Лабораторна робота №2. Конструювання екранних форм.
У MS Access екранні форми використовуються для відображення і введення даних в більш наглядному вигляді. В екранній формі можна змінити місце знаходження даних, додати текстовий опис і графічне оформлення та вивести результати обчислень, що базуються на введених даних. Найпростіші форми відображають поля одного запису, щоб користувач міг зосередитись на роботі саме з ним.
Незважаючи на те, що вводити, переглядати і маніпулювати даними можна і в звичайному режимі таблиць, розробка екранних форм для цих задач підвищує ефективність та точність роботи. На стадії розробки потрібно вияснити, які екранні форми потрібні, і приблизно визначити місце знаходження їх елементів.
В екранній формі MS Access є визначені області, в яких можна переглядати і редагувати елементи даних. Ці області відповідають полям таблиці бази даних. В екранній формі можуть бути поля з кількох таблиць, за умови, що ці таблиці є зв’язаними. Крім полів, в екранних формах можна розміщувати текст написів та вказівок, значення, обчислені на основі полів даних, такі елементи управління як кнопки, перемикачі і випадаючі списки, графічні зображення та об’єкти OLE.
Потрібно також вибрати метод створення екранної форми. Для автоматичного створення практично готових екранних форм можна скористатися послугами майстра конструювання екранних форм. Однак для повного керування розміщення елементів і функціонуванням екранної форми існує режим конструювання форм. В цьому режимі форма виводиться на екран з лініями сітки і точками, які допомагають вирівнювати положення і розміри елементів екранної форми. Поруч з вікном редагування форми відкривається панель елементів керування (див. Рис2.2).
2.1. Основи конструювання форм
Щоб почати створення форми, потрібно у вікні бази даних вибрати закладку Форми (Forms) і натиснути кнопку Создать (New). Відкриється діалогове вікно Новая форма (New Form), яке надає можливість вибрати режим створення форми (див. Рис 2.1).
Майстер форм може створити форму для однієї або декількох взаємозв’язаних таблиць. При виборі тільки однієї таблиці можна створити форми: В один столбец (Columnar), Табличная (Datasheet) або Ленточная (Tabular). Майстер форм дозволяє визначити поля, що включаються в форму і вибрати стилі їх оформлення. Вибрати таблицю можна як у вікні Навая форма , так і у першому діалоговому вікні майстра Создания форм (Form Wizard).
Команди Автоформа: в столбец (AutoForm: Columnar), Автоформа: ленточная (AutoForm: Tabular) и Автоформа: табличная (AutoForm: Datasheet) створюють форми, які відрізняються від форм, створених Майстром, тим, що включають всі поля таблиці і не дають можливості для вибору стилю оформлення. Ці команди, не вступаючи в діалог з користувачем і не відображаючи форму в режимі конструктора, виводять її на екран в режимі форми, тобто заповнену значеннями з таблиці.
Форма, створена майстром, так само як і форма, створена будь-якою командою Автоформа (AutoForm), може бути відредагована користувачем у режимі конструктора форми (див. Рис2.2).
EMBED PBrush
Рис 2.1. Діалогове вікно вибору режиму створення форми
Області форми заповнюються різними графічними об’єктами. Графічні об’єкти, які зв’язані з надписами таблиць та призначення для відображення даних деякого поля, називаються елементами керування. Основні типи елементів керування: поле, поле зі списком, та список. Тип елемента керування, що вибирається для поля за домовленістю, визначається у властивостях цього поля на закладці Подстановка (Look up).
Графічні об’єкти, що не зв’язані з таблицями або запитами, призначені перш за все для створення макета форми і містять написи полів, об’єкти, написи для цих об’єктів, заголовки. Інформація про ці елементи зберігається в макеті форми.
EMBED PBrush
Рис 2.2. Форма в режимі конструктора.
