що вона цілком реальна в межах програми, що реалізовує ДК.
ДК властива політика «подвійних стандартів». Любов і щирість доречні тільки стосовно до «своїх». Що ж до «чужих», то в ім'я «праведної» мети допускається брехня, обман і, навіть, фізичне насильство щодо противників. Така особливість характерна практично для всіх ДК.
Найпростіші операції інформаційно-психологічного керування
Основою інформаційно-психологічного керування (ІПК) є інформаційно-керуючі впливи в таких формах як правда, брехня, обман, введення в оману тощо. Існують наступні моделі ІПК:
Трансінформування:
паратрансінформування;
метатрансінформування.
Псевдоінформування:
симуляційне інформування;
дессимуляційне інформування;
метапсевдоінформування.
Дезінформування:
симуляційне дезінформування;
дессимуляційне дезінформування;
конфузійне дезінформування;
парадезінформування.
Метадезінформування:
симуляційне метадезінформування;
дессимуляційне метадезінформування;
конфузійне метадезінформування.
Мультиінформування:
багатократне інформування;
інформування типу «віяло»;
багатополюсне інформування.
Завдання до лабораторної роботи
Для виконання лабораторної роботи необхідно обрати для дослідження будь-який вид неформальної організації, охарактеризувати її. Кількість об’єктів n в групі дорівнює двом останнім цифрам в заліковій книжці. Обрати ще одну неформальну організацію з кількістю об’єктів, що дорівнює номеру варіанту. Змоделювати інформаційно-психологічні операції з обов’язковим обчисленням ефективності інформаційно-керуючого впливу та дослідити дві стратегії її реалізації. Ймовірності вибираються з діапазону 0,1…0,5 ( - різні для кожної групи). Зробити висновки проведеного дослідження.
Виконання:
Аль-Каїда
Вид організації: міжнародна збройна суннітсько-джихадська організація.
Кількість членів: 22 чоловік, серед всі чоловіки віком від 16 до 80 років.
Опис організації: Заснована в 1988р. Усамом бен Ладеном в Афганістані для боротьби з радянським вторгненням. Після виведення радянських військ з Афганістану Аль-Каїда зосередилася на США, як імперії зла, західного світу з її способом життя, її культури та всіх її прибічників в ісламських країнах. Організація ставить перед собою створення «Великого ісламського халіфату». Після вибухів посольств США в столицях Кенії та Танзанії в 1998р. Аль-Каїда отримала визнання терористичної організації № 1 в світі.
Напрямки діяльності: терористичні атаки.
Моделювання інформаційно-психологічних операцій
Аль-Каїда
Ймовірність успіху ІКВ в об'єктах групи:
Математичне сподівання випадкової величини:
Відповідно для декількох груп ІКВ математичне сподівання випадкової величини:
Перша група: до 50 років (=0,3)
Друга група: після 50 років (=0,2)
Потужность множини об’єктів впливу:
Ефективність ІКВ:
Спілкування членів цієї неформальної організації та залучення нових членів відбувається за дуже жорстиким відбором, членами можуть бути лише чоловіки та вірні поглядам Осама бен Ладена.
Гіпергеометричний розподіл:
Математичне сподівання бази для подальшого вербування:
Ймовірність успіху після k-ої атаки:
Ймовірність появи k успішних ІКВ після n елементарних ІКВ на об’єкт:
Емо
Вид організації: група, де виражають та нестримають свої емоції, підліткові співтовариства (неформальні молодіжні об’єднання).
Кількість членів: 22 чоловік, серед них 14 жінок та 8 чоловіків віком від 13 до 22 років.
Опис організації: У емо свої погляди на життя, яке складається з двох основних кольорів: чорного (символізує несправедливість, жорстокість світу) та яскравих кольорів (щасливі емоції, кохання, приємне переживання). Часто це відображається у зовнішньому вигляді послідовників цієї субкультури, але справжні емо ніколи не ставлять зовнішній вигляд вище, ніж саму суть, ідеологію, переконання цього напрямку. Тих, кого цікавлять лише стиль та мода, називають «позерами» (від англ. Poseur - вдавати), їх легко визначити при звичайній бесіді.
Загалом, прихильники цього стилю виглядають так: депресивні хлопці і дівчата з довгим волоссям, яке часто закриває очі, підмальовані чорним олівцем; носять одяг чорного, пурпурового та рожевого кольорів. Невід'ємною частиною образу є штани із заниженою талією та широким шкіряним паском із залізними шпорами. Зазвичай прихильники емо носять обвішану різноманітними значками сумку через плече. Хоча зовнішній вигляд кожного індивідуальний, обраний ним самим. Зовнішність для справжніх емо не так важлива, як переконання та душа.
Напрями діяльності: проведення вільного часу в компанії однодумці, різноманітних вечорів та ін.
Моделювання інформаційно-психологічних операцій
Ймовірність успіху ІКВ в об'єктах групи:
Математичне сподівання випадкової величини:
Відповідно для декількох груп ІКВ математичне сподівання випадкової величини:
Перша група: жінки (=0,4)
Друга група: чоловіки (=0,1)
Потужность множини об’єктів впливу:
Ефективність ІКВ:
Ця неформальна організація не має доступу до потужної інформаційної інфраструктури. «Вербування» нових членів відбувається беспосередньо або за допомогою ресурсів Internet мережі. Зараз можна зустріти багато сайтів, присвячених саме цій неформальній течії.
Гіпергеометричний розподіл:
Математичне сподівання бази для подальшого вербування:
Ймовірність успіху після k-ої атаки:
Ймовірність появи k успішних ІКВ після n елементарних ІКВ на об’єкт:
Висновок: На цій лабораторній роботі я ознайомилась з процесом моделювання інформаційно-психологічних операцій в соціотехнічній системі.
Я провела дослідження двох неформальних організацій різної спрямованості. Перша – це Аль Каїда, що згідно з класифікацією неформальних організацій, відноситься до терористичних група. Друга – Емо - напівтоталітарна група. Можна зауважити, що ймовірність успіху ІКВ в об'єктах групи у першої є набагато нижчою, ніж у другої організації, ефективність ІКВ також для першої організації нижча.
Отже, інформаційно-керуючий вплив (ІКВ) більш «радикальних» неформальних організацій є більшим, а тому його впливу піддаються більше людей, що дуже часто призводить до негативних наслідків, тому що такі організації, як правило, протистоять суспільним нормам та правилам поведінки.