Міністерство освіти та науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
Інститут комп’ютерних наук та інформаційних технологій
Кафедра автоматизованих систем управління
Постановка задачі лінійного програмування та її розв’язання графічним методом
Лабораторна робота № 1
з дисципліни
" Методи оптимізації та дослідження операцій"
Виконав:
ст. гр. КН-4
Львів –2008
Лабораторна робота №1
Постановка задачі лінійного програмування та її розв’язання графічним методом
Мета роботи: набуття навичок побудови математичної моделі задачі лінійного програмування, вивчення графічного методу для знаходження розв’язку можливостей та оволодіння навичками побудови таблиць і діаграм в Еxcel та в серидовищі MatLab.
Короткі теоретичні відомості
MS Excel - є програмою для розрахунків за допомогою електронних таблиць. Головна область її застосування - виконання розрахунків, як в бізнесі так і у повсякденному житті. Excel має велику кількість вбудованих функцій, різні засоби обробки даних, багато сервісних засобів, мета яких полегшити роботу користувачеві.
При завантаженні Excel автоматично відкривається нова пуста робоча книга. Робоча книга складається з 16 робочих таблиць (розмір кожної 256 колонок та 16384 рядки).Розглянемо вікно програми Excel.
Перша панель у вікні Excel - панель заголовку. Вона показує ім’я програми та ім’я файлу. Ліворуч знаходиться кнопка системного меню, праворуч - кнопки зміни розміру вікна. Друга панель - панель меню. Вона містить у собі спадні меню, яки використовують для вибору різних команд Excel.
File (файл) - дозволяє оперувати файлами, тобто створення нової робочої книги, відкриття вже існуючої, запис, закриття файлу, пошук, встановлення параметрів сторінок для роздруку робочих листів, керування друком. З цієї команди меню можна завершити роботу з Excel.
Edit (редактування) - дозволяє проводити різні операції з даними: переносити, копіювати та знищувати, а також оперувати робочими листами.
View (вигляд) - відповідає за зовнішній вигляд екрану та документу Excel. Дозволяє переглянути результати роботи користувача різними способами. У цьому режимі можна також встановити або знищити панелі інструментів.
Insert (вставка) - дозволяє додавати до таблиць додаткові комірки, колонки, рядки, а також вставляти нові листи, різні об’єкти, малюнки, діаграми тощо.
Format (формат) - дозволяє встановлювати потрібні для користувача формати даних в комірках, регулювати ширину колонок, висоту рядків.
Tools (інструменти) - дозволяє змінити параметри програмних установок, використати макроси, а також виконує перевірку орфографії.
Data (дані) - дозволяє маніпулювати даними таблиць, як базою даних.
Window (вікно) – оскільки Excel зберігає структуру Windows, тому дозволяє працювати з декількома текстовими файлами, ця команда меню відповідає за показ всіх потрібних документів одночасно та дозволяє впорядковувати вікна перегляду.
Help (допомога) - всі програми Windows оснащені потужною довідковою системою. Програма Help дозволяє отримати довідку по тому чи іншому питанню.
Наступні два рядки - піктографічне меню. По замовчуванню встановлені панелі:
Стандартна
Форматування
За бажанням, користувач може встановити будь-які піктографічні меню. Піктографічне меню встановлюється при допомозі команди View=>Toolbars. У діалоговому вікні Toolbars слід вибрати ті панелі, які необхідно показати. Піктографічне меню вводять для того, щоб можна було викликати функції, що частіше виконуються. Кожна кнопка піктографічного меню відповідає за якусь команду.
Excel має наступні панелі піктографічного меню:
Standart - піктографічне меню стандартних засобів надає користувачу команди, за допомогою яких виконується маніпулювання стандартними можливостями системи (створення, загрузка, збереження, друк, вихід з програми Excel).
Formatting - піктографічне меню форматування надає користувачеві змогу скористатись командами форматування (оформлення) комірок таблиці.
Tip Wizard - піктографічне меню майстра підказок допомагає оптимізувати робочі кроки починаючого користувача.
