МІНІСТЕРCТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра ICM
Лабораторна робота №2
“ виконання та відлагодження програм в інтегрованому середовищі Borland C ”
Виконав:
cтудент гр. КН-1
Львів 2007
Мета роботи: вивчити склад інтегрованого середовища Borland C та його можливості для вводу, відлагодження та виконання програм на мові С
Теоретичні відомості
Середовище програмування Borland C включає в себе:
інтегроване середовище програмування (Integtated Development Environment - IDE);
компілятор вхідного тексту програми;
редактор зв'язків;
бібліотеки файлів включення;
бібліотеки функцій;
програми-утиліти.
Інтегроване середовище програмуванн включає в себе вбудований редактор текстів, підсистему роботи з файлами, вбудований компілятор (ВС.ЕХЕ або BCW.EXE), редактор зв'язків (TLINK.EXE), вбудовані засоби для відлагодження програми, встановлення параметрів середовища, систему допомоги.
Компілятор ВС.ЕХЕ призначений для роботи в реальному режимі, а BCW.EXE - в захищеному режимі (запускається з середовища Windows). Крім вбудованих в середовище компіляторів, до складу Borland C входить компілятор, який працює в режимі командного рядка - ВСС.ЕХЕ .
Середовище дозволяє роботу з однофайловими або багато файловими програмами, написаними на мові С або C++. Файли програм, написаних на мові С, повинні мати розширення .С, а на мові С, - розширення .СРР .
Файли включення мають розширення .h і містять прототипи бібліотечних функцій, визначення констант та типів даних.
До програм-утиліт відносяться: препроцесор (СРР.ЕХЕ), асемблер (TASM.EXE), автономний відладчик (TD.EXE), профайлер (TPROF.EXE), програма для формування об'єктних бібліотек (TLIB.EXE) та зв'язані з ними файли.
Відлагодження програми
Відлагодження програми може бути виконане за допомогою вбудованого відлагоджувача або зовнішнього відлагоджувача - програми TD.EXE. Зовнішній відлагоджувач необхідно використовувати для відлагодження програм-драйверів, резидентних програм та в тих випадках, коли вбудований відлагоджувач не знаходить причини помилки. Нижче коротко розглядаються можливості вбудованого відлагодження програм.
Для можливості роботи вбудованого відлагоджувача необхідно виконати компіляцію та компоновку програми із включеною опцією Source Debugging, яка розміщена в меню Options -Debugger.
Вбудований відлагоджувач дозволяє:
виконати програму по кроках (по рядках текстового файлу);
виконати програму до вказаного рядка (до точки Breikpoint);
прослідкувати зміну значень змінних програми і при необхідності встановити нові значення змінних.
Покрокове виконання програми здійснюється за допомогою команди Trace into або Step over, розміщених у меню Run, або відповідно натисканням клавіш F7 або F8. При натисканні клавіші F7 виконуються команди, розміщені в одному рядку текстового файлу. Якщо у рядку є звертання до функції, то відбувається перехід до покрокового виконання команд цієї функції. Команда, закріплена за клавішею F8, працює так само як F7, тільки звертання до функції виконується як один крок.
Для прискорення процесу відлагодження використовується команда Go to cursor, розміщена в меню Run. Запуск цієї команди може бути здійснений також натисканням клавіші F4. Програма буде виконуватися до рядка, в якому розміщений курсор. Дальше виконання програми може бути здійснене покроково шляхом натискання клавіш F7 або F8.
Інша можливість прискореного відлагодження програми полягає у використанні точок зупинки. Включення точки зупинки виконує команда Toggle breakpoint меню Debug (або Ctrl-F8). Точка розміщується у рядку знаходження курсору. Рядок, в якому встановлена точка зупинки, зафарбовується іншим кольором. Повторне виконання команди Toggle breakpoint витирає точку зупинки.
Для точки зупинки може бути задана певна умова. Умова задається у вікні діалогу команди Breikpoint... меню Debug. Якщо умова задана, то виконання програми у точці зупинки призупиняється тільки тоді, коли ця умова приймає значення логічної істини. Якщо умова відсутня, то програма призупиняє свою роботу в даній точці завжди. Дальше можливе покрокове виконання програми (F7 або F8), виконання до курсора (F4) або до наступної точки зупинки (Ctrl-F9).
У процесі відлагодження програми можна змінювати її текст. Після кожної зміни відлагодчик запитує підтвердження на продовження відлагодження програми або рекомендує здійснити її перекомпіляцію. Якщо потрібно почати виконання програми спочатку, то необхідно натиснути клавіші Ctrl-F2 або виконати команду Program reset меню Run.
Приклад програми для вводу, компіляції, відлагодження та виконання
#include <stdio.h>
#include <conio.h>
#include <math.h>
void main()
{
float a,b;
char opr;
double result;
textbackground (RED);
clrscr ();
textcolor(YELLOW);
puts ("Ob4uslutu <<Enter>>");
puts ("Zakin4utu <<Esc>>");
puts ("Avtor programu <<Polozkij A.B.>>");
window(1,4,80,25);
textbackground (BLUE);
clrscr();
while (cputs("Vvid->"), cscanf("%f %c %f",&a,&opr,&b)!=0)
{ switch (opr)
{
case '+':result=a+b;break;
case '-':result=a-b;break;
case '*':result=a*b;break;
case '/':if (b==0)
{
cputs("\п\гПомилка: ділення на нуль!!\n\r"); continue;}
else {result=a/b;break;}
default:{ cputs("\п\гПомилка: недопустимий код операції!!\n\r");
continue;}
}
gotoxy(20,wherey());
cprintf("=%f\n\r",result);
}
return;
}
Результати виконання програми
Висновок: на даній лабораторній роботі я ознайомився з складом інтегрованого середовища Borland C та його можливості для вводу, відлагодження та виконання програм на мові С