Як форма в цілому так і кожен її елемент має певні властивості які можна переглядати і редагувати, виконавши команди меню Вид (View) Свойства (Properties) або команду Свойства (Properties) у контекстно-залежному меню. Для виділення елемента достатньо на ньому клацнути лівою кнопкою миші. Клацання правою миші на елементі викликає для нього контекстно-залежне меню. Властивості елемента дозволяють визначити його зовнішній вигляд, розмір, розміщення в формі, режим введення∕виведення, прив’язати до елемента вираз, макрос або процедуру. Для виклику контекстно залежного меню курсор повинен розміщуватися на квадраті – області виділення форми у верхньому лівому куті на перетині лінійок у вікні конструктора форм (див. Рис2.2). при клацанні лівою кнопкою миші на цьому квадраті форма виділяється. Подвійне клацання лівою кнопкою миші на області виділення форми дозволяє відразу ж викликати властивості форми.
У формі для різних потреб можуть бути передбачені кнопки керування: для переміщення у таблиці, для роботи з записами, з формою та інше.
Для виконання необхідних дій при створенні форми використовується панель інструментів конструктора форм (рис2.3) і панель інструментів форматування (рис2.4).
Попередній
перегляд
Представлення
форми
Копіювати
формат
Зберегти
Орфографія
Друк
EMBED PBrush
Гіперпосилання
Програма
Вікно бази
даних
Новий
об’єкт
Панель
інструментів
Автоформат
Побудувати
Властивості
Рис.2.3. Панель інструментів конструктора форм
Курсив
Напівжирний
Розмір
шрифта
Шрифт
Ститль
Підкреслений
EMBED PBrush
Колір
тексту
Колір
фону
Нумерація
Відступи
Маркери
Вирівнювання
Рис 2.4. Панель інструментів форматування
2.3. Редагування форми в режимі конструктора
При редагуванні форми можуть бути проведені чисто косметичні поправки у розташуванні окремих полів, їх відображення та написи. Можна реалізувати і більш радикальні зміни, включаючи видалення та додавання нових полів, видалення вбудованих форм, додавання нових підпорядкованих форм, включення полів зі списком, залучення об’єктів з інших застосувань тощо.
При відкритій формі перехід у режим конструктора здійснюється натисканням кнопки Представления формы (Design View) на панелі інструментів (мал. 2.8.). Ця кнопка забезпечена списком, розвернувши який можна вибрати режим представлення форми.
EMBED PBrush
Мал.2.8. Зміна режиму відображення форми
Після вибору режиму конструктора у вікні MS Access з’являється панель інструментів конструктора форм, панель інструментів форматування та панель елементів (див. вище).
∙ Створення заголовка. Спочатку розширюємо область заголовка форми, встановивши курсор миші на границі заголовка та області даних і перетягуючи цю границю на потрібну відстань. Для введення тексту заголовка треба створити графічний елемент Надпись (Label). Спочатку клацаємо мишею на кнопці Надпись (Label) панелі інструментів. Переміщуємо курсор миші на початок тексту. Натискаємо кнопку миші і, не відпускаючи її, розтягуємо рамку тексту для потрібного розміру. Вводимо текст. Створення елемента завершується натисканням Enter або клацанням поза рамкою елемента.
∙ Редагування елемента Надпись (Label) може здійснити у будь-який момент. Елемент може бути переміщений у межах області заголовка., а також можуть бути змінені розміри рамки елемента. Переміщення можливе при появі зображення руки. При встановленні курсора миші на будь-якій границі рамки курсор відображається у вигляді розкритої долоні і можливе переміщення елемента і за межі області. При встановленні курсору миші в лівому верхньому куті курсор відображається у вигляді вказівного пальця і переміщення можливе лише в межах області, яка при переміщенні елемента може розширюватися автоматично.
∙ Зміна написів та відображення полів. При редагуванні зв'язаних елементів — Поле (Техt Вох) та Надпись (Label) слід мати на увазі, що незалежне переміщення поля і його напису можливо тільки, коли курсор приймає вигляд вказівного пальця.
∙ Зміна властивостей. Редагування форм та її елементів може бути проведено не тільки графічними засобами, але і шляхом зміна їх властивостей. Для цього має бути відкрию діалогове вікно властивостей.
∙ Додавання полів. Щоб добавити нові поля в форму, необхідно відобразити на екрані список полів, допустимих для внесення в форму, і перетягнути потрібні поля в форму. Для відображення списку полів треба виконати команду >Вид (View) Список полей (Field list) або натиснути відповідну кнопку на панелі інструментів Конструктора форм. Список полів доступний тільки в режимі Конструктора форми.