Chart - піктографічне меню побудови графіків незамінне при роботі з діловою графікою.
Drawing - піктографічне меню малювання надає широкий асортимент засобів для створення нескладних малюнків.
Microsoft - піктографічне меню надає можливість працювати зі всіма програмами Microsoft Office в межах механізму OLE (перенесення об’єктів з однієї програми в іншу).
Stop Recording - піктографічне меню зупинки запису макрокоманди вміщує одну піктограму. Воно використовується для того, щоб закінчити запис послідовностей команд, які автоматично перетворюються в макрокоманди.
Full Screen - піктографічне меню розширення розмірів таблиці до розмірів екрану вміщує одну піктограму, при натисканні на яку таблиця буде представлена у нормальному представленні.
Querry and Pivot - піктографічне меню потрібно для виклику засобів роботи з базою даних.
Visual Basic - піктографічне меню вміщує піктограми для створення та відлагодження програм користувача на вбудованій мові Visual Basic.
Під рядками піктографічних панелей розташований рядок формул. З лівого краю рядку відображається інформація про місце знаходження курсору або про величину виділеної області. З правого краю відображається інформація, яка вводиться у комірку. По середині знаходяться три кнопки, які можна побачити при вводі інформації.
Ліва з кнопок <Cancel> використовується для відмови від введеної інформації.
Середня кнопка <Enter> підтверджує ввід інформації.
Права кнопка <Function Wisard> потрібна для роботи із вбудованими функціями.
Нижній рядок на екрані - статусний. З лівого краю висвічується інформація для користувача про те, що він може або повинен зробити для завершення команди. Праворуч розташовані індикатори режимів клавіатури (CAPS - для Caps Lock та NUM - для Num Lock) та системи у цілому.
Посередині екрану знаходиться вікно документу нової робочої книги. Верхній та лівий рядки, що оточують документ, є заголовками колонок та рядків. Тому кожна комірка має свою адресу. Ліворуч від документу знаходиться вертикальна полоса прокрутки. Знизу знаходяться кнопки прокрутки вказівників таблиць, вказівники таблиць та горизонтальна полоса прокрутки документу. На перетині горизонтальної та вертикалої стрічок прокрутки є кнопка зміни розміру, яка міняє розмір та конфігурацію вікна документу.
Excel зберігає всі властивості Windows, тобто програма Excel може працювати з декількома документами, тим більше робоча таблиця це не єдиний тип документу, що використовується в Excel. Додатково можна дістати діаграми та макроси. У вікні Excel кожен з цих типів документів має власне вікно.
Вікно змінить свій розмір. Для впорядкування показу декількох вікон на екрані скористуйтесь командою Window=>Arrange. У програмі Excel можна одночасно відкрити декілька дочірніх вікон і розмістити їх за власним бажанням. Крім того можна розділити вікно на декілька підвікон. Для цього необхідно виконати команду Window=>Split. На екрані з’являється перехрестя, яке поділяє вікно на 4 панелі. Для повернення до нормального стану вікна виконують команду Window=>Remove Split (знищити розділення).
Для зручності роботи користувача Excel як і Windows має контекстне меню. Воно містить у собі всі операції, які часто виконуються для активного об’єкту у конкретній ситуації. Для виклику контекстного меню необхідно навести курсор миші на потрібний об’єкт і натиснути праву кнопку миші.
Для отримання довідки в конкретній ситуації необхідно натиснути клавішу F1, або натиснути відповідну праву кнопку на стандартному піктографічному меню. Дістати довідку по питанню не залежному від ситуації можна за допомогою команди меню Help:
Contens (вміст) - відкриє зміст всієї довідкової інформації.
Using Microsoft Excel (використання) - надає користувачеві покрокові інструкції при ознайомленні з роботою Excel.
Examples and Demos (приклади та інструкції) - демонструє роботу Excel на узагальнених прикладах.
Reference Information (довідкова інформація) - відповідає на загальні питання і надає довідкову інформацію по термінології, командах, гарячих клавішах та вбудованих функціях.
