МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
кафедра захисту інформації
Організація наукових досліджень в Україні
Львів 2010
Вступ
Процес пізнання включає в себе накопичення фактів. Без систематизації та узагальнення, без логічного осмислювання фактів не може існувати ніяка наука.
У науці недостатньо встановити новий науковий факт, досить важливо дати йому пояснення з позицій науки, показати його загально-пізнавальне теоретичне або практичне значення, а також завчасно передбачити невідомі раніше нові процеси та явища. Наукова робота - це перш за все чітко спланована діяльність. При цьому кожний вчений має право на свою точку зору, повинен мати свою думку, з якою безумовно слід рахуватись.
Наука є суспільною за своїм походженням, розвитком та використанням. Будь-яке наукове відкриття є загальною працею, сумарним відтворенням людських успіхів у пізнанні світу.
Формою здійснення розвитку науки є наукове дослідження-тобто цілеспрямоване вивчення за допомогою наукових методів явищ і процесів, аналіз впливу на них різних факторів, а також вивчення взаємодії між явищами з метою отримання переконливо доведених і корисних для науки і практики рішень. Воно характеризується об’єктивністю, відтворюваністю, доказовістю і точністю.
Метою наукового дослідження є всебічне, об´єктивне і ґрунтовне вивчення явищ, процесів, їх характеристик, зв´язків на підставі розроблених у науці принципів і методів пізнання, а також отримання корисних для діяльності людини результатів, упровадження їх у виробництво для підвищення його ефективності. При науковому дослідженні важливо враховувати все, концентруючи увагу на основних, ключових питаннях теми. Не можна не враховувати побічні факти, які на перший погляд здаються малозначимими.
Науково вивчати - це не тільки дивитись, але й бачити, помічати окремі частковості, велике в малому, не відхиляючись від головної теми дослідження.
Результати наукових досліджень тим кращі, чим вищий науковий рівень висновків, узагальнень, чим вища їх достовірність та ефективність.
Виділяють такі форми наукової та науково-технічної діяльності:
фундаментальні наукові дослідження – спрямовані на отримання нових знань про природу та людство і не мають на меті отримання того чи іншого ефекту.
прикладні дослідження – базуються на результатах фундаментальних досліджень і їх метою є отримання результатів, які можна впроваджувати у виробництво.
дослідно-конструкторські роботи – базуються на результатах прикладних досліджень і їх результатом є комплект конструкторської документації, що містить креслення, технічні описи тощо, необхідні для виробництва.
дослідне виробництво – розробка технології виготовлення
виробництво
Етапи науково-дослідної роботи
Науково-дослідні роботи є важливою стадією комплексної підготовки виробництва нових виробів. Цикли НДР складаються з можливих етапів, які є логічно обґрунтованими розділами, що мають самостійне значення і використовуються як об’єкт планування. Традиційно розрізняють такі етапи: 1) технічне завдання; 2) вибір напряму дослідження; 3) теоретичні й експериментальні дослідження; 4) технічний звіт; 5) здавання та приймання НДР.
Технічне завдання.
У ньому визначаються мета, завдання дослідження, вимоги, техніко-економічне обґрунтування (ТЕО), основне цільове призначення, очікувані результати, методи і умови проведення, що рекомендуються, зміст досліджень за етапами і строками, склад виконавців, умови закінчення робіт. Технічне завдання (ТЗ) розробляється і затверджується замовником або виконавцем під час виконання ініціативних робіт. У процесі виконання науково-дослідних робіт ТЗ підлягають уточненню та доповненню.
Вибір напряму дослідження.
Здійснюється підбір та вивчення спеціальної літератури, провадиться аналіз патентної інформації, стандартів та інших джерел за темою дослідження; техніко-економічний аналіз можливих рішень проблеми; розроблення рекомендацій щодо методів і способів досліджень. Вибір напрямів дослідження передбачає: дослідження, формування загальної методики дослідження та результат, що очікується.
Теоретичні та експериментальні дослідження.
Етап охоплює: перевірку наукових і теоретичних ідей; вивчення аналогів, документації, звітів, розроблення та уточнення методики дослідження, експериментів, обґрунтувань; пошук нових рішень створення конструкцій та технологічних процесів; розробку схем; теоретичні обґрунтування; проектування макетів, стендів, зразків; виготовлення деталей; складання, монтаж і вдосконалення макетів та дослідних стендів; стендові та польові експериментальні випробування, аналіз їх результатів; доопрацювання експериментальних зразків, коригування технічної документації за результатами випробувань.
Технічний звіт.
Основні типові розділи: анотація; перелік позначень, скорочень, прийнятих термінів та визначень; уведення (мета, зміст, ступінь новизни, обґрунтування для проведення, ТЕО об’єкта дослідження); техніко-економічне обґрунтування доцільності розробки; програма та методика дослідження; теоретичні і розрахункові дані; дані експериментальних досліджень; висновки та рекомендації; додатки; література.
До звіту додаються: інформаційна карта на НДР, патентний формуляр, авторські запити на відкриття та винаходи, карта технічного рівня і якості виробу, протоколи випробувань. Узагальнення та оцінка результатів наукових досліджень може закінчуватися також розробленням проекту ТЗ на конструкторські роботи.
Здавання та прийомка НДР.
Етап закінчується підписанням комісією замовника акта прийняття науково-технічної розробки.
Після підписання акта прийняття розробник передає замовнику прийнятий комісією експериментальний зразок нового виробу; протоколи випробувань та акти прийняття дослідного зразка (макет) виробу; розрахунки економічної ефективності результатів використання розробки; необхідну конструкторську та технологічну документацію з виготовлення дослідного зразка.
