Лабораторна робота 3-4
Access. Робота з фільтрами і запитами.
Мета: Уміти констроювати фільтри і запити для відшукання даних у базі даних. Знати різницю між запитами: на вибірку, параметричними, на внесення змін у БД, на доповнення, вилучення, копіювання, створення, обчислення.
План роботи №3
Робота з фільтрами.
Запит на вибірку з простою числовою умовою.
Модифікування запиту.
Запит на вибірку з умовою по текстовому полю.
Запит з параметром.
План роботи №4
Запит на створення нової таблиці з копіюванням у неї даних.
Запит на доповнення таблиці.
Запит на створення таблиць з обчислювальним полем.
Запит на відшукання повторень і вилучення записів.
Запит на копіювання частини таблиці.
Створення таблиці „Адреси”.
Завдання
Для таблиці „Оцінки”, створеної раніше, чи таблиці заданої викладачем, сконстроювати різні фільтри і запити згідно плану роботи. Після виконання кожного фільтру чи запиту, занотувати у звіт номери записів, які задовільняють критерій пошуку.
Хід роботи №3
Запустіть програму Access і відкрийте БД, що містить таблицю „Оцінки”.
Зробіть в ній зміни. В таблиці повинно бути не менше 10 записів.
Виведіть на екран (відфільтруйте) записи про студентів, які мають з математики оцінку „5”. Виберіть потрібне поле (натисніть правою кнопкою миші у будь-якому полі з оцінкою „5” будь-якого студента) і виберіть опцію контексного меню „Фільтр за вибраним” (Filter By Selection). Відновіть вигляд таблиці опцією „Вилучити фільтр” (Remove Filter/Sort).
Відфільтруйте записи про студентів, що не мають „2” з математики. Виберіть поле з оцінкою „2” з математики і виконайте команду „Заперечити вибране” (Filter Excluding Selection). Вилучіть фільтр.
Відфільтруйте записи про студентів, які мають з математики і фізики „4”. Виконати команду „Змінити фільтр”. Задайте оцінки (4 і 4) в полях умов для математики і фізики. Застосуйте фільтр. Перепишіть номери записів у звіт. Вилучіть фільтр.
Застосуйте розширений фільтр, щоб вивести записи про студентів, які вчаться на „4” або „5” з математики або інформатики. Записи->Фільтр->Розширений фільтр->Введіть умову в таблицю->Застосувати фільтр->Перепишіть номери шуканих записів->Вилучіть фільтр (Records->Filter->Advanced Filter/Sort->…умова 4 Or 5->…).
Створіть і виконайте Запит1 (Query1) на вибірку записів про студентів, які мають „5” з інформатики. Перепишіть номери записів. Закрийте вікно запиту зі збереженням структури з назвою Запит1.
Модифікуйте Запит1 щоб вибрати записи студентів, які вчаться на „4” або „5” з математики і мови. Вікно бази даних->Запити->Запит1->Обновити->Конструктор->OK (Database->Queries->Запит1->Design->…). Оцінки „4” і „5” введіть одну під одною (у двох рядках) в умову для полів математики і мови. Запустіть запит (Query->Run). Перепишіть номери записів. Закрийте запит без збереження.
Створіть і виконайте Запит2 на вибірку лише номерів і прізвищ студентів, в яких сьогодні іменини. Виберіть якесь ім’я (яке вважатимемо іменем іменинника і бажано, щоб воно повторювалося). Вимкніть режим виведення на екран оцінок, якщо їх поля занесені в структуру запиту. Запит1 за основу не беріть. Виконайте і збережіть Запит2.
Створіть Запит3 з параметром для шукання записів про студентів, які мають деяку, задану параметром, оцінку з математики. Значення параметра повинен вводити користувач в окремому діалоговому вікні після запуску запиту. Виконайте цей пункт методом модифікації Запиту1. У полі математики задайте параметричну умову – введіть у ньому такий вираз: [Оцінка]. Зліквідуйте числову умову в іншому полі (інформатики).
Запустіть Запит3 двічі, щоб визначити, хто має з математики „5”, а хто „2”. Прізвища і оцінки занотуйте у звіт.
Закрийте Запит3, зберігаючи його.
Завершіть роботу, здайте звіт.
