Лабораторна робота №5. Конструювання звітів.
Засоби проектування знітів MS Access призначені для створення макета звіту яким здійснюється виведення даних з таблиць у вигляді друкованого документа. Ці засоби дозволяють конструювати звіт складної структури, що забезпечує виведення взаємозв'язаних даних з багатьох таблиць.
Засоби конструювання звіту дозволяють групувати дані за декількомарівнями. Для кожного рівня можуть здійснюватися групові обчислення, визначатися заголовки та примітки. Звіт може створюватися в режимі Майстраабо Конструктора звітів. Звіт, створений Майстром, можна доопрацювати врежимі Конструктора. При виведенні в звіті даних з багатьох таблиць основою для звіту може бути багатотабличний запит.
4.1. Основи конструювання звітів
При створенні звіту в режимі конструктора у вікні спочатку відображаються порожні розділи звіту, як показано на мал.4.1. Панель елементів, яка активно використовується при конструюванні звіту, аналогічно до панелі елементів, що використовується при розробці форм.
EMBED Visio.Drawing.6
Мал. 4.1. Розділ звіту
Наявність розділів визначається командою меню Вид (View) Колонтитулы (Page Header∕Footer) Вид (View) Заголовок∕Примечание отчета (Report Header∕Footer). Для цих же цілей можна використовувати відповідні кнопки панелі інструментів Конструктора звітів.
В заголовку розміщуються титульні дані звіту. В колонтитулах - заголовки, дати та номери сторінок. При визначенні змісту цих розділів слід виходити з вимог до оформлення окремих сторінок звіту.
При необхідності групування записів у вікно Конструктора звітів можуть бути добавлені розділи Заголовок группы (Report Header) та Примечание группы (Footer). В примітці групи можуть бути розміщені вирази для підведення підсумків по групі. Допускається до 10 рівнів групування записів
Поля зі значеннями, що не повторюються, розміщують в Области данных (Detail), якій можна надати вигляду таблиці. Поля зі значеннями, що повторюються (використовуються для групування записів) доцільно розміщувати в заголовку групи
Елементами розділів звіту, крім полів таблиць чи запитів, на основі яких будується звіт, є також тексти підписів, лінії, прямокутники і т.п. Для створення цих елементів є відповідні кнопки на панелі елементів.
Для кожного елемента, а також розділу чи звіту в цілому, можуть бути уточнені властивості. Технологія розміщення елементів та визначення їх властивостей практично така ж, як і в Конструкторі форм.
Розглянемо технологію створення однотабличного звіту па прикладі отримання списків студентів по групах. Нехай макет звіту, що формується, повинен мати вигляд у відповідності до мал.4.2. На макеті показано оформлення списку студентів для однієї групи. У звіті повинні послідовно зі своїми заголовками виводитися списки студентів для кожної групи.
При формуванні звіту необхідно обчислити середній прохідний бал для кожної групи. Записи повинні виводитися в порядку зростання номера студента в групі.
У вікні бази даних виберемо закладку Отчсты (Reports) та натиснемо кнопку Создать (New). У вікні Повый отчет (New Reports) виберемо таблицю Студент, яка буде джерелом даних для звіту. У цьому ж вікні вибираємо режим Конструктор (Design).
Якщо у вікні Конструктора звітів, що відкрилося, немає розділу Заголовок отчета (Report header), добавимо його за допомогою команд Вид Заголовок /Примечание отчета (Report Header∕Footer).
Виконаємо групування за полем Номер группы. Дня цього натиснемо кнопку Сортировка и группировка (Sorting and Grouping) на панелі інструментів Конструктора та заповнимо поля вікна, що відкрилося, як показано на мал. 4.3.
У вікні буде представлено поле Номер групи, за яким визначене групування. Для створення в звіті заголовка та приміток групи у відповідних рядках області властивості групи в вікні вибрано Да (Yes). Якщо у властивостях групи було поставлено Нет (No) як в рядку заголовка так і в рядку приміток, то визначається тільки сортуванням за цим полем. Після визначення групування у вікні конструктора звітів з’являються додаткові розділи Заголовок группы і Примечание группы.
EMBED Visio.Drawing.6
Мал.4.2. Макет звіту списків студентів по групах
EMBED Visio.Drawing.6
Мал.4.3. Встановлення поля групування
Значення номера групи повинно бути представлено один раз в заголовку групи. Розмістимо поле Номер группы в розділі Заголовок группы. Для цього натиснемо кнопку на панелі інструментів Конструктора звітів Список полей (Field list) та перетягнемо поле Номер группы в розділ заголовка. Відкорегуємо підпис поля, змінивши його на список студентів групи. Встановимо потрібний шрифт в елементах. Натиснемо кнопку панелі інструментів По размеру данных (Size to fit) для встановлення розмірів рамки за розмірами тексту підпису.