∙ Захист даних поля від зміни. Для захисту даних поля від зміни використовується властивість Блокировка (Locked). Блокування може бути встановлене для будь-якого поля форми. Щоб захистити таким чином поле, потрібно встановити курсор на його рамці і за допомогою контекстно-залежного меню викликати властивості поля. У вікні властивостей на закладці Данные (Data) у рядку Блокировка (Locked) вибрать Да (Yes). Після встановлення цієї властивості поле доступне тільки для читання.
∙ Встановлена обмежень на корегування записів через форму. Для того щоб при роботі через форму записи були доступні тільки для читання, слід задати у властивостях форми Разрешить добавление (Allow Edditions), Разрешить удалекие (Allow Deletions) та Разрешить изменение (Allow Edits) значення Нет (Nо). Зробити записи доступними тільки для читання можна також, вибравши для властивості Тип набора записей (Recordset type) значення Статический пабор (Sпарshot). Сказані властивості можуть встановлюватися незалежно одні від одних. Властивість Ввод даных (Data entry) визначає режим відкриття форми, при якому дозволяється тільки вводити нові записи, а перегляд наявних записів є недоступним. При відкритті форми буде виводитись порожній запис, який можна заповнювати.
∙ Додавання підпорядкованої форми. В процесі створення форми або редагування раніше створеної форми, в тому числі однотабличної, можна добавити підпорядковану форму. Включення форми на етапі редагування потребує попереднього створення форми, яка буде включатися. Для вбудовування підпорядкованої форми необхідно в режимі Конструктора натиснути кнопку панелі елементів Подчиненная форма/отчет (Subform∕Subreport). У вікні подчиненная форма/отчет (Subform∕Subreport) треба вибрати закладку Данные (Data). У рядку Объект - источник (Source Object) вибрати зі списку назв форм, наявних у базі даних, ту форму, яка буде підпорядкованою. Назва вибраної форми ставиться в рамку підпорядкованої форми у вікні Конструктора. Зв'язок між основною і підпорядкованою формою встановлюється автоматично (Подчиненные поля - Основные поля), якщо раніше в схемі даних був визначений зв'язок таблиць. Якщо зв’язки між таблицями не визначені в схемі даних, необхідно виконати дії по встановленню зв'язків. В рядках Подчиненніе поля (Link Child Fields) та Основные поля (Link Master Fields) вивести назви полів, за якими будуть зв'язуватися таблиці.
∙ Для включення підпорядкованої форми можна використовувати Майстер, який дозволяє не тільки включити, але і створити потрібну підпорядковану форму. Щоб при натисненні кнопки Подчиненная форма/отчет (Subform∕Subeport) запускався Майстер, необхідно попередньо на пенелі елементів натиснути кнопку Мастера элементов (Control Wizard).
∙ Особливим способом включення підпорядкованої форми є використання методу drag-and-drop (перетащить и отпустить). Таким способом можна перетягнути в форму з вікна бази даних готову підпорядковану форму або таблицю, для якої потрібно створити підпорядковану форму. В другому випадку для створення підпорядкованої форми підключається Майстер.
∙ При оформленні підпорядкованої форми часто доцільно позбутися ліній, які розділяють області заголовка, даних та приміток. Цього можна добитися, наприклад, видаливши область заголовка та приміток за допомогою команд Вид (View) 3агаловок/примечянне форми (Form header∕footer). Область даних потрібно зробити більшою за висотою, ніж вікно введення підпорядкованої форми.
∙ При визначенні вигляду форми можна використати властивості самої форми, а не окремих її частин. Зокрема, можна забрати область маркування (зліва), полосу прокручування, поле нумерації записів та інше. Для переходу до перегляду та редагування властивостей форми треба встановити курсор в області видалення форми, викликати контекстно-залежне меню і вибрати Свойства (Properties).
∙ Захист даних підпорядкованої форми від змін. Часто підпорядкованою формою е форма, яка .містись довідкові дані, необхідні тільки для розширювання ключових полів, які вводяться в основну частину форми. У цьому випадку доцільно заборонити оновлення цих довідкових даних через підпорядковану форму. Захистити вмістиме всіх полів підпорядкованої форми, зробивши її доступною тільки для читання, дозволяє властивість Блокировка (Locked), встановлена для підпорядкованої форми.