Розробник бере участь у проектуванні та освоєнні нового виробу і разом із замовником несе відповідальність за досягнення гарантованих ним показників виробу.
Комплексне проведення НДР за певною цільовою програмою створює наробок для оперативного і якісного проведення дослідно-конструкторських робіт, конструкторської та технологічної підготовки виробництва, а також значно скорочує обсяги доробок та терміни створення й освоєння виробництвом нової техніки.
Етапи наукового дослідження з точки зору організації самого процесу дослідження
Основний принцип фінансування наукового дослідження (НД) - конкурс науково-технічних проектів.
Оголошення програми НД
В рамках цих програм, планів вказані пріоритетні напрямки фінансування досліджень.
Створення запиту на НД
Підготовка запиту на проект – це пропозиція, в якій вказується тема НД, що підпадає під один з пріоритетних напрямків ,ідея НД і способи її досягнення, необхідне фінансування, термін здійснення, результати, які будуть отримані в ході виконання проекту.
Запит включає: назву програми, назву пріоритетного напрямку, назву роботи, організацію, в якій буде виконуватися робота, наукового керівника, тривалість процесу, резюме, обґрунтування доцільності фінансування проекту, наукову біографію керівника, калькуляцію витрат на реалізацію проекту.
Проект підписується науковим керівником, головним бухгалтером і економістом та затверджується директором установи..
Цей запит розглядається на вченій раді і приймається голосуванням.
Створення експертної комісії для експертизи запиту
Критерії оцінки запиту на НД роботу
науковий зміст теми дослідження (відповідність до теми)
фундаментальність
міждисциплінарність
наукова новизна
наявність прикладного значення
наукова значимість очікуваних результатів (який внесок в сучасну науку здійснить результат НД (значний, певний, буде розв’язана складна проблема або отримано великий обсяг корисного матеріалу тощо).
Участь в конкурсі
На основі експертних оцінок вибираються проекти, щоб не перевищити допустимих коштів.
Підготовка договору
Установа, що надала проект укладає договір на науково-технічну роботу з установою.
Договір має:
номер, який присвоюється виконавцю і замовнику
вказується тип договору
тема договору (та, що і в запиті)
сторони: замовник і його реквізити та виконавець і його реквізити
предмет договору, в якому вказуються роботи, які має виконати виконавець і їх термін виконання.
вартість робіт і порядок розрахунку – виплачується аванс і його сума визначається розподілом фінансування за етапами і вказується умова ,за якою здійснюється виплата по етапах (написання анотаційного звіту за етап)
порядок здавання та приймання робіт
визначення відповідальності сторін за невиконання поставлених завдань
термін дії договору, юридичні адреси сторін
вказується науковий керівник проекту.
Договір підписується керівником установи замовника та керівником установи виконавця.
Додатки до договору:
технічне завдання
планова калькуляція кошторисної вартості робіт
розрахунок витрат за статтями
протокол узгодження вартості роботи
календарний план виконання роботи.
Виконання НД роботи
Основним документом є план виконання на календарний рік, в якому вказується назва теми, науковий керівник,терміни фінансування і виконання, найменування етапів і завдань, коротка характеристика чим завершився етап і завдання ,відповідність етапу до завдання, весь список виконавців на календарний рік.
Календарний план затверджується науковим керівником і підписується директором установи.
Формальна схема виконання НД роботи
підготовка проекту запиту на НД роботу
подання на конкурс
участь в конкурсі
якщо перемога в конкурсі-оформлення договору на НД роботу
виконання НД роботи
підготовка звіту
звітування на вченій раді
здавання-прийняття виконаної НДР: формуються документи (власне звіт, рецензії (з/з-поза меж установи), витяг з протоколу вченої ради про прийняття роботи, двосторонній акт прийняття/здавання, калькуляція виконаних робіт)
Звіт і комплект документів залишається в виконавця і передається замовнику. Також звіт передається Інституту науково-технічної інформації, а також його електронна версія.
Висновки
Отже, процес наукового дослідження достатньо тривалий і складний. Він починається з виникнення ідеї, а завершується доведенням правильності гіпотези і суджень.
Головними етапами наукового дослідження є:
- виникнення ідеї, формулювання теми;
- формування мети та завдань дослідження;
- висунення гіпотези, теоретичні дослідження;
- проведення експерименту, узагальнення наукових фактів і результатів;
- аналіз та оформлення наукових досліджень;
- впровадження та визначення ефективності наукових досліджень.
Але в науці недостатньо встановити будь-який науковий факт. Важливим є пояснення його з позиції науки, обґрунтування загально-пізнавального, теоретичного та практичного його значення. Накопичення наукових фактів у процесі досліджень є творчим процесом, в основі якого завжди лежить задум вченого, його ідея. Наукове пізнання - дуже трудомісткий і складний процес, який потребує постійної високої напруги, праці з натхненням. Воно прирівнюється до подвигу і потребує максимальної напруги енергії людини, її мислення і дій, інакше воно перетворюється в ремісництво і ніколи на дасть нічого суттєвого.
Список використаної літератури
Основи наукових досліджень. Навчальний посібник / Цехмістрова Г.С. - Київ: Видавничий Дім «Слово», 2003.- 240 c.
Білуха М.Т. Основи наукових досліджень: Підручник для студ. вузів екон.спец. - К.; Вища школа, 1997, - 271 с.
http://www.info-library.com.ua/books-text-3025.html
http://www.ukrreferat.com/index.php?referat=31734