Programming With Visual Basic - надає можливість роботи з повним довідником по мові VBA.
Technical Support (технічна підтримка) - показує користувачу, де і як можна дістати технічну підтримку фірми MSOffice, якщо виникнуть проблеми з Excel.
Search for Help on (пошук довідки про) - допоможе відшукати пояснення окремих термінів.
Index - організовує пошук термінів, команд та вбудованих функцій в алфавітному порядку.
Lotus 1-2-3 - дозволяє дістати довідку по цій програмі.
Multiplan - дозволяє отримати довідку по програмі Multiplan.
Якщо виникає потреба роздрукувати якій-небудь розділ довідки виберіть команду File=>Print Topic. Прінтер має бути у стані готовності.
Можна переписати довідкову інформацію у текстовий редактор або у документ Excel. Виберіть команду Edit=>Copy (у вікні Help). У діалоговому вікні Copy, необхідно виділити потрібний текст і вибрати команду Copy. Інформація буде розміщена у буфері Clipboard. Розмістити її можна за допомогою команди Edit=>Paste потрібного редактору.
Excel використовує робочу книгу, яка складається з 16 великих робочих таблиць. Кожна з 16 таблиць в робочий книзі розділена на колонки та рядки, має рамку для найменування колонок літерами, а рядків - цифрами. Вся інформація розміщується в комірках, яки утворюються на перетині колонки і рядка. Кожна комірка дозволяє проводити обчислення над числовими значеннями, а також редактування і форматування тексту. Електронні таблиці зберігають як формули так і значення обчислені за цими формулами.
Таким чином, Excel - це програма призначена для створення будь-якого документу, який може вміщувати текстові та числові дані і дозволяє проводити розрахунки. Оскільки можна створювати формули у динаміці, обчислення автоматично відновлюються при зміні відповідних змінних в інших комірках таблиці.
Для вводу інформації в робочу таблицю потрібно вибрати комірку і почати вводити інформацію. Всі введені символи з’являться у двох місцях :
у вибраній комірці
на панелі формул, яка знаходиться зверху робочого поля.
На панелі формул з’являються кнопки
- Cancel
- Enter
fx - Function Wizard
Після вводу інформації натисніть “Enter” на панелі формул, <Enter> на клавіатурі або одну з клавіш управління курсором на клавіатурі.
Дані в Excel поділяються на 3 типи:
Текст
Числові значення
Формули
Текст складається з букв, знаків пунктуації і цифр. Текстові дані в Excel автоматично вирівнюються по лівому краю комірки. Якщо текст не поміщається в комірку, він розтікається по сусідніх комірках, при умові , що вони є вільними. Якщо в сусідній комірці є які-небудь значення, тоді текст буде відображений в обрізаному вигляді.
Числові значення бувають двох типів
кількісні величини
дати
Якщо Excel сприйняла значення як числове, тоді буде вирівнювання по правому краю комірки. Excel визначає, чи введена дата і час в вигляді тексту або числа по формату, який вибирає користувач.
Формули. Введення формул в комірку починається із знака “=“. Формули є прості і складні.
Порядок роботи:
1. Побудувати графіки обмежуючих прямих
a) визначити точку перетину прямих з осями
б) записати таблиці даних для кожної прямої
в) визначити точки перетину прямих
2. Позначити множину допустимих розв'язків
3. Обчислити значення цільової функції в крайніх точках
4. Вказати максимальне та мінімальне значення цільової функції
Індивідуальне завдання
Варіант №16
Результат виконання роботи в середивищі Excel.
Максимальне значення функції 26,364 у точці (1,81; 8,18);
Мінімальне значення функції 3,8065 у точці (1,77; 067).
Висновок: в результаті виконання даної лабораторної роботи набув навичок побудови математичної моделі задачі лінійного програмування, вивчив графічний метод для знаходження розв’язку можливостей та оволодів навичками побудови таблиць і діаграм в Еxcel та в серидовищі Matlab.