Міністерство освіти і науки України
Національний університет „Львівська політехніка”
EMBED Word.Picture.8
Тема: “ Локус контролю особистості ”
з дисципліни “Основи психології”
Виконав:
Ст.гр. КС-3
Львів-2008
Мета роботи: ознайомити з основними теоретичними положеннями про локус контролю та його типи, визначити власний рівень суб'єктивного контролю.
В результаті виконання роботи необхідно засвоїти зміст наступних термінів: екстернальність, інтервальність, а також вміти пояснити взаємозв'язки між ними. Ці знання необхідні для управління поведінкою.
Основні теоретичні положення
Одна з найважливіших характеристик особистості - ступінь незалежності, самостійності і активності людини в досягненні своїх цілей, розвиток особистої" відповідальності за події, що відбуваються з нею. Вперше методи дослідження цієї характеристики розроблені з 60-х роках XX ст. з США. Найвідомішою є шкала "локуса контролю" Джуліана Роттєра. Ця шкала заснована на положеннях: люди розрізняються між собою по тому, де вони локалізують контроль над значущими для себе подіями. Можливі два тип контролю: екстаризльний (зовнішній) та інтарнальний (внутрішній) і відповідно два типи людей:
Екстернаті - коли людина зважає, що події, що відбуваються з нею. є результатом зовнішніх сил, випадку, обставин, інших людей і т,п.
інтернали - коли людина інтерпретує значущі події як результат власних зусиль.
інтернаті вважають, що більшість важливих подій їх життя була результатом їх власних дій, і відчувають свою власну відповідальність за ці події і за те, як складається їх життя в цілому. Вони вважають, що добилися самі всього хорошого, що було і в їх житті, і що вони здатні успішно досягати своїх цілей і в майбутньому. Але зони беруть на себе відповідальність і за все негативні події, схильні звинувачувати себе в невдачах, неприємностях, стражданнях. Такі люди рахують свої дії важливим чинником з організації власного виробництва, у стосунках, що складаються, в колективі, а своїх просуваннях. Інтернал вважає себе відповідальним за події сімейного життя, з сімейних проблемах звинувачує не партнера а перш за аса самого себе, прагне змінити себе. Гака людина рахує себе з силах контролювати свої неформальні стосунки з іншими людьми, викликати до себе пошану, симпатію, активно формувати своє коло спілкування, інтервал зважає себе багато в чому відповідальним і за своє здоров'я. 8 хворобі звинувачу?, самого себе і вважає, що одужання багато а чому залежить від його дій, а не від лікарів. Таким чином, інтернапу властиві активна життєва позиція, незалежність і відповідальність за себе.
Екстернаті, навпаки, частіше пасивні, песимістичні, відчувають, ідо аід них нічого не залежить все залежить від обставин, з вони - пішаки з цьому житті, і навіть свої успіхи, досягнення і радощі приписують зовнішнім обставинам, везінню, щасливій долі або допомозі інших людей.
Людина типу 'інтернал' частіше в житті 'переможець', екстернап - "переможений", у них різні життєві сценарії, різне ставлення до себе і до інших людей.
Результати тесту:
Загальна інтервальність: 26
Інтервальність в галузі досягнень: 8
Інтервальність в галузі невдач: 7
Інтервальність в сімейних стосунках: 4
Виробнича інтервальність: 4
Інтервальність в міжособистісних стосунках: 2
Інтервальність стану здоров’я: 3
Висновок: За результатами тесту мій рівень загальної інтервальності знаходиться на середньому рівні, тобто я приймаючи рішення та діючи, враховую як зовнішні так і внутрішні чинники. За шкалою інтервальності в області досягнень мій показник є характерним для осіб, які вважають свої здобутки лише частково результатом власних зусиль. За шкалою інтервальності в області невдач я поєдную пошуки власних помилок з пошуками винних.
За шкалою інтервальності в сімейних стосунках я намагаюсь поділяти відповідальність за добробут і щастя своєї родини з іншими її членами. За шкалою інтервальності у виробничих стосунках вважаю такі якості як компліментарність, старанність, висока працездатність необхідними як для керівництва так і для кожного співробітника. А за шкалою інтервальності в міжособистісних стосунках я вважаю за необхідне підтримувати з друзями, знайомими, колегами доброзичливі, але не зав’язливі стосунки.