Для формування табличної частини звіту послідовно розмістимо поля Прізвище, Ім’я, По-батькові, прохідний бал в області даних. Поле розміщується разом з підписом, який береться зі структури таблиці Студент. Підписи полів можна перенести в область заголовка шляхом вирізання та вставки. Якщо вони не співпадають з назвами стовпців в макеті, їх потрібно відкорегувати. Відзначимо, що підпис також можна створити заново, скориставшись кнопкою панелі елементів Надпись (Label).
Для включення у звіт поля обчислень Середній прохідний бал груп натиснемо кнопку Поле (Text Box) на панелі елементів та розмістимо елемент Свободный (Unbound) в розділ Примечание группы. Визначимо в властивостях цього елемента вираз для розрахунку середнього значення. Для цього на закладці Данные (Data) в рядку Данные (Control Source) запишемо вираз = Avg([Прохідний бал]), в рядок Число десятичных знаков (Decimal places) – 2, а на закладці Макет (Format) в рядок Формат поля (Format) – Фиксированный (Fixed). Відредагуємо підпис поля. Виділимо підпис та викличемо його властивості. У властивостях на закладці Макет (Format) в рядку Подпись (Caption) запишемо – Середній прохідний бал групи.
Для додавання в звіт поточної дати скористаємось вбудованою функцією Now (). Для цього створимо в примітках звіту вільний елемент, натиснувши кнопку Поле (Text Box). У вікні властивостей цього елемента перейдемо на закладку Данные (Data) і в рядку Данные (Control Sours) запишемо вираз = Now (). На закладці Макет (Format) в рядку Формат поля (Format) виберемо значення – Полный формат даты (General Date). Підпис цього поля виділимо та видалимо.
Додати в звіт поле поточної дати та часу або поле нумерації сторінок можна також за допомогою команд Вставка (Insert) Дата и время (Date and time) чи Вставка (Insert) Номер страницы (Page number). Для додавання номера сторінки в нижній колонтитул скористаємося саме цією можливістю.
У діалоговому вікні Номере страниц (Page number) вибирається параметри, що визначають формат, розміщення та вирівнювання номерів сторінок. Для друку номера на першій сторінці встановлюється прапорець Отображать номер на первой странице (Show number on first page). Номера сторінок виводяться за допомогою виразу, що автоматично записується у властивостях поля на закладці Данные (Data) в рядку Данные (Control source). Вираз може мати вигляд = “Страница” & [page] або = “Страница” & [page] & “из” & [pages], що відповідає вибраним прапорцям у діалоговому вікні Номера страниц. Даний вираз можна відредагувати, що і зроблено в нашому випадку.
EMBED Visio.Drawing.6
Мал.4.4. Проект звіту.
Для кінцевого оформлення введемо в Заголовок отчета текст Список студентів. Для цього скористаємось кнопкою панелі елементів Надпись (Label). Створимо також лінії у відповідності до макета, скориставшись кнопкою панелі елементів Линия (Line). Отриманий проект звіту (мал. 4.4) в основному відповідає макету (мал. 4.2).
Перехід з режиму Конструктора звітів у режим попередньою перегляду можна здійснити, якщо натиснути кнопку Представление отчета (Report view) Для перегляду раніше створеного звіту потрібно у вікні бази даних на закладці Отчеты (Reports) виділити звіт і натиснути кнопку Просмотр (Preview). Звіт при перегляді відобразиться на екрані таким, яким він буде надрукований.
У режимі попереднього перегляду є своя панель інструментів. Кнопка Масштаб (Zoom) дозволяє побачити сторінку звіту в цілому. Для перегляду потрібних сторінок звіту можна використовувати поле номеру сторінки в нижньому лівому куті вікна.
Кнопка Печать (Print) панелі інструментів режиму попереднього перегляду дозволяє вивести даний звіт на друк. За допомогою команд Файл (File) Макет страницы (Page setup…) можна вибрати принтер, задати формат паперу, розмір полів, орієнтацію і т.д. Команда Файл (File) Печать (Print…) дозволяє вибрати для друку окремі сторінки звіту або виділені записи, роздрукувати задане число копій, вивести звіт у файл.