Хід роботи №4
Запустіть програму Access і відкрийте БД з оцінками.
Сконструюйте і виконайте Запит4 на створення нової таблиці Відмінники, куди треба з таблиці „Оцінки” скопіювати записи усіх відмінників за алфавітом. Відкрийте конструктор звичайних запитів (можна на основі Запиту1) і задайте умову вибірки відмінників. Змініть тип запиту на запит СТВОРЕННЯ ТАБЛИЦІ (Query->Make Table Query->…). Введіть назву нової таблиці „Відмінники” і запустіть запит. Закрийте конструктор запиту, зберігаючи його, і переконайтесь, що в закладці ТАБЛИЦІ (Tables) є нова таблиця. Відкрийте цю таблицю і переконайтесь, що в ній є записи про відмінників.
Доповніть таблицю „Відмінники” записами про студентів, що вчаться на „4” або „5” з усіх предметів. Відкрийте конструктор Запиту4, змініть умову вибірки, змініть тип запиту – ДОПОВНЕННЯ (Query->Append Query) і запустіть його на виконання. Перегляньте таблицю „Відмінники”.
Створіть на базі таблиці „Оцінки” нову таблицю з назвою „Рейтинг” і з обчислювальним полем „Сума” – сумою оцінок студентів з усіх предметів. Відкрийте Запит1 в режимі конструктора. Зліквідуйте умови. Після поля „Мова” у порожню клітинку нового поля введіть формулу (як бачите, можна без кутових дужок) =Матем+Інформ+Фізика+Мова+[Літ-ра].
Підпишіть нове поле. Виконайте команду ВЛАСТИВОСТІ (Properties) засобами контекстного меню і в останньому рядку отриманої таблиці введіть назву поля: „Сума”.
Виконайте модифікований Запит1.
Впорядкуйте список студентів за рейтингом. Поверніться в конструктор запиту. Увімкніть режим впорядкування за спаданням для поля „Сума” (Sort->Ascending). Виконайте запит. Перепишіть номери студентів за спаданням рейтингу у звіт.
Збережіть отримані результати в таблиці „Рейтинг”. Конструктор запиту->Змініть тип запиту на тип СТВОРЕННЯ ТАБЛИЦІ „Рейтинг” (Make-Table Query)->Запуск запиту (Query->Run)->Закрийте запит зі збереженням як Запит5.
Виконайте запит на відшукання в таблиці „Відмінники” записів, що повторюються. Вікно бази даних (Database)->Закладка ЗАПИТИ (Queries)->Створити (New)->Запит знаходження повторень (Find Duplicates Query)->Виберіть таблицю „Відмінники”->Далі (Next)->Задайте поля, де можна виявити небажані повторення, наприклад „Номер”->Готово (Finish).
Вилучіть з таблиці „Відмінники” записи, що повторюються, за допомогою запиту на Вилучення (Query->Remove Query). Відкрийте Запит1 в режимі конструктора (Design). Доповніть запит таблицею „Відмінники” (опція контекстного меню Show Table). Вилучіть з конструктора таблицю „Оцінки” командою вилучити (опція контекстного меню Remove Table). В умові пошуку по полю „НОМЕР” зазначте один під одним номери записів, які треба вилучити, враховуючи кратніть. Запустіть запит на вилучення (Query->Run).
Збережіть таблицю „Відмінники” як новостворену без записів, що повторюються.
Скопіюйте в нову таблицю „Адреси” три перші поля усіх записів з таблиці „Рейтинг”. Створіть новий Запит7, у який занесіть три перші поля. Змініть тип запиту на створення нової таблиці (Query->Make-Table Query). Запустіть запит (Query->Run). Роботу з запитами завершено.
Відкрийте таблицю „Адреси” і перегляньте її. Додайте до структури таблиці чотири нові поля: Група, Місто, Вулиця, Телефон (в режимі конструктора).
Відкрийте таблицю „Адреси” в режимі таблиці і доповніть записи даними. Введіть будь-які дані в нові поля, але так, щоб було по декілька студентів з різних груп.
Збережіть таблицю Адреси в файл (File->Export…->Вкажіть ім’я та тип файла та його формат->Export All).
Закрийте БД. Закінчіть роботу. Здайте звіт.